PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Υπάρχει πρόγραμμα Traction Control

kin
24-04-2008, 11:48
Συγχωρέστε με αν ακούγεται χαζό αλλά όσο και αν έψαξα στο φόρουμ δεν βρήκα κάτι σχετικο. Είμαι κάτοχος cordoba 1.2 και τυγχάνει να χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο αρκετα σε χωμάτινους δρόμους (θα μου πείτε γιατι δεν πηρες ενα τετρακίνητο βρε αδερφε αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία), πολλές φορές περνάω απο νεροφαγώματα και έχω παρατηρήσει ότι σπινιάρει ο τροχός με την μικρότερη επαφή στο έδαφος αναγκαζοντας με να πάρω φόρα για να περάσω. Στην άσφαλτο δε οι στροφές με ταχύτητα μιάζουν απαγορευτικές λόγω του μικρού βάρους ίσως. Σκεπτόμενος όλα αυτά και ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι το TCS traction control system που ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει σε αυτές τις περιπτώσεις, το ερώτημα μου είναι: Μπορεί να προσαρμοστεί στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο ή είναι κάποιο σύστημα που το παίρνεις μόνο μαζί με το αυτοκίνητο.

G-P
24-04-2008, 12:03
Φίλε μου σαν την τετρακίνηση δεν υπάρχει τίποτα...
Με τον χιονια στην Αθηνα βγήκα βολτα και με το TCS ενεργοποιημενο απλώς το αμαξι ρίχνει στροφές έως τα πρόθυρα του ρελαντί και σου δινει την αισθηση πως παει για σβήσιμο...

Γενικά το έχουν ενεργοποιημενο οι περισσότεροι μονο οταν κινουνται με ρυθμούς "ταριφάδικους"...

Μάλλον πρέπει να προσανατολιστείς στην λύση καποιου μεταχειρισμένου (4Χ4 Jimny ίσως..???)

kemmotar
24-04-2008, 12:08
σε κολληματα και τετοια το TCS πρεπει να απενεργοποιειται.... πχ βαλτονερα, λασπες χιονια κλπ

Atogian
24-04-2008, 12:37
Το tcs είναι αρκετά καλό αν το χρησιμοπιεις στο κατάλληλο έδαφος σε πάγο πχ είναι καλλίτερα να απενεργοποιητάι. Για άσφαλτο είναι ότι πρέπει χωρίς αυτό όλο σπίναρεις όταν θες να κανείς μια γρηγόρη εκκίνηση. Είναι αρκετά χρήσιμο αλλά για να το βάλεις ως έξτρα γι αυτό το λόγο που θες δεν αξίζει πιστεύω(αν είναι εφικτό πάντα)

kin
24-04-2008, 19:29
Απο ότι κατάλαβα ίσως θα ήταν καλύτερα για ένα μλοκέ:confused: η μήπως το παράκανα;

Atogian
24-04-2008, 20:08
Για άλλη μια φορά συμφωνώ με τον G-P. Ότι και να το κανείς δεν θα είναι σαν τετρακίνηση.

brwmogazos
24-04-2008, 20:27
Προσωπια το TCS ειναι ΜΟΝΟ καλο σε βρεγμενο...

πουθενα αλλου.

Ολη μερα επενεργοποιημενο το εχω...για γρηγορες εκκινησεις ΔΕΝ βοηθαει, για στριψιμο ειναι αστα να πανε σου στερει την μιση χαρα και δεν σε αφηνει να πλασαρεις το αμαξι οπως και οπου το θες...(με εχει στειλει σχεδον αδιαβαστο μια φορα που το ειχα ενεργοποιημενο και το γλυστρησα επιτηδες)

σε χιονια κτλπ ΔΕΝ εχω εμπειρια γιατι οταν χιονιζει καθομαι σπιτι μου και δεν παιρνω τα βουνα :D

Atogian
24-04-2008, 20:41
Διαφωνώ κάθετα. Σε στροφή ειδικά αν δεν το είχα...μάλλον δεν θα μιλούσα τώρα μαζί σας

top gun power
24-04-2008, 20:57
Διαφωνώ κάθετα. Σε στροφή ειδικά αν δεν το είχα...μάλλον δεν θα μιλούσα τώρα μαζί σας
Σε τι σε βοηθησε???

billakos
24-04-2008, 21:16
Σε στροφη και εμενα με βοηθησε μια φορα, οταν πρωτο πηρα το αμαξι.Ηταν μια στροφη αρκετα κλειστη,με πολλες ανωμαλιες και γλυστερο οδοστρωμα, οπου το αμαξι γλυστρισε και ελαφρα πηδησε με παρα πολυ ατσαλο τροπο ομως. Εκει μπηκε σε λειτουργια το αντισπιν γιατι σπινιαρε ο εσωτερικος τροχος και εκοψε κατευθειαν τις στροφες της μηχανης.Ουτε καν προσπαθησα να κανω αναποδο, ολα εγιναν πολυ γρηγορα.

