PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρόβλημα με Xenon σε IBiza MK5

stivas
10-04-2010, 12:20
Γειά σας παιδιά. Σήμερα εγκαταστήσαμε με το θείο μου (είναι Υπεύθυνος Πωλήσεων στην τοπική αντιπροσωπία της ΣΕΑΤ) Xenon φώτα στο αμάξι του πατέρα μου (Τολεδο του 2003). Εκτός απο το άπλετο φώς που έχουν φαίνονται υπέροχα και σκέφτομαι να βάλω και εγώ:redface:. Όμως μου είπε ότι τους έχει έρθει χαρτί στην Σεατ απο τα κεντρικά τις Ισπανίας να μην τοποθετούν Xenon στα καινούργια μοντέλα καθώς υπάρχει πρόβλημα να κάψει τον εγκέφαλο ο οποίος μετά δεν θα στον καλύψει η εγγύηση την οποία κινδυνεύεις να χάσεις κιόλας. :mad:Μιλάμε για 500 με 1000 ευρώ ζημιά.....:(:(:(:(:(:(

Πείτε μου αν κανείς έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ή το λένε μόνο και μόνο για να αγοράσεις τα εργοστασιακά βι-Xenon που δίνουν κατά παραγγελία ?:confused:

takisFR
10-04-2010, 12:48
κοιτα μεχρι στιγμης εγω που τα εχω βαλει δεν εχω κανενα προβλημα κ στην αντιπροσωπεια που το πηγαινω το αμαξι δεν μου εχουν πει τιποτα τετοιο.. μαλλον οπως λες το κανουν για να σου παρουν τα φραγκα... :(

stivas
10-04-2010, 12:54
Από τι μου είπε ο Θείος δίνουν διαφορετική τάση στον εγκέφαλο. Πάντως τις ψείρες που άλλαξα (και τις 4) με λεντάκια λευκά μου ανάβει η ένδειξη στο καντραν οτι είναι κάποια λάμπα καμένη επειδή αυτά καίνε λιγότερο από τι τα μαμά ψειράκια. Θα μου στείλει τι δευτέρα το χαρτί και άμα είναι θα το αναρτήσω......

Zuratharamon
10-04-2010, 13:05
κοιτα μεχρι στιγμης εγω που τα εχω βαλει δεν εχω κανενα προβλημα κ στην αντιπροσωπεια που το πηγαινω το αμαξι δεν μου εχουν πει τιποτα τετοιο.. μαλλον οπως λες το κανουν για να σου παρουν τα φραγκα... :(

Τάκη, μιλάει για το καινούριο Ibiza, όχι σαν το δικό σου που φαίνεται στην υπογραφή σου

(εκτός κι αν έχεις και το καινούριο, οπότε πάω πάσο)

stivas
10-04-2010, 14:26
Βασικά ναι μιλάω για το ΜΚ5 ή αλλιώς 6J όπως το γράφει και η άδεια οδήγησης. Πρέπει να συμβαίνει επίσης και στο καινούργιο FR kai CUPRA alla kai sto neo Ibiza ST. Άν ξέρει κανείς να μου πει θα του είμαι υπόχρεος καθώς δεν θέλω να το ρισκάρω γτ έχω κάνει και επέκταση τις εγγύησης οπότε τζάμπα τα λεφτά.

ibizakias20
10-04-2010, 15:45
βασικα το μονο προβλημα που υπαρχει με τα μκ5 ειναι τα εξης....ξενον με προτεκτορα= υψηλες θερμοκρασιες οπως ειπα και σε ενα παλικαρι και βγηκα σωστος.....θα σου καψουν τους καθρεφτες των φαναριων....τα ξενον 1 αυτο....2 ναι υπαρχει προβλημε με τον εγκεφαλο διοτη αλλαζει η ταση και το τσιπ του εγκεφαλου για την ριθμηση της τασεος το διαβαζει σαν βλαβη διοτι δεν εχει τα μαμα φωτα...οποτε καλο ειναι να μεινεις με τα μαμα φωτα σου.....!!εγω προσωπικα εχω μκ4 με bosch ξενον και ουδεις προβλημα 1 χρονο τωρα..!

stivas
10-04-2010, 18:51
μπορείς να μου στείλεις το παλιό ποστ να το ρίξω μια ματιά ?

