PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τσαγια με... turbo flavor!!!

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

scoupegt
04-02-2010, 17:49
Φιλε μου εγω ειμαι σχεδον φουλ, εχω μαμα καταλυτη...

Ο Τακης ειναι φουλ 63,5, (δεν ξερω αν φοραει πιο ελευθερο καταλυτη) ενω εγω ειμαι 63,5-60...

Επισης δεν φοραει IC...
Για αγελαδες-σκαστρες κτλπ δεν νομιζω να φοραει ο Τακης.

frpanagos
04-02-2010, 18:01
Εχθες καναμε 2 πατηματακια με τον φιλο takisFR...
Στο 1ο καταβαση απο 2ες λιγο πιο κατω απ τις 3000 ημουν γυρω στα 2 αμαξια μπροστα.
Στο 2ο αναβαση απο 2ες στις 3000, σπινιαρα στο ΟΧ(άκουσον-άκουσον) και παρολο που ημουν απ την εσωτερικη μεχρι τα 210 περιπου ημασταν πλαι-πλαι...

Ο takisFR εχει φορεσει προσφατα προγραμματακι overload και απ οτι δειχνει παει πολυ καλα...
Eγω ημουν με 9-8 ρυθμισεις στο revo λογω κρυου...

κατσε, τωρα που θα βαλω λαστιχα και θα πατησω κατω επιτελους,θα σε φτιαξω και εσενα..:bleh

scoupegt
04-02-2010, 18:07
κατσε, τωρα που θα βαλω λαστιχα και θα πατησω κατω επιτελους,θα σε φτιαξω και εσενα..:bleh

ΟΟΟΟ!!!
Απο σταση σε παω εσενα......

frpanagos
04-02-2010, 18:14
ΟΟΟΟ!!!
Απο σταση σε παω εσενα......

:rofl:rofl:rofl

scoupegt
04-02-2010, 18:23
Γελας μωρη κουφαλιτσα ε?

Θα δεις πως ξεκινανε τα ΤΟΥΟ διπλα σου!!!!!!

frpanagos
04-02-2010, 18:27
Γελας μωρη κουφαλιτσα ε?

Θα δεις πως ξεκινανε τα ΤΟΥΟ διπλα σου!!!!!!

τι να κανω ρε να κλαιω? :lauphing πλακα-πλακα πρεπει να κανουμε ενα πατημα ε? ΤΟΥΟtomy?

scoupegt
04-02-2010, 18:53
Aντε ανεβα σημερα ΟΧ ρε toyotom...

MGL
04-02-2010, 18:55
Aγοράκια,γιατί δεν κρατάτε τις δυνάμεις σας (και οχι μόνο αυτές) για αύριο που έχουμε συνάντηση;;;

Υγ

Ο Πανάγος δεν έχει ακόμα λάστιχα ρε καγκουρο-Μπάμπη

Chris_Fr
04-02-2010, 22:40
Παιδια σημερα πατησα με ενα punto gt me 2.5 αρα επανω και δεν ξερω τι αλλα φοραγε δεν μου ελεγε παραπανω γιατι λεει οτι του εκριβα κι εγω(mgl kai koni)ξερετε για ποιον σας λεω!Πατησαμε στο σχιστο περι ωρας 9 πατησαμε απο 2ερες ρολ 3000 στροφες του πεταγομαι 1 αμαξι και η διαφορα μας ηταν μεχρι και το τελος 4της 2.5 αμαξια μπροστα ο IBIZAROS μου!!!Το θεμα ειναι οτι του το βουλωσα το στοματακι του γιατι ελεγε πολλα για το αμαξι μου!Μετα τον εχασα δεν εκατσε ουτε να μιλησουμε!!!!

MGL
04-02-2010, 22:50
Κριστιάν ο Τιμωρός!!!!Έτσι μωρή αρρωστια!!Ρε συ δεν είπαμε οχι κόντρες μέχρι να στρώσουμε τα φρένα!!

Chris_Fr
04-02-2010, 22:51
Κριστιάν ο Τιμωρός!!!!Έτσι μωρή αρρωστια!!Ρε συ δεν είπαμε οχι κόντρες μέχρι να στρώσουμε τα φρένα!!
SORRY υπολογε αλλα το ηθελε το τσαγακι του ζεστο ζεστο!!!

MGL
04-02-2010, 22:54
Λές να προχωρήσουμε στο επόμενο στάδιο για το μπρίκι σου.Αν τιμωρεί τώρα,φαντάσου τι θα κάνει μετά...

Chris_Fr
04-02-2010, 22:56
Λές να προχωρήσουμε στο επόμενο στάδιο για το μπρίκι σου.Αν τιμωρεί τώρα,φαντάσου τι θα κάνει μετά...
Οτι πεις εσυ φιλε μου σιγα σιγα πρεπει να μπαινει και αυτο στο προγραμμα αφου απο ασφαλεια ειμαστε κομπλε!!!

MGL
04-02-2010, 23:03
Ετοιμάσου λοιπόν...

Chris_Fr
04-02-2010, 23:09
ΟΚΚΚ σιγα σιγα μαζευω τα money και παμε!!!

frpanagos
04-02-2010, 23:52
Aντε ανεβα σημερα ΟΧ ρε toyotom...
ρε..,τοση ανυπομονησια εχεις? κατσε να βαλω τα παπουτσια,να τα στρωσω,και μετα θα στρωσω και εσενα ενα χερακι:brows

Παιδια σημερα πατησα με ενα punto gt me 2.5 αρα επανω και δεν ξερω τι αλλα φοραγε δεν μου ελεγε παραπανω γιατι λεει οτι του εκριβα κι εγω(mgl kai koni)ξερετε για ποιον σας λεω!Πατησαμε στο σχιστο περι ωρας 9 πατησαμε απο 2ερες ρολ 3000 στροφες του πεταγομαι 1 αμαξι και η διαφορα μας ηταν μεχρι και το τελος 4της 2.5 αμαξια μπροστα ο IBIZAROS μου!!!Το θεμα ειναι οτι του το βουλωσα το στοματακι του γιατι ελεγε πολλα για το αμαξι μου!Μετα τον εχασα δεν εκατσε ουτε να μιλησουμε!!!!
ετσι μωρη αρρωστια!!!! πολυ το ευχαριστηθηκα:lauphing

:eek::eek::eek::whistling2:whistling2:whistling2

koni
05-02-2010, 00:18
Πάτησες punto με 25αρα???Δωωωωωσε τιμωρέ της ασφάλτου!!!
Θα μου πεις τις πικάντικες λεπτομέρειες από κοντά...!

Chris_Fr
05-02-2010, 00:20
Πάτησες punto με 25αρα???Δωωωωωσε τιμωρέ της ασφάλτου!!!
Θα μου πεις τις πικάντικες λεπτομέρειες από κοντά...!
Eννοειται φιλε μου!!!

scoupegt
05-02-2010, 00:20
ρε..,τοση ανυπομονησια εχεις? κατσε να βαλω τα παπουτσια,να τα στρωσω,και μετα θα στρωσω και εσενα ενα χερακι:brows

Αναμενουμε λοιπον!!!!!!!!!

koni
05-02-2010, 00:21
Τον Μπάμπη τον τρώει ο ....!!!!Θα σε περάσουμε όλοι ένα χεράκι!!!

DjSeries
05-02-2010, 00:22
έγώ όχι...είναι μικρός για εμένα :p ε λευτέρη?

scoupegt
05-02-2010, 00:24
Δεν μασαω ρεεεεεεεεε.
Βαρατεεεεε.
Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο...

MGL
05-02-2010, 00:28
Επειδή ξεφευγούμε απο το Θέμα του topic,ας γράψω για ένα τσαγάκι που ήπια.Είμαι παραλιακή μετά το παλιό αεροδρόμιο στο ρεύμα προς Γλυφάδα,σταματημένος στο φανάρι.Δίπλα μου μια Porsche Carrera 4S.Ξεκινάμε χαλαρά σχετικά και μόλις κουμπώνω δευτέρα σανιδώνω και πατάει και η Porsche και φεύγω 1-1,5 αμάξι εγώ,αλλαγή στη τρίτη μπροστά εγώ πάλι(δεν θυμάμαι πόσο) και μόλις πάω να κουμπώσω τετάρτη... με πέρασε αεροπορία :(:( :lauphing:lauphing , σαν να πάταγα φρένο αντί για γκάζι!!Αυτά και περαστικά μου!!

koni
05-02-2010, 00:30
έγώ όχι...είναι μικρός για εμένα :p ε λευτέρη?

Eσύ παιδί μου βαδίζεις στον σωστό δρόμο!Πιστεύω λίαν συντόμος να κορδώσεις το ανάστημα σου μπροστά στα λυσασμένα δόντια του αδηφάγου Μπάμπη!:D
Οσο για εσένα,καλά τα λες!!!Ρε άντε βάλε καταλύτη που θες και κόντρες!:eek::p

frpanagos
05-02-2010, 00:32
Επειδή ξεφευγούμε απο το Θέμα του topic,ας γράψω για ένα τσαγάκι που ήπια.Είμαι παραλιάκη μετά το παλιό αεροδρόμιο στο ρεύμα προς Γλυφάδα,σταματημένος στο φανάρι.Δίπλα μου μια Porsche Carrera 4S.Ξεκινάμε χαλαρά σχετικά και μόλις κουμπώνω δευτέρα σανιδώνω και πατάει και η Porsche και φεύγω 1-1,5 αμάξι εγώ,αλλαγή στη τρίτη μπροστά εγώ πάλι(δεν θυμάμαι πόσο) και μόλις πάω να κουμπώσω τετάρτη... με πέρασε αεροπορία :(:( :lauphing:lauphing , σαν να πάταγα φρένο αντί για γκάζι!!Αυτά και περαστικά μου!!

τοση μεγαλη διαφορα στην 4η? σαν σταματημενο? πως γινεται 3ες να εισαι μπροστα,και 4η κουμπωμα να σε περασει με τον παραπανω τροπο βρε? μηπως φοραγε νιτρα?:rolleyes: ποσα μουλαρια ειναι αυτη?

scoupegt
05-02-2010, 00:33
τοση μεγαλη διαφορα στην 4η? σαν σταματημενο? πως γινεται 3ες να εισαι μπροστα,και 4η κουμπωμα να σε περασει με τον παραπανω τροπο βρε? μηπως φοραγε νιτρα?:rolleyes: ποσα μουλαρια ειναι αυτη?

Εκει φαινεται η δυναμη Παναγο...
Και εμενα το αστρα Opc εκει μου εκανε το κ@λο χωνι...

scoupegt
05-02-2010, 00:34
Eσύ παιδί μου βαδίζεις στον σωστό δρόμο!Πιστεύω λίαν συντόμος να κορδώσεις το ανάστημα σου μπροστά στα λυσασμένα δόντια του αδηφάγου Μπάμπη!:D
Οσο για εσένα,καλά τα λες!!!Ρε άντε βάλε καταλύτη που θες και κόντρες!:eek::p

Ρε Λευτερη ελεος...Ελιωσα!!!!!

Chris_Fr
05-02-2010, 00:35
Επειδή ξεφευγούμε απο το Θέμα του topic,ας γράψω για ένα τσαγάκι που ήπια.Είμαι παραλιακή μετά το παλιό αεροδρόμιο στο ρεύμα προς Γλυφάδα,σταματημένος στο φανάρι.Δίπλα μου μια Porsche Carrera 4S.Ξεκινάμε χαλαρά σχετικά και μόλις κουμπώνω δευτέρα σανιδώνω και πατάει και η Porsche και φεύγω 1-1,5 αμάξι εγώ,αλλαγή στη τρίτη μπροστά εγώ πάλι(δεν θυμάμαι πόσο) και μόλις πάω να κουμπώσω τετάρτη... με πέρασε αεροπορία :(:( :lauphing:lauphing , σαν να πάταγα φρένο αντί για γκάζι!!Αυτά και περαστικά μου!!
Aυτα ειναι πλεον παμε μονο με porsche!!!!!!!!!

MGL
05-02-2010, 00:38

385 άλογα,42,8 κιλά ροπή, 0-100 σε 4,7 , τελική 297.Το πιο πιθανό είναι να μην πάταγε απο την αρχή και να χαιρόμουν μόνος μου. :D:D

frpanagos
05-02-2010, 00:40
385 άλογα,42,8 κιλά ροπή, 0-100 σε 4,7 , τελική 297.Το πιο πιθανό είναι να μην πάταγε απο την αρχή και να χαιρόμουν μόνος μου. :D:D

α!! ενταξει καταλαβα...μονος σου παταγες:p

frpanagos
05-02-2010, 00:42
Εκει φαινεται η δυναμη Παναγο...
Και εμενα το αστρα Opc εκει μου εκανε το κ@λο χωνι...

εσυ κατεβηκες μαλλον σαν ξεβρακωτος στις πουτσ...:rolleyes: :whistling2

koni
05-02-2010, 00:42
Αντε να γράψω και εγώ ένα πατηματάκι που έγινε τυχαία!
Golf 6 GTi λευκό από πίσω μου,το βλέπω από τον καθρέφτη να ανοιγει.Κατεβάζω 3η και σανιδώνω..Τον έφτανα σχετικά καλά(με είχε περάσει αφου άργησα να πατήσω) αλλα κόψαμε λόγω κίνησης.Να σημειώσω οτι στο ibiza ειμασταν 4 άτομα και στο Golf ένα!

frpanagos
05-02-2010, 00:44
Αντε να γράψω και εγώ ένα πατηματάκι που έγινε τυχαία!
Golf 6 GTi λευκό από πίσω μου,το βλέπω από τον καθρέφτη να ανοιγει.Κατεβάζω 3η και σανιδώνω..Τον έφτανα σχετικά καλά(με είχε περάσει αφου άργησα να πατήσω) αλλα κόψαμε λόγω κίνησης.Να σημειώσω οτι στο ibiza ειμασταν 4 άτομα και στο Golf ένα!

εσυ εχεις και αλλο ενα να γραψεις χρωστουμενο...

MGL
05-02-2010, 00:46
Aυτα ειναι πλεον παμε μονο με porsche!!!!!!!!!

Ναι και μόλις το πάρουν χαμπάρι τα Porsche μας ποδοπάτανε μέχρι να κλάψουμε και να τρέξουμε στη μαμά μας... :lauphing:lauphing

α!! ενταξει καταλαβα...μονος σου παταγες:p

Το καλύτερο πάτημα είναι αυτό που πατάς μόνος σου,διότι θα κερδίσεις στα σίγουρα(αρκεί να μην το πάρει χαμπάρι ο αντίπαλος και ανοίξει και αυτός) και μετά χτίζεις τον "ευθραστό" μύθο σου οτι είσαι ο γρηγορότερος. :cool::cool:

scoupegt
05-02-2010, 00:49
Το καλύτερο πάτημα είναι αυτό που πατάς μόνος σου,διότι θα κερδίσεις στα σίγουρα :cool::cool:

Mην το λες αυτο...
Ειναι μερικοι που τρεχουν μονοι τους και βγαινουν δευτεροι!!!!:D:D:D

frpanagos
05-02-2010, 00:50
Ναι και μόλις το πάρουν χαμπάρι τα Porsche μας ποδοπάτανε μέχρι να κλάψουμε και να τρέξουμε στη μαμά μας... :lauphing:lauphing

Το καλύτερο πάτημα είναι αυτό που πατάς μόνος σου,διότι θα κερδίσεις στα σίγουρα(αρκεί να μην το πάρει χαμπάρι ο αντίπαλος και ανοίξει και αυτός) και μετά χτίζεις τον "ευθραστό" μύθο σου οτι είσαι ο γρηγορότερος. :cool::cool:

παντως παταγε δεν παταγε μια ΤΑΣΗ να ανοιγει την ειχε...

koni
05-02-2010, 00:55
παντως παταγε δεν παταγε μια ΤΑΣΗ να ανοιγει την ειχε...

:notworthy:notworthy:notworthy:rofl:rofl:rofl

mavras
05-02-2010, 00:56
το "πατημα" του Μανου μου θυμισε αντιστοιχο δικο μου.
Κατεβαιναμε με τον Hollow στον Ζαχο και μετα το ΣΕΦ και πριν την διχαλα για Συγγρου-Παραλιακη, ειμαστε στην μεσαιο και απο αριστερα βλεπω να πλησιαζουν σχετικα σβελτα 2 φωτα ξενον. Κατεβαζω και παταω ετσι ωστε οταν ηρθε διπλα μου να παμε διπλα διπλα (ΕΝΤΕΛΩΣ προκλητικα το εκανα με σκαστρα να ακουγεται).
Και τοτε ακουσα ενα κατεβασμα του και μου εδωσε 3 δοσεις externamil και ηρεμησα...κοιταχτηκαμε με τον Νικο και απλα συνεχισαμε την βολτα μας προς τα κατω.
Ηταν ενα Lexus ασημι, το ειχε και παρουσιαση το προηγουμενο power...Κοντραfurious!

(για οσους δεν το ειδαν στο περιοδικο ειναι ενα Lexus LS300 με εξακυλινδρο μοτερ 2JZ-GTE απο Supra, turbonetics T88 και μιση (?) χιλιαδα αλογα)
εκεινο το external παντως ακομα στοιχειωνει τα ονειρα μου...ειδα και την φλογα απο κατω...

vazelos@ibiza
05-02-2010, 01:07
Κατεβαιναμε με τον Hollow στον Ζαχο και μετα το ΣΕΦ και πριν την διχαλα για Συγγρου-Παραλιακη, ειμαστε στην μεσαιο και απο αριστερα βλεπω να πλησιαζουν σχετικα σβελτα 2 φωτα ξενον. Κατεβαζω και παταω ετσι ωστε οταν ηρθε διπλα μου να παμε διπλα διπλα (ΕΝΤΕΛΩΣ προκλητικα το εκανα με σκαστρα να ακουγεται).
Και τοτε ακουσα ενα κατεβασμα του και μου εδωσε 3 δοσεις externamil και ηρεμησα...κοιταχτηκαμε με τον Νικο και απλα συνεχισαμε την βολτα μας προς τα κατω.
Ηταν ενα Lexus ασημι, το ειχε και παρουσιαση το προηγουμενο power...Κοντραfurious!

