PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Tcs???

kemmotar
22-11-2006, 09:27
ρε παιδια, δεν ενεργοποιειται με τιποτα το TCS. Στην αρχη μου αναβε οταν το εμπαζα κουκουρουκου (μιλαμε για ενεργοποιημενο). Τωρα, αισθανομαι σαν να μην υπαρχει. βεβαια δεν εχει βγαλει βλαβη ωστε να ειναι μονιμα ενεργοποιημενη η λυχνια στο πινακα οργανων. μονο με εγκεφαλο θα δειξει τι εχει αν εχει?
ελπιζω να ειναι ιδεα μου...

G-P
22-11-2006, 09:39
βρες μια ανηφορα με κακο οδοστρωμα......
ματσούκωσε την πρωτη σου...
λογικα θα δουλέψει...
αν οχι να το ψάξεις με διαγνωστικο...

Biliou
22-11-2006, 10:22
Χαζοσπινιάρει το αμάξι???

kemmotar
22-11-2006, 12:33
Χαζοσπινιάρει το αμάξι???

τωρα που το λες biliou, σε αποτομο ανοιγμα της τουρμπινας οπου εκμεταλλευεται την ροπη, ακομα και με τριτη και με ελαφρα γυρισμενο τιμονι ψιλοπαιζουν οι τροχοι, δεν γατζωνει κατω. απο εκιννηση ομως δεν θελω να τσαρουχωσω πρωτη ωστε να το τσεκαρω.... το στρωνω ακομα.

leontas 1.6
22-11-2006, 12:41
Όπως προανέφερε και ο Γιάννης....βρές μια ανηφορίτσα(μεγάλη κατά προτίμηση) και δοκίμασε να ξεκινήσεις χωρίς χειρόφρενο...Χωρίς αυτοκίνητ βέβαια πίσω σου!
Αν το αμάξι σπινιάρει και ανεβάζει απότομα στροφές...τότε έχουμε πρόβλημα και πρέπει να το πάς σε κάποιο σέρβις να το κοιτάξουν....Αν οι στροφές όμως πέσουν και αρχίσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι τότε είσαι μια χαρά!.....
Δεν μπορώ να φαντστώ καλύτερο τρόπο για να το τσεκάρεις....Ούτε μπορώ να σου πώ να μπείς σε στροφή και να του ρίξεις απότομη τιμονιά για να δείς πώς θα φύγει!
Η ανηφόρα είναι το καλύτερο τέστ!
Δοκίμασε και πές μας!;)

kpilidis
22-11-2006, 15:58
μπορει βεβαια να εχει καει το λαμπακι! (οταν το απενεργοποιεις απο το κουμπακι το λαμπακι αναβει?)

s6_sot
22-11-2006, 17:09
Φίλε μου μην μπερδεύεις το Esp με το Tcs. To Tcs δεν θα σου ανάψει σε μπασίματα εκτός αν πατήσεις γκάζι πάνω στην στροφή και αρχίσει και σπινιάρει. Απ ότι κατάλαβα κανένα fr πρέπει να έχεις οπότε δεν θα χρειαστείς και ιδιαίτερο τσαρούχωμα!! Λίγο ίσα ίσα να χάσουν πρόσφυση οι τροχοί!

leontas 1.6
22-11-2006, 17:30
Ούτε μπορώ να σου πώ να μπείς σε στροφή και να του ρίξεις απότομη τιμονιά για να δείς πώς θα φύγει!

Φίλε μου μην μπερδεύεις το Esp με το Tcs. To Tcs δεν θα σου ανάψει σε μπασίματα εκτός αν πατήσεις γκάζι πάνω στην στροφή και αρχίσει και σπινιάρει.

Εννοείται πως πρέπει να έχει πατημένο γκάζι για να κάνει αυτό....:cool:

kemmotar
22-11-2006, 19:08
Εννοείται πως πρέπει να έχει πατημένο γκάζι για να κάνει αυτό....:cool:

παιδια εχει τοσο δυναμη που αν πατησω μεσα στην στροφη τοοοοοοοοοοοοοσο γκαζι θα κανουμε παρτυ με τον αγιο πετρο στο κλαμπ PARADISE....

λοιπον ΦΡ ειναι και δεν το μπερδευω με το ESP. εχω προσωπικη εμπειρια με 2 3 αυτοκινητα με ESP και κυριως το cupra του πιτσιρικα αδελφου μου. Οσον αφορα TCS φιλος με τοπ γκαν οταν το χωνει εδω στα μερη μας (ειναι αρρωστο το παλικαρι, αν θελετε να αισθανθειτε το ραλι σαρδηνιας πειτε μου να σας στειλω στον παραδεισο αμαρουσιου),:( του αναβοσβηνει πολυ συχνα οποτε το βαζει με παντες και μιλαμε για 1400cc, όχι για 1800cc και 180+ αλογα. το δικο μου αναβε σε στροφες οταν επαιζα παρα παρα παρα πολυ οριακα (δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο οι διαφορετικες ρυθμισεις καθως και τα 205/40/17 pirelli pzero.
Μαλιστα οταν ημουν αθηνα το εστειλα μια φορα για βρουβες με αρκετη ροπη και γκαζι επι τουτου (τα ακροβατικα γινονται παντα με ασφαλεια σε αδειο οδοστρωμα απο λοιπους ανυποψιαστους πολιτες και παντα νυχτερινες ώρες) και δεν μου εδωσε καμια ενδειξη.

Οσο αφορα το πειραμα σε ανηφορα το εκανα σημερα το μεσημερι οπως γυριζα απο δουλεια και σας παραθετω οτι οντως υπαρχει και λειτουργει αλλα επεμβαινει πολυ πολυ καθυστερημενα, δηλ. αφου ξεκιναω με πρωτη, δινω λογικο γκαζακι (οχι πανω απο 2000 στροφες )αλλα με στραβο τιμονακι. οι μπροστινοι τροχοι σπινιαρουν και εχω ενδειξη TCS. Παιζει να ειναι ρυθμισμενο διαφορετικα απο το επιτρεπομενο και να ενεργει καθυστερημενα????

Ιδου το ερωτημα.

kpilidis
22-11-2006, 20:20
καθολου παραξενο να ειναι διαφορετικα ρυθμισμενο !

Chris_Fr
14-01-2007, 17:21
ΕΜΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΨΙΛΟ ΠΑΤΑΩ ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΑΝΩ.