PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περι αναβάθμισης revo σε 1.4 16v

FS115
06-03-2009, 12:42
Ειχαμε μια απορία με τον κωστα για το αν εχει βγει καποια αναβάθμιση για το revo του 1400 για να δικαιολογηθει το οτι πηγαίναμε κοπιες στα ανοιγματα εγω με 4-1 και αυτός με 4-2-1. Οτι εχει βγει δηλαδη μια πιο πλουσια χατογράφηση μια πιο ανανεωμενη εκδοση απο την αρχική. Ετσι εστειλα μεηλ στη ρεβο και παραθετω την απαντηση copy paste απο το μεηλ που μου ηρθε ως απαντηση.

κ. --------------- καλησπέρα σας.

Επικοινωνούμε μαζί σας ύστερα από το μήνυμα που αποστείλατε στα κεντρικά της revo Technik U.K., σχετικά με την αναβάθμιση ιπποδύναμης για το Ibiza Top-Gun που έχετε στην κατοχή σας.

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο κατασκευαζότανε από την ίδια τη SEAT (τμήμα SEAT Force) και η αναβάθμιση περιελάμβανε αναβάθμιση εγκεφάλου από τη revo και φίλτρο.
Η συγκεκριμένη επέμβαση απέδιδε περίπου 115 ίππους και από τα αρχικά μοντέλα έως και σήμερα, δεν έχει βγεί κάποιο update που να αναφέρεται σε αύξηση της ιπποδύναμης.

Στο παράδειγμα που αναφέρετε, θα πρέπει να γνωρίζετε πως η επέμβαση στο σύστημα εξαγωγής του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι μια πολύ 'επικίνδυνη' κίνηση, καθώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχουμε πτώση της απόδοσης και όχι αύξηση.

Πιθανολογώ πως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην περίπτωση που μου αναφέρετε και δεν είναι θέμα λογισμικού η διαφορά στην απόδοση.

Ελπίζω να σας κάλυψα.
Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία χρειαστείτε, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε και πάλι μαζί μας.

Ευχαριστώ.

===========================================
KONSTANTINOS KOUKOUMELIDIS
Technical Manager

CARGATE S.A.
P. Tatoiou 161
N.Erithraia
14562
Tel.: +302108074589
Fax: +302106205675
www.cargate.gr

G-P
06-03-2009, 12:51
Δηλ τι να καταλαβουμε εμεις τωρα...
Εσυ τους εγραψες προφανως πως πας κοπια με πιο δυνατο θεωρητικα αμαξι
και αυτοι σου απαντησαν πως ίσως χάσεις εαν βαλεις σκουπα...
Αλλα νταλα της Βασιληκής το γαλα...

FS115
06-03-2009, 12:57
Η συγκεκριμένη επέμβαση απέδιδε περίπου 115 ίππους και από τα αρχικά μοντέλα έως και σήμερα, δεν έχει βγεί κάποιο update που να αναφέρεται σε αύξηση της ιπποδύναμης.

Αυτό δεν ειναι διευκρινιστικό????

G-P
06-03-2009, 13:03
το περίπου εσύ πως το σταθμίζεις...????
οτι είσαι παραπανω ή παρακατω...???

Υπάρχουν δυναμ/σεις απο καθαρα τοπγκαν και δεν ειναι 115

Η δικια σου η ενσταση ή ο σχολιασμός ποιος είναι...????
Δεν αντιλέγω μαζι σου απλώς κουβεντα γινεται...

enigma
06-03-2009, 13:14
το περίπου εσύ πως το σταθμίζεις...????
οτι είσαι παραπανω ή παρακατω...???

Υπάρχουν δυναμ/σεις απο καθαρα τοπγκαν και δεν ειναι 115

Η δικια σου η ενσταση ή ο σχολιασμός ποιος είναι...????
Δεν αντιλέγω μαζι σου απλώς κουβεντα γινεται...
Δεν στεκόμαστε στα άλογα Γιάννη...Απλώς ότι τα facelift mk4 με revo πάνε καλύτερα από τα pre.
Πάντως αν θυμάμαι καλά από mail που είχε στείλει άλλο μέλος του απάντησαν τα κεντρικά και του είπαν ότι θα έβγαινε update....

FS115
06-03-2009, 13:19
Θα ξαναστείλω μεηλ και θα αναφερομαι μονο στο update για να ξεκαθαριστει το θεμα.

G-P
06-03-2009, 13:25
εγω εξακολουθω να μην καταλαβαινω το προβλημα...
εφόσον

πας κοπια με πιο δυνατο θεωρητικα αμαξιμαλλον ρητορικο ειναι το ερωτημα... :p

FS115
06-03-2009, 13:29
Ναι αλλα του κωστα ειναι facelift '06.
Δεν ειναι ολα τοσο απλα χυμα και τσουβαλατα ανεβαζω και το δικο μου λογκαρισμα σε λιγο
Βαζεις 4-2-1 πας καλυτερα λετε. Βαζεις ελευθερο καταλυτη 1 αμαξι μπροστά...δεν ειναι τοσο απλα και στις 2 περιπτωσεις κατι τετοιο καταρριφθηκε απο προσωπικη εμπειρια που ειχα εγω αλλα και τα παιδια. Τωρα οσο για το προγραμμα κρατω τις επιφυλάξεις μου.

G-P
06-03-2009, 13:33
Ρε παίδες...
μοτερικα δεν υπάρχει καμια αλλαγή...
μην πιανεστε απο μαρκετιστικα κόλπα...

Εδώ και το νεο ιμπιζα το 1.4 με τον ιδιο κινητήρα τον εχουν βγαλει (κατα 90%)
(ο μιχαλης76 που εχει το νεο ας μας πει...)

FS115
06-03-2009, 13:41
Σωστά αλλα τα περιφεριακα δινουν το κατι παραπανω. Και απο τα περιφεριακα που φοράς ρυθμιζεται και η αποδοση. Γιατι αμαξι με προγραμμα και φιλτρο δεν παει εξ ισου καλα στο δρομο με αλλο ιδιο με φιλτρο προγραμμα χταποδι. Και τα δυο τον ιδιο κινητηρα εχουν!!!!

enigma
06-03-2009, 13:48
Ναι αλλα του κωστα ειναι facelift '06.
Δεν ειναι ολα τοσο απλα χυμα και τσουβαλατα ανεβαζω και το δικο μου λογκαρισμα σε λιγο
Βαζεις 4-2-1 πας καλυτερα λετε. Βαζεις ελευθερο καταλυτη 1 αμαξι μπροστά...δεν ειναι τοσο απλα και στις 2 περιπτωσεις κατι τετοιο καταρριφθηκε απο προσωπικη εμπειρια που ειχα εγω αλλα και τα παιδια. Τωρα οσο για το προγραμμα κρατω τις επιφυλάξεις μου.
Εχω πατήσει με τον Κώστα πάρα πολλές φορές και έχω δει τι κερδίζεις και τι χάνεις...Απλώς το θέμα με τον καταλύτη για μένα είναι φιλοσοφικό, αν το έκανα decat dld δεν θα πήγαινε βήμα ψηλά;;;

Ρε παίδες...
μοτερικα δεν υπάρχει καμια αλλαγή...
μην πιανεστε απο μαρκετιστικα κόλπα...

Εδώ και το νεο ιμπιζα το 1.4 με τον ιδιο κινητήρα τον εχουν βγαλει (κατα 90%)
(ο μιχαλης76 που εχει το νεο ας μας πει...)
Το μοτέρ είναι το ίδιο δεν έχει αλλάξει....Η εξέλιξη μιας μονάδας είναι από τα μεγαλύτερα κόστη οπότε σιγά μην έβαλαν νέο...Έχουν stock γερό....
Αλλά σχετικά με τα μαρκτινιστικα δεν στέκομαι στο τι μπορεί να είπαν αλλά στο τι βλέπω στον δρόμο...και εκεί δείχνουν τα facelift revo να στέκονται μια χαρά...Θες tfr,θες μαραβέλια, θες ανδριαννάκη....Τώρα αν έχουν πέσει στο καζάνιο δεν ξέρω ή είναι πιο δυνατά και σαν stock μορφή μιας και του zura βγήκε ντούρο....