(για οσους δεν το ειδαν στο περιοδικο ειναι ενα Lexus LS300 με εξακυλινδρο μοτερ 2JZ-GTE απο Supra, turbonetics T88 και μιση (?) χιλιαδα αλογα)
εκεινο το external παντως ακομα στοιχειωνει τα ονειρα μου...ειδα και την φλογα απο κατω...
που πηγες κ πεσες κ συ!διαβασα για το lexus..:(

ο συνοδηγος φανταζομαι σου λεγε "πατα,πατα ερχετε!":lauphing

Hollow_83
05-02-2010, 02:15
που πηγες κ πεσες κ συ!διαβασα για το lexus..:(

ο συνοδηγος φανταζομαι σου λεγε "πατα,πατα ερχετε!":lauphing

Ουστ ρε.

Εκανα και γω ενα πατηματακι πριν απο λιγο με
corolla Ts Compressor (συμφωνα με ιδιοκτητη).

Μεχρι τα 225 ημουν 3 μπροστα απο 3ες 3500 δικες μου.

Μπορει να μη ηταν και κανα καλο, οποτε δεν περνω σαν κριτηριο κατι,
απλα αναφερω ενα ανοιγμα.

porwmenos_ibi_fr
05-02-2010, 02:45
Χτες πατησα με ενα ΤΤ TFSI e-tuners,απο οτι μου ειπε το παιδι φορουσε τα παντα.εισαγωγη,σκαστρα,κου ερ,αντλια,εξατμιση και χτες ηθελε δοκιμη να δει αν εχει παρει μιας και μου ειχε παρει μετρα απο πατημα που ειχα κανει με αλλο αμαξι παλαιοτερα.Ειχε σφιξει WG.Μιλησαμε κ μου ειπε πως το ΤΤ ζυγιζει 1240 κιλα και βγαζει 295-300 αλογα και ειναι τερμα απο προγραμμα.
Οποτε θα ηταν καλο πατηματακι και ετσι πατησα.
Πατησαμε πανω απο 7-8 φορες.
Απο 2ερες πεταγομουν και στα 200 ημουν 3 αμαξια μπροστα.
Στα μισα πατηματα με περναγε στα 245-255 για λιγο και στα αλλα μισα του ανοιγα συνεχεια επειδη του εκανε κοψιματα σε αυτα.
Απο 3ες λογω του οτι ειχει 44+ κιλα ροπης ανοιγαμε μαζι μεχρι τα 220-230 και μετα μεχρι τα 250 μου εκανε 1 αμαξι.Σε αυτο το πατημα δεν του εκανε κοψιμο.
Σηκωνε 2μπαρα οβερ μου ειπε και θα ξεσφιξει επειδη εσφιξε παααρα πολυ....
Οταν ξεσφιξει θα πατησουμε παλι,αλλα δεν νομιζω να τα παει καλυτερα αφου σε οσα πατηματα δουλεψε με οση πιεση και αν εχει δεν εδειξε κατι τρελα δυνατο,οποτε αν ξεσφυξει θα ειναι ευκολο το εργο για μενα....

PANOSFULL
05-02-2010, 12:08
Γιατι του εκανε κοψιματα?Μα καλα κ αυτος του κανει κοψιματα και ηθελε κ πατημα?Εσυ εισαι με μπεκ κ μαφ αν δεν κανω λαθος?

zacxanthi
05-02-2010, 12:22
Χτες πατησα με ενα ΤΤ TFSI e-tuners,απο οτι μου ειπε το παιδι φορουσε τα παντα.εισαγωγη,σκαστρα,κου ερ,αντλια,εξατμιση και χτες ηθελε δοκιμη να δει αν εχει παρει μιας και μου ειχε παρει μετρα απο πατημα που ειχα κανει με αλλο αμαξι παλαιοτερα.Ειχε σφιξει WG.Μιλησαμε κ μου ειπε πως το ΤΤ ζυγιζει 1240 κιλα και βγαζει 295-300 αλογα και ειναι τερμα απο προγραμμα.
Στα μισα πατηματα με περναγε στα 245-255 για λιγο και στα αλλα μισα του ανοιγα συνεχεια επειδη του εκανε κοψιματα σε αυτα.
Απο 3ες λογω του οτι ειχει 44+ κιλα ροπης ανοιγαμε μαζι μεχρι τα 220-230 και μετα μεχρι τα 250 μου εκανε 1 αμαξι.Σε αυτο το πατημα δεν του εκανε κοψιμο.
Οταν ξεσφιξει θα πατησουμε παλι,αλλα δεν νομιζω να τα παει καλυτερα αφου σε οσα πατηματα δουλεψε με οση πιεση και αν εχει δεν εδειξε κατι τρελα δυνατο,οποτε αν ξεσφυξει θα ειναι ευκολο το εργο για μενα....
ενας φιλος μου ειχε αντιστοιχο ΤΤ απο e-tuners και κρατουσε 1.3-1.4 στο κοφτη...
το αμαξι στα ψηλα πηγαινε πολυ καλα και ανοιγε μεχρι τα 270...και επαιζε στα 280 αλογα..πραγματικα...
με βαση αυτα που λες Λεωνιδα το ΤΤ δεν ειχε 295-300, επίσης δεν φτανουν τοσο με την 03 που εχουν...
σιγουρα το οτι πηγαινατε μαζι δειχνει οτι εχεις δυναμη χωρις να εχεις μπεκ και μαφ...
αντε και σε ακομα καλυτερα ρε φιλε...

porwmenos_ibi_fr
05-02-2010, 16:35
ενας φιλος μου ειχε αντιστοιχο ΤΤ απο e-tuners και κρατουσε 1.3-1.4 στο κοφτη...
το αμαξι στα ψηλα πηγαινε πολυ καλα και ανοιγε μεχρι τα 270...και επαιζε στα 280 αλογα..πραγματικα...
με βαση αυτα που λες Λεωνιδα το ΤΤ δεν ειχε 295-300, επίσης δεν φτανουν τοσο με την 03 που εχουν...
σιγουρα το οτι πηγαινατε μαζι δειχνει οτι εχεις δυναμη χωρις να εχεις μπεκ και μαφ...
αντε και σε ακομα καλυτερα ρε φιλε...
zac αν λες το Χρηστο ειμαστε πολυ φιλαρακια και μιλαμε παρα πολυ!Ξερω ακριβως τι εκανε το αμαξι του και ποσο καλο ηταν μιας και περανγε LCR2 1st stage!Και επειδη το παιδι προχτες μου ειπε πως ειχε ενα file τερμα που το ειχε αλλο ενα ΤΤ απο Αλεξανδρουπολη τοτε καταλαβα πως θα παει αυτο το ΤΤ.Για αυτο εντυπωσιαστηκα απο το αποτελεσμα και το εγραψα.

Κοψιματα του εκανε σε ορισμενα πατηματα οχι σε ολα,σε οσα δεν εκανε κοψιμο με περναγε οπως ειπα στα 245-255.
Σε οσα εκανε κοψιμο του ανοιγα συνεχεια.
Εσφιξε και πατησε με μενα μονο,δν γνωριζε αν του κανει κοψιματα.
Αν ξεσφιξει ωστε να μην του κανει κοψιματα δεν υπαρχει περιπτωση να με περασει πουθενα...

zacxanthi
05-02-2010, 18:42
zac αν λες το Χρηστο ειμαστε πολυ φιλαρακια και μιλαμε παρα πολυ!Ξερω ακριβως τι εκανε το αμαξι του και ποσο καλο ηταν μιας και περανγε LCR2 1st stage!Και επειδη το παιδι προχτες μου ειπε πως ειχε ενα file τερμα που το ειχε αλλο ενα ΤΤ απο Αλεξανδρουπολη τοτε καταλαβα πως θα παει αυτο το ΤΤ.Για αυτο εντυπωσιαστηκα απο το αποτελεσμα και το εγραψα.

Κοψιματα του εκανε σε ορισμενα πατηματα οχι σε ολα,σε οσα δεν εκανε κοψιμο με περναγε οπως ειπα στα 245-255.
Σε οσα εκανε κοψιμο του ανοιγα συνεχεια.
Εσφιξε και πατησε με μενα μονο,δν γνωριζε αν του κανει κοψιματα.
Αν ξεσφιξει ωστε να μην του κανει κοψιματα δεν υπαρχει περιπτωση να με περασει πουθενα...
τοτε ρε Λεωνιαδα μπραβο σου...
παει πολυ καλα το μοτερ σου...
ετσι πρεπει να γαζωνουν τα ιμπιζακια μας...:tu

FRee-tezas
05-02-2010, 19:50
Πάτημα (τσαλαπάτημα) ενός Corsa OPC σήμερα στην Εγνατία στο ύψος Ασκού-Προφήτη. Χαλαρά, με 5η άνοιγα συνέχεια... Στα 220 (ή κ νωρίτερα) έκοβα πάντα.
Κάτι Opel Performance έγραφε στο φινιστρίνι αλλά ακουγόταν μαμά.

Τέσπα....έτσι απλά...

brwmogazos
05-02-2010, 23:28

Το συγκρικειμενο το πηρε το ματι μου σε παρκινγκ με του κοντραφουρη τα αυτοκολλητα πανω και την γορκς ζαντα νομιζω χθες που αλωνιζαμε την μιση Αθηνα μενα φιλο σε ενα παρκινγκ αν δεν απατωμαι.

Και δεν ειναι το μονο. Πριν λιγες εβδομαδες ημουν στον εξατμισα PMC και εσκασε μυτη ενα μπλε με σουπρα μοτερ 2πλοτουρμπινο, το οποιο ηταν και το πρωτο που εγινε η μετατροπη του στην Ελλαδα οπως μας ειπε ο ιδιοκτητης...Σκυλιαζει το ατιμο...Αν θυμαμαι καλα ηταν κοντα στα 600 και ελεγε χαρακτηριστικα οτι εθνικη πατας με προσοχη γιατι στα 180 διπλωνει τον κωλο....:p

scoupegt
22-02-2010, 01:08
Σημερα ανοιξα με ενα s3 φιλου 1ο σταδιο...
Απο 2ες ημουν 2 αμαξια μπροστα...
Απο 1ες ημασταν κοπια σχεδον, εκανε μισο φτερο στο κουμπωμα 5ης...

Το s3 φοραει προγραμμα Δημητριαδης και εχει δυναμομετρηθει 220 τροχο.

mavras
22-02-2010, 01:19
τι ακυρο ρε?
αστο το πατημα.
για πες για το S3

scoupegt
22-02-2010, 01:21
τι ακυρο ρε?
αστο το πατημα.
για πες για το S3

Ενταξει τωρα???
χαχα!

mavras
22-02-2010, 01:32
Ενταξει τωρα???
χαχα!
τωρα ναι!
good job mate! :tu

scoupegt
22-02-2010, 01:45
για σχολιασε κιολας

brwmogazos
22-02-2010, 08:36
και με καλα S3 με 04 023 σεταπ τι κανουμε ρε παιδες?

Οχι απο σταση αλλα 2ες ρολλ...

των 280 ιππων περιπου δηλαδη...

bilarasm3
03-03-2010, 18:52
και με καλα S3 με 04 023 σεταπ τι κανουμε ρε παιδες?

Οχι απο σταση αλλα 2ες ρολλ...

των 280 ιππων περιπου δηλαδη...

ιμπιζα φπε με καλα περιφεριακα και καλο προγραμμα κουναει σεντονι
και το 023 το βλεπει μαντιλι!!!
ελπιζω να σε καληψα!!!!!
:lauphing:lauphing:lauphing:lauphing

bilarasm3
03-03-2010, 18:56

λεο μπραβο για το πριονι σου!!!!!
ημουν εγω απο πισω σας κ εβλεπα τα πατηματα!!!!!
το ττ δεν ειναι οποιο και οποιο!!!!!
ισως ειναι το δυνατοτερο κ03!!!!!!!
τεσπα!!!!
το αμαξι σου παει μπαλα!!!!
:notworthy:notworthy:notworthy:notworthy:notworthy

Leon_Cupra
03-03-2010, 18:56
ελπιζω να σε καληψα!!!!!

ελληνικα παρακαλω??!!:lauphing

GeorgePont
03-03-2010, 19:08
Καλο full 1ο σταδιο Ibiza ειναι μπροστα απο οποιοδηποτε Leon Cupra 1ο σταδιο.

GeorgePont
03-03-2010, 19:11
ελληνικα παρακαλω??!!:lauphing

Εννοει οτι το Ibiza θα ειναι αρκετα μπροστα.

Ρε συ, το παιδι με το ασπρο Ibiza Cupra που ειναι στην φωτο σου γραφει εδω ?

brwmogazos
04-03-2010, 08:07
ελπιζω να σε καληψα!!!!!

Αχαχαχαχα

Ωραιο!

Leon_Cupra
04-03-2010, 13:33
Εννοει οτι το Ibiza θα ειναι αρκετα μπροστα.

Ρε συ, το παιδι με το ασπρο Ibiza Cupra που ειναι στην φωτο σου γραφει εδω ?

εχει κανει εγγραφη αλλα μηνυμα ενεργοποιησης δεν του εχει ερθει ποτε.. και το εχει αφησει.

CUPRA_AGRINIO
04-03-2010, 18:06
εκανα κ εγω ενα πατηματακη σημερα με ενα παλιο RS6 wagon . . . στον καφε αυριο θα πω τις λεπτομερειες . . . :gun_bandana. το παιδι με ασπρο ibiza 8α ειναι αυριο στον καφε georgepont.

GeorgePont
05-03-2010, 11:19
εκανα κ εγω ενα πατηματακη σημερα με ενα παλιο RS6 wagon . . . στον καφε αυριο θα πω τις λεπτομερειες . . . :gun_bandana. το παιδι με ασπρο ibiza 8α ειναι αυριο στον καφε georgepont.

Αν βρω χρονο θα περασω απο κει πατριωτη(απ το Ματσουκι ειμαι).

Εισαι το παληκαρι με το κοκκινο Cupra που τα λεγαμε ενα βραδυ στα κτελ ?

CUPRA_AGRINIO
05-03-2010, 14:24
ναι εγω ειμαι.αντε περνα να τα πουμε!!

FRee-tezas
07-03-2010, 20:05
Επειδή το Ο.Χ. δεν είναι της "μόδας" μονάχα το βραδάκι...

1) s3 kostasnafplio vs Renault Megane Sport (1rst stage)
BENOVEFpmDs

2) antzy s2000(ασημί) vs s2000package
(x2)
ePNVKJv86QM
iE0px0MwD9E

3) s3 kostasnafplio vs scirocco 2.0tfsi (που 'σαι Κυριάκοοοο;!)
GxNrS1pTQIk
(που δυστυχώς δεν ολοκληρώθηκε λόγω "εμποδίου")

4) Renault Megane Sport (1rst stage) vs scirocco 2.0tfsi (ξανα-πού'σαι Κυριάκοοο!!!)
O6K7rKCVPcI

5) antzy s2000 vs TT quattro (1rst stage)
jF6JmkdnCJk

Last but not least
6) crx white vtec killer (240ps ατμόσφαιρα) vs rally turbo blackmonster (450ps) με 1ες ρολαριστές για 400m
nI8hfFBINPo

sotirisfr
15-03-2010, 03:44
Καλα αυτα τα new type r δεν πανε μια......Χθες στην καβαλας καθετε μπροστα μου ενα στο φαναρι (εγω με 4 ατομα μεσα αυτος 2) με περνει χαμπαρι ξεκιναει κυριλλε με το που βαζει 2α σανιδωνει (προετοιμαζω το ετερον ημισυ για να μην ουρλιαξει) σανιδωνω και εγω 2α, μου εχει ριξει ηδη 2 αμαξια μεχρι να πατησω, τελειωμα 3ης ημουν σχεδον μισο αμαξι μπροστα του παταω και λιγο τεταρτη και εμεινα γυρω στο 1+ αμαξι μπροστα του αμα δεν ετρωγα παντοφλιες θα του εριχνα σιγουρα 2 αμαξακια για πλακα ........:D :D (ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με το αθλημα και το χαρηκα)

aris
15-03-2010, 22:25
Καλα αυτα τα new type r δεν πανε μια......Χθες στην καβαλας καθετε μπροστα μου ενα στο φαναρι (εγω με 4 ατομα μεσα αυτος 2) με περνει χαμπαρι ξεκιναει κυριλλε με το που βαζει 2α σανιδωνει (προετοιμαζω το ετερον ημισυ για να μην ουρλιαξει) σανιδωνω και εγω 2α, μου εχει ριξει ηδη 2 αμαξια μεχρι να πατησω, τελειωμα 3ης ημουν σχεδον μισο αμαξι μπροστα του παταω και λιγο τεταρτη και εμεινα γυρω στο 1+ αμαξι μπροστα του αμα δεν ετρωγα παντοφλιες θα του εριχνα σιγουρα 2 αμαξακια για πλακα ........:D :D (ειχα πολυ καιρο να ασχοληθω με το αθλημα και το χαρηκα) εδω δεν πανε τα παλια θες να πανε και τα καινουργια που ειναι και πιο βαρια? εγω απο τα 120 με τεταρτη μεσα και 4 περιπου αμαξια πισω απο ενα παλιο ταπερ, στην εθνικη, μεχρι τα 210 του εκανα 2+ και χωρις να κατεβασω ταχυτητα μονο στα 190 εβαλα 5η. αυτος στην αρχη επειδη εκατσε καλυτερα πρεπεινα επαιξε με τις ταχ αλλα εφαγε στο κεφαλι και πιστευω οτι θα ετρωγε και αλλο και ειμαι μονο ρεβο1 και τιποτα αλλο

aris
15-03-2010, 22:31
μετα εκοψα γιατι η γυναικα με σταματησε αλλα η διαφορα ανηγε και αλλο και μου εκανε εντηπωση γιατι αυτα ξερω οτι εχουν τη δυναμη ψηλα αλλα εγω τον ενιωσα καλυτερα αυτον χαμηλα, αλλα οπως τονισα εγω πηγα οπως ημουν με την τεταρτη μεσα αλλα εκεινος μιας και το πατησε πρωτος πρεπει να ειχε και μικρη ταχ μεσα

sotirisfr
16-03-2010, 01:31
Τι να πω....???Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι ημουν φουλ μεσα 4 ατομα συν οτι εχω ηχοσυστημα που οσο να ναι ειναι σιγουρα 50-60 κιλα.....πρεπει να ημουν σιγουρα συν γυρω στα 300 κιλα................Γι’αυτο παραξενευομαι.......

aris
16-03-2010, 03:23
εαν ησουν μονοσ η 2 ατομα το πολυ θα του εκανες κολ της δεη και βαλε.πλακα ειχε ενας τυπος στην εθνικη προς λαμια με ενα γκραν τσεροκι, οταν πλησιαζω λαμια παντα το παταω , ο τυπος πηγενε με 180 και τον πλησιαζω χωρις να θελω να τον προκαλεσω, αυτος αντι να κανει δεξια το παταει στα 190, εγω αυξανω το ιδιο και αυτος που προφανως δεν πιστευε οτι ενα ιμπιζα πιανει τα 200, και μετα με αφησε να περασωγιατι προφανως δεν ηθελε να απογιωθει αλλα απλως δεν καταδεχοταν ενα ιμπιζα να περασει μπροστα. παντως πολυ το κανουν αυτο με τα τζιπ.

brwmogazos
16-03-2010, 05:39
Τετοιες στιγμες ειναι που πραγματικα αξιζει να πετας λαμπαδες απο πισω και να εισαι ΒΤ...