Atogian
24-04-2008, 21:39
πήγενα με 120 σε (δεξιά) στροφή έκανα άτσαλη κίνηση και δούλεψε το αντίσπίν λόγο ότι παρίστα σε χώμα που είχε πάει στον δρόμο, ενώ πήγε να με πετάξει προς τα δεξιά αμέσως το διόρθωσε και ίσιοσε

brwmogazos
24-04-2008, 21:41
Ρε παιδες σορρυ αλλα μου φενονται περιεργα αυτα που λετε.

Το να μπεις σε στροφη με γκαζι και να σου αρχισει το αμαξι να αμολαει και εσυ το ποδι να μην το παιρνεις απο το γκαζι το θεωρω ειτε αργα αντανακλαστικα ειτε οτι ο οδηγος δεν ειναι καθολου πυροβολημενος με στριψιμο.

Δεν μπορω να εξηγησω αλλιως πως σε στεγνο το αντι σπιν σε κραταει στο δρομο...

το αντισπιν ενεργοποιειται πολυ πριν αρχισει το αμαξι αισθητα να βγαζει μουτρα και να σπινιαρει πχ...απενεργοποιημενο οταν το εχεις μπορεις με διορθωσεις του γκαζιου ειτε να το φερεις εκει που θελεις ειτε να περιορισεις και να εξαληψεις την ολισθηση σου...

προσωπικα μαρεσει να γλυστραει το αμαξι πετωντας μουτρα και να μετριαζω λιγο την ολισθηση του και να το φερνω γλυκα εκει που θελω παρα να μου γλυστρισει να με κοψει το αντισπιν αποτομα κατι που στην συνεχεια μπορει να σου διωξει κωλο κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες και να σε στειλει χειροτερα αδιαβαστο...

billakos
24-04-2008, 21:52
brwmogazos συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες αλλα στην δικη μου περιπτωση το αμαξι ειχε πολυ ατσαλι αντιδραση που δεν μου την εχει παρουσιασει ποτε ξανα απο τοτε, οσο και να το πιεσα το αμαξι.Ακομα και σκαμπιλι μου εχει τυχει αλλα το διορθωσα πολυ πιο ευκολα.Η συγκερκιμενη στροφη ειναι για τον π@@@@@ο.

Atogian
24-04-2008, 21:52
Αν άφηνα γκάζι στην στροφή θα ήταν πολύ χειρότερα. πίστεψε με (την έχει πατήσει έτσι 2 times o dady)

Σε τέτοιο κακό οδοστρομα εννοώ

chemic
24-04-2008, 21:56
προφανώς όταν αφήνεις γκάζι δεν βοηθάει. Όταν μένεις όμως στο γκάζι κρατάει τη μούρη μέσα.
Επίσης σε περίπτωση υδρολίσθησης είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ.
Και για όσους κυκλοφορούμε στα μωσαϊκά της αθήνας είναι πραγματικό αγχολυτικό.
Πάντως, έχω παρατηρήσει πως ακόμα και όταν είναι απενεργοποιημένο, ο τροχός που χάνει τη πρόσφυση φρενάρει;)
Το όλο σύστημα πρέπει να δουλεύει σε δυο στάδια. Πρώτα φρενάρει τον τροχό που χάνει την πρόσφυση, και μετά κόβει τη μηχανή. Το πρώτο στάδιο είναι στάνταρ και δεν απενεργοποιείται.

brwmogazos
25-04-2008, 08:38
Αποσο γνωριζω ΔΕν φρεναρει κανενα τροχο

Μονο στο κουπρα που εχει ESP αν δεν απατωμαι...

στο 1400 μου εκοβε καυσιμο αποτι θυμαμαι μονο.

