PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προγραμμα σε Ibiza (6L) 1.4 16V 101HP

georgakis
29-01-2007, 09:31
Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν θέλω να ρωτήσω για πρόγραμμα τι μπορώ να κάνω για το ibiza μου μοντέλο 2003 1400κυβικά 101άλογα 16V. Επειδή πολλά και διάφορα διαβάζω εδώ μέσα και δεν βγάζω άκρη παρακαλώ πείτε μου κάτι σίγουρο. Παρακαλώ να απαντούν όσοι γνωρίζουν μόνο. Ευχαριστώ. :cool:

Αν έχετε κάποια πρόταση στείλτε μου και pm

G-P
29-01-2007, 10:14
Δεν μας λές τι κατάλαβες να σου πούμε και μεις μετα...
γιατι δεν εισαι και πολύ συγκεκριμενος...
άσε που το έχουμε ξετινάξει το θεμα "πρόγραμμα" γενικά στο φόρουμ...

@ngel
29-01-2007, 10:24
Θα συμφωνήσω με το Γιάννη...
Αν θες, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για να σε βοηθήσουμε!
Και πες μας λίγο περισσότερα πράγματα για το αμάξι σου!

brwmogazos
29-01-2007, 10:52
κοιτα μεχρι 250 ευρω μια λυση υπαρχει....

απο εκει και πανω δηλαδη στα 500-600 ευρω θα παρεις οτι καλυτερο..

το θεμα ειναι τι ζητας και ποσα διαθετει η τσεπη σου :p

georgakis
29-01-2007, 11:28
Λοιπόν κοιτάξτε. Έχω ένα Ibiza 1.4 101hp 16v και έχω βάλει βαρελάκι bmc πάνω και τελικό εξάτμισης. Επειδή έχω αλλάξει διάσταση ζαντών από 15 σε 17 για να έχω πιο άγριο γκάζι θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για το αυτοκίνητό μου ώστε να ανεβάσει ιπποδύναμη; η λύση που ανέφερε ο brwmogazos τι αφορά ας πούμε; τι άλλο μπορώ να κάνω;

brwmogazos
29-01-2007, 12:00
Ωχ..δεν μαρεσε κατι..
η 17αρα χεχε..

και εγω με 16αρα το γονατισα το αμαξι αλλα τι να κανεις...στριβει τεζα ομως :p

250 ευρω μπορεις να δωσεις για ενα προγραμμα φιλε μου.Αυτο εννοω.

Το πιο οικονιμικο προγραμμα ειναια υτη τη στιγμη και αποδιδει καλα.

Αν θελεις να ζωντανεψεις λοιπον το αμαξι σου 2 κινησεις.

Εισαγωγη εχεις...το βαρελακι.κρατα το.

Ριξε ενα προγραμμα

+ ριξε και ενα 4-2-1 χταποδι με αλλα 250 ευρω...

Ειναι οι μετατροπες που θα σου δωσουν τα μεγιστα απο καθε αλλη...

Ειδικα με το χταποδι θα εχεις αλλο αμαξι μετα...

δηλαδη σκασε ενα 500αρι ευρω ακομα...και εισαι κομπλε...γιατι με 4-2-1 θα παρεις πολυ ροπες + ρεπριζ κατι που θα βοηθησει τα μεγιστα την κατασταση σου γιατι με την 17αρα του εκοψες τα φτερα ;)

kpilidis
29-01-2007, 13:17
όπως τα ειπε κ ο δημητρης!

enigma
29-01-2007, 13:46
Κατραρχήν καλως όρισες.Όπως είπε ο Δημήτρης.Με μια 450-500 έχεις βάλει πρόγραμμα και έχεις πάει και σε 4-2-1 χειροποίητο ή στο 4-1 της Bosal.Εγώ έχω Bosal, το πρόγραμμα από εδώ και τελικό συν sprintbooster.Τώρα θέλω να κανονίσω ένα πάτημα με τον φίλο μου με το 206 gti 1.6lt του να δω πως θα είναι.Την προηγούμενη φορά χωρίς πρόγραμμα είμασταν σχεδόν κόπια αλλά ήταν ψιλόχύμα σαν στήσιμο οπότε δεν μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα καλά..Πάντως όταν το πήρε χθες μου είπε ότι θα τον έχω μάλλον.

Άσχετο:Δημήτρη αν πας σε 195/45/16 μήπως πάρεις τπτ σε νεύρο;;;

brwmogazos
29-01-2007, 14:06
Κατραρχήν καλως όρισες.Όπως είπε ο Δημήτρης.Με μια 450-500 έχεις βάλει πρόγραμμα και έχεις πάει και σε 4-2-1 χειροποίητο ή στο 4-1 της Bosal.Εγώ έχω Bosal, το πρόγραμμα από εδώ και τελικό συν sprintbooster.Τώρα θέλω να κανονίσω ένα πάτημα με τον φίλο μου με το 206 gti 1.6lt του να δω πως θα είναι.Την προηγούμενη φορά χωρίς πρόγραμμα είμασταν σχεδόν κόπια αλλά ήταν ψιλόχύμα σαν στήσιμο οπότε δεν μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα καλά..Πάντως όταν το πήρε χθες μου είπε ότι θα τον έχω μάλλον.

Άσχετο:Δημήτρη αν πας σε 195/45/16 μήπως πάρεις τπτ σε νεύρο;;;

Κωστη.

Με ενος φιλου-μελους του ic το αμαξι που φοραγε μπροστα 195/45/16 εχω ανοιξει.Ειναι τοπ γκαν.Ειχε ΤΦΡ,BMC, 195 λαστυχο μπροστα, τελικο, καταλυτη 200αρη αμερικατ, και προκαταλυτη βγαλμενο και αρκετουτσικες δεκαδες κιλα ελαφρυτερος.