MGL
10-04-2010, 18:55
Για να το λέει η ΣΕΑΤ κάτι παράπανω απο εμάς θα ξέρουν,εκτός και αν το κάνουν για εμπορικούς λόγους για να πουλήσουν τα εργοστασιακά ξένον.

stivas
10-04-2010, 18:58
ναι αλλά τα εργοστασιακά μπαίνουν μόνο κατά την αγορά του αυτοκινίτου . Εξάλου τα φώτα απ την αντιπροσοπεία θα τα αγόραζα οπότε ποιος ο λόγος να μην τα πουλήσουν?? Θα μάθω περισσότερα απο βδομάδα για την ανακοίνωση.

MGL
10-04-2010, 19:01
Η αντιπροσωπεία πουλάει ξένον του εμπορίου,όχι εργοστασιακά και το κέρδος το βγάζουν οι αντιπροσωπείες και οχι το εργοστάσιο.Πάντα μιλάμε για ξένον που θα βάλεις μετά την αγορά του αυτοκινήτου και όχι για αυτά που θα σου βάλουν απο το εργοστάσιο.

ibizakias20
10-04-2010, 19:26
η ΣΕΑΤ λεει οτι τα φωτα δεν μπαινουν μετα πανω διοτι υπαρχει το προβλημα του εγκεφαλου...μπλα μπλα μπλα....!!!τα μετεπιτα λαμπες-φωτα ειναι καθαρα ευθυνη σου φιλε...και ο μηχανικος της σεατ να στα περασει και παθεις βλαβη δεν αναλαμβανει...!!εγω σου ειπα τι συναιβει με καποια αμαξια μκ5 καιγανε τους καθρευτες απο το φαναρι....και ο λογος ηταν η θερμοκρασια....και η θερμοκρασια οφειλεται στην κακη κριση του εγκεφαλου που εστελνε λαθος ταση...!!οποτε η καταλξη ειναι η εξης....1 βαζεις ξενον χαλας φαναρια 2 βαζεις ξενον χαλας καθρεφτες 3 μενεις με τα μαμα φωτα σου και δεν χαλας 300 ευρα και 1000 ευρα...!!η 3 επιλογη ειναι η καλυτερη...!!εκτος και ΑΝ το δικο σου αμαξι αντεξει....με τα ξενον...!!εχω δει μκ5 με ξενον προντζεκτορες και παρομια φορανε και τα σκοντακια ακριβος ιδια ομως...!!εσυ επιλεγεις εγω πιστευω εγινα ξεκαθαρος...!!

MGL
10-04-2010, 19:32
Κοίτα μαλ@κίες που κάνει το εργοστάσιο με τους εγκεφάλους.Μου φαίνεται όσο πιο παλιάς τεχνολογίας είναι το αμάξι,τόσο το καλύτερο.

yiokoy
10-04-2010, 19:59
Απ' ότι μου είπαν στο συνεργείο, στην τελευταία παρτίδα, άλλαξαν το υλικό στρώσης του καθρέφτη. Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Αγορά 3/2010. Λύση δεν βρήκα ακόμα

ibizakias20
10-04-2010, 20:12
mgl εννοειται τωρα πια οτι οσο παλιο ειναι το αμαξι ακομα καλυτερα....λιγοτερα τα λεφτα για ανταλακτικα και εννοειται για πειραγμα....!!τωρα πλεον οπως το παιρνεις το αφηνεις...δεν θελει σκανταλεμα οσο το πειραζεις τοσο θα σου τρωει λεφτα...!!οποτε το φιλαρακι μας στιβας...το αφηνει μαμα περα απο οτι εξωτερικο θελει να κανει..!!

stivas
11-04-2010, 00:05
Αν έβαζα απλά Φώτα Λευκού χρώματος (όχι κιτ απλές λαμπες) λέτε να έχω πρόβλημα???. Δεν με χαλάει το εργοστασιακό απλός μόλις κάναμε βόλτα του πατέρα και είδαμε μεγάλη διαφορά στην όρατότητα.

