PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΑΠΑΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

DEVIL is RED
02-01-2007, 15:47
Μολις προχτες διαπυστωσα πως οταν κλειδωνω το αμαξι η ταπα της βενζινης παραμενει ανοιχτη (το πορτακι). Αραγε ειναι φυσιολογικο αυτο; γιατι ειχα την εντυπωση πως με το που κλειδωνω το αμαξι κλεινει και αυτη (κλειδωνω απο το χειρηστηριο που εχει μαζι με το κλειδι) οπως κλεινουν μαζι ολες οι αλλες κλειδαριες . μηπως δεν εχει κλειδαρια το πορτακι;;
τελικα με το κλειδι κλειδωσα την ταπα που ξεβυδωνουμε για να μπει η βενζινη(ολο αυτον τον καιρο την ειχα ξεκλειδωτη νομιζοντας πως κλειδωνει το πορτακι)
Μπορειτε να μου πειτε τι συμβαινει σε σας; πως κλειδωνεται το πορτακι της βενζινης;;

killbill
02-01-2007, 15:52
Mα το πορτακι δεν εχει τιποτα πανω να κλειδωνει . Σε ολα πρεπει να κλειδωσεις την κλειδαρια που υπαρχει πανω στην ταπα . Τυχερη ησουν τοσο καιρο που δε στην εκανε κανενα καλοπαιδο

DEVIL is RED
02-01-2007, 16:00
ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΕΙΧΕ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΙΤΙΚΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΤΟ ΠΟΡΤΑΚΙ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΠΡΟΥΓΟΥΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 2000 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΟΡΤΑΚΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΤΑΠΑ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ;;;
ΑΡΑ ΣΤΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΙΒΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΩ....

killbill
02-01-2007, 16:06
Ακριβως :cool:

@ngel
02-01-2007, 16:18
Ιωάννα, νομίζω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το κλειδώνεις... ;)

Sibizoula
02-01-2007, 16:27
ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΠΟΡΤΑΚΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Η ΤΑΠΑ ΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ;;;

Δεν χρειάζεται να κατεβαίνεις.. στο κάνει το παιδί του βενζινάδικου ...(εαν βάζεις και σε συγκεκριμένο .. δεν σε ξεχνούν .. :p :p )

Fantomas
02-01-2007, 16:54
Δεν χρειάζεται να κατεβαίνεις.. στο κάνει το παιδί του βενζινάδικου ...(εαν βάζεις και σε συγκεκριμένο .. δεν σε ξεχνούν .. :p :p )

εγώ πάντα κατεβαίνω γιατί

α) Δεν εμπιστεύομαι κανένα βενζινά.

β) Μπορεί να σου γρατζουνίσει με την μάνικα την λαμαρίνα στο σημείο της τάπας!! :mad:

@ngel
02-01-2007, 17:07
Κι εγώ κατεβαίνω πάντα...

Sibizoula
02-01-2007, 17:25
Τι να σας πώ παίδες ...εμένα μου το προσέχουν πάντως... άσε που όλο κουπόνια για δωρεάν πλύσιμο μου δίνουν !!!:p

kpilidis
02-01-2007, 18:01
οντως... δεν εχει κλειδαρια εκει, παρα μονο εαν κλειδωσεις την ιδια την ταπα..

εγω προσωπικα δεν την κλειδωνα ποτε..

Indiabolo
02-01-2007, 18:35
2001 rullezz....ολα κλειδώνουν αυτόματα....

akops
02-01-2007, 18:56
Εγω την κλείδωνα...μεχρι που διαπίστωσα...οτι οι βενζινάδες..κατάφερναν και την άνοιγαν...παρά το κλειδωμα!!!!!!
Συνεπώς...με λίγη παραπάνω δύναμη...φαίνεται οτι το κλείδωμα της σπάει μια και καλή!!!

