PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ο ιμάντας πήδηξε δόντια,κάρφωσε βαλβίδες-αιτίες-εγγύηση

cayman
27-06-2009, 05:56
Παιδιά Χρειάζομαι άμεσα βοήθεια, καθώς δεν τα πάω καλά με τα αυτοκίνητα και μου έχουν πει τα διάφορα μέχρι τώρα. Ποιές είναι οι πιθανές αιτίες, που μπορεί ο ιμάντας εκκντροφόρου σε ένα ibiza 1400 αγορασμένο τελη του 2006 να πηδήξει δόντια και μετά να καρφώσει βαλβίδες. Πριν 2 εβδομάδες σε ατύχημα είχε στραβώσει η τροχαλία του εξωτερικού ιμάντα και δεν μου την ίσιωσαν (το είχα πάει σε μη εξ/νο). Μετά 2 εβδομάδες φθάρθηκε ο ιμάντας και αφού σταμάτησα να δω τί έχει, μετά δεν έπαιρνε το αυτοκίνητο. Εν τέλη και αφού το "έψαξαν" μου λένε ότι οφείλεται σε κάποιο σύρμα που πέρασε κάτω από τη μηχανή στον ένα ιμάντα, τον έφθειρε και μετά στον ιμάντα εκκντροφόρου και έγινε ότι έγινε.
Καλύπτεται από την εγγύηση του εκάστοτε εξ/μένου συνεργείου με το οποίο έχω υπογράψει (2εργοστασιακή+2συνεργίου) εγγύηση? Το αυτοκίνητο είναι ηδη στο συνεργείο. Τη Δευτέρα έρχεται εξ/νος απο τη SEAT να ανοίξουμε καπάκι μηχανής.
Μέχρι στιγμής έχω ήδη δώσει 3100 και δυστυχώς θα μου φορτώσουν και άλλα τώρα.

G@tos
27-06-2009, 06:25
Φιλε μου περνα μια πρωτα απο τα νεα μελη να σε καλωσορισουμε... ;)

G-P
27-06-2009, 09:30
Το οτι εχεις επεκταση εγγύησης ίσως σε βοηθήσει...
όμως γιατι απο την αρχη δεν πήγες σε αντιπροσωπία αφου η ζημια η αρχική θα καλυπτόταν...
Σιγουρα θα βρεις δυσκολίες αλλά κοιτα να επιμεινεις...

kwstasp
27-06-2009, 11:49
Αν δεν σε καλυψουν να το πας το αμαξι εξω.

Η ζημια ειναι αρκετα μεγαλη... και θα σε γδαρουν.

Το κακο ηταν που δεν το πηγες εξαρχης... κ ας πληρωνες κατι παραπανω.
Μιας και εισαι στην 4ετη εγγυηση αυτα τα προσεχουμε...

cayman
27-06-2009, 19:27
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση αλλά..
Ξέρετε, προ 3 εβδομάδων, είχα κάποιο ατύχημα, που όπως μου είπε ο φανοποιός μου δεν είχε πειράξει κάτι μηχανικό και μου έβγαλε κόστος 3100(1500εργασία), το ίδιο και ένας 2ος που το είδε.
Αν το πήγαινα στη SEAT τί θα μου έβγαζαν ρε παιδιά? SEAT εχω. Καταλαβαίνετε το οικονομικό μου status. Για 2 εβδομάδες το αυτοκίνητο ήταν οκ, μετά όμως βρήκα την τροχαλία του δυναμό στραβή (λόγω του ατυχήματας) και μέσα στις 2 εβδομάδες φθάρθηκε ο ιμάντας και μετά έκανε ότι έκανε γιατί μάλλον είχε από το ατύχημα βλάβη και δεν το πρόσεξε κανένας από τους "ειδικούς" που το πήγα.
Αν από την αρχή μου είχαν πει για μηχανική βλάβη, θα το είχα παει στη SEAT.
Εγώ παιδιά θέλω να ρωτήσω αν όντως μπορεί να περάσει σύρμα από κάτω? Όχι για το πόσο ακόμα θα μου κοστήσει(περί τα 1000-1500€ το έχω ψάξει λίγο).

kwstasp
27-06-2009, 20:11
Για να στραβωσει τροχαλια δυναμο... μαλλον για χοντρο ατυχημα μιλαμε απ οτι καταλαβαινω.
Οποτε μαλλον δεν ηταν φαναρτζοδουλεια μονο .

