PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σασμαν...???

boutas ski
27-11-2010, 18:23
ηρθε και για μενα η ωρα με τα προβληματα στο ιμπιζακι μου... (14αρι 2004 75 αλογα)

λοιπον οταν αφηνω το γκαζι και τσουλαει (με ταχυτητα μεσα) γυρω στισ 1100-1500 στροφες ακουγετε απο κατω ενασ ηχοσ σαν ξεχαρβαλωμενο σαν να εχει ξεσφιξει καμια βιδα (πρεπει να ναι πολυ μεγαλη ομωσ γιατι ακουγετε σαν τα κουτακια που εχουν πισω απο το αμαξι οι νεονυμφοι..:lauphing:lauphing:lauphing) και λεω σασμαν (οπωσ και ο μηχανικοσ μου) σημερα ομωσ ακουσα και κατι αλλο...:fuyou2:fuyou2:fuyou2:fuyou2:fuyou2 παλι στισ ιδιεσ στροφες αφου ηρεμει το αμαξι αμα πατισω γκαζι κανει ενα κρακ γκρουκ (εντοπιζω τον ηχο κατω απο το χειροφρενο) σαν και γω δεν ξερω τι...:(:(:( τι σκατα (σορρυ κιολασ) ειναι λεφτα δεν υπαρχουν ουτε για τζα...
ασε που αρχησε να με καιει βενζινα σα τρελο... και αφου το κοιταξαμε λιγο με ειπε ο μηχανικοσ για καταλυτεσ και τετοια.. αφου κοιταξα πεταλουδεσ και ιντζεξιον οτι ειναι οκ ...
τι να πω... ξερει μηπωσ κανεις αν τα γκρακα γκρουκα ειναι απο τιποτα αλλο και ο μηχανικοσ με λεει τρελα για να μου τ αρπαξει?? αν και δεν νομιζω διοιτ το παω χρονια σαυτον...:think:think:think

top gun power
27-11-2010, 20:38
Βαση σασμαν ισως ειναι
Επισης τσεκαρε καταλυτη μηπως διαλυθηκε (σηκωσε το αμαξι παρε ενα κλειδι και χτυπα τον και θα καταλαβεις απο τον θορυβο)

MGL
27-11-2010, 20:44
Όπως τα λέει και ο Παντελής,τσέκαρε τις βάσεις σου.

boutas ski
27-11-2010, 21:06
ευχαριστω παρα πολυ ρε παιδια..γιατι το σασμαν δεν χαλαει ετσι απλα και ουτε με πεταει ταχυτητεσ και τετοια... ουτε πατιναρει...!!
εεε οκ να τον χτυπισω αλλα πιος ειναι ο καταλυτησ ?? (ειναι πριν το καζανακι ? μονο αυτο ξερω... ) και κατι ακομα που ξεχασα ειναι οτι πλεον το αμαξι παει μεχρι 170-180 με τα χιλια ζορια παλια επιανε 180 ανετα και 200 στην κατηφορα..!! χαχαχα

MGL
27-11-2010, 21:17
Ο καταλύτης είναι περίπου κάτω απο το ύψος του λεβιέ των ταχυτήτων.

boutas ski
27-11-2010, 21:26
οποτε λετε οτι αφου η βαση του σασμαν εχει χαλασει αρα κουνιετε ?? περα δοθε?? και κανει αθτο τον ηχο σαν να σερνω κονσερβεσ?? και ο καταλητησ απλα μου εχει μπουκωσει το αμαξι και μου ρουφαει βενζινη... σορρυ που σας τα πριζω αλλα νομιζω ο μηχανικοσ μου με επιασε αδιαβαστο και με αρμεγει...

