PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Χειρόφρενο και ΑΒS...

bant
23-04-2010, 00:29
Παιδια το αμαξακι ειναι το 1,6 μοντελο '10 105 αλογα.. (μιας εβδομαδας)
Εχει πανω esp το οποιο απενεργοποιειται απο ενα κουμπακι στην καμπινα κ φυσικα abs..
~ Στο πρωτο μου χειροφρενο παρατηρησα πως με το που πανε να μπλοκαρουν οι τροχοι κ να γλιστρισουν μαζι, πλαγιαζωντας τον κωλο.. ακουγεται αυτος ο θορυβος που κανει το abs κ δεν μαγκωνουν εντελως.. Κανει δλδ αυτο το σπαστικο κρακ κρακ κρακ κ δεν μπλοκαρουν σταθερα παρα μονο για λιγο...
Ευτυχως δν πηγαινα με πολλα γιατι θα με πεταγε η στροφη...
Ειχα απενεργοποιημενο το esp..

~ Επισης κατι ακομα αν μπορει να φανταστει κανεις...
Παρατηρησα 2 φορες μεχρι τωρα εναν περιεργο ηχο σαν να βρισκει η ροδα στον θολο...
Αυτο εγινε 2 φορες σε αριστερη στροφη... οταν μπηκα με πολλα σε μια στροφη κ στη μεση της περιπου εκοψα κ αλλο το τιμονι (βασικα το τιμονι σε τετοιες στροφες το παιζω κ δεν το εχω σταθερο.. αν καταλαβαινετε.. συνηθεια απ το ραλλυ..) Δεν μπορεσα να καταλαβω τι ειναι...την πρωτη φορα νομιζα ηταν λακουβα αλλα οταν ξαναπερασα ο δρομος ηταν καλος...
Την επομενη φορα σε αλλη στροφη 90 μοιρες παλι το ακουσα κ νομιζα πως βρηκε η ροδα στον θολο...
Ρε παιδια το αμαξι ειναι σπορ εκδοση με πιο σκληρα αμορτισερ κ εχει παρα πολυ κενο αναμεσα στον θολο κ το λαστιχο (δν ειναι χαμηλου προφιλ ειναι τα μαμα) οι ζαντες 16'' μαμα...
Δεν γινεται να εγειρα τοσο πολυ ωστε να βρει στο θολο δεν πηγαινα με τοσα πολλα πια...
Επισης επειδη πηγα κ μια εκδρομουλα στο Πηλιο (γαματα ειναι να πατε) κ εκανα μια ψηλοκαταβασουλα μιας κ ειναι ολο 's' ο δρομος.. κλασσικος δρομος αναβασης βουνου.. με αλλα 3 ατομα μεσα δεν ακουστηκε τπτ τετοιο που σημαινει οτι δεν γινεται να βρισκει στο θολο με μενα μονο μεσα σε στροφες ισιες κ με 80 περιπου κ να μη βρισκει με +3 ατομα σε πιο αποτομες στροφες (αν κ με τη μιση ταχυτητα τωρα και κατηφορα)

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1. Οσον αφορα το χειροφρενο
Αυτο το πραγμα δε γινεται να αποφευχθει? Αυτος ο θορυβος θα μου σπαει τα νευρα οποτε θελω να κουμπωσω κανενα? δλδ τα καινουρια αμαξια περαν rx8 k κατι αλλα που απενεργοποιουν tcs κλπ δεν κανουν χειροφρενα? :eek:

2. Οσον αφορα τον θορυβο
Τι μπορει να ειναι αυτο ρε παιδια? (δε μπορω κ να το περιγραψω... ενας εντονος στιγμιαιος ηχος σαν χροοουςς! :p)

Για καποιο λογο δε μπορω να κανω edit το post οποτε απλα θα προσθεσω πως στην καταβαση Πηλιου που αναφερω οι στροφες ηταν πιο αποτομες σε σημειο οπως μπαινω να χανει καμια φορα τα μουτρα κ επειτα τον κωλο... Παρολα αυτα δεν παρατηρηθηκε ο συγκεκριμενος θορυβος, γι αυτο απορω...

stivas
23-04-2010, 00:48
Παιδια το αμαξακι ειναι το 1,6 μοντελο '10 105 αλογα.. (μιας εβδομαδας)
Εχει πανω esp το οποιο απενεργοποιειται απο ενα κουμπακι στην καμπινα κ φυσικα abs..
~ Στο πρωτο μου χειροφρενο παρατηρησα πως με το που πανε να μπλοκαρουν οι τροχοι κ να γλιστρισουν μαζι, πλαγιαζωντας τον κωλο.. ακουγεται αυτος ο θορυβος που κανει το abs κ δεν μαγκωνουν εντελως.. Κανει δλδ αυτο το σπαστικο κρακ κρακ κρακ κ δεν μπλοκαρουν σταθερα παρα μονο για λιγο...
Ευτυχως δν πηγαινα με πολλα γιατι θα με πεταγε η στροφη...
Ειχα απενεργοποιημενο το esp..

