PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Στροφές διάσημες και μη.

Biliou
30-04-2006, 02:22
Ας παρουσιάσουμε λοιπόν στο "ευρύ κοινό" τις αγαπημένες μας στροφές. Είτε πρόκειται για στροφές για χειρόφρενα, είτε για μπασίματα, είτε για ειδικές διαδρομές.

Ξεκινάω με την πλατεία της Αγιάς Μαρίνας στην Ηλιούπολη επονομαζώμενη ως πλατεία Ανεξαρτησίας. Αν και πλατεία είναι τραπεζοειδής και οι 2 από τις 4 στροφές είναι αρκετά φαρδιές για να σκάνε από Ibiza (γκουχ γουχ) μέχρι Subaru, έχω δει ακόμη και Audi TT να πετάει κώλους εκεί! Εννοείται πως η άσφαλτος γλυστράει πιό πολύ και από γράσσο.
http://img20.imageshack.us/img20/7791/aneksartisias4fx.th.jpg (http://img20.imageshack.us/my.php?image=aneksartisias4fx.jpg)
Το κόκκινο βελάκι είναι η φορά της πλατείας και τα κίτρινα είναι οι 2 στροφές "κλειδιά".
Άμα είστε εκεί κοντά κανά βράδυ (αργάμιση) τιμήστε τη και δεν θα χάσετε, θέλει μόνο προσοχή γιατί κάποιες φορές τα μούτρα φεύγουν πιο έυκολα...(και με 4η υποστρέφει).

Για περαιτέρω λεπτομέριες, εδώ είμαστε!

Ο επόμενος!!

tasost
02-05-2006, 06:47
ενα μερος που για μενα ειναι respect κ σημερα οι πιτσιρικαδες το εχουν κανιβαλησει ειναι τα γνωστα σε ολους λιμανακια....
http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/10176/thumb_limanakia.jpg
τα σχολια περιτευουν.....

kpilidis
02-05-2006, 11:56
αχχχ!!! τασο! αυτην ειναι στροφη!

tasost
02-05-2006, 12:15
κ συνεχιζω.....οι υπερ γνωστες για ολους ....

η αριστερη τελευταια στροφη του καρεα πριν τα νοσοκομεια ρευμα προς μεσογειων....
κ παλι στο ιδιο ρευμα αλλα πολυ πιο πριν η δεξια αποτομη γλυστερη με αναποδη κλιση (που εχει κ φαναρι για βυρωνα)

tasost
02-05-2006, 12:20
το αγαπημενο μου κομματι της Κηφισιας.....στο υψος του αμαρουσιου στο υψος του παλιου μαγαζιου του louis tuning το μικρο εσακι κ αφου περασεις τα φαναρια με την οδο πεντελης (γερμανος) ερχεται το απιστευτο εσακι.... (προτιμηση το ρευμα προς κηφισια κ οχι προς αθηνα).....μονιμως τα βραδια με το που στριβεις την πρωτη αριστερη ερχεσαι αντιμετωπος με νερΑΚΙΑ.....

ταχυτητα εισοδου εχω στριψει με 130κατι.....εκανα ταμα για να τα καταφερω......εχω ακουσει με s3 k evo κατι 160αρες.....ο θεος μαζι μας.....

tasost
02-05-2006, 12:27
κ μιας κ το πηρα μονομπαντα .....τελευταια στροφη η ανοδος του κηφισου στο υψος του περιστεριου η λεγομενη σουπερ μαρκετ γαλαξιας που αν βρεις τα ρευματα αδεια στριβεις την αριστερη με οση δυναμη εχει το αμαξι....ακολουθει μια δεξια κ η αριστερη θανατος του μεταγωγων (πρωην)

G-P
02-05-2006, 14:49
:eek:
Ρε ταρίφα...
...όοοολους τους δρόμους ξέρεις, τελοσπάντων ;;;

Να πώ και γώ κάτι ...
έξοδος της εθνικής οδού (προς Αθήνα) στην γέφυρα της μεταμόρφωσης...
χώρια που τερματίζουν αμορτισέρ από την υπερύψωση ...
εάν πάς με πάνω από 40 σε έχει "πετάξει αεροπλανικά" πίσω στην εθνική...

Darkside
02-05-2006, 17:27
Θα τραβηξω με την πρωτη ευκαιρια ενα σημειο στο Λαυριο,,οπου ειναι 5 διααδοχικες στροφες στη σειρα και μετα ακολουθει ευθεια οπου μπορεις να πιασεις ανετα πολλααααα χιλιομετρα,,το σημειο ειναι ωστε να μπαινεις με πολλα χιλιομετρακια στις στροφες μιας και ειναι διπλες λωριδες ανα κατευθυνση,,Ο Κωστακης ειχε μια μικρη εμπειρια για το μπαινει εκει το MK4 με KW,,,και βροχη,,,:p

DiaVoLo
03-05-2006, 06:11
Ρε σεις!! με επιασε νοσταλγια....
Εχω καιρο να παω "βολτιτσα"....
Εμενα μου αρεσει πολυ η διαδρομη απο Πεντελη προς Ν.Μακρη
και ακομα μετα την αναβυσσο....:tu

tasost
03-05-2006, 06:52
:eek:
έξοδος της εθνικής οδού (προς Αθήνα) στην γέφυρα της μεταμόρφωσης...
χώρια που τερματίζουν αμορτισέρ από την υπερύψωση ...
εάν πάς με πάνω από 40 σε έχει "πετάξει αεροπλανικά" πίσω στην εθνική...

me ta 40 ομως που μπαινεις μπορεις να παιξεις στο σαλιγκαρι της γεφυρας....κ@λοι,μουρες,με τα τεσσερα....ωραιο πραγμα....

G-P
03-05-2006, 07:54
:eek: Πολύ διαβασμένος ο Τάσος...
...μιλάμε είναι πολύ μπροστά στην διδακτέα ύλη :tu

tasost
03-05-2006, 08:24
αμα κανεις 600 χλμ + την εβδομαδα καταντας να βαλεις κ καπελο......να σαν την δωρουλα......

Biliou
04-05-2006, 01:32
ενα μερος που για μενα ειναι respect κ σημερα οι πιτσιρικαδες το εχουν κανιβαλησει ειναι τα γνωστα σε ολους λιμανακια....
http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/10176/thumb_limanakia.jpg
τα σχολια περιτευουν.....

Μια άλλη άποψη για τα λιμανάκια http://img356.imageshack.us/img356/3507/limanakia5cg.th.jpg (http://img356.imageshack.us/my.php?image=limanakia5cg.jpg)

η αριστερη τελευταια στροφη του καρεα πριν τα νοσοκομεια ρευμα προς μεσογειων....
Εννοείς την παρατεταμένη μετά την διχάλα με την Αττική??

IBIZOMANIA
04-05-2006, 03:03
Θα τραβηξω με την πρωτη ευκαιρια ενα σημειο στο Λαυριο,,οπου ειναι 5 διααδοχικες στροφες στη σειρα και μετα ακολουθει ευθεια οπου μπορεις να πιασεις ανετα πολλααααα χιλιομετρα,,το σημειο ειναι ωστε να μπαινεις με πολλα χιλιομετρακια στις στροφες μιας και ειναι διπλες λωριδες ανα κατευθυνση,,Ο Κωστακης ειχε μια μικρη εμπειρια για το μπαινει εκει το MK4 με KW,,,και βροχη,,,:p
πραγματικά αυτός ο δρόμος είναι και γ@μώ και με φανταστική άσφαλτο!Επίσης Τάσο μπορούν να ρωτήσουν για το σημείο και μία Ε36 που με έψαχνε πέρσι το καλοκαίρι όταν σε επισκεύθηκα για πρώτη φορά...

Βiliou μας έσκισες με το thread αυτό...πολύ καλή ιδέα,σε κάνει και αναπωλείς γιαυτό ας ξεκινήσουμε:
-περιφερειακή Υμμητού
-ο Υμμητός ο ολόκληρος+το κατέβασμα από νεκροταφείο Παππάγου προς οδό αναπαύσεως(καλή λύση σε χώνουν από κάτω κατευθείαν:lauphing )
-το εσάκι στην πλατεία του Verde(καφεταίρεια) στου Παππάγου
-το εσάκι που κάνει εκεί που συναντιούνται η Μιχαλακοπούλου και η Μεσογείων λίγο πρίν τη σχολή Χοροφυλακής μπροστά στη δουλειά του "ασφαλιστίξ"
-ο δρόμος που περνάει κάτω από Βε'ί'κου και μπροστά από το Παζαρόπουλο και φτάνει Ηρακλέιου στη Ν.Ιωνεία
-περιφερειακός Τουρκοβουνίων
-Δέλτα Φαλήρου παλιό και καλό
-οι στροφές πάνω στις γέφυρες του ΣΕΦ
-κατεβαίνοντας την Εθνική Α-Λ μετά το "Αλλού" η δεξιά έχει και κλίση μια χαρά
-ο δρόμος που κατηφορίζει προς το Πέδων και περνάει μπροστά από τη σχολή μου έχει μια δεξιάααα θεός φυλάξει...
-Αθηνών Κορίνθου μετά το τρελάδικο ένα ελαφρύ S και η δεξιά πρίν τα διυλιστήρια Ασπροπύργου
-ανάβαση Φτέρης στην Πελοπόννησο εκεί που γίνεται το ράλλυ Έλπα όλα τα λεφτά το λένε και οι οδηγοί ότι είναι από τις καλύτερες στην Ευρώπη
-η οδός Πανεπιστημίου έχει κάνα δυο καλές απότομες στροφούλες...
-ο κεντρικός της Λούτσας ο παραλιακός απλά θέλει πολλή προσοχή γιατί γλυστράει

σίγουρα ξεχνάω κάποια αλλά θα μου έρθουνε...τελευταία και καλύτερη η :notworthy S.S.IBIZOMANIA:notworthy αλλά την κρατάω κρυφή σαν την σπηλιά του BATMAN!:lauphing

tasost
04-05-2006, 06:59
Εννοείς την παρατεταμένη μετά την διχάλα με την Αττική??

mesa eisai...:rolleyes:

Biliou
04-05-2006, 16:02
mesa eisai...:rolleyes:

Την κατέβαινα τις προάλες με 110 περίπου και με πράσανε από δεξιά 2 streetάδικα με 140-160 και τα γόνατα σχεδόν στην άσφαλτο!!!
Και αυτοί μέσα είναι!!:notworthy

tasost
04-05-2006, 21:09
Την κατέβαινα τις προάλες με 110 περίπου και με πράσανε από δεξιά 2 streetάδικα με 140-160 και τα γόνατα σχεδόν στην άσφαλτο!!!
Και αυτοί μέσα είναι!!:notworthy

eimai περιεργος με ποσα μπορει να μπει το ibiza του κωστακη....

kpilidis
05-05-2006, 10:23
μια δοκιμη θα μας δωσει νομίζω την απαντηση!:tu

Darkside
05-05-2006, 16:30
μην του βαζετε ιδεες ρε σεις,,,,:mad:

kpilidis
05-05-2006, 21:30
γιατι???

:tu

Darkside
06-05-2006, 07:57
γιατι τον ξερετε ολοι,,η τρελα του αφου εβαλε τις leda αυξηθηκε κατακορυφα,,,:p

Biliou
06-05-2006, 16:52
Μην το λέτε σε εμένα που ήμουνα μπροστά του στη εκδρομή, και το πάταγε μόνο στις στροφές!!

IBIZOMANIA
06-05-2006, 18:49
Μην το λέτε σε εμένα που ήμουνα μπροστά του στη εκδρομή, και το πάταγε μόνο στις στροφές!!
το αντίθετο θα επέφερε υπερθέρμανση στα φρένα κατάλαβες ...γιαυτό:lauphing :notworthy

eimai περιεργος με ποσα μπορει να μπει το ibiza του κωστακη....
άσε τις περιέργιες γιατί φάγανε τη γάτα!
θα μου το ματιάσετε στο τέλος ε!:(

leontas 1.6
09-05-2006, 23:10
-η οδός Πανεπιστημίου έχει κάνα δυο καλές απότομες στροφούλες...

Κατεβαίνοντας τη Βασ.Σοφίας (ή Κυριακή ή καθημερινή βράδυ αυτό),κάνεις δεξιά για να μπείς Πανεπιστημίου(Ελ.Βενιζέλου έγινε),αυτ'η η στροφή έχει ψιλόαρνητική κλήση και γλυστράει.Οπότε με 2α ή 3η και απότομο τιμόνι,μπαίνεις με τα τέσσερα. :D
Αφού έχεις μπεί με τα τέσσερα,συνεχίζεις στη Πανεπιστημίου και στη στροφή για την Ακαδημία,κατεβάζεις 2α και μπαίνεις σχεδόν με όσα έχεις(όχι παραπάνω απο 60),όλο το αμάξι κάθεται κάτω. :tu
Τέλος αν σου κάτσει άδειος ο δρόμος έξω απο το REX (τυχεράκια),χώνεσαι με 3η και 80 και έχεις 4 λωρίδες να κάνεις ότι θές.
Αν δεν είσαι γκαντέμης (ετυχώς δεν έχει κάτσει ποτέ), δεν θα δείς και κανά μπάτσο να σε χαιρετάει απο την Ομόνοια.:eek:
- Η Μιχαλακοπούλου,στους Αμπελόκηπους,και ανέβα και κατέβα,είναι για μένα η ειδική μου διαδρομή.Όταν γυρνάω μετά τις 1 που έχει αδειάσει,της δίνω και καταλαβαίνει,ειδικά στο τέλος της,πρίν τη χωροφυλακή,και στη δεξιά για Χωροφυλακή,αλλά και στην αριστερή των 180 μοιρών για Φειδιπίδου.Στην τελευταία,έχω χειροφρενιάσει με 60 και βρεγμένο δρόμο και έφυγα κατευθείαν στην 3η λωρίδα,όπου βρήκε πρόσφυση και μπήκα...:(
Υπάρχουν πολλές καλές στροφές,ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας,χιλιόμετρα ή πάντες...
Προσκυνώ τα Λιμανάκια,έχουν και απο τα δύο...:notworthy :notworthy

IBIZOMANIA
10-05-2006, 02:03
Κατεβαίνοντας τη Βασ.Σοφίας (ή Κυριακή ή καθημερινή βράδυ αυτό),κάνεις δεξιά για να μπείς Πανεπιστημίου(Ελ.Βενιζέλου έγινε),αυτ'η η στροφή έχει ψιλόαρνητική κλήση και γλυστράει.Οπότε με 2α ή 3η και απότομο τιμόνι,μπαίνεις με τα τέσσερα. :D
Αφού έχεις μπεί με τα τέσσερα,συνεχίζεις στη Πανεπιστημίου και στη στροφή για την Ακαδημία,κατεβάζεις 2α και μπαίνεις σχεδόν με όσα έχεις(όχι παραπάνω απο 60),όλο το αμάξι κάθεται κάτω. :tu
Τέλος αν σου κάτσει άδειος ο δρόμος έξω απο το REX (τυχεράκια),χώνεσαι με 3η και 80 και έχεις 4 λωρίδες να κάνεις ότι θές.
Αν δεν είσαι γκαντέμης (ετυχώς δεν έχει κάτσει ποτέ), δεν θα δείς και κανά μπάτσο να σε χαιρετάει απο την Ομόνοια.:eek:
- Η Μιχαλακοπούλου,στους Αμπελόκηπους,και ανέβα και κατέβα,είναι για μένα η ειδική μου διαδρομή.Όταν γυρνάω μετά τις 1 που έχει αδειάσει,της δίνω και καταλαβαίνει,ειδικά στο τέλος της,πρίν τη χωροφυλακή,και στη δεξιά για Χωροφυλακή,αλλά και στην αριστερή των 180 μοιρών για Φειδιπίδου.Στην τελευταία,έχω χειροφρενιάσει με 60 και βρεγμένο δρόμο και έφυγα κατευθείαν στην 3η λωρίδα,όπου βρήκε πρόσφυση και μπήκα...:(
Υπάρχουν πολλές καλές στροφές,ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας,χιλιόμετρα ή πάντες...
Προσκυνώ τα Λιμανάκια,έχουν και απο τα δύο...:notworthy :notworthy
με αυτό το παιδί πρέπει να είμαστε δίδυμοι δεν εξηγείται αλλιώς!μας έστειλες πάλι Λιάκοοοοο!!!

Darkside
22-06-2006, 20:50
Σας εχω κατι καλο απο τον παλιο δρομο Κερατεα Λαυριο,,,,αλλα θελει χερια,,διοτι λαθος δεν "παιζει" εκει,,:eek:

Biliou
22-06-2006, 20:56
M3 μυρίζει η στροφή αυτή αν δεν με ξεγελά η φωτό:tu

ibiza_sound
22-06-2006, 22:59
Σας εχω κατι καλο απο τον παλιο δρομο Κερατεα Λαυριο,,,,αλλα θελει χερια,,διοτι λαθος δεν "παιζει" εκει,,:eek:
την διαδρομη αυτη Τασο την εχω κανει ξημερωματα γυρνωντας απο το γνωστο κλαμπ του δασκαλιου τοτε..(sting) με ενα Α4 συνοδηγος εγω,σε ψιλοκομματοδι κατασταση κ οι δυο τοτε,προκειμενου να φαμε κρεπα στο λαυριο..:(
με το σταυρο στο χερι και την ταυτοτητα στο στομα..καθ΄οτι ο οδηγος του Α4 μικρος ηθελε να μοιασει στον Βωβο.

Darkside
23-06-2006, 21:45
Γι αυτο ειπα Χρηστο οτι εκει θελει χερια η εν λογω στροφη,,διοτι ενα λαθος=5 μετρα βουτια απο κατω,,,,παντως οντως Ανδρεα για πισωκινητο ειναι οτι πρεπει εκει,,,

Biliou
12-07-2006, 20:15
Ξέχασα τη μεγάλη μου αγάπη...
Κατεβαίνοντας από Καρέα για να στρίψεις δεξιά προς Κατεχάκη-Μεσογείων η στροφή που σε βγάζει στην Κατεχάκη είναι κάτι παραπάνω από..πορωτική.
Βγαίνει σχεδόν όλη ψιλοάνετα με ανάποδο (και με το ibiza ;) ) χωρίς μεγάλο φόβο και με κλίση όπως πάντα ανάποδη για να διώχνει τον κώλο!! Το θέμα είναι να μην έχει αυτοκίνητα και το φανάρι να είναι πράσινο...
Την είχα τιμήσει ουκ ολίγες φορές με το Niva (με αυτό και αν έβγαινε γαμάτη!)...
http://img68.imageshack.us/img68/7251/kareas3wx.th.jpg (http://img68.imageshack.us/my.php?image=kareas3wx.jpg)

tasost
13-07-2006, 14:20
η στροφουλα οπως βγαινουμε απο το ολυμπικο για εθνικη οδο....το πεταλακι το δεξι που δυο φορες κοντεψα να τδω τ δρομο απο το υψος του πεζοδρομιου......ενω παλιοτερα την εκανα οτι ηθελα

Biliou
14-07-2006, 18:52
Μια μέρα να κανονίσουμε τουρ σε όσες στροφές έχουν αναφερθεί!!

Darkside
14-07-2006, 18:57
για καμπινγκ,,??:redface:

Biliou
14-07-2006, 23:50
Για αγορά οικοπέδων...:lauphing

spirosg
15-07-2006, 02:23
Κατάλαβα.... μεσιτικό θα ανοίξουμε :p

Darkside
15-07-2006, 10:42
Αναλαμβανω παραλιακη μερια,,,:cool:

brwmogazos
24-12-2006, 07:52
Σορρυ ρε παιδες.
Μια ενσταση.

Βραδυ στην συγκεκριμενη στροφη δεν εχω μπει ποτε ταπα εκει.

Καταρχας υπαρχει κωλαδικο, αρκετα μαλιστα που εχουν ξυλωσει πινακιδες με 160αρες και 140αρες στον συγκεκριμενο δρομο ΝΥΧΤΑ.

ΝΑΙ για οσους δεν ξερουν στο σημειο αυτο της κατεχακη κυκλοφορει με καμερα οχημα της τροχαιας μεσα...

Αυτο που μου κινησε την περιεργεια ειναι αλλο ομως.

Και γω Kw φοραω. Μενοντας στην αριστερη λωριδα ημερα στριβεις με 140αρες και το αμαξι δεν κουναει οντως.Παρολα αυτα γλιστρας απο το καθισμα.

Αλλα 190? δεν μπορω να το πιστεψω αυτο.Ειμαι καθαρα στροφακιας, γιαυτο.

Αν νυχτα χωρις κινηση παρεις γραμμη απο τερμα δεξια ισως και να γινεται αλλα μου φαινονται υπερβολικα τα χιλιομετρα για εισοδο.

:)

kpilidis
24-12-2006, 11:37
Φαντομα μπραβο ρε φιλε που εχεις το κουραγιο να κοιτας και το κοντερ! Εγω το κοιταω κατοπιν εορτης.....
εσυ εισαι κουλάδι... τι να λέμε τωρα!! :harhar

δημήτρη σκέψου οτι το curpa εχει καλυτερα στησιμο και απο την μανα του

Biliou
24-12-2006, 14:15
Καταρχας υπαρχει κωλαδικο, αρκετα μαλιστα που εχουν ξυλωσει πινακιδες με 160αρες και 140αρες στον συγκεκριμενο δρομο ΝΥΧΤΑ.
ΝΑΙ για οσους δεν ξερουν στο σημειο αυτο της κατεχακη κυκλοφορει με καμερα οχημα της τροχαιας μεσα...

4 χρόνια πήγαινε έλα με ταχύτητες πάνω από το όριο γίνεται να μην τους έχω πετύχει? Είσαι σίγουρος γιαυτό????
Γιατί άμα με ρωτήσεις πιος είναι ο δρόμος που μπορείς να πιάσεις πιο εύκολα 170-180+ εγώ εκεί θα έλεγα δίχως δεύτερη σκέψη...

spirosg
25-12-2006, 00:07
Γιατί άμα με ρωτήσεις πιος είναι ο δρόμος που μπορείς να πιάσεις πιο εύκολα 170-180+ εγώ εκεί θα έλεγα δίχως δεύτερη σκέψη...

Kάτσε ρε Ανδρέα... να βαρέσεις ψηλές ταχύτητες στην κατηφόρα ΜΕΤΑ την στροφή... (με κατεύθυνση προς Λεοφ. Μεσογείων) το κατανοώ... αλλα όχι και οτι η συγκεκριμένη στροφή είναι ότι καλύτερο για τέτοιες ταχύτητες.
Εγώ τουλάχιστον πάνω απο 165 δεν έχω δεί στο κοντέρ μου στην συγκεκριμένη στροφή (με κανένα απ τα αυτοκίνητα που οδηγώ).

brwmogazos
25-12-2006, 01:12
Μιλαμε για εισοδο παντα.

Το ποσα μου δειχνει το κοντερ μου στην εξοδο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο. :)

Την συγκεριμενη στροφη την εχω παρει και εγω πολλες φορες αλλα μου φαινονται υπερβολικα τα χιλιομετρα.Ισως αν παρεις γραμμη απο τερμα δεξια και το βαλεις σωστα να μπαινει τοσα.

Αλλα τα 190 στην κορυφη της στροφης μου φαινονται πολλα.

Δηλαδη προς την εξοδο της στροφης ποσα εχεις? 210-220?

Επαναλαμβανω οτι την παιρνω παντα ημερα την στροφη αυτη και μενω στην λωριδα μου.Δεν εχω δοκιμασει τερμα δεξια.Εκτος και αν πατας πανω στις ασπρες διαχωριστικες διπλα στην μπαριερα για να κανεις εισοδο.

Για το περιπολικο και τα μπλοκα που σου λεω δεν χρειαζεται να σε πεισω.

Ειχε κανει μαλιστα και εκπομπη πριν κανα μηνα το ΕΞΤΡΑ 3 καναλι.Οπου ειχαν φερει και τους αρμοδιους που περυφανα ελεγαν οτι ξυλωσαν πινακιδες απο ταξι με 120 χιλιομετρα αλλα και απο κυβερνητικο αμαξι με 160...και ολα αυτα στην ΕΥΘΕΙΑ εξω απο το πολυτεχνειο ναι...Γιαυτο και πιστευω πως θαπρεπε να σε προειδοποιησω...εκτος και αν θελεις να βρεθεις χωρις πινακιδες και με γερο προστιμο.Αλλωστε δεν ειναι μπλοκο.Κινητο αμαξι ξαρα οπως διεκρυνα ηταν...τι αλλο θαταν...ισως και στεισιον με καμερα μεσα που τραβα φοτος.

Επισης σε αυτο που λεει ο dark angel.

Η συγκεκριμενη στροφη εχει και αναποδη κληση στο κατεβα της τουλαχιστον στο ματι.

Εδω θα ρωτησω κατι αλλο ομως τον Billiou.:)

Γυρνωντας απο Βαρκυζα προς λιμανακια, πετυχαινουμε ενα δεξυ πεταλο, μετα απο αυτο μερικα ευθειακια και λιγο πριν το τελευταιο ανηφορικο κομματι εχουμε μια δεξια παρατεταμενη στροφη στα λιμανακια που μετα ο δρομος αμεσως αρχιζει να κατηφοριζει.

Στην συγκεκριμενη με ποσα μπαινει το κουπρα?γιατι με 120 το παλιοιμπιζα μου αρχιζει τις αμολες και συνηθως με ξερναει μιση λωριδα αριστερα(στο ρευμα μου) απο τα μουτρα.

Φοραω 16αρια απο ΦΡ( τα μαμα τουρανζα παλιολαστιχα του ΦΡ, KW με τερμα καμπερ(-1 μοιρα οριακα), σινεμπλοκ απο κουπρα και θολομπαρα.Απλως δεν μπορω να σου πω την διαφορα στο αμαξι μου με καλα λαστιχα γιατι ποτε ως τωρα δεν εχω βαλει σπορ λαστιχο.

Δεν κατακρινουμε κανεναν.Απλως προσπαθουμε να βγαλουμε μερικα συμπερασματα :)

Biliou
25-12-2006, 04:47
Παίδες παρεξηγήθηκα, δεν μιλάω για τη στροφή με 170+! Εκεί στη στροφή άντε με 120 ταχύτητα εισόδου.
Για την ευθεία μετά λέω...
brwmogazos δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχω δει ποτέ τπτ, κ ευχαριστώ το θεό που δεν μου έχει τύχει κ σε εμένα τπτ...
Επίσης μη με ρωτάς με πόσα μπαίνει το cupra γιατί εγώ ibiza μέχρι 1,4 έχω οδηγήσει κ κατέχω;)
Δεν έχω παρατηρήσει κ με πόσα μπαίνει το ξεκωλάκι μου ποτέ εκεί που λες στα λιμανάκια...

brwmogazos
25-12-2006, 14:10
Μα ειπαμε αγορινα.Δεν παρεξηγιομαστε και ουτε κατακρινουμε καποιον.
Απλως να βγαλουμε καποια συμπερασματα.

ΠΡοσωπικα επειδη ειμαι στροφακιας εχω μεγαλη περιεργεια ποσο καλυτερα θα μπαινει ενα ΦΡ η κουπρα με 17αρα και σπορ λαστιχο απο το ταπεινο μου 1400αρι με μουφα λαστιχο thats all...

Γιατι εχω ξενερωσει αφανταστα με το ιμπιζα πλεον.Πολλα μουτρα...βεββαια και τα πολλα μουτρα για καποιον απειροειναι καλυτερα γιατι μπορει να ελεγξει την κατασταση καλυτερα :)

Αν εχεις μεγαλυτερες απαιτησεις ομως και στην περιπτωση μου εχω βαρεθει το ιμπιζακι, οσο ναναι ψαχνεσαι για κατι πιο "τραινο" :)

Εγω βασικα το ειχα ακουσει αλλα βλεποντας και το ρεπορταζ ξενερωσα...γιαυτο οφειλω να στο πω :)

spirosg
26-12-2006, 07:34
Ρε παιδάκια... ειλικρινά έχουμε ανοίξει πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλα.... ο φαντομ-ντάκ άνοιξε το thread για turbo-teas και μεις του το κάναμε μπάχαλο.
Οπότε μιας και κάποιος mod θα πρέπει να "καθαρίσει" το thread... αν είναι δυνατόν ας μας μεταφέρει τα άσχετα πόστ σε νέα θεματική ενότητα για να συνεχίσουμε εκεί.

kpilidis
26-12-2006, 18:11
σπυρο δεν μπορω να τα μεραφέρω καπου αλλου ,(4 ποστ ειναι, ) δεν πειραζει.. αστα να υπάρχουν εδω (απλά να μην συνεχιστει)

Fantomas
27-12-2006, 13:15
Ρε παιδάκια... ειλικρινά έχουμε ανοίξει πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλα.... ο φαντομ-ντάκ άνοιξε το thread για turbo-teas και μεις του το κάναμε μπάχαλο.
Οπότε μιας και κάποιος mod θα πρέπει να "καθαρίσει" το thread... αν είναι δυνατόν ας μας μεταφέρει τα άσχετα πόστ σε νέα θεματική ενότητα για να συνεχίσουμε εκεί.

+1 .... Θα παρακαλούσα να πάνε στα off-topic

Fantomas
27-12-2006, 13:57
Τελευταίο μου ποστ σχετικά με όλη την βαβούρα... όποιος θέλει ας με ακολουθήσει απο πίσω σε αυτή την στροφή να δεί πως την παίρνει το cupra...

είπα να κρατηθεί αυτό το θέμα καθαρό... σεβαστείτε το!!!

Fantomas
27-12-2006, 20:07
Σε αυτό το topic κάποιος mod (εαν μπορεί) ας μεταφέρει τα off-topic απο διάφορα thread που ανοίχτηκαν για άλλο σκοπό και κατακλείσθηκαν απο την πάντα επίκαιρη "στροφολαγνία"....

Ότι έχετε να πείτε για στροφές γενικότερα... ξεκ@βλώστε εδω μέσα.... :cool:

kpilidis
28-12-2006, 01:10
:confused: πάνο θα μπουνε όμως πάνω απο τα δικά σου...

Biliou
28-12-2006, 03:19
Βασικά υπάρχει ήδη θέμα....http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=3438

kpilidis
28-12-2006, 09:23
ενωθηκε με το υπαρχον thread

thanks ανδρεα

Biliou
28-12-2006, 13:38
Γιατί δεν βλέπω τα καινούρια ποστ???

kpilidis
28-12-2006, 14:10
αιντε καλα!!!
δεν ενωθηκε!!!! >>> μαγικα κανει το forum !!! :p

kpilidis
28-12-2006, 14:15
έτοιμο!!!

top gun power
28-12-2006, 15:06
Λοιπον να δωσω και εγω μια photo στο λαο.
Σε αυτη την στροφη δεν μπορεις να μπεις με ολα γιατι θα φυγεις και θα σκασεις στο διαζωμα που χωριζει με το αντιθετο ρευμα.Εχει αναποδη κλιση και σταματας πριν τη στροφη (και ας σε βριζουν:notworthy )κουμπωνεις δευτερα και χωνεσαι πεταει πανευκολα κωλο(αλλα θελει προσοχη γιατι μπορεις να κανεις τετακε η να φυγεις απεναντι.
Αυτος ο δρομος ειναι η λεωφορος Δημοκρατιας με κατευθυνση την πλατεια ανεξαρτησιας(ηλιουπολη μερια).
(πιστευω ο biliou να μην την εχει γραψει αυτη τη στροφη)

Και κατι αλλο στην πρωτη σελιδα που δειχνει ο biliou την πλατεια ανεξαρτησιας (την χαλασανε)για στροφιλικαι εννοω βαλανε"ματια της τιγρης"(δεν μου ερχοταν πως να τα πω).Οποτε αυτες οι στροφες χαλασανε.

spirosg
28-12-2006, 17:34
Και κατι αλλο στην πρωτη σελιδα που δειχνει ο biliou την πλατεια ανεξαρτησιας (την χαλασανε)για στροφιλικαι εννοω βαλανε"ματια της τιγρης"(δεν μου ερχοταν πως να τα πω).Οποτε αυτες οι στροφες χαλασανε.

Μπορεί να βάλανε αυτά τα σπαστικά σιδεράκια... αλλα πάντα υπάρχει τρόπος να χαρείς αυτή την πλατεία. Όποτε θέλεις θύμισε μου να σου δείξω πώς... καθότι είμαι και γώ τακτικός θαμώνας τόσο σε αυτήν, όσο και στην λεγόμενη "208". :tu

killbill
28-12-2006, 17:47
Mια πολυυυυυυυυυυυ ωραια στροφη ειναι αυτη στην εισοδο της Αττικης Οδου στην ανοδο της Κατεχακη !:d Παρατεταμενη κ για αρκετα χλμ!

Indiabolo
28-12-2006, 19:36
Οπως πηγαινεις απο Σερρες για θεσσαλονικη περνωντας το ΤΙΤΑΝ το μεγάλο δεξι παρατεταμένο πέταλο που σε βάζει στον παλιο περιφερειακό πρός Αεροδρόμιο - χαλκιδικη κλπ......οι βορειοι ξέρουν.....με τα 4 και μόνο μπένεις αν τολμησεισ και περασεις τα 60...εως τωρα μεχρι 105 εχω καταφερει....

top gun power
28-12-2006, 20:21
Ναι dark angel τελικα τωρα που γυρναγα απο εκει το πεταξε το κωλαρακι του!!:notworthy
killbill διαβασε τα προηγουμενα post που λεει ο biliou και ο brwmogazos για τα χιλιομετρα!!
Να και η φωτο...

kpilidis
28-12-2006, 20:28
Οπως πηγαινεις απο Σερρες για θεσσαλονικη περνωντας το ΤΙΤΑΝ το μεγάλο δεξι παρατεταμένο πέταλο που σε βάζει στον παλιο περιφερειακό πρός Αεροδρόμιο - χαλκιδικη κλπ......οι βορειοι ξέρουν.....με τα 4 και μόνο μπένεις αν τολμησεισ και περασεις τα 60...εως τωρα μεχρι 105 εχω καταφερει....
εχει αντιθετη κλιση εκει..

δεν το εχω δοκιμασε ποτε...
οταν ανεβω θα το δοκιμασω!!

killbill
28-12-2006, 20:34
Δε μιλαμε για την ιδια στροφη . Εγω εννοω αυτη :

http://briefcase.pathfinder.gr/download/559963

Indiabolo
28-12-2006, 21:08
kai oxi mono,....Οι μισοι εχουν καβαλησει τη μπαριερα και πηγαν για ελευθερο καμπινγκ.....αμα περασεις συνεχως μονο συντρίμμια εχει...χαχαχαχα

ΚΙΛΛ ΒΙΛΛ ΤΙ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???ΕΡΧΟΜΑΙ ΑΘΗΝΑ.....

Biliou
28-12-2006, 21:29
Μπορεί να βάλανε αυτά τα σπαστικά σιδεράκια... αλλα πάντα υπάρχει τρόπος να χαρείς αυτή την πλατεία. Όποτε θέλεις θύμισε μου να σου δείξω πώς... καθότι είμαι και γώ τακτικός θαμώνας τόσο σε αυτήν, όσο και στην λεγόμενη "208". :tu

Αλήτη κ δεν έχεις δείξει σε μένα????:fuyou2 :fuyou2 :bleh :bleh :bleh

G-P
28-12-2006, 22:40
Πολύ πιο ζόρικη η στροφή του killbill, φουρκέτα που κλείνει απότομα και έρχεσαι και με πολλά...
Η άλλη ειναι απλώς μια παρατεταμένη και όχι και πολύ κλειστή μπορώ να πω..

spirosg
28-12-2006, 23:29
Ναι dark angel τελικα τωρα που γυρναγα απο εκει το πεταξε το κωλαρακι του!!:notworthy

Και γώ απο κεί έρχομαι τώρα και... μπορώ να πώ οτι ήταν ωραία :tu

Αλήτη κ δεν έχεις δείξει σε μένα????:fuyou2 :fuyou2 :bleh :bleh :bleh

Εσύ είσαι γκαντέμης.... μια φορά σε πήγα βόλτα και.... θυμάσαι τα αποτελέσματα :eek::eek::eek:

Fantomas
29-12-2006, 12:49
έτοιμο!!!

thanks Κυριάκο!! :tu

kpilidis
29-12-2006, 14:01
thanks Κυριάκο!! :tu
οτι θέλετε!!!!! :p

brwmogazos
29-12-2006, 14:04
Βασικα δεν εχω συγκεκριμενη αγαπημενη στροφη.

Μεγαλωσα βεββαια και ως τωρα μονιμος τοπος κατοικιας μου ειναι η πελοποννησος.

Επομενως την βρισκω με αναβασεις και οχι συγκεκριμενα μια στροφη.

Παιρνοντας μονο μια στροφη ταπα δεν με τρελλαινει.Αλλα το πακετο στροφων που σε κραταει στην τσιτα για πολλη ωρα.

Απο τα αγαπημενα στροφιλικια μου ειναι η διαδρομη.

Μεγαλοπολη-τριπολη 34 χιλιομετρα με highlight την αναβαση στις βιγλες.

Στην αθηνα το μονο μερος που μπορω να στριψω ανετα ειναι απο βαρκυζα ως λιμανακια γιατι δεν βαριεσαι.

Με την μηχανη τοπ για μενα ειναι απο καρυταινα ως ανδριτσαινα.

μιλαμε για πολυ στροφιλικι..ελαχιστη κινηση και καλη αλλα παλια πολυ ασφαλτο. με καθε λαθος πεφτεις σε χαραδρα αρα δενε χεις περιθωρια λαθους.το ωραιο ειναι οτι εχεις ορατοτητα στο μεγαλυτερο μερος της διαδφρομης...αλλα θελεις λαστυχα γιατι μεσα σε λιγα στροφιλικια τα ζεσταινεις και στα 30 χιλιομετρα διαδρομης την ακουνε κανονικοτατα...

Πιο πολυ μαρεσουν οι στροφες με φαγωμενη ασφαλτο.

Στην αττικη οδο και σε ταπητες του ιδιου στυλ δεν τρελλαινομαι γιατι και κουλος να εισαι στριβεις.Ουτε χαροπαλευεις να μαζεψεις τα μουτρα η το πλαι σου γιατι σε ξερασε απο το μπασιμο ουτε τιποτα.Απλως μπαινεις με ασφαλεια γιαυτο και δεν μαρεσουν :)

spirosg
29-12-2006, 16:56
Μεγαλωσα βεββαια και ως τωρα μονιμος τοπος κατοικιας μου ειναι η πελοποννησος.

Επομενως την βρισκω με αναβασεις και οχι συγκεκριμενα μια στροφη.

Παιρνοντας μονο μια στροφη ταπα δεν με τρελλαινει.Αλλα το πακετο στροφων που σε κραταει στην τσιτα για πολλη ωρα.

Πώ ρε φίλε... σε ζηλεύω !!!!!!! Τι μου θύμισες...
Υποθέτω ξέρεις την διαδρομή απο Σπάρτη για Νεάπολη (την παλιά διαδρομή μέσα απο Κροκιές) με τις ΤΡΟΜΕΡΕΣ στροφές που έπρεπε να σαι συνέχεια τσίτα για να μη φύγεις απο κάτω με αποθέωση την στροφή στο Αστέρι που αφού έχεις βγεί απο 2-3 σερί στροφές και βρίσκεις ευθέια, σανιδώνεις γκάζι και εκεί που πάς χαρούμενος βλέπεις κάτω τα φώτα του χωριού και πρέπει να κόψεις αστραπιαία δεξιά για να μπείς με τα 4... πώωωωωωω να γίνει εκδρομή εκεί λέμε..... :taz:taz

killbill
29-12-2006, 18:07
Πώ ρε φίλε... σε ζηλεύω !!!!!!! Τι μου θύμισες...
Υποθέτω ξέρεις την διαδρομή απο Σπάρτη για Νεάπολη (την παλιά διαδρομή μέσα απο Κροκιές) με τις ΤΡΟΜΕΡΕΣ στροφές που έπρεπε να σαι συνέχεια τσίτα για να μη φύγεις απο κάτω με αποθέωση την στροφή στο Αστέρι που αφού έχεις βγεί απο 2-3 σερί στροφές και βρίσκεις ευθέια, σανιδώνεις γκάζι και εκεί που πάς χαρούμενος βλέπεις κάτω τα φώτα του χωριού και πρέπει να κόψεις αστραπιαία δεξιά για να μπείς με τα 4... πώωωωωωω να γίνει εκδρομή εκεί λέμε..... :taz:taz

Εσυ να δεις τι μου θυμισες Dark_Angel !!!! Το καλοκαιρι που μας περασε , πηγα Ελαφονησο . Για να φτασω Νεαπολη , δεν πηγα απο το δρομο Τριπολης-Σπαρτης ,επειδη εχασα τη στροφη , αλλα απο Λεονταρι , Λογγανικο ,κλπ . Μιλαμε οτι χαρηκα στροφες για ολη μου τη ζωη ! Αφου τα λαστιχα μου (RE720 εντελως ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ) στρογγυλεψανε για τα καλα στις ακρες . Μπορει να εκανα συνολικα 6 ωρες ταξιδι (επρεπε να προσανατολιστω κιολας!:rolleyes:), αλλα το καταχαρηκα

brwmogazos
29-12-2006, 19:47
χαχαχ...καλα δενξερω και ΟΛΕΣ τις στροφες της πελοποννησου.

Δεν εχω ταξιδεψει σε ολη την πελοποννησο αλλα σε λιγα μερη.

Το ιδιο σεναριο με αυτο που λες ειναι και απο καρυταινα(την διασταυρωση) μεχρι δημητσανα που παιζουν κατι τετοιες στροφες τυφλες που φευγει πολυς κοσμος γιατι δεν εχεις ορατοτητα μετα απο στροφη και ερχεσαι τετ α τετ με στροφη των 30 χιλιομετρων στενη αχα

Μην ξεχασω και τον Κωλοσουρτη που ειναι αγαπημενη διαδρομη...

killbill και απο Λεονταρι ναι εχει αρκετα στροφιλικια και ωραια..δεν εχω φτασει μεχρι εκει που λες αλλα ειναι ωραιαες διαδρομες :)

spirosg
29-12-2006, 20:21
αλλα απο Λεονταρι , Λογγανικο ,κλπ . Μιλαμε οτι χαρηκα στροφες για ολη μου τη ζωη

Τωρα μου θύμισες πράγματα που ήθελα να ξεχάσω....
Την τελευταία φορά που επέστρεφα απο κεί για Αθήνα... με σταματήσανε στον Λογγανίκο και με γράψανε για την υπερβολική ταχύτητα των 65 χιλιομέτρων (με όριο 50) και ενώ δίπλα μου περνάγανε τα αγροτικά με 120++ και αφού με ζαλίζανε κανα μισάωρο και ξαναμπήκα στο αμάξι να φύγω... αφενός ότι νύχτωσε και αφετέρου έπιασε μια "τιμημένη" βροχή που με πέτυχε στο χειρότερο κομμάτι (στενό και σκοτεινό με ψηλά δέντρα αριστερα-δεξιά) και με αναμένα φώτα-προβολείς-προβολάκια και υαλοκαθαριστήρες στο μέγιστο.. με τα 1000 ζόρια κρατιόμουν στον δρόμο :eek::eek::eek:
Δράμα λέμε......

Indiabolo
29-12-2006, 22:04
Και πάλι πάνω..βόρεια..όποιος γνωρίζει,,,η διαδρομή απο Θερμα(μετα τη Νιγρίτα) μέχρι τη
Ρεντίνα...απλα απιστευτη..φανταστειτε 60+χιλιομετρα ενα τερταστιο συνεχομενο φιδι με απιστευτα εσακια μεσα στα βουνα και με συνεχεις εναλλαγεσ ανηφόρας-κατηφορας....διαδρομη απλα κ@υλα........απιστευτη αδρεναλινη...ακουσ μονο τα λαστιχα σου να σφυρανε και τον ηχο απο το λεβιε που ανεβοκατεβαζεις ταχυτητες σαν μανιακός....υποστροφη και υπερτροφη στο φουλ..ατελειωτη πλαγιολισ8ηση.....και επειδη την εχω κανει και με FWD kai με RWD(bmw fysika)..απλα τελεια....

Indiabolo
29-12-2006, 22:30
παραθετω και φοτο ενος κομματιου τησ διαδρομης....

http://img162.imageshack.us/my.php?image=8ermaredina1aj8.jpg][img=http://img162.imageshack.us/img162/8375/8ermaredina1aj8.th.jpg

spirosg
29-12-2006, 23:39
Και πάλι πάνω..βόρεια..όποιος γνωρίζει,,,η διαδρομή απο Θερμα(μετα τη Νιγρίτα) μέχρι τη Ρεντίνα...

Ρεντίνα? Καταδρόμι? χμμμμ... Θερμά... κέντρο νεοσυλέκτων? Ημίιιιι-ανάς...
Όντως τρελή διαδρομή :tu

mixop
30-12-2006, 03:35
:notworthy :notworthy :notworthy μαγκες αν ποτε βρεθει κανεις στην κρητη,στην εθνικη η διαδρομη χανια-ρεθυμνο ειναι απιστευτη.......(μιλαμε βεβαια για μετα τις 12 το βραδι που δεν εχει κινηση) .Προκειται για μια διαδρομη περιπου 60 χιλιομετρων.....που ειναι η αγαπημενη μου!!! περιεχει στροφιλικια ανοιχτα,κλειστα,πεταλα,μεγ λες ευθειες που τελικιαζεις ανετα....και γενικα προσφερεται για καθε γουστο...!!! προσωπικα οποτε παω στο ρεθυμνο αυτον τον δρομο τον μετατρεπω σε πιστα....και βλεπω τα πραγματικα ορια του IBIZAROY μου!

@ngel
30-12-2006, 06:00
Και το έθεσες σωστά... η διαδρομή Χανιά-Ρέθυμνο, και όχι η διαδρομή Ρέθυμνο-Χανιά... γιατί όταν δεν πάς στην Ιθάκη σε ενδιαφέρει και ο προορισμός, όχι μόνο η διαδρομή ;)

brwmogazos
30-12-2006, 11:35
Κρητη πηγα πριν 3 χρονια.

ενας δρομος ειναι που συνδεει ολες τις πολεις.Ρεθυμνο εμεινα.Αλλα αυτο το κομματι ειναι κομματι εθνικης που λες σωστα?

Δοκιμασε κανα στροφιλικι σε φαση αναβαση με χαμηλοτερες ταχυτητες.αλλωστε με 200αρες και 160αρες δυσκολα θα βρεθεις στην φαση να γλυστρανε τα μουτρα-το πλαι κτλπ απο το αμαξι σου.

mixop
30-12-2006, 13:33
Κρητη πηγα πριν 3 χρονια.
ενας δρομος ειναι που συνδεει ολες τις πολεις.Ρεθυμνο εμεινα.Αλλα αυτο το κομματι ειναι κομματι εθνικης που λες σωστα?
Δοκιμασε κανα στροφιλικι σε φαση αναβαση με χαμηλοτερες ταχυτητες.αλλωστε με 200αρες και 160αρες δυσκολα θα βρεθεις στην φαση να γλυστρανε τα μουτρα-το πλαι κτλπ απο το αμαξι σου.
αυτη ειναι η μαγια αυτης της διαδρομης...οτι ενω μπαινεις με 140-160 στις στροφες βλεπεις το αμαξι να πεταει μουτρα,κωλους,να φευγει με τα τεσσερα...και ειναι φοβερη αισθηση να παιζεις με τα ορια του...:tu (βεβαια πρεπει να σας πω οτι ακριβως επειδη παιζεις με πολυ μεγαλες ταχυτητες δεν συγχωρουνται λαθη...θελει παρα πολυ προσοχη,μεγαλη αυτοσυγκεντρωση κ οχι πολλα πολλα γιατι ανα πασα στιγμη βρισκεσαι αγκαλια με τον Αγιο Πετρο :mf_popeanim :mf_popeanim :mf_popeanim ...καθως ουκ ολιγοι εχουν σκοτωθει σε αυτον τον δρομο....)

mixop
30-12-2006, 13:39
τα κλειστα σροφιλικια τυπου αναβασης προσωπικα δεν μου αρεσουν καθως απαιτουνται πολλα αλογα και μαλλον τα χρεπια μας δεν ανταποκρινονται σε αυτες τις περιπτωσεις...

spirosg
30-12-2006, 14:03
τα κλειστα σροφιλικια τυπου αναβασης προσωπικα δεν μου αρεσουν καθως απαιτουνται πολλα αλογα και μαλλον τα χρεπια μας δεν ανταποκρινονται σε αυτες τις περιπτωσεις...

Φίλε μιχοπ εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου... στις στροφές μετράει κατα πρώτον ο τσαμπουκάς, δεύτερον τα "χέρια" και τρίτον τα "κότσια" του οδηγού και μετά έρχεται η ιπποδύναμη του αμαξιού.
Δεν είναι τυχαίο οτι βλέπεις στην παραλιακή αμαξάρες ΠΟΛΛΩΝ χιλιάδων ευρώ,φορτωμένες με άλογα που τα οδηγούν νεαροί με ύφος 300 καρδιναλίων και στις ευθείες όλο υπεροψία δίνουν δείγματα γραφής των αλόγων τους και μας αφήνουν στο "αααχχχχχχ..." αλλα μόλις φτάσουμε στις γνωστές και μη εξαιρεταίες στροφές, δεξιά δεξιά και με 40... Και πιστεψέ με, και μόνο τα βοηθήματα που έχουν πάνω αυτά τα τέρατα... αρκούν για να μπεί το αμάξι σχεδόν απο μόνο του... αλλα αμα ο οδηγός "δεν το χει".... δεν τον σώνουν τα άλογα και το αμάξι του.

Για του λόγου το αληθές, ένα καλοκαιρινό βράδυ, γυρνώντας απο ανάβυσσο, είχα μπροστά μου μια Corvette η οποία στις ευθείες ήταν απλά ηδονή.. και στις στροφές το παληκάρι το παλευε αλλα... τον πήγα μέχρι τον λαιμό προφυλακτήρες... γιατι στην ευθεία μου σκασε μια φονική προσπέραση απο δεξιά για να δείξει οτι έχει αυτοκίνητο που πυροβολάει...

brwmogazos
30-12-2006, 16:04
axaxa

Θα συμφωνησω απολυτα με τον dark angel.

Και οχι μονο αυτο που λες.Υπαρχουν και ατομα με αμαξαρες παλι που εχουν πειραματιστει με στριψιμο αλλα δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο αισθησης με εσενα που και παλι θα στριψουν αλλα θα φανε π*υλο..

ΠΡιν μηνες πετυχα ενα WRX σουμπαρου να ανεβαινει λιμανακια...βασικα εγω αθηνα μονιμα δεν μενω και τις στροφες στα λιμανακια δεν τις εχω μαθει καλα...

παρολα αυτα ερχεται το wrx με εναν γεματουλη μεσα και μου μπαινει στο πρωτο πεταλο το δεξι τεζα( πρωτη στροφη απο βαρκυζα προς αθηνα)...πεταξε κωλους...

τα παιρνω κρανα και τον παω προφυλακτηρα σε ολες τις επομενες στροφες με αποκορυφωμα προσπεραση πανω στο πεταλο απο εξωτερικη.Εννοειται πως στις ευθειες με καταπινε ασχημα...ετρεχα να μαζεψω καροτσια...αλλα εφτασα στο πεταλο οπου και τον περασα απο πανω.

Θελω να πω οτι υπαρχουν ατομα πουσ τριβουν...το ποσο στριβουν απο οδηγο σε οδηγο αλλαζει.γιαυτο εχει γελιο η φαση.

και εγω πιστευω οτι σε αναβασεις πανω απο ολα δεν θελει τρελλα γκαζια..γιατι αλλωστε τα ορια του αυτοκινητου μας στις στροφες δεν ειναι τα ιδια με αυτα των αναβασιαρικων πυροβολων που βλεπουμε...σε αναβαση με σφιχτο στροφιλικι τα γκαζια απο τον ιμπιζαρο επαρκουν ωστε να φτασεις με την απαιτουμενη ταχυτητα στην επομενη στροφη το 80% των περιπτωσεων.

Περι κρητης παλι.

Πιστευω ειναι πολυ δυσκολο να φτασεις στο σταδιο να παιζεις στα χερια το αμαξι με 180 χιλιομετρα πχ και να μαζευεις μουτρα και πλαι οπως το να το παιζεις σε μια αναβαση με ταχυτητες ως και 100 χιλιομετρα την ωρα.Αλλα οπως ειπαμε μετρο συγκρισης δεν υπαρχει.

Ο καθενας μπορει να στριβει σαν τον σουμαχερ αλλα συγκριτικα με αλλα ατομα να μην μπορει να παρει τα ποδια του :).

Indiabolo
30-12-2006, 19:35
παραθετω και φοτο ενος κομματιου τησ διαδρομης....

http://img162.imageshack.us/my.php?image=8ermaredina1aj8.jpg%5D%5Bimg=http://img162.imageshack.us/img162/8375/8ermaredina1aj8.th.jpg

http://img162.imageshack.us/img162/8375/8ermaredina1aj8.jpg (http://www.ibiza.gr/forum/%5BIMG%5Dhttp://img162.imageshack.us/img162/8375/8ermaredina1aj8.jpg%5B/IMG%5D)

dn katalava giati dn fainotan στο προηγουμενο ποστ μου γιαυτο και το ξαναβάζω..

mixop
31-12-2006, 11:12
Θα συμφωνησω με ολα αυτα που λετε παιδια,απλα εχω μερικες ενστασεις..δεν πιστευω οτι αμαξι που διαθετω κανει για αναβασεις με κλειστα στροφιλικια,καθως το εχω δοκιμασει αρκετες φορες και με χει απογοητευσει..Η πιο προσφατη εμπειρια που ειχα ηταν στο λαυριο στην καμαριζα (ο dark το ξερει το κομματι) πριν απο 3 μερες,οπου σε ενα κομματι της διαδρομης ηταν ανηφορα κ ολες οι στροφες ηταν σχεδον πεταλα που με πανω απο 40-50 δεν εμπαινες...το αποτελεσμα ηταν να απολαυσω την πρωτη στροφη αντε και τη δευτερη...αλλα στην τριτη επειδη ειχα δευτερο ατομο μεσα (που επιανε για δυο...Σπυρο ξερεις για ποιον λεω..!!!) και ηταν και ανηφορα το αμαξι μουλαρωσε και δεν ανεβαζε με τιποτα στροφες...και για αυτο ξενερωσα! οποτε καλο το κλειστο στροφιλικι.. αλλα σαν τις μεγαλες στροφες δεν το συγκρινω,οπου το αμαξι εχει ηδη χιλιομετρα μαζεμενα,κ μπορεις να το δουλευεις και πιο ευκολα στις ψιλες στροφες οπου εχει καλυτερη ροπη...και οι συγκινισεις καθως και η αδρεναλινη ειναι περισσοτερες...!!!! Επισης στους ανοιχτους δρομους ειναι πιο ευκολο να βρεις καποιον να παιξεις παρα στα μικρα στροφακια οπου μονο αν συμμετεχεις σε rally υπαρχει ανταγωνισμος...

brwmogazos
31-12-2006, 12:53
Στις στροφες με πολλα χιλιομετρα και καποιον να βρεις να παιξεις ομως αν εχει ενα α καλυτερο αμαξι απο το δικο σου με γκαζακι θα βλεπεις την πινακιδα του συνεχεια.

Σε σφιχτο στροφιλικι που εχεις απανωτες στροφες και μπορεις να μαζεψες χιλιομετρα για να μπεις οριο μπορεις το καλυτερο αμαξι να το πας προφυλακτηρα.

θελω να πω οτι στον τομεα παιχνιδι μαρεσει περισσοτερο η αναβαση γιατι ελαχιστοι ειναι αυτοι που θα παλεψουν με το αμαξι τους στο οριο.

σε ανοιχτα κομματια το 1400αρι μας ΔΕΝ εχει την δυναμη να μαζεψει +50 χιλιομετρα πχ για να μπει οριο σε μια στροφη :).

πχ ο κωλοσουρτης.Πολλοι τον ξερουν.

Πιο κομματι απολαμβανετε περισσοτερο? την αναβαση χαμηλα προς ναυπλιο η τα ανοιχτα κομματια προς Τριπολη?σε ποια μπορειτε να μπειτε τεζα?

:)

ειναι καθαρα θεμα γουστου.Αλλα σε σφιχτο στροφιλικι οπως λες με στροφες των μαξιμουμ πες 80-100 χιλιομετρων το ιμπιζακι δεν εχει προβλημα να ανεβασει χιλιομετρα..αλλωστε με 2α παιζεις συνεχεια σκασμενη και τριτη πχ...εκει το αμαξι εχει δυναμη να γεμισει ...4ες αν πατας ομως....περιμενεις να ξημερωσει :p

top gun power
31-12-2006, 18:25
Στροφαρα (s) που την πειρα σημερα χαλαρα και μου πεταξε εναν ωραιοτατο κωλο,εκει εχω δει mx5 να την περνουν driftarodas.
Λοιπον η στροξη που περιγραφω ειναι στην Ναυαρινου Αγια παρασκευη(μπορω να δωσω και αλλες πληροφοριες πως θα πατε σε αυτη τη στροφη)
Ειναι κλειστη 2 αμαξια δυσκολα περνανε αλλα οπως κατεβενεις οπως δειχνει το πρασινο βελος εχεις ορατοτητα και μπορεις να το πατισεις(ειναι και ψιλοκατηφοριτσα).

spirosg
31-12-2006, 18:56
Στροφαρα (s) που την πειρα σημερα χαλαρα και μου πεταξε εναν ωραιοτατο κωλο,εκει εχω δει mx5 να την περνουν driftarodas.
Λοιπον η στροξη που περιγραφω ειναι στην Ναυαρινου Αγια παρασκευη(μπορω να δωσω και αλλες πληροφοριες πως θα πατε σε αυτη τη στροφη)
Ειναι κλειστη 2 αμαξια δυσκολα περνανε αλλα οπως κατεβενεις οπως δειχνει το πρασινο βελος εχεις ορατοτητα και μπορεις να το πατισεις(ειναι και ψιλοκατηφοριτσα).

Η συγκεκριμένη στροφή είναι λίγο πάνω απ το σπίτι μου και πραγματικά είναι ο παράδεισος του ανάποδου τιμονιού...Μπορείς να πάρεις το S με τις πόρτες με μπροσθοκίνητο είτε με πισωκούνα, ΑΛΛΑ εχει βασικά μειονεκτήματα...
1. Ο δρόμος ειναι διπλής κατεύθυνσης
2. Λόγω ρημοτομίας δεν υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ ορατότητα
3. Εκτός απ τα 2 ρεύματα κυκλοφορίας υπάρχουν και 2 κάθετα στενά (1 δίπλα στο γήπεδο του μπάσκετ και ένα ΑΚΡΙΒΩΣ απεναντι) απ τα οποία μπορεί ανα πάσα στιγμή να βρείς κάποιον σταματημένο στη μέση του δρόμου....

Οπότε καλό θα ήταν να την αποφεύγουμε για να αποφύγουμε και δυσάρεστα γεγονότα...
Παρόλα αυτά, μπορεί βραδάκι να κανονιστεί εκεί να μαζευτούμε παρέα και εμ φακούς να ενημερώνουμε αυτόν που έχεται για να "μπεί" οτι ο δρόμος είναι καθαρός και να κάνουμε τις καγκουριές μας με ασφάλεια.

Ibizoni
03-01-2007, 15:24
Και...προς τα που πέφτει η Ναυαρίνου..;:redface:

Συμφωνώ με Βρωμόγκαζο για τον τάπητα της Αττικής, ακόμα και με λιωμένα λάστιχα θα σε κρατήσει μέσα το EDS (εκτός εάν κάποιος δεν θέλει να στρίψει αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να κτίσει και ψάχνει χώρο...)

Παρόλα αυτά...

1. Η είσοδος της Αττικής από Βάρης Κορωπίου (καλή για να καταλάβεις πως δουλεύουν τα ηλεκτρονικά σου...)
2. Η προηγούμενη στροφή (φανάρι) από Βάρης-Κορωπίου (πολύ γλιστερή και με γιαμπ)
3. Η αριστερή της εξόδου Αττικής προς αεροδρόμιο (έχει πλάκα περνάς από την εξωτερική "γρήγορους"...)
4. Βλάχικα-Λεωφ.Βουλιαγμένης, η τελευταία αριστερή πηγαίνοντας προς τη λεωφόρο (άσκηση θάρρους! μικρές ώρες μόνο για να μην έχει σταματημένα ουρά καθότι τύφλη...) και στο καπάκι η δεξιά για να μπεις στη Βουλιαγμένης (αν έχεις μαζέψει φόρα και αν το φανάρι είναι πράσινο...)
5. Η πλατεία που σκας από περιφερειακή Καρέα προς Ηλιούπολη (η μεγάλη κατηφόρα που έχει τη fθηνότερη Shell...)
6. H "ειδική" Κρεμασμένος Λαγός πάνω από το Πανόραμα Βούλας (πολύ στενή με γκρεμό και ουσιαστικό χώρο μόνο στην τελευταία αριστερή στην κορυφή αλλά θέα που αποζημιώνει αν έχεις υπαρξιακά -και δεν εννοώ το νεκροταφείο...)

spirosg
04-01-2007, 07:15
Και...προς τα που πέφτει η Ναυαρίνου..;:redface:

Στην Αγία Παρασκευή. Είναι ο δρόμος που περνάει μπροστά απο τον Δημόκριτο....
Αν τυχόν και δεν το βρείς... σφύρα να πάμε παρέα για να σου δείξω πού είναι :whistling2:whistling2
(όχι για άλλο λόγο, σιγά μην πάω εγώ για να κάνω ...... αλητείες)
Ε και μιάς και θα πάμε.... δεν κανονίζουμε να έρθουν κι άλλοι που.... έχω καιρό να τους δώ?

Ibizoni
04-01-2007, 13:54
Δεν ήξερα ότι τη λένε Ναυαρίνου...Santa μένω κι εγώ...

Γλιστερή αλλά μπορεί να γίνει το τσαφ για τους λόγους που είπες Dark...

blackibizakias
04-01-2007, 18:01
ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ,ΑΝΑΒΑΣΗ ΑΙΓΙΟΥ-ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΣΗ ΛΑΜΙΑΣ-ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΣΟ ΞΕΝΕΡΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΦΤΙΑΧΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΜΕ ΠΑΛΛΑ ΓΚΑΖΙΑ...ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ!

Biliou
18-02-2007, 22:43
Δεν λέει κάτι η παρακάτω, απλά τον τελευταίο καιρό συνηθίζω να την παίρνω με χειρόφρενο...:D
Ο δρόμος στο οποίο κινούμαι είναι κατηφορικός κ αυτός στον οποίο μπαίνω έχει ιδια κλίση με τον άλλον που σημαίνει ανάποδη κλίση...Μου αρέσει γιατί γυρνάει το αμάξι με ελάχιστα χιλιόμετρα κ ειδικά όταν κάτω είναι βρεγμένο, με ένα τσίμπιμα στο χειρόφρενο θέλει full-lock ανάποδο!!
Βασική προϋπόθεση εννοείται, να μην έχει παρκαρισμένα αριστερά-δεξιά...

http://img120.imageshack.us/img120/9683/ebrakesv2.th.jpg (http://img120.imageshack.us/my.php?image=ebrakesv2.jpg)

G-P
19-02-2007, 23:19
Πίσω ρε φονιάδες... :cool:
ακους φουλ αναποδο... :o
ρε φίλο με τον φαναρτζη θα μας κανεις...????? :rofl

Biliou
19-02-2007, 23:49
Ρε σου λεω σλόου μόσιον κατάσταση;)

Fantomas
20-02-2007, 11:27
Ρε σου λεω σλόου μόσιον κατάσταση;)

Bullet - time και έτσι? :p

για να αποφεύγεις πεζούς, μηχανάκια, κτλ... :lauphing :lauphing :lauphing

kemmotar
21-02-2007, 10:05
αγορινες παιχνιδιαρηδες, δεν κανονιζετε κανα track day προς Ιονιο μερια?
εδω θα δειτε τι σημαινει στροφες..... εχετε ακουσει την ουρα του ποντικου? ειναι εκει που σκοτωσαν οι γερμανοι την μεραρχια των ιταλων (απο μαντολινο κορελι), την του αγιου σπυριδωνα?.... εδω ειναι η χαρα του στροφιζειν σε τετοιο βαθμο που ολοι οι συνεπιβενοντες πλην οδηγου να ζαλιζονται......
αποτομα Sακια, αναποδες κλισεις, ελλειπη κυκληδωματα, γκρεμος με θαλασσα απο κατω, πετρες να πεφτουν απο τα αιγοπροβατα (γαμω το σπιτι τους ποτε θα βγω με καμια καραμπινα να αρχισω να τουφεκαω), κατσικια να προβαλλουν ολο το 24ωρο ξαφνικα στην μεση του δρομου, στενοι δρομοι και φουρκετες χωρις ορατοτητα....

και εμεις εδω συζηταμε για στροφες στην αγια παρασκευη, για δημοκριτο (αχχχ ωραια εκει), για λαιμους και λιμανακια, σαρωνιδα, κορωπι, βαρκιζα και δεν ξερω εγω τι αλλο....;)

για κελ μπουρνταν στο ραλλυ "σαρδηνιας", απο συμμετοχες μην φοβαστε εχουμε λαο.... (evo, subaru WRX, S2000, ferrari modena, MR2, S3, και φυσικα εμενα....:p )

mixop
21-02-2007, 13:31
αποτομα Sακια, αναποδες κλισεις, ελλειπη κυκληδωματα, γκρεμος με θαλασσα απο κατω, πετρες να πεφτουν απο τα αιγοπροβατα (γαμω το σπιτι τους ποτε θα βγω με καμια καραμπινα να αρχισω να τουφεκαω), κατσικια να προβαλλουν ολο το 24ωρο ξαφνικα στην μεση του δρομου, στενοι δρομοι και φουρκετες χωρις ορατοτητα...

ειπαμε ρε συ......να τρεξουμε λιγακι, να παιξουμε ,αλλα οχι και ετσι.....
ετσι οπως το περιγραφεις μαλλον για συνταγη αυτοκτονιας μου ακουγεται......:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ramidakos
21-02-2007, 14:08
Για τους Βόρειους πάλι, δρόμος της Χαλκιδικής που τον ξέρουν και τον προτιμούν μερικοί για να αποφύγουν την κίνηση και το πήξιμο στο πρώτο πόδι. Η διαδρομή από Sani μέχρι Κασσανδρεία, είναι απλά όνειρο! Απίστευτη φύση, λίγα έως καθόλου αυτοκίνητα (το χειμώνα), τρελλές στροφές και φουρκέτες και μια άσφαλτος με επικάλυψη χώματος και σκόνης στα σημεία που τα θές... :rolleyes:

Χειροφρενάκια με 80 Χμ και "δανεικό σπορ" αυτοκίνητο... σκέτη κ@ύλα! :tu

top gun power
21-02-2007, 14:50
Στο ακρωτηρι της Κασσανδρας στη μυτι εκει ειχα παει για ψαρεμα ηταν ονειρο!!!!
Θελω να ξαναπαω Χαλκιδικι!!!!Ειχα γνωρισει και ωραιες κοπελες!!!!:D

Ibizoni
21-02-2007, 16:57
Για τους Βόρειους πάλι, δρόμος της Χαλκιδικής που τον ξέρουν και τον προτιμούν μερικοί για να αποφύγουν την κίνηση και το πήξιμο στο πρώτο πόδι. Η διαδρομή από Sani μέχρι Κασσανδρεία, είναι απλά όνειρο! Απίστευτη φύση, λίγα έως καθόλου αυτοκίνητα (το χειμώνα), τρελλές στροφές και φουρκέτες και μια άσφαλτος με επικάλυψη χώματος και σκόνης στα σημεία που τα θές... :rolleyes:

Χειροφρενάκια με 80 Χμ και "δανεικό σπορ" αυτοκίνητο... σκέτη κ@ύλα! :tu

Πράγματι! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ διαδρομή! Αλλά θυμάμαι που είχε μερικά σημεία που μπορούσες εύκολα να σπάσεις το αυτοκίνητό σου από κακοτεχνίες του δρόμου...(ή μήπως ήταν η διαδρομή προς Χελώνα..;)

lolosxalkida
21-02-2007, 17:10
travate kai kammia voreia evia na deite strofiliki alla kalitera na min fate poli giati ston girismo prepei naxete kai sakoulles mazi:tu:confused:

Ramidakos
21-02-2007, 17:36
Πράγματι! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ διαδρομή! Αλλά θυμάμαι που είχε μερικά σημεία που μπορούσες εύκολα να σπάσεις το αυτοκίνητό σου από κακοτεχνίες του δρόμου...(ή μήπως ήταν η διαδρομή προς Χελώνα..; )
Ναι, προς Χελώνα είναι ντεμί άσφαλτος και χωματόδρομος, αλλά κι εκεί με χειροφρενάκι κάνεις τρελλό παιχνίδι! Το ντουμάνι βέβαια πίσω σου είναι άλλη υπόθεση...

ΑΑΑΑΑ! Και προς ένα Beach Bar (Καλυψώ) στο πρώτο πόδι, ανάμεσα στην Ν.Φώκαια και στην Ποτίδαια έχει έναν χωματόδρομο, με αρκετή ποσότητα άμμου... το χέρι μου είναι μόνιμα στο χειρόφρενο... Η θάλασσα δεν λέει μία, αλλά μόνο και μόνο για τον δρόμο πηγαίνω εκεί... Όσοι είναι μαζί μου τα καλοκαίρια, ξέρουν!!! :mf_popeanim

tasost
23-02-2007, 08:15
travate kai kammia voreia evia na deite strofiliki alla kalitera na min fate poli giati ston girismo prepei naxete kai sakoulles mazi:tu:confused:

Γιωργο τους εχω παει στο χωριο μου....μαλλον οι περισοτεροι καταλαβαινουν τι εννοεις.:redface: :redface: :redface:

Magdem
23-02-2007, 09:17
Γιωργο τους εχω παει στο χωριο μου....μαλλον οι περισοτεροι καταλαβαινουν τι εννοεις.:redface: :redface: :redface:

καταλαβαινουμε καταλαβαινουμε :notworthy :notworthy
εμεις οι χαλκιδεοι :lauphing :lauphing
για να μην ξεχναμε και την ριτσωνα που ειναι διπλα!!!

Chris_Fr
24-02-2007, 15:05
Και προς Αγια Αννα εχει φοβερες στροφες και προς Κεραμια προς Ευβοια μερια.Εναι η κοπελια μου απο εκει!το ειχα κανει το κορολλακι wrc εκει!!

G-P
05-03-2007, 21:06
Οι Ευβοιώτες πράγματι κάνουν wrc... :notworthy
Από Στενή προς Χιλιαδού... :cool:
http://img76.imageshack.us/img76/5042/strofesif5.th.jpg (http://img76.imageshack.us/my.php?image=strofesif5.jpg)
και μετά αυτές έχει και άααααααααααααλλες :eek: :eek:
και χωματα και νερά και μπάζα...
πολύ περιπέτεια μιλάμε... :lauphing

top gun power
16-02-2008, 21:32
Λεποννν
Μιας και εχουμε πολυυυυυ καιρο να γραψουμε εδω το ξαναεμφανιζω δειχνοντας σας τα κατορθωματα μου σημερα το απογευμα σε στροφουλα που ειναι αγαπημενη μου
Οριστε το βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=_m3xL4_1I6c

killbill
16-02-2008, 21:50
Παντελη το ειχες στη βροχη ή φτηνα τη γλιτωσες?

top gun power
16-02-2008, 22:10
Παντελη το ειχες στη βροχη ή φτηνα τη γλιτωσες?
Ενοειτε οτι το ελεγχα εκανα πολλα περασματα και ταιριαξα αυτα τα 2 που μου αρεσαν πιο πολυ.....

arhs kaz
16-02-2008, 22:41
ωραίος ο Παντελής:tu

ad ibiza FR
16-02-2008, 23:10
orange team ο Παντελής!!!!!!!!!!!!

top gun power
16-02-2008, 23:13
orange team ο Παντελής!!!!!!!!!!!!
Yπερβολες!!:tu :tu :tu :tu

mixop
17-02-2008, 17:21
Yπερβολες!!:tu :tu :tu :tu

αν το εκανες αυτο με χειροφρενο τοτε καλως
,αλλα αν σου πεταξε τετοιο κωλο απο μονο του (που τετοια τυχη με το ιbiza...),,,τοτε ο θεος ηταν μαζι σου....

killbill
17-02-2008, 17:42
Eγω θα ελεγα το αντιθετο ... Τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω , οταν πεταει κωλο το ιμπιζα το κανει πολυ ομαλα . Το συγκεκριμενο περασμα για χειροφρενο μου φαινεται , γιατι στο τελος η μουρη κινειται προς το εξωτερικο της στροφης

mixop
17-02-2008, 19:31
Eγω θα ελεγα το αντιθετο ... Τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω , οταν πεταει κωλο το ιμπιζα το κανει πολυ ομαλα

μην το λες....

πριν κανα εξαμηνο μπηκα σε μια στροφη με περιπου 80-100χλμ,,(γνωστη στροφη για μενα,,και μπορεις να στριψεις μα αυτα τα χιλιομετρα στη συγκεκριμενη)

για κακη μου τυχη πανω στη στροφη εχαν πεσει λιγα νερα...:(

οπως περασε η μουρη του αυτοκινητου απο πανω μου πεταξε τα μουτρα προοδευτικα,,δε με ξαφνιασε...
οταν ομως περασε ο κωλος απο πανω...ξεκολησε εντελως..:( ,,μου γυρισε ολο το αμαξι...:eek: εκοψα αναποδα το τιμονι και κυριολεκτικα λιγα εκατοστα απο το κρασπεδο,,το αμαξι με ακουσε και αλαξε πορεια....η συνεχεια??? εφερα κανα -δυο σβουριδια των 360 μοιρων (δεν θα την ξεχασω εκεινη τη στιγμη,,ολα γυριζανε και δεν ελεγε να σταματησει..) ωσπου επιτελους σταματησε.......
για καλη μου τυχη δεν ερχοτανε κανενα αμαξι απο το αντιθετο ρευμα..

εκανα κανα μισαωρο να συνελθω απο το σοκ και αφου εκανα τον σταυρο μου...εφυγα..

προσοχη στα μουτρα,ειναι υπουλα....:cool:

enigma
17-02-2008, 21:02
Μπορεί να μην έχουμε κανά πισωκίνητο ή κανά γαλλικό αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που το ibiza πετάει κ@λο.....Την πρώτη φορά το έπαθα με κρυα άστρωτα λάστιχα, αλλά σε μέρος με αρκετή άπλα για τα χλμ που είχα και την δεύτερη σε μια πίστα cart που πέταξε τρελό κ@λίδι....Την πρώτη φορά πάντως με αιφνιδίασε γιατί μετά τα μούτρα ήρθε σαν σφαλιάρα ο κ@λος.....

top gun power
17-02-2008, 21:18
Παιδια δοξα το θεο που υπαρχουν μερικοι δρομοι που ειναι "γυαλι"κατω και με τσιμπημα του χειροφρενου σε σχεσι με την τραμπα σε λιωμενα πισω λαστιχα και λιγο καλυτερα μπροστα παιζω με τον κωλο του ιμπιζα μου.....
Εχω μαθει πολλα και ιδιαιτερα σε σχεση με το αναποδο και το γκαζι.Στην συγκεκριμενη στροφη που εχω τραβηξει ηθελε λιγο παραπανω γκαζι στην εξοδο.....
Αλλα διπλωσε ωραια.....:D

kemmotar
18-02-2008, 08:37
οπως το λες παντελη, ηθελε λιγο περισσοτερη δυναμη η εξοδος αλλα απο την αλλη δεν ειναι ουτε φαρδυς ο δρομος και νερα ειχε κατω....

εμενα οσες φορες εχει διπλωσει το χρεπι ειναι ειτε με μεγαλη ταχυτητα εισοδου που ξεκολλαει ο πισω αξονας ειτε με κρυα ελαστικα.....ε τα pzero δεν ζεσταινονται και με την μια, οσο και να τα πας