Πλέον βέβαια..δεν την κλειδώνω..καθόλου...αφού δεν υπάρχει διαφορά...:-)

manager
02-01-2007, 23:38
Μα όταν είναι κλειδωμένη γυρνάει συνεχώς δεν "βρίσκει" κάπου.Πως την ανοίγουν;.Παρόλα αυτα οπώς είπαν και παραπάνω δεν θα στην κάνει ο βενζινάς τα καλόπαιδα θα στην κάνουν οπότε εκείνα δεν ξέρουν κόλπα,γιατι να τους σερβίρω το φαι στο πιάτο;)

TSAKHS-EVIA
02-01-2007, 23:46
:eek: - κλεψιμο βενζινης με σωληνακι ειναι κολπο δεκαετιων '70-80 δεν νομιζω να "ανοιγουν" ταπες για αυτην την δουλεια ,ειναι πιο ευκολο πλεον να στο βουτηξουν και να πανε βολτα ή για καμια παρανομη δραστηριοτητα παρα να κατσουν να κανουν "τραμπα" λιγη βενζινη

kpilidis
03-01-2007, 00:15
:eek: - κλεψιμο βενζινης με σωληνακι ειναι κολπο δεκαετιων '70-80 δεν νομιζω να "ανοιγουν" ταπες για αυτην την δουλεια ,ειναι πιο ευκολο πλεον να στο βουτηξουν και να πανε βολτα ή για καμια παρανομη δραστηριοτητα παρα να κατσουν να κανουν "τραμπα" λιγη βενζινη
ρόδα τσάντα και κοπάνα μου θυμισες τώρα!!!:p

Sibizoula
03-01-2007, 00:17
εγω προσωπικα δεν την κλειδωνα ποτε..
εσένα πρέπει να σου κλέψουν την βενζίνη τίποτα πιτσιρίκια κανα βράδυ να δείς εσύ ...:lauphing :lauphing :lauphing :lauphing
ούπς τώρα είδα όλα αυτά που γράψατε ...... δεν πειράζει .. και εγώ μαζί ...:p :p :p

brwmogazos
03-01-2007, 00:27
Και εγω την κλειδωνω παντα...και παντα κατεβαινω κατω και τους ζηταω να μην μου τρεξουν την βενζινη με την μανικα οταν την βγαζουν και παντα με κοιτανε με απορια.Εχω πλεον συνηθισει και τους γραφω στα καλαμπαλικια μου...

Πριν μερικες βδομαδες γεμιζα αθηνα και η θειτσα εκει λεω χλωμο το κοβω να κανει βλακεια....τραβαει την μανικα και βενζινη παντου...ταπα και στο φτερο ετρεξε κανονικοτατα...Ποσα κιλα ζωο μπορει να ειναι?

πηγα σπιτι σφαιρα και εριξα νερο...εννοειται πως δεν το τριβεις και το σκουπιζεις γιατι ειναι πολυ πιθανο να θαμπωσει...

βασικα παντα εγω την εβγαζα+ στραγγιζα την μανικα αλλα πολλες φορες μου λενε δεν κανει να το κανει ο πελατης :p

ασε που πολλες φορες και να τους το πεις να την στραγγισουν σου αφηνουν μερικες σταγονες στο πλαστικο....τι διαβολο? Ουτε να την ΤΙΝΑΖΟΥΝ δεν ξερουν?:D

kpilidis
03-01-2007, 00:44
θέλουν και βοηθεια στο τιναγμα τωρα!?!?!? λολ?! ?!?!??!?!?!? :lauphing

παναγιωτα τωρα πλέον δεν μπορουν!! κλειδωνει! :lauphing

Indiabolo
03-01-2007, 01:23
.........αφηνουν μερικες σταγονες στο... ..τι διαβολο? Ουτε να την ΤΙΝΑΖΟΥΝ δεν ξερουν?
:tu:tu:tu.........(xmm ti paizei???)
:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl
(just kiddng)...

killbill
03-01-2007, 03:05
Παιδια το θεμα δεν ειναι να σου κλεψουν τη βενζινη... Εαν ριξεις κατι στο ρεζερβουαρ , -πχ εγω εχω ακουσει για ζαχαρη- μπορει να κανεις αρκετη ζημια στο μοτερ . Και υπαρχουν αρκετααααα καλοπαιδα που το θεωρουν πλακα και το κανουν

Biliou
03-01-2007, 04:03
Άμα είσαι από αυτούς που φουλάρουνε μια φορά κ μετά ξεχνάνε να ξαναβάλουνε, δεν νομίζω να μην έχει νόημα να κλειδώνεις, αλλά αν είσαι σαν κ εμένα πχ, φτωχός πλην δραστήριος (χιλιομετρικά) κ βάζεις 10-15 ευρά τη φορά είναι πολύ σπάσιμο κάθε λίγο κ λιγάκι να κατεβαίνεις να ξεκλειδώνεις...
Οπότε unlocked 4 me too απ'οτι καταλάβατε...

brwmogazos
03-01-2007, 10:56
Καλα αμα φας ζαχαρη κλαις το μοτερ.