Στο βρεγμενο ναι και εγω ενεργοποιημενο το εχω μιας και εχεις μεγαλες πιθανοτητες αν χασεις τα μουτρα να μην τα μαζεψεις ποτε :p

Magdem
25-04-2008, 18:30
και ομως o chemic εχει δικιο!!
το tcs επενεργει και στα φρενα και φρεναρει τον τροχο που χανει προσφυση.
ειναι το λεγομενο EDL η ELD δεν θυμαμαι καλα(ηλεκτρονικα ελεγχομενο διαφορικο) το οποιο λειτουργει μεχρι την ταχυτητα τον 50 χιλ.\ωρα και κανει και τον χαρακτηριστικο θορυβο σαν να λειτουργει το abs.
αυτο συνδυαζεται με το tcs που ενεργει στην πεταλουδα του γκαζιου κοβοντας καυσιμο και δεν απενεργοποιητε οταν απενεργοποιησουμε το tcs (εκτος αν ξεπερασουμε τα 50χιλ.\ωρα).

Atogian
25-04-2008, 20:46
Τι μαθαίνει κανείς. Βρε παιδί ξέρεις τόσα και τόσα και δεν τα λες;

brwmogazos
25-04-2008, 21:29
Δηλαδη οποιοδηποτε ιμπιζα με τcs εχει και το συστημα που φρεναρει τους τροχους και ανεξαρτητως tcs μεχρι τα 50 χιλιομετρα λειτουργει...εμενα στο 1400 γιατι δεν εχει τυχει ποτε των ποτων ακομα και σε φουρκετες των 50 χιλιομετρων να μην νιωθω κατι τετοιο? Ειναι ανεπαισθητο?

Το esp τοτε τι ρολο βαραει? :)

chemic
26-04-2008, 18:54
Δηλαδη οποιοδηποτε ιμπιζα με τcs εχει και το συστημα που φρεναρει τους τροχους και ανεξαρτητως tcs μεχρι τα 50 χιλιομετρα λειτουργει...εμενα στο 1400 γιατι δεν εχει τυχει ποτε των ποτων ακομα και σε φουρκετες των 50 χιλιομετρων να μην νιωθω κατι τετοιο? Ειναι ανεπαισθητο?

Το esp τοτε τι ρολο βαραει? :)
όταν μπαίνει το edl (στους ΜΠΡΟΣΤΑ τροχούς) δεν ανάβει λαμπάκι και γενικά είναι ανεπαίσθητο. Το καταλαβαίνεις αν ακριβώς μετά χρειαστεί να φρενάρεις (κάνει ένα γκουπ, νιώθεις ένα κλότσημα στο πεντάλ του φρένου. Ανοίγει και ξανακλείνει η δαγκάνα; ). Δεν έχετε παρατηρήσει πως τα ίμπιζα δεν χαζοσπινάρουν στις πολύ κλειστές στροφές;
Μόνο σε αρκετά βιαιο σπινιάρισμα ακούγεται ένα τρομακτικό γκουπ. Συνήθως αν είναι βρεγμένα κάτω ή στα χιόνια.
Το esp μπορεί να φρενάρει και τους πίσω τροχούς (ή και να κόψει τον κινητήρα), σε διάφορους συνδιασμούς για να μη φύγεις από την πορεία σου. Λογικά σε ξεκίνημα δεν θα φρενάρει καν το κινητήριο τροχό που χάνει προσφυση (υποθέτω)

kin
26-04-2008, 19:46
Δηλαδή το Electronic Diferential Lock EDL με λίγα λόγια θα μπορούσε να βοηθήσει στο χώμα. Είναι πρόγραμμα που μπορεί να περαστεί στον εγκέφαλο ή όχι;Για το cordoba 1.2 το μόνο που ξέρω σίγουρα ότι έχει είναι ABS.

G-P
26-04-2008, 20:19
Το esp μπορεί να φρενάρει και τους πίσω τροχούς (ή και να κόψει τον κινητήρα), σε διάφορους συνδιασμούς για να μη φύγεις από την πορεία σου.
Πολύ αμφιβάλλω παιδια πως υπάρχει αυτό το σύστημα (edl) στο αμαξι μας...