Σωστά αλλα τα περιφεριακα δινουν το κατι παραπανω. Και απο τα περιφεριακα που φοράς ρυθμιζεται και η αποδοση. Γιατι αμαξι με προγραμμα και φιλτρο δεν παει εξ ισου καλα στο δρομο με αλλο ιδιο με φιλτρο προγραμμα χταποδι. Και τα δυο τον ιδιο κινητηρα εχουν!!!!
Υπάρχει διαφορά....καταρχήν βήμα ελαστικού, πάτημα, αν έχεις βαρελάκι σκούπα και πως το έχεις όλα παίζουν χώρια ότι τα αμάξια δεν βγαίνουν όλα το ίδιο δυνατά από το εργοστάσιο...υπάρχει ένα +-5% στην απόδοση...

G-P
06-03-2009, 13:48
Δυο μοτερ δεν ειναι ποτε ιδια απο αποψη απόδοσης
Υπάρχουν ανοχές και διαφορές ακομα και απο την γραμμή παραγωγής, πόσο μαλλον οταν μπαινει και ο παραγοντας ανθρωπος μεσα (καυσιμο, χρήση, συντήρηση, ικανότητα)

kwstasp
06-03-2009, 14:06
Εγω πιστευω τo εξης: Πολυ που την ενοιαξαν την ρεβο τα 1.4 ατμοσφαιρα...ασχολουνται με τα τουρμπατα κτλ .. εδω σου λεει οτι αν πειραξεις εξαγωγη θα χασεις.. απ αυτο κ μονο καταλαβαινεις οτι απλα δεν ασχολουνται η(και) δεν ξερουν.

Προσπαθω ομως να δικαιολογησω την διαφορα των prefacelift revo και των 06 και μετα..

Μηπως εχει βγει ecu software update για τον marelli?

G-P
06-03-2009, 14:21
+1000 στον αξιοτιμο "αποπανω" μου...

Αυτο με το σοφτ του εγκεφάλου παιζει και νομιζω το περνάνε οταν έχουν μπερδέματα και δεν φτιαχνει μα καθαρισμο πεταλουδας...
Καποιος το εχει βαλει και το εχει γραψει κιολας αλλα δεν το βρισκω (δεν ψαχνω κιολας... :p)

G@tos
06-03-2009, 15:11
Ο tox1988 λεει οτι το μοτερ του εχει διαφορετικο προγραμμα απο τα κοινα revo, και οτι βγαζει 122 - 125 αλογα... Ας πει και αυτος την αποψη του... ;)

enigma
06-03-2009, 15:20
Ο tox1988 λεει οτι το μοτερ του εχει διαφορετικο προγραμμα απο τα κοινα revo, και οτι βγαζει 122 - 125 αλογα... Ας πει και αυτος την αποψη του... ;)
Βάση ποιας δυναμομέτρησης;;;;γιατί και άλλος έβγαλε 118 αλλά δεν φάνηκαν στο δρόμο...

G@tos
06-03-2009, 15:29
Παιδες, και εγω δεν το πιστευω, αλλα λεει οτι εχει ανοιξει με πολλα top gun και εχει κερασει.. Ας μπει και να γραψει.. ;)

FS115
06-03-2009, 17:21
Τι να γράψει βρε την ψευδαίσθηση μιας δυναμομετρησης? Και πως πατησε με το τοπ γκαν
λαστιχα κλπ μπορει να ταν ξηλωμενα τα καθησματα μεσα αλλα αυτα δεν τα λενε.....οταν ανοιγεις με καποιον πρεπει να ξερεις τι φοραει και ο ενας και ο αλλος για να βγάλεις ανακοινωσεις τετοιου ειδους. Απ εξω ολα ιβιζα ειναι. Με ενα καλο φιμε κριβεις τα ξηλωμενα καθησματακια σου...τις βγαλμενες ταπετσαριες σου....να τα 130 κιλα ελαφρυτερο το ιβιζακι....

