PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ Hallmeter

ibiza_sound
09-11-2006, 01:50
σας παραθετω μια φωτο απο το hallmeter μου οταν το αμαξι βρισκεται στο ρελαντι..το μειγμα απο οτι βλεπεται εχει περασει στο rich κοινως πλουσιο μειγμα..μου ειπαν οτι αυτο το προκαλει το προγραμμα που το εχει γεματο με μειγμα...
το θεμα ειναι οτι εχοντας το γκαζι στο πατωμα το hallmeter ανεβαινει μεχρι κ το τερμα σχεδον..δλδ αφηνει ενα νταμακι που δεν το γεμιζει..κ εχω μπει στην σκεψη για εναν ρυθμιστη πιεσης βενζινας..να του δωσω λιγο ακομα περισσοτερο μειγμα..αλλα μιλαω για χειροκινητο ρυθμιστη πιεσης κ οχι αυτους που δουλευουν σε καποιο μονιμο bar..και θελω την γνωμη σας..γιατι φοβαμαι απο την αλλη μην το πνιξω με πολυ μειγμα..
και αν γνωρισζει καποιος να μου πει ποσα bar πιεση βενζινας δουλευει το μαμα 101...

http://i77.photobucket.com/albums/j51/xristakos2002/917953954972957945000J.jpg

Tsakinnen
09-11-2006, 08:17
Και σενα ποιος σου ειπε οτι το χαλι meter σου μετραει σωστα???
ΔΕΝ ΜΠΕΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΜΠΕΚΕΡΑ....
ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ...

brwmogazos
09-11-2006, 10:46
Το αμαξι σου προφανως πνιγεται απο καυσιμο.

Φιλτρο - εισαγωγη εχεις βαλει μαζι με το προγραμμα?

Τι προγραμμα φορας?

θαπρεπε να παιζεις στα λαμπακια στην στοιχειομετρικη καυση...σε εκεινη την περιοχη τελος παντων και οχι φουλ που εισαι τωρα....

Σιγουρεψου οτι το σημα που παιρνεις απο τον λ ειναι σωστο...στο ρελαντι το χαλμιτερ σου θα επρεπε να χοροπηδαει απο φτωχο μεχρι πλουσιο...σαν να παιζει δηλαδη...

ibiza_sound
09-11-2006, 19:25
οτι παιζει-παιζει αλλα κατα κυριο λογο μεσα στα rich στο ρελαντι!!!

ibiza_sound
09-11-2006, 19:27
Και σενα ποιος σου ειπε οτι το χαλι meter σου μετραει σωστα???
ΔΕΝ ΜΠΕΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΜΠΕΚΕΡΑ....
ναι αλλα εβγαλα ακρη τι μπορω να κανω..
τωρα παιζω 2,5 bar και θα το παω 3 χωρις να πληρωσω απολυτως τπτ..οσο για τον ρυθμιστη πιεσης δεν ειναι παντα αυτο που χρειαζεται..απλα σωστος μαστορας...
θα το δοκιμασω στα 3 bar και βλεπουμε....
τωρα πως θα το παω εκει...ας το κανω πρωτα κ τα λεμε μετα...

Darkside
09-11-2006, 22:03
Χρηστο εγω το εκανα,,,!!!!,,εχει τρελο ηχο λεμε,,,αλλα δεν το συνεχιζω,,το ξαναεφερα στα ισια του διοτι πρεπει να μιλησω και με κανεναν γνωστη του θεματος,,παντως αρπαζε στο μπαμ,,,

ripper
10-11-2006, 13:34
Μην πιστεύετε 100% hallmeter που είναι συνδεδεμένο στον μαμά λ....
Μόνο με wide band λ μπορεί κάποιος να έχει ακριβής μετρήσεις και γιαυτό άλλωστε οι προγραμματιστές είτε στο dyno είτε στον δρόμο παίζουν με δικό τους wide band λ. Όσοι το έχουν δει συνήθως είναι προσαρμοσμένος σε έναν σωλήνα που τον κοτσάρουν στο τελικό...

Darkside
13-11-2006, 18:21
σωστα,,οποτε Χρηστο,,καταλαβαινεις πως δεν ειναι οτι και πιο σωστο αυτο που βλεπεις στο οργανακι σου,,,:p

ibiza_sound
13-11-2006, 20:15
οκ ας δεχτω οτι μπορει να μην ειναι αξιοπιστο κτλ κτλ..
εγω βαδιζω συμφωνα με αυτο που βλεπω τωρα...αν κανω αυτο που θελω κ ανεβει το hallmeter και δειχνει παραπανο μειγμα...εστω κ λανθασμενα θα δουλευει.. :p
δεν θελει κοπο..θελει τροπο!!!

Darkside
13-11-2006, 20:17
κανε ομως τον κοπο,,και κοιτα μετα να δεις ποσο λαδι εκαψες,,,;)

ibiza_sound
14-11-2006, 02:06
ετσι κ αλλιως περνοντας ibiza ηξερα κ διαπιστωσα οτι καθε 15 μερες το λαδακι μου πρεπει να το κοιταω..γιατι καιω 1λιτρο καθε 5.000χιλιομετρα...
εστω το δικο μου τοσο καιει!!

tasost
14-11-2006, 09:17
ετσι κ αλλιως περνοντας ibiza ηξερα κ διαπιστωσα οτι καθε 15 μερες το λαδακι μου πρεπει να το κοιταω..γιατι καιω 1λιτρο καθε 5.000χιλιομετρα...
εστω το δικο μου τοσο καιει!!

εχω μια φιλη...δεν μπορεσα να την δω ερωτικα ποτέ λογω γουστων...που ο μπαμπας της ειναι λαδας.....θελεις να κανονισω κανα κονε....ξανθε lover?

ibiza_sound
14-11-2006, 10:22
μπα δεν χρειαζεται εχω βρει ενα λαδακι για συμπληρωμα...6 ευρω το λιτρο :p

Darkside
14-11-2006, 17:39
τι λαδι ειναι αυτο,,,??,,σογιελαιο,,,??,,:p

G-P
14-11-2006, 18:05
από τα GOODYS τα υπόλοιπα μαζεύει η μαφία... :rofl

brwmogazos
15-01-2007, 10:16
Κοιτα.

Η σωστη λειτουργια ειναι.

ρελαντι και σταθερο γκαζι.

Το χαλμιτερ σου πρεπει να παιζει πανω κατω απο μινιμουμ ως μαξιμουμ στις ενδειξεις.

Οταν πατας φουλ ειναι λογικο πως το αμαξι σου θα σου δειξει σχετικα πλουσιο μειγμα.

Τα ιμπιζακια δειχνουν τα περισσοτερα rich...

Αυτο εχει να κανει με τον προγραμματιστη σου.Οσοι βαζουν πολυ πλουσιο μειγμα να ξερεις το κανουν για προστασια του μοτερ σου.

Με σταθερο γκαζι και ρελαντι τοα μαξι δουλευει στοιχειομετρικο μειγμα...οικονομια καυσιμου κτλπ.Σε φουλ γκαζι διαβαζει αλλο χαρτι και η οικονομια καυσιμου παει στραφι.Μεγαλυτερο σημασια λοιπον εχει η προστασια του κινητηρα σου.Μεγαλυτερη ποσοστητα βενζινης=χαμηλοτερες θερμοκρασιες στις βαλβιδες σου λογω ψυξης κτλπ.δοκιμασε μερικους συνδιασμους φιλτρων, πχ ξηλωμα παπα και μετα με και χωρις φιλτρο μεσα στον παπα για πζ 3 χιλιομετρα και δες πως ανταποκρινεται..

FABIA TUNING
26-01-2007, 19:50
Αν και παλιο το θεμα αλλα νεος εγω ερχομαι να ρωτησω:

με τι τροπο ανεβασες πιεση βενζινας????
εκοψες την επιστροφη??

πες μας και εμας τα μυστικα να γινουμε γληγολοι!!!!!!:p :p :p

kpilidis
27-01-2007, 00:38
με αλλο ρυθμιστη βενζινης(4baro συνηθως)

FABIA TUNING
27-01-2007, 02:00
ναι ε???
και που τον εβαλε????????

kpilidis
27-01-2007, 02:30
στην θέση του παλιου.
βασικα θέλει και μετα αλλαγη στο προγραμμα για να μπορει να εκμεταλευτει τον 4μπαρο

FABIA TUNING
27-01-2007, 02:42
eisai kai mod gamoto
τι να σου πω τωρα???
και εγω που νομιζα οτι εκανε καινουργια θεση????:p :p :p
προγραμμα???
ειναι στανταρ αυτο που λες??

kpilidis
27-01-2007, 02:53
eisai kai mod gamoto
τι να σου πω τωρα???
και εγω που νομιζα οτι εκανε καινουργια θεση????:p :p :p
προγραμμα???
ειναι στανταρ αυτο που λες??
συνεχιζεις με το mod e?E? :p

αυτο που λέω ειναι ότι θέλει παραμετροποίηση στα μειγματα μετα το πρόγραμμα για να εκμεταλευτει 100 % τον 4μπαρο

FABIA TUNING
27-01-2007, 11:50
ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΜΠΕΚΕΡΑ....

+150
-30 ΕΤΣΙ για να εχουμε και τον αριθμο απο τα αλογακια μου!!!
(παω να τα ταισω τωρα):p :p :p

G-P
27-01-2007, 16:24
Ρε κυριάκο όλα τουρμπο τα βλέπεις τελευταια... :rofl

kpilidis
27-01-2007, 23:20
ειδες γιαννη ?!?!?!(λες να ειναι σοβαρο ??? :P)

sorry .. δεν ηξερα οτι δεν μπαινει!