την καταλληλη στιγμη τον κανεις να κλασει μπαμιες και πετας και το φλογιδι μεσα στα μουτρα του :D

panagiotis18
16-03-2010, 18:41
Τετοιες στιγμες ειναι που πραγματικα αξιζει να πετας λαμπαδες απο πισω και να εισαι ΒΤ...

την καταλληλη στιγμη τον κανεις να κλασει μπαμιες και πετας και το φλογιδι μεσα στα μουτρα του :D

:whistling2:whistling2:whistling2

MGL
16-03-2010, 18:48
Aντί να σφυρίζεις αδιάφορα,δεν μας λές αν έκανες κανένα πάτημα;;;

panagiotis18
16-03-2010, 20:55
τπτ μιλαμε..νεκρα...δεν εχω πατησει με κανεναν..μονο κατι τυχαιους με χαζοαμαξα..αλλα ανοιγμα με κανεναν δεν εχω κανει...δυστυχως...

zacxanthi
16-03-2010, 23:47
τπτ μιλαμε..νεκρα...δεν εχω πατησει με κανεναν..μονο κατι τυχαιους με χαζοαμαξα..αλλα ανοιγμα με κανεναν δεν εχω κανει...δυστυχως...
αντε ρε παναγιωτη ποτε θα ερθεις απο τε μερη μας...εγω περιμενω να κανουμε δοκιμες...χαβαλε θα εχει...
να πιουμε καφε...δοκιμες και μετα στον "σαββα" για σκασιμο...
αντε ελα κατα εδω, προχθες εμεις μαζευτηκαμε με τον ηλια και τον θοδωρο...

vazelos@ibiza
17-03-2010, 00:14
προχθες εμεις μαζευτηκαμε με τον ηλια και τον θοδωρο...
κ ηπιαμε λιπτον μερικοι....... :lauphing

την αλλη φορα αλλαζεις εσυ λαστιχα κ γω οδηγο!:tu

sotirisfr
17-03-2010, 00:31

Εγω παντως του το πεταξα το μπιφτεκακι........:D:p:D

panagiotis18
17-03-2010, 01:49
αντε ρε παναγιωτη ποτε θα ερθεις απο τε μερη μας...εγω περιμενω να κανουμε δοκιμες...χαβαλε θα εχει...
να πιουμε καφε...δοκιμες και μετα στον "σαββα" για σκασιμο...
αντε ελα κατα εδω, προχθες εμεις μαζευτηκαμε με τον ηλια και τον θοδωρο...

καλα δεν σας ειπε ο Ηλιας για την Τριτη...
την Τριτη το πρωι πρωτα ο Θεος θα ειμαι Δραμα για ολη τη μερα σχεδον...ελα Ζακ...παρε αδεια κ εσυ γουρλη κ θα κανουμ οτι τραβαει η ορεξη μας....αντε....

zacxanthi
18-03-2010, 00:23

χαβαλε καναμε ρε Θοδωρε...
παντως πολυ δυνατο και το δικο σου...αν και υστερει απο οδηγο...:lauphing

zacxanthi
18-03-2010, 00:24
καλα δεν σας ειπε ο Ηλιας για την Τριτη...
την Τριτη το πρωι πρωτα ο Θεος θα ειμαι Δραμα για ολη τη μερα σχεδον...ελα Ζακ...παρε αδεια κ εσυ γουρλη κ θα κανουμ οτι τραβαει η ορεξη μας....αντε....
αν μπορεσω θα ερθω μετα την δουλεια...δλδ κατα τις 5,3-6...
θα σας παρω τηλ...πριν ξεκινησω...

DjSeries
18-03-2010, 09:37
Εγω παντως του το πεταξα το μπιφτεκακι........:D:p:D

μπιφτέκι σόγιας εννοείς...με τέτοια λαδίλα που βγάζεις καγκουράκο:p

vazelos@ibiza
18-03-2010, 16:24
αν και υστερει απο οδηγο...:lauphing
οντως,δεν θα ξαναοδηγησει υπερβαρος!

μονο εμενα ξερει το σαραβαλο μου....

sotirisfr
19-03-2010, 04:43
μπιφτέκι σόγιας εννοείς...με τέτοια λαδίλα που βγάζεις καγκουράκο:p

Οτι καιει πηγαινει τρελλοοο αγορι..........:harhar:harhar:harhar

manost-jet
27-03-2010, 15:29
Mερικά ανοιγματάκια χθές στη Βάρκιζα, "κανονισμένα" απο τον Μάνατζερ MGL- Ψινάκη.

1) Punto t-jet(το καμάρι μου) VS Punto GT(μαμά τουρμπίνα)

Πρώτο άναοιγμα με χαμηλή πίεση το Punto Gt απο 2ρες ρολ. 3 καρότσες εγώ μπροστά.
Δεύτερο άνοιγμα κατάβαση με ψηλή πίεση το Punto Gt, 2ρες ρολ 2 καρότσες εγώ μπροστά.

2) Nikos top Gun Vs Manost-jet

Τούμπανο ο Ιμπίζαρος του Νικόλα!!!!

Πρώτο άνοιγμα 1ες ρολ ένα φτερό το αμάξι του Νικόλα μπροστά
Δεύτερο άνοιγμα κατάβαση 2ρες ρολ κόπιες και σφαγή μέχρι θανάτου.

Πολύ καλά ανοίγματα και τα 2!!!!

Αυτά...

MGL
27-03-2010, 15:33
Έχω παραγγείλει ήδη τα αυτοκόλλητα με το όνομα σου με χρυσό 24 καρατίων!!!!

Manost-jet = :notworthy:notworthy

ΚΟΝΙ is next to be judged by Manost-jet!!

mavras
27-03-2010, 15:48
τι φοραει το tjet ωρε παιδες??

FRee-tezas
27-03-2010, 16:12
Τι φοράει;;;

Ένα αυτοκόλλητο
sponsored by MGL

φτάνει,
να τρομοκρατεί τους αντιπάλους κ να τρέμουν τα πόδια τους :p

MGL
27-03-2010, 16:36
τι φοραει το tjet ωρε παιδες??

Πρόγραμμα,φίλτρο,σκάστρα,fmi c και εξάτμιση από καταλύτη και πίσω.

Τι φοράει;;;

Ένα αυτοκόλλητο
sponsored by MGL

φτάνει,
να τρομοκρατεί τους αντιπάλους κ να τρέμουν τα πόδια τους :p

Χαχαχαχα.Θεός και μέγιστος Ατακαδόρος όπως πάντα!!!!!

mavras
27-03-2010, 17:00
Πρόγραμμα,φίλτρο,σκάστρα,fmi c και εξάτμιση από καταλύτη και πίσω.
και παει τοσο καλα για να πατησει με τον Κονι?? :confused:

Nosblos 20vt
27-03-2010, 17:18
να γραψω και εγω 2-3 πατηματακια!!!
corolla 4θυρο compreser 240+ 1 κολωνα...μπροστα εγω!!
πατησαμε 2α το παλικαρι και 3 εγω...μετα απο δικια του προταση!!
ibiza μαυρο 2001 fpe+ic δεν ξερω για μπεκ/μαφ μιας και δεν σταματησε....
παταμε απο 3ες....παταει πρωτος...μου κανει ενα κενο...4η τελειωματα εχω ξεμυτησει...5η του κανω ενα καπο...πολυ καλο πατημα..σφαγη!!
..και φρεσκα κουλουρια...απο 3ες παλι...με tfsi fpe revo παταω ενα κενο πισω...4η του κανω ενα προφυλαχτηρα...5η κραταω και κοβουμε!!!
περαστικα....:p:redface:

υ.σ. ολα τα πατηματα...Βουλιαγμενης!!

koni
27-03-2010, 17:18
και παει τοσο καλα για να πατησει με τον Κονι?? :confused:

Ο MGL είναι γνωστός αστειάτορας Πάνο!!!:lauphing
Πάντως το punto του Μανώλη και για τα πράγματα που φοράει,πάει παραπάνω από καλά!

mavras
27-03-2010, 17:30
Ο MGL είναι γνωστός αστειάτορας Πάνο!!!:lauphing
Πάντως το punto του Μανώλη και για τα πράγματα που φοράει,πάει παραπάνω από καλά!
:lauphing:lauphing:lauphing
και εγω τσιμπισα σαν χαιβανι...
αντε χεστείτε αγαπες...:p:p

MGL
27-03-2010, 17:35
Xαχαχαχα.Πλάκα κάνω Πάνο.Το αμάξι του ΚΟΝΙ πάει μπάλα, ο ίδιος ααν οδηγός είναι λίγο κουλός!!!!Το t-jet για τα πράγματα και τις δυνατότητες του μοτέρ του πάει πολύ καλά,αλλά όχι για να συγκριθεί με 20vt.

manost-jet
27-03-2010, 18:00
θα ερθει και για σας η ωρα σας χαχαχα

manost-jet
27-03-2010, 18:03
και κατι ποθυ ξεχασε ο μανατζερ ειναι το intercooler αλλα τι να κανο μικρος ειμαι ακομη χαχαχα

MGL
27-03-2010, 18:04
Xαζέ Μανώλη Fmic = Front mount Intercooler!!!!Δεν ξέχασα τίποτα!!

manost-jet
27-03-2010, 18:06
http://www.ab88.co.uk/images/carp08%20gts%20fmic%20kit.JPG

manost-jet
27-03-2010, 18:07
sorry εβαλα και μια φοτο για να ξερεις

Fantomas
27-03-2010, 20:11
Mερικά ανοιγματάκια χθές στη Βάρκιζα, "κανονισμένα" απο τον Μάνατζερ MGL- Ψινάκη.

1) Punto t-jet(το καμάρι μου) VS Punto GT(μαμά τουρμπίνα)

Πρώτο άναοιγμα με χαμηλή πίεση το Punto Gt απο 2ρες ρολ. 3 καρότσες εγώ μπροστά.
Δεύτερο άνοιγμα κατάβαση με ψηλή πίεση το Punto Gt, 2ρες ρολ 2 καρότσες εγώ μπροστά.

2) Nikos top Gun Vs Manost-jet

Τούμπανο ο Ιμπίζαρος του Νικόλα!!!!

Πρώτο άνοιγμα 1ες ρολ ένα φτερό το αμάξι του Νικόλα μπροστά
Δεύτερο άνοιγμα κατάβαση 2ρες ρολ κόπιες και σφαγή μέχρι θανάτου.

Πολύ καλά ανοίγματα και τα 2!!!!

Αυτά...

Τώρα είσαι με την πίεση και το over που σου είχα προτείνει Σαλέα? ;)

zacxanthi
09-04-2010, 13:01
λοιπον να γραψω και εγω τα νεα πατηματα μου...
εχθες μας επιασαν οι ορεξεις και καναμε μερικες δοκιμες...

α. εγω με το Ibiza με Leon cupra 2 e-tuners 355hp
1. 0-1000μ μπροστα εγω 4 κενα
2. ρολλ 2ρες 60-250 πηγαιναμε διπλα διπλα
3. ρολλ 3ες παλι κοπια...

β. εγω με το Ibiza με octavia 5vrs S3 setup e-tuners 350hp
ρολλ 2ες μπροστα εγω 2 κενα μεχρι τα 220 και εκει με περασε και μεχρι 240 ηταν μπροστα 2 κενα αυτος...και κοψαμε...

γ. leon cupra 2 exelixis 390hp vs leon cupra 2 e-tuners 355hp...
ρολλ 2ες μεχρι τα 240 μπροστα 3 κενα το exelixis...

καψαμε αρκετη βενζινη...χιχιχι

Maxy
09-04-2010, 13:12
Το octavia μου φαινετε λιγα αλογα δηλωσε...Αφου εκατσε ετσι μαζι σου σε σχεση με το Leon απο οτι καταλαβαινω ειναι παραπανω απο 360-370!

zacxanthi
09-04-2010, 13:15
Το octavia μου φαινετε λιγα αλογα δηλωσε...Αφου εκατσε ετσι μαζι σου σε σχεση με το Leon απο οτι καταλαβαινω ειναι παραπανω απο 360-370!
οχι, οι ιπποδυναμεις ειναι αυτες που εγραψα...το οκταβια εχει τα ιδια πραγματα ακριβως με το leon...λογω σασμαν και επειδη ειναι λιγο πιο βαρυ αρχικα μενει λιγο πισω αλλα στα 240+ χλμ δεν παινεται...280 πραγματικη τελικη εχει...

brwmogazos
09-04-2010, 15:14
Ζαχαρια αυτα να τα γραφεις πιο σιγα γιατι κατι μας πιανει... οταν τα διαβαζουμε... :p

4 κενα μπροστα απο το λεον 2 ησουν?

Φαντασου τι ξυλο ριχνει ο ιμπιζαρος σου...

zacxanthi
09-04-2010, 15:20
Ζαχαρια αυτα να τα γραφεις πιο σιγα γιατι κατι μας πιανει... οταν τα διαβαζουμε... :p
4 κενα μπροστα απο το λεον 2 ησουν?
Φαντασου τι ξυλο ριχνει ο ιμπιζαρος σου...
Δημητρη απο σταση μεχρι και 1000μ φορτωνει πολυ καλα το ibizaki μου...
τα σασμαν που εχουμε ειναι πολυ καλα για κοντρες 0-400 και 0-1000μ...
αλλα για ρολλ χανουνε στην 3η μας...θα επρεπε να ειναι λιγο πιο μακρυα...

ειχα δοκιμασει και παλιοτερα με leon cupra 2 exelixis 350hp και του ειχα ριξει 3κενα σε ρολλ 2ρες 60-250χλμ
αλλα και διπλα διπλα που ημουν τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος...μιλαμε για αμαξι με 80-90 αλογα περισσοτερα απο εμενα...

brwmogazos
09-04-2010, 16:04

ειχα δοκιμασει και παλιοτερα με leon cupra 2 exelixis 350hp και του ειχα ριξει 3κενα σε ρολλ 2ρες 60-250χλμ
αλλα και διπλα διπλα που ημουν τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος...μιλαμε για αμαξι με 80-90 αλογα περισσοτερα απο εμενα...

Το λεω γιατι εγω μετρησα 2 κολωνες...σε κουπρα φουλ ΦΠΕ με αντλια υψηλης...

2ες 4ες 1 κολωνα και στα 220 περιπου 2.... ειχα φαει και μου κακοφανηκε...

περιμενω ρεβανς υστερα απο μερικα σκαλισματακια...

scoupegt
10-04-2010, 02:49
Eκανα καποια πατηματακια σημερα οπως:
1ο:Με ραλλυ τετραπεταλουδο...

Εγιναν 2 ανοιγματα (500μ περιπου),ρολλ απο τα 50χ.
Και τις δυο φορες μισο μπροστα το ιμπιζα.

2ο: με colt czt φπε+χταποδι
Στο 1ο ημουν μισο μπροστα...
Στο 2ο πηγαιναμε κοπιο...

Τα ευχαριστήθηκα πολυ και τα 2 πατηματα...

Να αναφερω οτι εβαλα 100ρι καταλυτη Vic και ξυλωσα το μεσαιο.
Το αμαξι δειχνει οτι εχει παρει αρκετα...

top gun power
10-04-2010, 03:32
αρα τα czt πρωτα σταδια πανε κοπια με πρωτου σταδιου cupra?????

rider77
10-04-2010, 10:22
Το συγκεκριμένο czt το έχει το τελευταίο burn out και γράφει για 220 τροχό και πειραγμένη τουρμπίνα. Άρα ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα. Μπράβο ρε Μπάμπη!!!

scoupegt
10-04-2010, 10:43
Το συγκεκριμένο czt το έχει το τελευταίο burn out και γράφει για 220 τροχό και πειραγμένη τουρμπίνα. Άρα ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα. Μπράβο ρε Μπάμπη!!!

Ναι φιλε μου εχεις δικιο.
Το διαβασα και εγω εχθες και οντως ειναι πολυ καλο το αποτελεσμα...
Βεβαια μου ακουγονται πολλα τα 220 τροχο, πιο πολυ για 220 στροφαλο μου κανει...αλλα ενταξει...

FRee-tezas
10-04-2010, 11:25
Έχω ακούσει (διαβάσει) πολλά "τρελά" με πρωταγωνιστές czt.

Είναι ελαφριά καρότσα απ'τα ρημάδια κ δεν πρέπει να σνομπάρουμε το 1.5αράκι μοτέρ τους...

