PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Χωρητικοτητα ντεποζιτου ibiza mk4 ...

vazelos@ibiza
10-02-2013, 23:58
ποσα λιτρα εχετε καταφερει να βαλετε στο ντεποζιτο ??

μιλαω για αδειο με βαθυ λαμπακι κ να φτασει ενα κλικ πριν ξεχιλισει ..

τελευταια εχω βαλει εως 56 λιτρα κ ειπα να κανω μια ερευνα να δω ποσο κ αν με κλεβει το βενζιναδικο.

υποτιθεται μπορουμε να βαλουμε 45 λιτρα .. ποσο παραπανω απ αυτα τα 45 ???

+ 7 της ρεζερβας ???

frpanagos
11-02-2013, 00:13
Κατ'αρχας εχουμε παρα πολυ καιρο να γεμισουμε το ντεποζιτο....χαχα..μηνες!
τελευταια φορα το γεμισα προσωπικα το καλοκαιρι.
δεν θυμαμαι να σου πω αλλα μου φαινεται απιθανο να παιρνει 56 λιτρα!
επισης στην χωρητικοτητα περιλαμβανεται και η ρεζερβα αν δεν απατωμαι.

γενικως 60-70 ευρω επαιρνε. εξαρτωταν απο τη τιμη της 95αρας/βενζιναδικο. το ειχα γυρισει με το κοντρολερακι σε 6-2 και για να παω διακοπες.

αν βγαλεις και τον αερα με το κουμπακι ,λογικα θα παρει παραπανω ομως. τωρα ποσο , δεν γνωριζω.

mavras
11-02-2013, 00:18
αν δεν κανω τραγικο λαθος (που δεν κανω...) το ρεζερβουαρ μας παιρνει 42 λιτρα +5 της ρεζερβας.
Συνολο 47. για να σου βαλει 56 πρεπει να σου βαλει και στις τσεπες...

vazelos@ibiza
11-02-2013, 00:22
το βιβλιο λεει να μην βαζεις παραπανω απ οταν χτυπαει η βαλβιδα στην μανικα ... μιλαμε για φουλ εξαερωση
κ κυκλοφοροντας με λαμπακι 50-60χλμ.

κ γω με τιμες ελλαδας δεν θα γεμιζα,αλλα με 1.40 100αρα εκο κατι γινεται ..

μιλουσα πριν με τον Λευτερη στο fb κ μου πε οτι παιζει το ενδεχομενο ...

βρηκα καιρο ν ανοιξω τετοιο θεμα !!!!

vazelos@ibiza
11-02-2013, 00:26
αν δεν κανω τραγικο λαθος (που δεν κανω...) το ρεζερβουαρ μας παιρνει 42 λιτρα +5 της ρεζερβας.
Συνολο 47. για να σου βαλει 56 πρεπει να σου βαλει και στις τσεπες...

45ρι δεν το λεμε ?? μηπως 45+ρεζερβα ??

εγω με λαμπακι εχω κανει κ 100χλμ,γι αυτο κ αλλαξα αντλια,μονο 5 λιτρα ειναι η ρεζερβα ??

izi
11-02-2013, 01:14
45 είναι μαζί με ρεζέρβα 7 λίτρα.Άρα 38+7=45.
Αυτή είναι η χωρητικότητα του.Αν γεμίσεις τον θάλαμο διαστολής παίρνει λίγο ακόμα, αλλά 56 δεν μπορώ να φανταστώ πως τα πήρε.

vazelos@ibiza
11-02-2013, 01:29
δειτε κ δω τι λενε οι αγγλαρες ... http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=220326

izi
11-02-2013, 01:48
2 πήγα να διαβάσω και δεν είχα το κουράγιο να το δω όλο.
Αυτά που σου έγραψα είναι στο βιβλίο μέσα με την μόνη διαφορά ότι σε κάθε νούμερο η σέατ λέει περίπου....περίπου 45 και περίπου 7 ρεζέρβα(από τα 45).

Όσες φορές υπολόγιζα σε ταξίδι με σταθερή κατανάλωση τα λίτρα ποτέ δεν έβγαλα πάνω από 50 με όση απόκλιση και να είχα.
Όσες φορές γέμισα, με υπολογισμό πόσο είχα μέσα, πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.
Παράδειγμα....φουλάρω, κάνω 5 λεπτά δρόμο, μηδενίζω την μνήμη για να χάσει τις παλιές μετρήσεις και μου λέει ο υπολογιστής ότι έχω για 560χλμ.Κάνω 400 χιλιόμετρα και μόλις σταματάω είχα για άλλα 150.Μέση κατανάλωση στην Εγνατία 8-8,2 άρα 45-46 λίτρα ντεπόζιτο.

Μία φορά είδα αντλία να βάζει 50 λίτρα με ήδη μέσα βενζίνη και από τα νεύρα μου δεν είχα δύναμη να την βρίσω πλήρωσα τον αέρα και δεν ξαναπάτησα.

cupra danny
11-02-2013, 06:41
παιδες καρατσεκαρισμενο στο πρατηριο π εργαζομαι,επειδη ελεγχω εγω αν υπαρχουν αποκλισεις θα σας πω πως το αμαξι μας παιρνει με ολο τον αερα εξω 54 λιτρα!!!ναι,καλα ακουσατε..με μηδενικη αποκλιση στην παροχη αντλιας!ψαχτειτε κ σεις λιγο..ας πουμε το 56 ειναι τρομερη αποκλιση.ο νομος δινει περιθωρια αποκλισης 2 λιτρων στα 1000 το πολυ κ οχι 2 στα 50.
περαν τουτου μη κοιτατε ποτε τιμες στον πινακα.οσοι πανε με κλειστα ματια σε πρατηρια με χαμηλες τιμες παντα κατι παιζει απο πισω!κ πανω απο ολα σκαρτα καυσιμα!ακουω πολλα κ διαφορα καθημερινα,αλλα δε μπορω να κανω κ κατι..προσοχη γιατι η ποιοτητα ειναι το α κ το ω κ δε συγχωρει ειδικα σε μεγαλα κ δυνατα σεταπ.

zacxanthi
11-02-2013, 08:34
αλλη μια φορα σε επιασαν κοροιδο φιλε μου Θοδωρε...
πανε σε αυτον που εβαλες 56 λιτρα κ ξαναβαλε...ξανα 56 λιτρα...κ φωναξε αστυνομια επιτοπου...

απλα οχι σε κλεβει...αλλα στον χωνει κιολας...
μεχρι 47-48 λιτρα με τα βιας...κ οχι απλο λαμπακι...αλλα κοψιματα για να μεινεις εκανε το αμαξι...

θεωρητικα ειναι 45αρι το ντεποζιτο...αλλα παιρνει αλλα 2-3 λιτρα αν πατησεις το κουμπι του αερα...

ABARTHBOY
11-02-2013, 09:35
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το κουμπι του αερα γιατι πρωτη φορα το ακουω???? μεσω vag -com???
εγω παιδια γεμιζω με 83,5 δηναρια/ το λιτρο στα σκοπια!(60 δηναρια=1 ευρω) αρα πανω κατω 1,39 με 1,43 νομιζω το λιτρο 100ρα εχω βαλει μεχρι 48,60 λιτρα και ειχα αυτονομια ακομα 40 χλμ ελεγε το trip αρα πες καν 2 λιτρα μεσα υποθετω!
εγω πιστευω οτι τερμα χωραει κανα 50 με 51 λιτρα! μαζι με λαιμο .ετοιμο να ξεχειλισει!! το φουλαρω σχεδον 2 φορες το μηνα! αρα κατι ξερω απο γεματο ρεζερβουαρ! αυτο ειναι και το καλο της επαρχιας οταν συνορευει με αλλη χωρα!

vazelos@ibiza
11-02-2013, 10:12
πανε σε αυτον που εβαλες 56 λιτρα κ ξαναβαλε...ξανα 56 λιτρα...κ φωναξε αστυνομια επιτοπου...

μεχρι 47-48 λιτρα με τα βιας...κ οχι απλο λαμπακι...αλλα κοψιματα για να μεινεις εκανε το αμαξι...

θεωρητικα ειναι 45αρι το ντεποζιτο...αλλα παιρνει αλλα 2-3 λιτρα αν πατησεις το κουμπι του αερα...

μην εισαι τραγικος γι αλλη μια φορα ... πιστευω οτι ισχυει αυτο που λεει ο θανασης,1-2 λιτρα μου τα κλεβει ο βουλγαρος.

παιδες καρατσεκαρισμενο στο πρατηριο π εργαζομαι,επειδη ελεγχω εγω αν υπαρχουν αποκλισεις θα σας πω πως το αμαξι μας παιρνει με ολο τον αερα εξω 54 λιτρα!!!ναι,καλα ακουσατε..με μηδενικη αποκλιση στην παροχη αντλιας!ψαχτειτε κ σεις λιγο..ας πουμε το 56 ειναι τρομερη αποκλιση.ο νομος δινει περιθωρια αποκλισης 2 λιτρων στα 1000 το πολυ κ οχι 2 στα 50.
περαν τουτου μη κοιτατε ποτε τιμες στον πινακα.οσοι πανε με κλειστα ματια σε πρατηρια με χαμηλες τιμες παντα κατι παιζει απο πισω!κ πανω απο ολα σκαρτα καυσιμα!ακουω πολλα κ διαφορα καθημερινα,αλλα δε μπορω να κανω κ κατι..προσοχη γιατι η ποιοτητα ειναι το α κ το ω κ δε συγχωρει ειδικα σε μεγαλα κ δυνατα σεταπ.

θαναση σ αυτη την περιπτωση τι μπορεις να κανεις για να χασεις οσο γινεται λιγοτερο,να του λεω συγκεκριμενα λιτρα ??

με την λογικη βαζω λιγοτερο-χανω λιγοτερο ?? τα καυσιμα λογκαρισμενα ειναι οκ.

παιζει κ το ενδεχομενο να παω σε αλλο βενζιναδικο,ενα shell κ να βαζω v-power ... δεν ειναι κ το μοναδικο το εκο.

zacxanthi
11-02-2013, 10:19
47-48 Λιτρα με τα 56 που λες εσυ ειναι 8-9 λιτρα...απο 1.7-1.9 το λιτρο λεμε για 14-17ευρω διαφορα...

σορρυ που ειμαι τραγικος...ακομα μια φορα...κε Ωναση Θοδωρε...

vazelos@ibiza
11-02-2013, 10:43

47-48 Λιτρα με τα 56 που λες εσυ ειναι 8-9 λιτρα...απο 1.7-1.9 το λιτρο λεμε για 14-17ευρω διαφορα...

σορρυ που ειμαι τραγικος...ακομα μια φορα...κε Ωναση Θοδωρε...
παλι τραγικος !!! αν ειμουν ωνασης δεν θα λογκαριζα τις βενζινες των βουλγαρων !!

θα μετρησω κ με βαγκ κομ ...

εχουμε κ λεμε ..

45 χ 1.90 = 85.5 στην ελλαδα σε βενζιναδικο που εμπιστευομαι.

55 χ 1.40 = 77 στην βουλγαρια,το εκο που λεω.

κακως βαζω 55 λιτρα στο παραδειγμα γιατι δεν παιζει τετοια αποκλιση,2-3λ ισως μου τα κλεβει,οχι 10.

greyibiza
11-02-2013, 10:49
εγω με ενδειξη αυτονομιας στο trip 10-20km ποτε δεν εχω βαλει πανω απο 42-43 λιτρα

vazelos@ibiza
11-02-2013, 11:04
εγω με ενδειξη αυτονομιας στο trip 10-20km ποτε δεν εχω βαλει πανω απο 42-43 λιτρα
αν σου γραφε 10-20 σχεδον δεν ειχες μπει στην ρεζερβα ακομα ...

οταν μας αναβει το λαμπακι,ο υπολογιστης γραφει αναλογα κ με την ταχυτητα που κινουμαστε,30 το πολυ 40χλμ.

εχω κινηθεις πολλες φορες,70 με 90χλμ με λαμπακι,αναθυμιασεις σχεδον,οποτε λεω οτι η ρεζερβα μας ειναι τουλαχιστον 6-7 λιτρα.

dimitris_cordoba
11-02-2013, 11:17
Εγω παντως μια φορά που το πήγα λαμπάκι έβλεπα αντίστροφη μέτρηση και έφτασα στο 0 στο τριπ στο βενζινάδικο και έβαλα 46 λίτρα !!

izi
11-02-2013, 11:33

Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλά εγώ έχω χρόνια και αέρα να αφαιρέσω τελείως και να το γεμίσω μέχρι πάνω, όχι γιατί χαλάει, απλά το καλοκαίρι ξεχυλίζει πολύ εύκολα με τα πακιστανάκια και το έκοψα ακόμα και τον χειμώνα.Βγάζω αέρα ώστε να πάει στρογγυλό.
Ναι αν γεμίσεις και την διαδρομή μπορεί να πάρει 52-54 λίτρα, αλλά θα είναι τέρμααααα πάνω και για αυτό η σέατ λέει περίπου 45 δλδ μπορεί να είναι 46.Άρα ένα από εδώ ένα από εκεί 50αρίζει, αλλά να 50αρίσει με υπάρχουσα βενζίνα(όχι λαμπάκι) ή από άδειος με 1-2 λίτρα να δω 50plus χωρίς ξεχύλισμα και τα λοιπά....κάτι δεν πάει καλά.

μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το κουμπι του αερα γιατι πρωτη φορα το ακουω???? μεσω vag -com???
εγω παιδια γεμιζω με 83,5 δηναρια/ το λιτρο στα σκοπια!(60 δηναρια=1 ευρω) αρα πανω κατω 1,39 με 1,43 νομιζω το λιτρο 100ρα εχω βαλει μεχρι 48,60 λιτρα και ειχα αυτονομια ακομα 40 χλμ ελεγε το trip αρα πες καν 2 λιτρα μεσα υποθετω!
εγω πιστευω οτι τερμα χωραει κανα 50 με 51 λιτρα! μαζι με λαιμο .ετοιμο να ξεχειλισει!! το φουλαρω σχεδον 2 φορες το μηνα! αρα κατι ξερω απο γεματο ρεζερβουαρ! αυτο ειναι και το καλο της επαρχιας οταν συνορευει με αλλη χωρα!

Το κουμπί είναι δίπλα στην είσοδο του ρεζερβουάρ, αν δεν κάνω λάθος είναι πράσινο, το πατάς και βγαίνει ο αέρας, σαν διακόπτης για να πάρει και άλλο.
Έτσι μαζί με λαιμό και 2-3 μέσα παίρνει κάνα 50άρι.Αλλά καλοκαίρι εμένα λόγο ζέστης πήρε λιγότερο και την πέταγε από έξω, παρότι του είπα άστο όσο είναι γιατί έχει ζέστη ήδη πάταγε κουμπί και είπε έλα δεν θα πάρει λίγο ακόμα....

Άρα μια χαρά είσαι, μέσα στα όρια.

izi
11-02-2013, 11:38
αν σου γραφε 10-20 σχεδον δεν ειχες μπει στην ρεζερβα ακομα ...

οταν μας αναβει το λαμπακι,ο υπολογιστης γραφει αναλογα κ με την ταχυτητα που κινουμαστε,30 το πολυ 40χλμ.

εχω κινηθεις πολλες φορες,70 με 90χλμ με λαμπακι,αναθυμιασεις σχεδον,οποτε λεω οτι η ρεζερβα μας ειναι τουλαχιστον 6-7 λιτρα.

Εννοείτε και είχε μπει στην ρεζέρβα!!!!
Σωστά ο υπολογιστής μετράει με βάση την ταχύτητα, όπως δλδ με την αυτονομία.Ρεζέρβα έχουμε 6-7 λίτρα, σε χλμ 20-40 αναλόγως την διαδρομή και το γκάζι.

Raf
11-02-2013, 11:53
http://www.ultimatespecs.com/car-specs/Seat/1174/Seat-Ibiza-6L-18-20VT-150-FR.html

45 λιτρα λεει εδω οτι ειναι. Κοιταξα ολα τα μοντελα ibiza κ ειναι ιδια η χωρητικοτητα.

Εγω ομως, οταν πηγαμε στην Ευβοια περσι, ειχα βαλει 55 λιτρα (μαζι με ρεζερβα) 95α σε εμπιστο βενζιναδικο στην Πειραιως.
Ειχα φτασει στο βενζιναδικο με τερμα κατω λαμπακι κ με διακοπες κιολας.

zacxanthi
11-02-2013, 11:59
μαλλον καποια ibiza εβγαιναν μεμεγαλυτεραντεποζιτα... δεν εξηγειται αλλιως...

πχ...ενας πακετας πριν λιγο καιρο πηγε κ εβαλε 2 ευρω βενζινη σε μπουκαλι νερου 1 λιτρου (οχι 1.5λιτρο) κ το λιτρο εκανα 1.7€....χαχαχα...κ μαλιστα δεν ηταν κ τερμα γεματο...μαλλον το μπουκαλι ξεχυλωσε απο την βενζινη κ πηρε 1.2λιτρα....χαχαχα

izi
11-02-2013, 12:02
Το γράφει και το βιβλιαράκι της σέατ και μάλιστα όπως ακριβώς το λέω.

Δλδ με σημερινά δεδομένα έβαλες 93€-95€ βενζίνη?Μιλάμε και για εξαέρωση με λαιμό?Γιατί με απλό στοπ δεν παίζει να μπήκαν μέσα.
Σε ρωτάω γιατί όπως είπε και ο Ζαχαρίας 5-6-10 λίτρα δεν είναι λίγο και πρέπει να λέμε πως τα βάλαμε.
Αν τα έβαλες με στοπ, εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω.

edit:Ζαχαρία το διάβαζα ξανά και ξανά και λέω τι λέει!?!!?!?Μετά είδα το 2ευρώ!!!
Εντάξει τραγικό!

Y.Γ.Το ποστ είναι για τον Raf!

vazelos@ibiza
11-02-2013, 12:04
Εγω παντως μια φορά που το πήγα λαμπάκι έβλεπα αντίστροφη μέτρηση και έφτασα στο 0 στο τριπ στο βενζινάδικο και έβαλα 46 λίτρα !!
κ λογικα οταν εβαλες στα 46 χτυπησε η αντλια κ σταματησε ο βενζινας.κ σε μενα προχθες στα 46 χτυπησε.

εδω ειναι το θεμα,αν εβγαζε ολο τον αερα ποσο θα παιρνε ???

izi
11-02-2013, 12:08
κ λογικα οταν εβαλες στα 46 χτυπησε η αντλια κ σταματησε ο βενζινας.κ σε μενα προχθες στα 46 χτυπησε.

εδω ειναι το θεμα,αν εβγαζε ολο τον αερα ποσο θα παιρνε ???

Σου είπε και ο danny.
Αν βγάλεις αέρα παίρνει 2-3 λίτρα και αν γεμίσεις και λαιμό(που στην ουσία μαζί γίνονται) θα πάρει άλλα 2-3 ακόμα.Αν υπολογίζεις ότι έχεις μέσα και 1-1.5 λίτρο να τα λίτρα.Σημασία δεν έχει το 1-2 λίτρα αλλά τα 5-6-10!

zacxanthi
11-02-2013, 12:11
θα με κανετε να αδειασω το ντεποζιτο οπως οταν το αδειαζω με τις βενιζνες κ να το γεμισω φουλ...αλλα δεν θελω να δωσω 90 ευρω ετσι για μια μετρηση...

56 δεν παιρνει με τπτ...αντε 50 με 1000 ζορια...

τελος απο εμενα...

Raf
11-02-2013, 12:21
Το γράφει και το βιβλιαράκι της σέατ και μάλιστα όπως ακριβώς το λέω.

Δλδ με σημερινά δεδομένα έβαλες 93€-95€ βενζίνη?Μιλάμε και για εξαέρωση με λαιμό?Γιατί με απλό στοπ δεν παίζει να μπήκαν μέσα.
Σε ρωτάω γιατί όπως είπε και ο Ζαχαρίας 5-6-10 λίτρα δεν είναι λίγο και πρέπει να λέμε πως τα βάλαμε.
Αν τα έβαλες με στοπ, εγώ δεν μπορώ να το πιστέψω.

edit:Ζαχαρία το διάβαζα ξανά και ξανά και λέω τι λέει!?!!?!?Μετά είδα το 2ευρώ!!!
Εντάξει τραγικό!

Y.Γ.Το ποστ είναι για τον Raf!

Τι εννοεις με στοπ??

Τοτε ειχα δωσει αν θυμαμαι καλα 80κατι ευρω, 85 καπου εκει. Πατησα τη βαλβιδα για να βγει ο αερας γιατι σταματησε η αντλια (δεν θυμαμαι στα ποσα λιτρα) κ του πα μετα βαλε κ αλλο μεχρι που ξερασε στα 55 λιτρα.

izi
11-02-2013, 12:26
Την βαλβίδα λέω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Αν βάζεις κανονικά δεν βαράει μόνη της όταν γεμίζει!?!?!!?!?
Απλά δεν το ανέφερες και όπως ήθελα το πήρα:p

vazelos@ibiza
11-02-2013, 12:31
Σου είπε και ο danny.
Αν βγάλεις αέρα παίρνει 2-3 λίτρα και αν γεμίσεις και λαιμό(που στην ουσία μαζί γίνονται) θα πάρει άλλα 2-3 ακόμα.Αν υπολογίζεις ότι έχεις μέσα και 1-1.5 λίτρο να τα λίτρα.Σημασία δεν έχει το 1-2 λίτρα αλλά τα 5-6-10!

αν προσεξες πριν,τον θαναση επικαλεστηκα,τα 54λιτρα δηλαδη.με πατημενη την εξαερωση μου βαζε.

Raf
11-02-2013, 12:31
αχαχαχαχαχαχαχα καταλαβα!!! Παντως τοσο ειχα βαλει. Τωρα αν με κλεψανε ή οχι ειναι αλλο θεμα... Που δεν νομιζω γιατι βαζουν αλλα 2 ατομα απο δω εκει κ μου εχουν πει οτι ειναι απο τα καλυτερα.

ckbond
11-02-2013, 14:39
Μπορώ να πηγαίνω με κάνα μπετόνι 20-30 λίτρων που είναι μετρημένο και του λέω να μου το γεμίζει το βάζω στο πορτμπαγκάζ και λίγο παρακάτω ή πηγαίνοντας σπίτι να το βάζω εγώ στο ντεπόζιτο...????
Είναι εφικτό κάτι τέτοιο???

vazelos@ibiza
11-02-2013, 14:41
Μπορώ να πηγαίνω με κάνα μπετόνι 20-30 λίτρων που είναι μετρημένο και του λέω να μου το γεμίζει το βάζω στο πορτμπαγκάζ και λίγο παρακάτω ή πηγαίνοντας σπίτι να το βάζω εγώ στο ντεπόζιτο...????
Είναι εφικτό κάτι τέτοιο???
πρεπει να ναι ειδικο δοχειο για καυσιμα απ οτι ξερω.

