PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Βοήθεια για ηχεία

nk2001
06-07-2009, 13:34
Μάγκες λίγη βοήθεια γιατί είμαι άσχετος

Θα βάλω το Sony MEX-BT3700U
με Ισχύς εξόδου 4 x 52 W S-MOSFET (4 x 27 RMS)
και θέλω να αλλάξω και τα ηχεία (μπροστα της μαμας, πισω 6x9 στην εταζιερα)

Δεν σκευτομαι για ενισχυτη αλλα θέλω να παίζει όσο πιο δυνατα και καθαρα γίνεται απο το Sony.

Μπορειτε να μου πειτε για τι ηχεια να κοιτάξω ;

Τι μάρκα προτείνετε ;
Για τι watt (peek & rms ) πρεπει να κοιταξω μπροστα και εταζιερα για να γεμιζει καλα ?

Ramidakos
06-07-2009, 13:59
Πέρνα πρώτα από τα Νέα μέλη να σε καλωσορίσουμε! ;)

giannis1991
12-07-2009, 17:31
Καλισπέρα είμαι νεο μέλος παρακαλω τους moderator να μου υποδιξουν που μπορω νε συστηθω.

Φιλε μου εχω ενα seat ibiza μοντελο 2003 την sport εκδοση (2πορτο).Την περασμενη βδομαδα εβαλα ηχοσυστημα.Ενα ραδιοσιντι της SONY (αν δν κανω λαθος αυτο που αναφερεις και εσυ), 2 διαιρουμενα Focal μπροστα και 2 οβαλ SONY στην εταζερα.Ηδη ειχα ενα sub 12' ιντσο με δικο του ενισχυτη της Kenwood. To αυτοκινητο το εφτιαξα στον Γερακα(στειλε μου pm αν ενδιαφερεσαι),εδωσα συνολικα 680 ευρω και εβαλα τα παραπανω ++ καλωδιωσεις σε περιπτωση που θα θελησω να βαλω ενισχυτη ++ xenon.
Παιζει απιστεφτα καλα,και μπορω να πω οτι το να βαλω ενισχυτη θα ηταν απλα περιττο. Τα Seatakia καλως η κακως εχουν πολυ καλη μονωση τοσο στο πορτπακαζ οσο και στις πορτες,αρα και στις χαμηλες και στις ψηλες βαραει πολυ καλα.

G@tos
13-07-2009, 00:15
Τα Seatakia καλως η κακως εχουν πολυ καλη μονωση τοσο στο πορτπακαζ οσο και στις πορτες,αρα και στις χαμηλες και στις ψηλες βαραει πολυ καλα.

Eμενα γιατι αν τα μπασα ειναι λιγο πιο τσιμπημενα τριζει το συμπαν??? :rolleyes:

brwmogazos
13-07-2009, 06:49
Καταρχας κανεις δεν αγοραζει Σονυ πλεον για ποιοτικη πηγη...

εχει ενα εκατομυριο παιονιρ, αλπαιν , τζειβισι....Γιατι δεν κοιτας κατι απο αυτες τις μαρκες?

σαφως ανωτερη ποιοτητα ηχο μονο και μονο απο την πηγη....

Dimitris_Glx_1100
13-07-2009, 21:11
Να τα βάλουμε λίγο κάτω απο άλλης πλευράς!
Αν θες ποιότητα πρέπει να καθορίσεις τον τύπο μουσικής που ακούς!
Δηλαδη να το πώ απλα! Αν ακους RnB δε νοείται να μη βαλεις sub.
Αν είσαι της ηλεκτρονικής χρειαζεσαι καλές κόρνες και 6" ή 8" ηχεια για απόδοση ψιλά και μεσαία.
ΑΠο κει και πέρα οι μαμα καλωδιώσεις του εκάστωτε αυτοκινήτου δεν είναι και ότι καλυτερο αν θες να πας σε quality.
Απο μάρκες άλλο τίποτα!
Το θέμα ειναι πόσα διαθέτεις. Κλασικό αιώνιο πρόβλημα!
Απο κει και πέρα θα διαφωνίσω κάθετα για τη δουλεια που θες στο οτι δε θες ενισχυτη. Αν ειναι να οδηγήσεις ηχεία της τάξεως των 400 500€ που ειναι μέτρια με μια σκέτη πηγη δε θα δείς ένταση. ποιότητα ντάξ... σίγουρα καλύτερη απο το μαμα αλλα όχι στο έπακρον.