Για τους πίσω τροχούς απλώς ξεχάστε τους...
Με το esp δεν μπορουμε να επέμβουμε διοτι απλά αυτοί ακολουθούν...
Το σύστημα δουλεύει μονο στους κινητήριους τροχόυς... ;)

Απορία που μου δημιουργήθηκε τωρα...
Τα πίσω δισκόφρενα έχουν αισθητήρες ABS...??? :confused:
Οταν μπαίνει το ABS δουλεύει στους πίσω τροχούς...???
Έχω την εντύπωση πως όχι...

brwmogazos
26-04-2008, 20:29
όταν μπαίνει το edl (στους ΜΠΡΟΣΤΑ τροχούς) δεν ανάβει λαμπάκι και γενικά είναι ανεπαίσθητο. Το καταλαβαίνεις αν ακριβώς μετά χρειαστεί να φρενάρεις (κάνει ένα γκουπ, νιώθεις ένα κλότσημα στο πεντάλ του φρένου. Ανοίγει και ξανακλείνει η δαγκάνα; ). Δεν έχετε παρατηρήσει πως τα ίμπιζα δεν χαζοσπινάρουν στις πολύ κλειστές στροφές;
Μόνο σε αρκετά βιαιο σπινιάρισμα ακούγεται ένα τρομακτικό γκουπ. Συνήθως αν είναι βρεγμένα κάτω ή στα χιόνια.
Το esp μπορεί να φρενάρει και τους πίσω τροχούς (ή και να κόψει τον κινητήρα), σε διάφορους συνδιασμούς για να μη φύγεις από την πορεία σου. Λογικά σε ξεκίνημα δεν θα φρενάρει καν το κινητήριο τροχό που χάνει προσφυση (υποθέτω)

Εμενα το 1400αρι σε αναβασεις που το πυροβολαγα με απενεργοποιημενο εγραφε σαν τρελλο και οι 2 μπροστινοι τροχοι.

Εκτος και αν μιλας για οταν ειναι ενεργοποιημενο το TCS

chemic
26-04-2008, 21:32
Εμενα το 1400αρι σε αναβασεις που το πυροβολαγα με απενεργοποιημενο εγραφε σαν τρελλο και οι 2 μπροστινοι τροχοι.

Εκτος και αν μιλας για οταν ειναι ενεργοποιημενο το TCS
Αυτό που εννοώ είναι πως σε φουρκέτες ανηφορικές δεν χρειάζεται να κάνεις πολύ οικονομία στο γκάζι ή όταν στρίβεις στα όρια της πρόσφυσης και πατάς γκάζι αφού δεν σπινάρει τόσο εύκολα ο εσωτερικός τροχός
Πάντως νομίζω πως για να ¨γράφουν¨ και οι δυο κινητήριοι τροχοί πρέπει να έχεις κανονικό μπλοκέ, που εμείς δεν έχουμε.:redface:
Απλά, το σύστημα μέχρι κάποιο σημείο- ποσοστό φρενάρει το τροχό που χάνει τη πρόσφυση. Μέχρι κάποιο ποσοστό, αφού δεν είναι 100% μπλοκέ και χωρίς να ξέρω (και πάντα είχα την απορία) μάλλον είναι μικρό. Δηλαδή, αν ο ένας τροχός είναι στον αέρα, το αμάξι δεν θα ξεκινήσει, αφού πολύ μικρό ποσοστό της ροπής θα πάει στον τροχό που έχει πρόσφυση.
Και η καινούργια bmw 335 έχει παρόμοιο σύστημα:eek: :tu

brwmogazos
26-04-2008, 22:50
Αυτό που εννοώ είναι πως σε φουρκέτες ανηφορικές δεν χρειάζεται να κάνεις πολύ οικονομία στο γκάζι ή όταν στρίβεις στα όρια της πρόσφυσης και πατάς γκάζι αφού δεν σπινάρει τόσο εύκολα ο εσωτερικός τροχός
Πάντως νομίζω πως για να ¨γράφουν¨ και οι δυο κινητήριοι τροχοί πρέπει να έχεις κανονικό μπλοκέ, που εμείς δεν έχουμε.:redface:
Απλά, το σύστημα μέχρι κάποιο σημείο- ποσοστό φρενάρει το τροχό που χάνει τη πρόσφυση. Μέχρι κάποιο ποσοστό, αφού δεν είναι 100% μπλοκέ και χωρίς να ξέρω (και πάντα είχα την απορία) μάλλον είναι μικρό. Δηλαδή, αν ο ένας τροχός είναι στον αέρα, το αμάξι δεν θα ξεκινήσει, αφού πολύ μικρό ποσοστό της ροπής θα πάει στον τροχό που έχει πρόσφυση.
Και η καινούργια bmw 335 έχει παρόμοιο σύστημα:eek: :tu

μωρε γραφουν και παραγραφουν και οι δυο σε ορεινο στροφιλικι με φουρκετες...