MGL
11-02-2013, 14:43
Πως δεν είναι;;Αμα πληρώσεις,όλα γίνονται!

zacxanthi
11-02-2013, 14:45
ενα μπετονι να εχεις χοντρο για καυσιμα ή ορυκτελαια...κ εισαι κομπλε...
θα χρειαστεις κ ενα χωνι κ ενα ατομα να κραταει το χονι να μην πεσει η βενζινη εξω...
αλλα αξιζει αυτος ο κοπος???

ckbond
11-02-2013, 14:45
Ε ναι εννοείτε ότι θα είναι ειδικό δοχείο καυσίμων... Απλά με αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει περίπτωση να σε κλέψει μιας και το δοχείο είναι μετρημένο οπότε αν δεν φτάσει η στάθμη του καυσίμου εκεί που πρέπει ο βενζινάς δεν θα έχει καμία δικαιολογία...

MGL
11-02-2013, 14:48
θα χρειαστεις κ ενα χωνι κ ενα ατομα να κραταει το χονι να μην πεσει η βενζινη εξω...

Δεν χρειάζεται χωνί...ένα κομμάτι μάνικας και είσαι κομπλέ!!

Raf
11-02-2013, 14:50
Ρουφας, φτυνεις κ τρεχει μονη της η βενζινη! Σωστος? :D

zacxanthi
11-02-2013, 14:50
Δεν χρειάζεται χωνί...ένα κομμάτι μάνικας και είσαι κομπλέ!!

εξαρταται το μπετονι...αν ειναι το κλασικο με μεγαλο καπακι τοτε θελει χωνι...
αν ειναι με πλαστικο στομιο που εχει κ μικρη προεκτασι τοτε μπορει κ χωρις προεκταση...αλλα εμ ενα κατσαβιδι να την βαλει...

τεσπα δεν ειναι το θεμα μας αυτο...

υ.γ. αχ...εμεις οι 2 να δω ποτε θα συμφωνισουμε...χαχαχαχα

Ρουφας, φτυνεις κ τρεχει μονη της η βενζινη! Σωστος? :D
δεν ρωτησε πως θα κλεψει...αλλα αν γινεται...
χεχεχε....εσυ το μυαλο σου στο ρουφα....κ στο ...σιμο ειναι...χεχεχε

ckbond
11-02-2013, 14:51
Σε πρατήριο που πηγαίνω τα τελευταία 5 χρόνια σίγουρα δεν το έχω ανάγκη αλλά σε ταξίδι ή στην περίπτωση που χρειαστώ ανεφοδιασμό και πρέπει να πάω σε πρατήριο που δεν ξέρω τότε ΝΑΙ αξήζει και με το παραπάνω... καλύτερα να ταλαιπωρηθώ λίγο παραπάνω εγώ παρά να κάνω μάγκα τον βενζινά...

Όσο για το ότι χρειάζεται 2 άτομα δεν νομίζω να ισχύει... τα μπιτόνια που είναι για καύσιμο έχουν παρατεταμένο στόμιο για να μην χρειάζεται χωνί...

MGL
11-02-2013, 14:55
εξαρταται το μπετονι...αν ειναι το κλασικο με μεγαλο καπακι τοτε θελει χωνι...
αν ειναι με πλαστικο στομιο που εχει κ μικρη προεκτασι τοτε μπορει κ χωρις προεκταση...αλλα εμ ενα κατσαβιδι να την βαλει...

τεσπα δεν ειναι το θεμα μας αυτο...

υ.γ. αχ...εμεις οι 2 να δω ποτε θα συμφωνισουμε...χαχαχαχα

Συμφωνούμε οτι διαφωνούμε!!!!Τι σχέση έχει το στόμιο;;;;;Έχω κάνει άπειρες μεταγγίσεις με κάθε λογής μπιτόνι!!!

ΜΠΙΤΟΝΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΟΡΟΦΗΣ -ΧΩΝΕΙΣ ΜΑΝΙΚΑ ΣΤΟ ΜΠΙΤΟΝΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΑΤΟ - ΡΟΥΦΑΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ(ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΕΙΣ - ΠΡΟΣΤΥΧΟ) - ΚΑΙ ΧΩΝΕΙΣ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΙΟ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ - ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΟ ΜΠΙΤΟΝΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑΛΑ!!!

brwmogazos
11-02-2013, 15:20
Ελα να μπουμε στο πνευμα παλιοτερων εποχων!

Εχω κανει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ μεταγγισεις απο ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ μουαχχαχαχαχα...

Καθε φορα που γεμιζω τα τεποζιτα στις εξωλεμβιες γινεται ΜΟΝΟ με ενα τροπο...

Το ρουφαμε και τα λεμε στυλ, εκτος του οτι θα ρουφιξεις θες δεν θες καυσιμο και θα κανει μπουκες για να ξεπλυθεις μετα (οχι παντα αλλα πολλες φορες δεν γινεται αλλιως) προυποθετει να εχεις μικρο τεποζιτο και να το σηκωνεις ψηλοτερα απο το σημειο που θες να μεταγγισεις φυσικα. Η σωληνα δεν θελει να κρεμεται και να εχει μεγαλο μηκος γιατι θες δεν θες θα σταματισει η μεταγγιση.

Αυτο λοιπον γινεται με 5λιτρο τεποζιτο. Οταν γεμιζεις απο 30 + λιτρα τεποζιτο στα 2 πρωτα λεπτα σου εχουν πεσει τα χερια απο το σηκωμα.

Πιο ευκολα και πιο γρηγορα γινεται με τις κλασσικες φισουνες μεταγγισης καυσιμων.

http://www.autopower.gr/396-887-large/antlia-venzinis.jpg

Γουσταρω Οφ τοπικ με τρελλα :p

Επισης τα ποσα λιτρα καυσιμο παιρνει μεσα ενα μπετονι δεν αντιστοιχουν σχεδον ποτε με το ποσα αναγραφονται. Στα τεποζιτα καυσιμου για εξωλεμβιες μηχανες πχ τα 30 πχ λιτρα που αναγραφονται σαφως ειναι το ωφελιμο αλλα παντα υπαρχει ελευθερος ογκος για την διαστολη των αεριων...

Πχ στο 50αρι που εχω στην πλωρη παιρνει σαφως περισσοτερο απλα παντα σταματαω στα 50 οταν φουλαρω για πρωτη φορα τα τεποζιτα πριν ριξω την βαρκα στην θαλασσα. Ειδικα το καλοκαιρι ετσι και δεν αφησεις τερμα ανοιχτες τις βαλβιδες εξαερισμου στις ταπες την εκατσες..γινονται μπαλονια ! Αρα καλυτερα να σκεφτειτε 2 και 3 φορες πριν παραγεμιζετε τα τεποζιτα σας και ανακουφιζετε τους θαλαμους διαστολης, συμπληρωνοντας τους με καυσιμο.

Η μεθοδος παιρνω ενα μπετονι 30αρι και αν μου βαλει 31-32 με κλεβει ειναι λανθασμενη!

Θα δω καποια στιγμη το μπουκαλι 1.5 λιτρων ποσο πραγματικα παιρνει αν περασω απο το χημειο της ΔΕΗ να εχουμε να λεμε...

frpanagos
11-02-2013, 15:23
με ενα απλο ποτιστικο κομματι λαστιχο και λιγο ρουφηγμα γινεται η μεταγγιση σε 1 λεπτο.
περσι το ειχαμε κανει με μανο και λευτερη,πριν την μονοημερη.

MGL
11-02-2013, 15:27
Ελα να μπουμε στο πνευμα παλιοτερων εποχων!

Εχω κανει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ μεταγγισεις απο ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ μουαχχαχαχαχα...

Καθε φορα που γεμιζω τα τεποζιτα στις εξωλεμβιες γινεται ΜΟΝΟ με ενα τροπο...

Το ρουφαμε και τα λεμε στυλ, εκτος του οτι θα ρουφιξεις θες δεν θες καυσιμο και θα κανει μπουκες για να ξεπλυθεις μετα (οχι παντα αλλα πολλες φορες δεν γινεται αλλιως) προυποθετει να εχεις μικρο τεποζιτο και να το σηκωνεις ψηλοτερα απο το σημειο που θες να μεταγγισεις φυσικα. Η σωληνα δεν θελει να κρεμεται και να εχει μεγαλο μηκος γιατι θες δεν θες θα σταματισει η μεταγγιση.

Αυτο λοιπον γινεται με 5λιτρο τεποζιτο. Οταν γεμιζεις απο 30 + λιτρα τεποζιτο στα 2 πρωτα λεπτα σου εχουν πεσει τα χερια απο το σηκωμα.

Πιο ευκολα και πιο γρηγορα γινεται με τις κλασσικες φισουνες μεταγγισης καυσιμων.

http://www.autopower.gr/396-887-large/antlia-venzinis.jpg

Γουσταρω Οφ τοπικ με τρελλα :p

Επισης τα ποσα λιτρα καυσιμο παιρνει μεσα ενα μπετονι δεν αντιστοιχουν σχεδον ποτε με το ποσα αναγραφονται. Στα τεποζιτα καυσιμου για εξωλεμβιες μηχανες πχ τα 30 πχ λιτρα που αναγραφονται σαφως ειναι το ωφελιμο αλλα παντα υπαρχει ελευθερος ογκος για την διαστολη των αεριων...

Πχ στο 50αρι που εχω στην πλωρη παιρνει σαφως περισσοτερο απλα παντα σταματαω στα 50 οταν φουλαρω για πρωτη φορα τα τεποζιτα πριν ριξω την βαρκα στην θαλασσα. Ειδικα το καλοκαιρι ετσι και δεν αφησεις τερμα ανοιχτες τις βαλβιδες εξαερισμου στις ταπες την εκατσες..γινονται μπαλονια ! Αρα καλυτερα να σκεφτειτε 2 και 3 φορες πριν παραγεμιζετε τα τεποζιτα σας και ανακουφιζετε τους θαλαμους διαστολης, συμπληρωνοντας τους με καυσιμο.

Η μεθοδος παιρνω ενα μπετονι 30αρι και αν μου βαλει 31-32 με κλεβει ειναι λανθασμενη!

Θα δω καποια στιγμη το μπουκαλι 1.5 λιτρων ποσο πραγματικα παιρνει αν περασω απο το χημειο της ΔΕΗ να εχουμε να λεμε...

Σε έχει παρασύρει και εσένα η τεχνολογία!!!Ούστ απο εδώ!!!Ρε με ένα λαστιχάκι και είσαι άρχοντας λέμε!!!!!!!!

brwmogazos
11-02-2013, 15:28
Ρε συ τσαμπα ειναι οι φισουνες...Αν ρουφαγα καθε φορα την σωληνα σε καθε φουλαρισμα θα μου ειχαν πεσει ολα τα δοντια...

υπαρχει και αλλη σωληνα με ανεπιστροφη και μπιλια που απλα την κουνας πανω κατω και φερνει αμεσως... Αλλοι εχουν ολοκληρη αντλια χειροκινητη...

Αν το κανεις συνεχεια (δεν υπαρχει και αλλος τροπος να βαλεις καυσιμα αλλωστε στην θαλασσα εκτος και αν εχεις κανα σκαφος και πας σε βενζιναδικο με ντοκο) δεν παλευεται αλλιως :D

vazelos@ibiza
11-02-2013, 15:33

αυτο ακριβως ειναι το θεμα !! παω εγω στον βουλγαρο με να δοχειο 20 λιτρων κ μου βαζει 21 ....

δεν νομιζω οτι θα χω αποδειξει οτι το ντεποζιτο μου δεν παιρνει 55 λιτρα ....

νομιζω οτι αν ζυγισω το αμαξι πριν κ μετα θα βγει ακρη .. μια μετατροπη απο λιτρα σε κιλα κ ολα οκ.

δεν ξερω αν υπαρχει καποια γεφυροπλαστιγγα που να μετραει κ μοναδες ομως ...
συνηθως αυτες για τα φορτηγα μετρανε ανα δεκαδα οποτε δεν θα βγει ακρη ..

το vag com ποσο αξιοπιστο ειναι ???

izi
11-02-2013, 15:33
Ρε πάρτε ένα μπετόνι που είναι για καύσιμα!!!!!!!Σαν αυτά που βάζαμε παλιά πετρέλαιο όσοι είχαμε σόμπες πετρελαίου.Έχουν και μάνικα βιδωτή.Θα σας ανεβάσω φώτο μετά!!!!!
Εγώ με αυτό πήγαινα και έβαζα βενζίνη Βουλγαρία!!!!Αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει 15€.
Ακόμα και σε βενζινάδικα έχουν, απλά αυτό που έχω εγώ είναι με διπλό βίδωμα.Όταν το θες κλειστό μπαίνει η μάνικα μέσα βιδωτή και όταν θες να κάνεις δουλειά την βιδώνεις ανάποδα!!!!Έχω και τα απλά από βενζινάδικα αλλά πρέπει να έχεις σακούλα για την μάνικα.

vazelos@ibiza
11-02-2013, 22:08
λοιπον,επειδη ειχα λογκ προγραματισμενο σημερα εριξα ενα ματι απο κει ..

το vag com μαλον δειχνει max 45λ,εκανα 5 ζευγαρια λογκ κ μου δειχνει ακομα 45λ.

εχω 130 περιπου χλμ απο τοτε που γεμισα με 55λ,τα 100 απ αυτα νορμαλ ταξιδι σε επαρχικο με 90-120,αλλα με φουλ πορτ μπαγκαζ,
καμια 10αρια μεσα στην πολη κ τα υπολοιπα σε λογκ ...

επειμενετε οτι παιρνει max 45λ το ντεποζιτο ???

cupra danny
14-02-2013, 08:57
+1 στον βρωμογκαζο σε οτι αφορα τα κενα στα ντεποζιτα..πολλοι το θεωρουν απατεωνια!χε χε..
απο εκει κ περα,το οτι γεμιζουμε οσο δεν παει τα ντεποζιτα απο τα ιμπιζακια μας,δεν ειναι κ οτι καλυτερο εκτος κ αν απευθειας μετα το γεμισμα εχουμε ταξιδι ωστε να μη παραμεινει μεγαλος ογκος μεσα κ προκληθει οτι δε θα ηθελε κανεις!
τωρα σε αυτο που λεει ο θοδωρης ισχυει το οτι για να αρχισει να κινειται ο δεικτης θα πρεπει η σταθμη του καυσιμου να περασει κατω απο το 'φελο' του φλοτερ.οποτε ειναι αρκετη η ποσοτητα π πρεπει να καταναλωθει αν ειμαστε γεματοι!
ενημερωτικα τωρα,η βενζινη παιρνει πολυ μεγαλο ογκο οταν θερμαινεται,γι'αυτο αν εχετε σκοπο να αφησετε το αμαξι εστω κ για μικρο χρονικο διαστημα,φροντιστε να λειπει καυσιμο!

izi
14-02-2013, 14:14
Έτσι είναι, αλλά ένα μπετόνι αν λέει 30 λίτρα το περιθώριο του δεν είναι άλλα 10.
Για αυτό ποτέ ένα μπετόνι δεν το γεμίζουμε μέχρι πάνω, έχει όριο.

Είσαι πολύ σωστός για την θερμοκρασία....να σας δώσω παράδειγμα που έπαθα.Γέμισα μπετόνι μέχρι εκεί που ξεκινάει το στόμιο για βίδωμα....δεν το ήθελα ο Βούλγαρος το γέμισε.
Μετά σπίτι το άνοιξα μέσα σε μπανιέρα και χύθηκε μόνο του κάνα μισό λίτρο.
Καλοκαίρι ποτέ μέχρι τον λαιμό το ντεπόζιτο ΜΙΑ φορά θα γίνει το κακό.

Βάζελε τι να σου πω ρε φίλε, σου λέω προσωπική εμπειρία, έχω βάλει μέχρι να ξεχειλίσει πολλές φορές αλλά το άθροισμα δεν ήταν ποτέ 56 λίτρα.Τώρα λες για 55...δεν θέλω να φανώ κακός ούτε να στην πω αλλά 1 λίτρο που λες κάτω ένα λίτρο που λέει o danny, ένα λίτρο που μπορεί να έπεσε και αυτός έξω, πάμε στα 2-3.
Και 2 να είναι η απόκλιση δεν είναι λίγο για να έχουμε λάθος συμπεράσματα.Το πιο απλό, έχετε ένα μπουκάλι νερό 1.5 λίτρο, είναι δυνατόν να χωρέσει μέσα 2 λίτρα νερό π.χ. από διλιτρο κόκα κόλλας?2 λίτρα δεν είναι λίγο, μην το λέμε λες και έχουμε απόκλιση 200ml.

vazelos@ibiza
14-02-2013, 15:35
Έτσι είναι, αλλά ένα μπετόνι αν λέει 30 λίτρα το περιθώριο του δεν είναι άλλα 10.
Για αυτό ποτέ ένα μπετόνι δεν το γεμίζουμε μέχρι πάνω, έχει όριο.

Είσαι πολύ σωστός για την θερμοκρασία....να σας δώσω παράδειγμα που έπαθα.Γέμισα μπετόνι μέχρι εκεί που ξεκινάει το στόμιο για βίδωμα....δεν το ήθελα ο Βούλγαρος το γέμισε.
Μετά σπίτι το άνοιξα μέσα σε μπανιέρα και χύθηκε μόνο του κάνα μισό λίτρο.
Καλοκαίρι ποτέ μέχρι τον λαιμό το ντεπόζιτο ΜΙΑ φορά θα γίνει το κακό.

Βάζελε τι να σου πω ρε φίλε, σου λέω προσωπική εμπειρία, έχω βάλει μέχρι να ξεχειλίσει πολλές φορές αλλά το άθροισμα δεν ήταν ποτέ 56 λίτρα.Τώρα λες για 55...δεν θέλω να φανώ κακός ούτε να στην πω αλλά 1 λίτρο που λες κάτω ένα λίτρο που λέει o danny, ένα λίτρο που μπορεί να έπεσε και αυτός έξω, πάμε στα 2-3.
Και 2 να είναι η απόκλιση δεν είναι λίγο για να έχουμε λάθος συμπεράσματα.Το πιο απλό, έχετε ένα μπουκάλι νερό 1.5 λίτρο, είναι δυνατόν να χωρέσει μέσα 2 λίτρα νερό π.χ. από διλιτρο κόκα κόλλας?2 λίτρα δεν είναι λίγο, μην το λέμε λες και έχουμε απόκλιση 200ml.
καταλαβαινω το νοημα .. το θεμα ειναι οτι κανεις δεν ξερει στανταρ τις ανοχες ..

πως θα βγαλω ακρη αν με κλεβει ? αν υπολογισω τα χλμ που κανω,μου βγαινουν τα εξτρα λιτρα που μου βαζει ....

izi
14-02-2013, 15:45
Για να δεις πόσο ακριβώς χωράει πρέπει να πάρεις ένα άλλο ρεζερβουάρ για να δεις με αέρα και χωρίς, ακόμα να πάρεις και την διαδρομή.
Ούτε πλάστιγκες ούτε τπτ άλλο θα σου βγάλει το ακριβές ποσό.Μόνο έτσι θα είσαι με αποκλίσεις ml.

Από εκεί και πέρα εγώ τι κάνω....έχω στάνταρ βενζινάδικα, στα οποία πήγα άδειος και έκανα σε όλα φουλάρισμα τόσο με στοπ και με ξεχείλισμα.
Και είμαι στα ίδια λίτρα περίπου.
Δεν ξέρω αυτοί που κλέβουν πόσα λίτρα κλέβουν, αλλά όταν με έκλεψαν ήταν πάνω από 5 λίτρα σε φουλάρισμα, άρα υποθέτω ότι κλέβουν μεγάλες ποσότητες.
Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω, αλλά έτσι την έπαθα και έτσι υποθέτω.

vazelos@ibiza
14-02-2013, 17:18
Για να δεις πόσο ακριβώς χωράει πρέπει να πάρεις ένα άλλο ρεζερβουάρ για να δεις με αέρα και χωρίς, ακόμα να πάρεις και την διαδρομή.
Ούτε πλάστιγκες ούτε τπτ άλλο θα σου βγάλει το ακριβές ποσό.Μόνο έτσι θα είσαι με αποκλίσεις ml.

Από εκεί και πέρα εγώ τι κάνω....έχω στάνταρ βενζινάδικα, στα οποία πήγα άδειος και έκανα σε όλα φουλάρισμα τόσο με στοπ και με ξεχείλισμα.
Και είμαι στα ίδια λίτρα περίπου.
Δεν ξέρω αυτοί που κλέβουν πόσα λίτρα κλέβουν, αλλά όταν με έκλεψαν ήταν πάνω από 5 λίτρα σε φουλάρισμα, άρα υποθέτω ότι κλέβουν μεγάλες ποσότητες.
Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω, αλλά έτσι την έπαθα και έτσι υποθέτω.

το πραγματικο κλεψιμο δεν θα το βρουμε εμεις ... μονο με ειδικο δοχειο η αλλο ντεποζιτο οπως ειπες ...

εγω λεω ν αρχισω να βαζω μεχρι να 'χτυπησει' η αντλια ... ισως κ λιγο παραπανω..

περι βουλγαριας,νομιζω οτι αν κλεβει το συγκεκριμενο εκο,θα κλεβει στην 100αρα ?? ποσο "πουλαει" η 100αρα εκει ??
στην 95αρα δεν ειναι το "ζουμι" ???

θα παω να δω κ σ ενα σελλ λιγο παραπερα αν εχει racing ... κ ποσο κλεβει κ εκει !!!!!!

brwmogazos
14-02-2013, 23:04
Παρε ενα μεγαλο μπουκαλι-μπετονι.

Πες του να βαλει συγκεκριμενα λιτρα...σταγονα παραπανω.

Βρες ζυγαρια ακριβειας (λιγο δυσκολο) και ζυγισε την. Μετα το μπετονι αδειο κτλπ.

Με τυπολογια θα βρουμε μια ακρη στα βαρη-ογκο.

Οσο πιο μεγαλη η δειγματοληψια τοσο πιο ευκολα θα βρουμε τι και πως...στο 1 λιτρο τι να δουμε...στα 50 λιτρα ομως πχ ;)

vazelos@ibiza
11-03-2013, 19:10
τσεκαρα το εκο 2 φορες .. με το vag com.

πηγα με 3-4λ εβαλα 42 κ οταν γυρισα σπιτι μετα απο 30 χλμ ειχα 43-44λ.

σημερα πηγα με 4-5λ εβαλα 43 κ στον γυρισμο,στα ιδια χλμ ειχα 43-44λ.

το κατα ποσο μετραει σωστα το διαγνωστικο ειναι αλλη ιστορια ..........

zacxanthi
12-03-2013, 08:29
το ειπαμε...ο κατασκευαστης δινει 45 λιτρα...μερικοι λενε οτι παιρνει μεχρι 47-48 λιτρα...κ το δικο σου μαγικο ντεποζιτο παιρνει 50+++....το γκαντεμοαμαξο σου ειναι σπανιο στο ειδος του...χεχεχεχε

vazelos@ibiza
12-03-2013, 14:57
το ειπαμε...ο κατασκευαστης δινει 45 λιτρα...μερικοι λενε οτι παιρνει μεχρι 47-48 λιτρα...κ το δικο σου μαγικο ντεποζιτο παιρνει 50+++....το γκαντεμοαμαξο σου ειναι σπανιο στο ειδος του...χεχεχεχε

εσενα ρε αργοστροφε,σ αρεσει να σου λεμε συνεχεια τα ιδια ...

το 45λ ειναι χωρητικοτητα ασφαλειας,το θεμα ειναι ποσο ειναι η ανοχη ... ο danny σαν βενζινας που ειναι μας ειπε οτι 55 παιρνει....

