PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Περί εγκεφάλων..

Κουρσάρος
02-05-2014, 22:04
Δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με τους εγκεφάλους μας και επειδή ακούω τρελά πράγματα θα ήθελα να κάνω δυο τρεις ερωτήσεις. Καταρχάς μπορώ να δώσω τον εγκέφαλό μου σε άλλο ibiza και να δουλέψει κανονικά; Αν βάλω εγκέφαλο από S3 θα κάποια διαφορά ή έχει κάποιες δυνατότητες παραπάνω σε ρυθμίσεις; Και τέλος πόσο εύκολα βγαίνει ο εγκέφαλός από το αμάξι μας και πόσο ασφαλές είναι να κάνω μια τέτοια διαδικασία μόνος μου;

Chris_Fr
03-05-2014, 17:07
Ειναι παρα πολυ εύκολος παιχνιδάκι θα έλεγα!! Βαζουμε του s3 για αμα θες να βαλεις launch control flat shift anti lag!!!

Κουρσάρος
03-05-2014, 18:44
Στον δικό μας δεν μπαίνουν αυτά; Όλα τα ibiza δλδ με launch και flatshift φοράν εγκέφαλο S3;Ευχαριστώ Chris..

scoupegt
03-05-2014, 20:14
Cupra έχεις?
Εαν ναι, πρέπει να δώσεις τον εγκέφαλο σε cupra και όχι σε Fr διότι του cupra έχει ESP.

Δεν χρειάζεται να βάλεις εγκέφαλο συγκεκριμενα απο S3 ,κανει και από leon-octavia..

Αυτοι οι εγκέφαλοι είναι Wideband ενω του ibiza narrowband.,οπότε ναι έχουν κάποιες δυνατότητες παραπάνω.
Είναι αρκετά εύκολο να τον βγάλεις μόνος σου τον εγκέφαλο ανοίγοντας του τα αυτακια.

ABARTHBOY
03-05-2014, 22:05
Ειστε σιγουροι οτι δεν μπαινουν στου ιμπιζα τα εξτρα launch,flatshift,antilag; γιατι εχω δει ιμπιζα με αυτα και ειπε οτι εβαλε προγραμμα απλα.δεν αλλαξε εγκεφαλο

Κουρσάρος
03-05-2014, 22:20
Ναι Cupra έχω, οπότε μόνο σε Cupra μπορώ να τον δώσω. Δλδ όλα τα 20vt (s3, leon, octavia) εκτός από το ibiza έχουν wideband εγκέφαλο; Γνωρίζεις μήπως τον κωδικό των wideband εγκεφάλων;

scoupegt
03-05-2014, 23:25
Εχουμε ξανα πει πιο παλια οτι το κανουν και σε εγκεφαλο fr-cupra απλα η overload δεν έχει ασχοληθει.
Υπαρχουν αλλοι προγραμματιστες που το κανουν.

Κωδικοι εγκεφαλων:
06A 906 032HJ
032HN
032MJ
032SG
032SJ
032HK
032HS

Κουρσάρος
03-05-2014, 23:31
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου..

brwmogazos
04-05-2014, 07:14
Τα Cupra 6L δεν εχουν wideband εγκεφαλο???

Και πως δουλευουμε mafless ρε παιδες???

Πρωτη φορα το ακουω αυτο.

mavras
04-05-2014, 20:09
εγω παντως με προγραμμα Overload εχω flatshift σε FR MK4
στα ΜΚ3 υπηρχε narrowband εγκεφαλος/λ και μαλιστα καποιοι τα μετατρεπουν σε wide

scoupegt
04-05-2014, 20:58
Εγώ πάντως πήρα εγκέφαλο άλλον επειδή ο Κύριλλος μου είπε ότι δεν έχει φτιαξει mafless-flat για Fr-cupra...
Αν ήταν θα μου έλεγε να πάρω εγκέφαλο από Fr.
Ίσως το flat υπάρχει τρόπος να το θέσουν σε λειτουργια εύκολα στου Fr.

haris fr
05-05-2014, 16:01
ρε παιδια τι ειναι το mafless και το flatshift που λετε..? χαχαχα μην κοροιδευετε!!!! για πειτε μια για να μαθω...αν ειναι να τα κανω κι εγω!

geo
05-05-2014, 17:06
Παιδια η seat χρεωνει για να σου περασει παλι το εργοστασιακο προγραμμα??

haris fr
05-05-2014, 20:49
φιλε geo εμενα που μου το χε κανει μου ζητουσε 20-30 ευρω αλλα οταν πηγα να πληρωσω στο τελος μου πε τιποτα φυγε!και αυτος που μου το κανε ητανε ο υπευθυνος συνεργειου της seat!κρατησε ενα 10λεπτο κι ολα κομπλε...

Κουρσάρος
05-05-2014, 22:43
ρε παιδια τι ειναι το mafless και το flatshift που λετε..? χαχαχα μην κοροιδευετε!!!! για πειτε μια για να μαθω...αν ειναι να τα κανω κι εγω!

Mafless είναι όταν το αυτοκίνητο ρυθμίζεται χωρίς χρήση του μετρητή αέρα (maf) και flatshift είναι μια ρύθμιση για αλλαγή ταχυτήτων με τέρμα γκάζι χωρίς να καταπονούμε το σασμάν. (Τα είπα μπακαλίστικα, αλλά ελπίζω να σε κατατόπισα)

haris fr
06-05-2014, 18:08
Ευχαριστω φιλε κουρσαρο καλα το καταλαβα για το μαφλεςς τελικα..δλδ αυτο σημαινει οτι οταν το αμαξι ρυθμιστει μαφλεςς μπορει να μπει μετα και σκαστρα ανοικτου τυπου ετσι..?αλλα για ποιο λογο να το κανει καποιος μαφλεςς..του προσφερει κατι σε δυναμη και τα λοιπα..?η μηπως αυτο το κανει αυτο καποιος οταν ανεβαζει πολλα αλογα στο αμαξι του..?π.χ stage 2,3!οσο για το φλατσιφτ το βρισκω οντος πολυ καλο..δε το ξερα!δλδ εγω με το ρεβο 1 που εχω στον εγκεφαλο του fr το εχω μεσα περασμενο...???αυτη την στιγμη βεβαια το χω απενεργοποιημενο το προγραμμα και δουλευω μαμα...αλλα απλα ρωταω να μαθω! :)

Κουρσάρος
06-05-2014, 22:46
Συνήθως το κάνουν μαφλες γιατί από ένα σημείο και μετά ο μαφ δεν μπορεί να διαβάσει.Αν προσφέρει σε άλογα δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω οδηγήσει ποτέ μαφλες 20vt. Στο stage2 δεν χρειάζεται να το κάνεις. Σε bt συνήθως το κάνουν. Σίγουρα δεν έχεις flatshift στο ρεβο stage1.

haris fr
07-05-2014, 14:52
Eυχαριστω κουρσαρε για τις απαντησεις σου!ωραιος...

mavras
07-05-2014, 19:01
μια διευκρινιση για το φλατσιφτ.
δεν ειναι οσο αθωο νομιζουμε και αν το παρακανουμε με το μπαμ-μπουμ θα παθουμε ζημια. ακομα και σφυριλατο μοτερ μπορει να παθει ζημια καθως οι βαλβιδες, η πολλαπλη, το τουρμπο, η καταλυτης ακομα και τα καζανια τραβανε ζορι απο τις θερμοκρασιες.
ναι βοηθαει, αλλα με συνεση!!

Κουρσάρος
07-05-2014, 21:03
μια διευκρινιση για το φλατσιφτ.
δεν ειναι οσο αθωο νομιζουμε και αν το παρακανουμε με το μπαμ-μπουμ θα παθουμε ζημια. ακομα και σφυριλατο μοτερ μπορει να παθει ζημια καθως οι βαλβιδες, η πολλαπλη, το τουρμπο, η καταλυτης ακομα και τα καζανια τραβανε ζορι απο τις θερμοκρασιες.
ναι βοηθαει, αλλα με συνεση!!

+1000

best
08-05-2014, 00:44
Κι γω με overload εχω flatshift!Kατι για το Launch control μ ειπε ο Κύριλλος οτι θελει απο αλλο 20ντ εγκέφαλο
η αλλιώς ενα τσιπ μεσα στον δικο μ και περνάει τις λειτουργίες.

brwmogazos
08-05-2014, 06:28
Προφανως αλλοι προγραμματαδες ασχολουνται παραπανω απο αλλους...

Η οβερ δεν ασχολειται υποθετω

η uni μαλλον τα ιδια

η Ρεβ λιμιτ και η Eurodyne? σου κανει οτι ζητησεις οπως ολα δειχνουν...

Γενικοτερα το ασχημο κατεμε τα τελευταια χρονια , ειναι οτι οι περισσοτεροι φτιαχνουν ενα φαιλ για ενα συγκεκριμενο σεταπ και μετα πρεπει ολοι να βελτιωσουν το οχημα με το ιδιο αυτο σεταπ.

Το προγραμμα πρεπει να παντρευει το hardware που θελει ο καθενας μας να χρησιμοποιησει (φυσικα ακολουθωντας τις συμβουλες του προγραμματα) και οχι το hardware να ακολουθει αυτο το ετοιμο file που προφανως και εχει πεσει μπολικη δουλεια για να δουλευει σωστα...

Αυτο βολευει καθαρα μερικους που φτιαχνοντας ενα φαιλ, βαζουνε την ταριφα στην τσεπη με ενα απλο λογκαρισμα μετα για να επιβεβαιωσουν οτι δουλευει σωστα.

Καπως ετσι ειναι και οι κονσερβες και τις χρυσοπληρωνουμε. Αν θελεις το κατι παραπανω, πηγαινε αλλου, ενω θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο. Η κονσερβα 500 ευρω και το custom 1000 που λεει ο λογος....

nalamanos
08-05-2014, 23:34
ας ριξω μια ερωτησουλα μιας και νομιζω πως εδω ταιριαζει εχω εγκεφαλο wideband η πλεξουδα απο ibiza cupra ομως ειναι wideband???το γνωριζει καποιος μαγκας να μας το απαντησει παρακαλω???

Κουρσάρος
09-05-2014, 22:29
Λοιπόν επειδή είχα την απορία καρφωμένη στο μυαλό μου ρώτησα σήμερα έναν ειδικό επί του θέματος και μου είπε πως ο εγκέφαλός μου (cupra mk4 2005) είναι ίδιος με του S3.

mavras
10-05-2014, 08:45
Γενικοτερα το ασχημο κατεμε τα τελευταια χρονια , ειναι οτι οι περισσοτεροι φτιαχνουν ενα φαιλ για ενα συγκεκριμενο σεταπ και μετα πρεπει ολοι να βελτιωσουν το οχημα με το ιδιο αυτο σεταπ.

Το προγραμμα πρεπει να παντρευει το hardware που θελει ο καθενας μας να χρησιμοποιησει (φυσικα ακολουθωντας τις συμβουλες του προγραμματα) και οχι το hardware να ακολουθει αυτο το ετοιμο file που προφανως και εχει πεσει μπολικη δουλεια για να δουλευει σωστα...

Αυτο βολευει καθαρα μερικους που φτιαχνοντας ενα φαιλ, βαζουνε την ταριφα στην τσεπη με ενα απλο λογκαρισμα μετα για να επιβεβαιωσουν οτι δουλευει σωστα.

Καπως ετσι ειναι και οι κονσερβες και τις χρυσοπληρωνουμε. Αν θελεις το κατι παραπανω, πηγαινε αλλου, ενω θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο. Η κονσερβα 500 ευρω και το custom 1000 που λεει ο λογος....

Μην τους βαζεις στο ιδιο καζανι ολους μητσακο!
οταν εφτιαξα προγραμμα μου ζητησαν να μαθουν τι ακριβως φοραω και οχι απλα τι τουρμπο. Μαλιστα, ξεχασα να τους πω για την wg και οταν το ειπα επεσε αμεσως email στον προγραμματιστη και επεστρεψε αμεσα η απαντηση "με τι ελατηριο?"
οποτε ΔΕΝ ειναι ολα μπακαλιστικα.
απο οσο ξερω και ο Νικος (uni) το ιδιο κανει, απλα εχουν μια βαση και πανω σε αυτη αλλαζουν τα επιμερους πραγματα αναλογα το σεταπ.

brwmogazos
10-05-2014, 11:15
Μην τους βαζεις στο ιδιο καζανι ολους μητσακο!
οταν εφτιαξα προγραμμα μου ζητησαν να μαθουν τι ακριβως φοραω και οχι απλα τι τουρμπο. Μαλιστα, ξεχασα να τους πω για την wg και οταν το ειπα επεσε αμεσως email στον προγραμματιστη και επεστρεψε αμεσα η απαντηση "με τι ελατηριο?"
οποτε ΔΕΝ ειναι ολα μπακαλιστικα.
απο οσο ξερω και ο Νικος (uni) το ιδιο κανει, απλα εχουν μια βαση και πανω σε αυτη αλλαζουν τα επιμερους πραγματα αναλογα το σεταπ.

Παναγιωτη πολλες φορες σε καθοδηγουν να βελτιωσεις συγκεκριμενους τομεις στο αμαξι σου ωστε να τους βολεψει και αυτους το ετοιμο φαιλ.

Φυσικα και με μικρες αλλαγες παλι δεν μπαινουν στην διαδικασια να αλλαξουν φαιλ η να εκμεταλλευτουν το σεταπ στο επακρο...πολλα τα παραδειγματα.

Φυσικα και δεν ειναι ολοι ετσι, αλλα οι παραπανω αφηνουν πισω τους δυσαρεστημενους πελατες :(

mavras
10-05-2014, 15:32
και οι δυσαρεστημενοι πελατες αφηνουν πισω τους αυτους, Νομος!

πλεον λογο κρισης εχει ξεκαθαρισει λιγο το τοπιο στο θεμα "βελτιωση". Να αρχισω να θυμιζω ονοματα του παρελθοντος που πια δεν τους ξερει κανεις? να θυμισω gi@c, king dr@gon (τον θυμαστε βεβαια αυτον ε?), μ@ρ@βελι@, και βεβαια τον αλλωτε μεγαλο και τρανο D@rr@s...

ξαναλεω, δεν ειναι ολοι μπακαληδες και βεβαια καθε ενα απο τα αυτοκινητα μας δεν ειναι τοοοοοοοσο διαφορετικο απο καποιο αλλο που να χρειαζεται απο την αρχη File.

brwmogazos
10-05-2014, 18:38
Ετσι....

επειτα παιζει το θεμα και της μοδας....αχαχα

καποιοι ακουγονται περισσοτερο ανα περιοδους απο αλλους με αποτελεσμα οι "πελατες" να πηδουν απο τον ενα στον αλλο προγραμματα...

Κουρσάρος
10-05-2014, 18:55
Επίσης πάντα έπαιζε και η περίπτωση που ένας προγραμματιστής έφτιαχνε το δικό του αμάξι και κανά δυο δικών του με κάθε λεπτομέρεια για να πάνε απίστευτα και όταν πήγαινε κάποιος που ήθελε αυτό που είδε έπαιρνε ένα file κονσέρβα..

haris fr
13-05-2014, 20:23
Σωστος...

vazelos@ibiza
14-05-2014, 11:35
Είναι υπερβολικό πάντως να ζητάει άλλο εγκέφαλο γιατί δεν έχει δουλεψει τον συγκεκριμένο..
Θα γυρίσουμε στις εποχές αγράφων,παράλληλων κλπ?