PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : πρόβλημα με το revo και την seat

burnout115
04-02-2013, 11:32
καλημέρα παιδια...!!!εχω το εξής πρόβλημα το αμάξι μου είναι το φόρμουλα sport 1.4 115 hp που φοράει πρόγραμμα revo και σκουπα.στο τελευταίο service στην seat βέλμαρ μου κάνανε setup στο πρόγραμμα και μου αφαιρέσανε το revo και μου βάλανε τις seat ένα άγνωστο που δεν ξέρω καν πιο είναι!πήγα στην revo για κάνω μια ρυθμίσει γιατι έβλεπα κάποια λάθει στην απόδοση του αυτοκινητου...με λίγα λόγια μου βγάλανε το revo και βάλανε άλλο χωρίς να με ρωτήσουν ..και τώρα στην revo μου ζητάνε πιστοποίηση ότι έχει revo το αμάξι για να μου το περάσουν πάλι χωρίς να χρεωθώ!και με όλα αυτά για την βλακεία τους στην seat τραβάω ταλαιπωρία και έξοδα χωρίς να φταίω!πήγα στην seat αναγνώρισαν το λάθος και τώρα περιμένω την δήθεν πιστοποίηση να μου στείλουν από την τεχνοκάρ που το έδινε έτσι στην velmar η σε κάθε αντιπροσωπεία τις seat...και το ερώτημα είναι άμα δεν μπορέσουν να στείλουν πιστοποίηση από την τεχνοκάρ και δεν μπορέσω να αποδείξω στην revo ότι φοράει πρόγραμμα revo εγώ τι κάνω από εκεί και πέρα?:(:(

dimitris_cordoba
04-02-2013, 11:42
Πρώτα απο όλα ηρεμία. Γιατι να μην σου στείλουνε το χαρτί εφόσον το έβαλαν αυτοί ;; Επιπλεον επειδή έτυχε και είδα ένα χαρτί που ειχα στο αυτοκίνητο χτες είδα ένα που εκδίδει η βελμαρ που λέει για το πακέτο αναβάθμισης top gun (σε μένα) αλλα γράφει κανονικά το προγραμμα revo . Εσύ πως το κατάλαβες και γιατι σου είπε οτι το έκανε;;;γιατι είναι σοβαρό αυτο

burnout115
04-02-2013, 11:56
το πήγα στην revo και μου είπαν ότι έχουν σβήσει το revo και έχει γινει ένα setup πρόγραμμα από την seat καμια σχέση με revo!τώρα γιατί μου το κάνανε χωρίς να ξέρω άγνωστο... απάντηση δεν πείρα ποτε σε αυτό ο ένας ρίχνει την ευθύνη στον άλλο στην seat...!!!το θέμα είναι ότι άμα δεν δώσουν από την τεχνοκάρ πιστοποίηση ότι φοράει revo δεν ξέρω τι θα κάνω.. και πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε τρεξίματα νομικά!

dimitris_cordoba
04-02-2013, 11:59
Παντως θα βοηθούσε κάποιος αν ανέφερε πως καταλαβαίνουμε έστω και με vagcom οτι έχουμε ρεβο.καλα ξεμπερδεματα φίλος .

burnout115
04-02-2013, 12:05
αν δεν κάνω λάθος για να δεις άμα έχει revo με το vagcom σου βγάζει ένα μικρό κύκλο κάπου και εκεί σου δείχνει ότι είναι revo!έτσι μου είχαν πει μπορεί να μου είπαν και βλακείες!

MGL
04-02-2013, 12:26
Ηρέμησε καταρχάς.Βήμα βήμα.Η Seat εφόσον αναγνώρισε τη πατάτα της,θα σου διορθώσει το λάθος.Αν δεν λάβεις τη πιστοποίηση(πράγμα πολύ δύσκολο να μην γίνει),θα πάς και θα τους πείς να σου πληρώσουν το Revo ξανά.That's it.Σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται ψυχραιμία και οχι πανικός.

bagelhs
04-02-2013, 13:06
ε ρε φιλε ταλαιπωρια.....και εγω πιστευω θα το αναγνωρισουν,και θα ξεμπερδεψεις.....αλλα γτ κανανε κατι τετοιο χωρις να ενημερωθεις,δεν καταλαβαινω!!

frpanagos
04-02-2013, 14:59
Και απο που και ως που σου πειραξαν το λογισμικο?
υπηρξε καποιος λογος?
γιατι να το κανουν ? κερδισαν κατι?

