PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : πρόγραμμα (πολύ ευχαριστημένος)

Σελίδες : [1] 2

cartoonrabit
17-05-2006, 13:40
Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους Σπύρο (@ngel) Νίκο (Tsakinnen) και Τάσσο (Darkside) για την πολύτιμη βοήθειά τους.
Την δευτέρα ήστερα από πολλά mail και τηλεφωνήματα (τα έπρηξα τα παιδιά) πήγα και έβαλα ένα πρόγραμμα που μου προτείνανε.
Δυστιχώς παραπάνω λεπτομέρειες δεν μπορώ να δώσω για το συγκεκριμένο πρόγραμμα αλλά ξέρω ότι κάτι ετοιμάζει ο Σπύρος αργότερα για ομαδική, αφού πάρει και τις απόψεις των παιδιών που το φοράνε.
Αυτό που έχω να πώ εγώ είναι οτι απο την εως τώρα χρήση του έχω μείνει πραγματικά πολύ ευχαριστημένος.:tu
Πριν μπεί το πρόγραμμα είχα πολλόυς δυσταγμούς για το εαν πρέπει να το βάλω, μήπως βλάψω τίποτα κτλ. Μετά απο τις εξηγήσεις των προαναφερθέντων αποφάσισα (και καλά έκανα) να το κάνω το βήμα.
Πραγματικά το αυτοκίνητο νιώθω ότι τραβάει καλύτερα. Που να μπεί και καμιά σκούπα (αργότερα).
Θα ήθελα να επισημάνω την καταπληκτική δουλεία που γίνεται εδώ και την πραγματική βοήθεια που δίνουν οι ειδικοί εδω μέσα στα προβλήματα του καθενός. Κυριολεκτικά μου έχει κάνει εντύπωση.:notworthy
Θα πρότεινα σε όσους θέλουν να πάνε να βάλουν πρόγραμμα να περιμένουνε λίγο γιατί πιστεύω ότι αυτό το συγκεκριμένο πραγματικά αξίζει.
Και πάλι ευχαριστώ παιδιά.:D

enigma
17-05-2006, 13:44
Καλορίζικο!!!Έχεις pm.

IBIZOMANIA
17-05-2006, 13:48
Καλορίζικο και σε ζουλεύω!

geo
17-05-2006, 15:16
ελπιζω αυτη η προσπαθεια για ομαδικη αγορα προγραμματος να μην καταληξει σε φιασκο οπως οι δυο προηγουμενες αποπειρες,οχι βεβαια με ευθυνη της διαχειρισης αλλα των ιδιων των επαγγελματιων.

ορθως πιστευω υπαρχει καποια επιφυλακτικοτητα μεχρι να δοκιμαστει το project.

kpilidis
17-05-2006, 18:40
να το χαίρεσαι!!!

TopGun
17-05-2006, 18:50
paidia otan ebala to panakribo programma (an 8hmaste) poy to amaksi phgaime poly kalytera, alla to ebgala giati htan panakribo, eixa ksenerwsei giati den mporoysa na brw aloga me xamhlo kostos. telika molis x8es ebala ena programma k mazi me to BMC k thn xeiropoihth eksatmish to ibiza ebgale 122hp se dynamometro k o kofths metakinh8hke stis 7500rpm. enw prin thn metatroph moy ebgale 106hp apo ta di8en 115 poy exoyn ta topGun stis 6200. to programma to phra 480e pisteyw oti einai kala, eseis ti lete?

geo
17-05-2006, 19:23
φιλε topgun αν εχεις το ibiza που φαινεται στο avatar σου τοτε δε μιλαμε για 115 αλλα για 101 (ισως και λιγοτερα) αλογα,καθως το topgun MK3 δεν ειχε καθολου μηχανικη βελτιωση αλλα μονο look και ice...

Anyway,η τιμη ειναι σε λογικα πλαισια προς το "αλμυρη" αλλα εφοσον βρισκεσαι επαρχια ειναι λογικο.Να υπολογιζεις ομως -10 αλογα απο την τιμη που λες.Το μοτερ αυτο για να δειξει 120+ αλογα σε ΣΟΒΑΡΟ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ δυναμομετρο χρειαζεται εκκεντρα και φτιαξιμο στο καπακι τουλαχιστον.

Darkside
17-05-2006, 20:01
Αν και τα εχουμε πει,,και παλι καλοριζικο,,,πραγματικα το προγραμμα το συγκεκριμενο αναβει φωτιες,,,:cool:

Tsakinnen
18-05-2006, 05:54
Το εν λογω προγραμμα χθες ειχε το πρωτο σοβαρο τεστ. Πηγε δυναμομετρο.
Το αυτοκινητο εδωσε 116,001 Hp με τη βοηθεια σκουπας και τελικου.:D

cartoonrabit
18-05-2006, 14:52
Νίκο χωρίς την σκούπα και το τελικό πόσο λές να δίνει?
καμιά 8αρα άλογα?
πόσα δίνουν περίπου η σκούπα και το τελικό?

Darkside
18-05-2006, 17:51
ενα προγραμμα ποτε δεν μετριεται σαν αλογα,,αλλα σαν %,,,προφανως για το δικο σου υπολογισε ενα 7-8 % αυξηση της υποδυναμης,,:d

kpilidis
18-05-2006, 20:18
πολύ καλο ακουγεται!!!

σε ποιο δυναμομετρο νικο?

enigma
19-05-2006, 09:22
Αρκετά καλά, τα αποτελέσματα.Βέβαια θα ήταν πιο καλό να βλέπαμε μια δυναμομέτρηση πριν και μετά ώστε να δούμε το πραγματικό κέρδος στην απόδοση.
Με τι φίλτρο βγάλατε αυτά τα νούμερα;Tsakinnen θυμάσαι καθόλου ροπή;

Tsakinnen
19-05-2006, 10:12
Εχουμε και λεμε...
Η δυναμετρηση εγινε στο ΑΜS
85,3 KW @ 6060rpm
139,9 Nm @ 4660
To φιλτρο ειναι της Green οπως και ολη η σκουπα.
θα προσπαθησω να ανεβασω και τα διαγραμματα...

Darkside
19-05-2006, 18:02
Οταν επεστρεφε απο το δυναμομετρο με πηρε τηλ να μου πει τ αποτελεσματα,,,υπερβολικα πολυ καλο,,,,το αποτελεσμα,,,

kpilidis
19-05-2006, 22:34
για ανέβασε νικο την δυναμόμετρηση να το δουμε το γραφημα

blackibiza101
21-05-2006, 08:26
Καλοριζικο φιλε μου κ αντε να γινει καμια ομαδικη γιατι κ εγω ετοιμαζομαι για REVO η GIAC.Αν ειναι τοσο καλο αυτο γιατι οχι κ εγω;:tu

Darkside
21-05-2006, 10:08
Αξιζει να περιμενεις λιγακι,,,,,:cool:

blackibiza101
21-05-2006, 18:39
Αυτο θα κανω!!

brwmogazos
22-05-2006, 14:03
Οκ θα αλλαξω ελατηρια στις βαλβιδες θα βαλω προγραμμα με 8αρες κοφτη και θα βγαλω 130 αλογα...

Συγκρινουμε το προγραμμα του τοπ γκαν με κοφτη 6600 περιπου με custom με κοφτη 7500?

Για καθηστε ρε παιδες μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Και εγω καλλιστα μπορω να ισχυρηστω οτι ολα τα προγραμματα ειναι ιδια απλως μετατοπιζουν τις καμπυλες λιγο εφοσον ανεβαινει ο κοφτης.Το αν λεω βλακειες η εγκυρα πραγματα δεν εχουμε την γνωση πιστευω να το αποδειξουμε.

Με τα διαγραμματα ροπης εχω περιεργεια να δω τι γινεται.

Για δωστε περισσοτερες πληροφοριες ρε παιδες.

Απλως λεω να μην ενθουσιαζομαστε με τα σουπερ ντουπερ πραγματα που μας πουλανε, εκει θελω να καταληξω.

tasost
22-05-2006, 18:14
ωπα ωπα φιλε brωμογκαζε πηρες φορα.... καταρχην κατα την ταπεινη μου γνωμη εισαι ατοπος γραφοντας οτι
"Συγκρινουμε το προγραμμα του τοπ γκαν με custom?"

αυτο προσπαθησε να μην το λες παραπερα (με μια επιφυλαξη απο εμενα) οτι το custom προγραμα ειναι υποδιαιστερο...απο ενα universal....

παντου ισχυει οτι ο μαραγκος κανει καλυτερα επιπλα απο την S@@O πχ κ ουτο καθεξης

k θα σου το αποδειξω ως εξης....

ειναι αλλο να βαζεις προγραμμα το οποιο θα φτιαχτει πανω στο αμαξι σου με βαση αυτα που εχεις φορεσει κ αλλο ενα προγραμμα που κανει για ολα τα ibiza 1.4 16v
γνωριζοντας παντοτε το ονομα του ελληνα βελτιωτη κ τη δουλεια του ειναι αλλο το service που θα σου κανει ο ιδιωτης κ αλλο η απροσωπη αντιπροσψπεια
σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιδιο το κοστος των 2 προγραμματων
το να βγαλει ενα αυτοκινητο 116.4 σε γνωστο δυναμομετρο ειναι αληθεια...αυτο που δηλωνει η αντιπροσωπεια μπορει να το αποδειξει (ς)...?κ αν δεν βγει τι μπορει να κανεις?αυτο που παρεχει το site ειναι η ελευθερη γνωμη του καθενος σε οποιοδηποτε θεμα.κ οτιδηποτε γραφεται,προτεινεται,πωλει ται δεν υποχρεωνει κανεναν να εστερνειστει τα παραπανω...αλλα σιγουρα το υφος της γλωσσας θα πρεπει να ειναι ομαλοτερο ωστε να μην υπαρχουν αντιδικιες κ γιατι ετσι εχουμε μαθει εδω μεσα να μιλαμε κ αυτο απαιτει μεσα σε εισαγωγικα το ιδιο το forum....

Darkside
22-05-2006, 18:20
Αγαπητε μου φιλε,,,επειδη εχω αλλαξει προγραμμα 2 φορες,,,εχω καποια εμπειρια πανω στο θεμα,,,ολα τα custom προγραμματα(τα φυσιολικα) θα σου πανε τον κοφτη μεχρι τις 7000στρ.,,απο κει και περα ειναι ανουσιο ν ανεβαζεις παραπανω τον κοφτη αν δεν εχεις σημαντικες βελτιωσεις στο αμαξι,,,μιας και το μονο που θα μπορεσεις να εχεις ειναι προβληματα,,,οποτε δεν μιλησε κανεις για κοφτη στα 7500,,

Απο κει και περα το συγκεκριμενο προγραμμα για το οποιο μιλαμε,,και προσωπικα εγω οπου το εβαλα και πρωτος,,,εχουμε και λεμε,,,με τα ιδια ακριβως πραγματα που φοραει το αμαξι,,το πρωτο προγραμμα που εβαλα απο αλλον βελτιωτη,,ενω ειχα την αισθηση οτι το αμαξι "παει καλα" στον δρομο ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα,,,δυστυχως ειχες την εντυπωση μοναχα,,,
Οταν μπηκε το προγραμμα για το οποιο μιλαμε τωρα,,,οι ενδειξεις στον δρομο,,στα 0-100,,στις μεσαιες και στις ψηλες το αμαξι δεν σου δινε μονο την εντυπωση αλλα στο αποδεικνύει και στον δρομο,,,
δεν εχουμε λογο κανενα να υποστηριζουμε κατι για το οποιο δεν ειμαστε απολυτως σιγουροι,,,επισης αν διαβασες υπαρχει και σχετικη δυναμομετρηση σε Fabia,,με μονο τελικο και φιλτρο οπου εδειξε 116 αλογα,,,

enigma
22-05-2006, 18:33
Baσικά εγώ δεν το πήρα ως επικριτικό το σχόλιο του brwmogazou.Χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο νομίζω ότι μάλλον θέλει να πει πως και καλά είναι ανόμοια πράγματα.Αν θες να συγκρίνεις ένα custom σύγκρινέ το με ένα άλλο custom καθώς το revo δεν είναι τόσο άγριο όσο αυτά.Μια υπόθεση κάνω,ε.
Για το 4) πάντως όπως είπα και πριν καλό θα ήταν να υπήρχε και μια μέτρηση πριν το πρόγραμμα καθώς θα έδειχνε καθαρά τι πήρε το αμάξι.
Για παράδειγμα
Μπορεί που λέει ο λόγος να πήρε 3 άλογα μόνο (και καλά το αμάξι να έβγαζε πιο πριν 103) αλλά τώρα να βγάζει αυτά τα 106 από πολύ πιο χαμηλά από πριν.Το θέμα εκτός από το πόσο δυνατό είναι κάποιο αμάξι είναι και από που αρχίζει να την δείχνει αυτήν την δύναμη;)

Van Gerokost
22-05-2006, 18:37
Darkside, τί "φοράει" το αυτοκίνητό σου?
Είμαι κι εγώ στην αναζήτηση άλλου προγράμματος, και θα ήθελα πολύ να κάνουμε ένα φιλικό ανοιγματάκι για να δούμε διαφορές.
Εγώ είμαι full 1ο στάδιο.

@ngel
22-05-2006, 18:40
Νίκο, ο Τάσος φοράει το πρόγραμμα που θα κάνουμε ομαδική αγορά (λεπτομέρειες σύντομα)
Η τιμή του είναι πολύ χαμηλώτερη από αυτό που έχεις...
Η απόδοσή του είναι σαφώς καλύτερη και ο βελτιωτής ένας από τους καλύτερους στο χώρο...

Darkside
22-05-2006, 18:48
Ρε τι εχετε παθει ολοι με αυτα τα φιλικα ανοιγματακια,,,??,,:eek: εχω δηλωσει εξαρχης οτι δεν κανω "ανοιγματακια" για τον λογο οτι δεν ειμαι Fun και επισης δεν φημιζομαι για την καλη μου εκκινηση :D ,,

απο κει και περα,,μπορουμε ανετα να τα πουμε και την Παρασκευη στην Συναντηση,,

αυτο που ειπε ο enigma ειναι το πιο σωστο,,μια δυναμομετρηση του πριν και του μετα,,

οπως ειπε και ο Τασος παραπανω μπορειτε και μονοι σας να βγαλετε αποτελεσματα,,

tasost
22-05-2006, 20:15
kati μου λεει οτι θα παρεξηγηθουμε απο αυτο το θεμα.....:redface:

για να ξερετε....το custom παντοτε ειναι ακριβοτερο απο ενα φασον proγραμμα

το συγκεκριμενο θα ειναι κατα πολυ φθηνοτερο απο το ρεβο,,,,αρα δεν υπαρχει λογος συγκρισης custom me custom.....

enigma
22-05-2006, 20:19
Όχι ρε σεις γιατί να παρεξηγηθούμε;Όσο για αυτό που λες συμφωνώ καθώς πληρώνεις το όνομα της κάθε εταιρίας και όντως η τιμή του είναι αρκετά καλή που ρώτησα τα παιδιά.Σκανδαλιστική :)

geo
22-05-2006, 20:43
Λοιπον,επειδη οπως λετε το καθε προγραμμα δειχνει τις δυνατοτητες του στο δρομο να κανονισουμε ανοιγμα μεταξυ revo,tfr και του καινουργιου προγραμματος για να δουμε τι πραγματικα ισχυει επιτελους.Συμφωνει κανεις με την αποψη μου?

Με συγχωρειται παιδια,αλλα εδω και δυο χρονια εχω ακουσει και διαβασει τοσα πολλα σχετικα με το chip tuning του νεου κυριως ibiza και εχω γινει πολυ δυσπιστος..

Η αρχη εγινε με το tfr.Επειτα ηρθε στο προσκηνιο το "καλυτερο" προγραμμα της superchips και τωρα το "ακομα καλυτερο" νεο αγνωστης ακομα προελευσης προγραμμα.Παντα υπηρχε καποιος που το πρωτοδοκιμαζε και στο τελος απογοητευοταν.

Με ολα τα παραπανω θελω να καταληξω στο οτι οι διαφορες αναμεσα στα προγραμματα α΄σταδιου πιστευω οτι ειναι απειροελαχιστες και ουσιαστικα ειναι ολα κονσερβες!!Υπαρχουν αυτοκινητα που πηγαινουν εξισου καλα ειτε φορανε ρεβο ειτε αλλο προγραμμα και επισης αυτοκινητα που ειναι μαμα και πηγαινουν καλυτερα απο α'σταδιου:cool:

kpilidis
22-05-2006, 21:03
Συμφωνει κανεις με την αποψη μου?

me! .......

Van Gerokost
22-05-2006, 23:07
Darkside, μπορείς να μου πείς εάν το πρόγραμμα που έχεις βάλει το ρυθμίζει ο προγραμματιστής στο δρόμο, στο δυναμόμετρο, ή απλά στο "φοράει" με τη μέθοδο κολλάω-ξεκολλάω?

Thanks

@ngel
22-05-2006, 23:29
Νίκο, δεν είναι κονσέρβα ;)

geo
23-05-2006, 14:55
Παιδια επειδη πλατιαζει το θεμα με κινδυνο να παρεξηγηθουμε και επειδη βγηκαμε και off topic ας το κλεισουμε εδω.Αν συμφωνουν οι mods ας μεταφερουν τα ασχετα ποσταρισματα στην ενοτητα off topic.

kpilidis
23-05-2006, 15:17
μεταφερθηκαν !

Darkside
23-05-2006, 17:01
Επειδη διαβασα και τα post οπου εχουν μεταφερθει,,αν μιλησω ανοιχτα εδω μεσα για ολα οσα γνωριζω πανω στο θεμα "προγραμμα" τοτε θα υπαρξουν πολλα προβληματα λογο του γραπτου λογου,,ελατε στη συναντηση και θα σας λυθουν πολλες αποριες και παρα πολλα πραγματα οπου δεν γνωριζετε κι ολας,,και φυσικα δεν ειναι δυνατον να γραφτουν για παρα παρα πολλους λογους,,,

Επισης δεν εχετε παρατηρησει κατι τοσο καιρο και αυτο με βαζει σε διαφορες υποψιες(κυριως κακες,,και μπορειτε να το λαβετε οπως θελετε,,,)

Απο κει και περα σε θεματα οπου εχουν σχεση με φιλικα ανοιγματα,,και οτιδηποτε αλλο οπου εχει τετοια σχεση δεν αρμοζουν στο club αυτο,,(χωρις παρεξηγηση εδω απο κανεναν)

Νικο το προγραμμα φτιαχνετε για το καθε αμαξι ξεχωριστα,,,

kpilidis
23-05-2006, 18:37
ο επαναπρογραμματισμος γινετα σειριακα ή με αλλαγη τσιπακι?

Darkside
23-05-2006, 19:12
με αλλαγη στο τσιπακι Κυριακο,,,

Να προσθεσω στην απαντηση μου στον Νικο,,,πως φτιαχνετε αναλογα με το τι φοραει το αμαξι,,δεν γινετε κατι δηλαδη σε δυναμομετρο η στον δρομο,,,

Van Gerokost
23-05-2006, 20:48
Να προσθεσω στην απαντηση μου στον Νικο,,,πως φτιαχνετε αναλογα με το τι φοραει το αμαξι,,δεν γινετε κατι δηλαδη σε δυναμομετρο η στον δρομο,,,

Ευχαριστώ για την απάντηση :)
Επίσης επειδή κατάλαβα ότι παίζει πρόβλημα να ειπωθούν λεπτομέρειες, θα τα πούμε απο κοντά την Παρασκευή.

brwmogazos
23-05-2006, 22:44
ωπα ωπα φιλε brωμογκαζε πηρες φορα.... καταρχην κατα την ταπεινη μου γνωμη εισαι ατοπος γραφοντας οτι
"Συγκρινουμε το προγραμμα του τοπ γκαν με custom?"

αυτο προσπαθησε να μην το λες παραπερα (με μια επιφυλαξη απο εμενα) οτι το custom προγραμα ειναι υποδιαιστερο...απο ενα universal....

παντου ισχυει οτι ο μαραγκος κανει καλυτερα επιπλα απο την S@@O πχ κ ουτο καθεξης

k θα σου το αποδειξω ως εξης....

ειναι αλλο να βαζεις προγραμμα το οποιο θα φτιαχτει πανω στο αμαξι σου με βαση αυτα που εχεις φορεσει κ αλλο ενα προγραμμα που κανει για ολα τα ibiza 1.4 16v
γνωριζοντας παντοτε το ονομα του ελληνα βελτιωτη κ τη δουλεια του ειναι αλλο το service που θα σου κανει ο ιδιωτης κ αλλο η απροσωπη αντιπροσψπεια
σε καμια περιπτωση δεν ειναι ιδιο το κοστος των 2 προγραμματων
το να βγαλει ενα αυτοκινητο 116.4 σε γνωστο δυναμομετρο ειναι αληθεια...αυτο που δηλωνει η αντιπροσωπεια μπορει να το αποδειξει (ς)...?κ αν δεν βγει τι μπορει να κανεις?αυτο που παρεχει το site ειναι η ελευθερη γνωμη του καθενος σε οποιοδηποτε θεμα.κ οτιδηποτε γραφεται,προτεινεται,πωλει ται δεν υποχρεωνει κανεναν να εστερνειστει τα παραπανω...αλλα σιγουρα το υφος της γλωσσας θα πρεπει να ειναι ομαλοτερο ωστε να μην υπαρχουν αντιδικιες κ γιατι ετσι εχουμε μαθει εδω μεσα να μιλαμε κ αυτο απαιτει μεσα σε εισαγωγικα το ιδιο το forum....

Τασο με παρεξηγησες γιατι ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟ ΡΕΒΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ CUSTOM...Οσα ποστ μου και να ψαξεις στο φιλικο σαιτ θα δεις οτι επαναλαμβανω παντα οτι το Ρεβο σε θεμα αποδοσης ειναι χειροτερο απο οτιδηποτε αλλο.Απορω πως καταλαβες το ακρως αντιθετο με αυτο που λεω...ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΟ ΕΝΑ CUSTOM.Παρα μονο οτι ειναι ΑΤΟΠΗ Η ΣΥΓΚΡΙΣΗ 2 ΑΝΟΜΟΙΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ...

Και διαβαζοντας το ποστ σου βλεπω οτι και αλλοι παρασυρονται και νομιζουν οτι η λανθασμενη αυτη αναφορα σου ειναι η γνωμη μου.

Αναφερω οτι ΔΕΝ μπορουμε να συγκρινουμε ενα χειροποιητο προγραμμα με το ΡΕΒΟ γιατι ειναι 2 προγραμματα που δεν εχουν κοινο κοφτη.

Το ενα τα δινει ως τις 6600 περιπου και τα custom στο οσο γουσταρεις και αντεχουν τα ελατηρια στις βαλβιδες σου.Το ενα εχει εξελιχθει συμφωνα με τα περιφερειακα σου αν γινει σε σωστο μαστορα και το αλλο με 2-3 πραγματα που προτεινονται για την βελτιωση του...

Προσωπικα πιστευω πως ενα custom προγραμμα αν εξελιχθει με ιδιο οριο περιστροφης οπως το ρεβο οι διαφορες τους θα ειναι αν οχι μηδαμινες, ελαχιστες για το μοτερ μας.

Και ειλικρινα θα ηθελα πολυ να δω ενα τετοιο δειγμα...

Γιαυτο και αναφερω με χαβαλε οτι βαζω και εγω 8500 κοφτη και βγαζω 130 αλογα.

Οσοι εχουν ασχοληθει λιγο με μηχανολογια και εστω ΜΕΚ ειμαι σιγουρος οτι γνωριζουν καλα την επιδραση του στροφαρισματος σε ενα μοτερ στην αποδοση του.

Μην παμε μακρια ομως.Ας δουμε τους κινητηρες μοτοσυκλετων και συγκεκριμενα στα 600 κυβικα...τυχαια πιστευεις οτι τα ορια περιστροφης τους εφτασαν τις υποτιθεμενες 17000 στροφες κοφτη?

Σε καμια περιπτωση δεν κοροιδευω το ποστ σου.Για ονομα του θεου και απορω πως βλεπεις κατι τετοιο...δεν νομιζω να εχω δειξει τετοια δειγματα συμπεριφορας σε κανενα φορουμ ως σημερα...

Πιστευω οτι οταν εχουμε καποιες γνωσεις σε μηχανολογικα θεματα και ξερουμε 5 πραγματα, μπορουμε και απο μονοι μας να εξηγησουμε καποια πραγματα χωρις να εντυπωσιαζομαστε απο αυτο που μας πλασαρει καθε βελτιωτης.

Και επειδη παντα αναμεσα μας υπαρχουν ατομα ασχετα που εντυπωσιαζονται με το παραμικρο οι βελτιωτες θα συνεχισουν να μας τον πιανουνε...παρε για παραδειγμα τους εξατμησαδες που την εχουν δει ολοι σχεδον επιστημονες....

Ελπιζω να καταλαβαινεις το Point of View μου...

Εαν δεν πληρωνε ο πατερας μου για την βελτιωση του κουβαδιου μου δεν θα εβαζα σε καμια περιπτωση ΡΕΒΟ + BMC...το εχω αναφερει πολλες φορες...

Baσικά εγώ δεν το πήρα ως επικριτικό το σχόλιο του brwmogazou.Χωρίς να θέλω να κάνω τον δικηγόρο νομίζω ότι μάλλον θέλει να πει πως και καλά είναι ανόμοια πράγματα.Αν θες να συγκρίνεις ένα custom σύγκρινέ το με ένα άλλο custom καθώς το revo δεν είναι τόσο άγριο όσο αυτά.Μια υπόθεση κάνω,ε.
Για το 4) πάντως όπως είπα και πριν καλό θα ήταν να υπήρχε και μια μέτρηση πριν το πρόγραμμα καθώς θα έδειχνε καθαρά τι πήρε το αμάξι.
Για παράδειγμα
Μπορεί που λέει ο λόγος να πήρε 3 άλογα μόνο (και καλά το αμάξι να έβγαζε πιο πριν 103) αλλά τώρα να βγάζει αυτά τα 106 από πολύ πιο χαμηλά από πριν.Το θέμα εκτός από το πόσο δυνατό είναι κάποιο αμάξι είναι και από που αρχίζει να την δείχνει αυτήν την δύναμη;)

Προφανως ο μονος που καταλαβε το υφος μου εισαι εσυ...

Και σε αυτο βοηθαει πιστευω στο οτι εχεις διαβασει αρκετες απαντησεις μου στο αλλο φορουμ...Και ναι οπως τα λες ειναι...αλλο Ρεβο που εχει φτιαχτει κονσερβα οπως ολοι τα λεμε σκεπτομενοι μια αναβαθμιση στην ιποδυναμη του αυτοκινητου με 2-3 πραγματακια, που θα εχει απροβληματιστη λειτουργια και αλλο custom προγραμματα που ειναι φτιαγμενα ακριβως πανω και για , το δικο μας συγκεκριμενο αυτοκινητο..

brwmogazos
23-05-2006, 22:54
με αλλαγη στο τσιπακι Κυριακο,,,

Να αναφερω και κατι εδω.

ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΝΑ CUSTOM Προγραμμα δεν εχω ακουσει να φλασαρεται ΣΕΙΡΙΑΚΑ οπως το REVO?

Εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα αυτη γιατι ολοι αρχιζουν τα κοβε ξυλωνε?

Και ειλικρινα δεν νομιζω οτι γινεται ωστε οποιος θελει να πουλησει το προγραμμα του να μπορει να ξανακολλησει το μαμα παλι.

Ισως η ολη αυτη φαση κοστιζει και κατα συνεπεια δεν μπαινουν σε τετοια εξοδα οι βελτιωτες?

tasost
24-05-2006, 06:55
αν ξερω να διαβαζω καλα βλεπω οτι εισαι ο μονος mr βρωμογκαζε που αναφερεις την υπαρξη των δυο προγραμματων.κανεις αλλος πριν απο το ποσταρισμα σου δεν ανεφερε κατι παρομοιο....αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε με τετοιες λεπτομερειες...εκτιμω τα postαρισματα με τις πολυτιμες πληροφοριες-συμβουλες που δινεις (αν κ με χαλαει η φωτο του παρμπριζ σου.....:p ) τεσπα.προσπαθουμε ολοι εδω μεσα να προωθησουμε την εννοια της ομαδικης αγορας κ απλα με ενοχλει που ενω η διοικηση φερεται αψογα ωστε να μην εκθεσει-εκτεθει βρισκονται καποιοι που θα πουν τον πικροχολο λογο τους.ΣΕ αντιθεση με αλλα club που εχει γινει σαλος για διαφορες ακατασταλιες, οσοι μπηκαν στον κοπο να γνωρισουν απο κοντα τους admin και τους mods ξερουν πολυ καλα οτι εχουν να κανουν με ατομα που αγαπουν αυτο που κανουν.κ εκει ερχομαι εγω προσωπικα κ δεν ανεχομαι να διαβαζω κ να ακουω το οτιδηποτε για το club μας...ας τελειωσει εδω αν μπορει να γινει σεβαστο, κ εγω προσωπικα θα χαιρομουν να γνωριστω με καποια απο τα μελη που εγραψαν σε αυτο το θεμα κ δεν ειχαν την τυχη να ερθουν σε καποιο meeting.τι περιμενετε?

brwmogazos
24-05-2006, 08:44
Tasouli γινεται αναφορα για τα τοπ γκαν και ιπποδυναμεις γιαυτο και αναφερομαι σε ρεβο.

Δεν ειμαι κατα των custom προγραμματων, και το εχω χιλιογραψει αυτο.
Απλως λεω να μην εντυπωσιαζομαστε ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ απο προιοντα βελτιωσης.

Τωρα αν θεωρειται η αποψη μου αρνητικη για το συγκεκριμενο πιστευω κατι τετοιο δεν ισχυει.
Δεν κατηγορω το συγκεκριμενο προγραμμα...Αλλωστε ΔΕΝ εχει γινει καμια αναφορα Public για ποιο προγραμμα μιλαμε.Αναφερομαι κατα κορον στους αυξημενους κοφτες που ακουω εδω και εκει και την συγκριση με PEBO.Αν με τα σχολια μου προκαλω κακο στο φορουμ, σε ομαδικες αγορες, και την προσπαθεια που κανουν οι mods για αυτο (που ειλικρινα το θεωρω αδιανοητο)τοτε οκ πασο.Εαν το ολο σκεπτικο του συγκεκριμενου ποστ ειναι να μαζευτουν 5-10-20 ατομα και να κανουν μια ομαδικη αγορα, τοτε οκ να κανω και edit τα σχολια μου.Αυτο 8α ειναι και το τελευταιο μου ποστ στο ibizamania.gr

Φιλικα Δημητρης.

@ngel
24-05-2006, 12:52
Εαν το ολο σκεπτικο του συγκεκριμενου ποστ ειναι να μαζευτουν 5-10-20 ατομα και να κανουν μια ομαδικη αγορα, τοτε οκ να κανω και edit τα σχολια μου.