εγω δεν ξαναβαζω τοσο,αν με κλεβει οσο παραπανω βαζει,τοσο παραπανω με κλεβει.

φυσικα κ το θεμα ασφαλειας το οποιο δεν υπολογιζα κ πολυ,πανω απ το ντεποζιτο καθεται η κορη μου !! ..

zacxanthi
12-03-2013, 15:07
θα με κανεις να αδειαζω το ντεποζιτο με την αντλια να μην εχει ουτε 20ml μεσα κ να το γεμισω τερμα...αλλα δεν θελω να δωσω 100 μαζεμενα...αχ...θα το κανω καποια στιγμη...

vazelos@ibiza
12-03-2013, 17:22
θα με κανεις να αδειαζω το ντεποζιτο με την αντλια να μην εχει ουτε 20ml μεσα κ να το γεμισω τερμα...αλλα δεν θελω να δωσω 100 μαζεμενα...αχ...θα το κανω καποια στιγμη...

κατσε γιατι θα με τρελανεις ..

πριν πας βενζιναδικο,μετρας με το vag com,βλεπεις τι λιτρα εχεις κ του λες γεμισε το οσο παρει.

φυσικα να βγαλεις κ αερα.

να δουμε ποσο θα παρει ....επειδη το φλοτερ παει μεχρι τα 45λ,μετα θα κανεις μια προσθεση.

υγ παλι καλα που σχεδον μ επιβεβαιωσε κ ο danny γιατι με σενα ακρη δεν θα βγαζα ... παλι καλα που φοβασαι λιγο τις "ευχες" μου !!

Fantomas
12-03-2013, 17:58
Σε πρόσφατο φουλάρισμα (τέζα όμως) που ήμουν με λαμπάκι και είχε ακουμπήσει ο δείκτης πάτωμα, πήγα στο γνωστό βενζινάδικο στην Πειραιώς..

1,839/λίτρο η 100αρα και πήρε 43.5 λίτρα με φουλ εξαέρωση. Υπολόγισα ότι να είχα σκάρτα 2-3 λίτρα μέσα...

80 ευρά η ταρίφα....

Μπορούσα να το πίεζα να πάει 85+ ευρώ το γέμισμα αλλά ήδη το είχα ζορίσει και δεν ήθελα να το πάω μέχρι ξεχείλισμα...

izi
13-03-2013, 07:57
Ζαχαρία να σε δω να το κάνεις και τι στον κόσμο χαχαχαχα!!!!Άκου ούτε 20ml μέσα χαχαχα!!!!!

Βρε Βάζελε την ομάδα σου μέσα!!! ο danny είπε για 54 όχι 55, θα μου πεις ένα λίτρο, ναι ένα λίτρο είναι τεράστια ποσότητα για ντεπόζιτο αυτοκινήτου όταν μιλάμε για μικρά νούμερα, δεν είμαστε δεξαμενές πλοίου να είναι μια ''σταγόνα'' το ένα λίτρο.

Εγώ σου ξαναλέω 44 είναι η ονομαστική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ, με εξαερώσεις, λαιμούς διαδρομής και χέρι από τον Θεό για να μην γίνει ανατίναξη ακουμπάς το νούμερο του danny ΑΛΛΑ αφού είσαι άδειος τελείωςςςς, όχι να μην παίρνει μπροστά να μην έχει ούτε στα τοιχώματα ίχνος βενζίνης.
Το παράδειγμα του φαντομά είναι χαρακτηριστικό, αν έβλεπε με δείκτη κάτω να του βάζει 54 λίτρα ε έπρεπε να τον πιάσει από το λαιμό!!!!

Υ.Γ. Βάζελε είσαι ο λόγος που σκέφτομαι να πάρω δικό μου vagcom.
Μην στραβώσεις και εσύ κουβέντα κάνουμε :gun_bandana χαχαχα.

dimitris_cordoba
13-03-2013, 08:10
Ρε σεις, εγώ το γεμιζω πάντα σε ένα βενζινάδικο και πάντα όλο το ντεποζιτο και πάνω απο 42 λίτρα δεν έχω βάλει ποτέ.Λετε να μ βάζουν λιγότερο ;;;; :P

vazelos@ibiza
13-03-2013, 14:10
Ζαχαρία να σε δω να το κάνεις και τι στον κόσμο χαχαχαχα!!!!Άκου ούτε 20ml μέσα χαχαχα!!!!!

Βρε Βάζελε την ομάδα σου μέσα!!! ο danny είπε για 54 όχι 55, θα μου πεις ένα λίτρο, ναι ένα λίτρο είναι τεράστια ποσότητα για ντεπόζιτο αυτοκινήτου όταν μιλάμε για μικρά νούμερα, δεν είμαστε δεξαμενές πλοίου να είναι μια ''σταγόνα'' το ένα λίτρο.

Εγώ σου ξαναλέω 44 είναι η ονομαστική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ, με εξαερώσεις, λαιμούς διαδρομής και χέρι από τον Θεό για να μην γίνει ανατίναξη ακουμπάς το νούμερο του danny ΑΛΛΑ αφού είσαι άδειος τελείωςςςς, όχι να μην παίρνει μπροστά να μην έχει ούτε στα τοιχώματα ίχνος βενζίνης.
Το παράδειγμα του φαντομά είναι χαρακτηριστικό, αν έβλεπε με δείκτη κάτω να του βάζει 54 λίτρα ε έπρεπε να τον πιάσει από το λαιμό!!!!

Υ.Γ. Βάζελε είσαι ο λόγος που σκέφτομαι να πάρω δικό μου vagcom.
Μην στραβώσεις και εσύ κουβέντα κάνουμε :gun_bandana χαχαχα.

ξερεις απο ποσους παραγοντες μπορει να 'παιξει' το 1 λιτρο ε ??? μην το ξεσκιζουμε.

υπαρχει περιπτωση να παρεις 'χαμπαρι' οποιοδηποτε βενζιναδικο που θα σ κλεψει 1 λιτρο ??

τωρα το κατα ποσο το δικο μου κ του danny παιρνει τοσο κ τ αλλα οχι δεν αξιζει να το σχολιασουμε... ο καθενας θα πει τα δικα του.

δεν υπαρχει περιπτωση κατ εμε,το 45 να ειναι το maximum,φιλος με s3 εχει βαλει 70+ λιτρα .. σε 65ρι ντεποζιτο.
επειδη ο εξυπνος ζαχαριας θα ρωτησει αν εβαλε κ αυτος στο ιδιο βενζιναδικο,θα γραψω απο τωρα οτι εβαλε αλλου ...

vag com να παρεις,και κανε μια μετρηση βενζινης στην υγεια μου !!! χεχε!!

στο δια ταυτα,το συμπερασμα του τοπικ ειναι οτι μου κλεβουν 10 λιτρα στο γεμισμα οταν μου βαζουν 55 ...

για μενα τα 600 περιπου χλμ αυτονομια,με τα περισσοτερα να ναι το πορτ-μπαγκαζ φουλ,μονο με τοσα λιτρα καυσιμου εξηγουνται.

vazelos@ibiza
13-03-2013, 14:15
Ρε σεις, εγώ το γεμιζω πάντα σε ένα βενζινάδικο και πάντα όλο το ντεποζιτο και πάνω απο 42 λίτρα δεν έχω βάλει ποτέ.Λετε να μ βάζουν λιγότερο ;;;; :P

οχι,απλα μολις χτυπαει η αντλια το σταματαει ...

ABARTHBOY
13-03-2013, 17:51
παιδια εγω θα πω την δικια μου εμπειρια!!! προχτες παλι εβαλα 51 λιτρα!!! ΦΟΥΛ!!!!!!!!! και εβγαζε τον αερα!! αντε να ειχε και κανα λιτρο μεσα αντε 2!! εγραφε αυτονομια 50 χλμ μολις μπηκα στο βενζιναδικο!! ως τωρα εχω γραψει 430 χλμ! πηγα ηρθα φλωρινα-αλεξανδρεια! και σταματησα και κοζανη!! τωρα γραφει 320 ακομα! συνολο δηλαδη αν τα παω καλα θα γραψει 750 χλμ πανω κατω που δεν το πιστευω!! πες 700 χλμ ως το επομενο γεμισμα!!! συνηθως βγαζω απο 630 μεχρι 670 χλμ!
πεστε οτι θελετε για τα λιτρα αλλα με 670-700 χλμ πεστε μου ποσα λιτρα εχει μεσα!

vazelos@ibiza
13-03-2013, 18:11
παιδια εγω θα πω την δικια μου εμπειρια!!! προχτες παλι εβαλα 51 λιτρα!!! ΦΟΥΛ!!!!!!!!! και εβγαζε τον αερα!! αντε να ειχε και κανα λιτρο μεσα αντε 2!! εγραφε αυτονομια 50 χλμ μολις μπηκα στο βενζιναδικο!! ως τωρα εχω γραψει 430 χλμ! πηγα ηρθα φλωρινα-αλεξανδρεια! και σταματησα και κοζανη!! τωρα γραφει 320 ακομα! συνολο δηλαδη αν τα παω καλα θα γραψει 750 χλμ πανω κατω που δεν το πιστευω!! πες 700 χλμ ως το επομενο γεμισμα!!! συνηθως βγαζω απο 630 μεχρι 670 χλμ!
πεστε οτι θελετε για τα λιτρα αλλα με 670-700 χλμ πεστε μου ποσα λιτρα εχει μεσα!
απ οτι βλεπω κ συ τα 55 τα εχεις ανετα .. ξεχειλωμενο ντεποζιτο μαλλον !!

κοιτα,αν σου λεγε 50χλμ ο υπολογιστης τοτε ειχες σιγουρα 5 λιτρα,ισως κ παραπανω,εγω βλεπω να μ δειχνει 0 χλμ
κ στο vag com μου δειχνει οτι εχω 4-5 λιτρα .. αν θυμαμαι καλα η ρεζερβα ειναι 7 λιτρα.
αν προσεξεις οταν αναβει λαμπακι,ο υπολογιστης δειχνει 40χλμ,εγω εχω κανει κ 90 .. δεν προκειται να δειχνει 0 χλμ
κ να μεινεις εκεινη την στιγμη ... εκεινη την στιγμη φωναζει "μλκ θα παρεις την αντλια στο χερι" ...

izi
13-03-2013, 19:01
Βάζελε αν δεις και στα παλιά μου ποστ δεν λέω μόνο για ένα λίτρο.Ένα λίτρο από 54-55, ένα λίτρο που κάνουμε λάθος για το πόσο έχουμε μέσα, ένα από εδώ ένα από εκεί ξεφεύγουμε και δεν μπορούμε να είμαστε ακριβείς.Και ξαναλέω για 1-2 λίτρα αν σε κλέβει κάποιος δεν μπορείς να το καταλάβεις αλλά αν έχω μέσα και μου βάλει περισσότερο από όσο παίρνει άδειο, με εξαέρωση και λαιμό, ε δεν είναι λίγο ύποπτο?Μου έχει τύχει το έχω αναφέρει πιο πίσω, ας υποθέσουμε ότι παίρνει και 55 λίτρα άδειο ε δεν είναι λογικό με βενζίνη μέσα να μου βάλει άλλα 55.

Φυσικά και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 45 λίτρα το max, 44 είναι το ονομαστικό νούμερο.Ονομαστική τιμή με πραγματική τιμή ΔΕΝ είναι ίδια ποτέ ιδικά όταν μιλάμε για υγρά.
Με εξαέρωση, λαιμό-ξεχείλισμα πάει 53-54 ΟΠΩΣ είπε και ο danny, αλλά ΑΔΕΙΟΣ τελείως, αν έχεις μέσα τότε υπάρχει κλέψιμο.