στειλε ενα μειλ στην τεχνοκαρ ,με αναλυτικη περιγραφη του προβληματος σου και το τι ακριβως εγινε.με ψυχραιμια.
επισης πες τους οτι αν δεν σου ξαναπερασουν το ρεβο η δεν σου δωσουν πιστοποιηση,τοτε θα κινηθεις νομικα κτλ..

το εχω κανει και εγω για αλλο λογο βεβαια,και αμεσως μου ελυσαν το θεμα.

burnout115
04-02-2013, 15:48
Λοιπόν μόλοι γύρισα από την seat στην αργυρούπολη μίλησα με τον διευθυντή για δεύτερη φορα για αυτό το θέμα του ξαναείπα πως έχει το θέμα ξανα...μου είπε ότι θα με ενημέρωση μέσα στην ημερα για το όλο θέμα..πρέπει να του πουν από την τεχνοκάρ αν όντως φοραγε revo το αμάξι..γιατι όπως όλα τα φόρμουλα sport έχουν revo- σκούπα γνωστό αυτό..και μου έχουν μπει υποψίες πως το αμάξι παίζει να ήταν και μεταχειρισμένο από την αρχή ...και να μου το πούλησαν για νέο!!! γιατί το λέω αυτό? καινούριο με χτυπημένο φτερό την ημερα τις παραλαβής?βεβαια το είδα πριν καν μπω μέσα στο αμάξι και πάρθηκαν οι κατάλληλες διαδικασίες αλλαγή φτερού και ήμουνα παρόν στην αλλαγή..μου είπανε έγινε κατά την μεταφορά του (βλακείες) έγινε η αλλαγή και όλα καλά ...ολοκαίνουριο το αμάξι εξωτερικά!!μηχανικά όμως από τον 1 χρόνο βλάβες...δίσκο plato χωρίς να το ζορίσω βγήκε off..3 φορες βαλβίδα EGR αλλαγή και τελικά ήταν από τον "προκαταλιτη"( είχε σπάσει το κεραμικό μέσα και πέταγε κομματάκια στην βαλβίδα και την βούλωνε με αποτέλεσμα να μένει το αμαξι )και "βιντιλατερ" αλλαγή 2 φορες καιγότανε συνεχεια η μεσαία σκάλα! και πάλι τώρα καμένη είναι!τώρα εγώ τι να πω ότι είμαι γκαντέμης με το αμάξι? η ότι είμαι μεταχειρισμένο και με την σχετική φροντίδα μου το πουλήσανε για καινούριο?ιδού η απορία φίλοι μου...Πανάγο φιλε μου δεν ξέρω γιατί βγάλανε το revo και βάλανε άλλο χωρίς να με ενημερώσουν ειλικρινά !απάντηση λογική δεν μου έδωσε κανένας εκεί μέσα!αλλα άμα δεν λυθεί το πρόβλημα μου άμεσα θα κινηθώ νομικά ....δεν θα το αφήσω έτσι ..4 χρονια κοντεύω στα 5 το καλοκαίρι που μας έρχεται... μου έχει βγάλει την πιστη τα 2 χρονια τα πέρασα να πίνω καφέ στην seat!

MGL
04-02-2013, 16:04
Μην γράφεις με bold!!!!!

brwmogazos
04-02-2013, 16:04
Προφανως σου περασαν update στον εγκεφαλο του αυτοκινητου σου το εργοστασιακο προγραμμα και χαθηκε το ρεβο...
Εχει ξαναγινει τετοια πατατα.

Οταν φλασαρισα στο 1400 το ρεβο κρατησαν φυσικα στα αρχεια τους τον αριθμο πινακιδας μου και οτι φλασαριστηκε το file. Σιγουρα θα κρατουν στα αρχεια τους το καθε αμαξι που φλασαρεται.

Οτι και να γινει αν δεν βρεις ακρη θα βρεις μεσω της Τεχνοκαρ.....

brwmogazos
04-02-2013, 16:06
Λοιπόν μόλοι γύρισα από την seat στην αργυρούπολη μίλησα με τον διευθυντή για δεύτερη φορα για αυτό το θέμα του ξαναείπα πως έχει το θέμα ξανα...μου είπε ότι θα με ενημέρωση μέσα στην ημερα για το όλο θέμα..πρέπει να του πουν από την τεχνοκάρ αν όντως φοραγε revo το αμάξι..γιατι όπως όλα τα φόρμουλα sport έχουν revo- σκούπα γνωστό αυτό..και μου έχουν μπει υποψίες πως το αμάξι παίζει να ήταν και μεταχειρισμένο από την αρχή ...και να μου το πούλησαν για νέο!!! γιατί το λέω αυτό? καινούριο με χτυπημένο φτερό την ημερα τις παραλαβής?βεβαια το είδα πριν καν μπω μέσα στο αμάξι και πάρθηκαν οι κατάλληλες διαδικασίες αλλαγή φτερού και ήμουνα παρόν στην αλλαγή..μου είπανε έγινε κατά την μεταφορά του (βλακείες) έγινε η αλλαγή και όλα καλά ...ολοκαίνουριο το αμάξι εξωτερικά!!μηχανικά όμως από τον 1 χρόνο βλάβες...δίσκο plato χωρίς να το ζορίσω βγήκε off..3 φορες βαλβίδα EGR αλλαγή και τελικά ήταν από τον "προκαταλιτη"( είχε σπάσει το κεραμικό μέσα και πέταγε κομματάκια στην βαλβίδα και την βούλωνε με αποτέλεσμα να μένει το αμαξι )και "βιντιλατερ" αλλαγή 2 φορες καιγότανε συνεχεια η μεσαία σκάλα! και πάλι τώρα καμένη είναι!τώρα εγώ τι να πω ότι είμαι γκαντέμης με το αμάξι? η ότι είμαι μεταχειρισμένο και με την σχετική φροντίδα μου το πουλήσανε για καινούριο?ιδού η απορία φίλοι μου...Πανάγο φιλε μου δεν ξέρω γιατί βγάλανε το revo και βάλανε άλλο χωρίς να με ενημερώσουν ειλικρινά !απάντηση λογική δεν μου έδωσε κανένας εκεί μέσα!αλλα άμα δεν λυθεί το πρόβλημα μου άμεσα θα κινηθώ νομικά ....δεν θα το αφήσω έτσι ..4 χρονια κοντεύω στα 5 το καλοκαίρι που μας έρχεται... μου έχει βγάλει την πιστη τα 2 χρονια τα πέρασα να πίνω καφέ στην seat!

Κατα την μεταφορα ναι γινονται μλκιες...Για εμενα επρεπε να τους πεις δεν το παραλαμβανω το συγκεκριμενο...να κρατησεις τον VIN και να παραλαβεις αλλο αμαξι...Τωρα οτι εγινε εγινε ...

Δεν νομιζω να ηταν μεταχειρισμενο ρε συ...τοσο χοντραδα?

burnout115
04-02-2013, 16:15
MGl sorry έχεις δίκιο για τα γράμματα!! brwmogaze δεν ξέρω έχω την υποψία ότι μπορεί να έγινε και κάτι τέτοιο τι να πω είδα πολλά.. και απλός μου περνάνε και πολλά από το μυαλό..!!!Τώρα αναμονή μέχρι αύριο να δω τι θα μου πει ο διευθυντής στην βέλμαρ!!!Αν και είπε θα με ενημέρωση σήμερα μέσα στην μέρα αλλα χλομό το κόβω...

burnout115
13-05-2013, 13:11
Καλησπέρα παιδιά και πάλι.Πλέον το θέμα με το πρόγραμμα REVO πάει νομικά.Η τεχνοκάρ δεν αναλαμβάνει το τι έγινε στην EXELIXI με το update που κάνανε και μου βγάλανε το πρόγραμμα..Η EXELIXI το ίδιο αρα...μόνο νομικά μπορεί να βρω το δίκιο μου!

bagelhs
13-05-2013, 15:05
ο ρε μπλεξιμο γμτ...

top gun power
13-05-2013, 20:11
που να τρεχεις τωρα νομικα με τα ιδια λεφτα τραβα ανδριανακη και βαλε θα εισαι και πιο γρηγορος απο ρεβο.....

izi
16-05-2013, 07:17
Καλησπέρα παιδιά και πάλι.Πλέον το θέμα με το πρόγραμμα REVO πάει νομικά.Η τεχνοκάρ δεν αναλαμβάνει το τι έγινε στην EXELIXI με το update που κάνανε και μου βγάλανε το πρόγραμμα..Η EXELIXI το ίδιο αρα...μόνο νομικά μπορεί να βρω το δίκιο μου!

Τι να πω ρε φίλε η κλεψιά δεν έχει όρια.
Αντί να λένε και ευχαριστώ που άτομα έχουν ακόμα δικά τους προγράμματα δεν μπορούν να λύσουν ένα πρόβλημα.
Στην τελική ας το κάλυπταν εσωτερικά και τέλος.

Να σε ρωτήσω...επειδή το έχασα λίγο.
Εσένα φαίνεται κάπου ότι στην αγορά του φόραγε revo?Εννοώ σε επίσημο χαρτί?Δεν γίνεται να μην φαίνεται.
Όταν έγινε η εργασία στον εγκέφαλο έγινε με συγκατάθεση σου?
Κανονικά όταν πας στην σέατ συμπληρώνεις ένα χαρτί που λέει τις παρατηρήσεις σου(αν θες κάτι επιπλέον από ένα προγραμματισμένο service) και τις παρατηρήσεις του μηχανικού σε περίπτωση που πας για κάτι εκτός προγράμματος ή αν έχεις π.χ. κάποια ζημιά ώστε να μην μπορείς να ισχυριστείς ότι έγινε τότε(π.χ. κτύπημα σε φτερό).

Μετά στο χαρτί ανταλλακτικών/εργασίας φαίνεται αυτό για τον εγκέφαλο?Αν όχι, έπρεπε αν το απαιτήσεις.
Στο τελικό τιμολόγιο φαίνεται πάλι η δουλειά στον εγκέφαλο?Αν όχι πάλι λάθος.

Βασικά δεν κατάλαβα πότε πήρες χαμπάρι ότι πείραξαν το πρόγραμμα?Αν στο είπαν αφού είχες πληρώσει και και και λάθος τους είναι για μπουνιές, αν στο είπαν έδωσες συγκατάθεση πρέπει να υπάρχει χαρτί που να φαίνεται ότι έγινε εργασία αν δεν υπάρχει φταις και εσύ(από απροσεξία), αν δεν έδωσες συγκατάθεση και σε ενημέρωσαν αφού έγινε ότι έγινε τότε πάλι χρειάζεται επίσημο χαρτί αν δεν σου έδωσαν φταις πάλι και εσύ(όχι εσκεμμένα αλλά εκεί μάλλον θα πατήσουν).

Όπως και να έχει προχώρα το, νομικά ξε νομικά μην το αφήσεις.Ας βγεις και χαμένος δεν πειράζει τουλάχιστον να μην τους περάσει.Τέτοια γίνονται και μας περνάνε για χαζούς.
Εγώ εκεί που βλέπω όμως να χάνεις το δίκιο σου, είναι όχι πως αποδεικνύεις ότι είχες revo...αλλά ότι το είχες μέχρι την μέρα εκείνη και δεν το είχες βγάλει.
Θα σου πούνε κύριε ναι κάναμε update(και ότι άλλη χαζή δικαιολογία βρούνε), είχαμε ένα πρόβλημα στην ρύθμιση αλλά...στο πρόγραμμα του 101ps εσύ απέδειξε ότι ήρθες στο συνεργείο με revo.
Και για να το παίξουν υπεράνω θα πούνε να σου ξαναδούνε την ζημιά χωρίς κόστος και να σου σετάρουνε το πρόγραμμα των 101ps, στην ουσία δλδ τπτ!

burnout115
24-05-2013, 00:56
καλησπέρα!ίζι το αμάξι το πείρα με πρόγραμμα και σκούπα όπως όλοι..το είχα πάει στην αντιπροσωπεία για ένα θέμα και χωρίς να με ρωτήσουν κάνανε update στον εγκέφαλο και μου βγάλανε εκτος το revo..έχω όλα τα χαρτιά από την αρχή που πείρα το αμάξι και τα γραφει αναλυτικά το τι έχει απάνω!!!το είδανε και αυτή στην αντιπροσωπεία και μου είπαν έχετε δίκιο όντως φοράει revo και για κάποιο λόγο έγινε update από εμάς..(1 διάγνωση ότι έγινε update ήταν από την cargate)!!τελικά το θέμα τελειώνει..ο διευθυντής τις βέλμαρ μίλησε με τον διευθυντή τις cargate στην νέα ερυθραία και θα πάω να το βάλω μέσα στην εβδομάδα χωρίς χρεώσει φυσικά!!τελικά και ο άγιος φοβερα θέλει που λένε..αλλα αναρωτιέμαι γιατί έπρεπε να περάσουν 3 μήνες για να γίνει αυτό?και με κάνανε μπαλάκι από βέλμαρ στην τεχνοκάρ και μετά cargate και συνεχεια ένα κύκλο όλα ...και να ρίχνει η κάθε εταιρία το μπαλάκι στον άλλον?και μόλις άκουσαν για νομικά άμεσος σε μια μέρα βρέθηκε λύση!μέχρι και ο διευθυντής τις βέλμαρ μου δίνει ένα δωρεάν service στο αμάξι μου για την ταλαιπωρία που τράβηξα...ειλικρινά άμα δεν χάλαγα χωρίς υπερβολές 100 ευρώ βενζίνα όλο το διάστημα αυτό για να το κυνηγήσω δεν πρόκειται να έβγαζα άκρη ποτε...ταλαιπωρία που δεν χρειαζόταν να τραβήξω για ένα λάθος ενός υπαλληλου μηχανικού που μάλλον είναι λογικά άχρηστος να δουλεύει μέσα σε μια αντιπροσωπεία χωρίς να κάτσει να δει τι έχει το αμάξι απάνω!οποιος είχε το αμάξι μου για ένα διάστημα από την κατανάλωση που έχει τώρα θα έλεγε καλλίτερα να είχα ένα cupra 300 άλογα ..και δεν λέω υπερβολές..άμα γίνει συνάντηση σήμερα οποιος θέλει το πάει βόλτα να τραβάει τα μαλλιά του...από εβομάδα θα έχει και ενημέρωση που θα μπει το πρόραμμα πάλι!

izi
24-05-2013, 06:31
Σε καταλαβαίνω φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα.
Έτσι είναι στην Ελλάδα, έχεις δίκιο και πληρώνεις για να το βρεις και όταν κάνεις απολογισμό είσαι και μείον αλλά λες δεν πειράζει τουλάχιστον ηθικά είσαι εντάξει στον εαυτό σου.

Κοίτα το ξανασκέφτηκα μετά και λέω ρε γαμώτο ότι και να του πούνε σαν δικαιολογία οι ενέργειες που γίνονται σε εγκέφαλο λογικά καταχωρούνται ημερολογιακά.

Αν οι ''κύριοι'' από την αρχή είχαν το σθένος να παραδεχτούν το λάθος τους και ευχαριστημένοι όλοι θα ήταν και διαφήμιση θα τους έκανες ότι ναι κάναν λάθος αλλά σε εξυπηρέτησαν στο έπακρον.
Τώρα τι κατάλαβαν?Και ρεζίλι έγιναν όπως δεκάδες άλλες αντιπροσωπίες στην χώρα, εσύ χάλασες χρόνο/κόπο/βενζίνες/άγχος και τελικά έγινε το αναμενόμενο...

Τέσπα είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου που ξεμπέρδεψες :redface:.