Το εκαναν σε ενα παλικαρι με σουπερσπορτ μηχανακι τωρα τελευταια και παει το μοτερ...

Άμα είσαι από αυτούς που φουλάρουνε μια φορά κ μετά ξεχνάνε να ξαναβάλουνε, δεν νομίζω να μην έχει νόημα να κλειδώνεις, αλλά αν είσαι σαν κ εμένα πχ, φτωχός πλην δραστήριος (χιλιομετρικά) κ βάζεις 10-15 ευρά τη φορά είναι πολύ σπάσιμο κάθε λίγο κ λιγάκι να κατεβαίνεις να ξεκλειδώνεις...
Οπότε unlocked 4 me too απ'οτι καταλάβατε...

Και γω ρε φιλαρακι 10 -15 βαζω παντα γιατι μου κακοφενεται, ασε που δεν ρεει και το χρημα...

αλλα παντα την κλειδωνω.

Βασικα τι τακτικη ειναι αυτη που ακολουθεις? Ακυρη.

και θα σου αποδειξω.

λες οτι την αφηνεις ξεκλειδωτη γιατι θα ξανακατεβεις να βαλεις.

( Γ Ρ Η Γ Ο Ρ Α Ο Ι Γ Υ Ν Α Ι Κ Ε Σ Τ Ο Υ Κ Λ Α Μ Π Ν Α ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΜΑΤΙΑ)

Δηλαδη οταν πας προς αφοδευση δεν σκουπιζεις τον ποπο σου γιατι θα ξανα αφοδευσεις μετα απο καποιες ωρες?:tu :p

( ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ΡΕ):p

TSAKHS-EVIA
03-01-2007, 15:56
:cool: - η ζαχαρη μεσα στην βενζινη καιγεται μαζι με αυτην αλλα γινεται κομματια σκληρου σωματος [με πολυ ασχημη μυρωδια απελευθερωση διοξειδιου] με αποτελεσμα το μοτερ να κολλαει ,ειναι 100% κινδυνος και δεν το καταλαβαινεις με τιποτα μεχρι το "γκραου" γιατι παει στον πατο του ρεζερβουαρ δεν επιπλεει - θυμαστε το εκαναν στα τρακτερ τοτε στα Τεμπη με τους αγροτες σαν αντεκδικηση ?
η βενζινη δεν ειναι ασετον καθαρο ή ξυλενιο οπου δεν κανει να σκουπιστει παρα μονο να ξεπλυθει με νερο ,το σωστο ειναι με βαμβακερο πανι και μετα με λιγο καθαριστικο τζαμιων να μην μεινει ιχνος πανω στην λαμαρινα

akops
03-01-2007, 16:05
Καλα ρε παιδια...και το φίλτρο βενζίνης τι κάνει????
Ο ρόλος του δεν είναι να φιλτράρει την βενζίνη...απο "ανεπιθύμητα" σωματίδια..οπως πχ η ζάχαρη...??

TSAKHS-EVIA
03-01-2007, 16:10
:cool: - η ασπρη ζαχαρη δεν περνα αυτουσια μεσα σαν κοκκος (!) ενα μικρο ποσοστο διαλυεται στο καυσιμο και αλλαζει την χημικη συσταση της βενζινης με αποτελεσμα η καυση να ειναι κατα μεγαλο ποσοστο ατελης και με καταλοιπα που ειπα πιο πανω ,αυτο εχει σαν αποτελεσμα αυξημενη τριβη πιστονιων πανω στον κυλινδρο συν προαναφλεξη και το μοτερ μετα απο ρεταρισμα παραδινει πνευμα
ειναι υπουλη και οχι αμεσα αντιληπτη η δολιοφθορα αυτη ,αν εισαι εν κινησει τοτε καηκες ειναι σαν τα διχρονα που αν παθαινε ζημια η αντλια λαδιου ή η βαλβιδα Reed τοτε εκανες οχταρια με τον πισω τροχο μπλοκαρισμενο και το μοτερ κολλημενο (!)
- αλλοι εριχναν μεσα στα τεποζιτα απο τις μηχανες ζαχαρη αχνη η οποια ελειωνε πολυ πιο ευκολα απο την ασπρη και το κολλημα του μοτερ ερχοταν πιο συντομα δυστυχως για το θυμα

mixop
03-01-2007, 20:57
εγω θα ρωτησω κατι αλλο...μονο η ζαχαρη κανει αυτη τη βρωμοδουλεια? αν ριξουμε κατι αλλο, πχ αλατι... κανει την ιδια ζημια?