yiokoy
11-04-2010, 00:33
Αν έβαζα απλά Φώτα Λευκού χρώματος (όχι κιτ απλές λαμπες) λέτε να έχω πρόβλημα???. Δεν με χαλάει το εργοστασιακό απλός μόλις κάναμε βόλτα του πατέρα και είδαμε μεγάλη διαφορά στην όρατότητα.
Θα έχεις μια βελτίωση 10/20%. Καμμία σχέση με τα HID kits

stivas
11-04-2010, 00:43
ξέρω ότι είναι μουφέ απο άποψη φωτός. Απλός για ομορφιά θα έβαζα. Το θέμα είναι αν βγάζει και εδώ προβλημα...Το κακό είναι οτι δεν μπορώ να βάλω τα φώτα της ΣΕΑΤ που δίνει εργοστασιακά καθώς μόνο κατα την αγορά μπαίνουν και αλλάζει όλο το φανάρι.

ibizakias20
11-04-2010, 05:47
φιλε στιβα....οι λαμπουλες που θες να βαλεις τις φορουσα και εγω....οταν βρεχει δεν βλεπεις αγιο ζωγραφιστο....καλη η ομορφια αλλα η ασφαλεια πανω απολα...!!ειπαμε να βαλουμε φωτα μην τα καταργησουμε και τελειος...!!

Fantomas
11-04-2010, 09:08
Υπάρχει λύση απλά θα πληρώσεις καμιά 160αρα ευρά.

Είναι ειδικά για can-bus και έχουν 2 εξτρά ρελέ που μεσολαβούν στο κύκλωμα και δεν υπάρχει πρόβλημα με τον εγκέφαλο. ;)

fr-giannis
11-04-2010, 10:07
σωστος ο φαντομας
μπορεις να κανεις και το εξης:
να βαλεις το κιτ που πουλαει ξεχωριστα η σεατ(οχι εργοστασιακο) και να βαλεις παραλληλα με τη λαμπα ενα πυκνωτη στα 10 mf και τοτε ο εγκεφαλος δεν βλεπει σφαλμα,το ιδιο πρεπει να κανεις και με τις ψειρες για να φυγει το σφαλμα
το μεγαλο μειωνεκτημα στα καινουργια τουτουνια λεγεται can-bus γιατι ολα μα ολα τα διαχειριζεται ο εγκεφαλος

yiokoy
11-04-2010, 11:30
σωστος ο φαντομας
μπορεις να κανεις και το εξης:
να βαλεις το κιτ που πουλαει ξεχωριστα η σεατ(οχι εργοστασιακο) και να βαλεις παραλληλα με τη λαμπα ενα πυκνωτη στα 10 mf και τοτε ο εγκεφαλος δεν βλεπει σφαλμα,το ιδιο πρεπει να κανεις και με τις ψειρες για να φυγει το σφαλμα
το μεγαλο μειωνεκτημα στα καινουργια τουτουνια λεγεται can-bus γιατι ολα μα ολα τα διαχειριζεται ο εγκεφαλος
Ετσι τα έχω βάλει στο Tiguan που επισης έχω, αλλά μου εδειχνε βλάβη μέσω μιας λυχνίας στον πίνακα οργάνων. Στο Ibiza, δεν δείχνει βλάβη.

stivas
11-04-2010, 11:51
Ετσι τα έχω βάλει στο Tiguan που επισης έχω, αλλά μου εδειχνε βλάβη μέσω μιας λυχνίας στον πίνακα οργάνων. Στο Ibiza, δεν δείχνει βλάβη.

τελικά λύθηκε το πρόβλημα έτσι ?? αν είναι να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω αποτέλεσμα θα το προχωρίσω το θέμα. Αλλιώς ίσως γίνει με αλλαγή φαναριού, αν όντως το θέμα είναι οτι καίγεται ο καθρέφτης τους.

Μιά άλλη ερώτηση είναι αν παίζει ρόλο η θερμοκρασία τους. Αν έβαζα κιτ των 6000Κ θα είχα πάλι πρόβλημα?? :confused:

yiokoy
11-04-2010, 12:09
τελικά λύθηκε το πρόβλημα έτσι ?? αν είναι να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω αποτέλεσμα θα το προχωρίσω το θέμα. Αλλιώς ίσως γίνει με αλλαγή φαναριού, αν όντως το θέμα είναι οτι καίγεται ο καθρέφτης τους.