Δημήτρη όπως μπορείς να δείς, το θέμα αυτό το άνοιξε ένα μέλος για να πεί τις εντυπώσεις του από το πρόγραμμα που έβαλε στο αυτοκίνητό του!
Δεν έχει μιλήσει κανένας ούτε για την τιμή του, αλλά ούτε και για την εταιρία κατασκευής! Συνεπώς σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να έχει γίνει για να μαζευτούν άτομα για να γίνει ομαδική αγορά, μιας και κάτι τέτοιο δεν μας ενδιαφέρει! Ο ρόλος της Διαχείρισης του IbizaMania δεν είναι να "μαζεύει" κόσμο για ομαδικές αγορές! Οι ομαδικές αγορές υπάρχουν κατα καιρούς στο IbizaMania για να μπορούν όσα μέλη ενδιαφέρονται να αποκτήσουν κάποιο προϊόν σε πολύ χαμηλώτερη τιμή από αυτή της αγοράς!
Θα ξαναπώ ότι δεν υπάρχει κανένα είδος λογοκρισίας και σε καμία περίπτωση δεν θα αλλοιωθεί το περιεχόμενο των μηνυμάτων σου!
Θα ήθελα να παρακαλέσω να ρίξουμε λίγο τους τόνους!
Το θέμα δεν θα κλειδωθεί και είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα ανοίξουν και άλλα τέτοια θέματα από ικανοποιημένα μέλη που έβαλαν το πρόγραμμα αυτό!

enigma
24-05-2006, 13:39
Na κάνω μια πρόταση;Ας μεταφέρει κάποιος mod όλα τα post που δεν έχουν σχέση με το πρόγραμμα του cartoonrabit καθε'αυτό και ας ανοίξουμε ένα νέο θέμα και να τα βάλουμε εκεί.
Έτσι και δεν θα υπάρχει κάθε φορά το ενδεχόμενο να δημιουργούνται παρεξηγήσεις σε σχέση με το νέο πρόγραμμα και θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε την ανταλλαγή απόψεων γενικά με το τι παίζει με το κάθε custom και να πουν τις εμπειρίες τους οι χρήστες τους.
Τέλος πουθενά δεν έκουσα τίποτα για το club και ειδικότερα για το πρόγραμμα σε προηγούμενα post.
Μόνο την άποψη του geo

"Η αρχη εγινε με το tfr.Επειτα ηρθε στο προσκηνιο το "καλυτερο" προγραμμα της superchips και τωρα το "ακομα καλυτερο" νεο αγνωστης ακομα προελευσης προγραμμα.Παντα υπηρχε καποιος που το πρωτοδοκιμαζε και στο τελος απογοητευοταν.

Με ολα τα παραπανω θελω να καταληξω στο οτι οι διαφορες αναμεσα στα προγραμματα α΄σταδιου πιστευω οτι ειναι απειροελαχιστες και ουσιαστικα ειναι ολα κονσερβες!!Υπαρχουν αυτοκινητα που πηγαινουν εξισου καλα ειτε φορανε ρεβο ειτε αλλο προγραμμα και επισης αυτοκινητα που ειναι μαμα και πηγαινουν καλυτερα απο α'σταδιου"

θα μπορούσε κάποιος να παρεξηγήσει αλλά και πάλι δεν θα ήταν σωστό αφού το μόνο που ήθελε να πει ήταν είμαστε λίγο επιφυλακτικοί καθώς το παρελθόν είχε δείξει άλλα.Για αυτό άλλωστε είπε να κάνουμε μια σύγκριση τουλάχιστον από κοντά και να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα τα οποία όμως δεν θα είναι και απόλυτα ασφαλή.

@ngel
24-05-2006, 14:26
Κώστα, κανένας ποτέ δεν ανάγκασε κάποιον να συμμετέχει σε ομαδική αγορά!
Το γεγονός ότι δεν υπάρχει εξάρτηση του Club από συγκεκριμένο βελτιωτή μας επιτρέπει την συνεργασία με πολλούς ώστε να μπορεί ο καθένας να βάλει αυτό που θεωρεί αυτός καλύτερο!

enigma
24-05-2006, 15:05
To ξέρω Σπύρο ότι δεν αναγκάσατε κανέναν.Δεν είπα τίποτα τέτοιο.Αυτό που είπα ήταν να γινόταν η μεταφορά ώστε να έμενε το topic του cartoonrabit και να υπήρχαν οι εντυπώσεις μόνο για το πρόγραμμα.Και σε ένα άλλο να γινόταν η συζήτηση γενικότερα για προγράμματα.΄)
Τώρα όσον αφορά το γεγονός ότι δεν υπάρχει εξάρτηση από κάποιον συγκεκριμένο βελτιωτή μόνο καλό μπορεί να χαρακτηριστεί!!!

Τέσπα, αν και δεν είναι το καταλληλότερο μέρος θα ήθελα να ρωτήω κάτι με τη σειρά μου.

Ο geo είπε:
"Με ολα τα παραπανω θελω να καταληξω στο οτι οι διαφορες αναμεσα στα προγραμματα α΄σταδιου πιστευω οτι ειναι απειροελαχιστες και ουσιαστικα ειναι ολα κονσερβες"

Και μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία.Από την στιγμή που όλοι αλλάζουν απλώς το EPROM που περιέχει τους νέους χάρτες πόσο μεγάλες τελικά είναι οι διαφορές.Είχα μιλήσει παλιά με έναν και μου είχε πει πως στην ουσία σου βάζουν ένα τσιπάκι.Τώρα ανάλογα του τι έχεις αλλάξει βαρελάκι, χταπόδι εξάτμιση σου δίνουν το ανάλογο.Άλλο αν έχεις μόνο ένα από τα παραπάνω και άλλο αν έχεις αλλάξει και τα τρία.

Darkside
24-05-2006, 16:03
Το χουμε παει πολυ μακρια το θεμα,,,εγω επιμενω παλι σε κατι που εχει μεγαλη σημασια και κανενας μα κανενας δεν εχει δειξει την παραμικρη σημασια,,,

Δεν έχει μιλήσει κανένας ούτε για την τιμή του, αλλά ούτε και για την εταιρία κατασκευής! Συνεπώς σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να έχει γίνει για να μαζευτούν άτομα για να γίνει ομαδική αγορά, μιας και κάτι τέτοιο δεν μας ενδιαφέρει! Ο ρόλος της Διαχείρισης του IbizaMania δεν είναι να "μαζεύει" κόσμο για ομαδικές αγορές! Οι ομαδικές αγορές υπάρχουν κατα καιρούς στο IbizaMania για να μπορούν όσα μέλη ενδιαφέρονται να αποκτήσουν κάποιο προϊόν σε πολύ χαμηλώτερη τιμή από αυτή της αγοράς!

Δεν ειναι τυχαιο παιδια αυτο,,,εγω φοραω 2μιση μηνες τωρα το προγραμμα και οτι εχω να πω το λεω μονο στις συναντησεις,,πιστευω οτι ελαχιστοι εχουν δοκιμασει πανω απο ενα προγραμμα πανω στο αμαξι τους,,,εγω ειμαι απο αυτους οπου ειναι το 2ο προγραμμα που βαζω οποτε εχω και μια συσγκριση με το προηγουμενο custom και με το "μαμα" προγραμμα,,,

kpilidis
24-05-2006, 17:35
δημητρη και εγω αυτην την απορεια εχω!

αφου υπαρχει η δυνατοτητα τοτε γιατι δεν το κανουν?

Van Gerokost
24-05-2006, 19:20
Ρε παιδιά, σήριαλ το έχετε κάνει!!!
Δέν κάθομαι να διαβάσω τις "εκθέσεις" (aka: μακροσκελή post-προς αποφυγή παρεξηγήσεων..) που γράφετε βέβαια, αλλά ένα πράγμα μου έχει μείνει...
Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες, ας ρωτήσει απο κοντά τον κάτοχο..Απλά και όμορφα, τώρα τί συμφέροντα και πλακώματα γίνονται και για ποιόν λόγο, δέν γνωρίζω..ούτε θα ήθελα..

brwmogazos
24-05-2006, 19:29
δημητρη και εγω αυτην την απορεια εχω!

αφου υπαρχει η δυνατοτητα τοτε γιατι δεν το κανουν?

Ελα ντε...

τι να πει κανεις...προτιμω να μου βαλουν το βισματακι και να μου φλασαρει σειριακα ωστε να φλασαρει τους χαρτες και να κανει τα CRC checks Λογικα για αυτα που φλασαρει προφανως.

Χωρις να γνωριζω υποθετω πως με σειριακο χρειαζεται επιπλεον εξοπλισμος?που κοστιζει? + μαλλον υπαρχει κλειδωμα ωστε μονο κατοπιν συνεργασιας με την Σεατ να μπορουν να εξελιχθουν προγραμματα ωστε να γινεται ο σειριακος?

Μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.

geo
24-05-2006, 19:33
το εγραψα και το πιστευω ολοενα και περισσοτερο φιλε enigma οτι ουσιαστικα τα μεχρι τωρα custom προγραμματα που εχουμε ακουσει για το καινουργιο ibiza ειναι κονσερβα.
Ναι μεν σε παραμυθιαζει ο προγραμματιστης οτι το τσιπακι φτιαχνεται στα μετρα του αυτοκινητου σου,αλλα οταν βαλεις εναν καταλυτη και ενα χταποδι πχ. και πας για αναβαθμιση σου λεει "ελα μωρε,δε χρειαζεται,το τσιπακι που σου εβαλα ειναι παραμετροποιημενο και γι'αυτα που εβαλες".

enigma
24-05-2006, 20:03
Σύμφωνα με το power:"Ο σειριακός προγραμματισμός χρησιμοποιείται κυρίως σε εγκεφάλους που δεν έχουν τους χάρτες αποθηκευμένους σε ξεχωριστή μνήμη EPROM, αλλά σε ενιαίο chip,όπως των Impreza kai EVO.Στο σειριακόπρογραμματισμό τα δεδομένα περνιούνται σειριακά μέσω της θύρας αυτοδιάγνωσης OBD.Το μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορούμε να έχουμε πάντοτε πρόσβαση σε όλους τους χάρτες της μνήμης.
Η άλλη μέθοδος και δημοφιλέστερη είναι να τοποθετήσουμε στην ECU ένα EPROM chip όπως αυτά που έχουν τα περισσότερα ευρωπαϊκά μοτέρ.Εδώ πυρήνας της διαδικασίας είναι to EPROM chip της πλακέτας που περιέχει τους χάρτες."

Darkside
24-05-2006, 20:38
εδω ας μας απαντησει ο Νικος οπου ειναι γνωστης πανω στο θεμα,,,:confused:

brwmogazos
24-05-2006, 22:01
Αυτο που λες geo το πιστευω και εγω...γιαυτο και αναφερω να μην εντυπωσιαζομαστε απο τους βελτιωτες.

Η Ecu οσο ναναι θα προσαρμοστει λιγο στα καινουρια δεδομενα οταν αλλαξουμε πχ χταποδι κτλπ απο μονη της.Οταν ομως εχουμε να κανουμε με ενα προγραμμα που θα εξελιχθει σωστα για το αμαξι μας και ας ειναι ενα ταπεινο 1.400 τοτε ακομα καλυτερα.Δεν νομιζω ομως πολλοι να ασχολουνται τοσο.Πιο πολυ πιστευω ενας προγραμματιστης ανεβαζει τον κοφτη και μετατοπιζει τους χαρτες εφοσον το οριο περιστροφης αυξανεται(αν μπορουμε να το πουμε ετσι)...και το εχει οχι σαν βαση για να εξελιξει πανω σε αυτα κα8ε αυτοκινητο ξεχωριστα..αλλα το φλασαρει σε ολα μετα αφου λιγο πολυ την ιδια βελτιωση θα εχουν..εξατμηση και εισαγωγη αερα.

Καλο θα ηταν να μαθουμε καποια πραγματα και να μην μιλαμε με υποθεσεις ομως, απο καποιον στον χωρο...

Darkside
25-05-2006, 17:47
Καλο θα ηταν να μαθουμε καποια πραγματα και να μην μιλαμε με υποθεσεις ομως, απο καποιον στον χωρο...

Εδω εισαι λαθος,,, :shifty: ,,δεν μιλαμε με υποθεσεις,,,παντα μιλαμε με αυτα που εχουμε ως δεδομενα,,,και πιστεψε με,,εχουμε αρκετα,,, ;)

brwmogazos
25-05-2006, 18:52
Εδω εισαι λαθος,,, :shifty: ,,δεν μιλαμε με υποθεσεις,,,παντα μιλαμε με αυτα που εχουμε ως δεδομενα,,,και πιστεψε με,,εχουμε αρκετα,,, ;)

Αναφερομαι στο πως φτιαχνουν τα χειροποιητα προγραμματα κατι που προσωπικα δεν γνωριζω.

Μπορεις να μας κατατοπισεις λιγο εφοσον αποτι λες ξερεις 5 πραγματα :)

Darkside
25-05-2006, 20:00
κοιτα να δεις,,,ειναι δυσκολο να εξηγησει καποιος μεσα απο τον γραπτο λογο,,,πρεπει να ρωτας,,ν απανταει ωστε να γινετε διαλογος,,,απο την αλλην δεν μπορουμε να αναφερθουμε σε καμια περιπτωση στα "δεδομενα" οπου ειπα παραπανω για διαφορους τυπικους λογους(τουλαχιστον οχι απο δω μεσα),,,,,,εγω σε καλω,,,να ερθεις αυριο να τα πουμε απο κοντα,,να κουβεντιασουμε και να σου πω εγω προσωπικα οσα ξερω στο θεμα αυτο,,:secret ,,και ν ακουσουμε τις αποψεις και ολων των παιδιων,,,:gathering

brwmogazos
26-05-2006, 01:48
Next time μιας και δεν ειμαι αθηνα αυτες τις μερες :)

Tsakinnen
31-05-2006, 08:04
Το προγραμμα εχει φτιαχτει πανω στο δυναμομετρο και περασε μια περιοδο δοκιμων κοντα στο εξαμηνο... Απο κει και περα περνει παραμτροποιηση μονο οταν εχει αλλαγες το αυτοκινητο σε σχεση με το αρχικο set up (Σκουπα τελικο) και συμφωνα με τις απαιτησεις του οδηγου παντα...

tasost
07-06-2006, 11:17
κανενα νεωτερο απο τις δοκιμες για την ομαδικη?

KOSTA_S
07-06-2006, 14:44
κανενα νεωτερο απο τις δοκιμες για την ομαδικη?

πως θα δουμε αν αξιζει αυτο το προγραμμα που λετε?
αν ειναι τοσο καλο οσο λετε αξιζει και η ομαδικη!

ibiza_sound
07-06-2006, 19:02
γιατι οχι κ προγραμμα εκει θα κολλησω..θα ξερουμε συντομα τιμη και λεπτομερειες?

@ngel
07-06-2006, 20:34
Ξέρουμε και τιμή και λεπτομέρειες ;)

kpilidis
07-06-2006, 21:31
παρακαλω οι ενδιαφερόμενοι να στέλνουν ΠΜ στον tsakinnen ή στο Darkside!!

Tsakinnen
07-06-2006, 22:50
Να σε παει ο Darkside βολτα αν θελεις....

tasost
08-06-2006, 06:54

μη σε παει...αστο καλυτερα....:( :confused: :(

tasost
08-06-2006, 07:34

για προτεινε καποιο τροπο που θα μπορουσες να δεις αν αξιζει το προγραμμα? να γινει test drive το ιβιζα του darkside λιγο δυσκολο..... :redface: :redface: :redface:

KOSTA_S
08-06-2006, 07:41
ωρεα , ποτε ειναι το επομενο meeting? για να ερθω να δουμε αυτο το προγραμμα?

@ngel
08-06-2006, 07:53
18 του μήνα έχουμε εκδρομή, αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν θα μπορέσεις στην εκδρομή να δεις τις χάρες του προγράμματος...
Απόψε έχουμε ένα ανεπίσημο meeting, αν θέλεις έλα να τα πούμε...

DiaVoLo
08-06-2006, 08:54
Σαν κλαμπ δεν μπορούμε και ΔΕΝ υποστηρίζουμε δοκιμές τύπου κόντρες για τη ανάδειξη του «καλύτερου» προγράμματος και τις διαφορές του με άλλα του εμπορίου…
Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι και δίκαιο γιατί υπάρχει και ο αστάθμητος παράγοντας άνθρωπος.
Υπάρχει δυναμομέτρηση τεστ CAR όπου έδειξε 116,36 ΗΡ (σκούπα – τελικό) και σύντομα θα γίνει και ομαδική δυναμομέτρηση για τα μέλη του ΙΒΙΖΑMANIA όπου θα αναρτηθούν γραφήματα με τις επιδόσεις του προγράμματος.

KOSTA_S
08-06-2006, 12:27
Απόψε έχουμε ένα ανεπίσημο meeting, αν θέλεις έλα να τα πούμε...

που ?
και τι ωρα?
ολυμπικο μηπως?

tasost
08-06-2006, 13:57
που ?
και τι ωρα?
ολυμπικο μηπως?

