PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : 3 πολλαπλασιαστές σε ένα μήνα!!!

grafistas
04-05-2009, 22:01
καλησπερα σε ολους. για να μην κουραζω παραθετω το ιστορικο.
το IBIZA 1.4 16v (ναι αυτο με τα 101 αλογα... που τα εχει αληθεια) αγοραστηκε στις 14 Απρ. 2006. Απο τοτε ανα μια τουλαχιστον φορα το χρονο με εχει αφησει απο πολλαπλασιαστη. αισιως φετος εκαψε ολους τους μαμα και την τελευταια φορα τον προηγουμενο μηνα, μου αλλαξαν τον καμμενο με τους νεους S -αν δεν απατομαι που ειναι και η νεα φουρνια- και απ οσο λενε στις αντιπροσωπειες οι πιο ενισχυμενοι. 5 ημερες μετα την αλλαγη ενω βαζω το κλειδι για να βαλω μπροστα το αυτοκινητο ξεκιναει ρεταρισμενο με τη διαγνωση κινητηρα ΟΝ. λογικο. παλι εκαψε ηλεκτρονικη. φευγει ΠΑΛΙ σε αντιπροσωπεια οπου πλεον αλλαζουν παλι το αναλωσιμο και κατοπιν δικιας μου επιμονης αγοραζω αλλη μια 3αδα και μου αλλαζουν ολη τη σειρα.
την Πεμπτη 30 ΑΠΡΙΛΙΟΥ κι ενω ετοιμαζομαι να φυγω για ορεινο ταξιδι, βαζω κλειδι και κανει το ιδιο. παλι καλα που δεν με αφησε στα κατσαβραχα. Πορισμα δικο μου πλεον ειναι πως ΔΕΝ φταιει κανεις πολλαπλασιαστης και ΚΑΜΙΑ βενζινη για το θεμα. Σιγουρα εχω σοβαρο ηλεκτρολογικο προβλημα. κι αυτο γιατι αλλο να σου καψει μια φορα το χρονο (και πολυ ειναι) και αλλο να σου καιει πλεον 3 το μηνα. οποιος μπορει να γνωριζει τι μπορει να εχει συμβει ας δωσει τα φωτα του. εχει καταντησει αηδια το θεμα και η αντιμετωπιση των αντιπροσωπειων κατα την ταπεινη μου αποψη παντα... περιμενω νεα σας. ευχαριστω εκ των προτερων. αποστολης (ουτε να συστηθω δεν προλαβα απο τα νευρα μου)...:mad:

tecnocorse
04-05-2009, 22:26
πλεξουδα φιλε μου,,,,,,,,,

grafistas
04-05-2009, 22:40
πλεξουδα φιλε μου,,,,,,,,,

μπορεις να βοηθησεις παραπανω και τι να πω αυριο στο συνεργειο? σου εχει συμβει? γι αυτο καιει πολλαπλασιαστες γενικως και παλιοτερα η απλα μου τυχαινει? :confused:

grafistas
05-05-2009, 14:27
μπορεις να βοηθησεις παραπανω και τι να πω αυριο στο συνεργειο? σου εχει συμβει? γι αυτο καιει πολλαπλασιαστες γενικως και παλιοτερα η απλα μου τυχαινει? :confused:

καποιοι φιλοι επισης μου ειπαν πως μπορει να εχω πεσει σε παρτιδα προβληματικων πολλαπλασιαστων. 3 χρονια σε προβληματικους πεφτω? τοσο γκαντεμης?

nikos-leon
05-05-2009, 14:46
Μηπως εχεις βαλει αλλου τυπου μπουζι επανω?

grafistas
05-05-2009, 15:42
Μηπως εχεις βαλει αλλου τυπου μπουζι επανω?

ναι! μετα απο το διπλο καψιμο ειπα να δοκιμασω ιριδιου. και παλι συνεβει... δεν προσφερουν κατι περα απο περισσοτερα χλμ αλλαγης υποθετω... αν κ υποστηριζεται πως εχεις καλυτερη αποκριση..? δεν ξερω. το θεμα ειναι πως μου το εκανε και με τα ιριδιου...:confused:

nikos-leon
05-05-2009, 17:37
Γι αυτο σε ρωτησα.Το θεμα μπουζι δεν ειναι τοσο απλο.Δεν ξερω αν εχεις καλυτερη αποκριση,αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αλλαζοντας τυπο ,βαζοντας δηλαδη (ενισχυμενα μπουζι) δεν καιμε μονο πολλαπσιαστες αλλα υπαρχει περιπτωση να καει και η ηλεκτρονικη.Μηπως κατι τετοιο σου συμβαινει και τους καιει συνεχως?

grafistas
05-05-2009, 19:40
Γι αυτο σε ρωτησα.Το θεμα μπουζι δεν ειναι τοσο απλο.Δεν ξερω αν εχεις καλυτερη αποκριση,αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι αλλαζοντας τυπο ,βαζοντας δηλαδη (ενισχυμενα μπουζι) δεν καιμε μονο πολλαπσιαστες αλλα υπαρχει περιπτωση να καει και η ηλεκτρονικη.Μηπως κατι τετοιο σου συμβαινει και τους καιει συνεχως?