(Βέβαια δεν έχω πετύχει κανένα απ'αυτά...)

zacxanthi
10-04-2010, 15:39
Έχω ακούσει (διαβάσει) πολλά "τρελά" με πρωταγωνιστές czt.
Είναι ελαφριά καρότσα απ'τα ρημάδια κ δεν πρέπει να σνομπάρουμε το 1.5αράκι μοτέρ τους...
(Βέβαια δεν έχω πετύχει κανένα απ'αυτά...)
κανεις λαθος...
ακουγονται πολλες μπαρουφες για τα CZT...τα πιο δυνατα πηγαινουν κοπια ή λιγο καλυτερο απο ΦΠΕ ibiza οποτε δεν ειναι το ιδιο...
τα καλα ibiza ριχνουν κολωνες στα καλα czt...

FRee-tezas
10-04-2010, 16:06
Αναφέρθηκα εγώ για κοκορομαχίες με ibiza ?

Γενικά μιλάω...
ότι άνε καλύτερα απ'όσο θα περίμενες από ένα colt με turbo 15άρι μοτεράκι...

Που ανέφερα εγώ ibiza κ που κάνω λάθος;

κ το ότι "δε πρέπει να σνομπάρουμε" που είπα, γενικά το είπα.

zacxanthi
10-04-2010, 20:18
λοιπον να γραψω και εγω τα νεα πατηματα μου...εχθες μας επιασαν οι ορεξεις και καναμε μερικες δοκιμες...
α. εγω με το Ibiza με Leon cupra 2 e-tuners 355hp
1. 0-1000μ μπροστα εγω 4 κενα
2. ρολλ 2ρες 60-250 πηγαιναμε διπλα διπλα
3. ρολλ 3ες παλι κοπια...
β. εγω με το Ibiza με octavia 5vrs S3 setup e-tuners 350hp
ρολλ 2ες μπροστα εγω 2 κενα μεχρι τα 220 και εκει με περασε και μεχρι 240 ηταν μπροστα 2 κενα αυτος...και κοψαμε...
γ. leon cupra 2 exelixis 390hp vs leon cupra 2 e-tuners 355hp...
ρολλ 2ες μεχρι τα 240 μπροστα 3 κενα το exelixis...
καψαμε αρκετη βενζινη...χιχιχι
εδω ειναι και τα 2 βιντεακια μου απο τα ρολλ πατηματα...
με το leon...
http://www.youtube.com/watch?v=4VL33T5tkrU
και με το octavia
http://www.youtube.com/watch?v=Jlx0lRhXJU0

SpiroSFR
11-04-2010, 14:26
Bravo ρε Ζαχαρία :notworthy:notworthy:notworthy

Σκοτώνει το Ibiza , άντε και εις ανώτερα...

zacxanthi
11-04-2010, 23:37
Bravo ρε Ζαχαρία :notworthy:notworthy:notworthy
Σκοτώνει το Ibiza , άντε και εις ανώτερα...
σε ευχαριστω ρε φιλε...αλλα ποσο ακομα να παει...εχω σχεδον τα παντα...
αντα να δουμε αν βαλω και συμπλεκτη μπας και παρουμε κανα δεκατο απο τις αλλαγες...γιατι αλλο δεν βλεπω να καλυτερευει...:lauphing

aris
13-04-2010, 17:27

ποσα αλογα ειναι το αμαξι σου φιλε? 270? πρεπει να το εχεις στησει πολυ καλα για να βγαζει ετσι φωτιες. 80-90 λιγοτερα αλλογα, δεν ειναι μεγαλη διαφορα για να καθεσαι τοσο καλα στο κουπρα? να το χαιρεσαι και παντα ετσι να να βγαζεις τους ιμπιζαρους ασπροπροσωπους

zacxanthi
13-04-2010, 19:05
ποσα αλογα ειναι το αμαξι σου φιλε? 270? πρεπει να το εχεις στησει πολυ καλα για να βγαζει ετσι φωτιες. 80-90 λιγοτερα αλλογα, δεν ειναι μεγαλη διαφορα για να καθεσαι τοσο καλα στο κουπρα? να το χαιρεσαι και παντα ετσι να να βγαζεις τους ιμπιζαρους ασπροπροσωπους
σε ευχαριστω φιλε...
το αμαξι ειναι πολυ καλα στημενο και το ξερω πολυ καλα το αμαξι...
266 αλογα ειναι το αμαξι...
απο σταση ειμαι πολυ σκληρος αντιπαλος...

aris
13-04-2010, 21:38
σε ευχαριστω φιλε...
το αμαξι ειναι πολυ καλα στημενο και το ξερω πολυ καλα το αμαξι...
266 αλογα ειναι το αμαξι...
απο σταση ειμαι πολυ σκληρος αντιπαλος...
τελικα ολα τα λευτα ειναι ο οδηγος και ετσι ενα καλο αμαξι μπορει να τα βαλει και με πιο ισχυρους αντιπαλους, :notworthy

mavras
13-04-2010, 21:43
το καλο συνολο (οδηγος-αυτοκινητο) κανει την διαφορα.
Το θεμα ειναι οτι το αυτοκινητο φτιαχνεται σχετικα ευκολα αρκει να πεσει χρημα. Αν ο οδηγος ομως ειναι κουλαδι δεν υπαρχει ελπιδα.

Ζαχαρια ποσες εκκινησεις εχεις κανει σε προπονηση?? περιπου πες μας ενα νουμερο

zacxanthi
13-04-2010, 22:50
το καλο συνολο (οδηγος-αυτοκινητο) κανει την διαφορα.
Το θεμα ειναι οτι το αυτοκινητο φτιαχνεται σχετικα ευκολα αρκει να πεσει χρημα. Αν ο οδηγος ομως ειναι κουλαδι δεν υπαρχει ελπιδα.

Ζαχαρια ποσες εκκινησεις εχεις κανει σε προπονηση?? περιπου πες μας ενα νουμερο
Παναγιωτη ειμαι σιγουρος οτι πολλοι δεν θα με πιστεψουν...
αλλα επειδη κραταω αρχειο απο τις μετρησεις μου...
μεχρι στιγμης εχω κρατημενες...223 μετρησεις και περιπου αλλες τοσες που δεν εχω γραψει...υπολογιζω πανω απο 500 μετρησεις...και ολες με μαμα δισκο...

το συνολο κανει την διαφορα...ο οδηγος απο μονος τους δεν μπορει να κανει μεγαλη διαφορα...

aris
14-04-2010, 10:37
μπορει καποιος να μου πει ποσα ειναι σε αμαξια η διαφορα στο χιλιαρι η τετρακοσαρι οταν ο πρωτος εχει μισο δευτερολεπτο λαλυτερο χρονο απο το δευτερο? ρωτασω γιατι εχω μια διαφωνια σημερα με ενα φιλο μου

aris
14-04-2010, 10:43
καλυτερο χρονο ηθελα να πω.... και οχι κικιρικου που εγραψα

zacxanthi
14-04-2010, 11:08
μπορει καποιος να μου πει ποσα ειναι σε αμαξια η διαφορα στο χιλιαρι η τετρακοσαρι οταν ο πρωτος εχει μισο δευτερολεπτο λαλυτερο χρονο απο το δευτερο? ρωτασω γιατι εχω μια διαφωνια σημερα με ενα φιλο μου
ενδεικτικα τα μετρα που αντιστοιχουν σε καθε δεκατο ειναι τα ακολουθα:
km/h 0,1"m
150 - 4,2
155 - 4,3
160 - 4,4
165 - 4,6
170 - 4,7
175 - 4,9
180 - 5,0
185 - 5,1
190 - 5,3
195 - 5,4
200 - 5,6
205 - 5,7
210 - 5,8
215 - 6,0
220 - 6,1
225 - 6,3
230 - 6,4

δλδ με ταχυτητα εξοδου 160χλμ και διαφορα 0,5" θα εχουν διαφορα τα αμαξια 22μ...δλδ περιπου 5 αμαξια....
με ταχυτητα εξοδου 220χλμ και διαοφρα 0.5" θα εχουν διαφορα τα αμαξια 30,5μ...δλδ περιπου 7 αμαξια...

zacxanthi
14-04-2010, 11:12
μερικοι εχουν την εντυπωση οτι στα 400μ στο επιπεδο μας που εχουμε περιπου 160-170χλμ ταχυτητα εξοδου...
αν ο ενας κανει 14" και ο αλλος 14,3" θα εχουν μιση μουρη διαφορα...ομως η διαφορα θα ειναι 3 αμαξια...

προσοχη...οταν λεμε διαφορα δεν εννοουμε τα "κενα" αλλα την διαφορα απο την μουρη του αυτοκινητου που ειναι μπροστα...
πχ...4 αμαξια διαφορα ειναι 3 κενα...

frpanagos
14-04-2010, 12:16
μερικοι εχουν την εντυπωση οτι στα 400μ στο επιπεδο μας που εχουμε περιπου 160-170χλμ ταχυτητα εξοδου...
αν ο ενας κανει 14" και ο αλλος 14,3" θα εχουν μιση μουρη διαφορα...ομως η διαφορα θα ειναι 3 αμαξια...

προσοχη...οταν λεμε διαφορα δεν εννοουμε τα "κενα" αλλα την διαφορα απο την μουρη του αυτοκινητου που ειναι μπροστα...
πχ...4 αμαξια διαφορα ειναι 3 κενα...

εγω θα ηθελα να μας εξηγησεις εαν εχεις την ευχαριστηση βεβαια,με ποιο τροπο μπορεις να ξεκινησεις(σταση) ενα αυτοκινητο σαν τα 'δικα' μας,δηλ. των 1150 κιλων,μπροστινοκινητα,τουρ μπατα,με περιπου 240-250 αλογα. πως επιτυνχανεις την καλυτερη δυνατη εκκινηση? :rolleyes:

PANOSFULL
14-04-2010, 12:26
κ σε ποιος στροφες να αλλαζω ταχυτητα αν υπολογισεις οτι βγαζει τα αλογα στις 5900πχ.

zacxanthi
14-04-2010, 13:09
1. ξεκινας με χαμηλες στροφες...2000-2500 το πολυ 3000...
2. οχι με σταθερο γκαζι (γιατι μολις αφησετε το συμπλεκτη αθ μπουκωσει το αμαξι) αλλα το παιζεις λιγακι...και προσεχεις μολις δωσει το σημα για την εκκινηση να μην πεσεις στο στημειο που αφηνεις το γκαζι...
3. δεν το βουτας στο πατο το γκαζι αλλα το ρεγουλαρεις ωστε να απλωσει η 1η...
4. αν σου φυγει και χαζοσπινιαρεις αλλαζεις σε 2ρα και το αφηνεις να απλωσει...για να σωσεις οτι μπορεις...
5. τις αλλαγες τις κανεις κοντα στο κοφτη...πχ αν εχεις κοφτη 6800...αλλαζεις στις 6700...με 7500 κοφτη....αλλαζεις στις 7300-7400...
6. τις αλλαγες τι κανεις με συμπλεκτη και αφηνεις και γκαζι στιγμιαια...(αδικα ταλεπωρειτε το σασμαν οταν δεν αφηνετε γκαζι, γιατι κερδος δεν εχετε...)...και εννοειτε οτι δεν πρεπει να κανει γκουχ το σασμαν...
7. δεν ξεφουσκωνουμε τα λαστιχα πιτα κατω...16-20 πιεση που βαζουν πολλοι...ειναι λαθος...το πολυ πολυ να εχουμε 26-28 αντι για 30-32....γιατι με χαμηλη πιεση χανουμε χρονο στα ψηλα...

ολα τα παραπανω ειναι σε ΚΣ...και οχι με προβλημα στο αμαξι...κλπ...κλπ..και με κουλο οδηγο...ελπιζω να βοηθισα...
οταν καποιος μαθει να ξεκιναει σωστα (οχι απαραιτητα καλα)... τοτε δεν θα τρωει και συμπλεκτη...

zacxanthi
14-04-2010, 13:12
δειτε πως ξεκιναω...
http://www.youtube.com/watch?v=8XPx52qmrMU
με 2500 περιπου...αφηνεις αποτομα το συμπλεκτη
λαγκαρει καπως το αμαξι και απλωνεις την 1η...
μετα ειναι θεμα καλων/σωστων αλλαγων...

zacxanthi
14-04-2010, 13:14
δειτε πως ξεκιναω...
στο μπαμ...μπορει να σας πεταχτει ο αλλος αλλα μην τρομαξετε...:p
οφειλετε γιατι θα ξεκινησει πιο αποτομα...αλλα στην ουσια θα εχει χασει...:lauphing
με το που πατησετε κανονικα θα ειστε μπροστα 1 αμαξι...:tu

koni
14-04-2010, 13:17
Mία παρατήρηση.Βλέπω ότι κρατας το χειροφρενο για αρκετα μετρα.Οκ καταλαβαινω οτι ξεκινας με αυτο..στην πορεια,να υποθεσω οτι δεν το ελυσες τελειως λόγω λαθους?

zacxanthi
14-04-2010, 13:19
Mία παρατήρηση.Βλέπω ότι κρατας το χειροφρενο για αρκετα μετρα.Οκ καταλαβαινω οτι ξεκινας με αυτο..στην πορεια,να υποθεσω οτι δεν το ελυσες τελειως λόγω λαθους?
παντα ξεκινας με κρατημενο χειροφρενο...
απλα επειδη οταν το αφηνεις δεν μενει τελειως κατω μενει ανοιχτο το λαμπακι και ακουγεται και το "καμπανακι" με το που βαλω 2ρα το κατεβαζω τελειως...

εισαι απο τους λιγους που το εχουν παρατηρησει...ωραιος...

frpanagos
14-04-2010, 13:20
thanks για τη περιγραφη. ομολογω οτι στο βιντεακι φαινεται να μην σπινιαρει σχεδον καθολου! αδιανοητο για μενα γιατι οσες φορες εχω προσπαθησει σταση,παντα η 1η μενει κατω και αναγκαστηκα αλλαζα σε 2α. θα κανω καποιες δοκιμες καποια στιγμη και θα επανελθω.

koni
14-04-2010, 13:21
Και εγώ με τη σειρα μου να πω:Πώς πάει ετσι το αμαξι σου????Με έβαλες στην μπριζα να κανω μερικες εκκινησεις!

zacxanthi
14-04-2010, 13:22
thanks για τη περιγραφη. ομολογω οτι στο βιντεακι φαινεται να μην σπινιαρει σχεδον καθολου! αδιανοητο για μενα γιατι οσες φορες εχω προσπαθησει σταση,παντα η 1η μενει κατω και αναγκαστηκα αλλαζα σε 2α. θα κανω καποιες δοκιμες καποια στιγμη και θα επανελθω.
Παναγο...και λιγο σπινιαρισμα δεν ειναι κακο...αλλα μην το κολησεις κατω...
θελει να αφησεις αποτομα το συμπλεκτη για να μην το πατηναρεις και να μην βουτηξεις το γκαζι τερμα...αν τα καταφερεις ειναι θεμα χρονου και δοκιμων να εισαι οκ...

zacxanthi
14-04-2010, 13:24
Και εγώ με τη σειρα μου να πω:Πώς πάει ετσι το αμαξι σου????Με έβαλες στην μπριζα να κανω μερικες εκκινησεις!
καλουτσικα παει...:p
τα ειπαμε αυτα...τα καλα περιφερειακα και με ενα σωστο προγραμμα κανουν θαυματα...
και βεβαια με καλο οδηγο...
πολλοι αδικουν τα αμαξια τους γιατι δεν ξερουν να τα οδηγουν...και ειναι κριμα...

zacxanthi
14-04-2010, 13:27
να ρωτισω κατι εγω...
το Corsa OPC με VF34 και 340 αλογα στο power το ειδατε?
κριμα για αυτον που το εχει...
με τετοιο στησιμο χανει απο σταση απο ibiza 1ου σταδιου...και 250 αλογα...
και απο ρολλ παλι δεν δειχνει δυνατο...

ενα καλο μετρο για να δειτε την δυναμη του αυτοκινητου σας ειναι να κανετε μια μετρηση 0-1000μ...
εκει θα δειτε ποσο χρονο θελετε απο τα 400μ μεχρι τα 1000μ...πχ 0-400 σε 14.3 και 0-1000 σε 25,5 σημαινει οτι θελετε 11,2" για 400-1000μ...
εκει φαινετε η δυναμη του αυτοκινητου...

scoupegt
14-04-2010, 13:31
To αμαξι σου εχει ξεφυγει πολυ!!
Μπραβο ζαχαρια που με κ03ς παει ετσι το αμαξι σου...
Δεν πιανεται απο σταση...και απο ρολλ παλι δυσκολο να πιαστει...

7500 κοφτη, απορω μ αυτη την κ03ς ωρες-ωρες!!!

5500-7500 δουλευει το πραμα και δεν μασαει...

zacxanthi
14-04-2010, 13:36
To αμαξι σου εχει ξεφυγει πολυ!!
Μπραβο ζαχαρια που με κ03ς παει ετσι το αμαξι σου...
Δεν πιανεται απο σταση...και απο ρολλ παλι δυσκολο να πιαστει...
7500 κοφτη, απορω μ αυτη την κ03ς ωρες-ωρες!!!
5500-7500 δουλευει το πραμα και δεν μασαει...
7400 ειναι πραγματικες...ασχετα τι δειχνει το στροφομετρο...και με το ΡΕΒΟ2 7100+ εδειχνε αλλα ειχα 7040 κοφτη...
Μπαμπη...τα σωστα περιφερειακα κανουν την διαφορα...

δειτε αυτο...ηταν με ΡΕΒΟ2...
http://www.youtube.com/watch?v=3miQ1D4J7pk

brwmogazos
14-04-2010, 13:49
Εξαρταται με τι ταχυτητα βγαινουν απο το χιλιαρι

frpanagos
14-04-2010, 13:51
εσυ ετοιμασου για την παρασκευη! θα φερω καμερα!

Παναγο...και λιγο σπινιαρισμα δεν ειναι κακο...αλλα μην το κολησεις κατω...
θελει να αφησεις αποτομα το συμπλεκτη για να μην το πατηναρεις και να μην βουτηξεις το γκαζι τερμα...αν τα καταφερεις ειναι θεμα χρονου και δοκιμων να εισαι οκ...
αυτο ηταν το λαθος μου οτι κολαγα το γκαζι κατω,και απο οποιες στροφες ειχα δοκιμασει σπινιαρε ακαταπαυστα!

ενα καλο μετρο για να δειτε την δυναμη του αυτοκινητου σας ειναι να κανετε μια μετρηση 0-1000μ...
εκει θα δειτε ποσο χρονο θελετε απο τα 400μ μεχρι τα 1000μ...πχ 0-400 σε 14.3 και 0-1000 σε 25,5 σημαινει οτι θελετε 11,2" για 400-1000μ...
εκει φαινετε η δυναμη του αυτοκινητου...θα το κανω και θα θα επανελθω με νουμερα και μετρησεις καθως επισης και βιντεο.
ξεχασα να ρωτησω,το κινητο η την καμερα πως τα σταθεροποιητε ωστε να τραβανε το καντραν? που το στηριζετε?

zacxanthi
14-04-2010, 13:54
ξεχασα να ρωτησω,το κινητο η την καμερα πως τα σταθεροποιητε ωστε να τραβανε το καντραν? που το στηριζετε?

με φωτογραφικη μηχανη τραβαω...
την στηριζω στο τιμονι με μια βαση που εχω με βεντουζα για τζαμια...και την στερεωνω με μονωτικη ταινια στο τιμονι...τριζει λιγακι μερικες φορες...αλλα ολα τελεια δεν μπορουμε να τα εχουμε...

frpanagos
14-04-2010, 14:01
με φωτογραφικη μηχανη τραβαω...
την στηριζω στο τιμονι με μια βαση που εχω με βεντουζα για τζαμια...και την στερεωνω με μονωτικη ταινια στο τιμονι...τριζει λιγακι μερικες φορες...αλλα ολα τελεια δεν μπορουμε να τα εχουμε...

καταλαβα..κατι τετοιο φανταστηκα. ισως και το κινητο αν το πιασω στο πανω μερος του τιμονιου με ενα ταιραπ..ειδωμεν. ευχαριστω παντως.

vazelos@ibiza
14-04-2010, 14:23
7400 ειναι πραγματικες...ασχετα τι δειχνει το στροφομετρο...και με το ΡΕΒΟ2 7100+ εδειχνε αλλα ειχα 7040 κοφτη...
Μπαμπη...τα σωστα περιφερειακα κανουν την διαφορα...
με ρεβο 2 7040?στο βαγκ κομ?εμενα 7200 παει.στο στροφομετρο 7300+

δειτε αυτο...ηταν με ΡΕΒΟ2...
http://www.youtube.com/watch?v=3miQ1D4J7pk
καγκουρα!:p:lauphing:notworthy

aris
14-04-2010, 21:42
δειτε πως ξεκιναω...
μηλαμε το αμαξι σου ειναι διαμονισμενο, τα καταβροχθιζει τα 200, οχι βεβαια οτι βαρυστομαχιαζει και μεχρι τα 240. το αντισπιν αν καταλαβα το εχεις βγαλει

zacxanthi
14-04-2010, 22:52
μηλαμε το αμαξι σου ειναι διαμονισμενο, τα καταβροχθιζει τα 200, οχι βεβαια οτι βαρυστομαχιαζει και μεχρι τα 240. το αντισπιν αν καταλαβα το εχεις βγαλει
εχω μονιμα ξεφυσωμενο τον μαφ και οποτε αναβει λαμπακι μηχανης και tcs...
ετσι δεν ξεχνας ποτε να το απενεργοποιησεις...:p

vazelos@ibiza
14-04-2010, 23:07
εχω μονιμα ξεφυσωμενο τον μαφ και οποτε αναβει λαμπακι μηχανης και tcs...
ετσι δεν ξεχνας ποτε να το απενεργοποιησεις...:p
παλι? γιατι?
ειχες βγαλει ακρη νομιζω με μαφ

zacxanthi
14-04-2010, 23:15
παλι? γιατι?
ειχες βγαλει ακρη νομιζω με μαφ
επειδη εχω διαφορετικο βημα στα λαστιχα εμπρος (215/40-17)-πισω (205/40-17) μου κανει ψιλοκοψιματα...:redface:
επιτελους μετα απο 2 χρονια βρηκα οτι το βημα στα λαστιχα εφταιγε που μου εσβηνε το αμαξι και μου εκανε κοψιματα λες κ το επιασε βηχας...
και αδικα ειχα αλλαξει ολες τις βαλβιδες...πεταλουδα...κλπ... λπ...
τεσπα...αφου βρηκα τι φταει ολα καλα...:tu

vazelos@ibiza
14-04-2010, 23:30
θυμαμαι που το συζητουσαμε,αλλα για 17ρια πισω-15(16)αρια μπροστα.
σου κανει νουμερα κ με τοσο μικρη διαφορα?

Dominator46
14-04-2010, 23:41
@ Zac
Κατεληξες σε αυτην την διαφορα στα λαστιχα μετα απο πολλες δοκιμες φανταζομαι.Απο οτι θυμαμαι συνηθως βαζουν φαρδυτερο και μικροτερο σε διαμετρο τροχο μπροστα και λεπτο μεγαλυτερης διαμετρου τροχο πισω?Σωστα???
Για δωσε τα φωτα σου.

mavras
15-04-2010, 01:48
επιτελους μετα απο 2 χρονια βρηκα οτι το βημα στα λαστιχα εφταιγε που μου εσβηνε το αμαξι και μου εκανε κοψιματα λες κ το επιασε βηχας...

:eek::eek::eek:
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!??!?

sotirisfr
15-04-2010, 02:31
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!??!?

Και εγω το ιδιο θα ελεγα.....Γιατι ξεφισωσες ομως μαφ...???Κοιτα να δεις και εγω πριν λιγο καιρο οταν εβαλα πισω 205\45\17 αντι για 205\40 μου εκανε διακοπες στα λιγα χιλιομετρα συνιθως η μου εκανε διακοπες διαρκειας οταν ημουν με πατημενο γκαζι πολυ ωρα οταν το αφηνα και ξαναπαταγα μου επανερχοταν στα ισα.......Κοιτα να δεις αβυσσος η ψυχη (εγκεφαλος) του ibiza.......:D:D:D:D:notworthy:notworthy

zacxanthi
15-04-2010, 08:27
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!??!?
αστα να πανε Παναγιωτη...αστα να πανε...
θυμασαι που μου ελεγες τι να κανω και δεν εβρισκα ακρη...
τελικα την βρηκα πριν 2 μηνες οταν μπηκα σε ενα ιμπιζα ενος φιλου μοντελο 2005 και μου εδωσε την ιδεα...

καλιο αργα παρα ποτε λενε...
τουλαχιστον τωρα ξερουμε...

zacxanthi
15-04-2010, 08:30
Και εγω το ιδιο θα ελεγα.....Γιατι ξεφισωσες ομως μαφ...???Κοιτα να δεις και εγω πριν λιγο καιρο οταν εβαλα πισω 205\45\17 αντι για 205\40 μου εκανε διακοπες στα λιγα χιλιομετρα συνιθως η μου εκανε διακοπες διαρκειας οταν ημουν με πατημενο γκαζι πολυ ωρα οταν το αφηνα και ξαναπαταγα μου επανερχοταν στα ισα.......Κοιτα να δεις αβυσσος η ψυχη (εγκεφαλος) του ibiza.......:D:D:D:D:notworthy:notworthy
αν εχεις διαφορετικο βημα στα λαστιχα εμπρος - πισω...το ABS δινει σημα στον εγκεφαλο να κοψει...
στα παλια μοντελα μολις περασεις τα 120χλμ το αμαξι κοβει και δεν πηγαινε πανω απο 30-40χλμ και αναβοσβηνει το χειροφρενο και αναβει το tcs...
στα νεοτερα μοντελα κοβει ο μαφ το αμαξι και σβηνει απο μονο του μερικες φορες...και αλλες κανει κοψιματα...

οποτε οι λυσεις ειναι 2 και στις 2 περιπτωσεις...
ή βαζεις ιδιο βημα στα λαστιχα
ή ξεφυσωνεις τον μαφ και ολα δουλευουν αψογα...:tu

zacxanthi
15-04-2010, 08:34
@ Zac
Κατεληξες σε αυτην την διαφορα στα λαστιχα μετα απο πολλες δοκιμες φανταζομαι.Απο οτι θυμαμαι συνηθως βαζουν φαρδυτερο και μικροτερο σε διαμετρο τροχο μπροστα και λεπτο μεγαλυτερης διαμετρου τροχο πισω?Σωστα???
Για δωσε τα φωτα σου.
φιλε το "σωστο" δεν θα στο πω εγω...
ο καθενας κρινει με τα δικα του δεδομενα...
εγω εβαλα φαρδυτερα μπροστα για καλυτερο πατημα-κρατημα και καλυτερη εκκινηση...
καποιος αλλος μπορει να το θεωρει υπερβολη και οτι τον κοβει τελικη...

το 'Σωστο" ειναι να εχεις ιδια ελαστικα εμπρος-πισω...ιδια μαρκα...ιδιο βημα κλπ κλπ...
εδω και 2 χρονια ειχα παντα μπροστα R888...το αμαξι ηταν αλλου σε κρατηματα...δεν εχανα την μουρη πουθενα και φυσικα ο κωλος δεν εκανε ποτε κιχ...
με τα πολιτικα λαστιχα οτι και να κανεις παντα θα χανεις την μουρη και επομενως και τα μουτρα...
τι να κανουμε...ολα ειναι θεμα μετρου και τι θελει ο καθενας...

προς το παρων και εγω τωρα εχω πολιτικα λαστιχα εμπρος-πισω...να δουμε για ποσο θα αντεξω...:lauphing

brwmogazos
15-04-2010, 10:00
φιλε το "σωστο" δεν θα στο πω εγω...
ο καθενας κρινει με τα δικα του δεδομενα...
εγω εβαλα φαρδυτερα μπροστα για καλυτερο πατημα-κρατημα και καλυτερη εκκινηση...
καποιος αλλος μπορει να το θεωρει υπερβολη και οτι τον κοβει τελικη...

το 'Σωστο" ειναι να εχεις ιδια ελαστικα εμπρος-πισω...ιδια μαρκα...ιδιο βημα κλπ κλπ...
εδω και 2 χρονια ειχα παντα μπροστα R888...το αμαξι ηταν αλλου σε κρατηματα...δεν εχανα την μουρη πουθενα και φυσικα ο κωλος δεν εκανε ποτε κιχ...
με τα πολιτικα λαστιχα οτι και να κανεις παντα θα χανεις την μουρη και επομενως και τα μουτρα...
τι να κανουμε...ολα ειναι θεμα μετρου και τι θελει ο καθενας...

προς το παρων και εγω τωρα εχω πολιτικα λαστιχα εμπρος-πισω...να δουμε για ποσο θα αντεξω...:lauphing

Ζαχαρια τα Γιοκοχαμα Αντβαν Α048 ζαχαρωνω...αλλα δεν βγαινουν στην διασταση μας ουτε αυτα και μου φενεται πως τα παραντα θαναι και εμενα η επιλογη μου.

Και τσαμπα ειναι και καλο κρατημα αποσο διαβαζω...

zacxanthi
15-04-2010, 10:05
Ζαχαρια τα Γιοκοχαμα Αντβαν Α048 ζαχαρωνω...αλλα δεν βγαινουν στην διασταση μας ουτε αυτα και μου φενεται πως τα παραντα θαναι και εμενα η επιλογη μου.

Και τσαμπα ειναι και καλο κρατημα αποσο διαβαζω...
καλα ρε τρελε...απο την μια δεν θες σεμι και απο την αλλη τα 048 θες?

τα parada2 και εγω ακουω καλα λογια...δεν εχεις να χασεις κατι απο το να τα δοκιμασεις...

PANOSFULL
15-04-2010, 12:27
Για να επανελθουμε κ λιγο στο θεμα χθες το βραδυ κατα τις 4 γυριζα προς το σπιτι κ πετηχαινω στην εθνικη ενα rx8 με μπροστινα φωτα σαν του audi με τα led :)!Αχ αυτη η audi λεω τη ζημια εχει κανει..Παω διπλα του λιγο με φορα κ ψιλοκοβω για να με δει 2αρα εγω με λιγα χιλιομετρα τον κοιταω αλλα δεν παταει(ε ρε γμτ λεω πλακα θα χε να τον εκμεταλευτω λιγο απο ρεπριζ) φευγω και στο φαναρι ερχεται διπλα.Με το πρασινο παταει κ αυτος απο την 2αρα του ανοιγα την διαφορα και τελικα εφαγε κανα 3αρι κενες και πηγα για υπνο ωραιος!!

brwmogazos
15-04-2010, 13:13
καλα ρε τρελε...απο την μια δεν θες σεμι και απο την αλλη τα 048 θες?

τα parada2 και εγω ακουω καλα λογια...δεν εχεις να χασεις κατι απο το να τα δοκιμασεις...

Δεν θελω σεμι γιατι εχω προβλημα ευθυγραμμισης.
Θα παω Κρικκη απο βδομαδα που θα ανεβω αθηνα για να το σιγουρεψω αυτο βεββαια.

Απλως τα 888 σε 3000 χιλιομετρα περιπου ξεπατωθηκαν τα μπροστινα.

Με τετοιο ρυθμο φθορας δεν αξιζει..Τα αντβαν ειδα βγαινουν και με πιο σκληρη γομα. Θα μου πεις ποσο καλα θα ειναι σκληρα δεν το ξερουμε...αλλα οπως και να εχει δεν εχει διασταση για εμας...

zacxanthi
15-04-2010, 14:08
Για να επανελθουμε κ λιγο στο θεμα χθες το βραδυ κατα τις 4 γυριζα προς το σπιτι κ πετηχαινω στην εθνικη ενα rx8 με μπροστινα φωτα σαν του audi με τα led :)!Αχ αυτη η audi λεω τη ζημια εχει κανει..Παω διπλα του λιγο με φορα κ ψιλοκοβω για να με δει 2αρα εγω με λιγα χιλιομετρα τον κοιταω αλλα δεν παταει(ε ρε γμτ λεω πλακα θα χε να τον εκμεταλευτω λιγο απο ρεπριζ) φευγω και στο φαναρι ερχεται διπλα.Με το πρασινο παταει κ αυτος απο την 2αρα του ανοιγα την διαφορα και τελικα εφαγε κανα 3αρι κενες και πηγα για υπνο ωραιος!!
ωραιος...ετσι πρεπει...
για να κοιμομαστε ανετα και χαλαρα...:tu

Chris_Fr
16-04-2010, 09:25
Να γραψω κι εγω ενα πατημα μου μετα απο πολυ καιρο!Προχθες πατησα απο σταση με ενα Μ3 στα τουνελ στην δραπετσωνα!Στο πατα ημουν ουτε μισο αμαξι πισω με το κουμπομα 2 αρας πεταγωμε διπλα του με 3ες ημουν μπροστα μισο αμαξι!

Fantomas
16-04-2010, 13:30
Να γραψω κι εγω ενα πατημα μου μετα απο πολυ καιρο!Προχθες πατησα απο σταση με ενα Μ3 στα τουνελ στην δραπετσωνα!Στο πατα ημουν ουτε μισο αμαξι πισω με το κουμπομα 2 αρας πεταγωμε διπλα του με 3ες ημουν μπροστα μισο αμαξι!

Ήταν σίγουρα M3? ποια εκδοχή της? Απο στάση η M έχει από 5.5sec και κάτω..... :confused:

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M3

zacxanthi
16-04-2010, 13:48
Ήταν σίγουρα M3? ποια εκδοχή της? Απο στάση η M έχει από 5.5sec και κάτω..... :confused:

αν ηταν Ε46 ή Ε36 τοτε μπορεις να την φυγεις...
αν ηταν Ε92...μαλλον δεν το εδωσε κανονικα...
μπραβο σου...
ετσι πρεπει να τα κανουμε τα "προπελοκινητα"...να τα τιμωρουμε...γιατι ειναι πολυ υπερποπτες...

koni
16-04-2010, 13:50

Aναφέρεται στην Ε46 φυσικά και όχι στην Ε92!
Στον συγκεκριμένο δρόμο επίσης,όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτου κυβισμού και ιπποδύναμης,έχουν πάνω απο 7sec 0-100:eek:.Με πιάνεις φαντάζομαι...

scoupegt
16-04-2010, 15:28
Και ε46 να ειναι δεν πιανεται απο σταση απο ιμπιζα 1ο σταδιο...

Fantomas
16-04-2010, 15:51
αν ηταν Ε46 ή Ε36 τοτε μπορεις να την φυγεις...
αν ηταν Ε92...μαλλον δεν το εδωσε κανονικα...
μπραβο σου...
ετσι πρεπει να τα κανουμε τα "προπελοκινητα"...να τα τιμωρουμε...γιατι ειναι πολυ υπερποπτες...

Για το δικό σου ναι..... ;)

Aναφέρεται στην Ε46 φυσικά και όχι στην Ε92!
Στον συγκεκριμένο δρόμο επίσης,όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτου κυβισμού και ιπποδύναμης,έχουν πάνω απο 7sec 0-100:eek:.Με πιάνεις φαντάζομαι...

Βεβαίως, γιατί ξέρω ότι ο Christian δεν είναι "φιδέμπορας"... :cool:

Άλλα σαν 1η εντύπωση μάλλον για κουλό τον BMW κόβω.... :confused:

Και ε46 να ειναι δεν πιανεται απο σταση απο ιμπιζα 1ο σταδιο...

Τείνω να συμφωνήσω με τον Μπάμπη..

Είχα ανοίξει Ε.Ο. πολλές φορές με την M3 E46 του διευθυντή της εταιρείας μου που έχει μάλιστα εισαγωγή και φουλ εξάτμιση (με ελεύθερους καταλύτες) AC Schnitzer και shortshift στο κιβώτιο....

Απο ρολ. απο στάση το είχαμε ξεφτιλίσει..... :rofl

Αφού του παράγγειλα λάστιχα από το Camskill μετά.... :rofl :rofl :rofl

Chris_Fr
16-04-2010, 18:16
Παιδιά ε46 ήταν ΜΑΜΑ όπως μου είπε μετά στα φανάρια ξέρει ο κονι!!τι να πω μπορει να ήταν κουλαδι αλλά η τσουτσουνομπανανα έπεσε!!!και χωρίς λάστιχα παρακαλώ εγώ ε!!!

