PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Νικελωμα-χρωμιωση πλαστικων ????

Red Dragon
28-11-2006, 00:02
Γεια χαρα :notworthy :notworthy!!!Σκεφτομουν αρκετο καιρο να βαψω nikel καποια πλαστικα μερη στο εσωτερικο του ibiza!Σημερα εψαξα σε κατ-τα με χρωματα-καρφουρ-πρακτικερ-αλλα δεν πηρα κατι γιατι δεν μου γεμιζαν το ματι!Βασικα,επειδη εχω βαλει τα νικελ δαχτυλιδια στο κοντερ και στις ταχυτητες,π.χ ηθελα να βαψω και το ''δαχτυλιδι'' στο λεβιε που ειναι γυρω απο την αριθμιση των ταχυτητων,αλλα να ειναι οσο το δυνατον ομοιομορφο!!Εχετε υποψη καποια μαρκα χρωματος??Καμια γνωμη....:cool: :cool: :cool:

kpilidis
28-11-2006, 00:23
για να γινει κανονικο νικελ (οπως τα νικελ των αεραγωγων)
δεν γινεται με απλο σπρευ!

πρεπει να τα πας σε μαγαζι μου κανουν επινικελωσεις σε "μπανιέρα"

αυτα στο carrfour δινουν μια γυαλαδα,αλλα δεν ειναι με τιποτα χρωμιο!

Biliou
28-11-2006, 01:07
Ναι μην ψαρώνεις με αυτά που λένε απ'έξω οι συσκευασίες ασημί είναι το αποτέλεσμα...

Darkside
28-11-2006, 18:40
συμφωνω με τα παραπανω,,,παιδια,,,;)

Red Dragon
28-11-2006, 23:01
Γι'αυτο κι εγω δεν πηρα κατι!Στην Αθηνα ξερετε κανενα μαγαζι που ασχολειτε με τετοια πραγματα???

Darkside
29-11-2006, 19:33
υπαρχει ενα στην πειραιως στο Μοσχατο,,θα σου στειλω ακριβως διευθυνση αυριο,,,αλλα ειναι ακριβο,,,,το βαψιμο απο οσο ξερω,,,

Biliou
29-11-2006, 19:36
Παλιότερα αν θυμάμαι καλά είχαμε συζήτηση για το αν γίνεται επινικέλωση σε πλαστικά μέρη. Γίνεται τελικά ε?

Darkside
29-11-2006, 20:23
σε πολλες διαφημισεις σε περιοδικα,,δειχνουν οτι κανουν στα παντα,,,,μεταλικο,,πλαστικο,,,πολυεστερα,,,

kpilidis
29-11-2006, 21:57
μπορει να μάθει καποιος τιμες στο περιπου?

Darkside
01-12-2006, 21:39
εχω ενα περιοδικο μπροστα μουοπου διαφημιζει 2 μαγαζια που κανουν αυτην την δουλεια,,,,στο ενα μαλιστα εχει και τιμες αναλογα με το χρωμα,,,,

το CHROMIROX(νικελ-καθρεπτης),,οπου μας ενδιαφερει εμας,,,και ειναι για οποινδηποτε επιφανεια εχει,,,,300ευρω το λιτρο,,,,:eek:

TSAKHS-EVIA
01-12-2006, 21:58
:confused: - μωρε καθρεφτες και δαχτυλιδια πεστε οτι βρισκουμε αλλα για Π.χ για καμια χειρολαβη πορτας ή ντουλαπιου συνοδηγου και τετοια τι κανουμε ? εστω εκεινο το "ασημι" των σπρευ θα αντεξει πανω σε πλαστικο ή με την πρωτη νυχια θα φυγει ?

Darkside
01-12-2006, 22:33
να σου πωμμμεγω εχω βαψει εδω και πανω απο ενα χρονο περιπου,,χειρολαβες,,κεντρικο πλαισιο,,αεραγωγους και πολλα αλλα,,σε μπλε περλα,,,οπου το χρωμα το βρηκα τυχαια στο μαγαζι,,(για ασημι πηγαινα),,,και ειναι κανονικη περλα,,,στον ηλιο κανει αντιθεσεις χρωματων,,,το περασα μετα 2 στρωσεις διαφανο πλαστικο(και αυτο σε σπρευ),,και ως τωρα δεν εχει το παραμικρο παθει τιποτα,,,και μιλαμε για χειρολαβη,,οπου οσο να ναι,,ενα δαχτυλιδι,,μπορει να σου κανει ζημια,,,

kpilidis
01-12-2006, 22:34
tsakh δεν φευγει αν ειναι καλο το χρωμα!