FS115
06-03-2009, 17:35
http://www.imageshack.gr/view.php?file=muvklbrmmwgm8j6a8xid.jpghttp://www.imageshack.gr/view.php?file=muvklbrmmwgm8j6a8xid.jpg

STAM
09-03-2009, 13:53
Εγώ πάντως βλέπω πως το θέμα το έχετε πάρει πολύ πατριωτικά.. Ότι και αν κάνουμε εμείς οι 1.400 ποτέ μα ποτέ δε θα έχουμε πάνω από 125 άλογα, ας περνάμε κανένα φρ η κουπρα αν θέλαμε τρελά γκάζια..
Τώρα αν ο ένας έχει αυτό το πρόγραμμα που του δίνει 7 άλογα παραπάνω η ο άλλος με άλλο πρόγραμμα με 10 άλογα παραπάνω δεν λέει κάτι..
Και εγώ έχω βάλει πρόγραμμα tecnocorse που το δυναμόμετρο έλεγε πως πήρα 12 άλογα ρόδα αλλά όταν άνοιξα με Παντελή με είχε για πλάκα, μη ξεχνάμε ποτέ τον παράγοντα οδηγός, παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

(Μην παρεξηγηθεί κανείς με αυτά που είπα...)

kwstasp
09-03-2009, 14:08
Συζητηση κανουμε δν το χει παρει κανεις πατριωτικα πιστευω...

Που να δεις σε "διπλα" φορουμ τι γινεται με 20vt & tfsi...μονο μαχαιρια δεν βγαινουν.

Οταν κανεις προγραμμα σε δυναμομετρο λογικο δεν ειναι να σου δειξει παραπανω για να σε ευχαριστησει το αποτελεσμα?Ισχυει λιγο-πολυ σε ολα τα δυναμομετρα αυτο.

Ο οδηγος συμφωνοι παιζει μεγαλο ρολο... απο σταση.
Πιστευω ρολλαριστα δεν ειναι καμια πυρηνικη φυσικη

axibde
09-03-2009, 14:39
Ακριβως ετσι.

panagiotis18
09-03-2009, 20:57
σε ολα τα σταδια υπαρχει το παραπανω κ μπορεις να πεις ε δεν αξιζει εμεις με τα κουπρα κ τα φρ να τα πειραζουμε στο 1 σταδιο γιατι υπαρχουν τα μπιγκ τουρμπο...το θεμα ομως ειναι οτιι ο καθενας κανει την παρτυ του κ να του αρεσει το αμαξι..επισης με αλλαγη εκκεντροφορων κ καποιων ακομα πραγματων τα ιμπιζακια μπορουν να πανε κοντα στα 140 αλογατα κ να κανουν κοντρα με φρ μαμα...

MGL
09-03-2009, 21:59
σε ολα τα σταδια υπαρχει το παραπανω κ μπορεις να πεις ε δεν αξιζει εμεις με τα κουπρα κ τα φρ να τα πειραζουμε στο 1 σταδιο γιατι υπαρχουν τα μπιγκ τουρμπο...το θεμα ομως ειναι οτιι ο καθενας κανει την παρτυ του κ να του αρεσει το αμαξι..επισης με αλλαγη εκκεντροφορων κ καποιων ακομα πραγματων τα ιμπιζακια μπορουν να πανε κοντα στα 140 αλογατα κ να κανουν κοντρα με φρ μαμα...

Εγω έχω δει κόντρα με 1,4 145 άλογα που άνοιξε με μαμά ΦΡ και ήταν μπροστά αρκετά...

DjSeries
09-03-2009, 22:06
+1 mgl. αν λεμε το ιδιο ηταν καλο πατημα

panagiotis18
10-03-2009, 15:53
ηταν μπροστα το μικρο ετσι;πως ακριβως εξηγειται αυτο ομως ρε παιδια;απο τι ανοιξα απο σταση;

G@tos
10-03-2009, 16:04
Φιλε Παναγιωτη, τα 145 αλογα ειναι ροπατα σε ατμοσφαιρικη βελτιωση.. ;)

koni
10-03-2009, 16:07
145 τουρμπατα αλογακια...επισης στο συγκεκριμενο ανοιγμα ο οδηγους του 1.4 τουρμπατου εκανες αλλαγες χωρις αυριο,ενω το παιδι με το fr μαλλον πηγαινε για καφε!(ονοματα δε λεμε,οικογενειες δε θιγουμε):p

G@tos
10-03-2009, 16:11
Ωπ.... Τουρμπατο το ibizaki??? Κιτρινο top gun ηταν? Τι κοστος θελει μια τετοια βελτιωση? Γιατι νομιζω οτι αξιζει περισσοτερο να αλλαξεις μοτερ παρα να τουρμπισεις το 14αρι...

koni
10-03-2009, 16:16
Aν μιλαμε για το ιδιο πατημα με τον MGL,ειναι mk3 με τα 101 αλογατα τουρμπισμενο απο seat force..

panagiotis18
10-03-2009, 16:17
ναι ρε παιδια...τι τουρμπατο;αν ειναι να τουρμπισεις το μικρο καντο περισσοτερα αλογα.αφου 140 παει κ χωρις τουρμπο...

