PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Φωτάκια Πινακίδας

vasilhs28
22-10-2009, 12:25
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ...
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΣΠΡΟ LED?:p:D

DjSeries
22-10-2009, 12:28
πρωτον γραφε με μικρα για να μην κουραζεις το ματι του αναγνωστη.
δευτερον πας σε ενα μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητου και αγοραζεις ενα ζευγαρι λεδακια στο χρωμα/αποχρωση που θελεις. νομιζω οτι ειναι 12v 5w αν δε λεω μπαρουφα. κοστος μαξιμουμ 8 ευρο

frpanagos
22-10-2009, 16:05
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ...
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΠΙΝΑΚΙΔΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΣΠΡΟ LED?:p:D

ρε φιλε συγνωμη κιολας,πρεπει να ανοιξεις θεμα για τα λαμπακια της πινακιδας? σε ενα παρεμφερη θεμα δε μπορεις να ρωτησεις? στη τελικη βρωμαει ο τοπος απο λαμπακια! και στα σουπερ μαρκετ εχουν..:cool:

vasilhs28
22-10-2009, 18:00
οκ παιδια...ευχαριστω πολυ.και συγγνωμη για τα μεγαλα γραμματα.

Αλλη μια ερωτηση παιδια...πηγα και ειδα τα φωτακια τρ...και ειδα οτι δν υπαρχει καποια βιδα για να φυγει το πλαστικο τζαμακι...πως βγαινει????

mavras
22-10-2009, 21:12
απο την μια πλευρα εχει ενα κλιψακι. Με ενα κατσαβιδακι το πιεζεις και βγαινει τραβηχτα

Flux
23-10-2009, 14:45
Φίλε το καλύτερο είναι αυτό σαν του Fantoma που δεν φαίνεται καθόλου!!! και εγώ αυτό έχω κάνει!!!! :tu

mavras
23-10-2009, 16:18
Φίλε το καλύτερο είναι αυτό σαν του Fantoma που δεν φαίνεται καθόλου!!! και εγώ αυτό έχω κάνει!!!! :tu
αδελφε, η "και καλα" καμμενη λαμπα δεν ειναι δικαιολογια για να μην φας κληση :p

panagiotis18
24-10-2009, 17:19
κλιση για πιο πραμα;
για το λαμπακι της πινακιδας;

mavras
24-10-2009, 18:19
κληση για καμμενο λαμπακι πινακιδας το οποιο εχει σαν αποτελεσμα "μην ευδιακριτη πινακιδα".
Βεβαια αν αρχισεις την κλαψα οτι "δεν το ηξερα, τωρα το προσεξα" κλπ πιθανοτατα να την γλιτωσεις, αλλα το προστιμο ειναι καμποσα ευρω αν ο τσεος δεν ενδωσει στις παρακλησεις σου.

panagiotis18
25-10-2009, 17:40
δεν καταλαβα ομως γιατι δεν ξερω πως ειναι του φαντομα...
εχει βγαλει το λαμπακι κ φαινεται ωραια αυτο;γιατι δεν ξερω πως ειναι..

vasilhs28
03-11-2009, 21:26
Λοιπον πηγα και σε ηλεκτρολογικα αυτοκινητου και σε ηλεκτρονικα ειδη...και δεν βρηκα πουθενα...μου ειπαν να παω στην Φραντζη...αλλα εγω δεν παω μεχρι εκει κατω:p...ξερει κανενας κανενα μερος?

frpanagos
03-11-2009, 22:53
Λοιπον πηγα και σε ηλεκτρολογικα αυτοκινητου και σε ηλεκτρονικα ειδη...και δεν βρηκα πουθενα...μου ειπαν να παω στην Φραντζη...αλλα εγω δεν παω μεχρι εκει κατω:p...ξερει κανενας κανενα μερος?