φιλαρακο....λεπτομερειες εδω
http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?p=49170#post49170

Darkside
08-06-2006, 18:18
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KOSTA_S

Μωρε εγω αν θελει τον παω βολτα,,,την βενζινη την βαζει ομως,,?? :confused:

KOSTA_S
09-06-2006, 07:14
Μωρε εγω αν θελει τον παω βολτα,,,την βενζινη την βαζει ομως,,?? :confused:

Γιατι τοσο πολυ καιει? :p
Δεν ειπαμε να με πας βολτα εως την Λαμια :tu

Darkside
09-06-2006, 18:40
Οχι τοσο πολυ δεν καiει,,απλα θα πορωθεις τοσο πολυ που δεν θα θες να βγεις,,,:cool: ,,αρα που ξερεις,,??,,μπορει να μου ζητησεις να παμε και μια βολτα ως την Λαμια,,,:eek:

G-P
09-06-2006, 21:05
Τάσο το θέμα της κατανάλωσης είναι σημαντικό,
οπότε για πες μας τι έχεις παρατηρήσει ???
θα υπάρχει αύξηση αλλά σε τί όρια κινούμαστε...???

Darkside
10-06-2006, 08:18
Καταναλωση,,,,λοιπον,,,σε συγκρηση με το μαμα προγραμμα,,,εγω εβλεπα να βαραει κατι 8 λιτρα ανα ωρα,,,με ταχυτητες πανω κατω 120χιλ,,,,σ αυτην την ταχυτητα με το TFR οταν ειχα εβλεπα γυρο στο 5.5-6 λιτρα ανα ωρα,,τωρα με το νεο προγραμμα,,,ειναι γυρω στο 6 με 6.5λιτρα και με τερμα τα γκαζια,,δεν εχω δει να ξεπερναει τα 8λιτρα,,,βεβαια παιζει ρολο και τι εχει πανω το αμαξι,,ετσι,,??,,τωρα σε ενα τελειως μαμα,,ibiza,,με ενα πχ 1ου σταδιου τι διαφορες θα εχουν,,,

G-P
12-06-2006, 16:46
Τι γίνετε ρε παιδιά με την ομαδική... :confused:
Έχετε κανονίσει κάτι και αν ναι γιατί μας το κρατάτε κρυφό...???:mad:
Είμαι πάρα πολύ ζεστός για το προγραμματάκι και μιας και ο dark λέει πως έχουμε καλύτερη διαχείρηση είμαι μέσα με τα μέχρι τώρα δεδομένα!!!! :tu

@ngel
12-06-2006, 17:02
Ποια ομαδική θέλεις πρώτα;
Για τα δαχτυλίδια, για τα xenon, για το πρόγραμμα, για το booster ή για τους αποστάτες...;;; :eek:
Υπομονή... δεν έχουμε αφήσει κανένα θέμα! ;)

Darkside
12-06-2006, 17:28
xenon,,,xenon,,,xenon,,,απο Αυγουστο ομως που θα πεσει και το χρημα της αδειας,,,,:D

cupra R
12-06-2006, 18:13
παιδια απ οτι εχω καταλαβει το προγραμμα ειναι για το 1.416v ετσι??

@ngel
12-06-2006, 18:47
Έχουμε δοκιμάσει σε FR, σε 101 και σε 75...
Υπάρχει εθελοντής για το 1.2 ...;;; :rolleyes:

cupra R
12-06-2006, 20:07
κ ειδατε σε ολα οτι δουλευε σωστα κ ειχε αποτελεσμα?αν ναι τοτε πιθανοτατα να δουλευει κ στο 1.2..βεβαια εχει πολλες διαφορεσ με τους υπολοιπους κ το σημαντικοτερο οτι ειναι τρικυλινδρο..αλλα αν δουλευε σ ολα τοτε υπαρχουν παρα πολλες πιθανοτητες να δουλευει σωστα κ στο 1.2

@ngel
12-06-2006, 23:06
Φίλε μου, δεν είναι το ΙΔΙΟ πρόγραμμα που μπήκε σε όλα αυτά!
Κάθε αμάξι φοράει το δικό του πρόγραμμα...

G-P
13-06-2006, 13:47
Τα προγράμματα γενικά μετατοπίζουν τον κόφτη...
Με την προσθήκη προγράμματος νομίζω πως πρέπει να αλλάχθουν και τα λάδια του κινητήρα αφού θα βαράς 7άρες για πλάκα,
μιας και τα divinol που βάζουν στην αντιπροσωπία δεν είναι και ότι καλύτερο... :mad:
Ισχύει αυτό...??
και θα πρέπει να πάμε μετά σε φουλ συνθετικά???
(αλήθεια το έχει αναφέρει ποτέ κάποιος βελτιωτής ή ο παθών μαθών...)

Tsakinnen
13-06-2006, 14:19
Οχι ρε Γιαννη... Οι 200 στροφες αυξηση στο οριο περιστροφης δεν ειναι λογος για να αλλαξεις το λαδι...Εκτος αν ειναι οδηγος τυπου καφρου ¨αν δεν χτυπησω κοφτη δεν αλλαζω ταχυτητα¨...Εχουμε μερικους εδω μεσα...
Βy the way πηρα λαδακια για το FR... 17.5 euro το λιτρο...

Darkside
13-06-2006, 16:42
Οχι Γιαννη τετοιο προβλημα δεν υπαρχει,,δεν τρεχει λογος ν αλλαζουμε λαδια,,,οπως ειπε και οΝικος,,αν εισαι τυπος του κοφτη,,,,τοτε δεν θα ειναι μονο τα λαδια που θα θες καθε λιγο αλλαχμα,,,:d

ibiza_sound
14-06-2006, 07:32
πωπω κ τι αλλο θα αλλαξω??εχω μεγαλο προβλημα με τον κοφτη..θα βαλω σιφτλαιτ δεν παει αλλο..

tasost
14-06-2006, 07:41
πωπω κ τι αλλο θα αλλαξω??εχω μεγαλο προβλημα με τον κοφτη..θα βαλω σιφτλαιτ δεν παει αλλο..

παρατηρω οτι καποιος ή εχει προβληματα ορασεως ή εχει παραδοξασει τα ibiza....:p :p :p

ibiza_sound
14-06-2006, 07:51
κ στις 2 περιπτωσεις προβλημα εχω.. :p

Darkside
14-06-2006, 17:38
εμενα παλι μεχρι να κοφτιασει,,εχω φτιαξει φραπεδακι,,οποτε δεν εχω τετοιο προβλημα,,,,:d

G-P
14-06-2006, 21:58
εμενα παλι μεχρι να κοφτιασει,,εχω φτιαξει φραπεδακι,,οποτε δεν εχω τετοιο προβλημα,,,,:d

άλλα έχω μάθει εγώ... :redface:
...ότι η βελόνα είναι χαλασμένη και είναι μονίμως πάνω από τις 3.000 rpm!! :cool:

Darkside
15-06-2006, 17:25
ασε ρε συ Γιαννη,,τι να το κανεις,,??,,ολο μπερδευει,,,το ατιμο,,,:eek:

G-P
15-06-2006, 21:35
Το πρόβλημα είναι στον οδηγό... :(
το δεξί σου πόδι θέλει δίαιτα γιατί έχει παχύνει - βαρύνει ολίγον τι και την πληρώνει το ibizaki... :(
(...παλιογκαζοφονέα...)
:lauphing :lauphing :redface:

IBIZOMANIA
15-06-2006, 22:12
xenon,,,xenon,,,xenon,,,απο Αυγουστο ομως που θα πεσει και το χρημα της αδειας,,,,:D
και παντόφλα θα πέσει...!!!:bash

Darkside
16-06-2006, 18:14
εχεις μεινει πισω Κωστακι,,,παει η παντοφλα,,,τωρα εχουμε,,,γκουχου,,γκουχου,,,:d

IBIZOMANIA
16-06-2006, 23:17
εχεις μεινει πισω Κωστακι,,,παει η παντοφλα,,,τωρα εχουμε,,,γκουχου,,γκουχου,,,:d
άτσα πολιτιστήκαν οι γυναίκες και δεν χρησιμοποιούν παντόφλα από πότε???:lauphing

@ngel
16-06-2006, 23:20
Από τότε που τους βάζεις δαχτυλίδι... :lauphing

IBIZOMANIA
16-06-2006, 23:23
Από τότε που τους βάζεις δαχτυλίδι... :lauphing
είσαι σίγουρος 'οτι δεν έχεις μπερδέψει τη σειρά των πραγμάτων?:cool:

@ngel
16-06-2006, 23:23
Σε μένα το λες...;;;
Στην Ιωάννα πες το... :lauphing

Tsakinnen
16-06-2006, 23:38
Kαι στη Μαρια... χοχοχο....

@ngel
16-06-2006, 23:43
Είστε εκτός θέματος... :mad:

IBIZOMANIA
16-06-2006, 23:53
Είστε εκτός θέματος... :mad:
κοίτα να δείς έχει κι αυτό και το κοπανάει!!!:mad: :harhar :harhar :off_topic2

@ngel
16-06-2006, 23:56
Χαίρομαι που ξαναμπήκαμε στο θέμα μας... :cool:

ibiza_sound
17-06-2006, 00:09
συντομα ερχεται κ το προγραμμα..λειαν συντομως!!!!για να μπουν στην θεση τα πραγματα σιγα σιγα..

Darkside
17-06-2006, 09:35
Καποιος εχει παρει φορα,,,μου φαινεται,,,:confused: αληθεια ρε συ Χρηστο,,,το ibizaki εχει κλεισει μηνα στην κατοχη σου,,??,,:D

ibiza_sound
17-06-2006, 10:00
μηνα??
οχι ακομα ρε,σε καμια 10αρια μερες...:yahoo:

kpilidis
21-06-2006, 00:06
φαντάσου στον μηνα!!

θα βάλει 20vt!:yahoo:

Darkside
21-06-2006, 17:30
μου χει ηδη πει να κοιταξω,,,:eek:

ibiza_sound
22-06-2006, 19:12
αυριο στις 13:00 θα παω κ εγω να βαλω το εν λογο προγραμμα...:yahoo:
αφου πρωτα βεβαια μιλησω με τον ανθρωπο αν μπορει εκεινη την ωρα.
εντυπωσεις θα εχετε λειαν συντομως.. :gathering

tasost
23-06-2006, 06:54
αυριο στις 13:00 θα παω κ εγω να βαλω το εν λογο προγραμμα...:yahoo:
αφου πρωτα βεβαια μιλησω με τον ανθρωπο αν μπορει εκεινη την ωρα.
εντυπωσεις θα εχετε λειαν συντομως.. :gathering

re οχι σε αυτον προγραμμα....οχι ρε μην κανετε τετοια λαθη....ποιος τον ακουει μετα.....:D :D :D

@ngel
23-06-2006, 11:59
τώρα είναι αργά... :confused:

ibiza_sound
23-06-2006, 14:11
αργααααα ειναι ποια αργααααα...
το βαλα...το βαλαααα..το βαλαααα
εντυπωσεις εντος της ημερας...

G-P
23-06-2006, 20:22
αργααααα ειναι ποια αργααααα...
το βαλα...το βαλαααα..το βαλαααα
εντυπωσεις εντος της ημερας...

...μάλλον πάμε και για λαστιχάκια λίαν συντόμως... :lauphing :lauphing

Darkside
23-06-2006, 21:21
παντως τωρα το βραδακι πιναμε καφεδακι σπιτι μου,,και ειχε φερει μαζι του μια λιστα με το τι χρειαζεται ακομα,,,η λιστα ηταν μονο 4 κολες Α4,,,:eek:

@ngel
24-06-2006, 00:16
Δηλαδή σε μια βδομάδα θα το χει τελειώσει το αμάξι... :p

Biliou
24-06-2006, 00:17
Σε μια βδομάδα θα το έχει βαρεθεί και θα πάρει άλλο!!:p

Για να ακούσουμε όμως και εντυπώσεις...

@ngel
24-06-2006, 00:21
Σωστό κι αυτό... :tu

ibiza_sound
24-06-2006, 11:59
εντυπωσεις??
θα σας πω εν ταχει..
στις χαμηλες το αμαξι τονωθηκε καθ΄οτι μου πειραξε λιγακι μεσω προγραμματος την αποκριση του γκαζιου..
στις μεσαιες το αμαξι εκανε μια τεραστια ανοδο..ανοιγει αρκετα πιο γρηγορα σε σημεια που δεν το περιμενα..
και ερχομαστε στις ψηλες..κοφτης κοντα στα 7.200..θα σας πω παραδειγμα για να καταλαβετε τι κανει στα ψηλα..με τεταρτη και 5.100 κινουμε κοντα στα 140χιλ...στις 7000 στροφες ημουνα με 185 χιλ..τα λεει ολα τι κανει στα ψηλα..παραγει κατα ενα περιεργο τροπο χιλιομετρα.. :yahoo:

Biliou
24-06-2006, 14:49
Δηλαδή όσα έπιανε το saxo με 5η τα πιάνει το ibiza με 4η??LOL

ibiza_sound
24-06-2006, 14:55
εεεε καπως ετσι..το σαξο για να τα πιασει ηθελε κ λιγο ευνοηκο ανεμο...
αλλα ηταν κ 1,100 :notworthy

@ngel
24-06-2006, 20:31
Ήταν και βαρυφορτωμένο... ;)

ibiza_sound
24-06-2006, 22:12
περα απο εμενα...ειχε κ του ενισχυτες τα ηχεια τις μπαταριες τα πανελ του πυκνωτες κτλ κτλ..

Darkside
25-06-2006, 17:21
οποτε με λιγα λογια,,εισαι ευχαριστημενος,,,,:p

ibiza_sound
25-06-2006, 21:34
οποτε με λιγα λογια ειμαι αρκετα ευχαριστημενος....
αν δεν ειμουν θα ανοιγα αλλο τοπικ :confused:

brwmogazos
03-08-2006, 14:26
Να ρωτησω κατι ρε παιδες...εχω ρεβο

Δεν μαρεσει η ιδεα να τσαντζαρω εγκεφαλο με αλλον...

μπορω να ξηλωσω το τσιπακι της Ecu που εχει το Ρεβο μεσα και να το πουλησω?

Και στην συνεχεια να βαλω καποιο χειροποιητο?

Η δεν γινεται κατι τετοιο?

Το ρεβο οτι και να κανω το χανω αν βαλω χειροποιητο γιατι μου ανεφερε καποιος πως το ρεβο δεν ειναι τσιπακι...

Για ποση διαφορα μιλαμε με ενα ρεβαρισμενο αμαξι με αυτο το προγραμμα...

πχ μεχρι τελειωματα 3ης? μιλαμε για 1 καροτσα το πολυ η για κολωνα.

Για μια καροτσα αν μιλαμε δεν θα ασχοληθω καθολου...αλλα αν ειναι για 2-3 αντε κολωνα τοτε παω και το βαζω.

ΚΟφτης στις 7000 μενει?η παραπανω?

ευχαριστω...

@ngel
03-08-2006, 16:05
Για να μην μπλέξεις τόσο, μπορείς απλά να πουλήσεις σε κάποιον τον revαρισμένο εγκέφαλό σου και να σου δώσει τον εργοστασιακό δικό του στον οποίο μπορείς να βάλεις το νέο πρόγραμμα...

brwmogazos
03-08-2006, 16:40
Δεν μαρεσει αυτη η ιδεα να σου πω την αληθεια..αλλα ξερω πως αν ταιριαζουν οι κωδικοι γινεται

αυτο που με ενδιαφερει να δω ειναι τι διαφορες υπαρχουν..πχ σε ενα ανοιγμα μεχρι τελειωματα 3ης η 4ης...αν ειναι μικρη πχ 2καροτσες μαξ δεν δικαιολογω να μπαινω σε κοπο

Darkside
03-08-2006, 17:54
ειναι αναλογα πως μετρας τις καροτσες τωρα,,δηλαδη το ρεβο οπως και να χει ειναι συντηριτικο προγραμμα,,οπου αυτο σημαινει πως δεν σου δινει τα μεγιστα,,ακομα και σε πληρες φπε για το λογω οτι η σεατ θελει να εχει το κεφαλι της ησυχο,,αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν κανει καλη δουλιτσα το ρεβο,,απο κει και περα,,μην μετρας με καροτσες την διαφορα,,εγω προσωπικα με ρεβο δεν εχω ασχοληθει καθολου,,με το προηγουμενο προγραμμα ομως που ειχα μπορω να σου πω πως τωρα με αυτο το προγραμμα για το οποιο μιλαμε εδω μεσα,,ειδα τεραστια διαφορα στο στροφαρισμα,,στο γεμισμα,,ακομα και στην τελικη του αυτοκινητου,,,

brwmogazos
04-08-2006, 02:17
Ναι αλλα το μετρο συγκρισης ειναι ενα...ο δρομος.

Για να συγκρινω κατι πρεπει να εχω καποια δεδομενα.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση σε ενα ανοιγμα απο σταση και μετρωντας το σε καροτσες πριν και μετα μπορουμε να δουμε κατα ποσο ενα προγραμμα εκμεταλλευεται και αποδιδει καλυτερα στο μοτερ μας.

Η αισθηση στον δρομο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα...
Πχ σε ενα τουρμπατο μπορει αν ειναι ρυθμισμενο να κλωτσαει στις 3500 και μετα να ξεφουσκωνει να μας κανει να νομιζουμε πως ενα αλλο που αποδιδει καλυτερα νουμερα ιπποδυναμης, και ειναθ γραμμικο, οτι ειναι χειροτερο σε αποδοση.

ελπιζω να καταλαβαινεις το point of view μου.Το προγραμμα το βαζουμε για καλυτερη αποδοση και η αποδοση αυτη μετριεται...γιαυτο και ζητω καποιες εξτρα πληροφοριες :)

IBIZARAS
11-08-2006, 16:17
Παίδες έχω αρχίσει να το γλυκοκοιταζω το προγραμματάκι κ εγώ αλλά γιατί δεν ανακοινώνεται τον κατασκευαστή ώστε να μπορούμε να επικοινωνήσουμε μαζί του απ ευθείας για λεπτομέρειες! Επίσης εφόσον έχετε δυναμομετρήσει αυτοκίνητα που το έχουν επάνω γιατί δεν ανεβάζεται το διάγραμμα για να ξέρουμε ακριβώς γιατί πράγμα μιλάμε.... Το ίδιο ισχύει και για την τιμή και την εγγύηση, δεν έχει αναφερθεί τίποτα μέχρι στιγμής! Αν δεν μπορείτε να το κάνετε στο χύμα ας μπει τουλάχιστον κάποιος στον κόπο να μου στείλει ένα πμ

Darkside
11-08-2006, 20:31
Για οτιδηποτε αναφορα το προγραμμα δεν χρειαζετε να μιλησεις με τον κατασκευαστη ωστε να σου λυθουν οι αποριες,,ρωτας εμας και σου απανταμε,,:cool: ,,και οπως εχουμε πει εφοσον σε ενδιαφερει να μαθεις για το προγραμμα,,μπορεις να ερθεις σε καποια συναντηση και να παρεις οσες απαντησεις θες,,,

IBIZARAS
12-08-2006, 01:04
Παιδες στο σαιτ είμαι πάνω κάτω επισκέπτης και δεν ξέρω που πως και πότε είναι οι συναντήσεις σας για να μην αναφέρω ότι κατοικό στον τιμημένο βορρα και τα πράγματα είναι ακόμη συσκολότερα! Οπότε ας βρει ένας χριστιανός (ή ότι άλλο) χρόνο να ανεβάσει κανένα διάγραμμα και να μας ανακοινώσει και το όνομα - κατασκευαστή του προγράμματος, γιατί όλη αυτή η μυστικοπάθεια δεν καταλαβαίνω...?

@ngel
12-08-2006, 02:49
Φίλε μου, δεν υπάρχει καμία μυστικοπάθεια! Απλώς έχουμε περάσει πολλά από «επαγγελματίες» που προσπάθησαν να βλάψουν τις συνεργασίες μας και όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να τους δώσουμε για μία ακόμη φορά την ευχαρίστηση να χαλάσουν ομαδική αγορά! Αν βρίσκεσαι στα Βόρεια, δεν είναι και τόσο εύκολο να βάλεις το συγκεκριμένο πρόγραμμα μιας και η τοποθέτησή του (και σωστή ρύθμιση) απαιτεί την παρουσία σου στην πρωτεύουσα μιας και (δυστυχώς για κάποιους) δεν μιλάμε για κονσέρβα! Όνομα-Εταιρεία κατασκευαστή δεν θα ανακοινώσουμε στο forum, όπως δεν θα ανακοινώσουμε και την τιμή του!
Σε ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.

@topos
12-08-2006, 05:26
Ρε παιδια,τι παιζει με τους 85αρηδες κινητηρες του face lift(ιδιοι με τους 1400 του λεων)?Αν ξερει καποιος κατι...Ποσο παει το προγραμμα που συζηταμε,τι βγαζει,απο που κτλ?στειλτε πμ.
Εαν αξιζει τον κοπο το σκεφτομαι...

ibiza_sound
12-08-2006, 08:37
διαγραμμα οταν θα κανω δυναμομετρηση θα το διαθεσω,για να το βλεπετε,και να κρινει ο καθενας οτι θελει!!!

kpilidis
12-08-2006, 20:37
Ρε παιδια,τι παιζει με τους 85αρηδες κινητηρες του face lift(ιδιοι με τους 1400 του λεων)?Αν ξερει καποιος κατι...Ποσο παει το προγραμμα που συζηταμε,τι βγαζει,απο που κτλ?στειλτε πμ.
Εαν αξιζει τον κοπο το σκεφτομαι...
ο κινητηρας αυτος δεν ειναι απλα ανεβασμένος με πρόγραμμα

εχει μεγαλυτερη πεταλουδα,διαφορετικη κυλινδροκεφαλη,,αλλους εκκεντροφόρους,αλλαγη στον ψακασμο και αναγκαστικα και αλλο λογισμικο

@topos
12-08-2006, 22:21
ο κινητηρας αυτος δεν ειναι απλα ανεβασμένος με πρόγραμμα

εχει μεγαλυτερη πεταλουδα,διαφορετικη κυλινδροκεφαλη,,αλλους εκκεντροφόρους,αλλαγη στον ψακασμο και αναγκαστικα και αλλο λογισμικο

Παρερμηνευσες αδερφε...Δεν εννουσα πως ειχε αλλο μαμα προγραμμα.
Απλα αναρωτιωμουν εαν γνωριζετε τι προγραμματα παιζουν(+απο τιμες?) για να βαλω και τι παραπανω μπορει να δωσει...

IBIZARAS
14-08-2006, 18:51
Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί καν να ανακοινωθεί η τιμή ή να μου αποσταλεί ένα πμ με τα στοιχεια που ρωτάω (μοιάζω για "επαγγελματίας" ή ανταγωνιστής?) πάω πάσω αφού η απόφασή σας είναι αυτή ρε μάγκες! Απλά αφού είναι απαραίτητη η παρουσία των βόρειων ενδιαφερομένων στην Αθήνα για να τοποθετηθεί το πρόγραμμα δε θα πρέπει να γνωρίζουμε τι παίζει? Τουλάχιστον για πότε να περιμένουμε το ομαδικό!?

kpilidis
14-08-2006, 20:24
η ομαδικη ισχυει

περισσότερα με τον darkside

Darkside
14-08-2006, 22:15
Καταρχας φιλε μου ο τροπος σου ειναι πολυ "αγριος',,με το να μπαινεις μεσα σε ενα φορουμ με μολις 10 ποστ και να μας αποκαλεις ειρωνικα μαγκες χωρις να γνωριζεις κανεναν,,,δεν ειναι οτι πιο σωστο,,απο κει και περα δεν υπαρχει θεμα ομαδικης,,η τιμη εχει κλεισει και ειναι υπερβολικα χαμηλη,,και ισχυει για οποιο μελος θελει να κανει τοποθετησει του εν λογω προγραμματος,,για να γινει κατι τετοιο πρεπει να ερθεις Αθηνα,,δυστυχως η ευτυχως ετσι ενεργουμε και ως τωρα κανενα μελος δεν εχει παραπονεθει,,

ο φιλος μας ο Δημητρης(Ramidakos),,κατεβηκε απο Θεσσαλονικη,,για την τοποθετηση και εφυγε με τις καλυτερες εντυπωσεις,,οσοι το εχουν βαλει μονο καλα λογια εχουν να πουν,,,διαβαζεις λοιπον τα ποστ των παιδιων που εχουν να πουν μια γνωμη για το προγραμμα,,και αν ενδιαφερεσαι,,ερχεσαι σε επαφη μαζι μας εδω στην Αθηνα,,και προχωρας το θεμα του προγραμματος σε φιλικο και ηρεμο,,,επιπεδο,,,

@topos
14-08-2006, 23:50
Αδερφε darkside στειλε κανενα πμ με στοιχεια + τιμουλες...
Εαν μπορεις κανε και καμια ερωτησουλα στα κονε σου τι παιζει με τους 85αρηδες κινητηρες...
(Ευχαρηστω προκαταβολικα για το χρονο σου..)

Biliou
15-08-2006, 01:06
Με την εγγυήση την εργοστασιακή τι γίνεται?
Αυτό συνοδεύεται από εγγύηση? Τάσο pm me ή msn άμα δεν μπορείς να απαντήσεις στο δεύτερο

@ngel
15-08-2006, 04:06
Με την εγγύηση της Seat δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
Όλοι οι βελτιωτές σου δίνουν εγγύηση για το πρόγραμμά τους!
Το θέμα είναι τι εννοούν με αυτό...!!!
Εγγύηση για το πρόγραμμα σημαίνει ότι το πρόγραμμα θα δουλεύει σωστά!
Τώρα αν το πρόγραμμα σου κάψει το κινητήρα, αυτό δεν καλύπτεται από κανένα βελτιωτή και από καμιά εγγύηση...
(χωρίς να θέλω να σας τρομάξω... απλά επειδή το έχουμε ψάξει γενικά το θέμα με τα προγράμματα)

Darkside
15-08-2006, 10:09
Ανδρεα,,με θεμα εγγυησης στην Σεατ εγω προσωπικα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα,,ενω γνωριζαν τα παντα για το αμαξι,,ειχα παντα την καλυψη της εγγυησης του αμαξιου απο σεατ μερια,,,απο κει και περα οπως απαντησε και ο Σπυρος,,,Παντα ρολο παιζει να μην σε πιασει κωτσο ο αλλος,,,οπως π.χ. σε γνωστο μου σε ΤΟΥΟΤΑ του ειπαν οτι χαλασε ο μηχανισμος των τζαμιων (ανεβα-Κατεβα) επειδη ειχε φιμε,,:eek: ,,,

Θα μαθω συντομα για τους 85αριδες κινητηρες κα θα σου δωσω αμμεσα απαντηση @topos,,,

@ngel
15-08-2006, 14:59
π.χ. σε γνωστο μου σε ΤΟΥΟΤΑ του ειπαν οτι χαλασε ο μηχανισμος των τζαμιων (ανεβα-Κατεβα) επειδη ειχε φιμε,,:eek: ,,,

Αυτό το είπαν και στον mixop τη στιγμή που είναι γνωστό το πρόβλημα στα ibiza... :mad:

ibiza_sound
15-08-2006, 15:37
στο υπαρχον προγραμμα...ξερετε αν παιρνει διορθωσεις αν θελησουμε..???δηλαδη αλλαγη κοφτη ?μιγματα παραπανω-λιγοτερα κτλ ???

@ngel
15-08-2006, 16:56
Μίλα με το Νίκο ;)

Darkside
15-08-2006, 18:07
χεχεχεχε Σπυρο προσπαθουν να πιασουν τον αλλον απο οπου μπορουν,,,:eek:

ibiza_sound
15-08-2006, 18:31
χεχεχεχε Σπυρο προσπαθουν να πιασουν τον αλλον απο οπου μπορουν,,,:eek:
του τεστην????????????
πωπω μαρθα καραγιαννη εντελως εγινα...

Darkside
15-08-2006, 18:57
για τα φιμε πηγαινε,,,,
απο κει και οερα,,,Ατοπε,,μαθαινεις απο Ραμιδακο,,οπου φορα το προγραμμα,,να σου πει εντυπωσεις,,:rolleyes:

Χρηστε το αφεντικο δεν αφηνει να πειραξεις τιποτα,,,,

ibiza_sound
15-08-2006, 19:19
Χρηστε το αφεντικο δεν αφηνει να πειραξεις τιποτα,,,,
και ποιο ειναι το αφεντικο??δεν πιστευω να εννοεις εσενα???
ταπεινε αργε τυπε!!!

@topos
15-08-2006, 19:32
Θα μαθω συντομα για τους 85αριδες κινητηρες κα θα σου δωσω αμμεσα απαντηση @topos,,,

Τhanks...

Darkside
16-08-2006, 01:31
και ποιο ειναι το αφεντικο??δεν πιστευω να εννοεις εσενα???
ταπεινε αργε τυπε!!!

το ποιος ειναι αργος,,,το εχουμε δει,,,,σημασια δεν εχει ποιος ξεκινα πρωτος,,αλλα ποιος τερματιζει πρωτος,,,,:notworthy

ατοπε,,,ως τωρα ενα αμαξι φοραει το προγραμμα 75αρι,,και ειναι ευχαριστημενος,,βεβαια τωρα ειναι διακοπες και δεν εχουμε την δυνατοτητα να μας πει λιγα λογια,,παντως το αποτελεσμα,,οπως λεει ο ιδιος ειναι υπερβολικα καλο,,,:cool:

@topos
16-08-2006, 05:57
ατοπε,,,ως τωρα ενα αμαξι φοραει το προγραμμα 75αρι,,και ειναι ευχαριστημενος,,βεβαια τωρα ειναι διακοπες και δεν εχουμε την δυνατοτητα να μας πει λιγα λογια,,παντως το αποτελεσμα,,οπως λεει ο ιδιος ειναι υπερβολικα καλο,,,:cool:
Ο φιλος ramidakos,διαβασα το post του 75->90...Αλλα στην ουσια το 75/1400 το βγαζανε με 83 πραγματικους ιππους οποτε ειχε κερδος 7?(Σωστα?)
Εαν ειναι το ιδιο προγραμμα ποσο περιπου θα μου βγαλει εμενα(που υποτιθεται πως ειναι στα 90 συμφωνα με auto-τριτη)?

@ngel
16-08-2006, 07:25
Μη μετράς έτσι την απόδοση ενός προγράμματος...
Είναι λάθος να κοιτάς πόσο έβγαλε ένα αμάξι στο περιοδικό και μετά πόσο έβγαλε ένα άλλο αμάξι μετά το πρόγραμμα...
Εαν θέλεις να μετρήσεις σωστά ένα πρόγραμμα, θα πρέπει να πάρεις το ίδιο αμάξι και να το δυναμομετρήσεις πριν και μετά...
Μόνο έτσι μπορείς να βγάλεις σωστά συμπεράσματα, διαφορετικά θα είσαι πάντα στο "υποτίθεται" που έγραψες ;)

G-P
16-08-2006, 09:30
Έτσι μπράβο...
εξάλλου όλοι οι βελτιωτές προγραμματιστές που σέβονται τα λεφτά μας...
καθορίζουν τις διάφορες αυξήσεις με ποσοστά και όχι με απόλυτους αριθμούς...
οπότε ένα 10% αύξηση είναι (συνήθως) καλή τιμή για κάποιο πρόγραμμα (ατμόσφαιρας...)
Στα κυβικά μας δεν έχουμε και επιλογές ούτε πολλά περιθώρια...:redface:

@topos
16-08-2006, 10:28
Μη μετράς έτσι την απόδοση ενός προγράμματος...
Είναι λάθος να κοιτάς πόσο έβγαλε ένα αμάξι στο περιοδικό και μετά πόσο έβγαλε ένα άλλο αμάξι μετά το πρόγραμμα...
Εαν θέλεις να μετρήσεις σωστά ένα πρόγραμμα, θα πρέπει να πάρεις το ίδιο αμάξι και να το δυναμομετρήσεις πριν και μετά...
Μόνο έτσι μπορείς να βγάλεις σωστά συμπεράσματα, διαφορετικά θα είσαι πάντα στο "υποτίθεται" που έγραψες ;)

Οσο ζεις μαθαινεις...Ευχαρηστω παιδια για την ενημερωση...

Darkside
17-08-2006, 00:27
Οπως ακριβως σου ειπαν τα παιδια ατοπε,,,καθε προγραμμα μετριεται με το %,,ποτε με αλογα,,,η δυναμομετρηση με το πριν και το μετα ειναι ο καλυτερος τροπος,,και απο κει και περα ενα ανοιγμα στο δρομο με ενα ιδιο αμαξακι σαν το δικο σου ωστε να δεις τι κερδισες,,,

Tsakinnen
21-08-2006, 09:32
Καλο ειναι να εχεις ενα αυτοκινητο αναφορας...Ενα φιλο με κατι πανω κατω ιδιο και να ανοιξεις πριν και μετα για να δεις διαφορα...