Και εγώ πάντα 650-700χλμ βγάζω με βάρος(και πολύ βάρος...) και απλά να πω ότι όσο βάρος και να έχεις αν ξέρεις να το πας δεν έχεις τρομερή διαφορά σε κατανάλωση, εγώ βλέπω παρόμοιες τιμές.Με βάρος δεν πάω να πιάσω τις επιδόσεις όταν είμαι άδειος και δεν το πνίγω αν δεν ανεβάζει, με 10 λεπτά παραπάνω δεν χάθηκε ο κόσμος γιατί με έχω χρονομετρήσει και με την Εγνατία πλέον αν δεν είσαι κόκκινα πάντα η διαφορά τρέχεις-δεν τρέχεις είναι στα 15-20 λεπτά διαφορά αντίστοιχα.

Τέσπα εγώ κοιτάω να βγάζω ίδια χιλιόμετρα με ίδια οδήγηση και να μην δω(από δικούς μου υπολογισμούς) συνολικά λίτρα πάνω από 45-46 και με κουμπί 50.Παράδειγμα αν υπολογίζω ότι έχω μέσα 18-20 λίτρα περιμένω να δω μια 25άρα ακόμα, αν δω παραπάνω κάτι πάει στραβά για μένα και ου το κάθε εξής.

vazelos@ibiza
13-03-2013, 21:13
εγω χωρις μεγαλα ταξιδια,σαβ/κο κανω μια αποσταση 50χλμ φουλ φορτωμενος .. εχω απο 7 εως 8.5 καταναλωση

δεν κινουμαι με λιγοτερα απο 90χλμ εκτος πολης,αν παω με λιγοτερα,με 80 περιπου ειμαι στα 6.5-7 ...

τα υπολοιπα ειναι μεσα στην πολη που πηγαινοερχετε η γυναικα μου δουλεια κλπ ... 10-12 η καταναλωση.

γενικα με την οδηγηση που κανω πλεον,μια κ σπανια κινουμαι μονος,ειμαι στα 9-10 λιτρα ..

πιστευω οτι οι περισσοτεροι με 1ο σταδιο ειμαστε μεικτα 9.5-10.5

εκτος του vag com,τα χλμ που μου βγαζει καθε φορα τ αμαξι,μου δικαιολογουν κ το ποσο καυσιμο εχω.ετσι απλα...

υγ τοτε με τα 55λ,εχοντας λογκαρει 5 ζευγαρια,εχοντας βγαλει την αντλια για ελεγχο(αδειασμα καλαθιου) εκανα 570χλμ.

υγ 2 περι εγνατιας,καποτε που την ανεβοκατεβαινα συχνα,θυμαμαι με 140 σταθερα ειχα 9λ ...

zacxanthi
14-03-2013, 00:42
η αυτονομια ειναι ασχετη με την χωρητικοτητα...ελεος...
εγω εχω μεση καταναλωση 11.1 λιτρα...αποδεδειγμενα κ οχι με υπολογισμους κ vag-com...

εκτος πολης σε ταξιδι πεφτει στα 7.5 λιτρα αλλα εντος πολης τα 630 μπεκ ρουφανε πολυ...

οσον αφορα την χωρητηκοτητα θα σας πω συντομα... μολις τελιωσει η βενζινη που εχω θα κανω το πειραμα...θα αδειασω το ντεποζιτο τερμα κ θα το γεμισω μεχρι το στομιο...

υ.γ. βαζω στοιχημα οτι κ μετα την δοκιμη αυτη παλι μερικοι θα λενε τα δικα τους...

vazelos@ibiza
14-03-2013, 01:51
η αυτονομια ειναι ασχετη με την χωρητικοτητα...ελεος...
εγω εχω μεση καταναλωση 11.1 λιτρα...αποδεδειγμενα κ οχι με υπολογισμους κ vag-com...

εκτος πολης σε ταξιδι πεφτει στα 7.5 λιτρα αλλα εντος πολης τα 630 μπεκ ρουφανε πολυ...

οσον αφορα την χωρητηκοτητα θα σας πω συντομα... μολις τελιωσει η βενζινη που εχω θα κανω το πειραμα...θα αδειασω το ντεποζιτο τερμα κ θα το γεμισω μεχρι το στομιο...

υ.γ. βαζω στοιχημα οτι κ μετα την δοκιμη αυτη παλι μερικοι θα λενε τα δικα τους...
ειναι ασχετη αν δεν ξερεις μαθηματικα !!! δεν μπορω να καταλαβω που κολας ...

κ για πες πως ειναι αποδεδειγμενα χωρις vag com κ υπολογισμους ?? με το ματι ασ πουμε ???
στο λεγα κ στο fb,με τα μπεκ που εχεις μην κοιτας trip computer. οτι να ναι δειχνει ...

εγω θα λεω τα δικα μου αν μ πεις οτι το ντεποζιτο σου παιρνει οριακα 45λ ...

με 45 λιτρα 550+ χλμ εγω δεν μπορω να κανω,ενω εχω λογκαρει,ενω εχω χασει βενζινη γιατι εβγαλα αντλια κλπ ....

μαλλον εχω ελαφρυ ποδι.. δεν εξηγειτε αλλιως.

υγ μην λες τετοια για τα deca !! θα τα πουλησω πριν τα βαλω ....:rolleyes:

izi
14-03-2013, 08:21
εγω χωρις μεγαλα ταξιδια,σαβ/κο κανω μια αποσταση 50χλμ φουλ φορτωμενος .. εχω απο 7 εως 8.5 καταναλωση

δεν κινουμαι με λιγοτερα απο 90χλμ εκτος πολης,αν παω με λιγοτερα,με 80 περιπου ειμαι στα 6.5-7 ...

τα υπολοιπα ειναι μεσα στην πολη που πηγαινοερχετε η γυναικα μου δουλεια κλπ ... 10-12 η καταναλωση.

γενικα με την οδηγηση που κανω πλεον,μια κ σπανια κινουμαι μονος,ειμαι στα 9-10 λιτρα ..

πιστευω οτι οι περισσοτεροι με 1ο σταδιο ειμαστε μεικτα 9.5-10.5

εκτος του vag com,τα χλμ που μου βγαζει καθε φορα τ αμαξι,μου δικαιολογουν κ το ποσο καυσιμο εχω.ετσι απλα...

υγ τοτε με τα 55λ,εχοντας λογκαρει 5 ζευγαρια,εχοντας βγαλει την αντλια για ελεγχο(αδειασμα καλαθιου) εκανα 570χλμ.

υγ 2 περι εγνατιας,καποτε που την ανεβοκατεβαινα συχνα,θυμαμαι με 140 σταθερα ειχα 9λ ...

Αυτό προσπαθώ να σου πω ότι είτε 20vt είτε 14άρι ΜΚ4 με ταχύτητες 120-140 είμαστε πάνω κάτω στα ίδια από κατανάλωση και το πάνω κάτω είναι υποκειμενικό.Για μένα αν βλέπω με 140χλμ 8 και εσύ βλέπεις 9 ε για μένα δεν είναι διαφορά γιατί απορροφάται όταν θα χρειαστεί να κόψω, να ρίξω χλμ, να κάνω προσπέραση, κτλ και εκεί θα φανούν τα υπέρ του 20vt, άρα στο τελικό αποτέλεσμα είμαστε στα ίδια.

Τα νούμερα που αναφέρεις για κατανάλωση(με τις παραμέτρους που βάζεις που είναι το κλειδί) είναι λες και βλέπω εμένα.
Εγώ το μόνο που ήθελα να σου είναι ότι άλλο η ονομαστική τιμή και άλλο ένα ξεχείλισμα για τους λόγους που έχω αναφέρει πολλάκις.
Καθώς όμως και ότι με την προϋπόθεση ότι δεν μας κλέβουν, το να έχεις σφάλμα 2-3 λίτρα(λογικό φυσικά) είναι τεράστια απόκλιση όταν μιλάμε για νούμερα 0-60 και βγάλεις άλλα ντάλον συμπεράσματα.

Μιας και είσαστε και κοντράκιδες (παλιόπαιδα!), είναι σαν να λέμε ότι 0-400 κάνεις σε 13.5-13.6 και την άλλη μέρα με ίδια οδήγηση είσαι 1sec κάτω.Μπορεί σαν νούμερο να είναι ένα ανοιγόκλειμα των ματιών αλλά ξέρετε καλά στον δρόμο είναι κολόνες.Ε έτσι και εδώ με 2-3 λίτρα απόκλιση κάνεις 25-30χλμ ε δεν είναι και λίγο, τόση είναι η απόσταση για να πάω στην δουλειά.

zacxanthi
14-03-2013, 08:29
ειναι ασχετη αν δεν ξερεις μαθηματικα !!! δεν μπορω να καταλαβω που κολας ...
κ για πες πως ειναι αποδεδειγμενα χωρις vag com κ υπολογισμους ?? με το ματι ασ πουμε ???
στο λεγα κ στο fb,με τα μπεκ που εχεις μην κοιτας trip computer. οτι να ναι δειχνει ...
εγω θα λεω τα δικα μου αν μ πεις οτι το ντεποζιτο σου παιρνει οριακα 45λ ...
με 45 λιτρα 550+ χλμ εγω δεν μπορω να κανω,ενω εχω λογκαρει,ενω εχω χασει βενζινη γιατι εβγαλα αντλια κλπ ....
μαλλον εχω ελαφρυ ποδι.. δεν εξηγειτε αλλιως.
υγ μην λες τετοια για τα deca !! θα τα πουλησω πριν τα βαλω ....:rolleyes:
ρε συ αφου σου το εξηγησα...γραφω ολες τις βενζινες που βαζω κ τα χλμ καθε φορα που βαζω βενζινη...οποτε ο ΜΟ ειναι 100% σωστος...ποιο trip computer κ πιο vag-com, το καλυτερο κ 100% σωστο ειναι αυτο που κανω εγω...ουτε με το ματι ουτε στο περιπου...οσον αφορα τον Μ.Ο.

επισης τα ντεκα δεν γινεται στην οικονομια να φτασουν τα μαμα μπεκ οσο καλα ρυθμισμενα κ να ειναι...

οπως ειπα θα κανω το πειραμε με την βενζινη κ θα σας ενημερωσω...ποσο παιρνει το ρεζερβουαρ μας ταπα γεματο με 0.200ml μεσα...(ουτε στο κουτι της αντλιας δεν θα αφησω βενζινη...χαχαχαχα

brwmogazos
14-03-2013, 09:45
Αυτό προσπαθώ να σου πω ότι είτε 20vt είτε 14άρι ΜΚ4 με ταχύτητες 120-140 είμαστε πάνω κάτω στα ίδια από κατανάλωση και το πάνω κάτω είναι υποκειμενικό.Για μένα αν βλέπω με 140χλμ 8 και εσύ βλέπεις 9 ε για μένα δεν είναι διαφορά γιατί απορροφάται όταν θα χρειαστεί να κόψω, να ρίξω χλμ, να κάνω προσπέραση, κτλ και εκεί θα φανούν τα υπέρ του 20vt, άρα στο τελικό αποτέλεσμα είμαστε στα ίδια.

Τα νούμερα που αναφέρεις για κατανάλωση(με τις παραμέτρους που βάζεις που είναι το κλειδί) είναι λες και βλέπω εμένα.
Εγώ το μόνο που ήθελα να σου είναι ότι άλλο η ονομαστική τιμή και άλλο ένα ξεχείλισμα για τους λόγους που έχω αναφέρει πολλάκις.
Καθώς όμως και ότι με την προϋπόθεση ότι δεν μας κλέβουν, το να έχεις σφάλμα 2-3 λίτρα(λογικό φυσικά) είναι τεράστια απόκλιση όταν μιλάμε για νούμερα 0-60 και βγάλεις άλλα ντάλον συμπεράσματα.

Μιας και είσαστε και κοντράκιδες (παλιόπαιδα!), είναι σαν να λέμε ότι 0-400 κάνεις σε 13.5-13.6 και την άλλη μέρα με ίδια οδήγηση είσαι 1sec κάτω.Μπορεί σαν νούμερο να είναι ένα ανοιγόκλειμα των ματιών αλλά ξέρετε καλά στον δρόμο είναι κολόνες.Ε έτσι και εδώ με 2-3 λίτρα απόκλιση κάνεις 25-30χλμ ε δεν είναι και λίγο, τόση είναι η απόσταση για να πάω στην δουλειά.
Πιστευω υπαρχει διαφορα τωρα ποση ειναι? πιο βαρυ αμαξι και 1800 κυβικα να ταισεις συγκριτικα με 1400αρι και λιγοτερο βαρος :). Για cruising παντα και οχι πατηματα

vazelos@ibiza
14-03-2013, 12:51
ρε συ αφου σου το εξηγησα...γραφω ολες τις βενζινες που βαζω κ τα χλμ καθε φορα που βαζω βενζινη...οποτε ο ΜΟ ειναι 100% σωστος...ποιο trip computer κ πιο vag-com, το καλυτερο κ 100% σωστο ειναι αυτο που κανω εγω...ουτε με το ματι ουτε στο περιπου...οσον αφορα τον Μ.Ο.

επισης τα ντεκα δεν γινεται στην οικονομια να φτασουν τα μαμα μπεκ οσο καλα ρυθμισμενα κ να ειναι...

οπως ειπα θα κανω το πειραμε με την βενζινη κ θα σας ενημερωσω...ποσο παιρνει το ρεζερβουαρ μας ταπα γεματο με 0.200ml μεσα...(ουτε στο κουτι της αντλιας δεν θα αφησω βενζινη...χαχαχαχα

ναι μου το πες,πως ξερεις ποση βενζινη ειχες μεσα καθε φορα που ξαναγεμισες ???

εγω μηδενιζω τα χλμ καθε φορα κ ξερω με ποσα λιτρα εκανα ταδε χλμ ... το ιδιο λεμε.αλλα χωρις απολυτη ακριβεια ...

εδω κολαει το vag com,κατι πιο αξιοπιστο κ διαθεσιμο στους περισσοτερους απο μας δεν βλεπω να υπαρχει ...

το γραψα κ πριν,δεν πρεπει να ξερεις μαθηματικα για να μην μπορεις να υπολογισεις την καταναλωση.με καποια αποκλιση βεβαια ..

zacxanthi
14-03-2013, 13:01
ναι μου το πες,πως ξερεις ποση βενζινη ειχες μεσα καθε φορα που ξαναγεμισες ???

εγω μηδενιζω τα χλμ καθε φορα κ ξερω με ποσα λιτρα εκανα ταδε χλμ ... το ιδιο λεμε.αλλα χωρις απολυτη ακριβεια ...

εδω κολαει το vag com,κατι πιο αξιοπιστο κ διαθεσιμο στους περισσοτερους απο μας δεν βλεπω να υπαρχει ...

το γραψα κ πριν,δεν πρεπει να ξερεις μαθηματικα για να μην μπορεις να υπολογισεις την καταναλωση.με καποια αποκλιση βεβαια ..

λες στα 75.500χλμ (8400 λιτρα 100αρας) που εχω τα 11.1λτ/100χλμ να παιζει ρολο αν μετραω καθε φορα με ακριβεια??? μαλλον δεν καταλαβες πως μετραω...δεν κανω υπολογισμο βαση γεμισματος αλλα απο το 0χλμ μετραω ΟΛΕΣ τις βενζινες...απλα κ καθαρα πραγματα...

συμφωνω οτι για τον πιο απλο το vag-com ειναι καλο...

κ επειδη ακου που λετε το αφηνω να αδειασει τελειως...να σας ενημερωσω οτι το πιο σωστο ειναι το εξης:
γεμιζουμε το ρεζερβουαρ ταπα...κανουμε πχ 300χλμ κ παμε ξαναγεμιζουμε στο ιδιο βενζιναδικο ταπα...κ μετα κανουμε τους υπολογισμους...
το να το αφησουμε να αδειασει κ σε αδειο ντεποζιτο να μετρησουμε θα εχουμε αποκλισεις...καθως επισης κ το trip computer δεν μπορουμε να το λαβουμε υποψη...παρα μονο σε χλμ σε εθνικη οδο κ ανοιχτο δρομο...μεσα στην πολη μετραει οτι ναναι...

brwmogazos
14-03-2013, 13:27
λες στα 75.500χλμ (8400 λιτρα 100αρας) που εχω τα 11.1λτ/100χλμ να παιζει ρολο αν μετραω καθε φορα με ακριβεια??? μαλλον δεν καταλαβες πως μετραω...δεν κανω υπολογισμο βαση γεμισματος αλλα απο το 0χλμ μετραω ΟΛΕΣ τις βενζινες...απλα κ καθαρα πραγματα...

συμφωνω οτι για τον πιο απλο το vag-com ειναι καλο...

κ επειδη ακου που λετε το αφηνω να αδειασει τελειως...να σας ενημερωσω οτι το πιο σωστο ειναι το εξης:
γεμιζουμε το ρεζερβουαρ ταπα...κανουμε πχ 300χλμ κ παμε ξαναγεμιζουμε στο ιδιο βενζιναδικο ταπα...κ μετα κανουμε τους υπολογισμους...
το να το αφησουμε να αδειασει κ σε αδειο ντεποζιτο να μετρησουμε θα εχουμε αποκλισεις...καθως επισης κ το trip computer δεν μπορουμε να το λαβουμε υποψη...παρα μονο σε χλμ σε εθνικη οδο κ ανοιχτο δρομο...μεσα στην πολη μετραει οτι ναναι...

Ετσι. Εγω μετραω μολις πεταξει την μανικα. αντε να στρογγυλοποιησω το ποσο και τελος. Ποτε τερμα φουλ στο ιμπιζα και μετραω λιτρα απο γεμισμα σε γεμισμα για να βγαλω καταναλωση.

vazelos@ibiza
14-03-2013, 15:18
εχετε χασει λιγο το νοημα ... κ ακολουθησα κ γω.

το πως υπολογιζουμε την καταναλωση με τοσα χρονια που οδηγουμε το ιδιο αμαξι,ειναι μεθοδος του καθενος,εφοσων ο ιδιος βγαζει ακρη,ολα οκ.

το θεμα ηταν αν θυμοσαστε,ποσο ανοχη εχει εξτρα το ντεποζιτο μετα τα 45λ ...

κατα τον ζαχαρια δεν εχει καθολου,μερικοι πιο διαλακτικοι δωσαν μερικα λιτρα,2-3 ...

δικο μου συμπερασμα,να μην εξαερωνω υπερβολικα,τα 55 ηταν μολις η 2η η 3η φορα που εβαλα πανω απο 45λ ...

μυλος!!!!!!!!!!!

zacxanthi
14-03-2013, 15:25
ψιτ κυριε βαζελε...δεν ειπα καθολου ανοχη...αλλα 2-3 λιτρα...αντε 5....σε καμια περιπτωση οχι πανω απο 50 λιτρα...
θα κανω την δοκιμη κ θα δουμε...κ μαλιστα θα ειναι υπερ σου καθως θα ειναι ταπα αδειο το ντεποζιτο...κ οχι με 1-2 λιτρα μεσα...

υ.γ. εμ τι περιμενεις απο βαζελο...ουγκ ρε...χαχαχαχα

brwmogazos
14-03-2013, 17:01

το πως υπολογιζουμε την καταναλωση με τοσα χρονια που οδηγουμε το ιδιο αμαξι,ειναι μεθοδος του καθενος,εφοσων ο ιδιος βγαζει ακρη,ολα οκ.

κατα τον ζαχαρια δεν εχει καθολου,μερικοι πιο διαλακτικοι δωσαν μερικα λιτρα,2-3 ...

δικο μου συμπερασμα,να μην εξαερωνω υπερβολικα,τα 55 ηταν μολις η 2η η 3η φορα που εβαλα πανω απο 45λ ...

μυλος!!!!!!!!!!! Σε αυτο δεν μπορω να παρω θεση Θοδωρη γιατι ποτε δεν το ξεχειλιζω ας το πουμε. Μονο το bmw γεμιζα τσιτα οπου εβρισκα φθηνη σουπερ LRP και επαιρνε πανω απο 70 λιτρα που ηταν τα ονομαστικα :D

izi
14-03-2013, 18:20
Πιστευω υπαρχει διαφορα τωρα ποση ειναι? πιο βαρυ αμαξι και 1800 κυβικα να ταισεις συγκριτικα με 1400αρι και λιγοτερο βαρος :). Για cruising παντα και οχι πατηματα

Δημήτρη υπάρχει σαν αριθμός αλλά για 2πλάσια ιπποδύναμη και 400 κυβικά παραπάνω δεν είναι τρομερή αυτό λέω.Όλοι με νορμάλ οδήγηση σε ταξίδι βλέπουν το 20vt τους σαν θαύμα, το έχουν γράψει πολλάκις ότι δεν καίει τρελά.Αν δλδ εγώ βγάλω 700χλμ και το 20vt 650χλμ αυτονομία σε ταξίδι ε δεν θα με χάλαγε να είχα 20vt.Για αυτό και η μόδα πλέον στην επαρχία είναι 20vt(από όλο το vw group), τέλος εποχής για σαξόραλα.

μυλος!!!!!!!!!!!

Eμ δεν λέει κανένας μόνο για 2-3 λίτρα ανοχή...
Για τελευταία φορά...όταν τεστάριζα τα βενζινάδικα εδώ πηγαίνα με 4-6 λίτρα μέσα(δεν ρισκάρω πλέον με λιγότερα) και έκανα φουλάρισμα μέχρι ξεχείλισμα.Αν έβλεπα πάνω από 48-49 λίτρα δεν ξαναπάταγα στο βενζινάδικο.Γιατί 49+6(βάλε και λίγη απόκλιση)=55(+-).
Αν δεν δω άτομο να το γεμίζει από άδειο δεν πιστεύω ότι παίρνει 55. 53 ναι, 54 ναι, 55 όχι.

Όπως και άτομα που τους ανάβει το λαμπάκι(δλδ έχουν 5-7 λίτρα) και βαράει η αντλία 50+ λίτρα κάτι δεν μου κάθεται καλά εμένα.
Περιμένω την μέτρηση του Ζαχαρία και ότι βγάλει θα το παραδεχτώ όπως παραδέχομαι τα 54 λίτρα του danny, ξαναδιαβάστε το ποστ του και για περί απόκλισης.

Το μόνο ερώτημα μου προς τον danny...
Τα 54 που μέτρησες ήταν με άδειο ρεζερβουάρ ή είχες υπολογίσει μέσα και πρόσθεσες τα λίτρα που έβαλες?Πως ακριβώς έγινε η μέτρηση?

sotirisfr
15-03-2013, 03:38
Εμενα παντως παιδες μου εκανε εντυπωση (και γι'αυτο θυμαμαι τιμες κτλ) περσι οταν εφευγα για ταξιδι ο δεικτης ηταν μιση γραμμη πιο πανω απο εκει που αναβει λαμπακι, χοντρικα ειχα γυρω στα 10 λιτρα, βαζω βενζινη 60ε οπου εκει ακουγετε το "κλακ" και μετα με το κουμπι αλλα 15ε(μπορει να επαιρνε κι'αλλο αλλα εκει σταματησε ο βενζινας) με τιμη βενζινης 1.70 ο δεικτης κουνηθηκε απο το φουλ μετα απο 140χλμ οδηγησης....!!!Εκτος αν μιλατε με γεμισμα στο οριο χωρις το κουμπι...Οποτε εκει πιστευω απο το κλακ αντε να παιρνει 2-3 λιτρα ακομα....Δεν πιστευω με τιποτα παραπανω...

izi
15-03-2013, 08:13
Εμενα παντως παιδες μου εκανε εντυπωση (και γι'αυτο θυμαμαι τιμες κτλ) περσι οταν εφευγα για ταξιδι ο δεικτης ηταν μιση γραμμη πιο πανω απο εκει που αναβει λαμπακι, χοντρικα ειχα γυρω στα 10 λιτρα, βαζω βενζινη 60ε οπου εκει ακουγετε το "κλακ" και μετα με το κουμπι αλλα 15ε(μπορει να επαιρνε κι'αλλο αλλα εκει σταματησε ο βενζινας) με τιμη βενζινης 1.70 ο δεικτης κουνηθηκε απο το φουλ μετα απο 140χλμ οδηγησης....!!!Εκτος αν μιλατε με γεμισμα στο οριο χωρις το κουμπι...Οποτε εκει πιστευω απο το κλακ αντε να παιρνει 2-3 λιτρα ακομα....Δεν πιστευω με τιποτα παραπανω...

