PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τσαγια με... turbo flavor!!!

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

scoupegt
08-09-2010, 00:49
Σημερα πατησα μ ενα polo gti mpek-maf-wg...
Καναμε διαφορα πατηματα...
Απο 2ες μεχρι 4ες 3+ αμαξια πισω εγω...
Απο 3ες σχεδον παλι το ιδιο...
Δεν το συνεχισα και 5η γιατι λογω ενος προβληματος μου κανει κοψιμο σχεδον στον κοφτη 4ης...
Γενικα κρατιομουν καλα μεχρι 3η κοφτη, απο κει και περα οσο πηγαινε ανοιγε...

Τσαγακι ωραιο!

zacxanthi
08-09-2010, 15:12
Μπαμπη μια χαρα το βλεπω το αποτελεσμα...
καλα πηγες αναλογικα...και μπραβο σου που το ανεφερες...γιατι οι πιο πολλοι οταν χανουν δεν μιλανε...

TAKISWRC
08-09-2010, 15:45
Ρε δν ντρεπεσαι να μαθαινω τα νεα σου απο το μανια?Ανεβηκες πανω και δν ειπες τπτ...ουστ:lauphing!(απο τοτε που ειδα να ξυλωνουν πινακιδες η μπλε φοβαμαι λιγο:anoohed τις συχνες επισκεψεις στο μερος)!Σιγουρα θα ηταν το ιδιο polo που σου ειχα πει!Ημουν 99,9% σιγουρος οτι ειχε μπεκ μαφ!Παντως αξιζει για μενα το setup αυτο γιατι στα ψηλα κραταει αρκετη δυναμη(εκει που ποναμε)!Αντε τωρα που πεφτουν οι θερμοκρασιες λιγο να κανουμε κανενα δοκιμαστικο πατημα my friend να φοβηθουν οι μαγκες πανω στην γεφυρα...:lauphing

scoupegt
08-09-2010, 21:20
Tακη τα ειπαμε απ το μσν...

Ζαχαρια και εγω πιστευω πως εκατσα σχετικα καλα.
Βεβαια νομιζω πως αν πηγαινα και 5ες θα μεγαλωνε κι αλλο η διαφορα...
Το πολο δουλευε 1,7 οβερ με 1,1 σταθερο μου φαινεται...

zacxanthi
23-09-2010, 15:35
την Κυριακη εκανα καλη κοντρα με Μ3 Ε36 ψιλοφτιαγμενη...με διαφορικο...εκκεντρα...φιλτρ ο...κλπ...
σταση 400μ...2 φορες μπροστα εγω...
εδω τα 2 βιντεο...
1. http://www.youtube.com/watch?v=R16buxrJkEA
2. http://www.youtube.com/watch?v=vZG88i29Ibs

PANOSFULL
23-09-2010, 16:31
την Κυριακη εκανα καλη κοντρα με Μ3 Ε36 ψιλοφτιαγμενη...με διαφορικο...εκκεντρα...φιλτρ ο...κλπ...
εδω τα 2 βιντεο...

Ετσι τα ibiza :lauphing!Ωραιος..

vazelos@ibiza
23-09-2010, 20:14
εδω τα 2 βιντεο...
καλα ρε που πηγαινε ο καραμητρος???
400μ κιολα...... πρωτη φορα σε συναντουσε????

zacxanthi
23-09-2010, 20:20
καλα ρε που πηγαινε ο καραμητρος???
400μ κιολα...... πρωτη φορα σε συναντουσε????
εμ...13" ξερω ελεγαν οτι κανει το Μ3...χαχαχα

brwmogazos
25-09-2010, 10:38
Καιρο ειχα να φαω τσαπου και χθες βραδι ηταν ολη δικη μου....

Το ιστορικο πρωτα...

Σχολαω απο την βαρδια χθες βραδι στις 23.00 και ειμαι ετοιμος για Αθηνα για να μαζεψω το ιμπιζα απο πολλαπλη και σωληνωσεις κουλερ.

Τις τελευταιες ημερουλες τοχα γυρισει παλι 9 9 μιας και ειχε δροσισει. Λεω ας το γυρισω ενα 7 7 ωστε να μην τσουρουφλισω αγρια την καινουρια πολλαπλη που θα μπει αν και σκεφτομουν πως αν 'τυχει' τιποτα στον δρομο μπορει να αρπαξω τον αμαζευτο...

Ξεκινω λοιπον και γυρω στις μια και τεταρτο το βραδι εχοντας φαει βροχα και πηγαινοντας φυλαγμενα με τα 888 που εχουν φθαρει αρκετα φτανω ελευσινα κοντα οπου ενα πρεονι με προσπερναει με καμια 200αρα...

Μ3 ε92αρι λευκο με εξατμισεις που ξυπνουν και νεκρο...

νωπος ο δρομος κατω και λεω να παιξω λιγο μιας και ακομα και στις τοσο ανοικτες καμπες της εθνικης ο μπεμβεδακιας τσιμπαει φρενακια....

τουρμπισμα...το αμαξι νωχελικο λογο 7 7 και του ριχνωενα προκλητικο προσπερασμα με σκαρτα 240...

Δεν τσιμπησε ο τυπος και με ξαναπροσπερναει μετα απο λιγο και τον ακολουθω αλλα σε μεγαλη αποσταση...δεν ειχα ιδιαιτερη ορεξη.

Εισοδος απο τον παλιο για Αθηνα και φτανοντας στα φαναρια του Ασπροπυργου λιγο πριντην διασταυρωση για Σχιστο το οκταβια των μπλε αραγμενο με φαρους και οι μπλε ριχνουν βλεφαρα καθως πλησιαζω διπλα στο Μ3 που το επιασε το φαναρι...

Εχει κατεβασει παραθυρο ο τυπος και κοιταει το παλιο ιμπιζα περιεργα που τον τσιγκλισε εντονα νωριτερα...το περιεργαζεται απο μπροστα ως πισω κτλπ (τον τσεκαρω πισω απο τα κλειστα φιμε)

Πρασινο και 1η, 2α, και 3η νηστισιμες για να απομακρυνθουμε απο τους μπλε...καπου εκει με 3η χαμηλα το Μ3 ουρλιαζει διπλα μου και αφηνει...με μετραει και δινουμε...

Ο ιμπιζαρος δεν χαζοσπινιαρει οπως αλλοτε (7-7) και ειμαστε διπλα καθως κανει εναν αιωνα να γεμισει η 3η...κοιταω στροφομετρο για την αλλαγη και εχω φαει το ξενερωμα της ζωης μου με το ποσο αργα γεμιζει...
Ο μπεμβεδακιας στεκεται λιγο διπλα και οσο στροφαρουμε παιρνει κεφαλι...

Κουμπωνω 4η και εκει που καπως κρατιομουν, γεμιζουμε και τρωω το βρωμοξυλο του αιωνα καθως το Μ3 μου ανοιξε μια κολωνα ουρλιαζοντας διπλα μου....οσο αυξαναμε χιλιομετρα μου ανοιγε αγρια.χαλαρα το παρατησα και εκεινος εστριψε για Σχιστο ενω εγω συνεχισα στην Καβαλας...

Οχι οτι περιμενα να του ριξω ...αλλα λες και τοξερα ο πουστης οτι επρεπε να το κρατησω 9-9 για το ταξιδι...τουλαχιστον θα ηξερα πως κρατιομαστε διπλα σε Ε92 Μ3 ακομα και δικαβαλος....

Με τις υγειες μου λοιπον...

Ντροπιασα την ιμπιζοοικογενεια οχι τιποτα αλλο... :p

Δεν βαριεσαι,ο καιρος δροσισε, το ιμπιζα θα μαζευτει στις επομενες ημερες και θα δουλεψει παλι τερμα :D

zacxanthi
25-09-2010, 13:37
μητσο...αντε με το καλο να το μαζεψεις και μετα ας θελει ας ερθει το Μ3 ξανα...
στα 200+ ομως δεν εχουμε μελλον μπροστα του...εχει 250 πραγματικα ετσι για πλακα...τι σου κανουν τα 4200κεκ...

brwmogazos
25-09-2010, 17:49
αχχαχα γμσε τα... και παλι μελλον δεν προκειται να ειχα αλλα το ατιμο ψηλα ξυριζε...και τα καζανια τρελλο θορυβο...

Ελπιζω να ξεμπερδεψω και Τριτη με τις σωληνωσεις ιντερκουλερ να ειναι και το τελευταιο σκαλισμα με την 03ς και για λιγους μηνες...

εκτος και αν εχω θεμα με την τουρμπινα και οχι πολλαπλη(λεμε τωρα....αχαχα), τοτε παμε για light BT.

zacxanthi
25-09-2010, 17:51
τοτε παμε για light BT.
εννοεις την κ04-001?
ΟΕΜ ειναι ρε...τι ΒΤ λες...

brwmogazos
26-09-2010, 13:57
light turbo για μενα ειναι η 2560... :p

Πολλα τα σεναρια που μπορεις να κανεις...τα εχουμε εξαντλησει μου φενεται με τον Μαβρα σε συζητησεις...απο εκει και περα δεν μιλαει η λογικη αλλα η τρελλα αν ξεφυγεις απο ΟΕΜ λυσεις...

takisFR
30-09-2010, 00:23
λοιπον, μετα απο καιρο εκανα κ εγω ενα φιλικο πατημα με ενα octavia gt (1800) που ηταν πρωτο σταδιο κ με προγραμμα unitronic.. κ στα 2 πατηματα ημουν σχεδον μπροστα.. μια χαρα πηγαινε.. (δηλαδη η μουρη του ηταν στη ροδα μου..) καλα πιστευω εκατσα.. ε?? :)

MGL
30-09-2010, 08:53
Δεν θα το χαρακτήριζα τόσο καλό το πάτημα σου.Εφόσον είστε και οι δύο πρώτο στάδιο,λόγω διαφοράς βάρους έπρεπε να ήσουν πιό μπροστά.

zacxanthi
30-09-2010, 09:11
αν και οι 2 ειστε 1ο σταδιο τοτε θα επρεπε να εισαι μπροστα...οχι πολυ αλλα σιγουρα μπροστα...κ οχι να ειναι στην ροδα σου...

FRee-tezas
30-09-2010, 10:10
Ποιο από τα 2 Octavia; Το παλιό ή το καινούριο;
(Ρωτάω γιατί κ το Octavia5 GT νομίζω 1.8 είναι, αλλά TFSi, νομίζω...)

zacxanthi
30-09-2010, 11:01
Ποιο από τα 2 Octavia; Το παλιό ή το καινούριο;
(Ρωτάω γιατί κ το Octavia5 GT νομίζω 1.8 είναι, αλλά TFSi, νομίζω...)
οποιο και να ειναι το αποτελεσμα δεν ειναι καλο...αν τα 2 αμαξια ειναι 1ο σταδιο...
μονο στην τελικη ταχυτητα μπορει να ειναι μπροστα το Octy λογω αεροδυναμικης...

TAKISWRC
30-09-2010, 14:43
Η αληθεια ειναι οτι και εγω περιπου μια καροτσα περιμενα να ειναι η διαφορα μπορει και λιγο παραπανω.Που ανοιξατε στην ευθεια που μου ελεγες?Και για ποσα μετρα.Καλα οτι ηταν πρωτο σταδιο μην το δενεις και κομπο ο καθενας οτι θελει λεει.

takisFR
01-10-2010, 01:04
δεν ξερω εαν παιζει ρολο φοραγε κ ic κ Ν74 (εαν την λεω σωστα).. ηταν αυτο που βγαινει απο την μανα του με τα 194 hp.. ανοιξαμε στην ευθεια την μεγαλη κοντα στα σπατα, εκει που μαζευονται πλεον.. (ασχετο: ειχε αρκετο καλο κοσμο που ειχε ορεξη να ανοιξει μαζι σου).. σοβαρα δεν τα πηγα καλα??!! κ αλλαζα ταχυτητα γυρω στις 7000 στροφες.. :(

zacxanthi
01-10-2010, 07:48
ρε μην αγχωνεσαι...μπορει αυτος να ειχε κατι παραπανω απο εσενα...
καλα ειναι εφοσον κερδισες...απλα ισως θα επρεπε να ειχες λιγο μεγαλυτερη διαφροα...

MGL
01-10-2010, 09:19
δεν ξερω εαν παιζει ρολο φοραγε κ ic κ Ν74 (εαν την λεω σωστα).

Έσύ δεν φοράς κούλερ;;Λάθος την λές,είναι Ν75 αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

κ αλλαζα ταχυτητα γυρω στις 7000 στροφες.. :(

Λάθος σου μεγάλο.Δοκίμασε να αλλάζεις χαμηλότερα και όσο ανεβάζεις ταχύτητες άλλαζε και σε χαμηλότερες στροφές.Μετρημένο το ίδιο αυτοκίνητο ήταν 2 sec γρηγορότερο.

koni
10-10-2010, 20:33
Ας γράψω και εγώ κάτι μετά από ένα χρόνο!
1ον)Είχα μπροστά μου ενα EVOX.Τον τσιγκλησα λίγο και ανοίγει!1.5 αμαξι μπροστα ήταν οταν πάτησε και στην τελειωμενη μου 4η,ήταν περιπου 3.5 αμαξια μπροστα.Το μονο που φαινοταν απο βελτιωσεις,ηταν 2 τελικα!Δεν ξερω αν ειχε κατι αλλο...
2ον)Ερχοταν απο πισω μου με τα όσα,ένα FOCUS RS ΜΚ2...Aνοιγω και μεχρι την 4η μου στον κοφτη,εμεινε 2 αυτοκινητα περιπου πισω..
Καλα ήταν σήμερα!Δεν τα λες κανονικά πατήματα αλλα τουλάχιστον παίξαμε λιγουλάκι!

vazelos@ibiza
10-10-2010, 21:32
ουουουου παλιοκοντρακια!!!!!!χαχαχαχ!

brwmogazos
10-10-2010, 22:07
Με εβο 8αρι περι τα 330 ατια τι κανουμε ρε παιδες?

takisFR
10-10-2010, 23:51
καλα ρε παππου... που πας?? χαχαα... αντε κ του χρονου παλι.. χαχαα.. :)

zacxanthi
11-10-2010, 08:55
Ας γράψω και εγώ κάτι μετά από ένα χρόνο!
1ον)Είχα μπροστά μου ενα EVOX.Τον τσιγκλησα λίγο και ανοίγει!1.5 αμαξι μπροστα ήταν οταν πάτησε και στην τελειωμενη μου 4η,ήταν περιπου 3.5 αμαξια μπροστα.Το μονο που φαινοταν απο βελτιωσεις,ηταν 2 τελικα!Δεν ξερω αν ειχε κατι αλλο...
2ον)Ερχοταν απο πισω μου με τα όσα,ένα FOCUS RS ΜΚ2...Aνοιγω και μεχρι την 4η μου στον κοφτη,εμεινε 2 αυτοκινητα περιπου πισω..
Καλα ήταν σήμερα!Δεν τα λες κανονικά πατήματα αλλα τουλάχιστον παίξαμε λιγουλάκι!

απο τα αποτελεσματα μπορεις να πεις οτι το 10αρι EVO ηταν ψιλογαργαλισμενο....κ το Focus ήταν μαμα...
καλα αποτελεσματα και τα 2...αν κ δεν μπορουμε να βγαλουμε πολλα και ασφαλη συμπερασματα...
μπραβο ρε ΚΟΝΙ...ωραιος...

Με εβο 8αρι περι τα 330 ατια τι κανουμε ρε παιδες?

μετρημενο εχει 300+...
αν ειναι 330 δλδ μονο καμια εξατμιση και κανα φιλτρο...τοτε το εχουμε...δεν το φοβομαστε...θα σταθουμε καλα διπλα του...
αν ομως ειναι απο αυτα που δηλωνουν 330 αλλα εχουν αλλαξει πιστονια, μπιελες, δισκο, ΦΠΕ, κλπ κλπ...τοτε αστο...ουτα θα το δουμε...

brwmogazos
11-10-2010, 10:50
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/744444/

Το αγορασε φιλος μου πριν μερικες μερες και απο περιεργεια ρωταω πως τσουλανε στον δρομο μιας και ειναι 4κινητα.

Ειναι λοιπον ΦΟΥΛ ΦΠΕ 340 λεει ο πρωην ιδιοκτητης...λογικα θα τρωμε ξυλο πιστευω. Ειναι πολυ ωραια καροτσα το ατιμο.

zacxanthi
11-10-2010, 10:57
Το αγορασε φιλος μου πριν μερικες μερες και απο περιεργεια ρωταω πως τσουλανε στον δρομο μιας και ειναι 4κινητα.
Ειναι λοιπον ΦΟΥΛ ΦΠΕ 340 λεει ο πρωην ιδιοκτητης...λογικα θα τρωμε ξυλο πιστευω. Ειναι πολυ ωραια καροτσα το ατιμο.
μερικες δοκιμες...σταση...1000μ...ρολλ 1ες..2ες...κ 3ες...θα σε βγαλει απο την περιεργεια...

koni
11-10-2010, 15:03
Όχι και γέρος!!!χιχι...Οπως τα λέει ο ZAC πιστευω ότι είναι!Να σημειώσω μόνο οτι το ΕVO X σε όσες δυναμομετρήσεις το έχω δει,ειναι 330+ άλογα..
Το RS το είχε δυναμομετρησει to power αν θυμαμαι καλα,κοντα στα 280 αλογα..

vazelos@ibiza
11-10-2010, 15:05

Μητσο χτυπα ενα τετοιο κ συ τωρα που μπορεις!αν κ ειναι 4θυρο κ εχει κ πορτ μπαγκαζ να κουβαλας την οικογενεια αργοτερα!χεχε

MGL
11-10-2010, 15:08
Ξέχασες όμως να αναφέρεις και το βασικότερο,αν αγοράσει το Evo.Ότι μπορεί να βάλει κοτσαδόρο και να μεταφέρει το σκάφος άνετα!!!!!

brwmogazos
11-10-2010, 17:01
αχαχαχα

Η αληθεια ειναι οτι πολλα στριφογυριζουν στο μυαλο μου τις τελευταιες εβδομαδες...

Σεναριο μπιγκ τουρμπο για το ιμπιζα με κλειστο μοτερ...

σεναριο μπιγκ τουρμπο με μπιελες μονο...

σεναριο πωλησης και αγορας λεον 2 κουπρα (μαλλον χλωμο γιατι το ιμπιζα τσαμπα θα φυγει...ποιος θα το παρει..)

σεναριο καθομαι στα αυγα μου με το ιμπιζα, παιρνω ενα μικρο τζιποειδες μεταχειρω και μπορω να μεταφερω βαρκα-κυνηγια-εργοταξια διχως προβλημα...

σεναριο καθομαι στα αυγα μου με το ιμπιζα, παιρνω και παλι πισω στα χερια μου το 1400αρι που ειχε κρατησει ο πατερας μου για 2ο και ενα χαγιαμπουσα για να φευγουν οι καυλες.

σεναριο καθομαι στα αυγα μου (το πιο Απιθανο)...

οτι μας φωτησει ο θεος και η λογικη (αν μου εχει μεινει καθολου...)

FRee-tezas
11-10-2010, 18:29
Ωωωωωωωωπααα!!!!!
Ρε συ! Πριν κάνα 2 μηνο το ζαχάρωνα το συγκεκριμένο!
Πόσο το πήρε ο φίλος σου; Γιατί βλέπω δε γράφει τιμή
(κ θα σου πω πόσο το έδινε πριν 1,5 μήνα!!!)

ειναι 4θυρο κ εχει κ πορτ μπαγκαζ να κουβαλας την οικογενεια αργοτερα!χεχε
Γιαυτό το ζαχάρωνα!!!! You know!

Y.Γ.: Πες μου ότι ανέβηκε από Καλαμάτα να το πάρει; (να τρελαθώ, να πηδηχτώ από το παράθυρο!)

brwmogazos
11-10-2010, 19:58
Εχω ακουσει πολλα σεναρια...μια 27 000...την αλλη 23000 την αλλη 22...

Σημερα ειδα λιγο τον φιλο μου περαστικο και δεν προλαβαμε να τα πουμε...

θα παιξει βολτα κτλπ και θα μαθω ποσο κτλπ...

Πηγε ενας φιλος μηχανικος και το ειδε απο κοντα...ηταν καθαρο και ανεβηκε και το εκλεισε...

Σε pm αν θες πες μου προιστορια κτλπ Ηλια....

FRee-tezas
11-10-2010, 20:26
Δε ξέρω επίσημα αν ήταν "καθαρό", αλλά μου είχαν πει πως ναι, κ να το πάρω.
Από "σενάρια", εγώ το 1ο ήξερα. Τώρα από το 1ο μέχρι το 3ο που αναφέρεις υπάρχει μια αξιοσέβαστη διαφορά της ολάκερης πεντάρας...(!)

panagiotis18
11-10-2010, 23:01
ε ας γραψω κ εγω ενα πατημα σημερα,βεβαια σαν να κλεβω εκκλησια ηταν αλλα τι να κανω αφου μου κολλησε...
Audi s3 δεν φαινοταν απο κατι οτι ειναι πειραγμενο κ στο δρομο εφαγε πολυ ξυλο κ απο τα 140 ως τα 260 που πηγα εγω ηταν μια κουκιδα στο καθρεφτη κ απο 4η με 160 μεχρι τα 230 τον περασα για πλακα...αυτος μου κολλησε ομως δεν φταιω...
πιεση σηκωσα 1,5bar στις 7700+..προγραμμα ακομα δεν τελειωσα γιατι ειχα καψιμο πολλαπλαστων κ βουλωσε κ 1 μπεκ κ για κανα 2μηνο το αμαξι ηταν χαλαρα οποτε τωρα που φαινεται νορμαλ ισως το τελειωσω...

brwmogazos
12-10-2010, 22:22
Αποψινο πατημα με το Λεον 2 κουπρα φιλου μου με Εισαγωγη V flow και σκαστρα φορτζ.