G-P
21-08-2006, 16:16
φέρτε μου τον μύθο....
θέλω τον μύθο!!!!

Fantomas
23-08-2006, 01:17
Καλο ειναι να εχεις ενα αυτοκινητο αναφορας...Ενα φιλο με κατι πανω κατω ιδιο και να ανοιξεις πριν και μετα για να δεις διαφορα...

O Νίκος έχει εμένα... :lauphing :lauphing :lauphing

Blue shark
23-08-2006, 10:18
Karta kausaeriwn bgazei to amaksi meta?

@ngel
23-08-2006, 10:35
Γιατί να μη βγάζει...;;;

kpilidis
23-08-2006, 21:40
ναι γιατι να μην βγάζει? :cool:

Darkside
25-08-2006, 15:04
οχι μονο βγαζει,,αλλα με πληρως φουλ εξατμηση απο remus,,και το προγραμμα,,με σταματησαν στα Μεγαρα προ 2μηνων,,για ελεγχο καυσαεριων και μεινανε λαλακες,,,μου ειπαν και μπραβο,,διοτι δεν περιμεναν να βγω "καθαρος",,,:tu

IBIZARAS
28-08-2006, 15:32
Ρε παιδιά συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον με το ύφος μου και αν σας φάνηκε άγριο αλλά κάτι τέτοιο δεν ήταν μέσα στις προθέσεις μου. Όσο για την προσφώνηση δεν τη λέω ειρωνικά, είναι κάτι που συνηθίζω...!
Στο θέμα μας τώρα, από δυναμομετρήσεις υπάρχει κάτι που μπορεί να φορτώσεται εδώ ή να μου σταλεί μέσω πμ για να ΄ρίξουμε ένα βλέφαρο στις καμπύλες, αφού ουσιαστικά εμένα αυτό είναι που με ενδιαφέρει περισσότερο από ένα ξερό ποσοστό!

Darkside
28-08-2006, 18:23
δεκτη η συγνωμη σου και οπως λεμε παντα,,ο γραπτος λογος ειναι περιεργος,,,και γι αυτο πρεπει να προσεχουμε,,πανω απ ολα εδω μεσα ειμαστε μια παρεα,,οποτε μην ανησυχεις,,:D τωρα στην δυναμομετρηση οπου ζητας,,πως θες να την συγκρινεις εσυ,,??,,στο λεω διοτι σχεδον οσα αμαξια φορανε το προγραμμα ειναι φουλ πρωτο σταδιο οποτε οτι και να δειξει η δυναμομετρηση,,θα ειναι ολου του συνολου αποτελεσμα,,οπως σκουπα,,εξατμηση,,προγραμμα,,και οχι αποκλειστικα μονο του προγραμματος,,εξαλλου ειναι και κατι οπου λεμε συνεχεια,,το δυναμομετρο μπορει να δειξει οτι θελει,,(+10 αλογα,,π.χ),,στο δρομο τι γινετε ομως,,:cool:

IBIZARAS
04-09-2006, 15:03
Μα αυτό σας λέω ρε παιδιά δε με νοιάζει να δω πόσα άλογα παραπάνω θα δείξει, αλλά τις καμπύλες, δηλαδή πως και που τα παίρνει ένα φουλ πρώτο στάδιο, έτσι κι αλλιώς και εγώ πριν το βάλω θα έχω ολοκληρώσει την εξαγωγή!
Και κάτι άλλο! Άκουσα ότι στροφάρει μέχρι τις 7. τα σωθηκά του μοτέρ μας ξέρει κανεις μεχρι που θα μπορούσαν να στροφάρουν με ασφάλεια, πχ 7,5 - 8?

G-P
04-09-2006, 15:16
φίλε ibizara τα περισότερα custom προγράμματα ανεβάζουν κόφτη...
εγω εχω ακούσει έως 7.200...

Darkside
04-09-2006, 16:05
ως στροφες για τα δικα μας ειναι οριο στα 7100 με 7200,,απο κει και περα γιοκ,,,τωρα οσον αφορα την δυναμομετρηση,,μπορει να μας βοηθησει ο Νικος,,,λιγο υπομονη,,,

Tom
05-10-2006, 15:08
Καλησπέρα σε όλους. Διάβασα τις συζητήσεις για το νέο πρόγραμμα και θα ήθελα να μάθω άν έχουμε κανάνα νέο. Ποιάς εταιρίας είναι το πρόγραμμα?
Αξίζει να το βάλω? Πόσο θα κοστίσει? Οτιδήποτε νέο έχουμε...
Ευχαριστώ

@ngel
05-10-2006, 15:13
Tom, καλωσήρθες στη παρέα μας...
Όλες σου οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί στα προηγούμενα ερωτήματα...
Πες μας περισσότερα για σένα και το αυτοκίνητό σου στη σχετική ενότητα!

G-P
05-10-2006, 15:31
Σπύρο η προσφορά ισχύει έτσι...???
υπολογίζω στον νέο χρόνο (αρχές) να τσιπώσω τον κουβά μου...
μην πάθω καμια πλάκα και πάρω το πουλ-μαν...

@ngel
05-10-2006, 15:38
Γιάννη ισχύει και θα έχουμε και νέες για προγράμματα ;)

kpilidis
05-10-2006, 20:31
έτσι! :yahoo

Tom
05-10-2006, 22:43
Φίλε Αngel, ευχαριστώ καταρχάς και καλώς σας βρήκα. Παρακολουθώ αρκετά συχνά πολλές από τις συζητήσεις σας και πέρνω ιδέες και μαθαίνω συνεχώς για το αυτοκίνητό μας.΄
Έχω ένα ibiza 2002 μοντέλο με τα 101ps. Οι βελτιώσεις που του έχω κάνει(σταδιακά) είναι :Sprint Booster, BMC βαρελάκι, πρόγραμμα REVO, από χταπόδι εώς και τέλικο (Americat καταλύτη-σωληνώσεις) στον Παπαδόπουλο.
To αμάξι πάει καλά αλλά άπαξ και το συνηθίσεις ζητάς πάντα κάτι παραπάνω και βάσει με αυτά που ακούω έτσι και βάλω το πρόγραμμα θα δω αρκετή διαφορά, έτσι δεν είναι;
Γι'αυτό λοιπόν ενδιαφέρομαι να το βάλω. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι λόγω δουλειάς μένω στη Χίο και θα χρειαστεί να έρθω Αθήνα.

@ngel
05-10-2006, 23:04
Πάντα θα θέλεις κάτι παραπάνω... :rolleyes:

Tom
05-10-2006, 23:20
Εσύ τι λες να το βάλω; Πως θα το κανονίσουμε; Γιαυτό θέλω να μάθω τιμή, η εταιρία δεν με ενδιαφέρει ποια θα είναι αρκεί να πηγαίνει το αμάξι

kpilidis
05-10-2006, 23:23
κοιτα... θα δεις μια αυξηση αλλα μην φανταστεις οτι θα ανεβασεις και 10 αλογα..(αφου εχεις ηδη revo)

Tom
05-10-2006, 23:26
Το θέμα είναι να έχει περισσότερη ροπή το αμάξι, να μειώσει αρκετα τα 0-100.
Εσυ που το φορας θα μου πεις

kpilidis
05-10-2006, 23:28
εγω δεν το φοράω.

o darkside το εχει βαλει (και παλια ειχε revo)και ειπε οτι ειδε διαφορα στο γεμισμα...

Darkside
07-10-2006, 09:31
Κυριακο θα σε μαλωσω,,,,δεν ειχα revo,,αλλα ειχα αλλο προγραμμα TFR,,,οπου σε συγκριση δεν εχουν καμια σχεση,,σαφως το προγραμμα για το οποιο μιλαμε τωρα ειναι κατα πολυ καλυτερο,,,απο κει και περα,,εγω θα σου δωσω μια αλλη γνωμη φιλε Τom,,,κατσε οπως εισαι,,,απο τη στιγμη που φορας revo,,,και εχεις δωσει καμποσα λεφτα,,δεν αξιζει να το δωσεις,,ωστε να δεις μια ελαχιστη διαφορα,,,οπου οπως ειπε και ο Κυριακος μην νομιζεις οτι θα παρεις 10 αλογα,,ριξε καπου αλλου τα λεφτα αυτα,,,αν τωρα εισαι αποφασισμενος να κανεις την κινηση αυτη,,,μπορουμε να στειλουμε το προγραμμα στην Χιο,,,αλλα θα πρεπει να υπαρχει καποιος εκει ωστε να στο τσιπωσει στον εγκεφαλο,,,πραγμα που θα ειναι +στα εξοδα σου,,,αντιθετα με εδω,,η τιμη περιλαμβανει και το προγραμμα,,και την τοποθετηση,,,εκτος αν κατεβεις Αθηνα,,,

kpilidis
07-10-2006, 11:34
καλα... (ξεχνάω κιολας..) βλέπεις η ηλικια..:p

G-P
07-10-2006, 12:45
καλα... (ξεχνάω κιολας..) βλέπεις η ηλικια..:p

Πήξαμε στα ραμολιμέντα εδώ μέσα...:grandfather :grandfather :grandfather
Τόπο στα νιάτα.....:bicycle
(...στην άκρη να πάω να πάρω γαριδάκια....:dance_ )

:bleh :harhar :harhar :bleh

kpilidis
07-10-2006, 13:38
ασε γιαννη..μετα τα 21 παει ο ανθρωπος... χαλαει!!

:harhar

mixop
08-10-2006, 14:16
παιδια το συγκεκριμενο προγραμμα υπαρχει περιπτωση να μπει σε polo 1.4 101 μοντ. 98 ????? ρωταω γιατι ενδιαφερεται ενα φιλαρακι...φιλε τsak περιμενω απαντηση...

G-P
08-10-2006, 15:23
παιδια το συγκεκριμενο προγραμμα υπαρχει περιπτωση να μπει σε polo 1.4 101 μοντ. 98 ????? ρωταω γιατι ενδιαφερεται ενα φιλαρακι...φιλε τsak περιμενω απαντηση...

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα...
άλλωστε του ομίλου είναι περίπου ίδια με αλλαγμένο το τσόφλι...
Να σου απαντήσει και Tsakinnen που είναι ο κατ'εξοχήν γνώστης της φάσης αλλά νομίζω πως θα με επιβεβαιώσει...

mixop
08-10-2006, 15:46
τωρα ειδα τον angel και μου ειπε οτι κανει το συγκεκριμενο προγραμμα οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα..

@ngel
08-10-2006, 16:35
Μην τα μπερδεύουμε Σταύρο! Δεν είναι το ΙΔΙΟ πρόγραμμα...
Είναι πρόγραμμα από τον ίδιο κατασκευαστή ;)

Biliou
08-10-2006, 16:38
Νίκο δηλαδή μπορεί να μπει κ το πρόγραμμα του Fabia???(Λες να κάνει δουλειά???)

@ngel
08-10-2006, 16:55
Γι αυτό το είπα πριν αυτό, για να μην μπερδευτούμε...
Δεν είναι το ίδιο πρόγραμμα...

IBIZARAS
28-10-2006, 23:59
Ρε παιδιά συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά με μια δυναμομέτρηση πυ λέγαμε λίγες σελίδες πριν τι έγινε, μπορεί κανείς να την ανεβάσει?

stragalos
02-11-2006, 23:48
παιδια θελω την συμβουλη σας και την γνωση σασ πανω σε μερικα πραγματα.πρωτων εχω ενα ιμπιζα 101 αλογα και το εχω βαλει ενα βαρελακι σιμοτα αλλα χωρις τιις σωληνωσεις που του παρεχουν αερα πολλοι μου λενε οτι χανω αποδοσει αλλα δεν μου φαινετε και τοσο το λογικο βεβαια ειναι να χανεις αποδοσει αλλα δεν μπορω να καταλαβω επειδη ο καιρος ειναι κρυος και ετσι αποδιδη καλιτερα πιστευω τελικα τι πιστευετε?α και κατι αλλο ποσα αλογα δινει το βαρελακι κατα μεσο ορο γιατι η BMC σε ιδανικες συνθηκες δινει +10 LOL (με τιποτα).και εκει ποθ ειμαι πραγματικα μπερδεμενος ειναι στο τι προγραμμα να βαλω ρε παιδια ριιξτε καμια ιδεα γιατι δεν εχω ακοyσει και τα καλιτερα για το revo σορρυ για το πρηξημο:confused:

kpilidis
03-11-2006, 11:24
το ρεβο ειναι προγραμμα "κονσερβα"
αν θελεις λιγο ποιο x-treme εκδοση πηγαινε για καποιο χειροποιητο

enigma
03-11-2006, 16:15
Λοιπόν συγκριτικά με τον παπά δεν ξέρω να σου πω αν σίγουρα χάνεις σε απόδοση αλλά σίγουρα δεν παίρνεις το μέγιστο των δυνατοτήτων από το πως έχεις τώρα το βαρελάκι.Όταν το είχα το simota μου είχε σχιστεί ο σωλήνας που έστελνε αέρα και είχα παρατηρήσει ότι το αμάξι είχε πέσει.
Λογικά το BMC δίνει παραπάνω από το simota,τώρα πόσο βγάζει σε δυναμόμετρο δεν ξέρω να σου πω σίγουρα.
Το revo είναι αρκετά καλό να μπει στα 20vt.Σε εμάς δεν κάνει και πολλά και καλύτερα να πας σε κάποιο custom που και πιο φθηνό θα το βρεις (τις περισσότερες φορές όπως αυτό που μπορούν να σου βρουν τα παιδιά) και περισσότερα θα σου δώσει και θα μπορέσει να εκμεταλευτεί περισσότερο τυχόν άλλη μετατροπή αφού το revo είναι εξελιγμένο με γνώμονα το βαρελάκι και όχι κάποια άλλη αλλαγή σε εξαγωγή για παράδειγμα.
Αυτά είναι συνοπτικά τα πράγματα που ισχύουν αλλά για καλύτερη κατανόηση ρίξε μια ματιά στο forum;)

G-P
14-11-2006, 17:57
Αφού μπήκα στον χορό αποφάσισα να χορέψω ταγκο... :yahoo:
Σήμερα μπήκε το πρόγραμμα στο αμαξάκι μου και είμαι και γω πλέον στην παρέα των πειραγμένων του κλάμπ... :crazy
Έχω κάνει ελάχιστα χλιομετρα ετσι δεν εκφέρω γνώμη ακομα...
οι χαμηλές τραβάνε καλύτερα πάντως από πριν...
όμως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το τράβηγμα της τεταρτης από χαμηλά....
Ο κοφτης ανεβηκε αλλά δεν τον δοκιμασα... :gun_bandana
Περισσότερα εν καιρό... :brows

Darkside
14-11-2006, 19:05
κι αλλος πηρε φορα μου φαινεται,,,,:p

LPJT
14-11-2006, 19:11
Σήμερα μπήκε το πρόγραμμα στο αμαξάκι μου και είμαι και γω πλέον στην παρέα των πειραγμένων του κλάμπ... :crazy

oti kai na kaneis PONY 8a exeis....

filia kai prosoxi stin venzini trwei to atimo:lauphing

Ramidakos
14-11-2006, 20:32

Άντε Γιαννάκη, και μια ζάντα για λεζάντα... :crazy
Κέρνα και τους Τάσους τίποτα... :pepsi

kpilidis
14-11-2006, 22:32
καλοταξιδο γιαννη

Biliou
14-11-2006, 23:55
Γιάννη περιμένω βόλτα στο επόμενο μιτινγκ μην έρθεις πάλι με λαμπάκι:p :p

G-P
15-11-2006, 00:27
Στις 17:57 έκανα το πρώτο μου πόσταρισμα...
Τώρα είναι 00:10 και έκανα αισίως 80χλμ δοκιμών...
Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και πραγματικα είμαι πολύ ικανοποιημένος...
Το αμάξι στροφάρει άνετα έως 7.000 στροφές και έχει ακομα (το λυπήθηκα και δεν το κοφτιασα...)
Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως κατά την ψυχρή εκκίνηση (στην αρχή της βόλτας) ο κινητήρας στρόφαρε περίπου στις 1.000 στροφές ενώ πριν, με τη σκουπα στρόφαρε στις 1.100 τουλάχιστον και πλέον έχει πολύ ηπιότερο (γλυκο) στροφάρισμα...
Αρκετά από τα χλμ έγιναν κυνηγώντας το αμάξι και έχω να πώ οτι πάει σαφώς καλύτερα και μετά τις 3.500 στροφές λυσσάει και δίνει έως τις +6.000.
Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν το ότι όταν γύρισα σπίτι και άνοιξα το καπό οι θερμοκρασίες της μηχανής ήταν σημαντικά μικρότερες από πρίν πράγμα που νομίζω πως μαρτυρά την καλύτερη διαχείρηση του καυσίμου πλέον...
200άρισα άνετα στο ανέβασμα της Κύμης έως την είσοδο της Α.Ο. (Tsak knows....:notworthy )
με πολύ γραμμικη λειτουργία.
Νομίζω πως τα λέφτα (τα οποία ήταν καλό deal...:lauphing ) πιάσανε τόπο.!
Και η κατανάλωση με σκίσιμο κάτω από 10,00lt (καλό εεεεεεε??????)
για να δούμε τί έχει μετά...:lauphing

LPJT
15-11-2006, 00:32
kaloriziko ksana ....