πιστευω πως θα συνεβαινε αν ηδη φορουσα απο παλιοτερα. πλεον τα εβαλα κατοπιν ζημιας και δυστηχως δεν αλλαξε η συμπεριφορα του. παλι καμμενο με εχει. θελω να σε ρωτησω τι εννοεις οταν λες "δεν καιμε μονο πολλαπσιαστες αλλα υπαρχει περιπτωση να καει και η ηλεκτρονικη". τι εννοεις, ωστε οτι λεμε να τα μεταφερω στο συνεργειο μηπως και διαφωτιστουν κι αυτοι...

nikos-leon
05-05-2009, 21:39
Μα αυτα τα γνωριζουν ,δεν νομιζω να περιμενουν απο εμας να τα μαθουν.Να στο πω απλα.Υπαρχουν μπουζι με μια ακιδα με 2-3και 4.Βαζοντας καποιο απο αυτα που δεν προβλεπεται απο τον κατασκευαστη,νομιζοντας οτι θα πηγαινει καλυτερα το αυτοκινητο ,επειδη εχουμε μεγαλυτερο σπινθηρα,το μονο που πετυχαινουμε ειναι μεγαλυτερες θερμοκρασιας στον χωρο καυσης ,με ολα τα επακολουθα.Και εκει αρχιζουν τα προβληματα με πολλαπλασιαστες και ηλεκτρονικη καμενη ενδεχομενως

tecnocorse
05-05-2009, 22:20
παιδια εχει αλλαξει πολλαπλασιαστες και ηλεκτρονικη,,,,,πιο πισω ειναι το προβλημα

DjSeries
05-05-2009, 23:39
Μα αυτα τα γνωριζουν ,δεν νομιζω να περιμενουν απο εμας να τα μαθουν.Να στο πω απλα.Υπαρχουν μπουζι με μια ακιδα με 2-3και 4.Βαζοντας καποιο απο αυτα που δεν προβλεπεται απο τον κατασκευαστη,νομιζοντας οτι θα πηγαινει καλυτερα το αυτοκινητο ,επειδη εχουμε μεγαλυτερο σπινθηρα,το μονο που πετυχαινουμε ειναι μεγαλυτερες θερμοκρασιας στον χωρο καυσης ,με ολα τα επακολουθα.Και εκει αρχιζουν τα προβληματα με πολλαπλασιαστες και ηλεκτρονικη καμενη ενδεχομενως

να προσθεσω μονο οτι εξισου "κακο" που κανουμε στο αυτοκινητο μας οταν απο αλλαζουμε μπουζι π.χ. απο μονακιδα σε τριακιδα και το αντιθετο. δηλαδη απο π.χ. τριακιδα σε μονακιδα...το εζησα σε ιβιζα του κολλητου μου (πηγασος) αντι για τριακιδα ο προηγουμενος φοραγε μονακιδα.:confused:

για να επιστρεωουμε στο θεμα με το φιλο μηπως κατι παιζει με τον εγκεφαλο? μηπως μετραει λαθος τιμες, αρα δινει και λαθος "εντολες" ?

grafistas
07-05-2009, 09:17
να προσθεσω μονο οτι εξισου "κακο" που κανουμε στο αυτοκινητο μας οταν απο αλλαζουμε μπουζι π.χ. απο μονακιδα σε τριακιδα και το αντιθετο. δηλαδη απο π.χ. τριακιδα σε μονακιδα...το εζησα σε ιβιζα του κολλητου μου (πηγασος) αντι για τριακιδα ο προηγουμενος φοραγε μονακιδα.:confused:

για να επιστρεωουμε στο θεμα με το φιλο μηπως κατι παιζει με τον εγκεφαλο? μηπως μετραει λαθος τιμες, αρα δινει και λαθος "εντολες" ?

μπουζι μαμα οπως και οτιδηποτε αλλο φοραει. θα γινει τεχνικος ελεγχος και θα παει σε δυο διαφορετικες αντιπροσωπειες με την καθε διαγνωση στο χερι για να βγαλω ακρη. ελεος πλεον.

grafistas
07-05-2009, 17:26
οι πολλαπλασιαστες που πρεπει να φοραω εχουν πλεον κωδικο 036 905 715 F. και αυτοι ειναι υποτιθεται οι τελευταιοι, ισως πιο ενισχυμενοι για το αυτοκινητο μου. γνωριζει καποιος κατι αλλο ωστε να κανουμε αντιπαραθεση? τωρα ψαχνω και τι μπουζι μου βαζει η σεατ στα σερβις ωστε να γινει πληρης ελεγχος. αν το γνωριζει κι αυτο καποιος ας μου πει ωστε να εχω και τους δυο κωδικους. ευχαριστω.