Biliou
01-12-2006, 22:49
Πρέπει να το αγήσεις να στεγνώσει αρκετά όμως υπόψην, οπότε είναι μάλλον καλοκαιρινό σπορ το βάψιμο...:rolleyes:

kpilidis
01-12-2006, 22:56
η να έχεις καποιον χώρο με θέρμανση!

TSAKHS-EVIA
01-12-2006, 23:14
:confused: - δηλαδη η διαδικασια ποια ειναι παιδια ? δεν τριβουμε το πλαστικο κομματι με ψιλο ντουκοχαρτο βρεγμενο μετα ενα σπρευ σαν ασταρι και το σπρευ του χρωματος ? υστερα πιστολακι ή καλοριφερ ? μια περιγραφη εργασιας συν μια μικρη αναλυση των υλικων θα βοηθουσε - sas merco poly TSAKHS - :redface:

Darkside
02-12-2006, 00:11
θα σου πω ακριβως τι εκανα εγω στο δικο μου,,??

εβγαλα τα πλαστικα μερη,,και τα επλυνα με νερο και σαπουνι,,για να φυγουν τυχον βρωμιες,,επειτα το καθαρισα με χαρτι κουζινας,,και περασα ενα χερι σπρευ,,(χωρις τριψιμο,,χωις ασταρι),,τα αφησα εξω στον ηλιο και μετα απο 10 λεπτα ξαναπερασα δευτερο χερι,,και αμεσως το περασα και ενα χερι διαφανο πλαστικο,,(οταν λεω αμεσως,,να φανταστεις δεν περασε ουτε ενα λεπτο),,,το αφησα να στεγνωσει πανω κατω 20-30 λεπτα,,και το ξαναπερασα ενα χερι με το διαφανο πλαστικο,,και τα εβαλα ολα στην αποθηκη μεχρι την επομενη μερα οπου τα ξαναεβαλα πανω στο αμαξι,,,εχω βαψει με τον ιδιο τροπο ακριβως,,αυτοκινητα μοντελισμου,,και δεν εχουν παθει το παραμικρο,,αντιθετα γυαλιζουν τοσο,,λες και τα εχεις βουτιξει στο λαδι,,,,

το αμαξι το καθαριζω εσωτερικα σχεδον μερα παρα μερα,,και καθε Σαββατο κανω γενικη(ναι ειμαι ρε σεις εχετε προβλημα,,,??,,:mad: ),,οποτε εδω και ενα χρονο εχουν πεσει πανω στα βαμενα μερη,,γυαλιστικα,,κερι,,καθαριστικα,,και δεν εχουν το παραμικρο,,,εχουν τετοια γυαλαδα,,που και γω απορω μερικες φορες,,,,

αν θες λεπτομεριες για τι μαρκες χρησιμοποιησα μπορω να σου στειλω με pm,,να μην κανω και διαφημηση,,,

kpilidis
02-12-2006, 00:16
τσάκη δεν χρειάζεται πάντα τριψιμο!
ειναι ανάλογα την μπογια που έχεις

μπορεις να πάρεις primer σε σπρευ(πλαστικοποιητης) και αυτο σε σπρευ (εχουν τα praktiker) και να τα περάσεις πρωτα με αυτο, (εγώ ποτέ δεν έβαλα τέτοιο,) κοιτα το χρώμα που να πάρεις να ειναι ακρυλικο (τα σπρευ της βιβεχρωμ ειναι καλα,) και αν θέλεις για ασημι χρωμα πήγαινε στα carrfour και πάρε της COSMOS LAC το aluminium 326 (ειναι για ζάντες!!!) και δεν φευγει με τιποτα!!

ρίξε και βερνικι μετα απο πάνω 2-3 χέρια(βερνικι πλαστικων) και θα εισαι οκ!!!

δες εδω http://www.ibizamania.gr/forum/showpost.php?p=14716&postcount=30 (κοιτάξε και τις επόμενες σελίδες απο το θέμα, λέει αρκετα πράγματα)

http://www.ibizamania.gr/forum/showthread.php?t=923&page=3

Darkside
02-12-2006, 00:34
ααααα ναι σωστα το ξεχασα,,,εχω βαψει και το καπακι μηχανης(παπα),,με τον ιδιο τροπο,,,και φυσικα ξερουμε τι θερμοκρασιες εχει στο μοτερ,,επισης και αυτο δεν εχει παθει τιποτα,,εκτος απο την λιγο γυαλαδα του που εχει χασει,,αλλα αυτο δεν ειναι τιποτα,,απλα το ξαναπερνας ενα σπρευ βερνικι,,,,οκ ειπαμε,,μην τα ισοπεδωσουμε και ολα,,,:p

TSAKHS-EVIA
02-12-2006, 11:29
:notworthy - Thanx παιδια θα πεσει μελετη και θα επανελθω δριμυτερος (!)

TSAKHS-EVIA
02-12-2006, 15:05
:confused: - να ρωτησω: ασταρι και πλαστικοποιητης [primer] ειναι το ιδιο ? οσον αφορα το σπρευ αντοχης στην θερμοκρασια <της φωτιας οπως ελεγαν παλια> το ειχα δοκιμασει σε εξατμιση μηχανης αλλα μετα απο λιγο θαμπωσε και ηταν ασχημο,στο καπακι αραγε θα αντεξει το ασημι ?

kpilidis
02-12-2006, 15:13
ναι τσακη!!

και το παλιο και το νεο το καπακι που εβαψα δεν εχει παθει τπτ ως τωρα! (που οσο να ναι εχει παραπάνω ζεστη πλεον

TSAKHS-EVIA
02-12-2006, 15:30
:rolleyes: - εχω δει καιρο αυτα τα σπρευ στο Prakticer αλλα δεν ηξερα την αντοχη τους στον χρονο και τις δακτυλιες ,δηλαδη θελω για πλαστικα κομματια: ασταρι χρωμα και βερνικι αρα 3 σπρευ ?
μιας και το εφερε η κουβεντα περι Cosmos Lac το αντισκωριακο της ειναι Α' ταξης καθαριστικο για ενα γρηγορο καθαρισμα της πεταλουδας μας

kpilidis
02-12-2006, 17:09
ναι ε?!?!?!
δεν το εχω δοκιμασει ποτε!

οσο για τα χρωματα, ναι αυτα τα 3 θέλεις

να ξέρεις , το βάψιμο θελει υπομονη
πέρνα 2-3 χερια το ασταρι και αστο μια μερα ώστε να στεγνωσει καλα

βαψε την επόμενη με το χρωμα αλλα 2-3 χερια και τετευταιο ασε το βερνικι(μην παρεις βερνικι για αυτοκινητα γιατι ειναι δυνατο και θα πετάξει το χρωμα αμέσως(μέσα σε 2-3 λεπτα θα ζαρώσει το χρωμα και θα στο πετάξει)

TSAKHS-EVIA
02-12-2006, 19:24
:mf_bookread - μαστορα KPILIDIS ποια η διαφορα "διαφανο πλαστικο" που ειπε ο μαστορας DARKSIDE με το "βερνικι πλαστικου" που ειπες εσυ ? απο τα Prakticer θα τα παρω ολα ή απο μαγαζι που πουλαει χρωματα αυτοκινητων σε σπρευ ?

kpilidis
02-12-2006, 19:51
το ιδιο θα εννοει !!:p

απο τα πρακτικερ εγω τα ειχα παρει ολα!

TSAKHS-EVIA
02-12-2006, 21:18
:whistling2 - θα το κανω και το κριμα στον λαιμο σας,αν βγει ασχημο θα πω στην συζυγο οτι το αμαξι ειναι χαλια γιατι αλλοι φταινει οχι εγω ,με παρεσυραν θα πω γιατι με βρηκαν μικρο και απειρο - :brows

G-P
03-12-2006, 21:11
Καλές μαστοριές Tsakh και καλά βαψίματα...
και προπάντων καλο αποτέλεσμα...
@ Dark & Klip να προσέχετε για παντόφλες tomahok... :rofl

kpilidis
03-12-2006, 21:29
tsaki τι θελεις να βαψεις? τι χρωμα??

(ενεργοποιηση ασπιδας παντοφλας on :lauphing)

TSAKHS-EVIA
03-12-2006, 21:41
:rolleyes: - χερουλια,πλαστικο καπακι τιμονιου και κονσολα για αρχη και μετα παω σε ταμπλο και αν ειναι σε περιγραμμα οργανων συν κατι φιλετακια αλουμινιου που σκεπτομαι να προσθεσω - τωρα αν στραβωσει η καλλιτεχνια εγω δεν φερω καμια ευθυνη ως απειρος και αθωος μικρος: :chair

kpilidis
03-12-2006, 22:08
ασημι τα θελεις ολα αυτα?

TSAKHS-EVIA
03-12-2006, 22:54
:confused: - μερικα ναι Πχ χερουλια και περιγραμμα αν και την κονσολα θα την ηθελα μαυρη ισως και το ταμπλο - το Practiker θα με καλυψει λες ?

kpilidis
03-12-2006, 23:10
προσωπικα εγω εχω χρησιμοποιησει για το εσωτερικο μονο το ασημι της cosmoslac για ζάντες και απο πάνω εριξα βερνικι πλαστικου

εγω βάψει τα καπάκια της μηχανης με βιβεχρωμ ακρυλικο σπρευ και απο πάνω πέρασα βερνικι αυτοκινητου και δεν έφυγε..

Δοκίμασα να βάψω κάποια κομμάτια του κράνους μου (ειναι ηδη βαμμένο και βερνικωμένο) και ενω το έβαψα με σπρευ ακριλικο της βιβεχρωμ με το που έριξα το βερνικι αυτοκινητου μου το πέταξε.

Ο ramidakos εχει βάψει το εσωτερικο του με χρώμα αυτοκινητου και δεν εχει παθει ως τωρα κάτι(μαύρα τα έβαψε)

Για να εχεις το κεφάλι σου ησυχο θα σου προτεινα να πάρεις για ασημι το σπρευ της cosmoslac http://www.cosmoslac.com/gr/product_list.asp?ID=20 (εχει αλλαξει πλεον το κουτι του)

και για τα μαυρα που θέλεις παρε χρωμα αυτοκινητου..

Darkside
04-12-2006, 19:52
Ωπα ωπα,,,,αλλο ο πλαστικοποιητης και αλλο το βερνικι,,,,το βερνικι ειναι για να δινει λαμψη και γυαλαδα στο χρωμα,,,,αντιθετα με τον πλαστικοποιητη οπου δινει αντοχη στο χρωμα,,και το προστατευει κανοντας μια ειδικη επιστρωση απο πανω,,Τσακη σου εχω δωσει ηδη το ονομα του πλαστικοποιητη μεσω pm,,, ;) οπως και το ακριβες ονομα της μαρκας,,,,βασικα comos lac ειναι,,,μιας και το εχει γραψει ο Κυριακος,,απλα ειναι cosmos lac metalic,,,

οπως ειπε ο Αρχιμαστορας Κυριακος(γιατι και γω απο κει ξεκινησα,,:D ),,θελει υπομονη,,,

kpilidis
04-12-2006, 20:07
:mf_bookread - μαστορα KPILIDIS ποια η διαφορα "διαφανο πλαστικο" που ειπε ο μαστορας DARKSIDE με το "βερνικι πλαστικου" που ειπες εσυ ? απο τα Prakticer θα τα παρω ολα ή απο μαγαζι που πουλαει χρωματα αυτοκινητων σε σπρευ ?
τασο! δες τι γραφει!!! :p

τσακη περιμενουμε !

Darkside
04-12-2006, 21:01
ναι ρε συ,,,απλα αυτο που γραφω εγω ως διαφανο πλαστικο ειναι ο πλαστικοποιητης,,,,ετσι το θεωρησα,,,,;)

Xpander
04-01-2007, 17:05
προσωπικα εγω εχω χρησιμοποιησει για το εσωτερικο μονο το ασημι της cosmoslac για ζάντες και απο πάνω εριξα βερνικι πλαστικου

Θα άξιζε να επιχειρήσω να βάψω τα σημεία που έχει φύγει το χρώμα στη ζάντα η πρέπει να είσαι ντα βίντσι και πάνω; :confused:

kpilidis
04-01-2007, 21:14
κοιτα, ειναι παρα πολυ ευκολο στην χρηση του , αλλα λογικα δεν θα βγει ιδιο το χρωμα του σπρευ με αυτο τις ζάντας!

δοκίμασε μια φορα απο μέσα να δεις τι διαφορα εχουν στο χρωμα