PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : προγραμμα για ibiza TOP GUN (2004)

vasilhs28
06-02-2010, 16:10
Λογικα αυτο θα εχει βρεθει σε πολλα post αλλα κανενα δυστυχως.δεν με καλυψε..οποτε σας ρωταω..εχω το τop gun (my 2003 ) και θελω να το ανεβασω αλογα..τι βελτιωσεις μπορω να κανω?εχω ακουσει οτι στο συγκεκριμενο μοτερ το μονο που μπορω να κανω ειναι να το φτασω γυρω στα 130 αλογα και οχι παραπανω.Ισχυει??:confused:

frpanagos
06-02-2010, 16:17
Λογικα αυτο θα εχει βρεθει σε πολλα post αλλα κανενα δυστυχως.δεν με καλυψε..οποτε σας ρωταω..εχω το τop gun (my 2003 ) και θελω να το ανεβασω αλογα..τι βελτιωσεις μπορω να κανω?εχω ακουσει οτι στο συγκεκριμενο μοτερ το μονο που μπορω να κανω ειναι να το φτασω γυρω στα 130 αλογα και οχι παραπανω.Ισχυει??:confused:

χωρις να ανοιξεις μοτερ κτλ..βλεπε ανακιν,σαν πρωτο σταδιο τα 130 που λες ειναι πολυ αισιοδοξα θα ελεγα.βγαλε κατι.

vasilhs28
06-02-2010, 16:20
μαλιστα...αμα ανοιξω μοτερ και κανω αλλαγεσ ποσα λεφτα να υπολογιζω περιπου?αξιζει η να παω να βρω κανενα τροπετο απο cupra?

frpanagos
06-02-2010, 16:36
μαλιστα...αμα ανοιξω μοτερ και κανω αλλαγεσ ποσα λεφτα να υπολογιζω περιπου?αξιζει η να παω να βρω κανενα τροπετο απο cupra?

το ποσο κοστιζει περιπου δεν το γνωριζω. ο ανακιν μπορει να σου πει. μητσοοοο!!! το αν αξιζει η οχι ειναι καθαρα δικο σου θεμα.αν για εσενα αξιζει το τι λεμε ολοι εμεις οι υπολοιποι δεν μετραει. μπορει εσυ να γουσταρεις καλυτερα ενα 2ο σταδιο ατμοσφαιρικο top gun παρα ενα κουπρα..γουστα ειναι αυτα. π.χ εγω γουσταρω τρελα τα type-r. θελω να τα ακουω να δουλευουν 9αρες...και ομως εχω ιμπιζα:rolleyes:

vasilhs28
06-02-2010, 16:40
μαλιστα...οκ ευχαριστω πολυ..περιμενω και αλλεσ γνωμες..:) (a)

PANOSFULL
06-02-2010, 19:55
Για μενα το 1ο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις ειναι το ποσα αλογα θελεις να φτασεις το αυτοκινητο σου.Φυσικα εχει σημασια κ αυτο που ειπε ο παναγος περι ατμοσφαιρας-τουρμπο κτλ.Καποιος μπορει να γουσταρει ατμοσφαιρα για τους δικους του λογους.

Αν φτιαξεις 1ο σταδιο το ibiza με αλλο προγραμμα εκτος revo σκουπα και ολοκληρη εξατμιση θα πας 120+ πραγματικα αλογα.Το κοστος για να συνεχισεις ατμοσφαιρικα σε 2ο σταδιο με εκκεντροφορους κτλ εξαρταται κ τι θα βαλεις.Παντως με εκκεντρα ροικη προγραμμα και εξατμιση θα πας 130+ ανετα.Σαν εξτρα μπορεις να βαλεις κ πιο κοντο σασμαν για να ειναι ακομα πιο μαχιμο.

Ο ανακιν εχει υπερκυβισει στα 1.6 με πιστονια-μπιελες-στροφαλο οποτε ακομα περισσοτερα αλογα αλλα κ κοστος.

Μετα ειναι η λυση να βρεις τροπετο που ειπες απο fr/cupra θα πας με το καλημερα 200 αλογα και θα χεις καλη βαση για βελτιωση ενω στις αλλες περιστωσεις δεν θα εχεις βλεψεις για παραπανω αλογα.βεβαια η μετατροπη ειναι μετατροπη με ολα τα αρνητικα της και αν το αποφασισεις θα μπορουσες να δεις και το ενδεχομενο να δωσεις το δικο σου και να παρεις ενα ετοιμο.

brwmogazos
06-02-2010, 21:31
Me τετοιες τιμες μεταχειρισμενων τσαμπα λεφτα θα πεταξεις κατα την γνωμη μου.

Δωσε το τοπ γκαν και βρες μεταχειρω ΦΡ φεις λιφτ...

τα λεφτα που θα δωσεις για να αναβαθμισεις το δικο σου φατα σε ενα πιο καινουριο αμαξι με εναν κινητηρα διαμαντι που για τον χαβαλε θα σου δωσει συγκινησεις που δεν θα δεις ποτε με το τοπ γκαν....

anakin4321
06-02-2010, 21:42
Με 400Ε βρισκεις στροφαλο κ μπιελες απο 1.6 τα οποια κ ειναι απαραιτητα για να γινει 1.6,πιστονια κρατας τα ιδια,ουτε εκκεντρα ουτε σασμαν ουτε τιποτα,το κανεις και φπε και ετσι με 1500-2000max εισαι 125-130 αλογα στροφαλο,εχεις 2 κιλα ροπη περισσοτερο απο ενα απλο φπε,το ξηλωνεις και παιζεις ανετα με μαμα swiftakia,vts κλπ...αν θες να παιζεις με πρωτο σταδιο ss,vts οπως εγω τωρα, τα οποια πανε 130ροδα ανεβαινει αρκετα το κοστος(βαλε αλλα τοσα)...αν θες να διαθεσεις κατι παραπανω απο αυτα σε λεφτα,αλλα και να εχεις πολυ καλυτερες επιδοσεις,βαλε 20vt...οπως ειπαν κ οι υπολοιποι ειναι το τι σου αρεσει εσενα και τι ζητας...θες 0-400 η ρολ-χλμ?θες στροφαρισμα η ροπη?θες ανετα ταξιδια η αμαξι πολης?θες χαμηλη καταναλωση η δεν σε πολυαπασχολει?μετα ειναι τα service,τα ανταλλακτικα,αξια μεταπωλησης κλπ που πρεπει να σκεφτεις...παντως η συγκεκριμενη μετατροπη επειδη ουσιαστικα εχεις ενα μοτερ ακριβως οπως βγαινει απ τη γραμμη παραγωγης,χωρις να εχεις πειραξει καπακι,ειναι απολυτα αξιοπιστη.

vasilhs28
07-02-2010, 14:15
μαλιστα...λογικα αν προχωρησω..σε τετοια αλλαγη θα το πουλησω και θα παρω κανενα fr η cupra...αναλογα τα λεφτα που θα μεινουν...γιατι δυτυχως η ευτυχως ετοιμαζω και ενα 106 για να τρεξω σε αναβασεις/και αγωνες ταχυτητας στο πανελληνιο πρωταθλημα...:)

FS115
07-02-2010, 16:18
Αν φτιαξεις 1ο σταδιο το ibiza με αλλο προγραμμα εκτος revo σκουπα και ολοκληρη εξατμιση θα πας 120+ πραγματικα αλογα.

Εχεις κάποιο απο αυτά τα προγράμματα που αναφερεις κατα νου;
Γιατί εγώ δεν εχω δει κ πολλά που να χουν πατήσει τα 120+...με φπε.
Επίσης τι εννοείς "πραγματικά άλογα";;;

killbill
07-02-2010, 16:33
Me τετοιες τιμες μεταχειρισμενων τσαμπα λεφτα θα πεταξεις κατα την γνωμη μου.

Δωσε το τοπ γκαν και βρες μεταχειρω ΦΡ φεις λιφτ...

τα λεφτα που θα δωσεις για να αναβαθμισεις το δικο σου φατα σε ενα πιο καινουριο αμαξι με εναν κινητηρα διαμαντι που για τον χαβαλε θα σου δωσει συγκινησεις που δεν θα δεις ποτε με το τοπ γκαν....

Βρωμόγκαζε οι χαμηλές τιμές των μεταχειρισμένων δεν ισχύουν μόνο για το αμάξι που θα αγοράσει , αλλά και για αυτό που θα πουλήσει....

enigma
07-02-2010, 16:58
Βρωμόγκαζε οι χαμηλές τιμές των μεταχειρισμένων δεν ισχύουν μόνο για το αμάξι που θα αγοράσει , αλλά και για αυτό που θα πουλήσει....
Όχι όμως και για των τροπέτων...Και ένα τροπέτο θέλει φρένα, ανάρτηση, εξάτμιση κοκ....Αυτά τα έχει το top gun του;;;

killbill
07-02-2010, 17:01
Άλλο θέμα το τροπέτο , δεν έχω άποψη γιατί δεν ξέρω καθόλου τι παίζει . Αλλά πουλώντας 14άρι ίμπιζα θες μια περιουσία ακόμα και για μεταχειρισμένο σμαρτ, είναι δύσκολα τα πράγματα..

DjSeries
07-02-2010, 18:30
δεν είναι και τόσα πολλά τα λεφτά (ανάλογα βέβαια και τη τσέπη του άλλου). το τοπ γκαν δεν θα πιάσει κανενα 5-6 χιλιάρικα? με 9.000 τσιμπας φρ του 04 πχ. κατα την άποψη μου δεν θεωρώ οτι είναι τρελά λεφτά η διαφορά.

αν το παλικάρι απλά θέλει να τονοθεί λίγο το ιβιζα του νομίζω οτι με ενα φπε θα είναι οτι πρέπει...αν δεν του φτάνει καλύτερα να το αντικαταστήσει με ενα 20βτ...εξάλου και μετατροπή να το κάνει θα του κοστίσει ακριβότερα απο το να πάρει 20βτ έτοιμο

enigma
07-02-2010, 18:34
δεν είναι και τόσα πολλά τα λεφτά (ανάλογα βέβαια και τη τσέπη του άλλου). το τοπ γκαν δεν θα πιάσει κανενα 5-6 χιλιάρικα? με 9.000 τσιμπας φρ του 04 πχ. κατα την άποψη μου δεν θεωρώ οτι είναι τρελά λεφτά η διαφορά.

αν το παλικάρι απλά θέλει να τονοθεί λίγο το ιβιζα του νομίζω οτι με ενα φπε θα είναι οτι πρέπει...αν δεν του φτάνει καλύτερα να το αντικαταστήσει με ενα 20βτ...εξάλου και μετατροπή να το κάνει θα του κοστίσει ακριβότερα απο το να πάρει 20βτ έτοιμο
Aυτό ακριβώς είναι το σκεπτικό...

+1

PANOSFULL
07-02-2010, 19:31
Εχεις κάποιο απο αυτά τα προγράμματα που αναφερεις κατα νου;
Γιατί εγώ δεν εχω δει κ πολλά που να χουν πατήσει τα 120+...με φπε.
Επίσης τι εννοείς "πραγματικά άλογα";;;
Με τα πραγματικα αλογα εννοω οτι πας σε δυναμομετρο της προκοπης και το μετρας.Αν θες να μπορεις να πας να το μετρησεις και να σου βγαλουν οσα τους πεις..Ετσι βλεπεις και 130 με ΦΠΕ!!

brwmogazos
07-02-2010, 22:05
Το τοπ γκαν θα κρατησει λιγο παραπανω τιμη λογω της σπορ εκδοσης του...

Ενα μαμα ΦΡ θα το παρει τιμη χωμα αν ψαξει.

ΑΚομα και μαμα το ΦΡ θα κοβει την γη σε σχεση με αυτο που θελει να κανει...και στο μελλον το βελτιωνει σε οτι αλλους τομεις αυτος θελει...

Τα λεφτα δηλαδη της μοντας κατεμε καλυτερα να τα φαει στην διαφορα τοπ γκαν με ΦΡ....

FS115
07-02-2010, 22:25
Κράτα το αμαξάκι κ πάρε αργότερα κατι πιο ποιοτικό. Αστο οπως είναι γιατι οτι και να βαλεις πανω είναι χαμενα λεφτα στην μεταπώληση. Οταν λεω ομως κατι πιο ποιοτικό δεν εννοω να πας παλι σε ιμπιζα πιο δυνατό, αλλά σε άλλο κάρο και με tsi μοτερ...
Κανα λεόν, κανα οκταβια κλπ κλπ.
Αμα δεν βγαινεις για τετοια φαση ουτε μελλοντικά, βαλε ενα προγραμματακι κι ας τα φρ, κλπ κλπ.

vasilhs28
07-02-2010, 23:17
απο τι εχω υπολογιζει χρηματικα ανετα σε 2 χρονια με βλεπω με ττ cabrio καινουργιο 2.0 με τα 200 αλογα...ειναι και ενα απο τα ονειρα μου...απλως εγω ελεγα για τωρα...

enigma
07-02-2010, 23:55
απο τι εχω υπολογιζει χρηματικα ανετα σε 2 χρονια με βλεπω με ττ cabrio καινουργιο 2.0 με τα 200 αλογα...ειναι και ενα απο τα ονειρα μου...απλως εγω ελεγα για τωρα...
Για τώρα μάζευε λεφτά για τις βενζίνες σε 2 χρόνια.....

Από την στιγμή που θα πας σε άλλο αμάξι, μην αλλάξεις τπτ...

brwmogazos
08-02-2010, 07:34

Σε 2 χρονια ποιος ζει ποιος πεθαινει...

Σημερα τι κανουμε :D

Σε 2 χρονια μπορει να εισαι και μπαμπας και να ψαχνεις για πικασσο...

(μπα που να φαω την γλωσσα μου ο κατσικοποδαρος) :p

silver
08-02-2010, 11:56
μιας κ εχεις βλεψεις για καινουριο ΤΤ στο μελλον εγω θα εκανα ενα απλο ΦΠΕ για να πω πως κατι εκανα κ θα εμενα εκει.αφου μπορεις να παρεις το ΤΤ αργοτερα ουτε fr θα επαιρνα ουτε τιποτε...ασυγκριτα τα 2 αυτοκινητα.

enigma
08-02-2010, 12:11
μιας κ εχεις βλεψεις για καινουριο ΤΤ στο μελλον εγω θα εκανα ενα απλο ΦΠΕ για να πω πως κατι εκανα κ θα εμενα εκει.αφου μπορεις να παρεις το ΤΤ αργοτερα ουτε fr θα επαιρνα ουτε τιποτε...ασυγκριτα τα 2 αυτοκινητα.
+1

Δεν έχει νόημα να κάνεις τπτ...Κατεμέ μόνο εξάτμιση βάλε μιας και είναι ήδη Φ.Π....