G@tos
10-03-2009, 16:33
Ειναι για να ακους το τσαφ τσουφ....:cool:

DjSeries
10-03-2009, 16:36
μη ξεχνατε και τα κυβικα παιδες...δε βγαινουν ευκολα ευκολα σταβλοι

panagiotis18
10-03-2009, 16:51
εγω εχω ακουσει για 1400 ιμπιζα με 250 αλογα τουρμπατο...τωρα βεβαια ποσο αξιοπιστο ειναι δεν ξερω αλλα μεχρι εκει εχω ακουσει...

G@tos
10-03-2009, 17:02
Και εγω ειχα ακουσει για 220, μεχρι που ειδα τα φρενα του και γελαγα για 1 μηνα... :whistling2

anakin4321
10-03-2009, 17:29
O Daras τα φτιαχνει μεχρι και 300 αλογα ολα τα 1.4 16ν,αλλα δε ξερω ποσο αξιοπιστη μπορει να ναι μια τετοια κατασκευη...

kwstasp
10-03-2009, 17:49
145 τουρμπατα αλογακια...επισης στο συγκεκριμενο ανοιγμα ο οδηγους του 1.4 τουρμπατου εκανες αλλαγες χωρις αυριο,ενω το παιδι με το fr μαλλον πηγαινε για καφε!(ονοματα δε λεμε,οικογενειες δε θιγουμε):p

Με ατμοσφαιρικη βελτιωση και 5 αλογα λιγοτερα... 1.4 ηταν μπροστα απο fr απο 1ες ..

Απο 2ες δεν νομιζω να πολυσυμφερει γτ εκει μιλαει η ροπη του 20vt

απο σταση δν ξερω... λογικα υπερ του 1.4 θα ναι το αποτελεσμα, εχει και μικροτερο βαρος

DjSeries
10-03-2009, 18:23
εγω παντως που ειχα 1.4 ειχα καταφερει να βγαλω 220 αλογα (αλλα μετα δεν υπηρχε ουτε 1 βιδα μαμα). οταν αναλογιστικα τα λεφτα που εδωσα τοτε με τα σημερινα δεδομενα, θα ειχα ενα φρ φουλ πρωτο σταδιο.

koni
10-03-2009, 20:53
εγω παντως που ειχα 1.4 ειχα καταφερει να βγαλω 220 αλογα (αλλα μετα δεν υπηρχε ουτε 1 βιδα μαμα). οταν αναλογιστικα τα λεφτα που εδωσα τοτε με τα σημερινα δεδομενα, θα ειχα ενα φρ φουλ πρωτο σταδιο.

Δεν φτανει που εδωσες τον Ιταλο,τον κακολογεις και απο πανω:p

panagiotis18
10-03-2009, 21:10
τι ειχες ρε κ το ειχες κ 220 αλογα;ιταλος;καπου παει το μυαλο μου αλλα για πες για πες.....

koni
10-03-2009, 21:18
Ασε,θα τον δωσω εγω στεγνα!Uno turbo ειχε και εγω ως γνωστον punto GT!Μεγαλη αγαπη!

DjSeries
11-03-2009, 09:25
ναι τα ατιμα...αν αναλογιστεισ το βαρος του (περιπου 850-900 κιλα) και τα αλογα (220 hp) τοτε μπορειται να καταλαβεται γιατι αυτα τα αυτοκινητακια στισ ευθειεσ δικαζαν αρκετα αυτοκινητα...αλλα υπο πολλες συνθηκες. πχ οχι απο σταση γιατι γραφει χειροτερα απο τα 20vt, οχι στροφες, και και και και. οπως υποθετω θα συμφωνησει και ο κονι, και το uno turbo και το punto gt ηταν 2 πολυ καλα σχολεια ,κατα τη γνωμη μου, για το θεμα turbo.