TSAKHS-EVIA
03-01-2007, 21:06
:fear - αυτα ειναι κολπα Πρακτικης και οχι εφαρμογες Χημικων ,καποτε εσπαγαν ναφθαλινη μεσα στο ρεερβουαρ για περισσοτερα οκτανια και μετα για σαμποταζ εφαρμοζαν αυτο με την ζαχαρη αρα για να εχουν μεινει στην ιστορια παει να πει οτι εχουν καποια βαση αφου υπαρχουν περιστατικα θυματων - το θαλασσινο και το λασπονερο κανει την ιδια ζημια αλλα αυτο συνηθως γινεται απο αναρροφηση της εξατμισης λογω πλημυρρας και τετοια

Ibizoni
04-01-2007, 18:39

Ehm...oi ginaikes einai alitheia oti ehete mia alergia sto na katevainete na anoigete tin tapa...:beach

Ego panta xekleidoto to eho giati i roda.tsanta kai kopana pethane...alla tora pou eipate gia tin zahari...:(

brwmogazos
04-01-2007, 19:31
To filtro οπως και καθε φιλτρο φιλτραρει το ρευστο απο ΚΟΜΜΑΤΙΑ, γρεζια, και τετεοια μεγαλα σωματηδια, αν κατι ειναι διαλυμενο μεσα στο νερο δεν μπορει να φιλτραριστει λοιπον.

Στο σκαφος που εχουμε εχουμε υδατοπαγιδα.

ΑΥτο λειτουργει σαν buffer καυσιμου, εχει σαν λεκανιτσα που στο κατω μερος μενει το νερο που ειναι βαρυτερο..πρεπει να το κοιτας που και που...βεββαια αλλου παππα ευαγγελιο αυτο με την υδατοπαγιδα.

TSAKHS-EVIA
04-01-2007, 19:36
:rolleyes: - και τα Diesel εχουν αλλα ........

Biliou
05-01-2007, 00:27
Και γω ρε φιλαρακι 10 -15 βαζω παντα γιατι μου κακοφενεται, ασε που δεν ρεει και το χρημα...

αλλα παντα την κλειδωνω.

Βασικα τι τακτικη ειναι αυτη που ακολουθεις? Ακυρη.

και θα σου αποδειξω.

λες οτι την αφηνεις ξεκλειδωτη γιατι θα ξανακατεβεις να βαλεις.

( Γ Ρ Η Γ Ο Ρ Α Ο Ι Γ Υ Ν Α Ι Κ Ε Σ Τ Ο Υ Κ Λ Α Μ Π Ν Α ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΜΑΤΙΑ)

Δηλαδη οταν πας προς αφοδευση δεν σκουπιζεις τον ποπο σου γιατι θα ξανα αφοδευσεις μετα απο καποιες ωρες?:tu :p

( ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΒΑΡΑΤΕ ΡΕ):p

:rofl :rofl :rofl :rofl

To βασικότερο είναι ότι βαριέμαι κ ότι πιστεύω ότι ο Καρέας είναι ακόμα "καλόφημη" περιοχή:tu :tu

Indiabolo
05-01-2007, 00:30
Ασε και η Νέα Σμυρνη ντεμέκ καλή περιοχή ήταν....και θυμασα τότε στο μίτινγκ που μου έσπασαν τα φρυδάκια τα μου@!$%@!%^$^#$^!&$!^#$^#

TSAKHS-EVIA
10-01-2007, 01:03
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20060908172220AAphgto

:cool: - τι λεγαμε για την ζαχαρη στο ρεζερβουαρ ?

fr-giannis
13-09-2010, 14:13
παιδες τα φωτα σας. οταν γυρναω το κλειδι της ταπας για να κλειδωσει αυτη δεν γυριζει τρελα που σημαινει οπως και να το γυρισω παραμενει ανοιχτη, εχουμε κανα σχεδιο πως ανοιγει να την φτιαξω?

fr-giannis
11-11-2010, 11:57
λοιπον η ταπα ανοιχτηκε και ειναι σπασμενο ενα δοντακι,θα ρωτησω αντιπροσωποια αν γινεται να βρουμε δοντακι, ο μηχανισμος ειναι απιστευτα απλος,παραθετω φωτο: http://img830.imageshack.us/i/pb111021.jpg/το δοντάκι
http://img573.imageshack.us/i/pb111022.jpg/ το κατω μέρος της τάπας
http://img820.imageshack.us/i/pb111023.jpg/ ο μηχανισμος που στο εσωτερικο του μπαινει το κλειδι
http://img202.imageshack.us/i/pb111024.jpg/ το πανω μερος της ταπας

bpel86
11-11-2010, 19:51
φιλε μου επειδη εχω παρομοιο προβλημα θα μπορουσες να περιγραψεις πως ανοιξες την ταπα?