πρακτικερ,και αν δε βρεις εκει πες μου να σου στειλω ενα π.μ που θα πας στον αγιο δημητριο να βρεις.απο εκει που πηρα και εγω:cool:

vasilhs28
03-11-2009, 23:36
ok...euxaristw pl :):D

blueiguana
07-11-2009, 15:24
πρακτικερ,και αν δε βρεις εκει πες μου να σου στειλω ενα π.μ που θα πας στον αγιο δημητριο να βρεις.απο εκει που πηρα και εγω:cool:
Όπως μου είπες πήγα στο μαγαζάκι στην Αγ Δημητρίου. Ο τύπος μου άλλαξε στην πλαφονιέρα το λαμπάκι, πανεύκολο είναι. Όσο αφορά για τις πινακίδες δεν μπορούσε γιατί τον προυδοποίησα επειδή είναι καινούριο μην σπάσει κανά κλιψάκι, θα μου το πληρώσει! Έτσι τα παράτησα. Αγόρασα τις λάμπες και το έκανα σπίτι μόνος μου. Θέλει πολύ λεπτό καψαβίδι ίσιο(εγώ χρησιμοποίησα 2) πατώντας ελαφρά τα κλιψάκια, και τραβώντας προς τα κάτω. Ολα οκ! Μια ερώτηση, τα άσπρα led μου είπε δίνουν λιγότερο φως από τις κίτρινες΄λάμπες. Ισχύει; Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και το λαμπάκι στο πορπαγκαζ.Λέει η δεν θα βλέπω τπτ?

frpanagos
07-11-2009, 18:00
Όπως μου είπες πήγα στο μαγαζάκι στην Αγ Δημητρίου. Ο τύπος μου άλλαξε στην πλαφονιέρα το λαμπάκι, πανεύκολο είναι. Όσο αφορά για τις πινακίδες δεν μπορούσε γιατί τον προυδοποίησα επειδή είναι καινούριο μην σπάσει κανά κλιψάκι, θα μου το πληρώσει! Έτσι τα παράτησα. Αγόρασα τις λάμπες και το έκανα σπίτι μόνος μου. Θέλει πολύ λεπτό καψαβίδι ίσιο(εγώ χρησιμοποίησα 2) πατώντας ελαφρά τα κλιψάκια, και τραβώντας προς τα κάτω. Ολα οκ! Μια ερώτηση, τα άσπρα led μου είπε δίνουν λιγότερο φως από τις κίτρινες΄λάμπες. Ισχύει; Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω και το λαμπάκι στο πορπαγκαζ.Λέει η δεν θα βλέπω τπτ?

τι να σου πληρωσει ρε? αυτος μου τα εβαλε και εμενα δεν στο ειπα στο π.μ? 100.000 λαμπακια εχει βαλει ο πετρος! τεσπα,τα led,ισχυει βγαζουν λιγοτερο φωτισμο.τωρα για το πορτπαγκαζ οτι νομιζεις!

blueiguana
08-11-2009, 11:00
τι να σου πληρωσει ρε? αυτος μου τα εβαλε και εμενα δεν στο ειπα στο π.μ? 100.000 λαμπακια εχει βαλει ο πετρος! τεσπα,τα led,ισχυει βγαζουν λιγοτερο φωτισμο.τωρα για το πορτπαγκαζ οτι νομιζεις!
Το led στην πλαφονιερα γιατί μένει ανοιχτό λιγάκι; Τρώει τπτ από την μπαταρία; Μένουνε ανοιχτά και στις πινακίδες; Φωτίζει λιγάκι, οταν ειναι κλειστες οι πορτες. Πρεπει να το βαλεισ στο οφ να σβησει. Υπαρχει προβλημα καταναλωσης μπαταριας;Η προβληματα στον εγκεφαλο;

blueiguana
11-11-2009, 11:39
Παιδια εβαλα led λαμπακι στην πλαφονιερα και οταν κλεινουνε οι πορτες αργοσβηνει και μενει ανοιχτο. Υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα,μπαταρίας-εγκεφαλου; Που οφείλετε αυτο; Εχω βαλει και στην πινακιδα. Και εκει παραμενουν λιγο αναμενα; Αν εχω προβλημα μελλοντικα θα με καλυψουνε στα ηλεκτρικα η σεατ η θα μου πει για τα λαμπακια led? Ξ΄έρει κανένας να απαντήσει? ? ?