FRee-tezas
16-04-2010, 21:08
Με τις ζάντες ήσουνα;

zacxanthi
16-04-2010, 22:32
Παιδιά ε46 ήταν ΜΑΜΑ όπως μου είπε μετά στα φανάρια ξέρει ο κονι!!τι να πω μπορει να ήταν κουλαδι αλλά η τσουτσουνομπανανα έπεσε!!!και χωρίς λάστιχα παρακαλώ εγώ ε!!!
οχι δεν εισαι κουλος...
ασε τι λενε μερικοι...μαλλον αυτοι ειναι κουλοι...
ειδικα αν το ετυχες ρολλ δεν ειχε τυχη...
μπραβο σου ξανα...

bilarasm3
17-04-2010, 21:50
οχι δεν εισαι κουλος...
ασε τι λενε μερικοι...μαλλον αυτοι ειναι κουλοι...
ειδικα αν το ετυχες ρολλ δεν ειχε τυχη...
μπραβο σου ξανα...

ζαχαρια τι θες να πεις???
πως φπε ιβιζα ειναι μπροστα απο μ3 απο ρολ???
δεν λεω σταση γτ εκει ειναι δυσκολα τα πραματα!!!
για να ειναι μπροστα το ιβιζα σταση πρεπει να εχει λαστιχα καποιο στησιματακι και αρκετα αλογακια!!!
μ3 μαμα κανει 13.5-13,6 ευκολα!!!
αν ειναι χειροκινητο κανει χαμηλοτερα!!

mavras
18-04-2010, 01:52
εσυ που τα ξερεις αυτα billακο??:p:p:p

Chris_Fr
18-04-2010, 09:49
Με τις ζάντες ήσουνα;
Φιλε μου με 17 αρια δεν εχω αλλα!!!!

zacxanthi
18-04-2010, 13:56
δεν λεω σταση γτ εκει ειναι δυσκολα τα πραματα!!!
για να ειναι μπροστα το ιβιζα σταση πρεπει να εχει λαστιχα καποιο στησιματακι και αρκετα αλογακια!!!
μ3 μαμα κανει 13.5-13,6 ευκολα!!!
λοιπον ας το ξεκαθαρισω απο την αρχη...οτι μιλαω "μαμα" για Ε46...και οχι Ε92...
απο σταση πιο κατω απο 13,5-13,6-13,7 που ειπες δεν κατεβαινει το μαμα Μ3...και αυτο δεν ειναι παλι σιγουρο...λιγοι ειναι που μπορουν να κανουν τετοιους χρονους...οι περισσοτεροι τα γαμανα στο σπινιαρισμα στην εκκινηση και χανουν αντι να κερδιζουν...
ρολλ ομως τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα...
αν πας με χαμηλες στροφες το Μ3 ειναι καταδικασμενο να χασει...
αν πας με ψηλες στροφες τοτε θα παιχτει στους οδηγους...
εννοειται οτι μιλαμε για ΦΠΕ ιμπιζα με κανονικα περιφερειακα...και μαμα Μ3...γιατι με εισαγωγη και εξατμισεις το Μ3 βελτιωνεται αρκετα κυριως στα ρολλ...

zacxanthi
18-04-2010, 13:57
αυτο 1η φορα το ακουω...
χειροκινητο να κανει καλυτερους χρονους απο SMG II...

Chris_Fr
18-04-2010, 14:06
Κι εγω πρωτη φορα το ακουω!!Αλλα τεσπα σημασια εχει το αποτελεσμα πιστευω!

top gun power
18-04-2010, 14:52
μ3 εχει το παλικαρι κατι θα ξερει παιδες

zacxanthi
18-04-2010, 15:17
μ3 εχει το παλικαρι κατι θα ξερει παιδες
αυτη την λογικη εχουν οι περισσοτεροι...για αυτο δεν παμε μπροστα...γενικοτερα...τεσπα ...

τα Μ3 ειναι ο 13ος θεος...τελος....

Nosblos 20vt
19-04-2010, 13:05
Κι εγω πρωτη φορα το ακουω!!Αλλα τεσπα σημασια εχει το αποτελεσμα πιστευω!

απο 1ες φευγει το manual...και 4ες ψηλα ερχεται το smg!!!
εχει δοκιμαστει παμπολες φορες....!!
οσο αναφορα τωρα απο 2ες...του billara οταν ηταν fpe δεν μπορουσε να περασει μπροστα..
..και οχι μονο του billara!!
εχουν γινει και αλλες δοκιμες..με το Μ3 του Βασιλη με 1σταδιατα ibiza και ολα ηταν πισω...

zacxanthi
19-04-2010, 13:11
απο 1ες φευγει το manual...και 4ες ψηλα ερχεται το smg!!!
εχει δοκιμαστει παμπολες φορες....!!
οσο αναφορα τωρα απο 2ες...του billara οταν ηταν fpe δεν μπορουσε να περασει μπροστα..
..και οχι μονο του billara!!
εχουν γινει και αλλες δοκιμες..με το Μ3 του Βασιλη με 1σταδιατα ibiza και ολα ηταν πισω...
φιλε μου δεν αμφισβητω αυτα που λες αλλα παρχουν 3 περιπτωσεις:
1. το Μ3 να μην ηταν μαμα
2. τα ιμπιζα να μην ηταν καλα 1α σταδια
3. ο οδηγος του ιμπιζα να ηταν κουλος...

τεσπα...ακρη δεν βγαινει...και παντα ετσι θα ειναι τα πατηματα...
για αυτο θελει προσοχη οταν κανεις απλα ενα πατημα ή κανεις μια κοντρα...γιατι ετσι ξεκιναν και γινονται παρεξηγησεις...

top gun power
19-04-2010, 13:50
ακρη δν προκειται να βγει γιατι ο καθενας θα λεει την αποψη του
παντος τα 3 αυτα παραδειγματα που ειπες μπορουν να υποθουν για οποιαδηποτε κοντρα και για οποιαδηποτε αμαξια οποτε δν μου λενε κατι........

zacxanthi
19-04-2010, 14:00
ακρη δν προκειται να βγει γιατι ο καθενας θα λεει την αποψη του
παντος τα 3 αυτα παραδειγματα που ειπες μπορουν να υποθουν για οποιαδηποτε κοντρα και για οποιαδηποτε αμαξια οποτε δν μου λενε κατι........
φιλε μου απο την αρχη ξεκαθαρισα οτι μιλαω για μαμα Μ3...

τεσπα...ας το αφησουμε εδω...
εγω παντως ειμαι διαθεσιμος για οποια δοκιμη θελετε αν καποιος ειναι εδω κοντα στα μερη μου...με Μ3...ακομα και Ε92...

vazelos@ibiza
19-04-2010, 14:05
φωτογραφιζεις του ζαχαρια τωρα .....:rolleyes::cool:

zacxanthi
19-04-2010, 14:36
να κανω μια ερωτηση αυτους που ξερουν...
ποσο κανει 60-160 και 60-200 το Μ3 μαμα...το Ε46?

λογικα ο billaras που εχει και Μ3 θα ξερει...

koni
19-04-2010, 14:43
Aποκλείεται μία μαμά Ε46 να είναι πιο γρηγορη στο 0-220 απο τον Zac...
Θα μου πεις ρε φίλε και που το ξέρεις?Ε,κάτι ξέρουμε και εμείς...
Υπογραμμίζω ότι αναφέρομαι στο ibiza του Zacxanthi και όχι σε όλα τα πρώτα στάδια.
Αυτή ειναι η άποψη μου και μάλιστα πιστεύω οτι το bmw θα αρπάξει και αρκετά...

zacxanthi
19-04-2010, 15:03
Aποκλείεται μία μαμά Ε46 να είναι πιο γρηγορη στο 0-220 απο τον Zac...
Θα μου πεις ρε φίλε και που το ξέρεις?Ε,κάτι ξέρουμε και εμείς...
Υπογραμμίζω ότι αναφέρομαι στο ibiza του Zacxanthi και όχι σε όλα τα πρώτα στάδια.
Αυτή ειναι η άποψη μου και μάλιστα πιστεύω οτι το bmw θα αρπάξει και αρκετά...
σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...και οχι μονο μεχρι τα 220 αλλα μεχρι τα 250 που παει το δικο μου δεν μπορει μαμα Μ3 Ε46...
φιλε ΚΟΝΙ ομως εγω δεν μιλησα για το δικο μου...εγω εχω πολλα περισσοτερα περιφερειακα απο καλο ΦΠΕ ιμπιζα...
ενα ΦΠΕ ιμπιζα με ολα τα σωστα περιφερειακα μπορει ανετα να στηθει ρολλ με Μ3 Ε46 (μαμα)...
και οταν λεω σωστα περιφερειακα εννοω να εχει και μια τυπικη αναρτηση και λαστιχα...οχι σλικ...αλλα οχι και φαγωμενα...
τεσπα...
αυτη η συζητηση δεν βγαινει πουθενα...ας μιλαμε μονο για τα πατηματα που κανουμε...

frpanagos
19-04-2010, 15:15
εγω παντως θα γραψω δοκιμη που εκανα. σαββατο βραδυ προς χαλκιδα,στην ευθεια στο σιριο,ειχα φορτωσει απο την τελευταια αριστερη πριν την ευθεια 4η και δινω τερμα! με 5η στο κοντερ ακριβως 260km/h και ειχε ακομα και αλλες στροφες αλλα ψιλοχεστηκα. οι 4 λωριδες ειχαν γινει μια! 1η φορα το πηγα τοσο. και φοραω και 215/40/17...θεωρητικα το κοντερ δειχνει ακριβως. θερμοκρασια στο πυρομετρο 790 βαθμους. στο γυρισμο το ξανα επανελαβα και αυτη τη φορα το πυρομετρο εδειξε 830+ στα 260 παλι οπου εκοψα..το καταευχαριστηθηκα ομως.ειδικα στις ανοιχτες καμπες του καινουργιου δρομου προς χαλκιδα αφου εχεις βγει απο την εθνικη πηγαινα αρκετα σβελτα να δοκιμασω τα koni..

zacxanthi
19-04-2010, 15:19
εγω παντως θα γραψω δοκιμη που εκανα. σαββατο βραδυ προς χαλκιδα,στην ευθεια στο σιριο,ειχα φορτωσει απο την τελευταια αριστερη πριν την ευθεια 4η και δινω τερμα! με 5η στο κοντερ ακριβως 260km/h και ειχε ακομα και αλλες στροφες αλλα ψιλοχεστηκα. οι 4 λωριδες ειχαν γινει μια! 1η φορα το πηγα τοσο. και φοραω και 215/40/17...θεωρητικα το κοντερ δειχνει ακριβως. θερμοκρασια στο πυρομετρο 790 βαθμους. στο γυρισμο το ξανα επανελαβα και αυτη τη φορα το πυρομετρο εδειξε 830+ στα 260 παλι οπου εκοψα..το καταευχαριστηθηκα ομως.ειδικα στις ανοιχτες καμπες του καινουργιου δρομου προς χαλκιδα αφου εχεις βγει απο την εθνικη πηγαινα αρκετα σβελτα να δοκιμασω τα koni..
ωραιος ο παναγος...
με τα 215 κλεβει περιπου 5-8 χλμ στα 260...
και οι θερμοκρασιες που ειχες ειναι πολυ καλες...

koni
19-04-2010, 15:24
Tι αρκετά σβέλτα μωρέ???150 πήγαινα και με είχες αφήσει πίιισωωω!

frpanagos
19-04-2010, 15:34
ωραιος ο παναγος...
με τα 215 κλεβει περιπου 5-8 χλμ στα 260...
και οι θερμοκρασιες που ειχες ειναι πολυ καλες...
προς τα πανω η προς τα κατω?:redface:

Tι αρκετά σβέλτα μωρέ???150 πήγαινα και με είχες αφήσει πίιισωωω!

ε,ενταξει τα παραλες..:redface: παντως θελει ψαξιμο λιγο ακομα στη ρυθμιση.μολις τα στρωσω. εχει τασεις υπερστροφης.

Dominator46
19-04-2010, 16:13
Στον περιφεριακο για χαλκιδα πας 180-200 ανετα!!! Δοκιμασμενο..
Σιγουρα ο R@bo θα εχει να μας πει και αυτος κατι...

panagiotis18
19-04-2010, 16:41
ρε παιδες...
εγω οταν πηρα το αμαξι μου εβγαζε στο κοντερ 230...τπτ παραπανω...οταν το εκανα 1 σταδιο στο κοντερ εβγαζε 245..τωρα με 1,2 πιεση με την 28ρς βγαζει 275 αν καταλαβαινω ακριβως που πηγαινει η βελονα κ ισως λιγο παραπανω αν το κρατησω πατημενο λιγο ακομα πραγμα που φοβηθηκα να κανω..πολυ θελω να κανω μια δοκιμη να δω τι συμβαινει..γιατι με τα λεγομενα σας μπορει εγω με τον παναγο υπο προυποθεσεις να βγαζουμε το ιδιο,αν εμενα κλεβει 20 χλμ....
αλλα το ξαναλεω.το αμαξι μαμα εβγαζε οσο ελεγε η εταιρια κ 2 σταδιο ουτε σε γκρεμο δεν περνουσα τα 255 στο κοντερ...
το μονο που μπορω να πω ειναι οτι φοραω 7,5 ιντσες ζαντες,δεν ξερω αν παιζει ρολο κ 1 ποντο αποστατη μπροστα κ 1,5 πισω....τωρα....η το δικο μου δειχνει ακριβως κ δεν κλεβει καθολου η το αμαξι μου ποτε δεν πηγαινε κ ουτε τωρα παει πραγμα που δεν το πιστευω η κλεβουν τα κοντερ πολυ....

brwmogazos
19-04-2010, 17:06
Παιζουν ρολο και τα λαστιχα πολυ οπως λενε και τα παιδια Πανο.

Εμενα το κουβαδινι μου με τα ποτενζα 050Α γυρναγε 260 οταν το ειχα πρωτοπαρει (μετα δεν εγκληματιστηκα) και τωρα με τα 888 σφιγκει πολυ ψηλα...δεν καθομαι να το ταλαιπωρησω αλλα ειμαι σιγουρος οτι προφανως τα 260 δεν θα τα πιανει πλεον παροτι δυναμωσε.

zacxanthi
19-04-2010, 17:54
προς τα πανω η προς τα κατω?:redface:

ε,ενταξει τα παραλες..:redface: παντως θελει ψαξιμο λιγο ακομα στη ρυθμιση.μολις τα στρωσω. εχει τασεις υπερστροφης.
προς τα κατω ε Παναγο..εννοειται...

Nosblos 20vt
19-04-2010, 19:31
φιλε μου δεν αμφισβητω αυτα που λες αλλα παρχουν 3 περιπτωσεις:
1. το Μ3 να μην ηταν μαμα
2. τα ιμπιζα να μην ηταν καλα 1α σταδια
3. ο οδηγος του ιμπιζα να ηταν κουλος...

τεσπα...ακρη δεν βγαινει...και παντα ετσι θα ειναι τα πατηματα...
για αυτο θελει προσοχη οταν κανεις απλα ενα πατημα ή κανεις μια κοντρα...γιατι ετσι ξεκιναν και γινονται παρεξηγησεις...

το Μ3 ειναι μαμα...εκτος αν ο Πατερας του...ειναι ανωμαλιαρης..!!
που δεν ειναι!!!
τα ibiza ηταν τοσο καλα οσο του billara οταν ηταν fpe
..και τα εκτος του Βασιλη..που ξερουμε αν ειναι κουλος...οι οδηγοι...
...ειχαν χερια!!
τι να σου πω.....
συμφωνω πως θελει προσοχη...και βασικα κουβεντα να γινετε φιλε μου!!

bilarasm3
19-04-2010, 20:04
λοιπον ας το ξεκαθαρισω απο την αρχη...οτι μιλαω "μαμα" για Ε46...και οχι Ε92...
απο σταση πιο κατω απο 13,5-13,6-13,7 που ειπες δεν κατεβαινει το μαμα Μ3...και αυτο δεν ειναι παλι σιγουρο...λιγοι ειναι που μπορουν να κανουν τετοιους χρονους...οι περισσοτεροι τα γαμανα στο σπινιαρισμα στην εκκινηση και χανουν αντι να κερδιζουν...
ρολλ ομως τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα...
αν πας με χαμηλες στροφες το Μ3 ειναι καταδικασμενο να χασει...
αν πας με ψηλες στροφες τοτε θα παιχτει στους οδηγους...
εννοειται οτι μιλαμε για ΦΠΕ ιμπιζα με κανονικα περιφερειακα...και μαμα Μ3...γιατι με εισαγωγη και εξατμισεις το Μ3 βελτιωνεται αρκετα κυριως στα ρολλ...

ναι ζαχαρια για μαμα μ3 μιλας φοθλ εξτρα(βαριδι)!!!
μ3 χειροκινητο εχει κανει χαμηλα 13αρια!!!
αν θυμαμαι καλα 13.1 σε rwyb!!!
ιβιζα φπε δεν παιρναει μ3 ουτε ρολλ 2ες οθτε πουθενα
καραδοκιμασμενο με τα αθηναικα ιβιζα!!!
ζαχαρια μακαρι με μια εξατμηση και ενα φιλτρο να επαιρνε το μ3!!!
δυστηχως δεν ειναι ετσι!!!
ισα ισα πανε χειροτερα!!!!
πολυ λιγα τσουλανε!!!
αν ειναι το ιβιζα μπεκ μαφ καλο τοτε περναει αλλα στα 200 ερχεται η σουβλα!!!!
στο 400αρι ενα ιβιζα ψιλο στημενο με λαστιχακια ισως να ειναι μπροστα!!!!

bilarasm3
19-04-2010, 20:07
αυτο 1η φορα το ακουω...
χειροκινητο να κανει καλυτερους χρονους απο SMG II...