Depy
28-11-2010, 03:29
Γιατί δε δοκιμάζεις για σιγουριά να το πας και σε κάποιον άλλο μηχανικό για μια δεύτερη γνώμη αν δεν έχεις πλήρη εμπιστοσύνη σε αυτόν;
Για την ταχύτητα που λες η ταπεινή μου γνώμη και με τις λίγες γνώσεις που έχω είναι ότι είναι λογικό μετά από κάποια χρόνια το αυτοκίνητο να χάσει λίγο από την τελική του. Εξαρτάται και από τη χρήση και τη συντήρηση νομίζω, αλλά και πάλι όλο και κάτι θα χάσει μετά από 6-7 χρόνια που το έχεις.

FRee-tezas
28-11-2010, 09:56
Όχι να έχει μπουκώσει.
Να έχει πάθει ζημιά, να έχει χαλάσει εσωτερικά.
Κ οι αισθητήρες καυσαερίων να διαβάζουν ότι να'ναι, οπότε να υπαγορεύουν στη μηχανή να καίει ότι να'ναι.
(Αλήθεια το 1.4 έχει "λ" κ μετά το καταλύτη; )

Οι "στροφές" που σου κάνει το θόρυβο ενδέχεται να έχουν πάλι σχέση με το φθαρμένο καταλύτη, λόγω ροηκότητας.

boutas ski
28-11-2010, 21:39
φριτεζας δεν μου ανεβαζει στροφες και δεν μου κανει κανενα θορυβο το αμαξι απο την μηχανη.. αλλα απο κατω κουδουνανε τα παντα... και σιγουρα το αμαξι το πηρα το 2007 (μεταχειρισμενο ειναι) εχει 140000 χλμ ε και καμια 50 κατεβασμενα εχει σιγουρα οποτε λογικο να κρεμασει το μοτερ αλλα αυτο δεν γινετε απο την μια μερα στην αλλη... δλδ το σαββατο να παει τζαμι και την κυριακη να μην παει πανω απο 175 ...δεν ειναι λογικο νομιζω.. αυριο θα το παω και σε καποιον αλλο να με πει και αυτοσ την γνωμη του διοτι εχω να παω bansko και πρεπει συντομα να το βρω το προβλημα... και απο το σασμαν μερια αλλα και απο την αποδοση και το καψιμο της βενζινης... ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις θα ενημερωσω αυριο για τα παρελκομενα...

υ.γ. ο μαστορας μου με ζηταγε για σασμαν μονο το σασμαν χωρισ εργασια 500 € ειναι πολλα.?? και κατι ακομα να οω στον αλλο μαστορα αυριο οτι μαλλον ειναι η βαση του σαμαν η να δω τι 8α με πει αυτος (γιατι αμα δεν το παιξεις οτι ξες τοτε σε ρουφαν το αιμα...)

FRee-tezas
28-11-2010, 23:05
Δε ξέρω τι κατάλαβες.
Αυτά που γράφεις πάντως δεν έχουν σχέση με αυτά που είπα εγώ.

boutas ski
29-11-2010, 15:32
τελοσ παντων σημερα πηγα σε καποιον αλλο και το ελεξε μεχρι και με στηθοσκοπιο..!!! και ειναι ο προκαταλυτης..!! ευτυχως που δεν ειναι σασμαν .... χιλια ευχαριστω σε ολουσ για τισ απαντησεις και το ενδιαφερον.. αυριο θα κανουμε μια δοκιμη με καποιον μεταχειρισμενο να δουμε αν 100% ειναι ο προκαταλυτης-καταλυτησ χωρισ να με χρεωσει αν δεν μας κανει...!!
ευχαριστω και παλι..!!

MGL
29-11-2010, 15:37
Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς κανέναν.Μακάρι να είναι μόνο αυτό το πρόβλημα σου και οχι το σασμάν.

boutas ski
29-11-2010, 17:09
μακαρι MGL αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν κλωτσαει τισ ταχυτητεσ και δεν ρεταρει... οποτε μαλλον με δουλευε ο μηχανικος μου και με ελεγε για σασμαν... τι να πω. αυριο θα δειξει, αν τελικα διορθωσουμε το προβλημα αλλαζοντας μονο τους καταλυτες...
και τωρα σκεφτομαι μηπως να αλλαξω και την εξατμιση και να βαλω κατι πιο "τονοτικο" για το αμαξι μπας και ανεβει λιγο ακομα αφου φοραει βαρελακι. αν και το κακο ειναι οτι ο θορυβος θα ανεβει (η φασαρια που θα κανει το αμαξι!! χαχαχα) και αυτο δεν μου αρεσει και πολυ , το βαρελακι ειναι υπεραρκετο..!! θα δειξει ...