Black Fabia vRS
15-11-2006, 07:17
Στις 17:57 έκανα το πρώτο μου πόσταρισμα...
Τώρα είναι 00:10 και έκανα αισίως 80χλμ δοκιμών...
Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και πραγματικα είμαι πολύ ικανοποιημένος...
Το αμάξι στροφάρει άνετα έως 7.000 στροφές και έχει ακομα (το λυπήθηκα και δεν το κοφτιασα...)
Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι πως κατά την ψυχρή εκκίνηση (στην αρχή της βόλτας) ο κινητήρας στρόφαρε περίπου στις 1.000 στροφές ενώ πριν, με τη σκουπα στρόφαρε στις 1.100 τουλάχιστον και πλέον έχει πολύ ηπιότερο (γλυκο) στροφάρισμα...
Αρκετά από τα χλμ έγιναν κυνηγώντας το αμάξι και έχω να πώ οτι πάει σαφώς καλύτερα και μετά τις 3.500 στροφές λυσσάει και δίνει έως τις +6.000.
Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν το ότι όταν γύρισα σπίτι και άνοιξα το καπό οι θερμοκρασίες της μηχανής ήταν σημαντικά μικρότερες από πρίν πράγμα που νομίζω πως μαρτυρά την καλύτερη διαχείρηση του καυσίμου πλέον...
200άρισα άνετα στο ανέβασμα της Κύμης έως την είσοδο της Α.Ο. (Tsak knows....:notworthy )
με πολύ γραμμικη λειτουργία.
Νομίζω πως τα λέφτα (τα οποία ήταν καλό deal...:lauphing ) πιάσανε τόπο.!
Και η κατανάλωση με σκίσιμο κάτω από 10,00lt (καλό εεεεεεε??????)
για να δούμε τί έχει μετά...:lauphing
Χάλασες μου φαίνεται κι εσύ...:lauphing
Πάμε για εξατμισούλα τώρα σιγά σιγά???
(όχι όχι, άστο καλύτερα γιατί μετά θα κάνει κι εσένα βουμ βουμ):mad: :mad:

tasost
15-11-2006, 08:10
κι αλλος πηρε φορα μου φαινεται,,,,:p

και οταν περνω φορα, φορα κατηφορα, κ ο θεος ο ιδιος ...δεν με σταματα....γιαννακη καλοριζικο...

Ramidakos Κέρνα και τους Τάσους τίποτα... :pepsi

γιατι οχι...αν κ εμενα με κερασε floshake sorbet βερυκοκο την κυριακη....:tu :tu :tu

Darkside
15-11-2006, 17:58
δεχομαι και κερασμα,,,οπως ειπε ο Μητσος,,Γιαννη,,,,το Σαββατο στην Γαρμπη,,,φυσικα μαζι θα ναι και ο αλλος Τασος,,,:p ,,,αντε με το καλο και μια ολοκληρομενη εξατμηση τωρα,,,,;)

tasost
15-11-2006, 23:15
δεχομαι και κερασμα,,,οπως ειπε ο Μητσος,,Γιαννη,,,,το Σαββατο στην Γαρμπη,,,φυσικα μαζι θα ναι και ο αλλος Τασος,,,:p ,,,αντε με το καλο και μια ολοκληρομενη εξατμηση τωρα,,,,;)

εγω απο εδω κ περα...συνοδηγος του περτσινακου.....αξε-"κολλητος" :p :p :p

G-P
16-11-2006, 14:46
Παιδιά μην αφήσετε την ευκαιρία αυτή όσοι ψάχνεστε για πρόγραμμα
Το προιον είναι πολύ καλό και δεν υποσχεται πράσινα άλογα...
τουλάχιστον υπάρχουν και υλοποιημένες λύσεις σε αμάξια που είδαν διαφόρά (και εγώ μεσα...) και δεν ειναι λόγια του αέρα "βελτιωτάδων που φτιάχνουν τέρατα"...
καλό ψάξιμο στους ανήσυχους...!!!!!
αυτά και τέλος...

Sibizoula
16-11-2006, 14:57
Γιάννη καλοτάξιδο και από εμένα .....!!!!! άντε καλές γκαζιές και με προσοχή --- :eek: :p :p

Biliou
17-11-2006, 03:30
Παιδιά μην αφήσετε την ευκαιρία αυτή όσοι ψάχνεστε για πρόγραμμα
Το προιον είναι πολύ καλό και δεν υποσχεται πράσινα άλογα...
τουλάχιστον υπάρχουν και υλοποιημένες λύσεις σε αμάξια που είδαν διαφόρά (και εγώ μεσα...) και δεν ειναι λόγια του αέρα "βελτιωτάδων που φτιάχνουν τέρατα"...
καλό ψάξιμο στους ανήσυχους...!!!!!
αυτά και τέλος...

Τέτοια λέγε μου να με φκιάχνεις!!!!!!!!!!!!:tu :tu :notworthy :notworthy :eek:

Darkside
17-11-2006, 07:07
και που να το διαβασει και ο αδελφος αυτο,,,,,,,:d

Biliou
17-11-2006, 12:53
Δεν ενδιαφέρεται πλέον κ κάποια στιγμή θα δείτε κ το λόγο:cool: :p

Darkside
17-11-2006, 19:22
Παντρευεται,,,?????????,,,,:d

Biliou
17-11-2006, 19:29
Δεν αποκαλύπτω τπτ θα δείτε στο επόμενο meeting μάλλον...:p :p

TSAKHS-EVIA
02-12-2006, 22:53
Τώρα TSAKHS-EYBOIA από όσο θυμάμαι μπορούσε να παίξει λίγο παραπάνω αν έκανε κάποιος κάποιες μικρές επεμβάσεις στο μοτέρ εκ των υστέρων

:confused: - @ Enigma δεν νομιζω προγραμμα να μπορει να παιξει κανονικα απο Α σε Β σταδιο απο μονο του self learning γιατι τα δεδομενα οταν η πεταλουδα ειναι τερμα ανοιχτη ειναι διαφορετικα οπως και το μειγμα λογω εκκεντρων/ροικης

enigma
02-12-2006, 23:18
Όχι ρε εννοώ ο προγραμματιστής να μπορεί να σου πειράξει τους χάρτες λίγο.Όχι το πρόγραμμα από μόνο του να τα κανει αυτά.

TSAKHS-EVIA
02-12-2006, 23:23
:cool: - και εγω γιαυτο ρωτησα στην προηγουμενη ενοτητα αν γινεται οταν εχουμε Α σταδιο και παμε στο Β η δοιρθωση ή θα γινει χρεωση για καινουργιο <κονσερβα γαρ>

Darkside
04-12-2006, 19:17
Παιδια τα εχετε μπερδεψει λιγο τα πραγματα,,,γι αυτο θα σας λυσω τις αποριες απλα,,,,

Δεν υπαρχει περιπτωση οταν εχεις ενα setup στο αμαξι α σταδιου,,,και πας σε β σταδιο να δουλεψεις με το ιδιο προγραμμα,,,ουτε ενα μετρο δεν θα κανεις,,,η βαλβιδες θα βγουν απ το καπο,,,:p ο λογος ειναι προφανες,,,οταν εχεις να κανεις με ροικη,,εκκεντρα,,συμπιεση,,,οποτε πας κατευθειαν σε τελειως διαφορετικο προγραμμα το οποιο θα πρεπει να γινει στο δρομο πανω,,,αρα δεν εχεις απλα διορθωση,,,εχει ολοκληρη δουλεια να κανει ο προγραμματιστης,,και ετσι λογικο ειναι ο οποιοσδηποτε να ζητησει κανονικα να πληρωθει,,,,

enigma
04-12-2006, 20:08
Μα και γω δεν είπα κάτι διαφορετικό.Απλώς αν ας πούμε εσύ αλλάξεις π.χ. εξάτμιση αυτός θα μπορέσει να σου πειράξει τους χάρτες ώστε να εκμεταλευτεί αυτή την αλλαγή.Για αυτό είπα μικρές αλλαγές;)

Darkside
04-12-2006, 20:59
Όχι ρε εννοώ ο προγραμματιστής να μπορεί να σου πειράξει τους χάρτες λίγο.Όχι το πρόγραμμα από μόνο του να τα κανει αυτά.

- και εγω γιαυτο ρωτησα στην προηγουμενη ενοτητα αν γινεται οταν εχουμε Α σταδιο και παμε στο Β η δοιρθωση ή θα γινει χρεωση για καινουργιο <κονσερβα γαρ

εγω απαντησα με βαση αυτα,,,,δεν καταλαβα οτι μιλαγες για αλλαγη ενος μονο πχ χταποδιου,,,,σε αυτο το ερωτημα,,οχι δεν χρειαζεται επαναπρογραμματισμος,,,αν ειναι ετσι,,θα πρεπει σε καθε αλλαγη να κανουμε και απο μια διορθωση,,,;)

TSAKHS-EVIA
04-12-2006, 21:45
:cool: - αυτο ηθελα να ξεκαθαρισω γιατι ορισμενοι προγραμματιστες: α) απλα διορθωνουν το υπαρχων β) σου κανουν νεο - το κοστος του 1ου ειναι μακραν μικροτερο απο του 2ου ,η διαφορα του κοστους ειναι που με ενδιαφερει

tetrapetaloudos
05-12-2006, 00:20
Παιδιά θέλω τα φώτα των εικοσαβαλβιδων της παρέας. Προσωπικά φοράω το 20vt με 150 ιππους και ενδιαφέρομαι για πρόγραμμα. Υπαρχει κανεις που να εχει τολμίσει το εγχείρημα?

ευχαριστώ

tasost
05-12-2006, 08:22
Παιδιά θέλω τα φώτα των εικοσαβαλβιδων της παρέας. Προσωπικά φοράω το 20vt με 150 ιππους και ενδιαφέρομαι για πρόγραμμα. Υπαρχει κανεις που να εχει τολμίσει το εγχείρημα?

ευχαριστώ

τοτε τσακωνεις με σβελταδα το ποντικακι σου....κ τρεχεις να κανεις κλικ στην απο κατω διευθυνση...

http://www.ibiza.gr/forum/forumdisplay.php?f=74

brwmogazos
27-12-2006, 20:53
Ρε παιδες.Πριν αρκετο καιρο ειχα ρωτησει παλι. αλλα εσβησα το pm Που μου εστειλε καποιο μελος με το τηλεφωνο επικοινωνιας του εν λογω προγραμματιστη.

Εχω ενα φιλο με ΜΚ3 σκουπα εξατμηση

και θελει προγραμμα

Του προτεινα να φορεσει το συγκεκριμενο προγραμμα και τον εχω στησει εδω και λιγες μερες γιατι ολο το ξεχναω.

Μπορει καποιος να μου στελει καποιες πληροφοριες για τον εν λογω προγραμματιστη γιατι μουπε οτι θελει προγραμμα να βαλει σιγουρα...

Τιμη και τηλεφωνο επικοινωνιας λοιπον σας παρακαλω σε pm

kpilidis
28-12-2006, 01:23
δημητρη στειλε ενα πμ στον τασο (darkside)

brwmogazos
28-12-2006, 10:34
δημητρη στειλε ενα πμ στον τασο (darkside)

ΜΑΛΙΣΤΑ

ΔΙΑΤΑΞΤΕ

:tu ευχαριστω κυριακοοοοοοοοο...καλα θυμομουν οτι ο darkside μου ειχε πει λοιπον και παλιοτερα...

το μονο που δεν υπολογιζα ειναι οτι αν βαλει προγραμμα θα με ραβει μετα γιατι εχει 15αρια και σκουπα το παλιοπαιδο:p :p

kpilidis
28-12-2006, 10:52
χεχεχεχε!!!!!!

παρε fr και ασε να σε ψαχνει !:p

Darkside
28-12-2006, 17:51
Μητσο,,εχεις μηνυμα,,,,,;)

enigma
12-01-2007, 12:46
Λοιπόν από την Τρίτη ανήκω και εγώ στους προγραμματισμένους του club!!!Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά για το κονέ.
Τώρα από εντυπώσεις έχουν μιλήσει οι προηγούμενοι.Αυτό που με παραξένεψε όμως είναι ότι η κατανάλωση έπεσε:o .

brwmogazos
12-01-2007, 19:36
Ευχαριστω DARK

Ρε enigma...στειλε ενα Pm ρε αγορινα με λεπτομερειες-εντυπωσεις σε παρακαλω :D

Zuratharamon
14-01-2007, 22:31
Εντυπώσεις, καλό δεν θα ήταν να τις γράψει εδώ?

@ngel
18-01-2007, 20:42
Και επειδή πολλά ακούγονται αλλού γι αυτό το πρόγραμμα, νομίζω ότι οι γνώμες των παιδιών που το έχουν βάλει μπορούν να σας βοηθήσουν να καταλάβετε πολλά... ;)

Tom
28-01-2007, 23:14
Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι για το νέο και μυστήριο πρόγραμμα.
Φοράω ήδη της ΡΕΒΟ και απ'ότι διαβάζω από τα λεγόμενα σας αυτό είναι καλύτερο.
Κάποιος ανέφερε ότι με το νέο αυτό πρόγραμμα έχουμε και λιγότερη κατανάλωση καυσίμου, ισχύει αυτό; Το δικό μου πάντως καίει αρκετά 10λίτρα/100 χιλ.
Ας μου στείλει κάποιος τιμή και τηλ επικοινωνίας με τον προγραμματιστή.
Ευχαριστώ

brwmogazos
29-01-2007, 01:17
Καλησπέρα,
Κάποιος ανέφερε ότι με το νέο αυτό πρόγραμμα έχουμε και λιγότερη κατανάλωση καυσίμου, ισχύει αυτό; Το δικό μου πάντως καίει αρκετά 10λίτρα/100 χιλ.
Ευχαριστώ

Κοιτα το καλυτερο ειναι σχετικο

Υπαρχουν ενα σωρο προγραμματιστες που κανεις δεν ξερει ποιανου θα αποδοσει περισσοτερο απο αλλα.

Απλως στα 250 ευρω ΔΕΝ προκειται να βρεις καποιο αλλο...

Με κανα 500αρικο θα σου φτιαξουν μεγαλα ονοματα στο χωρο προγραμμα...αλλα ειναι και πολλα τα λεφτα.

Εγω θα ελεγα οτι εχει πολυ καλο value for money.

Το ποιο ειναι καλυτερο σε αποδοση...ξεχνα το...

Αλλα μην περιμενεις και θαυματα...Τα μεγαλα ονοματα του χωρου θα στο εξελιξουν πανω στο δυναμομετρο...οτιδηποτε αλλο ειναι κονσερβα ειτε μας αρεσει ειτε οχι...