koni
13-07-2009, 21:30
Προτεινω να βαλεις εναν τετρακαναλο για να παιζεις τα 4 ηχειακια δυνατα.Τουλαχιστον εγω αυτο εχω κανει και ειμαι ευχαριστημενος..Οσο για την sony,θα σου συνιστουσα να την αποφυγεις!
Μπροστα φοραω focal και πισω beyma...απλα για να παρεις μια ιδεα απο μαρκες.Παντως ο ενισχυτης μου ειναι sony!:redface:

nightbird
14-07-2009, 08:17
εταζέρα βάλε kenwood η pioneer σε σχετικα οικονομικές αλλα καλές λύσεις. Εγω φωράω kenwood 150ε 5δρόμων και είναι άψογα...

nk2001
14-07-2009, 14:51
Τελικά μάγκες κατέληξα στα εξής :

πηγή : Pioneer DEH-7100BT + χειριστήριο τιμονιού
μπροστά : FOCAL 165A1
πίσω : FOCAL Polyglass 690 CVX

Τα πήρα από το internet και θα μου ρθουν αύριο.

Η τοποθέτηση θα γίνει στον Καλογερόπουλο.

Όπως μου είπε και αυτός αφού ακούσω πως θα παίζει
μετά αποφασίζω για SUB, αν και μεταξύ μας ψήνομαι για ένα ενεργό για κάτω από το κάθισμα να μην πιάνει και χώρο.

DjSeries
14-07-2009, 15:23
δε θα συνιστουσα κατω απο καθησμα...καλυτερα κουτα στο πορτ μπαγκαζ...και οταν για τον οποιοδηποτε λογο θελεις να βαλεις πραγματα απλα βγαζεις τα 2 καλωδια που εχει το sub και το αφαιρεις απο το αμαξι χωρις να εχεις καποιο προβλημα στο υπολοιπο συστημα που μενει

nightbird
15-07-2009, 11:48
δε θα συνιστουσα κατω απο καθησμα...καλυτερα κουτα στο πορτ μπαγκαζ...και οταν για τον οποιοδηποτε λογο θελεις να βαλεις πραγματα απλα βγαζεις τα 2 καλωδια που εχει το sub και το αφαιρεις απο το αμαξι χωρις να εχεις καποιο προβλημα στο υπολοιπο συστημα που μενει
+1...

nk2001
16-07-2009, 17:54
Χτές έγινε η εγκατάσταση

Πρώτες εντυπώσεις

Σημαντική βελτίωση αλλά μόλις συνειδητοποίησα ότι χωρίς ενισχυτή δεν βλέπεις χαρά...

Πάω λοιπόν για έναν 5κάναλο και sub στο πορτ-μπαγκαζ

vbatsigr
10-08-2009, 12:15
Τελικά μάγκες κατέληξα στα εξής :

πηγή : Pioneer DEH-7100BT + χειριστήριο τιμονιού
μπροστά : FOCAL 165A1
πίσω : FOCAL Polyglass 690 CVX

Τα πήρα από το internet και θα μου ρθουν αύριο.

Η τοποθέτηση θα γίνει στον Καλογερόπουλο.

Όπως μου είπε και αυτός αφού ακούσω πως θα παίζει
μετά αποφασίζω για SUB, αν και μεταξύ μας ψήνομαι για ένα ενεργό για κάτω από το κάθισμα να μην πιάνει και χώρο.

συγνωμη, απο που τα παρηγγειλες αν επιτρεπεται? με πμ αν δεν επιτρεπεται εδω περα :redface:

γενικα ψαχνω καμια σελιδα ελλαδα ή εξωτερικο (ευρωπη) με ICE μπας και τα βρω φθηνοτερα απο μερικα μαγαζια στη πολη μου και :p
οποιος εχει την καλοσυνη, πμ :D