fr-giannis
11-11-2010, 20:13
τελικα δεν βρηκα η αντιπροσωπεια κανει την παπια και θελει 70αρα για ολοκληρη,αλλα θα ψαξω στα μεταχειρισμενα
λοιπον το ανοιγμα εχει ως εξης: βγαζεις το λαστιχακι της ταπας που την περιβαλει(απο τη μεσα μερια)
και με ενα ισιο κατσαβιδι προσπαθεις να την σηκωσεις απο μεσα ωστε να ξεκουμπωσει,εχει 4 κλιπακια που την κρατανε και αυτο ηταν,
προσοχη να βαλεις το κλειδι επανω για να μην σου φυγουν τα ελατηριακια και τα λαμακια που ειναι στον αφαλο,αν θες να βγαλεις το κλειδι απλα τυλιξε τον αφαλλο με ταινια και μετα βγαλε το κλειδι
να ευχαριστησω επισης τον Ηγετη που μου ειπε την αρχη!

izi
12-11-2010, 22:12
Έιχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την τάπα και έκανα ακριβώς το ίδιο.Έμενα το σπάσανε τα παιδιά του βενζινάδικου.Άπο ότι κατάλαβα σπάει όταν γυρίζεις το κλειδί για να την ξεκλειδώσεις και δεν το γυρίζεις μέχρι τέρμα, τότε ο αφαλός δεν έχει τραβήξει μέχρι πίσω το δοντάκι αυτό με αποτέλεσμα να ακουμπάει ακόμα στα δόντια που συνεργάζεται όπως φαίνεται στις φώτο του Γιάννη, έτσι ζορίζεται από την πίεση του ελατηρίου(είναι απίστευτα σκληρό!!!) που τραβιέται από τον αφαλό από την άλλη βρίσκει κόντρα στα δόντια και σπάει.Επειδή την έπαθα ξανά θα πάω απο βδομάδα στο ΤΕΙ μου και θα το κάνω σιδερένιο.Α τα λαμάκια που λες και να βγουν δεν πειράζει και σε άλλες θέσεις να τα βάλεις πάλι το κλειδί μπαίνει.Δυστηχώς δεν είναι ασφαλείας οι κλειδαριές στα ρεζερβουάρ μας, το έχω δοκιμάσει και ισχύει.Τα ελατήρια είναι πιο σημαντικά γιατι πιέσουν τα λαμάκια τα οποία έχουν μεγάλη ανοχή και απλά συγκρατούν το κλειδί.Μας γδύνουν κανονικά οι εταιρείες.

izi
13-11-2010, 11:21
Σήμερα έμαθα ότι και ένα φιλαράκι με cordoba έπαθε το ίδιο την προηγούμενη βδομάδα.Σε αυτόν την σπάσανε για την βενζίνη!!!Και σε αυτόν η SEAT του είπε ότι κανει 70ευρώ και θα περιμένη κάνα μήνα γιατί θα έρθει από Ισπανία!Έλεος όλες οι τάπες ανοίγουν με όλα μας τα κλειδιά και δεν έχουν τάπες στις αντιπροσωπείες?Επειδή ξενέρωσε το παλικάρι μου είπε ότι βρήκε ιμιτασιόν με 15ευρώ και κλειδί δικό της!!!Θα πάω από κοντά να την δώ γιατί δεν με χαλάει μια δεύτερη με κλειδί!Η δεύτερη που έχω τώρα ευεδρική είναι χώρις κλειδάκι.

fr-giannis
13-11-2010, 17:30
αμα φτιαξεις δοντακι μεταλλικο ενδιαφερομαι και γω

izi
13-11-2010, 18:18
Από Τρίτη που θα κατέβω στο ΤΕΙ θα το ψάξω.Γίνεται είναι πολύ εύκολο αλλά πρέπει να πρήξω λίγο τον καθήγητη μου, αυτό θα είναι το μοναδικό κόλλημα.αν το κάνω θα ανεβάσω και φώτος.

fr-giannis
14-11-2010, 01:07
πρηξε τον να φτιαξεις κανενα παραπανω να παρουμε και μεις!!!

frpanagos
15-11-2010, 22:00
και εμενα εχει χαλασει η ταπα.τη περιμενω ηδη 15 ημερες απο την ισπανια και οπως φαινεται θα τη περιμενω για πολυ ακομα..