Μιά άλλη ερώτηση είναι αν παίζει ρόλο η θερμοκρασία τους. Αν έβαζα κιτ των 6000Κ θα είχα πάλι πρόβλημα?? :confused:
Το πρόβλημα δεν λύθηκε. Ακόμα στο ψάξιμο είμαι.Το κιτ που μου έβαλαν στην αντιπροσωπεία είναι στα 6000 Κ
http://img11.imagehosting.gr/out.php/t1366602_dsc00669.jpg (http://imagehosting.gr/show.php/1366602_dsc00669.jpg.html) http://img11.imagehosting.gr/out.php/t1366603_dsc00670.jpg (http://imagehosting.gr/show.php/1366603_dsc00670.jpg.html)

sotirisfr
11-04-2010, 19:20
Υπάρχει λύση απλά θα πληρώσεις καμιά 160αρα ευρά.

Είναι ειδικά για can-bus και έχουν 2 εξτρά ρελέ που μεσολαβούν στο κύκλωμα και δεν υπάρχει πρόβλημα με τον εγκέφαλο. ;)

Οτι λεει ο φαντομας το can-bus ξεγελαει στην ουσια τον εγκεφαλο γιατι αρκετα αμαξια το βγαζουν σαν βλαβη.....Συγκεκριμενα το θυμαμαι αυτο το προβλημα οταν ενας φιλος με c2 πηγε να η ξενον η ψειρακια με λεντ δεν ενθυμουμαι καλα........Επεισης υπαρχει και μια καινουργια μοδα με λεντ λαμπα που φωτιζει σαν ξενον.......Χωρις μπαλαστ κτλ...... http://www.youtube.com/watch?v=bXQdtbDhYog Αλλα εως τωρα δεν εχω ακουσει να τα δοκιμασει καποιος και τι ποιοτητα φωτος δινει............:redface::redface::redface:

ibizakias20
11-04-2010, 19:31
+10 στον sotirisfr αυτες ειναι οι λαμπες του μελλοντος.....και κυκλοφορουν βγαζουν ακριβος ιδιο φως με τα ξενον μπλε οπως το θελουν ολοι και ηταν το επομενο μου βημα να βαλω.....ψαψνω για προβολακια χωρις λαμπες να βαλω led fog lights....(πως δεν το σκεφτηκα νωριτερα....)η καλυτερη λυση παιδια σε οσους εχουν προβλημα και δεν παιρνουν ξενον στην ουσια λεγοντε zenon..!!

stivas
11-04-2010, 19:33
Είναι σίγουρο ότι δεν θα έχω πρόβλημα με αυτά ??? Και πόσο περίπου κοστίζουν ?

Georg 30
12-04-2010, 11:23
παιδιά εγώ έχω βάλει στο καινούριο το cupra xenon can-bus στα μεσαία και στισ ψείρες κάτι πλακέτες με ledάκια στο ίδιο χρώμα και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ενδείξεις. Ηταν λίγο ακριβά αν θυμάμαι γύρω στα 170 με τοποθέτηση τα xenon και κανα 30ρι τα ledάκια

yiokoy
13-04-2010, 07:09
παιδιά εγώ έχω βάλει στο καινούριο το cupra xenon can-bus στα μεσαία και στισ ψείρες κάτι πλακέτες με ledάκια στο ίδιο χρώμα και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ενδείξεις. Ηταν λίγο ακριβά αν θυμάμαι γύρω στα 170 με τοποθέτηση τα xenon και κανα 30ρι τα ledάκια
Πόσο καιρό τα φαράς; Και τι ημερομηνία παραγωγής έχει το αμάξι; Οι πρώτες παρτίδες που ήρθαν, δεν είχαν προβλήματα.