G-P
11-11-2009, 12:21
ετσι μενει ανοιχτό γιατι έχει ταση τοση που δεν φτανει να αναψει το παλιο κοινο λαμπακι...
αλλά αρκετη για να αχνοφεγγει το λεντ...

STAM
11-11-2009, 16:49
+1 με τον Γιαννη. Και εγω που εχω βαλει λεντ παντου.... μενουν λιγο ανοιχτα (ρευμα ηρεμιας) αλλα δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα..

blueiguana
12-11-2009, 00:07
+1 με τον Γιαννη. Και εγω που εχω βαλει λεντ παντου.... μενουν λιγο ανοιχτα (ρευμα ηρεμιας) αλλα δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα..
Λοιπον περασα απο σεατ και παραγειλλα δαχτυλια για καντραν και θολομπαρα , και το ρωτησα. Επιτουπαροντος τα παραπανω τοποθετημενα 200Ευρω! Η θολομπαρα ειναι momo παραγγελια απο Ισπανια εχει εξαντληθει εδώ. Οσο αφορα τα led μου ειπε να μην βαλω τουλαχιστον μεσα στην πλαφονιερα, γιατι δημιουργει προβληματα μεχρι και στον εγκεφαλο - αναβουν λαμπακια,λογο διαφορετικης τασης! Επισης πισω μου ειπε δεν μενουν ανοιχτα στις πινακιδες, και μονο εκει αν θελω να βαλω!Επισης υπαρχει διαρροη γι αυτο και μενει ανοιχτο, σε περιπτωση μειωμενης αποδοσης μπαταριας μου ειπε θα εχω προβληματα. Ετσι λοιπον το ξυλωσα απο μεσα και αφησα μονο στις πινακιδες!

chrisibiza
12-11-2009, 16:10
diladi na to vgalo apo plafoniera etsi?

killbill
12-11-2009, 16:45
Οσο αφορα τα led μου ειπε να μην βαλω τουλαχιστον μεσα στην πλαφονιερα, γιατι δημιουργει προβληματα μεχρι και στον εγκεφαλο - αναβουν λαμπακια,λογο διαφορετικης τασης! Επισης πισω μου ειπε δεν μενουν ανοιχτα στις πινακιδες, και μονο εκει αν θελω να βαλω!

Να πας να πεις στο σαϊνι αυτο οτι τα λαμπακια δεν αναβουν για διαφορετικη ταση αλλα για μικροτερο ρευμα , τα λεντ αυτα λειτουργουν στην ιδια ταση με τις κανονικες λαμπες.Και φυσικα το οτι αναβουν λαμπακια δεν σημαινει οτι εχει προβλημα ο εγκεφαλος.
Επισης αν εχεις ΜΚ4, δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Επισης υπαρχει διαρροη γι αυτο και μενει ανοιχτο, σε περιπτωση μειωμενης αποδοσης μπαταριας μου ειπε θα εχω προβληματα. Ετσι λοιπον το ξυλωσα απο μεσα και αφησα μονο στις πινακιδες!

Αφου υπάρχει διαρροη (γεγονος) , ειτε λεντ βαλεις ειτε λαμπακι πυρακτωσεως ειτε ηλεκτρικη σομπα, παντα καταναλωνεται ενεργεια.

Stam δεν υπαρχει ρευμα ηρεμιας, διαρροη ειναι

blueiguana
12-11-2009, 19:41
Να πας να πεις στο σαϊνι αυτο οτι τα λαμπακια δεν αναβουν για διαφορετικη ταση αλλα για μικροτερο ρευμα , τα λεντ αυτα λειτουργουν στην ιδια ταση με τις κανονικες λαμπες.Και φυσικα το οτι αναβουν λαμπακια δεν σημαινει οτι εχει προβλημα ο εγκεφαλος.
Επισης αν εχεις ΜΚ4, δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Δεν σου ειπα θα εχει προβλημα ο εγκεφαλος, αλλα μελλοντικα σε προβλημα της μπαταριας θα εχεθ μου ειπανε(θα αναψει λαμπακι στο ταμπλο), ειχανε ενα τετοιο περιστατικο!Το σαϊνη περιττο!Σιγουρα εχουνε δει περισσοτερα πραγματα απο εσενα!;-) no comments. Mιλαμε για ibiza 6L μοντελο 2009!