μιλαμε για 2α παντα με το 1400αρι...

chemic
27-04-2008, 01:04
μήπως το edl δουλεύει ΠΑΝΩ από τα 40km\h οποτε ο φίλε kin και να το είχες δεν θα σε βοήθαγε;

mavras
27-04-2008, 01:35
Τα πίσω δισκόφρενα έχουν αισθητήρες ABS...??? :confused:
Οταν μπαίνει το ABS δουλεύει στους πίσω τροχούς...???
Έχω την εντύπωση πως όχι...

σαφεστατα και εχουν αισθητηρες!!
απο αυτους γινεται ολη η πληροφορηση σχετικα με το σπιναρισμα των μπροστινων και κατα συνεπεια εμπλεκετε το TCS. Γενικα οι αισθητηρες του abs δινουν πληροφοριες σε πολλα υποσυστηματα του αυτοκινητου αφου ο εγκεφαλος απο αυτους "βλεπει" την κινηση των τροχων

Οι πισω τροχοι δεν μπλοκαρουν και για αυτο φροντιζει ο ηλεκτρονικος κατανεμητης πεδησης (EBD-electronic braking distributor)

EDL δεν εχουν τα δικα μας...
Επισης το TCS δεν επενεργει στους τροχους αλλα στην....πεταλουδα!! Γκαζι περνει, δεν φρεναρει τροχους. Αυτο ειναι δουλεια του ESP (το να φρεναρει τροχους) και επενεργει και στους πισω αν και οταν κρινει οτι πρεπει να το κανει. Φρεναρει δλδ το τροχο που κινειται πιο γρηγορα απο τους αλλους ή "απελευθερωνει" τον τροχο που κινειται πιο αργα απο τους αλλους.
ολη αυτη η πληροφορηση γινεται απο τους αισθητηρες του abs βεβαια

Αν το αυτοκινητο δεν εχει εξοπλιστει απο το εργοστασιο με καποιο απο αυτα τα συστηματα τοτε δεν γινεται να μπει μετα! Θεωρητικα μπαινει αλλα κανενας δεν το κανει, ουτε καν που το αναλαμβανουν. Οποτε το ενδεχομενο να το "φορτωσουν" στο εγκεφαλο απλα το ξεχναμε

chemic
27-04-2008, 02:10
EDL δεν εχουν τα δικα μας...

τα ίμπιζα σπορτ έχουν edl. Το θέμα είναι πόσο % μπλοκέ είναι και αν ενεργοποιείται πριν ή μετά τα 40 (εγώ νομίζω πάνω από τα 40)
θα είχε ενδιαφέρον να ξέρουμε!
επιπλέον, λογικά δεν θα μπαίνει μετά το σύστημα, αφού δεν είναι μόνο θέμα προγράμματος

mavras
27-04-2008, 11:53
τα ίμπιζα σπορτ έχουν edl.
τι να σου πω....οσο και αν εψαξα για σχετικη αναφορα για το ibiza δεν βρηκα κατι....Που εχεις βρει οτι υπαρχει κατι τετοιο στο Ibiza??
Μηπως εννοεις το EDS??

οσο για το ποσοστο εμπλοκης του (αν φυσικα υπαρχει τετοιο συστημα), εφοσον ειναι ηλεκτρονικο τοτε θα εχει και μεταβλητο ποσοστο εμπλοκης

chemic
28-04-2008, 00:02
τι να σου πω....οσο και αν εψαξα για σχετικη αναφορα για το ibiza δεν βρηκα κατι....Που εχεις βρει οτι υπαρχει κατι τετοιο στο Ibiza??
Μηπως εννοεις το EDS??

οσο για το ποσοστο εμπλοκης του (αν φυσικα υπαρχει τετοιο συστημα), εφοσον ειναι ηλεκτρονικο τοτε θα εχει και μεταβλητο ποσοστο εμπλοκης
θυμάμαι πως το ανέφερε το προσπέκτους, και προσπαθούσα να καταλάβω πότε μπαίνει το tcs και πότε το edl:confused:.
Αναφέρεται και στο μάνιουαλ, αν θυμάμαι καλά.
Το eds τί είναι; μήπως λέμε το ίδιο πράμα;

βρήκα και μια αγγελία που το αναφέρει(και το οποιο αν και 2002 μοντέλο έχει και cruise control):rolleyes:
http://tpparts.gr/store/car_ads_article_models.asp?articleID=20282

G-P
28-04-2008, 02:20
Εαν θεωρείς έγκυρες πηγές τις μικρες αγγελίες τοτε ΟΚ...

Εαν ειχε το αμαξι τετοιο συστηματάκι δεν θα το γράφαν με μεγάλλα κόκκινα γράμματα...???
http://www.seat.gr/models/newibiza/sports/gr1_4_16v_101hp.html
???????? λέω εγω τώρα...!!!

chemic
28-04-2008, 10:42
Εαν θεωρείς έγκυρες πηγές τις μικρες αγγελίες τοτε ΟΚ...

Εαν ειχε το αμαξι τετοιο συστηματάκι δεν θα το γράφαν με μεγάλλα κόκκινα γράμματα...???
http://www.seat.gr/models/newibiza/sports/gr1_4_16v_101hp.html
???????? λέω εγω τώρα...!!!
εαν θεωρείς έγκυρη πηγή τη...σέατ ΟΚ...δες εκεί που λέει πως πίσω έχουμε ταμπούρα (και πιο κάτω δίνουν διάμετρο πίσω δίσκων):notworthy
eds (ή edl) πρέπει να είχαν και τα προγούμενα mk3 σπορτ, με εξτρά το tcs όμως

δείτε και εδώ
http://www.ibiza.gr/forum/archive/index.php?t-3738.html

chemic
28-04-2008, 16:13
update
το eds δουλεύει μέχρι τα 80km/h, όταν η διαφορά περιστροφής των δυο κινητήριων τροχών είναι μέχρι 100 περιστροφές. Όταν λειτουργεί-ενεργοποιείται δεν ανάβέι κάποια ένδειξη, όταν ξεσταθούν οι δίσκοι αποσυνδέεται και ξαναλειτουργεί μόλις κρυώσουν. Και πάλι δεν υπάρχει κάποια ένδειξη. Υπάρχει σε όλα τα ίμπιζα που έχουν tcs, αλλά λειτουργεί ανεξάρτητα ακόμα και αν το tcs έχει απεργοποιηθεί.
manual σελ 3.10

Magdem
02-05-2008, 14:22
τελικα το συστημα λεγεται eds και οχι edl οπως ειχα γραψει και λειτουργει ως εξης:

Τι είναι το σύστημα EDS;

Σ' ένα αυτοκίνητο η μετάδοση της ισχύος περνάει στους κινητήριους τροχούς μέσω του διαφορικού. Υπό ομαλές συνθήκες πρόσφυσης και όσο το αυτοκίνητο κινείται στην ευθεία, η ισχύς αυτή κατανέμεται ομοιόμορφα σε κάθε τροχό. Σε ολισθηρές επιφάνειες όμως, μπορεί κάποιος από τους δύο κινητήριους τροχούς να χάσει την πρόσφυσή του και να σπινάρει, γυρνώντας πολύ πιο γρήγορα από τον άλλο. Τα συμβατικά συστήματα μετάδοσης έχουν το μειονέκτημα ότι σε τέτοιες περιπτώσεις μεταφέρουν το μεγαλύτερο ποσοστό της ισχύος στον τροχό με την μικρότερη πρόσφυση, οπότε ο τροχός σπινάρει ακόμη περισσότερο και σε ακραίες περιπτώσεις το αυτοκίνητο μπορεί να ακινητοποιηθεί. Διάφορες τεχνικές λύσεις έχουν επινοηθεί για την βελτίωση αυτής της «αδυναμίας» των συμβατικών διαφορικών. Η λύση της Seat είναι η εξής: Με τη βοήθεια της ηλεκτρονικής διαχείρισης των φρένων, μέσω του εγκεφάλου του συστήματος ΑBS, στον τροχό που ανιχνευθεί ολίσθηση (σπινάρισμα) επενεργούν αυτόματα τα φρένα. Έτσι το σπινάρισμα σταματά και η ισχύς αυτόματα μεταφέρεται στον άλλο τροχό, ο οποίος βρίσκεται σε καλύτερες συνθήκες πρόσφυσης και το αυτοκίνητο ανακτά και πάλι την πρόσφυσή του.