FRee-tezas
29-11-2010, 18:33
.. οποτε μαλλον με δουλευε ο μηχανικος μου και με ελεγε για σασμαν...
Μη το "δένεις κ κόμπο"...
Μπορεί ούτε κ αυτός να κατάλαβε...
Βέβαια, είτε σε "δούλευε" είτε "δουλεύει" τον εαυτό του (αλλά κ τους άλλους) λέγοντας ότι είναι μηχανικός.

boutas ski
30-11-2010, 19:54
λοιπον σημερα πηγα και αλλαξα το προκαταλυτη και καταλυτη...!! και ολα τζαμι...!! τελικα ειχε φυγει απο τον προκαταλυτη ενα κομματι στο στομιο μεσα σαν δυχτακι ηταν και κουδουνιζε το αμαξι και μπουκωνε με αποτελεσμα να τραβαει βενζινη και να μην παει βημα...!!! το αλλαξα και ολα καλα 180 ευρω μεταχειρισμενο .και μετα το καναμε ελεγχο καυσαεριων και οι τιμες του ηταν σαν του καινουριου ...!! ευχαριστω πολυ παιδεσ ...!!

boutas ski
15-12-2010, 10:13
καλημερα σας ελειψα...?? χαχαχ λοιπον μαλλον ειμαι λιγο γκαντεμης.....

που λετε το αμαξι μου αρχισε παλι να κανει κατι θορυβους απο κατω... δηλαδη οταν παρω το ποδι μου αποτομα απο το συμπλεκτη ή πατισω ή αφησω το ποδι μου ,αποτομα και παλι, απο το γκαζι κανει ενα κρακ- κλακ (οχι μεταλλικος αλλα σα πλαστικος ρε παιδι μου ηχος...) οπως και οταν μετατοπιστη το βαρος του αυτοκινητου σε καποια αποτομη αλλαγη πορειας οπως και αν περασω απο λακουβα... μηπως ειναι η βαση μηχανης ...?? (μακαρι γιατι δεν εχει κοστος αυτο...) τι αλλο μπορει να ειναι δεν αντεχω αλλο... δεν μπορω να το τρεχω ολη την ωρα στα συνεργεια εχουν σπασει τα νευρα μου τον τελευταιο καιρο...

boutas ski
20-12-2010, 11:37
καλημερα σας ελειψα...?? χαχαχ λοιπον μαλλον ειμαι λιγο γκαντεμης.....

που λετε το αμαξι μου αρχισε παλι να κανει κατι θορυβους απο κατω... δηλαδη οταν παρω το ποδι μου αποτομα απο το συμπλεκτη ή πατισω ή αφησω το ποδι μου ,αποτομα και παλι, απο το γκαζι κανει ενα κρακ- κλακ (οχι μεταλλικος αλλα σα πλαστικος ρε παιδι μου ηχος...) οπως και οταν μετατοπιστη το βαρος του αυτοκινητου σε καποια αποτομη αλλαγη πορειας οπως και αν περασω απο λακουβα... μηπως ειναι η βαση μηχανης ...?? (μακαρι γιατι δεν εχει κοστος αυτο...) τι αλλο μπορει να ειναι δεν αντεχω αλλο... δεν μπορω να το τρεχω ολη την ωρα στα συνεργεια εχουν σπασει τα νευρα μου τον τελευταιο καιρο...
τελικα ηταν τα λαστιχακια απο τα ψαλιδια....!! λιγο σπρει γρασου και ολα καλα...!!