Σωτήρη μιλάμε για μετά το κουμπί τι γίνεται.
Πάνω κάτω το ίδιο λέμε όλοι απλά το μπέρδεμα γίνεται στην απόκλιση που έχει η ''μέτρηση'' μας.Τι εννοώ....
Εσύ λες για νούμερα αντλίας, όλα καλά μέχρι εδώ και βγάζεις ότι έβαλες 75€ άρα 44.117λίτρα(1.7€/λίτρο).Το μυστικό είναι πόσο ακριβώς είχες μέσα.Πιστεύεις γύρω στα 10 λίτρα, αν είχες 10 τότε συνολικά είχες 54.12 αν είχες 9 τότε 53.12, αντίστοιχα μπορεί να είχες 8.5 ποιος ξέρει σίγουρα!!!
Με την ανοχή του ρεζερβουάρ και την διαδρομή μέχρι το στόμιο καλύπτονται χοντρικά τα παραπάνω λίτρα και επειδή είμαστε καλοπροαίρετοι λέμε ότι η αντλία είναι σωστή και εμείς έχουμε σφάλμα στο πόσο πιστεύουμε ότι έχουμε μέσα(λογικό μόνο με μέτρηση βρίσκεις σωστό νούμερο.

Εγώ δεν πιστεύω αντλία που με σφάλμα δικό μου 2-3 λίτρα, αυτή μου βάζει 7-8-9 λίτρα παραπάνω από το σφάλμα μου.Δλλ αν λέω έχω μέσα 7-10 λίτρα περιμένω να δω τα λίτρα τα τελικά με απόκλιση 1-2 λίτρα και όχι παραπάνω.
Στο πρώτο ποστ ο Βάζελος μίλησε για βαθύ λαμπάκι και 56 λίτρα ότι πήρε.Από την στιγμή που το αμάξι κινείται έχει μέσα βενζίνη άρα στο τέλος είχε 56 plus.

Πείτε με γραφικό αλλά κολλάω στα νούμερα ακόμα και για ένα λίτρο.Όταν μιλάμε για κλίμακα 0-100 το 1 λίτρο είναι τεράστια διαφορά και απλά σε ένα μπουκάλι 1 λίτρο νερό(και μέχρι το στόμιο) δεν χωράει άλλο 1.Σε 10 30λιτρό μπουκάλι(με την ανάλογη ανοχή) χωράει.Έτσι και εδώ, με βενζίνη μέχρι να στάξει έξω δεν χωράει ούτε μισό λίτρο ακόμα.

Και για αυτό επικαλούμαι συνέχεια το νούμερο του danny.Αν είναι στάνταρ ότι χωράει 54 τότε που να χτυπιέσαι παραπάνω δεν χωράει.

Δέχομαι ότι μπορεί μπερδεύτηκε ο Βάζελος και αντί για 56 που έγραψε να είναι 55(που γράφει στο επόμενο ποστ) ή και λιγότερο ή ο danny να λέει 54 αλλά να είχε και μέσα κάποια ποσότητα.Για αυτό περιμένω την απάντηση του και ανάλογα να σχηματίσω άποψη.

Μέχρι τότε συνολικό νούμερο ρεζερβουάρ μέχρι να στάξει δεν πιστεύω το 55.

brwmogazos
15-03-2013, 10:54
Δεν ξερω πως ειναι μεσα το τεποτιζο του ιμπιζα αλλα του μπεμβε ειχε διαφραγματα. Οταν ξεχειλιζε και κουνουσες το αμαξι αριστερα δεξια για λιγο απο το πισω φτερο προφανως εφευγε ο αερας και επαιρνε κιαλλο....Παιζουν πολλα ρολο που δεν μπορουμε να υπολογισουμε εκτιμω αρα καπου πρεπει να τελειωσει αυτη η κουβεντα :p

scoupegt
26-05-2013, 20:06
Ετυχε να κανω ενα ταξιδακι στη Λαρισα και ειπα να το γεμισω.

Λοιπον εχουμε και λεμε.

Οταν πηγα στο βενζιναδικο ειχα περιπου 11 λιτρα μεσα.
Του λεω φουλαρε.
Βαζει και κανει το ''τακ'' στα 34 λιτρα.

Μου λεει:Θες να βαλουμε και αλλο?Συνηθως παιρνει 15-18 ευρω παραπανω.
Βαλε οσο περνει του λεω.

Βαζει λοιπον και φτανει στα 47,8 λιτρα.
Απ τα 34 λιτρα εφτασε στα 48 σχεδον.

Οποτε το αμαξι μεσα ειχε 11+34+14=59λιτρα!!
Παω στο σπιτι , συνδεω λαπτοπ και βλεπω οτι εχει 45 λιτρα.(μεχρι εκει μπορει να μετρησει μαλλον)

Ξεκιναω το ταξιδι και μεχρι την Λαμια(200χλμ) ο δεικτης δεν ειχε πεσει καθολου.

Τελικα εκανα 712 χλμ και τωρα που γυρισα σπιτι συνδεσα λαπτοπ και ειδα οτι ειχα 4 λιτρα μεσα.

ΟΠΟΤΕ 59λιτρα + 6λιτρα(συμπληρωσα)= 65-4(που εχω μεσα)= 61

Αρα 712 χλμ με 61 λιτρα!!

frpanagos
26-05-2013, 20:22
ωραιος ο μπαμπης. κατατοπιστικοτατος .
εγω εχω φτασει αθηνα -σιθωνια(χαλκιδικη) με κλιμα στο μισο ταξιδι με ενα ντεποζιτο.

ABARTHBOY
26-05-2013, 20:26
θεος εισαι scoupegt!! με ξεπερασες!! παιρνει τοσο???? εγω μεχρι 50 του εχω βαλει!! και κανω κατα μεσο ορο απο 610 εως 660 χλμ!! στο γεμισμα!! αλλα μεσα στην πολη ρελαντι αφημα να κρυωσει!! εσυ ομως 712 χλμ???? απιστευτο!! μπραβο!!!και δεν εισαι
μαμα οπως εγω!! α σταδιο δεν ειναι?? πιο οικονομικο και απο μαμα?? αυτα ειναι!!! παιζεις με vag com και τα ειδες αυτα??

zacxanthi
26-05-2013, 20:38
δυστυχως ο Μπαμπης εκανε ενα μπακαλιστηκο υπολογισμο (Οταν πηγα στο βενζιναδικο ειχα περιπου 11 λιτρα μεσα....πως το μετρησες αυτο? αυτο εννοω μπακαλιστικο...)...που στο τελος εβγαλε νορμαλ αποτελεσμα ενω θα επρεπε να βγαλει αλλο...

λοιπον πρεπει να κανω το τεστ που ειχα πει...να αδειασω δλδ το ντεποζιτο στο βενζιναδικο κ να το γεμισω τερμα...δεν μπορω να πιστεω οτι παιρνει 60 λιτρα το αμαξι μου...με τπτ...

το πολυ 50-53 λιτρα να παρει αν βγαλουμε κ τον αερα...για να δουμε...

scoupegt
26-05-2013, 21:02
ζαχ οταν μου δειχνει το trip οτι εχω 90χλμ σημαινει περιπου 11-12 λιτρα μετρημενο με vag com.

επισης η αντλια εκανε το "τακ" στα 34 λιτρα,που σημαινει πραγματι οτι το ρεζερβουαρ ειχε ηδη μεσα 11 λιτρα αφου συνολο χωραει 45.

Σκεψου το αλλιως.
Ειναι δυνατον να Εκανα 712 χλμ με 50 λιτρα;;
πρεπει να εχω 7lit/100 για να βγει αυτο.

abarth 712χλμ με 61 λιτρα σημαινει 8.5 μεσο ορο καταναλωση.
1ο σταδιο ειναι το αμαξι με ηπιες ρυθμισεις στο ρεβο λογω 95αρας.
αυτα τα βλεπω μεσω του vag com.

ABARTHBOY
26-05-2013, 21:18
Ειναι δυνατον να Εκανα 712 χλμ με 50 λιτρα;;
πρεπει να εχω 7lit/100 για να βγει αυτο.

abarth 712χλμ με 61 λιτρα σημαινει 8.5 μεσο ορο καταναλωση.
1ο σταδιο ειναι το αμαξι με ηπιες ρυθμισεις στο ρεβο λογω 95αρας.
αυτα τα βλεπω μεσω του vag com.
βασικα εγω βγαζω με 100ρα απο σκοπια 610 με 660 με 52 λιτρα το ανωτερο! και παω εκει με ρεζερβα και φουλαρω! στο trip δειχνει 50 εως 70 χλμ! μεσο ορο σε ταξιδι εχω 6,9 με 7,5 λιτρα αναλογα την διαδρομη και το φορτιο! αν γυρισω ομως στο trip στην δευτερη ενδειξη μεσο ορο μεικτης οδηγησης εχω 8,5 με 8,8λιτρα!

πανος ibiza
27-05-2013, 18:07
Υπαρχει και η αλλη περιπτωση παιδια,να κλεβει το πρατηριο.7L/1OOkm ομως αν εχεις ελαφρυ ποδι σε πρωτο σταδιο δεν ειναι και ακατορθωτο

vazelos@ibiza
28-05-2013, 00:59
δυστυχως ο Μπαμπης εκανε ενα μπακαλιστηκο υπολογισμο (Οταν πηγα στο βενζιναδικο ειχα περιπου 11 λιτρα μεσα....πως το μετρησες αυτο? αυτο εννοω μπακαλιστικο...)...που στο τελος εβγαλε νορμαλ αποτελεσμα ενω θα επρεπε να βγαλει αλλο...

λοιπον πρεπει να κανω το τεστ που ειχα πει...να αδειασω δλδ το ντεποζιτο στο βενζιναδικο κ να το γεμισω τερμα...δεν μπορω να πιστεω οτι παιρνει 60 λιτρα το αμαξι μου...με τπτ...

το πολυ 50-53 λιτρα να παρει αν βγαλουμε κ τον αερα...για να δουμε...

Ακομα περιμενω ....

Τελικα μας κλεβουν ολους εκτος απο σενα !!!

frpanagos
28-05-2013, 20:27
Υπαρχει και η αλλη περιπτωση παιδια,να κλεβει το πρατηριο.7L/1OOkm ομως αν εχεις ελαφρυ ποδι σε πρωτο σταδιο δεν ειναι και ακατορθωτο

ακατορθωτο σιγουρα δεν ειναι ακομα και για καθε μερα στη πολη..
για δες εδω.. http://prntscr.com/1749yp
εχω και χαμηλοτερο..χεχε

Raf
29-05-2013, 09:10
Εγω σταθερα με 40 ευρω τη βγαζω τη βδομαδα :p

rtytop
29-05-2013, 15:04
Εγω προσφατα με 20 ευρω εβγαλα μια βδομαδα μεσα στην πολη περιπου απο οτι υπολογισα 170 χιλιομετρα!