izi
15-11-2010, 22:15
Για πιο λόγο να έρθει από Ισπάνια?Ας έχουν στοκ στις αντιπροσωπείες!!!Βασικά το γνωρίζουν ότι ανοίγουν όλες με το ίδιο κλείδι???Στο τέλος του χρόνου που θα πάω για service θα τους ρωτήσω.Ε ρε γλέντια να μην το γνώριζουν!!!

fr-giannis
16-11-2010, 01:08
Πανάγο, ποσο σου ειπαν τα μαλλι? 70άρι? μαλλον παμε για ψαξιμο μεσο ιτερνετ,εχω βρειι μερικες ,ειδωμεν!!!

frpanagos
16-11-2010, 15:17
Για πιο λόγο να έρθει από Ισπάνια?Ας έχουν στοκ στις αντιπροσωπείες!!!Βασικά το γνωρίζουν ότι ανοίγουν όλες με το ίδιο κλείδι???Στο τέλος του χρόνου που θα πάω για service θα τους ρωτήσω.Ε ρε γλέντια να μην το γνώριζουν!!! διοτι δεν υπαρχει σε στοκ,ουτε στις αποθηκες στον ασπροπυργο. ως αναφορα για το κλειδι,το γνωριζουν.

Πανάγο, ποσο σου ειπαν τα μαλλι? 70άρι? μαλλον παμε για ψαξιμο μεσο ιτερνετ,εχω βρειι μερικες ,ειδωμεν!!! 67 ευρω γιαννη.

fr-giannis
27-01-2011, 00:25
σήμερα(χθες) παρέλαβα την ταπα βενζίνης μου!!!κόστος περιπου 5 ευρω και μεταφορικά κάτι λίγο παραπάνω απο 5 ευρω,πραγματικα ειμαι πολυ περηφανος με την επιλογη μου,κλειδωνει με ξεχωριστό κλειδι και δεν σκέφτομαι να βάλω τον αφαλο απο την προηγουμενη γιατι οπως ειπαν και ορισμενα παιδια εδω μεσα οτι ανοιγουν ολες με οποιοδηποτε κλειδι σεατ, η αγορα εγινε μεσω E-bay αγγλιας και μεσα σε 10 μερες περιπου ειναι εδω!!!!!το λινκ ειναι αυτο http://cgi.ebay.co.uk/SEAT-RANGE-LOCKING-FUEL-TANK-CAP-/180399321647?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a00a3322f

TAKISWRC
27-01-2011, 10:05
Δεν ανοιγουν ολες οι ταπες με καθε κλειδι σεατ.Σε μια συναντηση το δοκιμασα με τον φιλο κονι και η δικια του δεν ανοιγε με το το δικο μου κλειδι ουτε κα με αλλα που δοκιμασαμε.

izi
27-01-2011, 13:02
Όντως, από δοκιμές που έκανα δεν άνοιγε με όλα αλλά με τα μισά μου άνοιξε.Μάλλον πρέπει να μοιάζουν τα κλειδιά λίγο για να ανοίξει.Στην φώτο έχω φίλου το κλειδί και μπαίνει κανονικά.Αυτό που παρατήρησα στα λαμάκια είναι ότι γράφουν πάνω το νούμερο.Το πρώτο έχει το 1 το δεύτερο το 2 και το τρίτο-τέταρτο το 3.Τους άλλαξα καμμιά δεκαριά θέσεις και μόνο σε μια δυο δεν άνοιγε εν το μεταξύ στην άλλη φώτο τα έχω στην σειρά στον αφαλό αλλά μπαίνουν και από την πίσω πλευρά ή τα μισά από μπροστά και τα μισά από πίσω.
http://img413.imageshack.us/i/0514c.jpg/
http://img209.imageshack.us/i/0513l.jpg/

stelios nea liosa
14-03-2011, 16:06
k an den kleidwnei h tapa?????

izi
14-03-2011, 17:17
Αν δεν κλειδώνει λογικά έχει σπάσει ένα δοντάκι που είναι κάτω από τον αφαλό και κρατάει κόντρα και να κλειδώνει εκείνος, άνοιξε την να το εξακριβώσεις.Αλλαγή τάπας θες ή δοκίμασε από τρακαρισμένα αν την βρεις φθηνά να αλλάξεις αυτό το κομματάκι μόνο, είναι πολύ εύκολο ή πάρε μία ημιτασιόν με κλειδί.