το smg δεν σε αφηνει να σηκωσεις πανω απο 3800!!!!
σε αυτες τις στροφες με καλα λαστιχα και καλο δρομο
το μ3 δεν σπινιαρει καθολου!!!!
το χειροκινητο το ξεκινας οπου θες εσυ!!!

bilarasm3
19-04-2010, 20:08
φωτογραφιζεις του ζαχαρια τωρα .....:rolleyes::cool:

αν ο ζαχαριας κανει 13,2 οντως τοτε ειναι μπροστα απο μ3!!!

frpanagos
19-04-2010, 20:31
Στον περιφεριακο για χαλκιδα πας 180-200 ανετα!!! Δοκιμασμενο..
Σιγουρα ο R@bo θα εχει να μας πει και αυτος κατι...

domi πηγαινες εκει που αναφερεις,εσυ με 180-200??? και ανετα κιολας? :notworthy

frpanagos
19-04-2010, 20:36
προς τα κατω ε Παναγο..εννοειται...

δηλαδη αν υποθεσουμε οτι το κατεβαζα 270 κοντερ(που κατεβαινε σιγουρα) και το κοντερ κλεβει στη χειροτερη 8χλμ,εχω πραγματικη τελικη γυρω στα 260? ?? μου εφτιαξες το κεφι τωρα ζαχαρια..:p

mavras
19-04-2010, 22:09
Με GPS μετρημενο, με μαμα διασταση ελαστικων, το 260 κοντερ ειναι 252 πραγματικο, οποτε οτι σου λεει ο Ζαχαριας ισχυει ;-)

panagiotis18
19-04-2010, 22:40
κ τα gps δεν κλεβουν;εδω μηχανηματα ακριβειας εχουν απωλειες ενα τζι πι ες δειχνει σωστα;μου φαινεται πολυ απο τη μια αλλα απο την αλλη μαμα εβγαζε 230...δεν ξερω..ισως...

mavras
19-04-2010, 22:42
κ τα gps δεν κλεβουν;εδω μηχανηματα ακριβειας εχουν απωλειες ενα τζι πι ες δειχνει σωστα;μου φαινεται πολυ απο τη μια αλλα απο την αλλη μαμα εβγαζε 230...δεν ξερω..ισως...
τι εννοεις αν "κλεβουν" τα GPS??? φανταζομαι γνωριζεις πως δουλευουν ε?

το μονο που μπορουν να κανουν τα GPS ειναι να εχουν χαμηλο rate και να μην κανει ανανεωση της θεση γρηγορα. Εγω ειχα μετρησει με ενα στα 5Hz (επιβεβαιωση θεσης 5 φορες/δευτερολεπτο) αλλα ακομα και με ενα απλο destinator να το κανεις παλι μια χαρα αποτελεσμα θα παρεις.

Dominator46
19-04-2010, 23:04
domi πηγαινες εκει που αναφερεις,εσυ με 180-200??? και ανετα κιολας? :notworthy

Στο χαλαρο φιλε μου.Την εχω φαει με το κουταλι την διαδρομη.Σιγα το πραμα

Dominator46
19-04-2010, 23:27
Ολα τα GPS (ή θεσιολαβοι) εχουν αποκλιση ως προς το στιγμα.Δοκιμασμενα πραματα αυτα που λεω με διοπτευσεις και τα σχετικα.Για ταχυτητα ομως ισχυουν αυτα που λεει ο Mavras.
Βασικα εφοσον εχεις σταθερη ταχυτητα και τελικιαζεις για καποιο χρονικο διαστημα το ποσο γρηγορα κανει ανανεωση της θεσης δεν εχει ρολο.Αυτο μετραει οταν υπαρχει αυξομειωση της ταχυτητας.

panagiotis18
19-04-2010, 23:29
ναι ξερω κ ξερω οτι πρεπει να εχεις δορυφορους αρκετους(6-7 μινιμουμ θα ελεγα) κ λεω οτι απλως ακομα κ αυτα κανουν λαθος καποια χλμ...το πιο ακριβες με το gps ειναι 3-4 χλμ..το κοντερ κλεβει αλλα 8 οποτε πηγαμε στα 11 με 12...

Dominator46
19-04-2010, 23:34
3 δορυφορους θελει minimum και αν δεν κανω λαθος πιανει 5 κανονικα εδω Ευρωπη

zacxanthi
19-04-2010, 23:49
αν ο ζαχαριας κανει 13,2 οντως τοτε ειναι μπροστα απο μ3!!!
καπου εκει παιζω και με επισημους χρονους χωρις κλεψιματα και διαφορες αλλες μλκς...

zacxanthi
19-04-2010, 23:52
ναι ξερω κ ξερω οτι πρεπει να εχεις δορυφορους αρκετους(6-7 μινιμουμ θα ελεγα) κ λεω οτι απλως ακομα κ αυτα κανουν λαθος καποια χλμ...το πιο ακριβες με το gps ειναι 3-4 χλμ..το κοντερ κλεβει αλλα 8 οποτε πηγαμε στα 11 με 12...
καπου τα μπερδευεις Παναγιωτη...
πχ το performance box που εχω εγω δουλευει στα 10hz...δλδ παιρνει 10 στιγματα το 1"
το vbox2 που κανει 10000€ δουλευει στα 100hz...δλδ 100 ενδειξεις το 1"
ενα απλο gps δουλευει στα 2-5hz...

και τα 3 στην τελικη θα δειχνουν το ιδιο ακριβως πραγμα...
στην επιταχυνση το απλο gps θα μετραει αν 10 χλμ γιατι δεν προλαβαινει την επιταχυνση και τα αλλα θα μετρανε 1-1....

απο δορυφορους παιρνουν ολα στιγμα και δεν γινεται να δειχνουν διαφορετικα πραγματα...

panagiotis18
20-04-2010, 13:27
αυτο δεν ηξερα...
νομιζα οτι ενα απλο gps δεν δουλευει καλα οσο το περφομαρς μποξ κ το αλλο..
λαθος ειχα τελικα..οκ...

panagiotis18
01-05-2010, 22:43
το εγραψα το απογευμα μολις γυρισα αλλα μολις μπηκα διαπιστωσα οτι δεν υπαρχει το μνμ μου...οποτε παμε παλι..
το απογευμα γυρνωντας απο Πτολεμαιδα Κατερινη συνανταω 2 τυπους με 20vt.1 παλιοτερο λεον κ 1 οκταβια...εκαναν κοντρα οποτε ειπα να παιξω κ εγω..ετσι με περασαν με 160 κ πατησα...μεχρι τα 220 ημουν μπροστα,εγω με 5 ατομα πιεση 1,3 κ ανοιχτο air condition(μετα το ειδα)...πλακα ειχε..
επισης δοκιμασα κ τελικη με το gps...265 στην ευθεια εγταψε,ενω το κοντερ μου ηταν,οπως υπολογιζω παντα,στα 270-275..μετα ειχε παρακαμψη κ εκοψα...οταν σηκωσω πιεση θα δοκιμασω ξανα..

zacxanthi
01-05-2010, 22:58
το εγραψα το απογευμα μολις γυρισα αλλα μολις μπηκα διαπιστωσα οτι δεν υπαρχει το μνμ μου...οποτε παμε παλι..
το απογευμα γυρνωντας απο Πτολεμαιδα Κατερινη συνανταω 2 τυπους με 20vt.1 παλιοτερο λεον κ 1 οκταβια...εκαναν κοντρα οποτε ειπα να παιξω κ εγω..ετσι με περασαν με 160 κ πατησα...μεχρι τα 220 ημουν μπροστα,εγω με 5 ατομα πιεση 1,3 κ ανοιχτο air condition(μετα το ειδα)...πλακα ειχε..
επισης δοκιμασα κ τελικη με το gps...265 στην ευθεια εγταψε,ενω το κοντερ μου ηταν,οπως υπολογιζω παντα,στα 270-275..μετα ειχε παρακαμψη κ εκοψα...οταν σηκωσω πιεση θα δοκιμασω ξανα..
ωραιος ο Παναγιωτης...αντε και 280 πραγματικα...σου ευχομαι...σαν αυτο...
http://www.youtube.com/watch?v=EO2_v4mI4do

i-VTec
13-05-2010, 02:23
Μαύρο FR πριν λίγο στο Ζάχο πάταγε με κόκκινο TT καινούργιο (και ήταν μπροστά το ΤΤ)...Ήταν κανείς γνωστός?

FRee-tezas
17-05-2010, 20:30
Άντε να πω κ γω μια μλκία...

Φτάνοντας Λιβαδειά σήμερα (ερχόμενος από Θήβα μεριά), Παλιά Ε.Ο., έχει ψιλοκίνηση, βλέπω στους καθρέπτες μου ένα κόκκινο Ε36 να με πλησιάζει μαλλιοκούβαρα...
Τραβάω ένα τούρμπισμα, κάνω μια προσπέραση, πίσω μου ο τύπος κ αυτός να προσπεράσει...
Για να δούμε λέω...full τούρμπισμα ο δικός σου....του ρίχνω 4-5 κενές
αμέσως στροφή ανοιχτή πατημένη δεξιά, αλλά δεν είμαι με αυτά τα λάστιχα να μπαίνω με 180άρες!!!!
Πλακώνομαι στα φρένα, κολλάει πίσω μου πάνω στη στροφή κ μόλις μου "παίρνει" κ τον "αέρα"(!) κάνει να περάσει, κατεβάζω μια 4η...μετράει μερικά κενά πάλι....κ του κάνω τα νεύρα τιράντες!!!
(Σπαστικό, μλκία το ξέρω...!)

(Στην επόμενη στροφή δεν επιτάχυνα απλά έκανα δεξιά από την είσοδο κιόλας της στροφής....)

4πορτο ήταν, χωρίς διακριτικά κ από ήχο δε κατάλαβα κ πολλά γιατί είχε πάρα πολύ αέρα.
Έκανε πολύ βαβούρα πάντως...τουρμπάτο δεν ήταν...οπότε λέω για 6κύλινδρο...κάνα 2μισάρι

Maxy
17-05-2010, 21:26
Εχτες το βραδυ εγω καθως γυρνουσα απο Κρυονερι πατησα με ενα Octavia RS μονο προγραμμα και εξατμιση απο καταλυτη και πισω και οτι ειναι 217 μοτερ με 31 κιλα ροπη!Μονος μου εγω-3 ή 2 ατομα αυτοι δεν ειδα καλα γιατι ειχε φιμε...πατησαμε απο 2ες και 60 χλμ δικα μου,στο πατα μου κανει 1 αμαξι και μεχρι τα 205 δικα μου ειμουν 3 αμαξια μπροστα-μετα εκοψα γιατι φτασαμε στο υψος Κηφισιας και ηθελα να βγω!Μετα μου ελεγε οτι φοραω προγραμμα...Εγω του ελεγα οτι δεν φοραω και οτι φοραω ολα τα υπολοιπα και πως εμεινε πισω λογω βαρους καθαρα!Παντως τα αλογα που μου ειπε δεν ειναι γιατι εχω ανοιξει και με Polo φιλου μου που εχει μονο προγραμμα Ανδρειανακη 188 τροχο και ηταν μπροστα 5 κενα!

panagiotis18
17-05-2010, 21:58
Ε ρε μαξι αλλά σκέψου ότι είναι πιοβαρυς από το πολο κ είχε κ άτομα μέσα.οπότε είναι λογικό αποτέλεσμα με τα άλογα που είπε.

zacxanthi
17-05-2010, 22:06
ετσι μπραβο σε ολους...
δωστε πατηματα στο λαο...

Maxy
18-05-2010, 08:14
Θα παω για προγραμμα σιγα σιγα...Ισως και K04 γιατι το βαρεθηκα οπως παει και περα απο αυτο θελω να γινει ανταγωνιστικο το αυτοκινητο μου και σε πιο δυνατα!

scoupegt
18-05-2010, 12:12
Θα παω για προγραμμα σιγα σιγα...Ισως και K04 γιατι το βαρεθηκα οπως παει και περα απο αυτο θελω να γινει ανταγωνιστικο το αυτοκινητο μου και σε πιο δυνατα!

Με προγραμματακι το golfaki θα ξυριζει...
Με κ04 δεν το συζηταω...

Maxy
18-05-2010, 12:32
Με προγραμματακι το golfaki θα ξυριζει...
Με κ04 δεν το συζηταω...
Θελω ακομα καποια πραγματακια οπως αγελαδα-σκαστρα 006 και σωληνωσεις για το IC ισως και μπεκ S3 και μαφ φτιαχτο!Τα ψιλολοϊδια δηλαδη που κανουν την διαφορα..

Maxy
18-05-2010, 12:37
Επισης να πω και ενα παλιοτερο ανοιγμα μου πριν μια βδομαδα περιπου με crx vtec με φιλτρο-εξατμιση μονο...Πατησαμε απο 2ες και 40 χλμ δικα μου...Στο πατα μου κανει μισο αμαξι και μετα μεχρι τα 220 δικα μου ειμουν μπροστα 5-6 κενα...Ενα μπλε μεταλικο ειναι που κυκλοφορει στα στεκια!Επισης πατησα και με ενα Πολο 1.8Τ με φιλτρο στον παπα και Ν75J και ειμουν μπροστα παλι 5-6 κενα!Πατησαν και το crx με το polo μετα μεταξυ τους και το polo ηταν 1 αμαξι μπροστα...Οι διαφορες(κενα) που εγραψα ειναι στο περιπου καθως απο ενα σημειο και μετα κοιταζοντας απο τον καθρεφτη σου δεν μπορεις να υπολογισεις...Ισως ηταν παραπανω ισως ηταν λιγοτερο!Να πω πως ειχα μονο τα 2 μπροστινα καθισματα και τιποτα αλλο :D

i-VTec
18-05-2010, 13:01
Ήθελα να ήξερα ποιός κάτοχος VTEC πατάει από 2ες με 40...:mad::mad::mad: Εκτός αν δεν είχε λάστιχα καθόλου ή είχε βρέξει, αλλιώς δε μπορώ να το αιτιολογήσω...

Το Polo είχε σηκώσει πίεση? Πόσα άλογα ήταν?

Maxy
18-05-2010, 13:02
Ήθελα να ήξερα ποιός κάτοχος VTEC πατάει από 2ες με 40...:mad::mad::mad: Εκτός αν δεν είχε λάστιχα καθόλου ή είχε βρέξει, αλλιώς δε μπορώ να το αιτιολογήσω...

Το Polo είχε σηκώσει πίεση? Πόσα άλογα ήταν?
Αυτος ειχε 1η και 40..εγω 2α και 40:tu

i-VTec
18-05-2010, 15:11
aaaaaaa:lauphing

aris
24-06-2010, 09:08
προχθες σε κοντρα με κορσα οπσ υποθετω μονο προγραμμα ειχε, μιας και στην εθνικη δεν μπορουσα να τα πω με το παιδι ,
2 φορες σε ανιγμα πρωτα απο ψηλα κοντα στα 160 εως 200 και μια απο πιο χαμηλα 130 140 εως 180 , μου εκανε 2 αμαξια διαφορα.

νομιζω μονος αυτος μεσα, εγω 2 ατομα και αποσκευες, ειναι λογικο αποτελεσμα?
εγω θυμιζω ειμαι μονο ρεβο 1 8-6 ρυθμισεις χωρις φ ε μονο το ρεβο.
Με μονο προγραμμα και τα δυο, κουπρα και οπσ πιο υπερτερει?

Υποθετω απο 192 το οπσ θα ξεπερναει τα 200 ? σκευτομουνα λογω εξαταχυτου κιβωτιου και καλυτερων ρεπριζ μου εφυγε και ισως επρεπε να παιξω την πρωτη φορα με τεταρτη ταχ και τη δευτερη με τριτη αφου το ιμπιζα φθανει εως και 160 με αυτη.

ηταν η πρωτη που εβαλα με οπσ και χαλαστηκα , για δωστε τα φωτα σας

zacxanthi
24-06-2010, 10:06
λογω καλυτερης κλιμακωσης σε περνουσε...

αν θες αλλη φορα πατα κανα enter γιατι ετσι που τα εγραψες ολα μας δυσκολευεις...

aris
24-06-2010, 10:45
Συγνωμη για το μονοκοματο γραψιμο.
Πιστευω και εγω οτι το κιβωτιο ηταν η διαφορα, διοτι εαν ηταν χωρις προγραμμα θα τον περναγα ευκολα λογικα, ενω εαν ηταν δευτερο σταδιο θα ετρωγα το απαχο.
Παντως εαν παταγα με μικροτερη σχεση πιστευω θα ηταν αλλιως τα πραγματα γιατι αργα ανηγε τη διαφορα κατα την αποψη μου.
Παντως τα οπσ οπως πιστευουν μερικοι δεν ειναι για πεταμα και σε ιδιο σταδιο με ιμπιζα τουλαχιστον μεχρι πρωτο πιστευω πατανε καλυτερα.

frpanagos
24-06-2010, 14:47
δεν δικαιολογειτε η διαφορα..και δεν φταιει το κιβωτιο..και μαλλον δε φοραγε μονο προγραμμα..

aris
24-06-2010, 16:04
μπορει δεν ξερω , αλλα τα 2 αμαξια δεν νομζω οτι εναι μεγλη διαφορα και υπεθεσα οτι μιας και εδω παιζει ρολο οι ρεπριζ και το οπσ εχει εξαρι , νομιζω οτι μπορει αυτη η διαφορα να κατσει.

FRee-tezas
07-07-2010, 16:05
Εψές, κάψα μεσημέρι, στο περιφερειακό, κ ενώ πλησιάζω σε κοκκινισμένο φανάρι, βλέπω μια Octavia5 μαύρη να φτάνει πίσω μου...
Σταματάμε, βλέπω full φιμέ τα τζάμια κ μασκάκι μουράτο μπροστά....λες;;; Γιατί όχι...
Ανοίγω τη 1η (όχι σκασμένη), βγαίνω δεξιά (βάζω 2α) κ μόλις τον βλέπω να με μαζεύει (ότι το πατάει δλδ) κ να με φτάνει στο ένα κενό (περίπου) σανιδώνω.
Ούτε στο ύψος προφυλακτήρα δε με έφτασε κ στα 170-180 είχε φάει 5 κενά πάνω κάτω...μετά έβγαινα οπότε δεν είχα την ευκαιρία να δω αν θα με μάζευε στις 200άρες.
(κ η τουρμπίνα να σφυράει......)

mavras
07-07-2010, 16:09
Ηλια, πριν καιρο ειχα δει Οκταβια να βγαζει φαρο και να κανει στην ακρη καποιον με τον οποιο "επαιζε"...
ΠΟΤΕ δεν ανοιγουμε με οκταβια βρε!