Αφου υπάρχει διαρροη (γεγονος) , ειτε λεντ βαλεις ειτε λαμπακι πυρακτωσεως ειτε ηλεκτρικη σομπα, παντα καταναλωνεται ενεργεια.

Stam δεν υπαρχει ρευμα ηρεμιας, διαρροη ειναι

Φυσικα και ειναι διαρροή! Το ledaki στην πλαφονιερα εινα συνδεμενο με την πλακετα του εγκεφαλου, γι αυτο σου το λενε προληπτικα. Οσο αφορα πινακιδας και τις ψειρες δεν υπαρχει προβλημα γιατι το ibiza 6L δεν εχει συστημα να ανοιχνευει καμενη λαμπα, όπως τα νεα μοντελα!Ανακαιφαλαιωνοντα μονο πινακιδες led και μονο ψειρες!

killbill
12-11-2009, 20:05
Το ledaki στην πλαφονιερα εινα συνδεμενο με την πλακετα του εγκεφαλου....

Πως ακριβως ειναι συνδεδεμενο με τον εγκεφαλο ? Ποιος το λεει αυτο?
Πολυ παραμυθι πουλανε τα μαστορια στη σεατ.... Βαλε φιλε μου στην πλαφονιερα αν σου αρεσει , γιατι προβλημα δε θα εχεις ποτε μα ποτε?:cool:

blueiguana
12-11-2009, 20:17
Πως ακριβως ειναι συνδεδεμενο με τον εγκεφαλο ? Ποιος το λεει αυτο?
Πολυ παραμυθι πουλανε τα μαστορια στη σεατ.... Βαλε φιλε μου στην πλαφονιερα αν σου αρεσει , γιατι προβλημα δε θα εχεις ποτε μα ποτε?:cool:

Κοιτα δεν ξερω αν πουλανε μουρη η οχι αλλα δεν εχουνε λογο! Για πισω και για ψειρες μου πανε οκ, και μου τα βαλανε οι ιδιοι, για πλαφονιερα μου ειπανε να το βαλω μονος μου! Δλδ εσυ αναλαμβανεις την ευθυνη, που λες στον αλλον να τα βαλει? Που ξερειες σε τι κατασταση ειναι η μπαταρια! Κοιτα killbill, πολυ ξερολας ..μου φενετεται οτι εισαι! Στις πινακιδες με το που σβησεις τον διακοπτη κλεινουνε! Η πλαφονιερε αργοσβηνει γιατι ειναι συνδεμενη με την κεντρικη πλακετα και τον εγκεφαλο!Φιλε μου, στην πλαφονιερα βαλε το μαμισιο!Και στις πινακιεδες και στις ψειρες πανε βαλε οτι θελεις! (ψείρες= 5w χωρίς κάλυκα λαμπα)έτσι θα τις ζητήσεις, και πανε στην σεατ να στις βαλουνε, ενω στην πινακίδα, σωληνωειδές led.

killbill
12-11-2009, 20:28
Κοιτα killbill, πολυ ξερολας ..μου φενετεται οτι εισαι!

Δε θα ασχοληθώ άλλο με το να σε πείσω να μην αναπαράγεις τις αρλούμπες που σου είπαν στη σεατ για να σε εντυπωσιάσουν , αλλά όχι και ξερόλας παληκαράκι...
ΑΝ έριχνες μια ματια στα DIY του φόρουμ δε θα σου φενετετοτετόταν ότι είμαι ξερόλας , καθώς τα σημεία και τέρατα που σου περιγράφουν τα έχω δοκιμάσει και μάλιστα τα έχω φτιάξει μόνος μου..

http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6213

http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6021

Φιλε μου, στην πλαφονιερα βαλε το μαμισιο!Και στις πινακιεδες και στις ψειρες πανε βαλε οτι θελεις! (ψείρες= 5w χωρίς κάλυκα λαμπα)έτσι θα τις ζητήσεις, και πανε στην σεατ να στις βαλουνε, ενω στην πινακίδα, σωληνωειδές led.

Ναι , λεω να παω μια βολτα στη σεατ να μου μαθουν τα χωραφια μου...:lauphing
Τεσπα, επειδη ειμαι και ξερολας , ρωτα και τον Γιαννη (G-P) αν είχε πρόβλημα με την πλαφονιέρα με τα λεντ που του είχα δωσει...

STAM
12-11-2009, 20:55
Και εγω μπορω να σου το πω πως δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με λαμπακια στο κατραν ουτε τιποτα, εχω φτιαξει και εγω μονος μου λαμπακια για πινακιδα-πλαφονιερα-φωτα θεσης ακομα και λαμπες νεον στο πορτ παγκαζ , εχω βαλει και στον Rabo (Κυριακο) δεν εχει προλημα....

mavras
12-11-2009, 21:05
3 πραγματα:
-ενα φεγγαρι ειχα λεντ στην πλαφονιερα και δεν ειχα κανενα προβλημα! τα βαρεθηκα και τα εβγαλα αλλα ο εγκεφαλος δεν επαθε ποτε τιποτα...
-τα λεντακια που ειχε φτιαξει ο killbill και μου τα ειχε δωσει για να τα βαλω στα "μικρα" μπροστινα ακομα, μετα απο 2μιση χρονια, παιζουν χωρις κανενα προβλημα!
-Στις Σεατ λενε πολλες π@π@ριες για ολα τα θεματα ειτε γιατι ειναι ασχετοι ειτε γιατι βαριουνται να μιλησουν και πετανε μια μπαρουφα.

frpanagos
12-11-2009, 23:42
Κοιτα δεν ξερω αν πουλανε μουρη η οχι αλλα δεν εχουνε λογο! Για πισω και για ψειρες μου πανε οκ, και μου τα βαλανε οι ιδιοι, για πλαφονιερα μου ειπανε να το βαλω μονος μου! Δλδ εσυ αναλαμβανεις την ευθυνη, που λες στον αλλον να τα βαλει? Που ξερειες σε τι κατασταση ειναι η μπαταρια! Κοιτα killbill, πολυ ξερολας ..μου φενετεται οτι εισαι! Στις πινακιδες με το που σβησεις τον διακοπτη κλεινουνε! Η πλαφονιερε αργοσβηνει γιατι ειναι συνδεμενη με την κεντρικη πλακετα και τον εγκεφαλο!Φιλε μου, στην πλαφονιερα βαλε το μαμισιο!Και στις πινακιεδες και στις ψειρες πανε βαλε οτι θελεις! (ψείρες= 5w χωρίς κάλυκα λαμπα)έτσι θα τις ζητήσεις, και πανε στην σεατ να στις βαλουνε, ενω στην πινακίδα, σωληνωειδές led.

φιλε μου πολυ μεγαλο θεμα εχεις κανει για 2 λαμπακια δε νομιζεις? φανταζομαι τι θα γινει οταν θελησεις να βαλεις κανα χταποδι... τεσπα,μην ακους τι λενε στη σεατ! δεν προκειτε να παθει τιποτα το αμαξι ουτε ο εγκεφαλος απο ενα λεντακι! ημαρτον δηλαδη:lauphing και αλλη φορα οταν σε στελνει καποιος καπου συστημενα και οχι στη τυχη μαθε να μην τον κανεις ρεζιλι.

G-P
13-11-2009, 08:49
-τα λεντακια που ειχε φτιαξει ο killbill και μου τα ειχε δωσει για να τα βαλω στα "μικρα" μπροστινα ακομα, μετα απο 2μιση χρονια, παιζουν χωρις κανενα προβλημα!
+100
καλό ειναι να σκέφτεσαι πριν κανεις μια δήλωση φιλε ιγκουανα...
Ο Βασίλης ξερει για τετοια πραγματα οχι γιατι ακουσε απο καποιον αλλο αλλά για τι τα εφτιαξε ο ιδιος... :notworthy:notworthy:notworthy