Το αμαξι ειχε 7-7 ρυθμισεις στο ρεβο.Αποψε φορτωνω 9-9 βαζω μπροστα γραφω 2-3 χιλιομετρα.Ανταπταρισμα και τετοια δεν εγινε αλλα δεν ξερω και κατα ποσο θα επιρεαζε το αποτελεσμα.

Τρωγομαι με τα ρουχα μου λοιπον και παμε απο 2ες.

Δεν την προλαβαινω μιας και ψιλοχαζευα λογω νυχτας και κοφτιαζω 2α, 3η γεμισμα, 4η κουμπωμα και ισα που την κρατησαμε κανα 3αρι δευτερολεπτα μιας και τελειωνε το μικρο ευθειακι.

Το ιμπιζα 3 καροτσια σχεδον μπροστα.

Εχανε απο την πολλαπλη?
Πηρε απο τις σωληνωσεις?

Δεν ξερω...

Τελευταια φορα δυσκολευομουν να του ανοιξω με 9-9 πριν το μαζεψω...το νιωθω να καθαριζει καλυτερα στα ψηλα.

Θα γινει επαναληψη των πατηματων σε σωστη ευθεια απο 2ες μεχρι γεματες 4ες για να απλωσουν τα αμαξια...

Και παλι δεν μπορεις να βγαλεις ακρη γιατι ειχα θεμα με την πολλαπλη στο παρελθον...

scoupegt
13-10-2010, 00:28
Πολυ καλο αποτελεσμα.
Εγω ειχα κανει απο 2ες 1,5 αμαξι σε λεον cupra 2 με εισαγωγη evoms...

Απο 1ες του ειχα κανει 3 καροτσια...

Αντε ελα αθηνα να κανουμε κανενα πατηματακι με τα ρεβακια μας...

TAKISWRC
13-10-2010, 17:43
Πατημα με crx δεν ξερω ποσα αλογα ηταν απλα βρεθηκαμε κοντα και πατησαμε.Στριβουμε στο οχ στο φαναρι και ειναι μπροστα μου 3 αμαξια και παταει πρωτος,λιγο πριν την εξοδο για Βαρυμπομπη ημουν 2 αμαξια μπροστα και ανοιγα κι αλλο.Το crx ηταν δικαβαλο.Αλλα δεν σταματησε μετα να μιλησουμε εφυγε με ενα AX που ηταν παρεα.Παντως ειδα μεγαλη διαφορα δεδομενης της χαμηλης εξωτερικης θερμοκρασιας.

MGL
13-10-2010, 20:59
ΈΤΣΙ Ο ΤΑΚΑΡΟΣ!!!Μόλις επέστρεψες απο το φανταριλίκι ξεκίνησες να δικάζεις!!!

TAKISWRC
13-10-2010, 23:49
:lauphing:lauphing:lauphing Ναι τρομαρα μου.Υπαρχει ενα crx ασπρο εντελως γυμνο που σε πατημα ηταν μισο φτερο μπροστα απο evo(αγνωστα αλογα) θελω να ανοιξω με αυτο να δω διαφορες.Ειναι πολυ δυνατο.

scoupegt
20-10-2010, 01:42
Σήμερα εκανα 1 πατηματακι με golf gti 6 απο overload και ήμασταν κοπιο...
Το κακό είναι οτι είχα ξεχάσει το esp ο βλάκας και από 2ες πάνω στην ροπή όσο να ναι κόβει...
Δεν πειράζει την επόμενη αν υπάρξει ρεβανς θα έχω έναν άσσο κρυμμένο...

Το golf εχει βγαλει 280 με 44 κιλα ροπη...
Επισης ηταν ξυλωμενος...
Πιστευω πως αν το ξυλωσω και εγω και πατησω χωρις esp θα ειμαι μπροστα...

koni
20-10-2010, 14:07
Ωραιος ο Μπάμπης!Μια καρότσα+ την έχεις για πλάκα...

panagiotis18
20-10-2010, 18:17
κ εγω πατημα στο δρομο με οκταβια ρς 5 πειραγμενο σιγουρα γιατι καθησε καλυτερα απο το ς3 που ειχα πατησει μια εβδομαδα πριν απο τα 160 μεχρι τα 260 καμια δεκαρια αμαξια πισω...με το ς3 που ηταν μαμα η αποσταση ηταν χαοτικη....χαχαχα....πλακα ειχε ο τυπος με το οκταβια κ οταν εκανα ακρη να μιλησουμε με περασε με 200+ κ μην τον ξαναδειτε τον τυπο...

brwmogazos
26-10-2010, 19:33
Σημερινο πατημα με το Λεον 2 κουπρα του φιλου μου

Εγω γεματο τεποζιτο, αυτος 1/4 γεματο και κανα 30αρι κιλα περισσοτερα μεσα στο αμαξι μου. Ας πουμε δηλαδη οτι παταγα 2καβαλος.

2ες ως 4ες γεματες 2 καροτσια σχεδον το ιμπιζα μπροστα

Ρυθμισεις ρεβο 9-9 decat.

Το Λεον 2 κουπρα με εισαγωγη V flow και σκαστρα φορτζ.

Περιμενα κατι παραπανω...Οτι του ανοιξα το εκανα χαμηλα...4ες ανοιγαμε κοπια αποτι φανηκε.

Θα δοκιμασω με 8 μπουστ και 9 αβανς στις επομενες ημερες να δω διαφορες γιατι ισως εχει Cf το αμαξι μου και γενικοτερα για να δοκιμασω πραγματα.

Θα μπει και ο καταλυτης επανω συντομα (πρεπει να βρω παστα για εξατμισεις για να ξαναβαλω το κομματι πρωτα)

και θα δουμε και με cat διαφορες...

Τουλαχιστον βρηκα ενα αμαξι να σφαζομαστε σχεδον και μπορω να βλεπω διαφορες σε καθε τι που πειραζω.

2 περιπου καροτσια για να τα μαζεψει το λεον θελει περιπου κανα 20αρι ιππους να υποθεσω?

Συντομα θα του βαλουμε Ρεβο και μετα σιγα σιγα τα υπολοιπα...θαχει ενδιαφερον λοιπον οταν βαλω και γω τουρμπινα.

Το ενδιαφερον ειναι οτι απο Λεον 1.8 tsi με φουλ εισαγωγη ρεβο στειτζ 1 και εξατμιση + σκαστρα σαν του αδερφου μου που σφαζεται σχεδον με το Λεον 2 κουπρα δεν εχουμε μεγαλες διαφορες...

Τα tsi ραβουν τα ατιμα...

brwmogazos
27-10-2010, 13:06
Πριν λιγο πατησαμε παλι.

8Β 9Τ πλεον.

το αμαξι εχασε το προβαδισμα του.

Τωρα πλεον σφαζομαστε και οι διαφορες εχουν να κανουν με τις αλλαγες και το ποιο αμαξι θα σπουλαρει πιο γρηγορα.

Επομενη δοκιμη με 9Β 8Τ πλεον και συντομα με καταλυτη να δουμε τον ιδανικο συνδιασμο.

MGL
27-10-2010, 14:42
Γιατί ρίχνεις το boost ενώ λές οτι μπορεί να έχεις πρόβλημα με τα cf;;;Ρίξε λίγο το αβανς γύρω στο 7 και κράτα το boost στο 9 και δοκίμασε.

scoupegt
27-10-2010, 14:59
Περιπου στα 2 αμαξια πρεπει να ειναι η διαφορα των δικων μας απο λεον cupra 2 με εισαγωγη...
Δοκιμασε με 9-7 γιατι μπορει να εχεις cf...

brwmogazos
27-10-2010, 18:26
Ναι βρε παλιοπαιδα :D

Γιαυτο λεω θα δοκιμασω χαμηλοτερα Ταιμινγκ μπας και εχει CF γιατι εχω κανα χρονο να λογκαρω...και εχω αλλαξει και πρατηριο.Δεν εχω δει κατι απλως λεω σαν υποψια.

Εχω φορτωσει 9 8 στο σελεκτ πλαςκαι θα βαλω και 9-7 κτλπ...

θα μπει και ο καταλυτης παλι πανω και θα ξαναδω.

Το μπουστ το εριξα για να μην σηκωνει θερμοκρασιες απο την πολυ πιεση....

Δοκιμουλες κανω μωρε μιας και βρηκα αντικειμενο...

Το λεον με εισαγωγη και σκαστρα (σκληρο ελατηριο) εχει παρει τα πανω του.

Παλιοτερα μολις το πηρε με 8Β 8Τ καλοκαιριατικα του ειχα ριξει παραπανω!δεν θυμαμαι ποσο...

Ενα ακομη σεναριο ειναι πρακτικα το αμαξι μου να εχασε απο τις σωληνωσεις του ιντερκουλερ.

Οχι οτι με ενοχλει μιας και θα αλλαξω τουρμπινα συντομα πιστευω και εκει θα χρειαστουν.

vazelos@ibiza
27-10-2010, 20:56
πανω απο 7 αβανς η ρεβο λεει αγωνιστικη βενζινη η +οκτανια .... τωρα κατα ποσο ισχυει,λογκαρεις 9-9 κ βλεπεις.
εγω βλεπω 6cf με 9 αβανς.

ο ζαχαριας ελεγε καποτε οτι το αμαξι του δεν 'παει' με 9-9,το ιδανικο του ηταν 9-7 (σε χρονους,το αμαξι ηταν γρηγοροτερο)

με μια πολυ καλη βενζινη ισως το σηκωσει το 9ρι,η κανα wi (χεχε!) και βαρας 30+ μοιρες αβανς!

να σου κοψαν οι σωληνωσεις ισως κοψανε χαμηλα κ στο αρπαγμα,ψηλα πρεπει να πηγαινεις καλυτερα.

εγω το παρατηρησα με την 70αρα εξατμιση κ τις σωληνωσεις... βαλε κ την 001 που ξεσπαει πιο ψηλα.παντως μ αρεσε αφου δεν
μου πολυαρεσε το αρπαγμα απο τοσο χαμηλα οσο οταν ειχα την 03 κ 63-60 εξατμιση,πολυ νευρο .......

zacxanthi
27-10-2010, 23:04
οπως ειπε κ ο βαζελος εγω με το οργανο αλλα κ με λογκ με Β9Τ9 το αμαξι πηγαινε χειροτερα...
το ιδανικο τοτε για εμενα ηταν βαση χρονων...το Β9Τ7...

το αμαξι μπορει στις αλλαγες να μην ηταν τοσο εντυπωσιακο οσο το 9-9 αλλα απεδιδε καλυτερα στο δρομο...κ ολα με βαση το χρονομετρο που δεν κλεβει κ λεει την αληθεια...

mavras
28-10-2010, 02:16
πανω απο 7 αβανς η ρεβο λεει αγωνιστικη βενζινη η +οκτανια .... τωρα κατα ποσο ισχυει,λογκαρεις 9-9 κ βλεπεις.
εγω βλεπω 6cf με 9 αβανς.
αγωνιστικη my ass.
να ανεβασω λογκς με 9-9 και 0 cf? εχω και με 9-9 και +5,25μοιρες απο λεμι και σηκωνει 2αρια και 3αρια και βεβαια με 100αρα πρατηριου

παντως σχετικα με το 9-9 και το 9-7, στο 9-9 το αυτοκινητο φαινεται να εχει πιο πολυ νευρο, αλλα στο 9-7 ειναι σαφεστατα πιο απολαυστικο στην οδηγηση και πιο "ελαστικο"
Αυτα με βαση την αισθηση. Για τους χρονους που λεει ο Ζαχαριας δεν εχω λογο να διαφωνησω εφοσον δεν το εχω ψαξει με αυτο τον τροπο. Απλα δεχομαι στην αποψη του!

brwmogazos
28-10-2010, 06:48
Μα οπως εχουμε πει και στο παρελθον παιδες εχει να κανει με το ΑΝ το σηκωνει το καθε αμαξι...

αν εχεις περιφερειακα που θα σου ριξουν θερμοκρασιες αερα εισοδου και δεν εχεις πειρακια τοτε το εκμεταλλευεσαι.

Εγω τοχα λογκαρει με τον κουκουρουκου και τον μαβρα μεσα με 9-8 και ειχα χαμηλα πειρακια και ειπαμε πως ανετα δουλευει 9 9

εκτοτε ομως δεν ξαναλογκαρα...κοπρισα λογω βαγκ κομ κτλπ

θα του ριξω 9-8 και 9-7 και βλεπουμε...αλλωστε εφοσον εχω μετρο συγκρισης πλεον του φιλου το λεον 2 κουπρα...μπορω να βγαλω τα συμπερασματα μου...

οπως επισης και με decat τι γινεται...

frpanagos
30-10-2010, 14:46
πατημα εχθες βραδυ με fr στη βουλιαγμενης.απ'οτι μου ειπε το παιδι φοραει revo 2, 4μπαρο,φιλτρο,σκαστρα,εξατμ ιση,κουλερ. δηλαδη οτι και εγω.απο 2ες ρολ μεχρι 4ες ψηλα 1 κολωνα και κατι μπροστα εγω. το παλικαρι με ρωτησε παντως τι στο διαολ.. φορας και παει ετσι? μολις διαπιστωσε οτι φοραμε τα ιδια εμεινε καγκελο. αυτα.

roumanos
04-11-2010, 00:35
καλησπερα σε ολους τους ιμπιζακιδες και μη, εχω ενα κουπρα μεταχ 20 vt και αυτο το μηνα προσπαθω να δω τις δυνατοτητες του, το αμαξι εχει απο τον προκατοχο μου πανω ρεβο1 χωρις κανενα αλλο προσθετο ,ουτε φιλτρο. Μεχρι πριν λιγο καιρο ανηγα με κατι μικρα αμαξακια χωρις να βγαλω ασφαλη συμπερασματα. χθες εκανα τα πρωτα ομως πραγματικα κρασ τεστ. το πρωτο με ενα οκταβια gt 20vt me ta 193 ps το οποιο ομως δυσκολα να ηταν μαμα πιστευω με το αποτελεσμα που ηρθε. ο τυπος ειχε μεσα 3 ατομα και στα διοδια του μωλου πατησαμε απο τα 140. Ο τυπος μεχρι τα 180 190 δεν εκανε δεξια ενω ημουν κολημενος πισω, αλλα και τη στιγμη που εκανε δεξια μετα τα 190 ενω πιστεψα οτι θα τον περασω δυστηχως δεν καληψα ουτε μισο μετρο αλλα ουτε και αυτος ξεκολησε παρα μονο στον κοφτη 210 της τεταρτης δικιας μου που ξεχαστηκα να βαλω πεμπτη(θα πηρε μισο η ενα αμαξι) ,μεχρι τα 230 καμια μεταβολη. Μετα που μας ξαναδοθηκε ευκαιρια να ξαναπατησουμε δεν πατησε. το οκταβια ηταν γεματο στην κολωνα ρολογια οποτε θα ηταν κουφο να ηταν μαμα.
Το δευτερο πατημα ηταν με ττ 2λτ 200πσ μαμα σιγουρα. 4 ατομα και εδω μεσα. 3 φορες πατησαμε απο 180 περιπου μεχρι τα 220, και τις 3 φορες επειδη ηταν μπροστα αυτος αριστερα λουριδα τον πηγενα κολητα στα 220 εκοβε χωρις να με αφηνει να περασω και επειδη ειχε και αμαξια εγω δεν εβγενα απο δεξια. παντως ουτε και αυτος ανηγε αλλα ουε και εγω φενοταν οτι μπορουσα να τον καληψω. παντως σε νορμαλ συνθηκες χωρις εξτρα βαρος και το οκταβια αλλα και το ττ πιστευω ειναι μπροστα. τι γνωμη εχετε για αυτα? το ρεβο1 κοντρα σε αυτα τα αμαξια πως παει κανονικα?Πιστευω οτι το πατημα εγινε και σε ταχυτητες που δεν ευνοουν το κουπρα, χαμηλα εκτως αν ειναι η ιδεα μου ναμιζω οτι βγαζει φωτιες, τελικη το εχω παει 235 μετα τα 220 τ0 βλεπω κλοτσαει. ρυθμησεις εχει 8-6 η 8-7 δεν θυμαμαι.

brwmogazos
04-11-2010, 00:49
Σημερινο πατημα λοιπον με τον ιμπιζαρο και 9-9.

Το πατημα εγινε με Οκταβια 5 Αρ Ες, φουλ πρωτο σταδιο με μιλλτεκ, γιουνι, ιντερκουλερ κτλπ.

Δυναμομετρημενο 278 και 42 κιλα ροπης.

Φιλαρακι λοιπον και πηγαμε απο 2ες.

3 πατηματα καναμε. Στα πρωτα 2 δεν μπορεσαμε να συνενοηθουμε σωστα και το οκταβια ξεκινησε πρωτο οπου και μου ανοιξε 2 με 2μιση καροτσια μεχρι και κουμπωματα 5ης περιπου...μολις κουμπωνε δηλαδη η 5η μου.

Εκανα και την μλκια και παταγα απο τις 2000 περιπου και ο ιμπιζαρος ηθελε 1 δευτερολεπτο περιπου μεχρι να φουσκωσει. Το ατιμο το οκταβια αμεσως φουσκωνε! Δεν το περιμενα στις 2000 να γαζωνει με το πατα....

Στο 3ο πατημα πατησα απο τις 3000...εδω ο ιμπιζαρος εκανε ενα ανοιγμα λιγο στην 2α κανα φτερο, και στα τελειωματα της δικης μου 4ης το οκταβια ηταν περιπου μισο αμαξι μπροστα, κουμπωσα 5η και δεν μπορεσαν να ανοιξω παρολο που ειχα μια ταση να το μαζεψω. Οτι εφαγα δηλαδη το εφαγα εκει που ξεψυχησε η 4η μου. Και παλι δεν ξεκινησαμε μαζι αλλα φιλικο πατημα ηταν για να δουμε που ειμαστε.

Το οκταβια διχως καθισματα πισω ξηλωμενο (λογω υποχρεωσεων δουλειας). Η διαφορα στα κιλα μας κτλπ ηταν σαν να παταω 2καβαλος.

Πιστευω σε σωστο πατημα θα ειμαστε αγκαλια και ψηλα το οκταβια θα ανοιξει. Στο 3ο πατημα μουπε οτι δεν τον βολευαν οι στροφες γιατι ειχε κοντα 5000 στις δικες μου 3000. Ισως καλυτερ ανα πατησουμε απο 3ες....

Βλεπουμε και πρατουμε λοιπον...

θα κοτσαρω τον καταλυτη και παλι πανω, θα βγαλω τα 888 λεω (αν και απετυχη η παραγγελια των Τ1Ρ απο το καμσκιλ αποψε'ατιμη πιστωτικη και να σε ειχα...'') που ψηλα με κοβουν αισθητα (αλλωστε χειμωνιασε) και θα παμε πιο σωστα-συνενοημενα με ιδιο φορτιο για να βγαλουμε σωστα συμπερασματα.

πραγματικα το οκταβια παει παρα πολυ καλα!!!

vazelos@ibiza
04-11-2010, 01:34
μητσε,δεν ξερω ακριβως αν τον βολευαν οι στροφες αλλα με τοση διαφορα αλογων,περιπου 30 δηλ,αλλα τουλαχιστον 200 κιλα ελαφρυτερος, περιμενα να σταθεις καλυτερα,μην σου πω οτι επρεπε να εισαι μπροστα συνεχεια.

επιφυλασομαι για τις στροφες που πατουσατε,2λιτρο κ 6ρι κιβωτιο,ισως τον βολευε,αλλα τα κιλα του ειναι πολλα .....

brwmogazos
04-11-2010, 06:31
Μα η διαφορα μας σε κιλα δεν ηταν τοση

γιατι εγω παταγα σαν δικαβαλος...

Το παιδι μεταφερει πραγματα και το εχει ξηλωμενο συνεχεια πισω αρα απο θεμα κιλων ειναι οπως τα λεω παραπανω.

Με το ιδιο σκεπτικο το λεον 2κουπρα του φιλου μου με εισαγωγη και σκαστρα ειναι πισω απο το οκταβια η σφαζονται...

Οπως και να εχει ο ιμπιζαρος μεχρι εκει ειναι.Ειναι μετρημενος αλλωστε με δυνατα του κλαμπ μας και παει οσο του επιτρεπει το σεταπ του οχι χειροτερα ;).

Δεν μπορουμε να τα περναμε και ολα ρε παιδες :D

Εκει τα βρηκα σκουρα γιατι σε σωστο πατημα θαμαστε κοπια.

Στο πατα το οκταβια ειχε φουλ πιεση και εκανε το πεταγμα + παταγε λιιγο πριν την 3η κορνα γιατι δεν συνενοουμασταν σωστα.

Το αμαξι δεν εχει ουτε λειτουργικο προβλημα ουτε κατι αλλο να πω οτι δεν παει..απλως το μουλαρωνουν τα λαστιχα ψηλα τιποτα αλλο.