stivas
10-05-2010, 21:10
Λοιπόν παιδιά πριν 2 βδομάδες τοποθέτησα τελικά τα xenon με can-bus στα 6000Κ. Μέχρι τώρα δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα. Τώρα όσο αφορά την ειδοποίηση αυτή είναι ούτως η άλλως αναμμένη σε μένα λόγω αλλαγής στις ψείρες οπότε δεν ξέρω αν θα έβγαζε μνμ με τα xenon. Πάντως το αμάξι δουλεύει άψογα (δεν έχω πρόβλημα σε κανένα ηλεκτρικό μέρος ούτε τρεμοπαίζει καμιά λάμπα). Όσο αφορά την θερμότητα δεν δείχνει να επηρεάζεται καθόλου. Μπορεί να είναι λόγο έκδοσης και η δικιά μου η παρτίδα να είναι εντάξει αλλά εγώ γενικά το αναφέρω σε όσους είχαν πρόβλημα και θέλουν να το επανεξετάσουν το θέμα.......

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Φαντομά για την βοήθεια του για την συμβουλή χρήσης xenon can-bus.
Άν προκύψει το οτιδήποτε θα ενημερώσω.
Καλή επιτυχία και στους άλλους. (συμβουλή μην χρησιμοποιήσετε την γείωση. Μου έκαψε μια ασφάλεια κατά την τοποθέτηση. Άσε που γίνεσαι κινούμενος στόχος στους κεραυνούς)

Fantomas
10-05-2010, 23:15
Βάλε ρελεδάκι και για τα led να μην έχεις το σφάλμα. ;)

Μεγειά τα xenon..

stivas
11-05-2010, 10:09
Βάλε ρελεδάκι και για τα led να μην έχεις το σφάλμα. ;)

Μεγειά τα xenon..

Σκέφτομαι να το πάω απ την αντιπροσωπεία μπας και το διορθώσουν απ το διαγνωστικό..Πάντως δεν με ενοχλεί προς το παρών η ένδειξη που ανάβει.
Δλδ πώς είναι αυτό το ρελεδάκι? :think Γτ τα καν μπας ήταν σαν δεύτερα μπαλαστ που έμπαιναν ανάμεσα στα μπαλαστ και στα φώτα για να ξεγελάσουν τον εγκέφαλο.
Ευχαριστώ και πάλι για την συμβουλη.:notworthy

torpilakatos
26-05-2010, 23:33
Λοιπόν παιδιά πριν 2 βδομάδες τοποθέτησα τελικά τα xenon με can-bus στα 6000Κ. Μέχρι τώρα δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα. Τώρα όσο αφορά την ειδοποίηση αυτή είναι ούτως η άλλως αναμμένη σε μένα λόγω αλλαγής στις ψείρες οπότε δεν ξέρω αν θα έβγαζε μνμ με τα xenon. Πάντως το αμάξι δουλεύει άψογα (δεν έχω πρόβλημα σε κανένα ηλεκτρικό μέρος ούτε τρεμοπαίζει καμιά λάμπα). Όσο αφορά την θερμότητα δεν δείχνει να επηρεάζεται καθόλου. Μπορεί να είναι λόγο έκδοσης και η δικιά μου η παρτίδα να είναι εντάξει αλλά εγώ γενικά το αναφέρω σε όσους είχαν πρόβλημα και θέλουν να το επανεξετάσουν το θέμα.......

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Φαντομά για την βοήθεια του για την συμβουλή χρήσης xenon can-bus.
Άν προκύψει το οτιδήποτε θα ενημερώσω.
Καλή επιτυχία και στους άλλους. (συμβουλή μην χρησιμοποιήσετε την γείωση. Μου έκαψε μια ασφάλεια κατά την τοποθέτηση. Άσε που γίνεσαι κινούμενος στόχος στους κεραυνούς)
Τα καινουργιο ibiza δεν εχει can-bus στην μεσαία σκάλα αρα όσοι βάλατε xenon can-bus τσαμπα τα βάλατε. Εγω πήρα ενα κιτακι απο vvme
40 e και παιζουν μια χαρα. Ολά τα kit που κυκλοφορουν στην αγορα είναι κινέζικα και ολα τα ιδια μονο τα καπάκια αλλάζουν.:tu

top gun power
26-05-2010, 23:36
καλωησρθες torpilakatos μπορεις να μπεις στα νεα μελη να μας συστηθεις και να μας πεις 2 λογια για το ibiza σου.