Τηλεδιαγνωση δυσκολο να κανουμε... το μονο σιγουρο ειναι οτι για να σου εκτιμησουν ζημια πρεπει να ανοιξεις μοτερ... και μολις στο ανοιξουν ακομα και να μην το φτιαξεις πεφτει ταριφα γιατι πρεπει να ξανακλεισει..
Γι αυτο λοιπον συζητησε το και παρε αποφαση.

cayman
28-06-2009, 11:07
Σε ευχαριστώ. Ρώτησα και μου είπαν μονο 50 θα μου πάρουν. Αν και τα συνεργεία μου έλεγαν 300-350 (προφανώς για να μην το πάω στην αντιπροσωπεία) Να σου πω την αλήθεια απογοητεύτηκα πολύ από τους διαφόρους που σου λένε το "αυτοκίνητο πάει τζάμι" και μετά από λίγο άφησαν κάτι που δε φαίνεται να χαλάσει με το καιρό. Τώρα δεν παραδέχεται κανένας ότι είναι δική του αστοχία και όπως καταλαβαίνεις,το κόστος θα είναι δικό μου. Ήλπιζα να με διαφωτίσει κάποιος αν στέκει αυτό που μου είπε εκείνος περί σύρματος από το δρόμο... αλλά μόνο κάποιος πολύ ειδικός και ειλικρινής θα μπορούσε να απαντήσει. Ευχαριστώ και πάλι πάντως.

top gun power
28-06-2009, 13:26
περαστικα

nikos-leon
28-06-2009, 16:17
Εφοσον το αυτοκινητο χτυπηθηκε μπροστα,επρεπε να το ελεξει καποιος μηχανικος.Εκει ηταν η ατυχια σου.Το συρμα να ανεβει τοσο ψηλα,μαλλον απιθανο ειναι...

cayman
28-06-2009, 19:10
Εφοσον το αυτοκινητο χτυπηθηκε μπροστα,επρεπε να το ελεξει καποιος μηχανικος.Εκει ηταν η ατυχια σου.Το συρμα να ανεβει τοσο ψηλα,μαλλον απιθανο ειναι...
Συμφωνώ! Και μετά από λίγες μέρες ψάξιμο και αφού μίλησα με πολύ κόσμο εκεί κατέληξα και γω! Το να μπήκε σύρμα από το δρόμο είναι 1 ιν α 1.000.000€ Για αυτό προσοχή στους διαφόρους "ειδικούς" που κυκλοφορούν για εμάς τους ανειδίκευτους. Για να δούμε τί θα μου πει αύριο η αντιπροσωπεία....:eek:

CUPRA-RR
14-07-2009, 22:40
συρμα απ το δρομο....? μαλον χαπια πηραν νομιζω! αντε και το
πηρε απο κατω....ξερεις με τι δυναμη γυρνανε οι ημαντες
στις τροχαλιες....? θα γινονταν το συρμα χαρτοπολεμος!!!
πολυ δυσκολο φιλαρακι! παντως περαστικα! τα παιδια εδω θα
βοηθουν σε οτι χρειαστει! και πριν κανεις κατι ρωτησε ελευθερα!
κανεις δεν ξερει τα παντα..κανεις! γ αυτο ειμαστε εδω..βοηθαμε
ο ενας τον αλλο!

panos cupra20vt
15-07-2009, 19:28
συμφωνω.η γνωμη μου ειναι οτι επρεπε να πας στην σεατ για να το κοιταζαν μετα απο το τρακαρισμα.οσο για το συρμα βγαλτο απο το μυαλο σου και ξεγραψε το.σαν να μην στο ειπε ποτε κανεις.πιο λογικο θα ηταν να σου ελεγε οτι η ζημια εγινε απο την τροχαλια που στραβωσε παρα απο οτιδηποτε αλλο.συρμα,,,,τι ειναι και αυτο το κουλο που διαβασα παλι.να πεις σε αυτον που σου ειπε για το συρμα οτι η νασα ζηταει εμπηρογνωμονες.:gathering:rofl:rofl: rofl:rofl