Αυτο το ενα δευτερολεπτο μεχρι το ιμπιζα να φουσκωσει εφερε το οκταβια μπροστα στα 2 πρωτα.

Μονο στο 3ο πατησα σωστα σχεδον αλλα και παλι το οκταβια δεν βολευοταν απο σασμαν μουπε.

Θα το ξαναμετρησουμε :).

Αλλωστε εχω να κανω δοκιμες ΜΕ καταλυτη, Με νορμαλ ελαστικα, Με 9-8 με το Λεον 2 κουπρα να δω που ειμαστε.

panagiotis18
04-11-2010, 12:30
μητσο..το οκταβια ειναι ηδη πιο πολλα κιλα απο εμας..βγαζοντας μονο τα καθισματα κανει τοση διαφορα στα κιλα που να ειναι κ -70περιπου κιλα λιγοτερα απο σενα;αν ειναι ετσι εισαι σιγουρα μπροστα..αν παλι κανεις καποιο λαθος στους υπολογισμους των κιλων το καλυτερο ειναι οταν βαλει τα καθησματα να πατησετε σε αρκετους συνδιασμουν στροφων -σχεσεων να δειτε...

MGL
04-11-2010, 13:02
@Ντέρτι

Δεν αλλάζεις το 9-9;Τόσο πολύ σου αρέσει;;;

@Roumanos

Το Octavia gt φοράει πρόγραμμα απο την Ελληνική Αντιπροσωπεία και φτάνει τα 193 άλογα,άρα δεν είναι μαμά.Στα χαμηλά λόγω διαφοράς βάρους και συν οτι ήταν 3κάβαλος έπρεπε να ήσουν πολύ μπροστά,αλλά στα ψηλά που πήγες να τον περάσεις είναι αδύνατο,λόγω διαφοράς σασμάν(του Octavia απλώνει ψηλά).Οπότε ήταν λογικό άνοιγμα,εφόσον δεν είχε άλλα περιφεριακά.Γενικά πάντως τα ανοίγματα που έκανες δεν είναι αντιπροσωπευτικά,για να μπορέσουμε να καταλάβουμε αν πάει καλά το αμάξι σου για Revo 1.

brwmogazos
04-11-2010, 15:32
Βαζελε,

ξεχνα τις λεπτομερειες.

Εγω 2καβαλος αυτος μονοκαβαλος σκεψου.

Εγω με σεμι αυτος νορμαλ.

αυτος 2λιτρο αμαξι πρωτο σταδιο +30 ιππους +4 κιλα ροπη λογικα και φουσκωνε απο πολυ χαμηλα.

Αν πατησουμε σωστα λογικα σφαζομαστε. Γιατι σου φενεται περιεργο?

Με το λεον 2 κουπρα που ειναι κανα 270αρι υπολογιζω αλλα με λιγοτερη ροπη του ανοιγω...

Μανο το 9-9 το κρατησα για το πατημα.
9-8 εβαλα παλι γιατι οπως εγραψα ψαχνω να βρω τον καλυτερο συνδιασμο μετρωντας με με το λεον 2 κουπρα του φιλου μου αρα θα βρω το βελτιστο κουρδισμα και setup μεχρι να αλλαξω τουρμπινα αλλωστε με την πρωτη ευκαιρια...

FRee-tezas
04-11-2010, 16:34
@roumanos:
O αφός μου έχει το Octavia GT193 (20VT) + panel Κ&Ν
κ γω όταν πήρα το κάρο ήταν Revo1 + panel JR
Σε VAGcom τότε εγώ έβγαινα 195 με 29,7 (Μ.Ο.) με Super, ο "μικρός" 176 (!!!) (ροπή δε θυμάμαι), με απλή όμως.
Τα αμάξια έχουν διαφορά σχεδόν 200 κιλά.

1ες Ξεκίναγε καλύτερα (τότες, ένα μήνα είχα τ'αμάξι)
Κουμπώματα 2ες 1 αμάξι κ μέχρι τα φορτώματα μάζευα, 3ες μπροστά, φορτώματα το χάος, 4ες.... κολώνες....

Επίσης τα οργανάκια, δε λεν τπτ, αλλά το παραπάνω Octavia δε παίζει να είχε μείνει στα "μαμά"....

@Dirty:
Που έχεις κόφτη κ που περίπου αλλάζεις 3η κ 4η; (από απλή περιέργεια...)

brwmogazos
04-11-2010, 18:10
Λιγο πριν τις 7000 αλλαζω...

Πριν λιγο πατησα με φιλου Ταπερ FN2 την καινουρια καροτσα.

Το αμαξι φοραει χταποδι, εξατμιση, προγραμμα-εγκεφαλακι νομιζω και εισαγωγη.

Κατι αλλο δεν θυμαμαι

Ειναι μετρημενος 208 αλογα στο μουαγιε.

2ες με 4ες απο τις 3000 δικες μου μιαμιση κολωνα πισω το χοντα περιπου ισως κατι λιγοτερο.

Καναμε ενα ακομη πατημα οχι σωστο ομως και η διαφορα εμεινε στην κολωνα.

9-8 το ιμπιζα 2καβαλο

MGL
04-11-2010, 18:24
Ρε Ντέρτι έχει ξεσκιστεί στα ανοίγματααααα.Ζηλεύω ρε!!!

brwmogazos
04-11-2010, 19:16
Μανο εκατσε ρε συ....

αφου ξερεις οτι το αμαξι πιο πολυ καιρο περναει στο γκαραζ...αντε για κανα καφε πλεον...

Εχουν γινει οι δρομοι λιγο χαλια εδω κατω μιας και φτιαχνουν την ενα εθνικη και το λυπαμαι.

Προσφατα λοιπον με το Λεον 2 κουπρα καναμε πατηματακια ουσιαστικα για να δω διαφορες στο δικο μου κατω απο καποιες ρυθμισεις.

Ε χθες βραδι με την οκταβια που κατεβηκα Καλαματα το ειχαμε πει παααααααρα πολυ καιρο...

και σημερα με το φιλαρακι με το ταπερ απλα συναντηθηκαμε στον δρομο :)

Κατσε να δω ομως και με νορμαλ ελαστικα παλι τι κανει αλλα και με τον καταλυτη πανω.

scoupegt
04-11-2010, 20:55
Μητσο σε λαθος μερος εισαι ρε φιλε...

brwmogazos
04-11-2010, 22:10
xaxaa

Αν ημουν Αθηνα μονιμα θα ηταν ηδη ΒΤ το παλιοιμπιζα ... :D

roumanos
04-11-2010, 23:30
εχει νοημα να βαλω απο τωρα φιλτρο εξατμηση θα παρω κατι? Η οταν μαζεψω ολα τα χρηματα να τα βαλω μαζι με ρεβο2 και τετραμπαρο? Σημερα ανηξα με ενα φρ ρεβο1 απο οτι μου ειπε τα παιδι , 4 ανηγματα καναμε, στα 2 πρωτα παταγαμε απο 2000 στροφες οπως ζητησε! με αποτελεσμα να μου πεταγεται 3-4 αμαξια με το καλημερα γιατι εγω προφανως σαν οδηγος δεν βολευομουν να συνγχρονιστω το να κρατησω το αμαξι τοσο χαμηλα και να πατησω το γκαζι με την κορνα.Μετα ομως οταν ξανα πατησαμε απο τις 3000 στροφες με τριτη και τις2 φορες μεχρι τα 160 κοπια και με αλλαγη τεταρτης εως τα 180 1 αμαξι εγω μπροστα. Μετα στην εθνικη με ενα ταπερ εκτως εαν ηταν 1600 με λουκ ταπερ ( δεν προσεξα το σηματακι απο πισω και το 1600 σπορτ ειναι ιδιο στο λουκ με τοταπερ) απο 130 με τεταρτη εγω εως τα 210 ξεκινησαμε με 2-3 αμαξια εγω πισω,στα πρωτα μετρα ισως επειδη ξεκινησα με τεταρτη φανηκε οτι θα δυσκολευτω να τον καληψω, στα 180 ομως τον μαζεψα και αλλαζοντας αμεσως σε 5η μεχρι τα 210 του εκανα 2 αμαξια. Μετα εκοψα και με περασε με 200+. Λογικα τα αποτελεσματα?

επεισης προσεξα οτι καλυτερα να γινεται η αλλαγη σεπεμπτη στα 180 -190 παρα να το ξεζουμιζω μεχρι κοφτη τεταρτης στα 210, γνωμη μου για αμαξι με ρεβο1 γιατι λογικα στα δικα σας τα πραγματα θα ειναι αλλιως με τοση ροπη και αλογα που εχετε οι περισσοτεροι.

koni
05-11-2010, 00:21
Να βάλεις φίλτρο και εξάτμιση.Μιλάμε για ένα κόστος στα 400 ευρω και τα 2 μαζι.Το revo2 μαζι με τον τατραμπαρο έχει 120 ευρώ,οπότε πάμε σύνολο στα 520.IC φοράς??

roumanos
05-11-2010, 01:05
ιντερκουλερ, το κλασικο του κουπρα. εξατμηση και φιλτρο μονο 400? λιγα μου ακουγονται, φτιαχνεις κατι καλο με τοσα χρηματα τοτε αν ειναι τοσα να το τρεξω το θεμα

koni
05-11-2010, 15:06
350 η εξατμιση(χωρις καταλυτη) και 50 ευρω μια χοανη.Θες να σου βαλω 70-80 τη χοανη?Οκ...

MGL
05-11-2010, 15:12
Όπως τα λέει και ο φίλτατος ΚΟΝΙ.Υπολόγιζε και ένα 250αρι για καταλύτη 100αρη και κανα 150αρί για σκάστρα forge 006 ή 007 ή κάνα 30ρι για σκάστρα απο S3.Όσον αφορά την χαμηλή τιμή της εξάτμισης σε διαβεβαιώνω εγώ,ο ΚΟΝΙ,Ο Cristian,o Cupra-Agrinio,o Takis Wrc και πολλά άλλα παιδιά που την έχουμε βάλει στον συγκεκριμένο εξατμισά οτι δουλεύει μια χαρά.Ειδικά εγώ την έχω εδώ και 2 χρόνια.

FRee-tezas
05-11-2010, 17:45
Βέβαια, προϋπόθεση αποτελεί να βρίσκεσαι (βρεθείς) Αθήνα, για να αποκτήσεις εξάτμιση τόσο οικονομικά.
(κ σε συγκεκριμένο εξατμισά, όπως προείπαν)
Αλλιώς...

Ωστόσο,
για Φ/Χ (πχ pipercross, αφρού, "κλασική" για ibiza 20VT) κ σκάστρα Forge 007, ψάχνοντας το λίγο internetικά, βρίσκεις κ πιο κάτω τιμές.

roumanos
05-11-2010, 21:44
που θα βρω τον εξατμισα παιδια, πως θα μαθω??

τη διαφορες εχει στο δρομο ενα 20 vt με τον μαμα καταλυτη και ενα με αφτερ μαρκετ? παιδια ξεχασα να σας πω οτι βουκουρεστι ειναι ο παραδεισος για κοντρες και για βελτιωση. ημουν το περασμενο μηνα πανω. εγω δεν ειμαι πολυ σχετικος με αυτα αλλα. με εβαλε στην πριζα ενας φιλος μου ρουμανος πολυ πορωμενος με τα αμαξια που με πηγενε στις κοντρες, ασε που τα περνουν και τζαμπα εκει αλλα και τα φτιαχνουν τσαμπα. οταν ημουν απανω παρακολουθησα μια κοντρα ενος ιμπιζα κουπρα 400πσ τουρμπο ντισελ με ενα μερσεντεσ τζιπ 500 πσ. μηλαμε το κουπρα αφησε ολα τα λαστιχα κατω και και το ωραιο ηταν οτι καληψε τη διαφορα που του εκανε τοτζιπ στα τελευταια μετρα αλλα ..... το κουπρα το μαζεψανε μετα απο ταχωραφια γιατι δε σταματαγε. Οπως ειναι εδω η κηφησιας στη ρουμανια υπαρχει η μαγκερου, εκει μια φορα πατησε ο φιλος μου που εχει ενα οπελ αστρα gsi κομπρεσορα 200 πσ με μια μαυρη μερσεντες και στα φαναρια οταν κατεβασε ο αλλος οδηγος το φιμε τζαμι στο πισω καθισμα ηταν ο μπασεσκου !!!!!!!! τρελα

zacxanthi
15-11-2010, 10:41
turboκαιρος κ καλη μερα εχθες κ ειχαμε μερικα καλα πατηματακια...με το leon cupra του αδερφου μου...

1. 0-400m...με audi S4 ΦΠΕ...420 αλογα...3αμαξια μπροστα εγω με το ΛΕΟΝ
2. 0-400m...με audi S4 ΦΠΕ...420 αλογα...5-6 αμαξια μπροστα εγω με το ΛΕΟΝ, κ το S4 εκοψε στα 350 μετρα...
3. ρολλ 2ες 1000μ...με 60km/h...εναντιον Leon Cupra II etuners...4-5 κενα διαφορα μπροστα εγω με το ΛΕΟΝ του αδερφου μου...

θα εχουμε κ αλλα πατηματα συντομα...

brwmogazos
15-11-2010, 17:52
Ετσι μοιραζε ΠΟΝΟ Ζαχαρια...χεχε...

top gun power
15-11-2010, 17:54
τραβα και κανενα βιντεο ρεεε

zacxanthi
15-11-2010, 20:28
τραβα και κανενα βιντεο ρεεε
συντομα θα ανεβουν κ τα βιντεακια...:cool:

zacxanthi
17-11-2010, 12:46
turboκαιρος κ καλη μερα εχθες κ ειχαμε μερικα καλα πατηματακια...με το leon cupra του αδερφου μου...
....
3. ρολλ 2ες 1000μ...με 60km/h...εναντιον Leon Cupra II etuners...4-5 κενα διαφορα μπροστα εγω με το ΛΕΟΝ του αδερφου μου...

συντομα θα ανεβουν κ τα βιντεακια...:cool:

εδω ειναι το βιντεο με το ρολλ πατημα...
http://www.youtube.com/watch?v=lyz_4hpQNPI

roumanos
18-11-2010, 21:49
Μετα απο αρκετες μερες μου δοθηκε η ευκαιρια στην εθνικη καθως ερχομουν προς αθηνα να πατησω με ενα μινι κουπες σ το παλιο και με ενα ττ τφσι με τα 160. προς το παρων ειναι ο μονο τροπος να τσεκαρω το αμαξι που πηρα προσφατα αν τραβαει. Εχω την εντυπωση οτι ψηλα πρεπει να ξεφουσκωνει, αλλα και παλι μπορει να ειναι η ιδεα μου αφου δεν ειχα ποτε ξανα 20vt . Με το κουπερ απο τα 180 εως τα 200 του εκανα διαφορα 2 αμαξια, οποτε υποθετω μαμα, αλλα με το τφσι τα βρηκα μπαστουνια γιατι αυτος δυκαβαλος και μαλλον με πραγματα ενω εγω πουπουλο μονος μου μεσα και το αποτελεσμα ηταν οταν παταγε απο τα 190 περιπου μεχρι τα 220 + να μην μπορω να τον μαζεψω, ισως μια υποψια οτι αν παταγαμε μεχρι τα 240 κατι να εκανα. ο τυπος ηταν και λιγο μακακας γιατι σε 2 πατηματα που καναμε ποτε δεν εκανε δεξια και ισως και εγω ασυναισθητα να μην παταγα το γκαζι τερμα. η πλακα ηταν οτι πριν λιγο καιρο ξανα ειχα βαλει με ενα 2.0τφσι 3 καβαλο και ηρθα τα ιδια και με μπερδεψε η φαση η σημερινη. ουτε εξατμηση δεν ειχε το ττ και προγραμμα να ειχε λογικα θα επρεπε να ημουν μπροστα σε αυτα τα χιλμ πιστευω ευκολα. θελω να ρωτησω μπορει εαν υποθεσουμε οτι το μπαρομετρο δεν χανει να διχνω πιεση 1.3 και παρολα αυτα να χανει? βεβαια στις στροφες που παταγα λογικο ειναι να παιζει χαμηλα. το ρεβο 1 ποσο πιεση κραταει στον κοφτη?απο χαμηλα που εχω πατησει προσφατα με ενα ραλακι 140+ εφαγε τον απαχο και μου δινει την εντυπωση οτι μεχρι τα 140,150 το αμαξι πεταει αλλα οπως λεω αυτα μπορει να ειναι η ιδεα μου. Τη γνωμη εχετε γιατι φοβαμαι μηπως παρουσιασε κανα προβληματακι τωρα και οχι απο πριν.

roumanos
18-11-2010, 21:53
συγνωμη για την κακη διατυπωση οταν λεω οτι χανει δεν ενοω απο πιεση το αμαξι αλλα απο αλο μηχανικο μερος. Δηλαδη θα επηρεαζοταν η πιεση και θα εβλεπα οτι επεσε απο το 1.3 που ηξερα? εχω τσεκαρει με 2 διαφορετικα μπαρομετρα οποτε δυσκολο να μην βλεπω την πραγματικη πιεση, ευχαριστω παιδια και συγνωμη για τα πολλα μπλα μπλα

MGL
19-11-2010, 00:18
Το 1.3 όβερ για Revo 1 είναι απο σχετικά νορμάλ προς χαμηλό.Τώρα αν το πήγαινες στους κόφτες,είναι πολύ λογικό να μην μπορείς να περάσεις το TT,γίατί έτσι πηγαίνει χειρότερα και οχι καλύτερα το αμάξι σου.Υπολόγιζε πάντως οτι γύρω 0,7 με 0,8 πρέπει να είσαι στους κόφτες.

zacxanthi
19-11-2010, 00:40
εδω ειναι το βιντεο με το ρολλ πατημα...
http://www.youtube.com/watch?v=lyz_4hpQNPI
εδω τα 2 βιντεο με την κοντρα με το Audi S4 420hp...
1η κοντρα...http://www.youtube.com/watch?v=nUrzcXStN5M
2η κοντρα...http://www.youtube.com/watch?v=aiNgEqmc8Ts

roumanos
19-11-2010, 00:43
ποσο πιστευεις κανονικα πρεπει να εχω και που να ψαξω για τη πιεση ωστε να τη διορθοσω, μηπως αυτη η πιεση του 1.3 ειναι λογω οτι το αμαξι δεν εχει ακομα περιφεριακα? Αυριο θα ελενξω να δω ποσο παει η πιεση στον κοφτη. Το 1.3 ηταν με τριτη

MGL
19-11-2010, 00:57
Για Revo 1 η πίεση σου είναι μια χαρά.

roumanos
19-11-2010, 01:05
οκ φιλε μου, παντως πιστευω οτι δεν το εχω μαθει καλα και το αμαξι ακομα και καπου τα κανω μανταρα, οποτε θα το αφησω λιγο καιρο ετσι ωστε να το μαθω αλλα και να δω τι ψαρια πιανει και μετα θα παω για τη βελτιωση. Σε ενα ποστ μου ελεγες οτι εσυ και ο κονι αλλα και αλλοι βαλατε σε καποιον καλη εξατμηση αλλα δεν μου ειπες ποιον και που?

MGL
19-11-2010, 10:22
Δανεηλάτος στο Περιστέρι.

mavras
19-11-2010, 15:55
Για Revo 1 η πίεση σου είναι μια χαρά.
...Μανομ στα stg1 και stg2 δεν μεταβαλλεται η πιεση, (1,55-~0,85) αρα και Stg2 να βαλει το παληκαρι δεν θα ανεβει παρπανω.
ΑΝ εχει το boost στο 9 τοτε ειναι λιγη η πιεση, σαφεστατα λαμβανοντας υποψη απο που παταει κλπ κλπ

για εμενα πρωτη κινηση να βαλει το boost στο 9, αν δεν δει παραπανω πιεση τοτε βγαλσιμο πολου για να κανει reset και αν δεν στρωσει και απο εκει θελει ψαξιμο.
Πριν καιρο δεν ανεβαζε το δικο μου πανω απο 1.4 αντε 1.45 με 5η. Για αλλο λογο εβγαλα τον πολο και επανηλθε η πιεση στο 1,55 (σκαρτο 1,6 στο μπαρομετρο)

MGL
19-11-2010, 16:04
Σωστό,αν και έχω 2 παρατηρησεις.Η 1η είναι οτι προφανώς έχει τις ρυθμίσεις της αντιπροσώπειας που απο οτι ξέρω έχουν το boost γυρω στο 6,αν δεν κάνω λάθος.Η άλλη είναι οτι ο ΚΟΝΙ,ενώ είχε Revo 1 είχε όβερ γύρω στο 1,35,μόλις έβαλε Revo 2 ανέβηκε στο 1,4,χωρίς αλλάγη στο boost.Eπίσης μην ξεχνάμε οτι φίλος μας είδε όβερ με τρίτη και πάνω σε άνοιγμα και οχι με 4τη και σε συνθήκες λογκαρίσματος όπως το συνηθίζουμε,αρα λογικά θα έχει κάτι ψιλά παραπάνω(λέω τώρα)

mavras
19-11-2010, 16:41
για την πρωτη παρατηρηση εχεις δικιο. Σε εμενα ειχαν βαλει 6-6, για την δευτερη εχω αντιρρηση [:-p] γιατι και με Stg1 παλι 1,55 εβλεπα οταν γυρισα το μπουστ στο 9. Γενικα αυτο που "λενε" ειναι οτι οι χαρτες πιεσης και στα 2 stages ειναι ιδιοι.
Το θεμα ομως ειναι παιζουν και αλλα πραγματα ρολο...εισαγωγη, εξαγωγη ειναι ενας παραγοντας.
και βεβαια εχεις απολυτο δικιο να λες οτι αν πατησε με 3η ειδε μια χαρα πιεση. Γενικα το θεμα πιεσης ειναι σχετικο...

zacxanthi
22-11-2010, 10:46
εχθες ειχαμε ενα μαζεμα κ εγιναν κ μερικες δοκιμες...
ρολλ εγω με ενα golf V GTI 1ο σταδιο με 280 αλογα...
ρολλ απο 140 μεχρι 255 πραγματικα πηγαιναμε διπλα διπλα...το ιμπιζα εκει τερματιζει αλλα κ το γκολφ δεν πηγαινε αλλο...