Magdem
29-01-2007, 09:09
Καλησπέρα,
Ευχαριστώ

μου κανει μεγαλη εντυπωση η καταναλωση που αναφερεις.
την εχεις μετρησει με το υπολογιστη ταξιδιου?
και εγω πιανω τετοια νουμερα (και εγω εχω ρεβο) αλλα με το ποδι στο πατωμα με ταση να το τρυπησω!!:lauphing
η μεση καταναλωση μου οταν οδηγω νορμαλ ειναι γυρω στα 8λιτρα\100χιλ.
αληθεια το ρεβο με τι το εχεις συνδυασει στην εισαγωγη?? δηλαδη τι φιλτρο φορας??

kpilidis
29-01-2007, 13:05
εγω πιστευω τσαμπα χρηματα θα δωσεις 2 αλογα πάνω 2 κατω το ιδιο ειναι

@ngel
29-01-2007, 13:07
Όπως τα λέει ο Κυριάκος...!!!
Γιατί να βάλεις άλλο πρόγραμμα...;;;
Για να πάρεις 1-2 άλογα στα 1400...;;;

enigma
29-01-2007, 13:38
Όπως σου είπαν τα παιδιά.Δεν αξίζει να βάλεις τόσο ακριβό πρόγραμμα.Βασικά δεν αξίζει να βάλεις άλλο πρόγραμμα σε αυτή την φάση που είσαι.Κράτα τα λεφτά και πέτα του πάνω full εξάτμιση και θα είσαι οk.
Από ότι λέει ο Δημήτρης, σε αυτόν αρχίζει να ανεβαίνει σε εκτίμηση το revο πράγμα που αποδείχθηκε και στις διάφορες δυναμομετρήσεις που έχουν κάνει τα παιδιά.
Για την κατανάλωση, εγώ από δω και πέρα δεν έχω δει καν 10lt/100km.Τι ζάντες φοράς;

Magdem
29-01-2007, 13:48
απο οτι καταλαβα η ενσταση του φιλου ειναι η αυξημενη καταναλωση που του βγαζει το ρεβο και οχι η αποδοση.
επειδη εγω δεν εχω τοσο μεγαλη καταναλωση αναρωτιεμαι μηπως εχει ακομα το μαμα φιλτρο αερα με αποτελεσμα να πνιγεται απο καυσιμο ο κινητηρας και του καιει τοσο πολυ.
σιγουρα δεν αξιζει να δωσει λεφτα για να αλλαξει προγραμμα αλλα θα αξιζε να δωσει λεφτα για κατι καλυτερο στην εισαγωγη αν δεν εχει ηδη

G-P
29-01-2007, 14:05
παιζει ρόλο και πώς αλλά και που οδηγεις...
πχ μεσα σε κινηση καθε πρωί μου βγαζει καταναλωση 15 αλλά όταν ανοιγει πεφτει στο 7,5 - 8

@βρωμογκαζος...
ποια θεωρεις εσύ
...μεγαλα ονοματα του χωρου...
έτσι για να έχουμε και μεις μια ιδέα...??? :)

enigma
29-01-2007, 17:30
Γρήγορα-γρήγορα:Ανδριαννάκης,Δημητριάδης,Powerchips kai superchips.

brwmogazos
29-01-2007, 17:54
Γρήγορα-γρήγορα:Ανδριαννάκης,Δημητ ριάδης,Powerchips kai superchips.

Με καλυψε πληρως ο Κωστης...
Αυτα που ξερουμε ολοι με λιγα λογια...

brwmogazos
29-01-2007, 18:14
Όπως σου είπαν τα παιδιά.Δεν αξίζει να βάλεις τόσο ακριβό πρόγραμμα.Βασικά δεν αξίζει να βάλεις άλλο πρόγραμμα σε αυτή την φάση που είσαι.Κράτα τα λεφτά και πέτα του πάνω full εξάτμιση και θα είσαι οk.
Από ότι λέει ο Δημήτρης, σε αυτόν αρχίζει να ανεβαίνει σε εκτίμηση το revο πράγμα που αποδείχθηκε και στις διάφορες δυναμομετρήσεις που έχουν κάνει τα παιδιά.
Για την κατανάλωση, εγώ από δω και πέρα δεν έχω δει καν 10lt/100km.Τι ζάντες φοράς;

Να σου πω την αληθεια, οχι απο δυναμομετρησεις.
Εμενα με ενδιαφερει στο δρομο τι κανει.

Επειδη πολλοι πανε σαν τα αρνια και κανουν οτι τους πουνε, ανα κλαμπ ακουγεται και ΜΟΝΟ ενα προγραμμα συνηθως...πχ στο IC το ΤΦΡ γιατι τοχε μια εποχη φθηνα και πεσανε ολοι επανω.Μπαινει ο νεος διαβαζει για ΤΦΡ, διαβαζει τους αλλους 5 που κραζουν το ρεβο, και τσουπ συνεχιζεται η ιστορια...βγαινει το verdict οτι το ρεβο ειναι @@ και οτι το ΤΦΡ ειναι κορυφη..

Εδω προωθειται το συγκεκριμενο...

Επομενως οποιος το βαζει λεει..τοβαλα και μαμαει.

Εγω εχω εμπειρια μονο απο το ΡΕΒΟ.εχω μπει σε τοπ γκαν με ΤΦΡ ομως και εχω πατησει με 2 αμαξια με ΤΦΡ με 16αρες και 1 με 15αρες.

Δεν μαρεσει που κατα καιρους βλεπω και γραφουν ατομα που δεν εχουν αποψη ουτε εχουν δοκιμασει το ΡΕΒΟ να το κραζουν και να λενε ειναι ετσι ειναι αλλιως ΜΟΝΟ και μονο επειδη το διαβασαν καπου...

Εγω το ρεβο δεν το πληρωσα απο την τσεπη μου.Το πηρα 300 ευρω και το πληρωσε ο πατερας μου λιγο καιρο αφοτου εγινε η αγορα του αυτοκινητου.Η αξιοπιστια, και η εγγυηση απο την αντιπροσωπεια ηταν ο κυριος λογος.Υστερα απο λιγο καιρο βγηκαν και οι πρωτες αναφορες σε αλλα χειροποιητα προγραμματα...και αποτι αποδειχθηκε ΗΤΑΝ καλυτερα σε αποδοση απο ΡΕΒΟ.

Σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να εχουμε κατα νου διαφορα πραγματα.
Πολλοι βγαζουν βιαστικα συμπερασματα απο το πουθενα και θα πω γιατι.

Πολλοι με ενα ταδε προγραμμα και 15αρια, εριχναν σε τοπ γκαν στον δρομο που συναντουσαν στον δρομο και εβγαζαν το συμπερασμα οτι ειναι για τον λουτσο...Ξεχνουσαν καποιες βασικες διαφορες ομως...το βαρος και πιο συγκεκριμενα το αναρτωμενο βαρος...

Για να βγαλεις συμπερασμα πρεπει να πατησεις με αλλο αμαξι με ιδιο βαρος συνολικα...ιδια περιφερειακα..και ΙΔΙΕΣ ζαντες με ιδιο τυπο ελαστικου.

Μονο τοτε μπορεις να συγκρινεις διαφορες σε προγραμμα καθε αυτου....

Επισης υπαρχει και το αλλο κακο.ΠΟλλοι δηλωνουν 1ο σταδιο και εχουν...ριπροφιλ εκκεντροφορους και ερχονται και σου λενε παει γαμιωντας μονο με σκουπα για παραδειγμα , η και κατι που εχω ακουσει πολυ τωρα τελευταια με Κορωνο πηνιον απο 1200αρι ιμπιζα...

Λογικο ειναι να βγαινουν οτι ναναι συμπερασματα κατα συνεπεια.

Εγω που εχω πατησει με αλλα 2 αμαξια με 16αρια παροτι ημουν πολυ βαρυτερος και ειχα λιγοτερα περιφερειακα, ειδα ΑΙΣΘΗΤΗ διαφορα στα χαμηλα, ναι το ρεβο χαμηλα υστερει πολυ, αλλα στα ψηλα ειδα μικρες διαφορες, Κατεμε παντα.και τα πατηματα δεν ηταν σωστα, πχ με ιδιο βαρος,και περιφερειακα πχ κτλπ κτλπ...

Συμφωνω οτι ενα χειροποιητο προγραμμα που θα σεταριστει ωστε να δουλευει με λιγοτερο πλουσιο μειγμα, θα αποδοσει περισσοτερο αποτι το Ρεβο, που εχει σχεδιαστη με αλλο γνωμονο και οχι μονο την αποδοση σχεδον.Οι περισσοτεροι παιρνουν ως βαση το Ρεβο, το πειραζουν λιγο και τσουπ βγαλαν το δικο τους προγραμμα...Καλα κανουν...απλως δεν μαρεσει η καραμελα το ρεβο ειναι για τον λουτσο κτλπ...οταν το συμπερασμα βγαινει απο καποιο πατημα πχ που η διαφορα οφειλοταν 10 % στο προγραμα και το υπολοιπο 90% σε αλλους παραγοντες...

Το γελιο της υποθεσης ομως ειναι που υστερα απο καιρο πολλοι λατρεις του ταδε προγραμματος βαζουν αλλου απο καποιο επωνυμο προγραμματιστη και αμερσως το πρωην προγραμμα τελικα ειναι για τον λουτσο και το καινουριο ειναι καραμαματο γιατι παει καλυτερα το αμαξι κτλπ...

Και εγω ο ιδιος λεω πως με ενα χειροποιητο προγραμμα θα δωσεις λιγοτερα και θα παρεις καλυτερη αποδοση, αλλα μην θεοποιιουμε ενα πραγμα απο την στιγμη που δεν εχουμε δοκιμασει ΟΛΑ τα υπολοιπα...

Darkside
29-01-2007, 18:48
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο enigma
Γρήγορα-γρήγορα:Ανδριαννάκης,Δημητριάδης,Powerchips kai superchips.

Με καλυψε πληρως ο Κωστης...
Αυτα που ξερουμε ολοι με λιγα λογια...

Χωρις να πω πολλα πολλα,,,δυο απο τους παραπανω εχουν τα εξης,,,ο ενας παρα΄λιγο να καταστρεψει μοτερ σε 14αρι απο το πολυυυυ ωραιο προγραμμα που εφτιαξε,,και οταν το παιδι πηγε αντιπροσωπια να δει το προβλημα,,βγαλανε κατευθειαν το προγραμμα,,,φτηνα την γλυτωσε,,,,ο αλλος δεν προλαβε και δυστυχως κατεστρεψε μοτερ 16αρι fsi golf,,,και μαλιστα 2 φορες,,,και η αντιμετωπιση ηταν δραματικα αντιεπαγγελματικη,,,,,(S,,,,Δ),,,,

Απο κει περα,,ποιος ειπε οτι το δικος μας προγραμμα δεν ειναι απο γνωστο του χωρου,,???,,,το οτι δεν λεμε φανερα ποιος ειναι,,θα χουμε καποιον λογο,,,;)

Revo και TFR,,,εγω ειχα προγραμμα TFR,,,δυστυχως το αποτελεσμα δεν μ αρεσε καθολου,,,εσκασα 330 απο προσφορα που ειχε το IBIZAMANIA,,,μου ζητησε 200 για αναβαθμιση επειτα απο 8 μηνες,,,παντως το TFR πανω στο δικο μου αμαξι μονο για προγραμμα δεν εκανε,,,,Οσο αφορα το revo τωρα δεν νομιζω οτι το κατακρινει κανεις εδω μεσα τουλαχιστον,,,και μαλιστα δεν πιστευω πως μια εταιρια οπως ειναι η Revo θα εβγαζε ενα προγραμμα στο κουτουρου χωρις να εχει κανει καποιες δοκιμες,,,αρα σαν προγραμμα ειναι αρκετα αξιοπιστο,,,,;)

LPJT
29-01-2007, 19:29
EGO exo to programma tou club, den mou edwse aloga idietera apo ti fanike sto DYNO, 106 evgala me full eksatmisi, xpodi+ programma. META evala kai tin skoupitsa kai evgala 116ps , MHN perimenis omos me ta alla programmata tha pareis kai poly parapano , apo 3-6 aloga to poly.GIA thn timi pou to exoune ta paidia PARTO min to skeptese. OSO gia ta alla programmata epidi exo anoiksi me allous...TFR , powerchips....REVO, ti na sou pw psakse to ean 8es , alla ...mhdemines diafores. IBIZA 1.4 exoume ti na kaneis parapano...inai kai to ti moter tha sou tixei, O ZURA evgale mama ola 106 aloga, eno apo to ergostasio erxete me 101:)
afta apo mena
CAIO

enigma
29-01-2007, 19:49
Το πρόγραμμα για να δουλέψει θέλει και τα άλλα παρέα.Δεν πάει 10Ps το πρόγραμμα,5Ps το φίλτρο, 8Ps η εξάτμιση(τυχαία νούμερα).Για να βγάλει αυτά τα 10Ps χρειάζεται να εκμεταλευτεί και τις υπόλοιπες αλλαγές.
Άλλωστε Λουκά δεν είναι μόνο τα άλογα που παίζουν ρόλο είναι και η ροπή.
Επίσης σαν όνομα είναι γνωστό το πρόγραμμα αλλά πιστεύω ότι τα πιο γνωστά είναι τα παραπάνω Τάσο. Μην ξεχνάμε ότι και ο turbo development ειναι πολύ γνωστός αλλά ακούγονται πολλά άσχημα για αυτόν.
Επίσης συμφωνώ με τα παιδιά που δεν λένε το όνομα του φόρα παρτίδα....

LPJT
29-01-2007, 19:51
koita, den antilego thelei kai ta alla pragmatakia, alla afto na to katalavei o filos mas.....
mhn perimenei MONO me tsipaki na dei diafores treles etsi????? valta ola eksarxhs.....na isai full stage one. ante good luck oti kai na kaneis.
EDIT: ean meneis athina, stile PM

Tom
29-01-2007, 20:01
Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Για να απαντήσω σε όλους οφείλω να σας πώ τι βελτιώσεις έχω κάνει στο μοτέρ. Πρόγραμμα ρέβο, χταπόδι, καταλύτη (Αμέρικατ), μεσαίο και τελικό όλα στον Παπαδόπουλο, φίλτρο ΒΜC.
Σκέφτομαι λοιπόν αυτό το πρόγραμμα γιατί όπως είχατε αναφέρει παλαιότερα το συγκεκριμένο πρόγραμμα ρυθμίζεται με βάση αυτά που έχει βάλει κάποιος (χταπόλι, τελικό κ.α), άρα λογίκα θα έχει αρκετά καλύτερη απόδοση και λιγότερη κατανάλωση σε καύσιμο.
Πάντως ομολογώ πως το δεξί μου πόδι είναι βαρύ και οδηγώντας σε πόλη και συγκεκριμένα σε νησί θα μπορούσε να θεωρηθεί λογική η αυξημένη καταάλωση.
Τι έχεται να πείτε;

Ξέχασα να αναφέρω διαστάσεις ελαστικών, 195/50/15

Magdem
29-01-2007, 21:03
Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Για να απαντήσω σε όλους οφείλω να σας πώ τι βελτιώσεις έχω κάνει στο μοτέρ. Πρόγραμμα ρέβο, χταπόδι, καταλύτη (Αμέρικατ), μεσαίο και τελικό όλα στον Παπαδόπουλο, φίλτρο ΒΜC.
Σκέφτομαι λοιπόν αυτό το πρόγραμμα γιατί όπως είχατε αναφέρει παλαιότερα το συγκεκριμένο πρόγραμμα ρυθμίζεται με βάση αυτά που έχει βάλει κάποιος (χταπόλι, τελικό κ.α), άρα λογίκα θα έχει αρκετά καλύτερη απόδοση και λιγότερη κατανάλωση σε καύσιμο.
Πάντως ομολογώ πως το δεξί μου πόδι είναι βαρύ και οδηγώντας σε πόλη και συγκεκριμένα σε νησί θα μπορούσε να θεωρηθεί λογική η αυξημένη καταάλωση.
Τι έχεται να πείτε;

Ξέχασα να αναφέρω διαστάσεις ελαστικών, 195/50/15

εγω εχω να πω οτι το αμαξακι ειναι σουπερ οπως ειναι και στη θεση σου δεν θα αλλαζα τιποτα!!
τωρα επειδη ο καθενας κανει μονος του κουμαντο στη τσεπη του εσυ αποφασιζεις και περι ορεξεως κολοκυθοπιτα που λεει και ο λαος:tu :tu