Γιατί το αυτοκίνητο εξοπλίζεται με σύστημα EDS;

Το ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου σπιναρίσματος (EDS), συμπληρώνει την ενεργητική ασφάλεια, προσφέροντας καλύτερη ελκτική ικανότητα, ιδιαίτερα σε επικλινείς δρόμους, κάτω από έντονη επιτάχυνση ή όταν ρυμουλκείτε. Αυτό είναι πολύτιμο σε κάθε περίπτωση και ιδιαίτερα σε ολισθηρούς δρόμους.

Πώς λειτουργεί το σύστημα EDS;

Το σύστημα ελέγχεται από μία ηλεκτρονική μονάδα, η οποία λαμβάνει σήματα από επαγωγικούς αισθητήρες που δείχνουν την ταχύτητα περιστροφής των κινητήριων τροχών. Όταν παρουσιαστεί μία διαφορά στην ταχύτητα περιστροφής μεταξύ των κινητήριων τροχών της τάξης των 110 περίπου στροφών/λεπτό, λόγω σπιναρίσματος η ηλεκτρονική μονάδα ενεργοποιεί μία υδραυλική αντλία, η οποία δημιουργεί μία πίεση στο κύκλωμα των φρένων, που εφαρμόζεται στα τακάκια του τροχού ο οποίος ολισθαίνει. Έτσι, μειώνεται η ταχύτητα του τροχού που σπινάρει και το διαφορικό αυξάνει το ποσοστό μετάδοσης της κίνησης στον άλλο τροχό, παρέχοντας έτσι βέλτιστη συνολικά ελκτική ικανότητα. Όταν οι συνθήκες οι οποίες ενεργοποιούν το EDS εξαφανιστούν, το σύστημα απενεργοποιείται αυτόματα και το διαφορικό λειτουργεί όπως ακριβώς σε ένα συμβατικό αυτοκίνητο. Το σύστημα ενεργοποιείται μόνο όταν η ταχύτητα του αυτοκινήτου είναι κάτω από τα 40 χλμ/ώρα

Τι πρέπει να γνωρίζω όταν οδηγώ ένα αυτοκίνητο εξοπλισμένο με ABS και EDS;

Κανένα σύστημα δεν μπορεί να υπερνικήσει τους νόμους της φυσικής! Πάντα να θυμάστε ότι πρέπει να προσαρμόζουμε την ταχύτητα του αυτοκινήτου μας, αλλά και το στιλ οδήγησης, ανάλογα με τις συνθήκες. ΄΄Ετσι,, δεν πρέπει να στηριζόμαστε μόνο στην επιπλέον ασφάλεια που μας παρέχει το ABS, όταν ο δρόμος γλιστρά. Επίσης, θυμηθείτε ότι το ABS για να αποδώσει στο maximum σε ένα φρενάρισμα πανικού, θα πρέπει να πατήσουμε με πολύ δύναμη το πεντάλ του φρένου και να μην μειώσουμε τη δύναμη σε αυτό, μέχρι το τέλος του φρεναρίσματος. Σε ό,τι αφορά το EDS, για να επιτευχθεί το καλύτερο αποτέλεσμα σε οδοστρώματα με ανομοιόμορφη πρόσφυση, όταν ρυμουλκείτε ή όταν επιταχύνετε, πατήστε το γκάζι προσεκτικά και με μέτρο, λαμβάνοντας υπόψη τις συνθήκες του δρόμου. Παρόλο που το EDS επεμβαίνει στις διαφορές της περιστροφικής ταχύτητας των τροχών και παρέχει περισσότερη ισχύ σε αυτόν με την καλύτερη πρόσφυση, αν και αυτός δεν έχει καλή πρόσφυση, και οι δύο τροχοί θα ολισθαίνουν, επιδρώντας δυσμενώς στην ελκτική ικανότητα και την ευστάθεια του αυτοκινήτου. Θυμηθείτε ότι όταν οδηγείτε σε ολισθηρές επιφάνειες με ίδιες συνθήκες πρόσφυσης και για τους δύο κινητήριους τροχούς, ένα αυτοκίνητο με EDS έχει την ίδια ικανότητα πρόσφυσης όπως ένα συμβατικό αυτοκίνητο.