~ Επισης κατι ακομα αν μπορει να φανταστει κανεις...
Παρατηρησα 2 φορες μεχρι τωρα εναν περιεργο ηχο σαν να βρισκει η ροδα στον θολο...
Αυτο εγινε 2 φορες σε αριστερη στροφη... οταν μπηκα με πολλα σε μια στροφη κ στη μεση της περιπου εκοψα κ αλλο το τιμονι (βασικα το τιμονι σε τετοιες στροφες το παιζω κ δεν το εχω σταθερο.. αν καταλαβαινετε.. συνηθεια απ το ραλλυ..) Δεν μπορεσα να καταλαβω τι ειναι...την πρωτη φορα νομιζα ηταν λακουβα αλλα οταν ξαναπερασα ο δρομος ηταν καλος...
Την επομενη φορα σε αλλη στροφη 90 μοιρες παλι το ακουσα κ νομιζα πως βρηκε η ροδα στον θολο...
Ρε παιδια το αμαξι ειναι σπορ εκδοση με πιο σκληρα αμορτισερ κ εχει παρα πολυ κενο αναμεσα στον θολο κ το λαστιχο (δν ειναι χαμηλου προφιλ ειναι τα μαμα) οι ζαντες 16'' μαμα...
Δεν γινεται να εγειρα τοσο πολυ ωστε να βρει στο θολο δεν πηγαινα με τοσα πολλα πια...
Επισης επειδη πηγα κ μια εκδρομουλα στο Πηλιο (γαματα ειναι να πατε) κ εκανα μια ψηλοκαταβασουλα μιας κ ειναι ολο 's' ο δρομος.. κλασσικος δρομος αναβασης βουνου.. με αλλα 3 ατομα μεσα δεν ακουστηκε τπτ τετοιο που σημαινει οτι δεν γινεται να βρισκει στο θολο με μενα μονο μεσα σε στροφες ισιες κ με 80 περιπου κ να μη βρισκει με +3 ατομα σε πιο αποτομες στροφες (αν κ με τη μιση ταχυτητα τωρα και κατηφορα)

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
1. Οσον αφορα το χειροφρενο
Αυτο το πραγμα δε γινεται να αποφευχθει? Αυτος ο θορυβος θα μου σπαει τα νευρα οποτε θελω να κουμπωσω κανενα? δλδ τα καινουρια αμαξια περαν rx8 k κατι αλλα που απενεργοποιουν tcs κλπ δεν κανουν χειροφρενα? :eek:

2. Οσον αφορα τον θορυβο
Τι μπορει να ειναι αυτο ρε παιδια? (δε μπορω κ να το περιγραψω... ενας εντονος στιγμιαιος ηχος σαν χροοουςς! :p)

κοίτα να σου πώ την αλήθεια εγώ δεν έχω την έκδοση με ΕΣΠ. Απλός όσον αφορά τον θόρυβο τον άκουγα και εγώ απο πίσω τις πρώτες μέρες και νόμιζα οτι έχουν σκάσει τα λάστιχα. Μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια. Όσον αφορά το ντριφτάρισμα επειδή και έγω έκανα διάφορα τόσο σε στροφές με άσφαλτο όσο και σε χώμα δεν παρατήρησα κανένα "κόψιμο" στο μπαντιλίκη ούτε έβγαλε κάποιο μύνημα. Είσαι σίγουρος οτι ήταν προηδοποίηση του ΑΒΣ γτ στην αρχή λόγο του περίεργου χειρόφρενου δεν κατέβενε μέχρι κάτω και ακουγόταν η υπενθήμηση οπότε μπορεί να οφείλετε σε ξεχασμένο χειρόφρενο....Αλλιώς μπορεί να θέλει κάποια ρύθμηση το ΕΣΠ καθώς έχουν βάλει διάφορα έξτρα βοηθήματα όπως το βοήθημα για τις ανηφόρες, το αντισπίν κ.α......................Ελπίζω να σε βοηθήσει καλύτερα κάποιος που έχει ΕΣΠ.

Biliou
23-04-2010, 00:54
Συνάδελφε bant δηλαδή μας λες ότι αγόρασες αμάξι και δεν ξέρεις αν απενεργοποιείται πλήρως ή εν μέρη το esp?
Το ABS δεν παρεμβαίνει σε γλυστρήματα του πίσω άξονα το esp πρέπει να την κάνει τη δουλειά.

Kyriakos
23-04-2010, 07:24
Πιθανότατα ακόμα και με ESP Off να παρεμβένει μόλις καταλάβει ακραίες καταστάσεις το ESP. Είναι μόδα τώρα στο Group να μην βγαίνει τελείως το ESP! Πρέπει να ζήσεις με αυτό!

Λογικά θα στο γραφει και το Manual!

yiokoy
23-04-2010, 08:51
Το ESP δεν απενεργοποιείται πλήρως και δυστυχώς επεμβαίνει και τη στιγμή που πάει να φύγει η ουρά και χωρίς τη χρήση χειροφρένου.
Το δοκίμασα στο FR, που πήγα να το πλαγιάσω πριν τη στροφή, για να βγω στην ευθεία με γκάζι και μόλις άρχισε το πλάγιασμα, άκουσα αυτό το θόρυβο και παπαλα.. εμεινα χωρίς γκάζι. Αυτή τη δουλειά κάνει το ESP. Σου κόβει το γκάζι.:mad: