PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΔΥΝΑΜΟ

manager
22-12-2006, 00:40
Μετά απο ακινησία ημερών(αρκετών)έμεινα απο μπαταρία.Λέω μιας και πέρασαν 2 χρόνια απο την προήγουμενη φορά ας πάω να μου αλλάξουν μια μπαταρία.Στο (επίσημο)συνεργείο λοιπόν εκτός απο τα 100+ ευρώ που μου ζήτησαν για μπαταρία+εργασία,μου εβγαλαν πρόβλημα.Το δυναμο είναι χαλασμένο και πρεπει να επισκευαστεί,Μαλιστα και πόσο θα κοστίσει;Αλλα 170 εύρω.Το αυτοκίνητο το έχω περίπου 4 χρόνια με 20,000 χλμ.Να σημειώσω πως μέχρι το συνεργείο πήγα χωρίς κανένα προβλήμα.Μυρίζομαι κάτι άσχημο.Τι λέτε;

Biliou
22-12-2006, 04:24
Η λύση είναι να πας έξω σε έναν ηλεκτρολόγο να σου βάλει μια μπαταρία κ να σου μετρήσει κ το δυναμό τι ρεύματα βγάζει...

G-P
22-12-2006, 08:48
Οπως ειπε ο Αντρέας...
Σε μάστορα έξω και καλή μπαταρία θα πάρεις με λιγότερα και θα σου δει το αμάξι χωρίς δευτερη κουβέντα...
Τα ειπαμε...μόλις λήξει το "συμβόλαιο"... δρόομοοοοοοοοο.......

manager
22-12-2006, 11:05
Ευχαριστώ παιδια για τις συμβουλές:tu .Το ξέρω για τους επίσημους,με το τρακάρισμα το είχα φτιάξει εξω,αλλα αποσύνδεσαν την μπαταρία για να το επισκευάσουν και όταν το πήρα τα παράθυρα πήγαιναν μέχρι την μεση.Ο(έξω)ηλεκτρολόγος μου έλεγε φταιει το κλειδί,ο συναγερμος,ετσι ηταν πάντα(και δεν το είχα πάρει χαμπάρι:chair )οπότε πηγα στον επίσημο και σε 10" ολα οκ.Τελος πάντων δεν με απασχολεί η μπαταρία τόσο απλα μου κάνει περιέργεια,απο τη χαλάει το δυναμό;δικαιολογούν τα χιλιόμετρα φυσιολογική φθορά;

''ΤΙΓΡΗΣ''
22-12-2006, 11:54
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΕΞΩ ΝΑ ΣΟΥ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΣΗ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΟ.ΤΑ ΔΥΝΑΜΟ ΤΗΣ ΣΕΑΤ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

Magdem
22-12-2006, 12:19
η αληθεια ομως ειναι οτι 2 μπαταριες στα 4 χρονια δηλαδη μια μπαταρια καθε 2 χρονια σε βαζει σε σκεψεις οτι ισως κατι τρεχει με το δυναμο και δεν τις φορτιζει σωστα.
τωρα η λυση να το φτιαξεις εκτος σεατ σιγουρα ειναι πιο συμφερουσα οικονομικα.

manager
05-01-2007, 18:04
Τελικά πήγα σε ηλεκτρολόγο και το δυναμό είναι μια χαρά.Φαινεται είχαν έξοδα με τις γιορτές και ήθελαν να τα πάρουν απο εμένα:mad: :mad: :bash :bash :chair :chair

και με τη μπαταρία κατι παίζει οταν βεβαιωθώ θα το γράψω

killbill
05-01-2007, 18:15
Mηπως υπαρχει κατι που σου τρωει μονιμα ρευμα ? Καποια διαρροη ? Εχεις μηπως βαρυ ηχοσυστημα?? Εμενα πχ η μπαταρια μου κρατησε (με ηχοσυστημα) 3 χρονια, ενω στο Αλτο κλεινει αισιως τα 5:eek:

manager
05-01-2007, 19:04
Στα δυο χρόνια περίπου είχα πάει για ένα τυπικο έλεγχο σημειων και μου είπαν πως βρηκαν την μπαταρία στα τελευταία της γι' αυτο και την άλλαξαν στην εγγύηση.Φοβάμαι όμως πως μου βγάλαν την "καλή" και μου έβαλαν καμία μούφα για να εισπράξουν αργότερα οταν θα είμαι εκτος εγγυήσης.Αφου πηγαν να μου την κάνουν με το δυναμο ολα τα φοβάμαι πλεον.Θα επανέλθω αφου βεβαιωθω
Ηχοσύστημα έχω το αλανα

kpilidis
05-01-2007, 19:58
ε ναι!!΄
απλα πας και αλλου για μια 2η γνώμη!

TSAKHS-EVIA
12-01-2007, 22:52
:confused: - μπορει να φταιει καμια φορα και ο αυτοματος του δυναμο,ειναι ουσιαστικοτατος ο ρολος του και φθηνο σαν αντικατασταση πλην ομως μας πιανουν καμια φορα κοτσο οι ατιμοι οι μαστοροι και χρεωνουν οτι θελουν (!) ως και λυσε/δεσε ντε και καλα καθαρισμα ή επισκευη δυναμο κι ας ειναι ο αυτοματος

manager
13-01-2007, 04:08
Εγω βλέπω πως εδώ και ένα μήνα περίπου δεν έχω κανένα πρόβλημα.Θα δείξει

marinas
20-03-2008, 09:09
Μου άναψε το λαμπάκι του δυναμό, και αφού έκανα καμμιά 100 χιλιόμετρα διάβασα το βιβλιαράκι που λέει ότι πρέπει να ακινητοποιήσεις το αυτοκίνητο και να πας με γερανό στο συνεργείο.
2 μέρες πριν ανάψει μου έφτιαξαν την μίζα και άλλαξαν την βαλβίδα ψυκτικού. Έχει καμία σχέση;
Ιμάντες έχω άλλαξει.
Το αυτοκίνητο έχει 94.000 χλμ.
Μπαταρία άλλαξα πριν 2-3 χρόνια περίπου (στα 70.000 χλμ. περίπου)
Τι μπορεί να έχει;
Ρωτάω επειδή είμαι λίγο άσχετη, μην με πιάσουν και κώτσο!!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

TSAKHS-EVIA
20-03-2008, 10:18
:rolleyes: - φιλη αν και ειναι πιθανον να φταιει το δυναμο μαλλον τα επαιξε ο αυτοματος ,ειναι σαν ενα σπιρτοκουτο εξωτερικα απο το δυναμο που εχει ουσιαστικο ρολο.αυτο κανονιζει ποσο ρευμα απο το δυναμο θα παει στην μπαταρια ενας ηλεκτρολογος μπορει να το μετρησει και αν φταιει να στο αλλαξει με λιγα Ε
επισης τσεκαρε με ενα βολτομετρο ποσα Volt βγαζει το δυναμο και την μπαταρια γιατι αν ειναι μαρκας "koukou roukou" και την εχεις ζορισει μπορει να τα εχει παιξει (!)

arhs kaz
20-03-2008, 16:10
φιλε δες και αυτο http://www.ibizamania.gr/forum/showthread.php?t=9804

marinas
22-03-2008, 00:59
Φίλε μου είχες δίκιο,
ήταν ο αυτόματος 45€
"μια που το ανοίξαμε ν' αλλάξουμε και 2 ρουλεμανάκια; 15 € έχουν"
και η εργασία άλλα 60 €
Σύνολο 120 €
Ελπίζω να κάνω καιρό να τους ξαναδώ......

TSAKHS-EVIA
22-03-2008, 11:07
:rolleyes: - μακαρι ποτε ξανα για το ιδιο ,ειναι ατιμο πραγμα αν σε πιασει επαρχια σε ταξιδι (!)