Τι συντήρηση απαιτεί ένα αυτοκίνητο με ABS και EDS;

Στα συστήματα ABS και EDS, δε χρειάζεται να καθοριστεί κάποια πρόσθετη εργασία συντήρησης εκτός από τον έλεγχο της μνήμης βλαβών στο ετήσιο service, αφού αυτά ενσωματώνουν ένα σύστημα αυτοδιάγνωσης, το οποίο απομνημονεύει κάθε πιθανή βλάβη.Σε σχέση με τις άλλες εργασίες συντήρησης, αυτές είναι ίδιες με αυτές ενός συμβατικού συστήματος φρένων, που περιγράφονται στο πρόγραμμα συντήρησης και ελέγχου όπως: έλεγχος του πάχους των τακακιών, στάθμης υγρού φρένων κλπ. Η αλλαγή του υγρού φρένων στα προκαθορισμένα χρονικά διαστήματα είναι πιο σημαντική εδώ, λόγω των νέων εξαρτημάτων στα συστήματα ABS και EDS. Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία Seat έχουν το εξειδικευμένο προσωπικό και τον κατάλληλο εξοπλισμό, ώστε να εγγυηθούν την τέλεια συντήρηση του αυτοκινήτου. Αυτό αυξάνει την οδηγική ασφάλεια, τη λειτουργική αξιοπιστία και τη διατήρηση της αξίας του αυτοκινήτου.

Το EDS είναι διαθέσιμο στην οπισθοπορεία;

Ναι, το EDS είναι διαθέσιμο και σε οπισθοπορεία. Μες τον ίδιο τρόπο, όταν διαπιστωθεί διαφορά στις περιστροφικές ταχύτητες των κινητήριων τροχών, φρενάρει τον τροχό που σπινάρει και το μεγαλύτερο μέρος της ισχύος περνά στον τροχό με την καλύτερη πρόσφυση. Το σύστημα EDS με αυτό τον τρόπο παρέχει τη μέγιστη ενεργητική ασφάλεια κατά την οδήγηση. Το ίδιο ισχύει για την οπισθοπορεία και με το AΒS.

Το EDS λειτουργεί σε στροφές;

Όταν στρίβετε σε μία δύσκολη στροφή, οι εξωτερικοί τροχοί διανύουν μεγαλύτερη απόσταση από αυτή των εσωτερικών, λόγω της διαφοράς στην ακτίνα στροφής.Αυτό σημαίνει ότι οι εξωτερικοί τροχοί περιστρέφονται πιο γρήγορα από τους εσωτερικούς. Το σύστημα EDS ενεργοποιείται όταν η διαφορά στις περιστροφικές ταχύτητες φθάσει στις 110 στροφές/λεπτό (και σε ταχύτητες μικρότερες των 40 km/h). Σε στροφές με καλή πρόσφυση, το σημείο ενεργοποίησης δεν επιτυγχάνεται και το EDS δε λειτουργεί άσκοπα, επειδή δεν υπάρχει απώλεια πρόσφυσης. Σε μία δύσκολη στροφή όμως με λείο ή γλιστερό οδόστρωμα, ένας κινητήριος τροχός (συνήθως ο εσωτερικός προς τη στροφή) μπορεί να χάσει την πρόσφυσή του και να σπινάρει. Τότε ενεργοποιείται το σύστημα, με αποτέλεσμα τη βελτίωση της ελκτικής ικανότητας και της ευστάθειας του οχήματος.

Υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης των φρένων λόγω ενεργοποίησης του EDS;

Όχι. Δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, γιατί η ηλεκτρονική μονάδα χρησιμοποιεί προγραμματισμένα όρια, βασισμένα στη συχνότητα και τη διάρκεια εφαρμογής της πίεσης φρεναρίσματος στον ολισθαίνοντα τροχό. Όταν τα όρια αυτά ξεπεραστούν, το EDS απενεργοποιείται αυτόματα και ενεργοποιείται μετά από μία προγραμματισμένη χρονική περίοδο.

seat.gr/aftersales

kin
04-05-2008, 14:26
Ωραία τώρα κατατοπίστηκα τουλάχιστον για το τί ψάχνω. Το EDS (λανθασμένα EDL) μπορεί να περαστεί στο 1,2 cordobaκι μου, σκοπεύω να ρωτήσω στο service που θα κάνω σε λίγες μέρες. Ελπίζω να μην με κοιτάνε περίεργα.
Υπάρχει κάποιος έμπειρος που έχει δουλέψει με προγράμματα ώστε να γνωρίζει αν γίνεται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.