ρολλ απο χαμηλα...ανοιγει το ιμπιζα κ μενει η διαφορα εκει...

roumanos
22-11-2010, 20:53
παιδια οι ρυθμ ειναι 8-6 οπως μου ειπε ο αυτος με το λαπτοπ, οπως ειπατε και εσεις ηταν 6-6 οταν το πηρα απο το παιδι και μια μερα πηγα και το εβαλα στη σεατ 8-6 αν και ζητησα 9-6, αυτος δεν το εβαζε. Εχω δοκιμασει απο 2500 στροφες με τριτη και φτανει με το 8-6 1.3...και κατι. Παντως με ενα παιδι που ειχε φρ πριν απο καιρο με το ιδιο προγραμμα αλλα δεν ηξερε τι ρυθμισεις ειχε αυτος εβλεπε 1.4 και μεχρι τα 180 ειχα διαφορα 1 αμαξι υπερ μου, τα αμαξια εκτως της διαφορας του ιντερκουλερ ειχαν οτι εγω παταγα με 100σταρα ενω αυτος 95 και αυτος ειχε και φιλτρο

brwmogazos
22-11-2010, 20:54
Απο χαμηλά ζαχαρια ποσο του ανοιγεις?

Σε ρωταω γιατι και εγω ειχα πατησει με δυναμομετρημενο οκταβια 280 αλογα

Μαλιστα εβαλε προχθες ουλτραλεγκερα...θα κανουημε κανα πατημα να δουμε αν πηρε η οχι απο τα πατουμενα.

scoupegt
22-11-2010, 22:14
Και τι εκανες μητσο με το εν λογω οκταβια?

brwmogazos
23-11-2010, 09:07
http://www.ibizamania.gr/showthread.php?t=5951&page=206

Εχω γραψει Μπαμπινο.

Του ζαχαρια το αμαξι ειναι πολυ πιο δυνατο γιαυτο αναρωτιεμαι για το αποτελεσμα...

εγω μονο στο 3ο πατημα ανοιξα σωστα αλλα και παλι το οκταβια ηταν ξυλωμενο.σιγουρα ηταν πιο δυνατο, απλα ηθελα ενα σωστοτατο πατημα που δεν εγινε.πηρα μια ιδεα ομως...

zacxanthi
23-11-2010, 09:13
Απο χαμηλά ζαχαρια ποσο του ανοιγεις?

Σε ρωταω γιατι και εγω ειχα πατησει με δυναμομετρημενο οκταβια 280 αλογα

Μαλιστα εβαλε προχθες ουλτραλεγκερα...θα κανουημε κανα πατημα να δουμε αν πηρε η οχι απο τα πατουμενα.
απο 2ρες κ 50-60χλμ...του ανοιγω 2-3 αμαξια...κ αναλογα το πατημα κ παραπανω...κ μενει εκει η διαφορα μεχρι τελος...το golf v gti του φιλου μου παει πολυ καλα...σε σχεση με αλλα με ιδιο σεταπ...
θα προσπαθισω να τραβηξουμε κανα βιντεο να δειτε...
σημερα μαλλον θα δοκιμασω με το Λεον του αδερφου μου... ρολλ 2ες για 1000μ...
λογικα μετα τα 800μ θα μεινω πισω...αλλα θα το παλεψω...

brwmogazos
23-11-2010, 10:02
Ε τοτε ρε συ τι αγχωνεσαι...

2-3 αμαξια του ριχνεις στο πατα...εγω ειμαι αγκαλια περιπου.

Το οκταβια ψαχνεται και για αντλια καυσιμου μπας και το ξεζουμισει λιιιγο ακομα.

scoupegt
23-11-2010, 12:43
κλασικο μπεκ-μαφ ειναι μπροστα απο 280 αλογων tfsi.
Eγω κοβομαι με golf 6 gti 280 αλογων...

MGL
23-11-2010, 13:02
Εσύ είσαι γρήγορος,για αυτό κόβεσαι και ματώνεις.LoL!!!

zacxanthi
23-11-2010, 13:22
κλασικο μπεκ-μαφ ειναι μπροστα απο 280 αλογων tfsi.
Eγω κοβομαι με golf 6 gti 280 αλογων...
τοτε ή το δικο μου δεν ειναι καλο μπεκ μαφ ή το golf που ετρεξα ειναι πανω απο 300 αλογα με μαμα κ03 που φοραει...

Μπαμπη, μαλλον τα γκολφ που λες δεν ειναι 280 αλογα αλλα πολυ λιγοτερα... μαλλον εκει στην αθηνα τα αλογα τα δινουν 3+1 δωρο...

κ δεν μιλαω για χαμηλα...ρολλ...αλλα ψηλα ρολλ...100χλμ μεχρι τελικες 250-260 πραγματικα...οχι κοντερ...
κ μην μου πειτε οτι ουτε μετα τα 240 δεν φευγουν τα γκολφ γιατι θα "πηδηχτω απο το παραθυρο"...

εκει που τα δικα μας φτανουν 6500+ με 5η το μοτερ μας δεν αποδιδει ουτε εχει πιεση...ενω τα golf ειναι 2.0, εχουν 6αρι κ εχουν κ παραπανω αλογα απο εμας...
εγω 7000 κατεβαζω με 5η κ εχω 255 πραγματικα...κ πηγαινα διπλα διπλα με το golf...

scoupegt
23-11-2010, 14:16
Μα ησουν μπροστα απο το golf 2-3 αμαξια απ τα 50-60.
Αρα εισαι κλασικο καλο μπεκ-μαφ.
Εγω δεν λεω για τελικες στα 250+.
Εγω μιλαω για μεχρι τα 200-210 απο 2ες και 50-60.

Αν ειμαι 250 και το golf 280 πιστευεις οτι ειμαι πισω μεχρι τα χιλιομετρα που σου ειπα?

scoupegt
23-11-2010, 14:18
Εσύ είσαι γρήγορος,για αυτό κόβεσαι και ματώνεις.LoL!!!

Αμα σε κοψω στα δυο παλιο λιμοκοντορε θα σου πω εγω...

zacxanthi
23-11-2010, 14:19
Μα ησουν μπροστα απο το golf 2-3 αμαξια απ τα 50-60.
Αρα εισαι κλασικο καλο μπεκ-μαφ.
Εγω δεν λεω για τελικες στα 250+.
Εγω μιλαω για μεχρι τα 200-210 απο 2ες και 50-60.

Αν ειμαι 250 και το golf 280 πιστευεις οτι ειμαι πισω μεχρι τα χιλιομετρα που σου ειπα?
ετσι οπως το θετεις τωρα συμφωνω...
γιατι στα ψηλα χανουμε το πλεονεκτημα που εχουμε κ ενω το 5αρι σασμαν μας βοηθαει μεχρι τα 220χλμ περιπου...στις τελικες χανουμε...

brwmogazos
23-11-2010, 14:35
Μπαμπη εισαι 250 περιπου με τι σεταπ?

Γραψε ολα τα καλουδια σου.

τι ρυθμισεις ρεβο κτλπ κτλπ...

300 αλογα δεν παιζει να ηταν το γκολφ Ζαχαρια με μαμα τουρμπινα..εκει στα 290 πανε καρασκασμενα εκτος και αν παιζουν με τιποτα μεθανολες και σηκωνουν εξτρα αβανς...

zacxanthi
23-11-2010, 14:42
Μπαμπη εισαι 250 περιπου με τι σεταπ?

Γραψε ολα τα καλουδια σου.

τι ρυθμισεις ρεβο κτλπ κτλπ...

300 αλογα δεν παιζει να ηταν το γκολφ Ζαχαρια με μαμα τουρμπινα..εκει στα 290 πανε καρασκασμενα εκτος και αν παιζουν με τιποτα μεθανολες και σηκωνουν εξτρα αβανς...
με Ρεβο 2 κ πανω απο 250 δυσκολα...εκτος αν μετρηθεις σε κανα Φωτεινελη...χαχαχα...ή γενικοτερα σε ΜΑΗΑ...
Δημητρη...συμφωνω...με τιποτα δεν παει πανω απο 280-290...εκτος εξαιρεσεων...

scoupegt
23-11-2010, 21:32
Για 245-250 με κοβω...
Πατησα με ιμπιζα που εχει βγαλει 264 maha και πηγαιναμε παρεα...
Βεβαια τα 264 που εβγαλε μου φαινονται παρα πολλα και μου φαινονται περιεργα...
9-7 ειναι οι ρυθμισεις του ρεβο.
Kλασικα περιφερειακα 1ου σταδιου(χοανες-σκαστρες κτλπ) 63,5-60 με 100αρι vic, αρκετο σφιξιμο στην wg και αντλια walbo 255...

mavras
23-11-2010, 22:48
με του σαμιωτη πατησες Μπαμπη?

scoupegt
24-11-2010, 02:50
Nαι Μαβρουκο...

brwmogazos
24-11-2010, 07:33
Και τι εκανες ρε συ...

τσιγκελι θες και εσυ? :p

scoupegt
24-11-2010, 14:40
το λεω πιο πανω ρε.
πηγαιναμε παρεα...

zacxanthi
24-11-2010, 14:44
την Κυριακη αν ολα πανε καλα θα κανω κοντρα με το Polo του giafka απο την Αλεξ/πολη...
400μ απο σταση....
αυτος θα φοραει νιτρα +100 αλογα...
αναμενεται να γινει σκληρη μαχη...
θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα αμεσα...

MGL
24-11-2010, 14:49
Με νίτρα αυτός και θα γίνει μάχη;;;Πώς γίνεται αυτό;;Εκτός και αν δεν φοράς Κ03s αλλά κάτι άλλο σε υβρίδιο;;Του Giafka είναι ακόμα μπέκ-μάφ ή κάτι παραπάνω(εκτός απο τα νίτρα)

zacxanthi
24-11-2010, 14:55
Με νίτρα αυτός και θα γίνει μάχη;;;Πώς γίνεται αυτό;;Εκτός και αν δεν φοράς Κ03s αλλά κάτι άλλο σε υβρίδιο;;Του Giafka είναι ακόμα μπέκ-μάφ ή κάτι παραπάνω(εκτός απο τα νίτρα)
το θεμα φιλε μου δεν ειναι να εχεις τουρμπινα...αλλα να μπορεις να εκμεταλλευτεις αυτα που εχεις...
αυτη την στιγμη εγω κανω χρονους που ουτε με 2871 δεν μπορουν να κανουν τα ιμπιζα...
καποτε εκανα 13.7" για 0-400μ με ΡΕΒΟ 2 τοτε κ εφευγα αμαξια με μπεκ-μαφ...κ τοτε ελεγαν οτι εχω μπεκ-μαφ...αλλα οταν ανοιγα το καπο το βουλωναν...

το στησιμο κ η εκκινηση ειναι αυτα που κανουν την διαφορα στα 400μ...
εμενα το αμαξι μου ειναι στημενο κ τρεχει 0-400μ συνεχεια...
του giafka δεν ειναι στημενο κ τρεχει παντα μονο με πουστιες...δλδ νιτρα κλπ...

θα γινει μαχη γιατι ο καθενας μας εχει τα πλεονεκτηματα του κ τα μειονεκτηματα του...

vazelos@ibiza
24-11-2010, 16:20
μπα!πως το πηρε αποφαση ??? για να νομιζει οτι θα σε περασει κατι εκανε παλι ..........

υποψιαζομαι οτι θα γινει της πορνης

mavras
24-11-2010, 17:09
το λεω πιο πανω ρε.
πηγαιναμε παρεα...
μπραβο μπαμπη!! :tu:tu
η περιγραφη που μου ειπαν για τον Σαμιωτη ηταν "παει μπαλα στον δρομο", αλλα το Ρεβακι στεκεται στο υψος του!

roumanos
24-11-2010, 17:45
βρηκα καποιον που λεει οτι εχει ενα οπσ αντιστοιχο με ρεβο1 σε κουπρα, λεει οτι ειναι φιλτρο προγραμμα και δεν εχει βαλει ακομα εξατμηση και ελεγα να πατησω μαζι του μονο που ειναι μακακας και λεει πολλα. Να τον δοκιμασω η δεν εχει νοημα? Ποσο βγαζουν αυτα μονο προγραμμα και φιλτρο γιατι οπως και να εχει αυτα απο μαμα εχουν παραπανω απο τα κουπρα , 192. Αλλο ενα ντεσαβανταζ ειναι για εμενα οτι αυτος εχει και 6 ταχυτο. Λεμε για αρχη να παμε ενα 50-200 και μετα να δοκιμασουμε 140-230. Στα ψηλα με τη ταχυτητα να πατησω τριτη η τεταρτη γιατι στις ρεπριζ λογικα θα εχει πλεονεκτημα, ρωταω για να σταθω οσο καλυτερα μπορω μιας και αυτος μου το ζητησε και δεν ειμαι κοτα για να αρνηθω αλλα μη γινουμε και ρεζιλι

MGL
24-11-2010, 18:01
Aν είσαι μαμά εντελώς,θα είσαι πίσω.Αν φοράς έστω Revo 1 και είσαι και χεράς,μπορεί και να είσαι μπροστά.Πάντως σε καμία περίπτωση δεν γίνεσαι ρεζίλι.Το 6αρι στα Opel δεν είναι πλεονέκτημα.

roumanos
24-11-2010, 19:25
τι ειναι καλυτερο στα 130- 140 να κατεβαζεις τριτη μιας και η τριτη μας φτανει μεχρι 160, η να παταω με τεταρτη σε αυτα τα χιλιομετρα και στα 180 να βαζω πεμπτη εαν ειναι να πατησω σε ταχυτητα μεχρι 220-230 ? Εχω προσεξει οτι η τεταρτη φθανει μεχρι 210!

roumanos
24-11-2010, 19:30
βαζω το θαυμαστικο γιατι μπορεις να καταλαβεις την εκπληξη μου οταν πατησα με το κουπρα να δω κοφτες οταν ειχα συνηθισει απο το πουντακι 3η μεχρι 120 και τεταρτη μεχρι 160, βεβαια καμια σχεση τα 2 αμαξια. ΑλΛα υποθετω και το οπσ δεν θα ξεπερναει τα 180 με τεταρτη

TAKISWRC
24-11-2010, 19:57
Επειδη δν θυμαμαι με τεταρτη ποσες στροφες εχουμε στα 130 με 140 θα σου πω κατι γνωστο και απλο.Τα καρα μας εχουν over κοντα στις 4000 στροφες+-!Εσυ με τα χιλιομετρα που εχεις θα βαλεις την ταχυτητα που θα σε φερει πιο κοντα στις 4000 στροφες και απο εκει θα πατησεις.Αν δεν κανω λαθος ειναι καλυτερα να εχεις τεταρτη με 4000 παρα τριτη με 5000!(Αν κανω λαθος να με διορθωσουν οι καθαροαιμοι κοντρακιδες).

zacxanthi
24-11-2010, 22:21
δεν υπαρχει περιπτωση να τρεξεις ρολλ 130-140 κ να εχεις 3η...ξεχασε το...150-155 παει η 3η μας...εκτος αν κατεβαζεις 8000rpm...
με 4η κ μονο με 4η...
με 100-110 ρολλ θα ετρεχες με 3η...
στα ψηλα θα σε φυγει το OPC γιατι εχει 6αρι κ εσυ δεν εχεις δυναμη...
καλυτερα να τον τρεξεις ρολλ 2ρες απο 55-60χλμ...μεχρι τα 200χλμ το πολυ...
καλη τυχη...

roumanos
24-11-2010, 22:37
οκ παιδια

roumanos
24-11-2010, 22:44
υποθετω οτι και κοντα στα 180 θα βαλω πεμπτη αν τον παω μεχρι τα 200, δεν θα ξεζουμισω την τεταρτη ετσι? Αυτος στα ποσα περιπου χμ βαζει 6η? Ξερεις περιπου ποσα αλογα βγαζουν αυτα με προγραμμα μονο?

zacxanthi
24-11-2010, 23:03
υποθετω οτι και κοντα στα 180 θα βαλω πεμπτη αν τον παω μεχρι τα 200, δεν θα ξεζουμισω την τεταρτη ετσι? Αυτος στα ποσα περιπου χμ βαζει 6η? Ξερεις περιπου ποσα αλογα βγαζουν αυτα με προγραμμα μονο?
αν πατε μεχρι 200 φυσικα κ δεν θα βαλεις 5η...
με 4η θα πας κοφτη...
αυτος θα πρεπει να ειναι με 4η κ 140...κ θα βαλει κ 5η για τα 200...ενω εσυ θαγλυτωσεις μια αλλαγη...

scoupegt
25-11-2010, 01:42
μπραβο μπαμπη!! :tu:tu
η περιγραφη που μου ειπαν για τον Σαμιωτη ηταν "παει μπαλα στον δρομο", αλλα το Ρεβακι στεκεται στο υψος του!

Πεδευτηκε πολυ ο σαμιωτης αλλα τελικα το εφτιαξε οπως επρεπε το καρο του και παει πολυ καλα.
Ομως το ρεβακι απειραχτο ανταπεξερχεται στις δυσκολιες και βρισκει παντα το τροπο να βγαινει αλωβητο...χαχα

zacxanthi
25-11-2010, 08:57
Πεδευτηκε πολυ ο σαμιωτης αλλα τελικα το εφτιαξε οπως επρεπε το καρο του και παει πολυ καλα.
Ομως το ρεβακι απειραχτο ανταπεξερχεται στις δυσκολιες και βρισκει παντα το τροπο να βγαινει αλωβητο...χαχα
αυτος ο Σαμιωτης τι σεταπ εχει κ τι προγραμμα?

scoupegt
25-11-2010, 13:14
uni εχει.
απο setup εχει τα κλασικα αλλα σε σχεση μ εμενα εχει 70-63,5 και σωληνωσεις.

zacxanthi
25-11-2010, 13:18
uni εχει.
απο setup εχει τα κλασικα αλλα σε σχεση μ εμενα εχει 70-63,5 και σωληνωσεις.
κ μπεκ μαφ εχει?

αν οχι πως εβγαλε 264 αλογα?

brwmogazos
25-11-2010, 13:21
Οι σωληνωσεις στο κουλερ δεν ειναι και οτι καλυτερο παιδες σε πρωτα σταδια...

Μην το παιρνουμε ως κατι το βελτιωτικο.

Πρεπει η διατομη του chargepipe ΠΡΟΣ ιντερκουλερ να εχει ιδια διατομη με το μεταλλο του συμπιεστη της μπινας....και απο το κουλερ και μετα την διατομη της πεταλουδας μας.

Εμεις με 60αρες φουλ προφανως χανουμε ροπουλα...

scoupegt
25-11-2010, 15:58

Πρεπει η διατομη του chargepipe ΠΡΟΣ ιντερκουλερ να εχει ιδια διατομη με το μεταλλο του συμπιεστη της μπινας....και απο το κουλερ και μετα την διατομη της πεταλουδας μας.

Εμενα οσοι ανθρωποι εχω μιλησει μαζι τους και φορεσανε σωληνωσεις μου ειπαν οτι εχει διαφορα.
Και εγω πιστευω πως δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα παντως...

koni
25-11-2010, 16:05
Αφού πλήρωσαν και έβαλαν σωληνώσεις,πρέπει να έχει διαφορά.Όπως και με την αγελάδα.Προσωπικά,ακόμα και όταν έβαλα full εξάτμιση,δεν είδα καμία διαφορά.Τα ανοίγματα βέβαια με διέψευσαν αφού στον δρόμο η διαφορά ήταν μία καρότσα.Καθαρά προσωπική μου άποψη ότι σε 1ο στάδιο αυτό που πραγματικά κάνει την διαφορά και το καταλαβαίνει ο οδηγός,είναι το πρόγραμμα.Τα περιφερειακά δίνουν αλλά ας μην γελιόμαστε,δεν μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά σε ενα αμάξι 240-250 ίππων βάζοντας σωληνώσεις ή αγελάδα ή σκάστρα ή....

zacxanthi
25-11-2010, 16:08
Αφού πλήρωσαν και έβαλαν σωληνώσεις,πρέπει να έχει διαφορά.Όπως και με την αγελάδα.Προσωπικά,ακόμα και όταν έβαλα full εξάτμιση,δεν είδα καμία διαφορά.Τα ανοίγματα βέβαια με διέψευσαν αφού στον δρόμο η διαφορά ήταν μία καρότσα.Καθαρά προσωπική μου άποψη ότι σε 1ο στάδιο αυτό που πραγματικά κάνει την διαφορά και το καταλαβαίνει ο οδηγός,είναι το πρόγραμμα.Τα περιφερειακά δίνουν αλλά ας μην γελιόμαστε,δεν μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά σε ενα αμάξι 240-250 ίππων βάζοντας σωληνώσεις ή αγελάδα ή σκάστρα ή....

ωχ...τι ηταν αυτα που ειπες?
πλακα μας κανεις?
η αγελαδα πχ μας δινει 1-2 αμαξια στο χαλαρο...
η σκαστρα βοηθαει στην ομαλη λειτουργια...
ολα βοηθανε...
μαλλον καπου εχεις μπερδευτει...
αν ηταν ετσι οπως τα λες ολα τα αμαξια θα πηγαιναν το ιδιο...

MGL
25-11-2010, 16:21
ωχ...τι ηταν αυτα που ειπες?
πλακα μας κανεις?
η αγελαδα πχ μας δινει 1-2 αμαξια στο χαλαρο...
η σκαστρα βοηθαει στην ομαλη λειτουργια...
ολα βοηθανε...
μαλλον καπου εχεις μπερδευτει...
αν ηταν ετσι οπως τα λες ολα τα αμαξια θα πηγαιναν το ιδιο...

Ωχ τι ήταν αυτό που είπες εσύ;;;Μήπως θέλεις να μας κάνεις να γελάσουμε;;Στην πράξη αυτό που ισχυρίζεσαι,τουλάχιστον στα μέρη μας δεν αποδείχθηκέ ποτέ αυτό...Αγελάδα=2 καρότσες με τίποτα.

zacxanthi
25-11-2010, 16:32
Ωχ τι ήταν αυτό που είπες εσύ;;;Μήπως θέλεις να μας κάνεις να γελάσουμε;;Στην πράξη αυτό που ισχυρίζεσαι,τουλάχιστον στα μέρη μας δεν αποδείχθηκέ ποτέ αυτό...Αγελάδα=2 καρότσες με τίποτα.
ok παω πασο...

εσεις ειστε πιο πολλοι αρα ξερετε καλυτερα...

scoupegt
25-11-2010, 16:34
Συμφωνω και εγω με mgl.
Αγελαδα και 1-2 καροτσες δεν υπαρχει πουθενα.
αντε μισο αμαξι διαφορα να χει...

zacxanthi
25-11-2010, 18:19
το εχετε μετρησει με καποιο οργανο?
φυσικα κ οχι...
το εχετε δει ομως με την αισθηση σας ή με καποιο "ακυρο" ρολλ πατημα που κανατε με καποιον φιλο σας...
κ εγω καποτε οταν ξεκινησα να ασχολουμε τετοια ελεγα αλλα πλεον εχω αλλαξει γνωμη...
ολα βοηθανε κ ολα δινουν...

για αυτο οταν βγαινει καποιο αμαξι ποιο καλο απο τα αλλα κατευθειαν το βαφτιζουν "υβρυδιο"..."πειραγμενο" κλπ...

σορρυ παιδες δεν εχω την υπομονη ουτε κ την ορεξη να προσπαθισω να σας αλλαξω γνωμη...

brwmogazos
25-11-2010, 18:55
Οι σωληνωσεις τι να δωσουν ρε παιδες?

Αντε να μπαλονιαζεις και να εχεις λιγο λαγκ απο εκει.

Αν δεν εχεις μεγαλη τουρμπινα τι να τις κανεις τις μεγαλες σωληνωσεις?

ΑΝ ηταν ετσι να βαζαμε 80αρες να παιρναμε 10 καροτσια...μην τρελλαθουμε.

Αλλωστε και οι εξατμισαδες και πολλοι βελτιωτες επιβεββαιωνουν τα παραπανω. Οτι με 60αρες χανεις λιγη ροπουλα.

Στον Μαυροειδακο οταν τις φορεσα μου προτεινε και αυτος να μην αλλαξουμε το charge pipe αλλα να κρατησουμε τις μαμα διατομες.

Μην τους βγαλουμε ολους ασχετους δεν ειναι σωστο ρε παιδες :D.

FRee-tezas
25-11-2010, 19:12
Δικιά μου άποψη ότι με αγελάδα + σκάστρα (μαζί τα έβαλα) στο δρόμο δε κατάλαβα διαφορά (δεν έχω κ "διαθέσιμο" μέτρο σύγκρισης) αλλά είδα 0,1+ παραπάνω over.

Όσον αφορά την εξάτμιση:
Παρόλο που έβαλα από τις "μικρές":
-63,5 dp
-60άρα στη συνέχεια
-άνευ μεσαίου
-εργοστασιακό καταλύτη

Είδα διαφορά κ στα ψηλά (περισσότερη δύναμη) αλλά κ στις χαμηλές το αντίθετο (ναι, κατάλαβα ελαφρύ lag σε σχέση με πριν)
Δε μετάνιωσα καθόλου την επιλογή της παραπάνω εξάτμισης, ως προς το μέγεθος.

scoupegt
25-11-2010, 22:50
H ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στην εξατμιση ειναι ο καταλυτης.
Εγω προσωπικα πηρα σιγουρα 2 καροτσια απ οτι ο μαμα.

TAKISWRC
26-11-2010, 00:55
Ολα βοηθανε το αμαξι στο τομεα τους αλλιως δν θα τα βαζαμε.Η δικια μου αποψη ειναι οτι ολα τα δινει το προγραμμα απλα για να σου δωσει το προγραμμα οσα μπορει πρεπει να υπαρχουν τα σωστα περιφερειακα αλλιως δν μπορεις να το σπρωξεις εκει που πρεπει το αυτοκινητο.Για αυτο υπαρχουν και οι διαφορες αναμεσα σε αυτοκινητα με τα ιδια περιφερειακα αλλα με αλλα προγραμματα(ακομα και με ιδια αλλα με διαφορετικα files).Και φυσικα η διαφορα αυτη φαινεται μονο στο πατημα γιατι στην αισθηση του οδηγου δν γινεται αντιληπτο.

zacxanthi
26-11-2010, 13:35
ας το δουμε λιγο αλλιως...
το προγραμμα ειναι αυτο που κανει την μεγαλυτερη διαφορα...
εγω ομως θελω να κανω μια ερωτηση...

ποιο ειναι πιο γρηγορο? ενα ιμπιζα που φοραει μονο προγραμμα....πχ ΡΕΒΟ 1 χωρις βαλβιδες, εξατμισεις, φιλτρο, εξατμιση, κλπ κλπ...
ή ενα ιμπιζα που φοραει ολα τα περιφερειακα εκτος απο προγραμμα?

σκεφτειτε καλα πριν απαντησετε...

MGL
26-11-2010, 14:15
Τι να σκεφτούμε;;Το αυτονόητο;;Μάλλον δεν προσέχεις τι γράφουνε όλα τα παιδιά,που λένε οτι την μεγάλη διαφορά και αυτη που την καταλαβαίνουν όλοι,είναι όταν μπεί αρχικά το πρόγραμμα.Απο εκεί και ύστερα όταν προσθέτεις περιφεριακά σιγά σιγά,δύσκολα καταλαβαίνεις μόνος σου την διαφορά(εκτός και αν βάλεις εκεντροφόρους κτλ και στροφάρεις ψηλότερα),εκτός και αν κάνεις άνοιγμα με κάποιον άλλο.Απο εκεί και ύστερα,αν βάλεις ένα Fr με φούλ περιφεριακά χωρίς πρόγραμμα με ένα με πρόγραμμα αλλά χωρίς περιφεριακά,τότε καλύτερα θα πάει αυτό με το πρόγραμμα,διότι το άλλο δεν μπορεί να υποστηρίξει σωστά τα περιφεριακά(τι να το κάνω να στροφάρει στις 100000 στροφές με πίεση 0,3)

zacxanthi
26-11-2010, 14:26
ωχ...με εστειλες αδιαβαστο...φιλε MGL
νομιζα οτι γνωριζεις λιγο καλυτερα...

μονο με προγραμμα θα δουλευεις με το ζορι 1.3 πιεση η οποια θα την χανεις αμεσα...κ ψηλα θα εισαι κατω απο 0.7...
δεν θα μπροει ουτε να σπουλαρει το αμαξι ουτε κ να απλωσει...χωρις φιλτρο κ χωρις αγελαδα δεν μπορει να παρει αερα...κ χωρις εξατμιση το αμαξι ψοφαει...
με το μαμα κουλερ το αμαξι σε καθε πατημα θα χανει κ 20 αλογα...

αν το αμαξι εχει ολα τα περιφερειακα θα γαζωνει...
θα κραταει σχεδον παντου 0.8 πιεση κ δεν θα πεφτει πουθενα...
θα ρολαρει ανετα χωρις κομπιασματα κ δισταγμους..
δεν θα πνιγεται ουτε απο την μαμα "αγελαδα" που ειναι σαν καλαμακι, ουτε απο το μαμα φιλτρο που δεν κανει ουτε για ηλεκτρικη σκουπα...
ουτε θα μπουκωνει απο την μαμα εξατμιση που ειναι για 1.4 μοτερ κ οχι για το 1.8 το δικο μας...

δυστυχως μερικοι μιλατε με την αισθηση...ή την διαισθηση...ή με την φαντασια σας...
εγω μιλαω με αποδειξεις καθως εχω κανει αντιστοιχες μετρησεις πολλες φορες...

παντα φιλικα κ με σκοπο να βοηθισω...
Ζαχαριας...

koni
26-11-2010, 14:59
Ζαχαρία,διαβάζεις τι γράφουμε????Αφού το ίδιο πράγμα λέμε!!!Η ένσταση μου αφορά στο ότι με ΚΑΠΟΙΟ από τα περιφερειακά σε ένα αμάξι 230-240 αλόγων,ΔΕΝ πρόκειται να καταλάβεις διαφορά.Σε αίσθηση εννοώ και όχι σε χρόνους.Με το χρονόμετρο μπορεί να κατεβάσεις λίγο το νούμερο αλλα σε ΑΙΣΘΗΣΗ δεν θα καταλάβεις διαφορά.Διαφωνείς σε αυτό???
Τώρα για το θέμα με την αγελάδα,έχω μάθει να μην είμαι απόλυτος.Τουλάχιστον στα μέρη μας όμως(όπψς είπε και ο MGL)δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο.Εγώ φοράω ακόμα την μαμά αγελάδα και διαφορές με λοιπά ''αγελαδίσια'' μέλη δεν είδα!Οχι 1-2 καρότσες,ούτε μισή..δεν βγάζω άχρηστο το συγκεκριμένο περιφερειακό,απλά σου αναφέρω τις δοκιμες μας.
Διαβασε πάλι το post του MGL γιατί η απαντηση σου αναφέρεται σε διαφορετικό παράδειγμα από αυτο που γράφτηκε..
Εννοείται χωρίς παρεξήγηση ε?????

zacxanthi
26-11-2010, 15:04
φιλε ΚΟΝΙ βαλε αγελαδα κ το αμαξι θα παρει 1-2 αμαξια απο τις αλλαγες...
οχι απο την ενδιαμεση επιταχυνση...
στις αλλαγες κερδιζεις απο την αγελαδα...
φευγει το λαγκαρισμα κ η ταχυτητα φουσκωνει πιο αμεσα...

τεσπα...καλη καρδια απο ολους...

MGL
26-11-2010, 16:14
ωχ...με εστειλες αδιαβαστο...φιλε MGL
νομιζα οτι γνωριζεις λιγο καλυτερα......

Την ίδια εντύπωση είχα για σένα,αλλά δεν...Επιφωνήματα και λοιπές παραστατικές εκφράσεις του τύπου ώχ,αμάν κτλ είναι περιττά.Καλύτερα να κάνουμε διάλογο με λέξεις παρά με επιφωνήματα!!!!

μονο με προγραμμα θα δουλευεις με το ζορι 1.3 πιεση η οποια θα την χανεις αμεσα...κ ψηλα θα εισαι κατω απο 0.7...
δεν θα μπροει ουτε να σπουλαρει το αμαξι ουτε κ να απλωσει...χωρις φιλτρο κ χωρις αγελαδα δεν μπορει να παρει αερα...κ χωρις εξατμιση το αμαξι ψοφαει...
με το μαμα κουλερ το αμαξι σε καθε πατημα θα χανει κ 20 αλογα.........

Σωστός.Μιλάμε πάντα για ένα πάτημα και οχι 800,άρα το κούλερ του θα αντέξει.Αν δεν κάνω λάθος το άλλο αμάξι που λές δεν φοράει πρόγραμμα;;;Λές δηλαδή οτι το αυτό με τα φούλ περιφεριακά θα τα κάνει όλα αυτά που λές με την τρομακτική πίεση του 0,5-0,6 στη καλύτερη;;;;Για Fr μιλάμε πάντα.

αν το αμαξι εχει ολα τα περιφερειακα θα γαζωνει...
θα κραταει σχεδον παντου 0.8 πιεση κ δεν θα πεφτει πουθενα...
θα ρολαρει ανετα χωρις κομπιασματα κ δισταγμους..
δεν θα πνιγεται ουτε απο την μαμα "αγελαδα" που ειναι σαν καλαμακι, ουτε απο το μαμα φιλτρο που δεν κανει ουτε για ηλεκτρικη σκουπα...
ουτε θα μπουκωνει απο την μαμα εξατμιση που ειναι για 1.4 μοτερ κ οχι για το 1.8 το δικο μας......

Έχεις δεί πολλά Fr με φούλ περιφεριακά και χωρίς πρόγραμμα να σηκώνουν 0,8 και να το κρατάνε σταθερό;;;;;Εγώ πάντως όχι.Αν το έχεις δεί,ανέβασε λόγκς να τα δούμε.Θα έχει ενδιαφέρον μεγάλο.Για άλλη μια φορά,θα ξαναπούμε οτι τα φούλ περιφεριακά κάνουν ένα αμάξι ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ να δουλεύει σωστά και να έχει πλήρη απόδοση!!!!!!!

δυστυχως μερικοι μιλατε με την αισθηση...ή την διαισθηση...ή με την φαντασια σας...
εγω μιλαω με αποδειξεις καθως εχω κανει αντιστοιχες μετρησεις πολλες φορες...

παντα φιλικα κ με σκοπο να βοηθισω...
Ζαχαριας...

Καταρχάς εμείς δεν μιλάμε με την αίσθηση,αλλά με απτά παραδείγματα της λογικής/μηχανικής και παλαιότερων ανοιγμάτων που έχουν δεί τα 4 ματάκια μου.Έχω τύχει σε 2-3 ανοίγματα με τα σετ απ που περιγράφεις και το αμάξι με πρόγραμμα ήταν μπροστά στα πρώτα 2 πατήματα. ΕΣΥ ήσουν μαμά ποτέ με φούλ περιφεριακά και άνοιγες με αμαξια μόνο με πρόγραμμα και ήσουν μπροστά ή το αντίθετο;;;;; Μάλλον η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΟΡΓΙΑΖΕΙ και οχι η δική μας.

ΥΓ1

Για άλλη μια φορά σου λέω διάβασε τι έχουμε γράψει,διότι μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέμε.

ΥΓ2

Πάω και εγώ να σε βοηθήσω και ελπίζω να τα καταφέρω.
Φιλικά Μανώλης

brwmogazos
26-11-2010, 16:20
Ρε παιδες εγω παλι τις νιωθω τις διαφορες οταν σκαλιζω κατι.

Με χοανη ειδα διαφορα,
Με αγελαδα ειδα διαφορα,
Με νταουνπαιπ 70αρι ειδα διαφορα,
με ντεκατ ομως δεν ειδα κατι,
με πολλαπλη εξαγωγης ειδα διαφορα,
με αλλαγες στο μπουστ ειδα διαφορα
με αλλαγη αβανς απο 9 σε 8 δεν ειδα διαφορα ομως,

Με θερμοστατη δεν ειδα διαφορα :p

Με αυτοκολλητα ρεβο επισης δεν ειδα διαφορα :p

Με σπανακορυζο το μεσημερι ειδα διαφορα στο χρωμα :D αχαχα

το παραγμσα....

MGL
26-11-2010, 16:24
Εγώ πάλι με χόανη είδα διαφορά στον ήχο
Με αγελάδα επίσης το ίδιο.Τα υπόλοιπα που άλλαξες τα έχω μαμά,οπότε δεν μπορώ να μιλήσω...Το σπανακόρυζό καλό;;;;Σαλάτα;;Φέτα;;;Αναψυκ ικό;;

mavras
26-11-2010, 16:54

γνωστος βελτιωτης (εχει το μαγαζι του στην Βουτα, και οδηγει ενα Σ3) μου ελεγε τα ιδια, οτι δλδ θα χασω 1-2 κιλα ροπης με την 03ς και με μεταλλικες σωληνωσεις. Οταν μεγαλωσει η τουρμπινα το κερδος ειναι εμφανεστατο αλλα οχι με την 03. Ε, τον εγραψα στα @@ μου και τις εβαλα! :lauphing:lauphing

H ΜΕΓΑΛΗ διαφορα στην εξατμιση ειναι ο καταλυτης.
Εγω προσωπικα πηρα σιγουρα 2 καροτσια απ οτι ο μαμα.
παλια, οταν ακομα ασχολουταν και ο κεμμο και καναμε τις δικες μας "ακυρες, τυχαιες, ρολλαριστες δοκιμες" μας η διαφορα μας ηταν στο 1μιση αυτοκινητο. Οποτε τα δυο που αναφερεις θα μπορουσαν καλλιστα να ειναι πραγματικοτητα!

στο δικο μου παντως μονο με προγραμμα, σκαστρα, ΚΝ μεσα στον παπα, Ν75 και 9-7 ή 9-8 (δεν θυμαμαι εχουν περασει και 3+χρονια...) σηκωνε 1,54 και κραταγε 0,9 στις 6000κατι (υπαρχει και λογκ βεβαια!)

Αφού πλήρωσαν και έβαλαν σωληνώσεις,πρέπει να έχει διαφορά.Όπως και με την αγελάδα.δυστυχως αυτο που λες ισχυει...πολλοι το κανουν αυτο. Οτιδηποτε μπει πανω στο αυτοκινητο δουλευει σωνει και καλα!

Προσωπικα εχω πει πολλες φορες οτι διαφορες δοκιμες μου ηταν epic fail, οπως δεν προτεινω τις σωληνωσεις του FMIC σε κανενα. Ακριβες χωρις ουστιστικο λογο τουλαχιστον σε νορμαλ πρωτο σταδιο χωρις σφιξιματα, μπεκ, μαφ κλπ.
Για την πολλαπλη διαβαζα 6 αυτοκινητα διαφορα, 6 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ -παπαρια μαντολες!
να σας δειξω dyno πριν και μετα για να δειτε οτι εχασε χαμηλα το αυτοκινητο και ψηλα δεν πηρε τπτ??
στον δρομο το νοιωθω καλλιτερο αλλα στο χαρτι πηρα τους ορχεις μου! :lauphing

ο κουκουρουκου μου ειπε να το ψαξουμε για να δουμε τους 2-3-5 ιππους που δεν φαινονται στο χαρτι (στα ψηλα), αλλα φευ...μια χαρα παει και ας μαζευουμε και καμια καροτσα, δεν ειναι κατ'αναγκη κακο! :drunk

FRee-tezas
26-11-2010, 18:07
@MGL + @zacxanthi:
Ένας ουδέτερος ακροατής που σας "ακούει", γνωρίζοντας ότι κ οι 2 σας είστε ισχυρογνώμονες (τουλάχιστον στο γραπτό λόγο, βλέποντας από δω μέσα), ομολογώ ότι "μπερδεύτηκα".

Καταρχάς κανείς από τους 2 σας δεν "οριοθέτησε" τη "κόντρα".

Ακόμα κ να γίνει η υποθετική "οριοθέτηση", δε νομίζω να μπορούμε στα χαρτιά να βγάλουμε "συμπεράσματα".
Ακόμα κ logαρίσματα να συγκρίναμε, δε νομίζω ότι θα είχαμε σαφή ενδείξεις.

Η μόνη μου "ένσταση" όσον αφορά το "απρογραμμάτιστο".
Με μεγαλύτερη εξάτμιση (full όμως) έστω κ 63,5 - 60 καθώς κ με fmic Cupra πως θα ανταπεξέλθει να "γεμίσει" αυτές τις σωληνώσεις;
Δε θα έχει απίστευτο lag?? Απίστευτο όμως;
Τι θα σώσει δλδ με την αγελάδα σκάστρα κτλ που θα κρατάει τη πίεση;;;

(Επειδή υπήρξα απλά προγραμματισμένος, μόνο προγραμματισμένος, δούλευα ικανοποιητικότατα, δεν είχα "στεναχώριες" με την απόδοση)

Τίθεμαι "υπέρ" του προγράμματος.

@Dirty:
κ γ@μώ τα post!!!

οταν ακομα ασχολουταν και ο κεμμο
Αλήθεια, τι "απέγινε" ο Κος;

brwmogazos
26-11-2010, 19:07
Ο Τζεορτζιο εγινε νοικοκυρης οχι σαν εμας Ηλια... :D

Αυριο θα τον παρω κανα τηλ γιατι τον παραμελουμε τον τζουτζουκακο μας και θα νιωθει αποκομενος...

Κατσε να τον μπριζωσουμε παλι αν και φοβαμαι οτι το ΦΡακι του θαχει πιασει σκουρια :)

+1 για την πολλαπλη σαυτο που λεει ο Μαβρας.

Και εμενα στο τουτουνι μου το αμαξι ανεπνευσε...στο δρομο εγινε πιο δυνατο στα ψηλα οπου δεν σφιγκει πια διχως να χασω κατι χαμηλα απο αισθηση.

Τωρα στο Νταινο του Πανου δεν φανηκε κατι...ο δρομος λεει αλλα ομως...

izi
26-11-2010, 19:44
Γιατί νομίζω ότι λέτε τα ίδια και στο σημείο που διαφωνείτε δεν διαβάζετε τι γράφει ο ''άλλος''?!Ο zacxanthi λέει ότι με φουλ περιφερειακά πάει καλύτερα από ένα που έχει μόνο πρόγραμμα, μπορεί και έτσι να είναι μπορεί και όχι(πάντως ένας παιδί που είχα γνωρίσει πριν από καμμιά 3άρα χρόνια φόραγε τα πάντα εκτός πρόγραμμα και μου είπε πως είναι 170 άλογα, προσωπικά πιστεύω ότι αν άνοιγε με έναν που είχε ΜΟΝΟ πρόγραμμα θα ήταν μπροστά τα 170 αλογάκια!).Αυτό που λέτε οι υπόλοιποι είναι ότι δεν βλέπετε διαφορά με τα περιφερειακά ή στο περίπου μην κολλάμε εκεί και σε αυτό συμφωνώ και ο λογός είναι προφανείς γιατί όταν βάζεις περιφερειακά τα βαζείς κομμάτι κομμάτι και δεν μπορείς να αντιληφθείς την αλλάγη που είναι σίγουρο ότι υπάρχει, ενώ με το πρόγραμμα περνείς ''αμέσως'' την δύναμη.Αυτό είναι όλο!!!Έγω τουλάχιστον αυτό κατάλαβα!!!

FRee-tezas
26-11-2010, 20:04
izi...
take it easy γιατί με φαίνεται μπερδεύτηκες!
take a look:

ποιο ειναι πιο γρηγορο? ενα ιμπιζα που φοραει μονο προγραμμα....πχ ΡΕΒΟ 1 χωρις βαλβιδες, εξατμισεις, φιλτρο, εξατμιση, κλπ κλπ...

Όλα τα περιφερειακά μπαίνουν για να "υποστηρίξουν" το πρόγραμμα.

Τώρα, έχω να θίξω άλλη μια "διευκρίνηση".
Όταν λέμε περιφερειακά, εννοούμε τα περιφερειακά που θα βάζαμε αν είχαμε σκοπό αργότερα να βάλουμε κ πρόγραμμα
ή απλά εμμένουμε στο stock πρόγραμμα κ "συγυρίζουμε" τα πέριξ;;;

Ξαναλέω είναι ψιλοάκυρη η κουβεντούλα!!!
ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!

izi
26-11-2010, 20:19
Και τι διαφορετικό είπα εγώ?

MGL
26-11-2010, 21:22
@MGL + @zacxanthi:
Ένας ουδέτερος ακροατής που σας "ακούει", γνωρίζοντας ότι κ οι 2 σας είστε ισχυρογνώμονες (τουλάχιστον στο γραπτό λόγο, βλέποντας από δω μέσα), ομολογώ ότι "μπερδεύτηκα".

Είναι η δεύτερη φορά που το γράφεις και αρχίζω να πιστεύω οτι κοιτάς έναν καθρέφτη κάθε φορά που το λές βλέπωντας το είδωλο σου...

zacxanthi
26-11-2010, 21:25
Είναι η δεύτερη φορά που το γράφεις και αρχίζω να πιστεύω οτι κοιτάς έναν καθρέφτη κάθε φορά που το λές βλέπωντας το είδωλο σου...

καλα τωρα εγραψες...χαχα

παιδες ολοι για το καλο προσπαθουμε...
καμια φορα απλα ανεβαινουν οι εντασεις...χιχιχι

MGL
26-11-2010, 21:39
Αλίμονο μην τσακωθούμε για τα αυτοκίνητα.Όπως λέει και ο Ζάχος μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας με ένταση!!

izi
26-11-2010, 22:02
Zac+MGL α ρε γαμώτο σαν τον superman και τον batman είστε μαζί δεν κάνετε και χώρια δεν μπορείτε!!!

Με έχει πιάσει η βλακεία, full offtopic είμαι.Sorry guys...

MGL
26-11-2010, 22:04
Ξεσαλώνω και εγώ μαζί σου Izi!!!!!!

zacxanthi
26-11-2010, 22:04
Zac+MGL α ρε γαμώτο σαν τον superman και τον batman είστε μαζί δεν κάνετε και χώρια δεν μπορείτε!!!

Με έχει πιάσει η βλακεία, full offtopic είμαι.Sorry guys...

λιγο κρυπτονιτη θα του ριξω κ τελιωσε κ αυτος...
χαχαχα...

brwmogazos
26-11-2010, 23:12
Ιζι απλως να σου ξεκαθαρισω κατι ΑΝ εχεις μπερδευτει γιατι και εγω αυτο κρινω με τα γραφομενα σου.

Με το προγραμμα θα αυξηθει η πιεση υπερπληρωσης του αυτοκινητου μας.

Στα 20 βετε αυτο συνεπαγεται ΠΟΛΛΑ κιλα ροπης και επισης αρκετες δεκαδες ιππους επιπλεον.

Ειναι αυτονοητο οτι το αμαξι μεταμορφωνεται πλεον.

Μια εξατμιση αντε να σου δωσει λιγα κιλακια ροπης και πιο γεματο φασμα λειτουργιας.

Ειναι λογικο λοιπον με προγραμμα να παιρνεις το 80% της αποδοσης κατα την βελτιωση του μοτερ σου και με τα λοιπα περιφερειακα να παιρνεις το υπολοιπο 20% παραλληλα με πιο επιθετικη λειτουργια του προγραμματος σου.

Δεν εχει να κανει λοιπον το θεμα αισθηση. το προγραμμα στα τουρμπατα ειναι η μεγαλυτερη βελτιωση συνηθως αναλογα το μοτερ μας.

ΑΝ πχ σε ενα ατμοσφαιρικο με προγραμμα παιρνεις 2-3 ιππους ψηλα και 1 κιλο ροπης.

με μια φουλ εξατμιση με χταποδι κτλπ παιρνεις πιο γεματο ΟΛΟ το φασμα λειτουργιας και αλλα 2-3 κιλα ροπης...ειναι λογικο οτι η φουλ εξατμιση σου εδωσε την μεγαλυτερη αποδοση κατα την βελτιωση του κινητηρα σου αλλα παντα γιατι το προγραμμα συντελουσε στην αναγκαιοτητα αναβαθμισης των παραπανω...

koni
26-11-2010, 23:18
Super ήρωες,καλά τα λέτε αλλά συνεχίζω να ενίσταμαι!Μπάμπη,Πάνο και Zαχαρία,συγχωρέστε με αλλά όταν έβαλα καταλύτη είδα το εξής:Το αυτοκίνητο κέρδισε χαμηλά στο μπάμ και ψηλά δεν πήρε τίποτα(να μην πω ότι έχασε κι΄όλας.Mπορεί να το επιβεβαιώσει ο Panagos,όπου πριν τον καταλύτη πηγαίναμε ''μπουλόνια'' και μετά του έφευγα 2ες μία καρότσα και με μάζευε ψηλά.Οι δοκιμές έγιναν αρκετές φορές και όχι μίαΤι ίδιο έγινε δε όταν έβαλε και ο panagos καταλύτη!.Γι αυτό,ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι...
Τέσπα,κουβέντα να γίνεται!

scoupegt
27-11-2010, 04:07
Nαι Λευτερακο, δεν αντιλεγω μ αυτα που λες.

Εγω μιλησα για το δικο μου αμαξι.
Εμενα ο μαμα ο καταλυτης ειχε 85,000 και ειχε κλαταρει(τον ειδε ο εξατμισας και ψιλοτρελαθηκε).
Ξυλωμα λοιπον του μεσαιου-προκαταλυτη-καταλυτη και τοποθετηση vic.
Το αμαξι φανηκε κατευθειαν στο ποδι οτι εχει παρει αρκετα παντου σ ολο το φασμα.
Μετα εκανα και τα καταλληλα πατηματα και καταλαβα οτι εχω παρει 2 αμαξακια για να μην πω παραπανω, ετσι απλα.

Οσο για το δικο σου τουτου , βασει λογικης-φυσικης-μηχανολογιας και οτι αλλο υπαρχει ΔΕΝ γινεται να βαζεις ελευθερο καταλυτη και να χανει αποδοση το αμαξι, ειτε στα χαμηλα ειτε στα ψηλα...
Επισης θυμαμαι οτι οταν ειχες βαλει καταλυτη-ρεβο2 ειχες παρει 2+ αμαξια αν δεν κανω λαθος...
Θυμαμαι που λεγαμε οτι ολη την διαφορα την εκανε ο καταλυτης και οχι το ρεβο2...Σωστα?

FRee-tezas
27-11-2010, 13:28
Ρε Μάνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο.... .................
Στο γραπτό λόγο λέω ρεεεεεε..................
Το πως γράφεις!
Εσένα σε ξέρω κ από κοντά, αλλά για τα γραφόμενα μιλάω τώρα
(Στο καθρέπτη συνεχώς κοιτάω! Αφού για "φτύσιμο" είμαι ο λούστης!!!)
(Μόνο 2 φορές σε έχω πει ισχυρογνώμων; Μλκία! Να το εντατικοποιήσω τότες!!!)

Το ποσοστό που ανέφερε ο Dirty μου κάνει λογικό....
ΑΛΛΑ...
άλλο ήταν το "ερώτημα" (διαφωνία) που τέθηκε

κ κανείς δε σχολίασε αυτά που είπα
κ δε τα σχολίασε κανείς γιατί:
1) Είτε γράφεται στο δεξί τον "άμπαλο" που τολμά κ εκφράζει άποψη...
2) Είτε καταλήξατε ότι σα να'χω δίκιο ότι είμαστε ελαφρά "άκυροι"...(μάλλον το 1ο!!!!)

Υ.Γ.: Μάνο, είπε κανένας ότι το <<ισχυρογνώμων>> είναι βρισιά;
Ή ότι είναι μεμπτό;
Το "πρόβλημα" είναι ότι στη καθομιλουμένη "μεταφράζεται" ως ξεροκέφαλος, χοντροκέφαλος
Ενώ ο ορισμός της λέξης (αν δε κάνω λάθος) είναι: Επίμονος, αδιάλλακτος, δογματικός
(Έλα, πες την αλήθεια, η τελευταία λέξη-ερμηνεία σ'άρεσε, δε σ'άρεσε;;!!! Εμένα μ'άρεσε πάντως!!!!)

frpanagos
27-11-2010, 16:46
εγω εχω να πω οτι ολοι κυνηγατε φαντασματα...
ειναι γνωστο τι βγαζουν τα πρωτα σταδια,καιρο τωρα...
εαν παιρναμε 2 καροτσες απο καταλυτη,2 απο αγελαδα,2 απο σωληνωσεις κουλερ,και 2 απο τα αυτοκολητα που βαζουμε,θα ειχαμε μια ευθεια της βαρκιζας διαφορα...
π@π@ρια μαντολες... τα ιδια σκ@τα ειναι ολα. τα πιο προσεγμενα πηγαινουν λιγο καλυτερα. τωρα αν αρχιζουμε να ξυλωνουμε ρεζερβες,σφιγγουμε 38.000 στροφες και βαζουμε νεφτι στο κωλο(συγνωμη στο ντεποζιτο),ναι θα εχουν διαφορα,ομως θα παψουν να ειναι αντικειμενικο μετρο συγκρισης.
τελος, το θεμα ειναι το αμαξι να δουλευει αριστα,χωρις cf,χωρις κοψιματα,χωρις να ειναι το καντραν χριστουγενιατικο δεντρο,και χωρις να τρεχουμε καθε μερα στα συνεργεια.
προσωπικα εγω ειμαι 100% ευχαριστημενος απο το αμαξι και δεν με εχει προβληματισει ποτε,+ οτι παει μπαλα...
και εγω ομως του εχω ξηγηθει ωραια...
τα υπολοιπα ειναι υποκαταστατα...θελετε το κατι παραπανω? σκαστε τα και φτιαξτε b.t....
εως τοτε τα 250 του 1ου σταδιου(πανω-κατω) ειναι υπερ αρκετα για τη καροτσα του ibiza...

Fantomas
27-11-2010, 17:25
Λοιπόν επειδή ίσως είμαι από τους λίγους που ξεκίνησαν "ανορθόδοξα" και τι εννοώ για τους πιο νέους....

Με το που αγόρασα το cupra μου έβαλα μετά απο κάνα 4μηνο Φουλ εξάτμιση 63.5/60 με τον εργοστασιακό καταλύτη.

Είδα αμέσως καλύτερο στροφάρισμα και αύξηση λίγο (0.1) της πίεσης.

Έβαλα μετά ελεύθερο φίλτρο στο κουτί... καμία διαφορά

Έβαλα μετά 100αρη VIC και είδα διαφορά..

Ακόμα καλύτερο στροφάρισμα και βελτίωση στα ψηλά.

Μετά έβαλα "αγελάδα" samco, τότε δεν είχε βγάλει ακόμα η Forge (2005 γαρ), και επειδή η τοποθέτηση έγινε καλοκαίρι είδα αμέσως διαφορά στην πίεση (1.05 over - 085 σταθερή).

Και μετά τον Νοέμβρη του 2006 ήμουν το πρώτο αμάξι (στην Αθήνα τουλάχιστον) που έβαλα πρόγραμμα Unitronic.
Εκεί έπρεπε να μάθω το αμάξι μου απο την αρχή γιατί άλλαξε τελείως χαρακτήρα και είδα ότι χρειάζομαι και φρένα-ανάρτηση.

Τα Χριστούγεννα του 06 μετά έβαλα μετά από δοκιμές με τον Θανάση (agwnist.) και παρότρυνση του χοάνη BMC διπλής ροής και είδα 2 αμάξια διαφορά.

Αυτά από μένα.

FRee-tezas
27-11-2010, 17:34
Ζαχαρία, επέτρεψε μου:

Έχει αρχίσει ο καθένας να λέει τα δικά του...

Μοιάζετε να "απαντάτε" διαβάζοντας τo τελευταίο post

izi
27-11-2010, 19:00
Όποιοι απαντάνε σε τελευταία post κατά την άποψη μου νομίζω το κάνουν γιατί κρίνουν ότι στα προηγούμενα έχουν ήδη απαντήσει ή ότι με αυτήν την απάντηση καλύπτουν και τα προηγούμενα.Κατά την γνώμη μου ο Ζαχαρίας συγκέντρωσε όλα τα προηγούμενα που έλεγε σε μία ερώτηση(τώρα αν παρερμήνευσα λάθος αυτά που έγραψε του ζητώ συγνώμη, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται στην έννοια του μπερδέματος).Αυτό που είπα είναι ότι είχε τύχει μία και μόνο φορά στην ζώη μου να δω fr χωρίς πρόγραμμα αλλά με φουλ όλα τα υπόλοιπα και νόμιζω πως αν άνοιγε με ένα που είχε μόνο πρόγραμμα θα ήταν μπροστά.Απάντησα στην ερώτηση που τέθηκε με την ταπεινή μου γνώμη, αν δω το αντίθετο ή με κάποιον τρόπο το διαπιστώσω τότε ο πρώτος εγώ θα είμαι που θα παραδεχτώ ότι έκανα λάθος.Αλλά λέω και πάλι απλά απάντησα σε μια ερώτηση γιατί έκρινα ότι ο Ζαχαρίας ρώτησε πιο θα είναι πιο γρήγορο και όχι πιο δυνατό.
Brwmogaze δεν στην ''λέω'' μην το λάβεις έτσι και συγνώμη από τώρα αν φαίνεται έτσι.Όπως είπαν και τα παιδιά μια απλή ένταση είναι!!!Και όπως είπε και ο frpanagos το αμάξι μας να δουλεύει καλά και όλα τα άλλα περιττά.Όσο έχεις φράγκα χώνεις.

koni
27-11-2010, 19:50
Δηλαδή izi πιστευεις οτι ενα FR με μονο προγραμμα ειναι πιο αργο απο ενα αλλο με full περιφερειακα αλλα χωριςπρογραμμα...χμμμμμμμμ μμμμ...
Θες να μου πεις δηλαδη οτι ενα FR που σηκωνει 1.35 over και κραταει 0.7 σταθερη,ειναι πιο αργο απο ενα αλλο που σηκωνει 0.7 over και κραταει 0.4 περιπου στον κοφτη?????
Να σημειωσω οτι ημουν μεσα σε λογκαρισμα μαμα 20VT(μονο φιλτρο) και το αυτοκινητο κραταγε σταθερη πιεση 0.2 bar!!!!Για αυτο αλλωστε και βγαζει 150 αλογα απο 1800cc με turbo..

izi
27-11-2010, 20:02
Αυτή την εντύπωση μου έδωσε τώρα τι να σου πω,μονό αν μπουν δίπλα δίπλα θα φανεί.Αλλά σιγά βρε κονι μία αντίθετη άποψη είναι που κατά ένα μεγάλο ποσοστό μπορεί και λάθος.

MGL
27-11-2010, 20:39
Θα είχε ενδιαφέρον αν βρίσκαμε ΤΩΡΑ αυτοκίνητα με αυτά τα σετ απ και κάναμε ανοίγματα για να δούμε τα αποτελέσματα,συνοδευόμενα απο βιντεάκια!!

izi
27-11-2010, 20:48
Όντως και θα είχε και πολύ ενδιαφέρον πιστεύω.Άλλα που να τα βρείς...

MGL
27-11-2010, 21:16
Mαμά και 20vt είναι σαν να ψάχνεις πλέον δεινόσαυρους...

zacxanthi
28-11-2010, 17:12
την Κυριακη αν ολα πανε καλα θα κανω κοντρα με το Polo του giafka απο την Αλεξ/πολη...
400μ απο σταση....
αυτος θα φοραει νιτρα +100 αλογα...
αναμενεται να γινει σκληρη μαχη...
θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα αμεσα...
τελικα η κοντρα εγινε σημερα οπως ειχε συμφωνηθει...
400μ κ 200€...
δυστυχως....χαχαχα...το Polo στα 100μ ηταν 3 αμαξια πισω κ εκοψε γιατι δηθεν δεν ξεκινησε καλα...

τι να τα κανεις τα νιτρα κ τα 225 R888 αν δεν ξερεις να οδηγας...
χαχαχα
βεντουζα...
θα ανεβουν βιντεο κ φωτο συντομα...

mavras
28-11-2010, 17:21
ωραιος Ζαχαρια!!!

sotirisfr
28-11-2010, 17:31
Λοιπόν επειδή ίσως είμαι από τους λίγους που ξεκίνησαν "ανορθόδοξα" και τι εννοώ για τους πιο νέους....

Με το που αγόρασα το cupra μου έβαλα μετά απο κάνα 4μηνο Φουλ εξάτμιση 63.5/60 με τον εργοστασιακό καταλύτη.

Είδα αμέσως καλύτερο στροφάρισμα και αύξηση λίγο (0.1) της πίεσης.

Έβαλα μετά ελεύθερο φίλτρο στο κουτί... καμία διαφορά

Έβαλα μετά 100αρη VIC και είδα διαφορά..

Ακόμα καλύτερο στροφάρισμα και βελτίωση στα ψηλά.

Μετά έβαλα "αγελάδα" samco, τότε δεν είχε βγάλει ακόμα η Forge (2005 γαρ), και επειδή η τοποθέτηση έγινε καλοκαίρι είδα αμέσως διαφορά στην πίεση (1.05 over - 085 σταθερή).

Και μετά τον Νοέμβρη του 2006 ήμουν το πρώτο αμάξι (στην Αθήνα τουλάχιστον) που έβαλα πρόγραμμα Unitronic.
Εκεί έπρεπε να μάθω το αμάξι μου απο την αρχή γιατί άλλαξε τελείως χαρακτήρα και είδα ότι χρειάζομαι και φρένα-ανάρτηση.

Τα Χριστούγεννα του 06 μετά έβαλα μετά από δοκιμές με τον Θανάση (agwnist.) και παρότρυνση του χοάνη BMC διπλής ροής και είδα 2 αμάξια διαφορά.

Αυτά από μένα.

Παντως πιστευω οτι με τις πιεσης που δουλευε ο φαντομας αν γινοταν μια κοντρα πχ 2ες 4000χλ στροφες που δεν κανει οβερ σε αυτες τις στροφες ισως αν οχι θα πηγαιναν μαζι θα ηταν πισω για λιγο το χωρις προγραμμα.....Γιατι το χωρις προγραμμα θα εκανε το οβερ του και θα κραταγε μεχρι κοφτη 0.85.....Ενω με το προγραμμα θα εκανε το μπαμ στην αρχη με το 1.4 αλλα και στον κοφτη θα ηταν παλι κοντα στο 0.85......Οποτε δεν θα ειχαν τραγικες διαφορες.....Γνωμη μου παντα.........

MGL
28-11-2010, 17:57
τελικα η κοντρα εγινε σημερα οπως ειχε συμφωνηθει...
400μ κ 200€...
δυστυχως....χαχαχα...το Polo στα 100μ ηταν 3 αμαξια πισω κ εκοψε γιατι δηθεν δεν ξεκινησε καλα...

τι να τα κανεις τα νιτρα κ τα 225 R888 αν δεν ξερεις να οδηγας...
χαχαχα
βεντουζα...
θα ανεβουν βιντεο κ φωτο συντομα...

Mπράβο ρε Ζάχο!!!Άντε να δούμε και τα βιντεάκια και όλα τα παρελειπόμενα.Τελικά αποδέχθηκε οτι έχασε ή οχι;;.Τα λεφτά τα έδωσε;;

zacxanthi
28-11-2010, 18:01
Mπράβο ρε Ζάχο!!!Άντε να δούμε και τα βιντεάκια και όλα τα παρελειπόμενα.Τελικά αποδέχθηκε οτι έχασε ή οχι;;.Τα λεφτά τα έδωσε;;

δεν γινοταν να μην το αποδεχθει...σταματησε στα 100+ μετρα χωρις λογο...
τα λεφτα τα πηρα...
λογικα θα υπαρξει επαναληπτικος...
εγω ξανατρεχω...λεφτα να υπαρχουν...κ παμε...

koni
28-11-2010, 23:02
Χωρις πρόγραμμα και στον κόφτη θα έχει 0.85????????Χωρις πρόγραμα και χωρίς περιφερειακα στον κόφτη έχει 0.2!!!Μονο με περιεφεριακα θα κρατήσει 0.85???
όπως αντοιστιχα και με σκέτο προγραμμα δεν κραταει τετοια πιεση στον κοφτη με τιποτα ομως!

brwmogazos
29-11-2010, 00:20
δεν γινοταν να μην το αποδεχθει...σταματησε στα 100+ μετρα χωρις λογο...
τα λεφτα τα πηρα...
λογικα θα υπαρξει επαναληπτικος...
εγω ξανατρεχω...λεφτα να υπαρχουν...κ παμε...

Κανονισε να κοβεις καια ποδειξη πλεον παροχης υπηρεσιων !!!

Μπραβο ρε τρελλιαρη...

zacxanthi
29-11-2010, 00:42
Κανονισε να κοβεις καια ποδειξη πλεον παροχης υπηρεσιων !!!

Μπραβο ρε τρελλιαρη...

μετα θα με ποιασει η εφορια ρε...:lauphing

εδω ειναι το βιντεο... http://www.youtube.com/watch?v=zD0jwJkeDek
στα 6" ξεκιναει η κοντρα κ στα 13" κοβει αυτος χωρις καποιο λογο...
παρα μονο γιατι ειδε οτι χανει...:(

scoupegt
29-11-2010, 00:51
Αυτη ειναι ηττα με κατω τα χερια ρε παιδια.

Δηλαδη θα σκασει που θα σκασει τα 200 ευρω ας την τελιωνε την κοντρα...

MGL
29-11-2010, 01:09
Με κάτω τα χέρια έχασε.Τόσο πολύ τον πείραξε,που γύρισε επι τόπου;;;

zacxanthi
29-11-2010, 01:16
Με κάτω τα χέρια έχασε.Τόσο πολύ τον πείραξε,που γύρισε επι τόπου;;;
νομισε οτι θα τον λειπηθουμε κ θα ξανατρεξουμε...
αλλα ας εβαζε ξανα λεφτα κ τρεχαμε...

εμ ας προσεχε οταν το ελεγε ο ιδιος "μια φορα θα τρεξουμε κ δεν εχει δικαιολογιες"....

ετσι ειναι αυτα...

nive
29-11-2010, 02:19
Ζαχαρία το polo στα πόσα έπαιζε...

...εμ ήθελε και στάση...δεν έχει δει βιντεάκια σου από 0-400?

nive
29-11-2010, 02:21
Χωρις πρόγραμμα και στον κόφτη θα έχει 0.85????????Χωρις πρόγραμα και χωρίς περιφερειακα στον κόφτη έχει 0.2!!!Μονο με περιεφεριακα θα κρατήσει 0.85???
όπως αντοιστιχα και με σκέτο προγραμμα δεν κραταει τετοια πιεση στον κοφτη με τιποτα ομως!
Θέλει wg ρε...

izi
29-11-2010, 02:22
χαχαχαχαχα!!!!Η περιγραφή σου όλα τα λεφτά!!!Τα νίτραααααα!!!!!

zacxanthi
29-11-2010, 10:52
Ζαχαρία το polo στα πόσα έπαιζε...

...εμ ήθελε και στάση...δεν έχει δει βιντεάκια σου από 0-400?
μονο για την συγκριση...θα σου αναφερω ενδεικτικα οτι πριν λιγο καιρο στο ιδιο dyno στην Ξανθη εγω ειχα βγαλει 248 αλογα κ το Polo με το νιτρο ειχε βγαλει 331 αλογα...
αλλα τα αλογα δεν ειναι αυτα που κερδιζουν μια κοντρα στα 400μ...

ειναι αλλα πραγματα...
με ξερει καλα το Polo...εχουμε προηγουμενα...απλα την επαθε κ θα δειξει αν εμαθε...
στο τελος παντως δωσαμε τα χερια κ ολα καλα πιστευω...εγω απο την πλευρα μου δεν εχω κατι προσωπικο μαζι του...

scoupegt
29-11-2010, 14:32
Δεν δωσατε μονο τα χερια, αλλα και κατι αλλο...χαχα
Αυτο ελειπε ρε Ζαχαρια, μετα τα 200 ευρω να εχεις και κατι προσωπικο μαζι του...

RpMz
29-11-2010, 17:45
Πελάτης...!

vazelos@ibiza
29-11-2010, 17:51
εκοψε μονο για να χει κατι να λεει ........ οτι δεν εγινε κοντρα δηλαδη ........ ειναι γνωστο λαμογιο

τα 888 ηταν δανεικα απο γνωστο ιμπιζα με πολλα αλογα ζαχο??κατα 99% καταλαβα ποιος 'φιλος' σου τα δωσε!

zacxanthi
01-12-2010, 18:01
εκοψε μονο για να χει κατι να λεει ........ οτι δεν εγινε κοντρα δηλαδη ........ ειναι γνωστο λαμογιο

τα 888 ηταν δανεικα απο γνωστο ιμπιζα με πολλα αλογα ζαχο??κατα 99% καταλαβα ποιος 'φιλος' σου τα δωσε!
οχι δεν ειναι του "φιλου" μου με το ibiza αλλα απο το corolla απο την Ορεστιαδα...αδικα αλλαζαν κ λαστιχα...χαχα

εδω ειναι κ το βιντεο με την διαδρομη προς Κομοτηνη...την κοντρα κ το μαζεμα για το γυρισμο...
ημασταν 30 αμαξια απο την Ξανθη...
http://www.youtube.com/watch?v=NB3k8L1EVkc

izi
03-12-2010, 21:04
Ζαχαρία σήμερα ήσουν το θέμα συζήτησης στο ΤΕΙ.Κάτι άσχετοι με saxoralla βρήκαν ένα βιντεάκι σου που ανοίγεις με ένα calibra και χάνεις και πριν δουν ότι ήταν 400+ άλογα άνοιξαν το στόμα τους!!!Εν το μεταξύ το βλέπω και λέω γνωστό ibizaki και επειδή δεν ήθελα να χαλαστώ το μόνο που έκανα είναι μία αναζήτηση στο youtube με το nick σου και τους άφησα να ενημερωθούν με την ησυχία τους.Ε δεν φαντάζεσαι τι φάτσες είχαν!!!

zacxanthi
03-12-2010, 21:15
νασαι καλα φιλε izi...σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...
συντομα θα ανεβασω βιντεο κ τους χρονους μου που γραφει τωρα το αμαξι...
κ πιστεψτε με ...πολλοι θα μεινουν αφωνοι...
κ ειμαι σιγουρος οτι θα βγαλουν το αμαξι μου οτι φοραει 2871 κ ανω...

προς το παρων πρεπει να μεινουν απορρητα μεχρι να κλεισω μερικους λογαριασμους που ω ανοιχτους εδω πανω...

zacxanthi
03-12-2010, 21:20
izi Σερρες εισαι? σπουδαζεις εκει?
αν ναι οι Σερραιοι λενε να ερθουν βολτα την Κυριακη στην Ξανθη...ελα μαζι τους...
αν ενδιαφερεσαι στειλε pm να σου δωσω τηλ να μιλησεις με φιλο απο Σερρες για να συννενοηθειτε...

izi
03-12-2010, 21:31
Καλά σε λίγο ούτε εμείς δεν θα το πιστεύουμε(πλάκα κάνω!!!).Έλα πες την αλήθεια το project το κανείς μαζί με την NASA για αυτό είναι απόρρητο!!!Πάντως είσαι σίγουρος πως είναι ibiza?Εξωτερικά μοιάζει, αλλά από κάτω για πύραυλο το κόβω....

nive
03-12-2010, 22:54
Zαχαρία προφανώς είχατε συμφωνήσει να τρέξετε χωρίς τα νίτρα του pοlo...γιατί αλλιώς ρε φίλε είχε νόημα..?
Εκτός και αν τ`άλογά του είναι ράτσας..χοχοχο!
Πάντως έχεις μοιράσει πίκρα!

izi
04-12-2010, 00:05
Ναι zac σπουδάζω εδώ και 7 χρονάκια Σέρρες.Στείλε ένα pm.Θα προσπαθήσω να τελειώσω αύριο μερικά πραγματάκια για να μπορέσω να έρθω.

izi
04-12-2010, 00:12
[QUOTE=nive;216241]Zαχαρία προφανώς είχατε συμφωνήσει να τρέξετε χωρίς τα νίτρα του pοloQUOTE]

Nive ο zac ξέρει τι μπορεί να κάνει το αμάξι του και βλέπει τι μπορεί να κάνει και ο άλλος, τα ζυγιάζει και τρέχει!!!Από ότι έχω δει σε βιντεάκια αυτό έχω καταλάβει.Αν ο άλλος είναι κουλός και δεύτερη μηχανή να έχει στο πορπαγκάζ (για τα 1000έξτρα άλογα!!!) δεν κερδίζει που να κάνει τάμα.Καλά τα άλογα αλλά...

brwmogazos
04-12-2010, 15:00
Ναι zac σπουδάζω εδώ και 7 χρονάκια Σέρρες.Στείλε ένα pm.Θα προσπαθήσω να τελειώσω αύριο μερικά πραγματάκια για να μπορέσω να έρθω.

7 χρονια σπουδες.

Αν γνωρισεις και τον Ζαχαρια με το πυραυλακι του απο κοντα θα τα κανεις ανετα 10....

αστο καλυτερα :p

χεχε....

Καλα περνατε παλιοπαιδα!!! :D

izi
04-12-2010, 17:23
Μπα δύσκολα τα 10...σε 1.5 χρόνο αν δεν τελειώσω μας διαγράφουν!!!

vazelos@ibiza
05-12-2010, 12:28
Zαχαρία προφανώς είχατε συμφωνήσει να τρέξετε χωρίς τα νίτρα του pοlo...γιατί αλλιώς ρε φίλε είχε νόημα..?
στα 400μ δεν καθαριζεις με νιτρο .... πρεπει να ξερεις να ξεκινας κ να χεις κ το καταλληλο στησιμο ..

καποιος εριξε χρονους στο 400ρι κατω απο 13'' .... ζαχαρια βαλε βιντεο !!!

izi
05-12-2010, 16:36
Σωστός ο βάζελος!!!

zacxanthi
05-12-2010, 16:59
η συμφωνια ηταν να τρεξουμε εγω με σεμι σλικ λαστιχα κ αυτος με νιτρο χωρις σεμισλικ...
αλλα ηρθε με 225 toyo R888...κ ειχε κ το νιτρο...ξυρου τυπου...κ ψεκαζε 100 αλογα...

εγω ημουν οπως ειχαμε συμφωνησει...
κ παλι εχασε...:lauphing

zacxanthi
05-12-2010, 17:00
στα 400μ δεν καθαριζεις με νιτρο .... πρεπει να ξερεις να ξεκινας κ να χεις κ το καταλληλο στησιμο ..

καποιος εριξε χρονους στο 400ρι κατω απο 13'' .... ζαχαρια βαλε βιντεο !!!
κρυβε λογια εσυ...κρυβε λογια...
θα μπουν τα βιντεο αλλα οχι τωρα...
καθε πραγμα στο καιρο του...
κ σε λιγο καιρο θα λενε οτι φοραω 3076 κ πανω...χαχα

roumanos
05-12-2010, 20:08
πατησα τελικα με το οπσ που ελεγε οτι ειναι μονο προγραμμα και φιλτρο ( περιμενει να τουν φτιαξουν εξατμηση) και τρεξαμε απο 2ρες με 50 εως τα 160 2 φορες και τις 2 φορες εγω μπροστα μισο αμαξι περιπου, δεν το περιμενα γιατι αυτα νομιζω με το προγραμμα πανε πανω απο 200, ενω τα κουπρα ξερω οτι με το ρεβο1 αγγιζουν τα 200 μαξιμ. Τωρα θελω να ρωτησω κατι αλλο, το πρωι πηγα με ενα φιλο μου και τον βοηθησα να μαζεψει ελιες και επειδη φορτωσα 15 σακια ελιες στο δικο μου και για να μην το κανω μεσα χαλια αλλα και να κανω μεγαλο χωρο εβγαλα ολα τα πισω καθισματα εταζιερα, μονο ρεζερβα αφησα. Στο δρομο επαιζα με το παιδι αυτος εχει ενα τιγκουαν 2λιτρο, και μου φαινοταν οτι το ιμπιζα ηταν πουπουλο, αφου με τριτη απο 80 σπινιαριζε που πριν δεν το εκανε.Δεν ξερω αλλα κερδιζει τοσο χωρις αυτο το βαρος η ιδεα μου ηταν? ποση διαφορα στο δρομο θα ηταν για 2 ιδια αμαξια με τη μονη διαφορα του λιγοτερου βαρους απο πισω?Με εβαλε σε ιδεες να το γδησω μιας και το αμαξι αυτο θα το εχω μονο για την παρτι μου διοτι τον αλλο μηνα θα αγορασει η γυναικα μου ενα οκταβια και μονο με αυτο θα κυκλοφορουμε μαζι αλλα θα βαζω και αλλους μεσα.

MGL
05-12-2010, 21:31
Όσο πιο πολύ το γδύσεις,τόσο πιο πολύ θα κερδίσεις στην κόντρα.Βέβαια,το πίσω μέρος μετά δεν μπορείς να το διαχειριστείς έυκολα.

zacxanthi
05-12-2010, 21:53
πατησα τελικα με το οπσ που ελεγε οτι ειναι μονο προγραμμα και φιλτρο ( περιμενει να τουν φτιαξουν εξατμηση) και τρεξαμε απο 2ρες με 50 εως τα 160 2 φορες και τις 2 φορες εγω μπροστα μισο αμαξι περιπου, δεν το περιμενα γιατι αυτα νομιζω με το προγραμμα πανε πανω απο 200, ενω τα κουπρα ξερω οτι με το ρεβο1 αγγιζουν τα 200 μαξιμ. Τωρα θελω να ρωτησω κατι αλλο, το πρωι πηγα με ενα φιλο μου και τον βοηθησα να μαζεψει ελιες και επειδη φορτωσα 15 σακια ελιες στο δικο μου και για να μην το κανω μεσα χαλια αλλα και να κανω μεγαλο χωρο εβγαλα ολα τα πισω καθισματα εταζιερα, μονο ρεζερβα αφησα. Στο δρομο επαιζα με το παιδι αυτος εχει ενα τιγκουαν 2λιτρο, και μου φαινοταν οτι το ιμπιζα ηταν πουπουλο, αφου με τριτη απο 80 σπινιαριζε που πριν δεν το εκανε.Δεν ξερω αλλα κερδιζει τοσο χωρις αυτο το βαρος η ιδεα μου ηταν? ποση διαφορα στο δρομο θα ηταν για 2 ιδια αμαξια με τη μονη διαφορα του λιγοτερου βαρους απο πισω?Με εβαλε σε ιδεες να το γδησω μιας και το αμαξι αυτο θα το εχω μονο για την παρτι μου διοτι τον αλλο μηνα θα αγορασει η γυναικα μου ενα οκταβια και μονο με αυτο θα κυκλοφορουμε μαζι αλλα θα βαζω και αλλους μεσα.
καλο το αποτελεσμα με το OPC...μπραβο σου...
οι ελιες ποσα κιλα περιπου ηταν...???? τα πισω καθισματα ειναι 27,50κιλα κ ρεζερβα με εργαλεια αλλα 22 κιλα...οποτε εχασες 50 κιλα...
αν οι ελιες ηταν 50 κιλα κ τις εβαλες πισω απο τον αξονα...δλδ στο χωρο της ρεζερβας ειναι λογικο να σου φαινεται οτι το αμαξι παει καλυτερα...κ να σπινιαρει...γιατι εκατσε ο κωλος κ σηκωθηκε η μουρη σου...με αποτελεσμα να χανεις προσφυση κ να νομιζεις οτι παει καλυτερα το αμαξι...

το βαρος...κ ειδικοτερα στις κοντρες παιζει τεραστιο ρολο...
πχ πλεονεκτημα εχει αυτος που εχει 1000 κιλα και 250 αλογα παρα αυτος που εχει 1250 κιλα κ 300 αλογα...
οσο πιο μικρο βαρος τοσο μικροτερη αδρανεια κ τοσο καλυτερη επιταχυνση...

izi
05-12-2010, 22:08
Ζαχαρία ρεζερβα δεν έβγαλε άρα λιγότερα κιλά έβγαλε.Ρουμανέ μου δεν παίζει να πήγαινε καλύτερα το ίμπιζα σου γιατί σκέψου ότι έβγαλες τα καθίσματα και έβαλες περισσότερο βάρος, απλά σου δίνει την εντύπωση αυτή επειδή έχεις όλο το βάρος πίσω(για αυτό και σου φάνηκε πούπουλο).Εγώ όταν κάνω ταξίδια και το φορτώνω φουλ πορπαγκάζ και πίσω καθίσματα με αποσκευές το αμάξι έχει άλλη συμπεριφορά και ειδικά σε ανηφόρα αν το πιέσω σπινιάρει σαν τρελό.Τώρα αν το γδύσεις, ρεζέρβα κτλ, εννοείται και θα δεις διαφορά σε χρόνους αλλά πρέπει να ξυλώσεις πολλαααα πραγματάκια αλλιώς τσάμπα το ξύλωμα.Κατά την γνώμη μου αν δεν ασχοληθείς με αγώνες δεν αξίζει να το γδύσεις, ανέβασε τα αλογάκια σου όσο μπορείς.

FRee-tezas
05-12-2010, 22:56
Έχω την εντύπωση ότι ο roumanos αναφέρεται τη στιγμή που ήταν άδειος ότι ένιωθε "πούπουλος"....έχω την εντύπωση, ξαναλέω...

Από κει κ πέρα, επειδή σε κάτι τέτοια "εμπιστεύομαι" τα λόγια του Ζαχαρία (σιγά μη δε τα είχε ζυγίσει!!!), τα 50 κιλά κάτω είναι ένα καθόλα αξιοσέβαστο ποσό, ακόμα κ σε μας που δεν είμαστε κ από τα πιο ελαφριά κοντράμαξα (το πιο ελαφρύ VAG βέβαια...άλλο αυτό...)

zacxanthi
05-12-2010, 23:04
ο ρουμανος λεει οτι με τις ελιες ενιωθε το αμαξι του να πηγαινει καλυτερα..μηπως επεσε το λαδι στα λαστιχα!!! χαχαχα

το ιμπιζα γεματο ειναι 1210 κιλα...κ αν το ελαφρωσεις ευκολα παει στα 1110 κ με λιγο ψαξιμο παει μεχρι 1050...
απο εκει κ κατω θελει πολλα πραγματα κ δυσκολα κατεβαινει...

το βαρος στις κοντρες παιζει τρομερο ρολο...
απο τα 30-40 κιλα ηδη βλεπεις διαφορα...

mavras
05-12-2010, 23:31
μαλλον εννοει οτι ειχε ξηλωσει το αυτοκινητο για να μεταφερει τις ελιες και δεν εβαλε τα καθισματα για το πατημα.
επισης 15 σακια ελιες ειναι ΠΟΛΛΑ κιλα και οχι 50

FRee-tezas
05-12-2010, 23:32
Το "εύκολα" είναι τα 50 (κιλά) που προανέφερες...
Εκτός αν συγκαταλέγεις κ το ξήλωμα του μπροστινού... που δε το νομίζω...

Τα λοιπά δεν είναι "εύκολα" ρε Ζαχαρία.
Το αμάξι θα ξαναχρησιμοποιηθεί σα καθημερινό; Ή θα είναι σα τα 1α 16v Rallye που ήταν NONE-EXTRA, για να μη βαρύνουν (αυτά αλλά κ η τιμή τους)
(το "έχω" το "μάθημα" της ελαφρότητας του "είναι"!) (Ή τουλάχιστον έτσι λέω!)

Αυτό θέλει θεματάκι (thread) στο οποίο να "απλώσουμε" τη τέχνη του ξαλαφρώματος...

(Τη 2η πόρτ-παγκαζόπορτα σου δε τη ξεχνώ!!! ΤΟΡ αλάφρωμα!!!)

MGL
05-12-2010, 23:40
Λιάκο,ξεκίνα θέμα "ελάφρωμα"

FRee-tezas
06-12-2010, 00:14
Άμα είναι να ξεκινησει, ας έχει τη "χαρά" ο Ζαχαρίας, μιας κ αυτός έχει ασχοληθεί με το IBIZA.
Εγώ "γενικότητες" θα γράψω.
(κάπου έχει ξανασυζητηθεί βέβαια το ελάφρωμα...κάτι σε ντεζαβού σα να'χω...)

roumanos
06-12-2010, 01:08
παιδια για να μην μπερδευομαστε, το πατημα με το οπσ εγινε κανονικα χωρις ελαφρομα. Οσον αφορα για τη φαση με τις ελιες . πριν παω να φορτωσω εβγαλα πισω καθησματα και εταζιερα περιπυ 25 κιλα πιστευω ειναι αυτα, και στο δρομο προς τις ελιες τεσταραμε το τιγκουαν και τα σπασαμε τα αμαξια . Μου φανηκε οτι το ιμπιζα πηρε πολυ μπαμ με το ελαφρωμα αλλα μπορει να ηταν η ιδεα μου. Το σπινιαρισμα γινοταν οταν σανιδωνα με 80 την τριτη , ενω πρωτα δεν το εκανε. Ολα αυτα με κανανε να το σκευτω για το ελαφρωμα, αν αξιζει μιας και αυτο το αμαξι το πηρα μονο για την καυλα μου. Σημασια εχει ποσο περνεις με ενα ελαφρωμα γιατι αν περνεις 1αμαξι αβανταζ στο δρομο τουλαχιστον, πιστευω λεει διοτι σε υποδυναμη πιστευω θα το επερνες αντιστοιχα αυτο με μια βελτιωση της ταξης των 10 μουλαριων και ανω, αν ομως το οφελος ειναι μικροτερο τοτε δεν αξιζει. Και κατα τη γνωμη μου αυτο αξιζει για κοντρα απο χαμηλα εως τα 150 περιπου γιατι μετα αν δεν εχεις αλογα τζαμπα ελαφρηνεις, Παντως καλη η ιδεα να ανηξει ενα ποστ συμφωνα με το ελαφρωμα. οσον αφορα για το βαρος της συγκομιδης μας ηταν 445 κιλα ....

sotirisfr
06-12-2010, 02:50
Παντως οταν τα ειχα ξηλωσει ολα μεχρι και ρεζερβα.... και εκανα κοντριτσα τοτε με ενα γνωστο αστρα opc ειχα κερδισει κοντα στο 1.5 αμαξι ......Ααπλα αυτο που παρατηρησα βεβαια ηταν οτι σπινιαρα λιιιγο παραπανω....Δεν ειχα και οτι καλυτερο σε λαστιχα βεβαια αλλα το παρατηρησα....Και το ενιωθα στο δρομο παναλαφρο...Ειναι χαζο αλλα οταν ξεκινουσα φυσιολογικα σε συνθηκες βολτας το ενιωθα στο φαναρι οταν ξεκιναγα πιο ελαφρυ.....Να σημειωσω βεβαια οτι ειχα και γουφερ και ενισχυτη οποτε οταν τα εβγαλα και αυτα αισθανθικα μεγαλυτερη διαφορα απο ενα ιμπιζα χωρις να τα ειχε αυτα και να ξηλωνοταν.....

zacxanthi
06-12-2010, 08:50
Άμα είναι να ξεκινησει, ας έχει τη "χαρά" ο Ζαχαρίας, μιας κ αυτός έχει ασχοληθεί με το IBIZA.
Εγώ "γενικότητες" θα γράψω.
(κάπου έχει ξανασυζητηθεί βέβαια το ελάφρωμα...κάτι σε ντεζαβού σα να'χω...)

ρε ανοιξτε το θεμα...κ θα γραψω...κ στειλτε μου λινκ...

anakin4321
06-12-2010, 12:42
ρε ανοιξτε το θεμα...κ θα γραψω...κ στειλτε μου λινκ...
http://www.ibizamania.gr/showthread.php?t=18159&p=216391#post216391

MGL
12-12-2010, 12:26
Τσαγάκι πρωινό στην Εθνική Αθηνών-Λαμίας σε Honda civic μαύρου χρώματος με τρελό ήχο,αλλά και πολύ καπνίλα στο πάτημα του γκαζιού,αγνώστων όμως στοιχείων ως προς την βελτίωση του.Δεν πρέπει να ήταν στα καλά του μηχανικά,διότι σε κάθε πάτημα δικό μου,έτρωγε τις κολώνες της ζωής του,τόσο πολύ που λυπήθηκα την βενζίνη που χάλασα...

koni
12-12-2010, 12:33
Συνήθως, την περίοδο των εορτών,ο κόσμος μοιράζει χαρές.Εσύ, ακόμα και αυτές τις άγιες ημέρες,μοιράζεις πόνο!!!Βλέπω ότι τα σεμινάρια ''kontromania'' 2010 έπιασαν τόπο!
Ν Ο Μ Ε R C Y!!!

MGL
12-12-2010, 12:42
Αχαχαχαχαχα.Εγώ κοιμόμουν όρθιος εκείνη την ώρα,δεν φταίω εγώ.Αυτός κόλλησε απο πίσω μου και μου έκανε ένα προκλητικό προσπέρασμα απο δεξιά,απο εκεί και ύστερα η συνέχεια ήταν γνωστή...

anakin4321
12-12-2010, 17:17
το γραφω στα turbo flavor λογω αντιπαλου!
με grande punto abarth μονο τελικο,απο 1ες για 500m 2 kενα μπροστα εγω!!!Μανο ετοιμασου!!!
βιντεο στο 0:15 http://www.youtube.com/watch?v=exN_h9sHRBQ

FRee-tezas
12-12-2010, 17:41
Σημερινό;
Έ ρε κέφια σήμερον!!!
Ωραίο videoνι!
Ωραίος κ ο Μήτσος!!

(To CRX του Κύπριου έπαθε ζημιά; )

anakin4321
12-12-2010, 17:51
πολλα κεφια σημερον Ηλια!!!
τουρμποκαιρος κ ηλιος!!!
του κυπριου καιει λαδια γι αυτο κ το ντουμανι!

top gun power
12-12-2010, 20:47
εμενα μου αρεσει που λεει ενας "τωρα παταει ενα κοκκινο ραλλυ με ενα ασπρο!!!"
χαχαχαχαχαχ

DjSeries
13-12-2010, 00:56
στο 2:40 τις άρπαξε καλά το εβο...ωραίος ο ράλλος!

manost-jet
13-12-2010, 15:41
Λοιπόν Δημήτρη σου άσχημα νέα με αυτό το Πουντο οπού άνοιξες είναι 160hp και επειδή το ξέρω το παλικάρι από το club έκανα και εγώ ένα πάτημα μαζί του πριν 25 μέρες και έφαγε αρκετά, την άλλη εβδομάδα θα είμαι λογικά ψηλό έτoιμος....

και για να σου λυθεί η απορία στης 3 για 4 ήμουνα 3 με 4 αμάξια μπροστά

MGL
13-12-2010, 15:53
@anakin4321 & manost-jet

Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια κύριοι!!Τις διαφορές σας θα τις λύσεις μόνο ο δρόμος...Μόλις ετοιμάσει το αμάξι ο Μανώλης, κανονίστε άνοιγμα και ειδοποίηστε μας για να πάρουμε μάτι.

anakin4321
13-12-2010, 16:45
Λοιπόν Δημήτρη σου άσχημα νέα με αυτό το Πουντο οπού άνοιξες είναι 160hp και επειδή το ξέρω το παλικάρι από το club έκανα και εγώ ένα πάτημα μαζί του πριν 25 μέρες και έφαγε αρκετά, την άλλη εβδομάδα θα είμαι λογικά ψηλό έτoιμος....

και για να σου λυθεί η απορία στης 3 για 4 ήμουνα 3 με 4 αμάξια μπροστά
οσο κ εγω δηλαδη!!!(μετα τη γεφυρα ανοιξε κ αλλο η διαφορα...)

@anakin4321 & manost-jet

Tα πολλά λόγια είναι φτώχεια κύριοι!!Τις διαφορές σας θα τις λύσεις μόνο ο δρόμος...Μόλις ετοιμάσει το αμάξι ο Μανώλης, κανονίστε άνοιγμα και ειδοποίηστε μας για να πάρουμε μάτι.
ποιες διαφορες ρε τωρα που το πηγε 200+???τωρα θα παταει με 20vt φπε o Μανος απ οτι μου πε!Οποτε μαλλον εσεις εχετε διαφορες να λυσετε!!!

παρολαυατα ενα αντρικο σταση-400 μου το υποσχεθηκε ο Μανος...:cool:

MGL
13-12-2010, 17:57
A) Δεν έχει πάει ακόμα 200 άλογα.Είναι ακόμα στην διαδικασία στρωσίματος,αλλαγής εξάτμισης και ρύθμισης του προγράμματος.Άρα αναμένουμε τα άλογα που θα βγάλει

Β) Εσύ πιστεύεις οτι έχει νόημα άνοιγμα με ένα 20vt 1ου σταδίου;;;;;;Εγώ πάλι πιστεύω πως όχι.Εκτός οτι στην καλύτερη μας χωρίζουν 50 άλογα και 400cc είναι και πιο βαρύ το Punto.Aρα...last year.Eδώ ο ΚΟΝΙ έχει ανοίξει με Punto t-jet με 2,5αρα και έφαγε τον άμπακο το Punto,λές να έχει ελπίδες με την Vl36;;;

Γ) Παρολαυτά, ο δρόμος είναι αμείλικτος δικαστής!!Μόλις το φτιάξει θα το δοκιμάσουμε το ποντίκι.

nive
13-12-2010, 22:32
A) Δεν έχει πάει ακόμα 200 άλογα.Είναι ακόμα στην διαδικασία στρωσίματος,αλλαγής εξάτμισης και ρύθμισης του προγράμματος.Άρα αναμένουμε τα άλογα που θα βγάλει

Β) Εσύ πιστεύεις οτι έχει νόημα άνοιγμα με ένα 20vt 1ου σταδίου;;;;;;Εγώ πάλι πιστεύω πως όχι.Εκτός οτι στην καλύτερη μας χωρίζουν 50 άλογα και 400cc είναι και πιο βαρύ το Punto.Aρα...last year.Eδώ ο ΚΟΝΙ έχει ανοίξει με Punto t-jet με 2,5αρα και έφαγε τον άμπακο το Punto,λές να έχει ελπίδες με την Vl36;;;

Γ) Παρολαυτά, ο δρόμος είναι αμείλικτος δικαστής!!Μόλις το φτιάξει θα το δοκιμάσουμε το ποντίκι.

Αυτό ακριβώς λίγες φορές έχουμε δει ό,τι να`ναι?
Πάντως και`γω πιστεύω πως με ibiza πρώτο στάδιο ακόμη και με light ρυθμίσεις δεν θα`χει νόημα.

manost-jet
13-12-2010, 23:51
1.)ακόμη είναι άστρωτο οπότε θα περιμένω να κάνω τα χιλιόμετρα και μετά
2.)τα πόσα θα πάει είναι standar με αυτή την τουρμπίνα

από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο άλλα πράγματα οπού θα ξέρω λογικά την άλλη εβδομάδα...

το εργο anakin4321 & manost-jet το έχουμε δει άπυρες φόρες άπλα με τον Δημήτρη γουστάρουμε αυτό που οδηγαμε και όλα παίζουν αφού κάνουμε διάφορα πράγματα στα αυτοκίνητα....

anakin4321
14-12-2010, 03:00

με τα δικα σας που ειναι γυρω στα 250 πιστευω δεν θα χει νοημα,με ενα απλο φρ ομως φπε γυρω στα 200 ναι....ο κονι με εκεινο το πουντο στο ζαχο ενα κενο διαφορα δεν ειχαν η θυμαμαι λαθος?

MGL
14-12-2010, 10:39
Περίπου τόση διαφορά είχαν.Δημήτρη και εμείς απλό ΦΠΕ είμαστε!!!Δεν έχουμε ούτε μπέκ-μαφ,ούτε υβρίδια,ούτε γούεστ,ούτε τίποτα.Εσύ μιλάς να ανοίξει με ένα Fr που φοράει μόνο πρόγραμμα και αυτό ψιλοχαλαρό εξαιτίας έλλειψης κούλερ/εξάτμισης.

TAKISWRC
14-12-2010, 20:59
Μανο απροβληματιστω το εργαλειο και να το χαρεις στα τερματα!Να παραθεσω και εγω το πατημα μου με ενα πουντο.Ειχα πετυχει ενα στο ΟΧ και το παλικαρι μου ειχε πει οτι ειναι 180 αλογα πατησαμε 2ρες πανω απο 4χιλ και ημουν χαλαρα μπροστα και δν συνεχισαμε!Το πουντο ποσα κιλα ειναι αληθεια?Θα ηταν καλο να δοκιμαζαμε με ενα 20ντ οπως το δικο μου που δεν ειναι ολοκληρωμενο και σιγουρα ειναι πισω,απο αλλα ιβιζα 1 σταδιου οπως του Μανου (ΜΓΛ).

anakin4321
14-12-2010, 21:41
1190 ειναι το απλο,1250 παει με ηλιοροφες κ φουλ εξτρα.

manost-jet
14-12-2010, 23:03
Είναι 1250 λέει το δικό μου...
Κάτι που ξέρω καλά στο αμάξι το δικό μου είναι ότι δόξα τον Αλαχ χαχα στα χαμηλά 2-3 είναι αρκετά δυνατό ακόμη και με τα δικά σας είμαι καλά από εκεί και πέρα μόλις κουμπώνετε 4 (και στα τελειώματα της 3 για 4) φευγετε 3 με 4 αμαξια και σίγουρα μπορεί και πάρα πάνω...

κάτσε να τελειώσει τρελέ και θα δούμε ποσά θα βγάλει και πόσο ροπή θα βγάλει όπου για μένα αυτό με ενδιαφέρει ποιο πολύ και μετα εδω ειμαστε Τακαρε (τουμπανο koni τρεμε χαχαχαχα)5 μήνες σου λέω...χαχαχα

scoupegt
14-12-2010, 23:40
Μανο απροβληματιστω το εργαλειο και να το χαρεις στα τερματα!Να παραθεσω και εγω το πατημα μου με ενα πουντο.Ειχα πετυχει ενα στο ΟΧ και το παλικαρι μου ειχε πει οτι ειναι 180 αλογα πατησαμε 2ρες πανω απο 4χιλ και ημουν χαλαρα μπροστα και δν συνεχισαμε!Το πουντο ποσα κιλα ειναι αληθεια?Θα ηταν καλο να δοκιμαζαμε με ενα 20ντ οπως το δικο μου που δεν ειναι ολοκληρωμενο και σιγουρα ειναι πισω,απο αλλα ιβιζα 1 σταδιου οπως του Μανου (ΜΓΛ).

Ρε τακαρε με τι punto πατησες?Gt ή t-jet??

koni
15-12-2010, 00:19
manosT-jet:Κοίτα να χαρείς το αμάξι σου και άσε τις κόντρες!!!
Σημείωση:Ο ήχος απο την εκτονωση της σκάστρας του μπορεί να προκαλέσει ονείρωξη ακόμα και σε πεθαμένο!

takisFR
15-12-2010, 11:37
Κοίτα να χαρείς το αμάξι σου και άσε τις κόντρες!!! ωπ, μηπως καποιος φοβαται?? κανει τον κινεζο?? χαχααχα....

TAKISWRC
15-12-2010, 13:51
Μπαμπη με t-jet ειχα πατησει αν ηταν με gt δν θα το εγραφα καθολου αφου για t-jet μιλαμεεεεε....!Πρωτα παει η χαρα της βολτας και η διασκεδαση του κατοχου με το αμαξι και μετα ολα τα αλλα(κοντρες κλπ)!

manost-jet
15-12-2010, 17:05
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια λογικά την αλλη παρασκευή θα είμαι έτoιμος για όλα και το Σάββατο πάω δυναμόμετρο οπότε σε 10 μέρες θα είμαι κομπλέ

Δες πρόγραμμα που έχουμε βγάλει να γελάσεις χαχαχα

Τρίτη=συνεργείο για τα τελευταία κόλπα
Τετάρτη=εξάτμισα και το απόγευμα στον προγραμματιστή
και Σαββάτο= δυναμόμετρο

MGL
15-12-2010, 17:19
Τετάρτη γιατί θα πάς στον προγραμματιστή σου;;Δεν θα το ρυθμίσεις πάνω στο δυναμόμετρο;;;Βέβαια και απο θέμα χρόνου δεν βλέπω να σου τελειώνει την εξάτμιση την ίδια μέρα ο Πέτρος...

Magdem
15-12-2010, 19:14
και το αλλο σαββατο ειναι χριστουγεννα!!!

roumanos
19-12-2010, 10:07
εχω ενα φιλο που αγορασε ενα αστρα οπσ μεταχ και με ρωτησε αν ξερω κανα αξιοπιστο τροπο να μετρησει ρεπριζ στο αμαξι και 0-100. Εγω περα του κλασικου χρονομετρου χειρος δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο. Περα απο αυτο με ρωτησε κατι που δεν ειχα σκευτει, με ρωτησε για πχ σε μια μετρηση για 80-110 αυτοι που κανουν τις μετρησεις, ξεκινανε να πατανε με τερμα το γκαζι απο τα 40 ας πουμε και περιμενουν να μετρησουν απο τα 80-110 το χρονο( με τουρμπινα στο φουλ εκεινη τη στιγμη), η πανε σταθερα μεχρι τα 80 και οταν φθασουν στα 80 ( τουρμπινα χαλαρη ισως και με υποπιεση)σανιδωνουν μεχρι τα 110? Μου λεει οτι λογικα πρεπει να εχει μεγαλη σημασια αυτο γιατι εκτως απο την καθυστεριμενη αποκριση του γκαζιου που θα υπαρχει λογικα αν το σανιδωσει στα 80, αλλη πιεση θα υπαρχει στην τουρμπινα οταν θα φθανει στα 80 ξεκινωντας δυνατα απο χαμηλα και αλλη αν πατησει τερμα στα 80 οποτε και αλλος χρονος.

TAKISWRC
19-12-2010, 17:49
Οταν σανιδωνεις απο λιγα χιλιομετρα και με λιγες στροφες τρωει καταπονισει το μοτερ...Γιατι δν κανει και τα 2 και οποιο γραψει τον καλυτερο χρονο το κραταει?

roumanos
19-12-2010, 18:40
μα ετσι κοροιδευει τον εαυτο του, το θεμα ειναι να κανει αυτο που πλησιαζει στην πραγματικοτητα. παντως στις 2 αυτες περιπτωσεις σιγουρα θα υπαρξει διαφορα χρονου. Θυμηθηκα ενα φιλικο ανηγμα που εκανα πριν λιγες μερες με ενα κουπρα το οποιο ηταν ανηγμα της πλακας και αυτο γιατι τον πετυχενω στο φαναρι μηλαμε, αυτος δηλωνει τα ιδια με εμενα και με το πρασινο φυγαμε κανονικα χωρις να κοντραριστουμε , εγω μετα απο κανα 50αρι μετρα και ενω ημουν αρκετα μπροστα και με τριτη ταχυτητα μεσα λεω δεν τον περιμενω να με φθασει και να πατησουμε απο ρεπριζ... του κανω νευμα και πατουσα γυρω στα 60 με τριτη και οπως καταλαβενεις δεν ειχα πιεση αλλα υποπιεση..... αφου τον περιμενα αυτος γκαζωσε απο πισω και ηρθε με φορα μπορει να ειχε και 2αρα μεσα και οταν με εφθασε τοτε πατησα εγω και φουσκοσε η τουρμπινα με αποτελασμα να μου κανει 2 αμαξια για πλακα, Βεβαια η διαφορα κληδωθηκε εκει μολις ανεβηκα και εγω και μεχρι τα 160 πηγεναμε ετσι και δεν τον καληψα παρολο που περιμενα να τον μαζεψω επειδη αυτος ηταν 2καβαλος. Μετα τα εκανα μανταρα γιατι τεταρτη ξεχασα να βαλω και μπηκε ο κοφτης.... κριμα ηταν καλη ευκαιρια να κοντραριστω με ενα ιδιο κουπρα, μετα αυτος εφυγε και ετσι δεν εβγαλα κανενα ασφαλες συμπερασμα. Εγω το αμαξι τα γνωστα δηλ ρεβο 1 και με τα πισω καθησματα μεσα, αυτος ρεβο1 και 2καβαλος. Οπως καταλαβενεις αλιως θα ηταν αν παταγαμε με τις ιδιες συνθηκες, ετσι και αυτος με το οπελ αλλους χρονους θα κανει αν το γκαζωσει απο χαμηλα και αλλους απο τα 80 για πχ, το θεμα ειναι οταν αναφερονται σε χρονους ρεπριζ και αξιολογουν ενα αμαξι τουλαχιστον στα τουρμπατα που παιζει ρολο η πιεση της τουρμ τη δεδομενη στιγμη ....πως μετραν?

TAKISWRC
19-12-2010, 22:17
Σιγουρα παιζει ρολο η πιεση,αλλα δν ειναι κατι τραγικο να δοκιμασει και με τους 2 τροπους πολυ απλο και μη χρονοβορο.Και αν δει ποσο κανει τα 80-110 τι θα καταλαβει δλδ αν ειναι φιαγμενο ή οχι ή σε τι κατασταση ειναι?