FRee-tezas
07-07-2010, 21:15
Η αλήθεια είναι ότι δε το πολυσκέφτηκα!
Δεν έχω συνηθίσει την ιδέα...αλλά Octavia πολισμανίδικη με aftermarket μασκάκι;

Άσε που μεταξύ μας τα ξέρω τα undercover του Βόλου...
http://www.gauntlet.gr/mycarclub/Smileys/Lots_O_Smileys/evil6.gif

i-VTec
12-07-2010, 20:11
Πέρασε μια βδομάδα για να καταλάβω ότι αλλάξαμε διεύθυνση...Τεσπα, μεγειές το νέο forum!:D (Αν και έχω μερικές ενστάσεις από αυτά πού βλέπω μέχρι στιγμής, ίδωμεν)

Ο κολλητός πήρε FR Mk4 μεταχείρο...Look Cupra, με KW ανάρτηση, K03S, I/C, σκάστρα, MAF, Pipercross χοάνη, εξάτμιση 65άρα με καταλύτη αγνώστων στοιχείων (όχι τον μαμά), 17άρες BBS κ.λπ. κ.λπ...Γενικά χαρτί το αμάξι και θα γίνει ακόμα καλύτερο σε βάθος χρόνου!:notworthy

Ο πρώην ιδιοκτήτης το δήλωσε Unitronic Stg 1 κοντά στα 250...Από αυτά πού βλέπουμε στο δρόμο μέχρι στιγμής, δεν είναι πάνω από 230, αλλά και πάλι καλά πάει...Χτες ράψαμε ένα M3 E36 δικάβαλοι, καμία επαφή αν και πήγαν 2ες ρολλ (δε το ανοίγει ακόμα 1ες το Ibiza)...

Με το setup αυτό, σηκώνει 1,5 over, 1,1 στις 6.000 και 0,6 προς τον κόφτη...Πόσα το κόβετε να βγάζει?

frpanagos
12-07-2010, 23:43
ενα απλο 1ο σταδιο μου ακουεται.καλοριζικο να'ναι! οταν λες maf τι εννοεις? απο s3???

aris
12-07-2010, 23:58
εσκασα απο το κακο μου σημερα ερχομενος απο Λαμια πετυχα ενα κορσα οπσ ξαναμενο για κοντρες και μεσα ειχα τη γυναικα και μολις το πατησα εγινε το ελα να δεις. Ηταν καλη ευκαιρια να παρω ρεβανς αλλα δεν με αφησε .... υπομονη. Το σαββατο πατησα φαναρια με ενα παλιο ταπερ, ολη τη δευτερα κατω και του εκανα ενα αμαξι. Παντως δεν φαινοταν μαμα το ταπερ με την εξατμιση που ειχε αλλα ισως το οτι τα μετρα που τρεξαμε ηταν κανα 200αρι ισως δεν τον βολεψαν. κατι αλλο παλι που προσεξα με ενα φιλο σε κατι μετρησεις που καναμε στο χαβαλε... πατησα απο περιεργια ρεπριζ 130-160 με τριτη και μετα με τεταρτη καθως και 80-115 δευτερα και μετα τριτη και προσεξα οτι οι ρεπριζ σε αυτες τις ταχυτητες ειναι ελαφρα καλυτερες στην μεγαλυτερη ταχυτητα καθε φορα και αυτο υποθετω λογικο αφου στον κοφτη ξεφουσκονει η ροπη. αρα μηπως οι αλλαγες ειναι καλυτερο να γινονται κοντα στις 6000 στροφες?

bilarasm3
13-07-2010, 02:07
εσκασα απο το κακο μου σημερα ερχομενος απο Λαμια πετυχα ενα κορσα οπσ ξαναμενο για κοντρες και μεσα ειχα τη γυναικα και μολις το πατησα εγινε το ελα να δεις. Ηταν καλη ευκαιρια να παρω ρεβανς αλλα δεν με αφησε .... υπομονη. Το σαββατο πατησα φαναρια με ενα παλιο ταπερ, ολη τη δευτερα κατω και του εκανα ενα αμαξι. Παντως δεν φαινοταν μαμα το ταπερ με την εξατμιση που ειχε αλλα ισως το οτι τα μετρα που τρεξαμε ηταν κανα 200αρι ισως δεν τον βολεψαν. κατι αλλο παλι που προσεξα με ενα φιλο σε κατι μετρησεις που καναμε στο χαβαλε... πατησα απο περιεργια ρεπριζ 130-160 με τριτη και μετα με τεταρτη καθως και 80-115 δευτερα και μετα τριτη και προσεξα οτι οι ρεπριζ σε αυτες τις ταχυτητες ειναι ελαφρα καλυτερες στην μεγαλυτερη ταχυτητα καθε φορα και αυτο υποθετω λογικο αφου στον κοφτη ξεφουσκονει η ροπη. αρα μηπως οι αλλαγες ειναι καλυτερο να γινονται κοντα στις 6000 στροφες?

φιλε μου το που θα αλλαζεις ειναι θεμα προγραμματος και θεμα περιφεριακων!!!!
υπαρχουν πολλα κ03ς που αλλαζουν μετα τις 7000 χωρις να κρεμανε!!!!

bilarasm3
13-07-2010, 02:08
.................

aris
13-07-2010, 22:03
ok καταλαβα

brwmogazos
17-07-2010, 13:47
Ενα σημερινο 'πατημα' ας το πουμε με φιλου Λεον 2 κουπρα απο το οποιο σχεδον εβγαλα και καποια μικροσυμπερασματα...

Να υπενθυμισω οτι παλιοτερα ειχα πατησει με φιλου το Γκολφ εντισιον 30 και του ειχα ριξει κολωνα μεχρι 4ες θυμαμαι παντα απο 2ες ρολλ.

Εγω με τα 888 που ψηλα σε κοβουν και νομιζω οχι τερμα τερμα το ρεβο.

Ο φιλος μου λοιπον αυτος εβαλε εισαγωγη πλεον στο γκολφ και μονο αυτο.

Το σημερινο πατημα εγινε με αλλου φιλου μου το Λεον 2 κουπρα που πηραμε προσφατα και προχθες του φορεσα μια εισαγωγη V flow...
Δεν ειχαμε πατησει ποτε μαζι...πατησαμε με το Γκολφ ομως του αλλου φιλου μου με το Λεον 2 κουπρα μαμα και του ριξαμε 2 καροτσια απο 4ες μεχρι γεματες 5ες.

Πλεον το Λεον 2 φοραει εισαγωγη και σημερα με ρυθμισεις 8Β και 8Τ στο ιμπιζα, με την σκαστρα αναποδα αποτι την φοραμε (οχι με την πιο αποδοτικη της θεση) γιατι ειπα να μλακιστω λιγο με τον ηχο της, με την πολλαπλη να χανει λιγο πατησαμε απο 2ες ρολλ.

Αποτελεσμα ο ιμπιζαρος να ειναι κοντα 2 καροτσια μπροστα μεχρι 4ες. Σφαζομασταν χαμηλα και ψηλα ηρθα και του ανοιξα σιγα σιγα ωσπου και κοψαμε.

Το παλικαρι ειναι πολυ πιο ελαφρις απο εμενα.

Θα επαναλαβουμε τα πατηματα με το ιμπιζα οταν θα μαζευετει απο πολλαπλη, ρυθμιστει και παλι τερμα με σωστα την σκαστρα και σωληνωσεις ιντερκουλερ και μολις δροσισει γιατι παταγαμε με 34 βαθμους σημερα...

Μου φενεται απο αυτα τα λιγα αν κρινω και με το γκολφ οτι το ιμπιζα εχει παρει αισθητα με την πολλαπλη...παροτι δουλευε κουτσο...

Σιγα σιγα θα φτιαξουμε το λεον 2 με προγραμμα εξατμιση σκαστρα κτλπ και θα μετριομαστε ωστε να εχουμε ενα μπουσουλα του πως στεκομαστε αναλογα την βελτιωση τους...εως τοτε το ιμπιζα θα δουλευει σωστα και παλι αρκει να ερθει επιτελους η μαμημενη η πολλαπλη...

brwmogazos
24-07-2010, 21:35
Ενα πατημα ακομα αρκετα ενδιαφερον.

Παλιοτερα ειχα πατησει με τον αδερφο μου που εχει ενα Λεον 2 tsi 1.8 turbo Force.

Το αμαξι ειχε μονο εισαγωγη(μιση) και προγραμμα ρεβο.

Χωρις τερμα ρυθμισεις στο ρεβο του ειχα ριξει 2 κολωνες.

Εκτοτε το ιμπιζα μου δουλευει τερμα και εχει μπει και πολλαπλη εξαγωγης.(το κραταμε αυτο)

Βαλαμε και την εξατμιση φουλ στο Λεον 2 και το μονο που του μενει τωρα ειναι ενα ιντερκουλερ και το stage 2 της ρεβο ωστε να σκαρφαλωσει στα 260 αλογα+ που πανε τα Λεον 2 1.8

Κανουμε ενα πατημα με τον Λεον 2 κουπρα φιλου μου με εισαγωγη.

2 ατομα εμεις στο Λεον 2 κουπρα και ο αδερφος μου μονος του στο Λεον 2 1.8τ

Απο 2ες τα αμαξια ΣΦΑΖΟΝΤΑΙ κυριολεκτικα...

Δεν περιμενα να δουλευει τοσο καλα το tsi του αδερφου μου που δειχνει να εχει παρει τα πανω του.

Μολις τελειωσω με το δικο μου και ο αδερφος μου με το δικο του Λεον θα πεσουν πατηματα να δουμε πως στεκεται το 1.8 tsi του...απεναντι στον ιμπιζαρο αλλα και στο Λεον 2 κουπρα.

ΑΝ λεω ΑΝ εχει φτασει σε αποδοση το ιμπιζα μου...η μενει ελαχιστα πισω...τοτε ρε παιδες δεν μπορω να δικαιολογησω την αγορα Ιμπιζα πλεον...

Γιατι και μουναρα ειναι το Φορσε και παει τον κωλο του ΚΑΙ μεγαλη καροτσα εχει...

ΓΙα οσους ονειρευονται Λεον 2 κουπρα το γραφω....αλλα τους περιοριζει το 2λιτρο μοτερ...

Αναμεινατε στο ακουστικο...

thanos_s
25-07-2010, 04:54
Πέρασε μια βδομάδα για να καταλάβω ότι αλλάξαμε διεύθυνση...Τεσπα, μεγειές το νέο forum!:D (Αν και έχω μερικές ενστάσεις από αυτά πού βλέπω μέχρι στιγμής, ίδωμεν)

Ο κολλητός πήρε FR Mk4 μεταχείρο...Look Cupra, με KW ανάρτηση, K03S, I/C, σκάστρα, MAF, Pipercross χοάνη, εξάτμιση 65άρα με καταλύτη αγνώστων στοιχείων (όχι τον μαμά), 17άρες BBS κ.λπ. κ.λπ...Γενικά χαρτί το αμάξι και θα γίνει ακόμα καλύτερο σε βάθος χρόνου!:notworthy

Ο πρώην ιδιοκτήτης το δήλωσε Unitronic Stg 1 κοντά στα 250...Από αυτά πού βλέπουμε στο δρόμο μέχρι στιγμής, δεν είναι πάνω από 230, αλλά και πάλι καλά πάει...Χτες ράψαμε ένα M3 E36 δικάβαλοι, καμία επαφή αν και πήγαν 2ες ρολλ (δε το ανοίγει ακόμα 1ες το Ibiza)...

Με το setup αυτό, σηκώνει 1,5 over, 1,1 στις 6.000 και 0,6 προς τον κόφτη...Πόσα το κόβετε να βγάζει?

Εγω ειμαι ο νεοσυστατος με το ibiza:redface:
Δημητρη, μπορει πλεον να εισαι πισω στο δρομο, αλλα στα γραπτα με προλαβαινεις:lauphing

Οσο για τον maf, δεν ξερω απο τι ειναι, παντως ειναι κατασκευης 2007, ενω το αμαξι 2004 οποτε σιγουρα ειναι αλλαγμενος (μπορει να'ναι και μαμα)

zacxanthi
25-07-2010, 23:04
Δημητρη...
αν δεις κανα Leon Cupra II φουλ 1ο σταδιο θα τρομαξεις...και θα αλλαξεις αποψη για το 1.8 TSI...

brwmogazos
26-07-2010, 15:53
Ρε συ εχω πατησει με φιλου Λεον 2 κουπρα περσι διχως πολλαπλη εξαγωγης και τερμα ΡΕΒΟ.

φουλ 1ο σταδιο με αντλια υψηλης KMD κτλπ...360-370 αλογα και εφαγα τοτε 1 κολωνα μεχρι 4ες δικες μου και μεχρι τα 220 2 κολωνες περιπου....αχαχχα

Θα φτιαξουμε του αλλου φιλου μου 1ο σταδιο και θα παταμε σε καθε αναβαθμιση του να γραφω διαφορες :)

bilarasm3
05-08-2010, 02:21
πριν απο λιγο πετυχα ενα golf gti edition 30 με φπε αντλια και προγραμμα εξελιξις(κονσερβα)!!!!
καναμε 3 πατηματα!!!!
1ο πατημά. 2α εγω 3η το golf και 70 πρπ χλμ!!!
στα 180χλμ 1 κενο(2αμαξια δλδ) πισω εγω!!
2ο πατημα. 2α και οι 2 και 60 χλμ
μεχρι τα 180 μπροστα εγω οπου ηρθε και μου εριξε μισο αμαξι το golf!!
3ο πατημα. ειχε βρασει η καημενη η κ03ς
2α 50 και οι 2 στα 180-190 μου εριξε πρπ 1 κενο!!!

το αμαξι μου ειναι 252 αλογα στο power!!
και οι 2 ειμασταν δικαβαλοι!!!

zacxanthi
06-08-2010, 01:04
ωραιος ο μπιλαρας...κγω τα ιδια αποτελεσματα ειχα περιπου με ενα 30ααρι γκολφ στην Αθηνα...με 2ες - 3ες απο 50-60 ρολλ...με περνουσε στα 190-200 και μετα κοβαμε λογω δρομου...

bilarasm3
10-08-2010, 19:07
ετσι ακριβως φιλε ζαχ!!!
η 5η τους σκοτωνει!!!!
βεβαια το δικο μου ειναι κασα τωρα και ψηλα ρεταρει!!!
ψαχνω να βρω το προβλημα!!!!

scoupegt
11-08-2010, 17:11
billara ψαχτο γιατι κατι δεν παει καλα με το αμαξι σου.
Επρεπε να ησουν μπροστα...

PANOSFULL
11-08-2010, 19:29
Σημερα το μεσημερι κερασα τσαγακι 2πλο ενα punto gt με ιντερκουλερ μπροστα κ εξατμιση περισσοτερα δεν ξερω για το αυτοκινητο.τον πετυχαινω στο δρομο τον περναω σε μια ανηφορα με 4η σκαστος και μετα απο λιγη ωρα μιλαγα στο τηλ και με εφτασε με περναει κλεινω το τηλ και δωστου παλι απο πισω σε μια ευθεια τσακ τον ξαναπερναω παλι.Εβγαζε και λιγο ντουμανι σε κατι κατεβασιες αυτος.Για χαρη του εκλεισα και το ac. :)

FRee-tezas
15-08-2010, 20:51
Φιστίκι σε κόκκινο Octavia RS (20VT) πριν από λίγο στον περιφερειακό.

Φανάρι δίπλα-δίπλα, δικάβαλος αυτός (35άρης μετά γυναίκας), ξεκινάμε, με "μετράει" στη 1η, με "μετράει" στη 2α (εγώ στο πάτα-άσε, όρεξη είχα) κ σε ένα άσε της 3ης πλακώνεται ενώ είναι ακριβώς αριστερά πίσω μου.
Μου μαζεύει μισό+ αμάξι κ τρώει τη μπούφλα του...
Κούμπωσα κ 4η, φορτώματα, 1,5 με 2 αμάξια κενό (ίσως κ παραπάνω, νύχτα δεν είμαι σίγουρος)

Στα μείον του, 18άρες κ φτερούγα XXL.

Ααααχ...μου 'χουν λείψει λιγάκι η αλήθεια!!!

bilarasm3
18-08-2010, 15:03
billara ψαχτο γιατι κατι δεν παει καλα με το αμαξι σου.
Επρεπε να ησουν μπροστα...

Αυτό προσπαθώ να κάνω Μπάμπη-κουλ!!!!

scoupegt
27-08-2010, 12:28

1,1 στις 6000 και 0,6 στις στον κοφτη?Τοσο αποτομη πτωση?
Απ το μπαρομετρο τα ειδατε αυτα?

Aν θελετε το τεσταρουμε με το δικο μου να δουμε ποσα βγαζει περιπου...

zacxanthi
27-08-2010, 12:56
εχθες καναμε λιγο χαβαλε...Leon Cupra II 370hp - yamaha fazer 600....

δοκιμη απο ρολλ 40χλμ και για 1000μ...
...20μ πισω το Leon και μαζευε σαν τρελο...

δοκιμη απο ρολλ 100χλμ και για 1000μ...
...στην πισω ροδα του Fazer το Leon και περασε αμεσως μετα...θεμα καλυτερου συχγρονισμου και το Leon θα ηταν μπροστα...

thanos_s
27-08-2010, 13:22
1,1 στις 6000 και 0,6 στις στον κοφτη?Τοσο αποτομη πτωση?
Απ το μπαρομετρο τα ειδατε αυτα?

Aν θελετε το τεσταρουμε με το δικο μου να δουμε ποσα βγαζει περιπου...

Οντως μολις το πηρα αυτες ηταν οι πιεσεις που δουλευε..Πιθανον να υπηρχε καποιο προβλημα ομως, ισως και η υψηλη θερμοκρασια αερα.
Τελευταια που επεσε λιγο η θερμοκρασια κραταει λιγο παραπανω...Θα κανω ενα log τεταρτη καποια στιγμη να δω ακριβως..εχεις πμ