PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : τελειωμένα αμορτισέρ στους πρώτους τρεις μήνες?

metoplai
18-04-2005, 23:31
Έχει κανείς άποψη για τα αμορτισέρ των καινούριων μοντέλων?
Το πρόβλημα το παρατήρησα στο cordoba, το οποίο έχει μόλις 6500 km, αλλά
φαντάζομαι τα ίδια φοράνε και τα ibiza του 2005.

kpilidis
18-04-2005, 23:42
xmmm πρώτη φορά το ακούω αυτό

μήπως έτυχες σε περίπτωση? πήγες καμια βόλτα απο αντιπροσωπεία?[/img]

@ngel
19-04-2005, 01:18
Θα στο καλύψει η εγγύηση αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα!
Πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία να τις αλλάξεις...

metoplai
19-04-2005, 14:47
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απλά ανησυχώ ότι η αντιπροσωπεία
θα προσπαθήσει να αποφύγει τις ευθύνες της. Θα πάω πάντως και θα δουμε
τι ψάρια θα πιάσουμε. Πάντως αν έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ας κάνει
ένα κόπο να το δηλώσει στο forum.

@ngel
19-04-2005, 14:50
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, απλά ανησυχώ ότι η αντιπροσωπεία
θα προσπαθήσει να αποφύγει τις ευθύνες της. Θα πάω πάντως και θα δουμε
τι ψάρια θα πιάσουμε. Πάντως αν έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ας κάνει
ένα κόπο να το δηλώσει στο forum.

Δεν θα αποφύγουν τις ευθύνες τους...
Αυτή είναι η δουλειά τους και είναι υποχρεωμένοι να την κάνουν σωστά μιας και τους έχεις πληρώσει προκαταβολικά γι αυτό... :wink:

kpilidis
19-04-2005, 15:00
λες και το ανταλακτικό θα το βάλουν απο την τσέπη τους?
αλλά γιατί η αντιπροσωπείες σου αλλάζουν σχετικά δύσκολα ανταλακτικο, παίζει τιποτα με το εργοστασιο? τους έχουν καμία δεσμευση- μείωση ?

@ngel
19-04-2005, 15:19
αλλά γιατί η αντιπροσωπείες σου αλλάζουν σχετικά δύσκολα ανταλακτικο, παίζει τιποτα με το εργοστασιο? τους έχουν καμία δεσμευση- μείωση ?

Δεν συμφωνώ σε αυτό...
όσο και αν έχω κάποια παράπονα από τις αντιπροσωπείες, όταν χρειάστηκα κάτι μου το άλλαξαν αμέσως!
Όσον αφορά τα αμορτισέρ, έμαθα ότι δεν γίνεται να σου αλλάξουν και τα 4!
Θα βρούν πιο είναι χαλασμένο και στη καλύτερη περίπτωση θα σου αλλάξουν 2! Τώρα αν είναι χαλασμένα και τα 4 δεν ξέρω τι γίνεται... :roll:

Darkside
19-04-2005, 20:35
παντως για να λεμε και τα καλα των αντιπροσωπιων εμενα οταν τους πηγα για να μου αλλαξουν κατι σωληνακια και τη λαστιχενια ροδελα που ειναι για τα γραναζια,, :roll: πως λεγετε,,??,,κολησα τωρα,,τεσπα και του ειπα πως επιασα γατα με το που το εβαλα μπρος (αρα πηρα την ευθυνη απο μονος μου) μου το περασαν ως αναταλακτικα και δεν πληρωσα φραγκο,,και το ολο κοστολογιο θα ταν καπου στα 180-200 ευρω,,,

kpilidis
19-04-2005, 21:42
παίζει πάντως να τους λένε να μην τα βάζουν με το παραμικρό στην εγγύηση?

arci_ibiza
20-04-2005, 01:01
Εγγύηση και μην το συζητάς καν....Εμένα στο Γκολφ μου τα άλλαξαν με 45000 κ ένα χρόνο και...και δεν ε΄χια γνωστο. Και τα 4! τώρα αν κάποιο έχει σπάσει τ΄τοε υποχρεωτικά και το άλλου του ίδιου άξονα..και τα άλλα τα αφήνεις αν είναι εντελώς οκ...

pani
20-04-2005, 07:19
Εγώ δεν έχω αντιληφθεί κανένα πρόβλημα.
Τί είδους πρόβλημα όμως έχεις; Χτυπάνε; Έκανες μέτρηση στα αμορτισέρ και σου έβγαλαν χαμηλό ποσοστό;
Αν είναι απλά για τρίξιμο, που είχα κι εγώ, είναι από σινεμπλόκ που θέλουν λίπανση μόνο.
Πάντως αν έχουν πρόβλημα θα σου τα αλλάξουν. Μην ξεκινάς αρνητικός.

metoplai
20-04-2005, 08:25
Πάντως δε πρέπει να είναι ένα συγκεκριμένο αμορτισέρ, απλά σε σχέση
με όταν πήρα τ αυτοκίνητο πριν από τρεις μήνες είχε τελείως άλλη συμπερι-
φορά σε σχέση με τώρα. τερματίζει η ανάρτηση εύκολα και έχει αναπηδήσεις. Στις στροφές πολλά μούτρα, κ στις μεταφορές βάρους
ξεκολλάει εύκολα ο κώλος.Τεσπα, θα πάω να τα μετρήσω και θα επανέλθω
με λεπτομέρειες.

pani
20-04-2005, 10:16
Πάντως δε πρέπει να είναι ένα συγκεκριμένο αμορτισέρ, απλά σε σχέση
με όταν πήρα τ αυτοκίνητο πριν από τρεις μήνες είχε τελείως άλλη συμπερι-
φορά σε σχέση με τώρα. τερματίζει η ανάρτηση εύκολα και έχει αναπηδήσεις. Στις στροφές πολλά μούτρα, κ στις μεταφορές βάρους
ξεκολλάει εύκολα ο κώλος.Τεσπα, θα πάω να τα μετρήσω και θα επανέλθω
με λεπτομέρειες.
Δες το φίλε μου. Έχω πάνω από 17.000 χλμ, έχω ταλαιπωρήσει το αμάξι στην πίστα των Μεγάρων 2 φορές και δεν έχω κανένα από τα συμπτώματα που αναφέρεις. Κώλο πετάει μόνο αν το θέλω εγώ καιαφήσω απότομα γκάζισε στροφή. Μούτρα δεν το νιώθω με τομ TCS ανοιχτό. Και η ανάρτηση μου έχει τερματίσει ελάχιστες φορές και σε πολύ οριακές περιπτώσεις χτυπήματος σε σαμάρι του δρόμου.
Πήγαινε σε έναν αμορτισερά, πχ Fit & Go, και πες ότι θες να αλλάξεις αναρτήσεις να στο μετρήσουν και να σου δώσουν προσφορά για μια καλύτερη ανάρτηση, για να μην πληρώσεις.

GeorgeChios
20-04-2005, 16:59

Δεν συμφωνώ σε αυτό...
όσο και αν έχω κάποια παράπονα από τις αντιπροσωπείες, όταν χρειάστηκα κάτι μου το άλλαξαν αμέσως!
Όσον αφορά τα αμορτισέρ, έμαθα ότι δεν γίνεται να σου αλλάξουν και τα 4!
Θα βρούν πιο είναι χαλασμένο και στη καλύτερη περίπτωση θα σου αλλάξουν 2! Τώρα αν είναι χαλασμένα και τα 4 δεν ξέρω τι γίνεται... :roll:

Θα διαφωνισω οριζοντιος και καθετος με αυτο που λες. Οτι και καλα δεν γινεται να σου αλλαξουν και τα 4. Εγω στο FR μου στα 21.500 km ειδα οτι το αμαξι δεν κρατουσε καθολου. Παω λοιπον στην SEAT και το βαζουμε στο αμορτισερομετρο. Μας βγαζει 58% και 62% τα δυο μπροστα με διαφορα στις συχνοτητες 8% και 60% και 64% στα πισω με διαφορα στις συχνοτητες 5%. Απο οτι μου ειπαν τα αμορτισερ μου ηταν κομματια. Και οτι θα μου τα αλλαζαν ολα. Μολις το ακουσα αυτο τους ρωτησα εαν μπορουσαν να μου βαλουν αλλη μαρκα εκτος απο τα μαμα και να μου αφαιρεσουν την τιμη των μαμα (μιας και ειχα εγγυηση). Η απαντηση τους ηταν θετικη. Οποτε σε δυο ημερες ειχα νεα BILSTEIN SPRINT και ελατηρια H&R τοποθετημενα και ευθυγραμμισμενο το αμαξι στην τιμη των 520 ευρω !!!!

@ngel
20-04-2005, 18:48
Γιώργο, όπως θα διάβασες, κι εγώ αναρωτιόμουν τι γίνεται αν έχεις πρόβλημα και στα 4 αμορτισέρ, αλλά αυτό που έγραψα, μου το είπε υπεύθυνος συνεργείου επίσημης αντιπροσωπείας... :roll:

metoplai
11-05-2005, 13:31
ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΑΠΛΑ ΤΑ ΜΑΜΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ
Μ******Α ΚΑΙ ΜΙΣΗ. ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΑ (FIT & GO) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ
ΜΠΡΟΣΤΑ 60-54 ΚΑΙ ΠΙΣΩ 37-40 % ΚΡΑΤΗΜΑ. Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΟΥ
ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΣΑΝ
ΠΡΟΔΙΕΓΡΑΦΕΣ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΦΘΑΡΜΕΝΑ.
ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗ NORTH Ο
ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΕ ΚΑΤΑΔΕΧΤΗΚΕ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΜΕ ΜΙΑ
ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΤΕΛΕΙΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ
ΑΛΛΩΣΤΕ. ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΦΡΑΠΕ ΑΠ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΣΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΜΑΘΗΜΕΝΟΣ.ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ SEAT EXOYN ΚΑΛΕΣ
ΤΙΜΕΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ.

@ngel
11-05-2005, 13:36
Φίλε μου δε θέλω να σε φοβήσω, αλλά πολλά θα μπορούσαν να είχαν συμβεί ώστε να έχεις προβληματικά ελατήρια...
Ίσως απλά να άτυχε σε σένα. Όπως κατάλαβες δεν είναι γενικό φαινόμενο και θα σου πώ προσωπικά ότι έχω κάνει 35.000 km με τα εργοστασιακά αμορτισέρ (και μάλιστα αυτά του 1.2, όχι sport) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα! Και τώρα που θα τα αλλάξω, θα βάλω αυτά του FR, πάλι εργοστασιακά δηλαδή...
Απαίτησε να στα αντικαταστήσουν με νέα στην αντιπροσωπεία και βάλε τους να τα μετρήσουν για να τους το αποδείξεις...