Μου ειπε ο ιδιος οτι πηρε λιγο με το λαστυχο το λεπτοτερο αλλα πολυ λιγο.

Οταν πατησαμε λοιπον πριν λιγους μηνες απο 2ες 4000 στροφες μου εφυγε 2 καροτσια μεχρι πολυ γεματες 4ες.απο 2ες και 2000 στροφες οπου το ΡΕΒΟ δεν παει βημα, μου εριξε +μιαμιση καροτσα.

Συγκριτικα με αυτο το αμαξι λοιπον , ΔΕΝ ειχα χειροποιητο προγραμμα, ουτε καταλυτη, ειχα περισσοτερο βαρος και 205 λαστυχο αντι 195.Ειχα μεσαιο ομως ενω ο ιδιος ειχε μαμα.βεββαια σε αποδοση εγω δεν ειδα τιποτα οταν το εβαλα.Επομενως μαλλον πολυ λιγα πραγματα θα μου δωσει ενα 195 λαστιχο λογικα και δεν βαριεσαι.Δεν το εχω για κοντρες το αμαξι, αλλα για στριψιμο.Αν και με τον φιλο με το ιγκνις εχω πυρωσει πολλες φορες που παταμε να του ριξω στα αυτια βαζοντας τα 15αρια πανω..αλλα δεν βαριεσαι....:p

georgakis
30-01-2007, 20:20
Λοιπον έχω καταλήξει σε 3 επιλογές : Powerchips, Tuning Faster και Superchips (R&S Motorsports). Τι προτείνετε από τα 3; Κάτι έχω ακούσει για καυσαέρια και λοιπά. Τι ισχύει γενικά;

LPJT
30-01-2007, 20:27
Λοιπον έχω καταλήξει σε 3 επιλογές : Powerchips, Tuning Faster και Superchips (R&S Motorsports). Τι προτείνετε από τα 3; Κάτι έχω ακούσει για καυσαέρια και λοιπά. Τι ισχύει γενικά;

EPIDI vlepo oti se trwei o popos na ksodepseis lefta ADIKOS!!!! ego epidi exo anoiksi me TFR kai me SUPER CHIPS, proteino SUPER CHIPS, kamia epafh den eixa.

EDIT: kapou diavasa oti exeis 17ares? isai sovaros bre? 8es na deis diafores apo to REVO > (neo programma) me 17ares????

enigma
30-01-2007, 20:49
LPJT δε φοράει revo το παιδί αυτό....Επίσης και ο Darkside που το φόραγε το tfr είπε ότι το τωρινό του είναι καλύτερο όπως και ο brwmogazos που είπε εδώ τις απόψεις του
http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=3625&page=25
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε καμιά συνάντηση να δεις από μόνος σου.
powerchips φοράει ο Kosta_s και είναι αρκετά ικανοποιημένος, στείλε του πμ να σου πει περισσότερα.

Darkside
30-01-2007, 20:59
Εγω αναφερω τι εκανε το προγραμμα TFR πανω στο δικο μου μοτερ,,,,το προγραμμα το βαλα και γω απευθειας πανω στο αμαξι,,,καπου στα 8-9.000 χιλιομετρα,,επειτα απο πολλα τσαγια που ειχα φαει,,,και το χειροτερο απο 101 με μονο σκουπα green,,,αποφασισα να ξαναβαλω το "μαμα",,,το αποτελεσμα ηταν να ειμαι πιο "δυνατος" στο δρομο με το "μαμα" προγραμμα,,,:D ,,

LPJT
30-01-2007, 21:00
aa sorry isos tous mperdepsa me enan allo pou psaxnotan

LPJT δε φοράει revo το παιδί αυτό....Επίσης και ο Darkside που το φόραγε το tfr είπε ότι το τωρινό του είναι καλύτερο όπως και ο brwmogazos που είπε εδώ τις απόψεις του
http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=3625&page=25
Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε καμιά συνάντηση να δεις από μόνος σου.
powerchips φοράει ο Kosta_s και είναι αρκετά ικανοποιημένος, στείλε του πμ να σου πει περισσότερα.

prionei tou KOSTA

superchips, opos eipa kamia epafh den exoume , to anefera kai poio pano

Darkside
30-01-2007, 21:06
Καλα Λουκα εισαι τελειως αλλου ρε παλικαρι μου,,,ημαρτον,,,,συγκρινεις τωρα ενα αμαξι με εκκεντρα και λες οτι ξυριζει επειδη φοραει μονο το superchips,,,,

Ο Δημητρης καπου ειχε αναφερει κατι το οποιο εσυ δεν το χεις καταλαβει,,,,τι να λεμε οτι φοραμε μονο προγραμμα και τελικο,,και να ειμαστε σε 2ο+ σταδιο,,,αυτο δεν ειναι συγκριση,,,,,

LPJT
30-01-2007, 21:08
EDIT: no more comments

G-P
30-01-2007, 21:26
Το παλικάρι προφανώς δεν θέλει άλλο εκτός απο τα τρία που γραφει...
Εγω θα σου πρότινα να πας και να μιλήσεις και με τους τρεις προγραμματιστές και όποιος σου φανεί πιο συνεργάσιμος, συζητήσιμος, κύριος ρε παιδί μου με λίγα λόγια να βάλεις απο αυτον...

georgakis
30-01-2007, 23:12
EPIDI vlepo oti se trwei o popos na ksodepseis lefta ADIKOS!!!! ego epidi exo anoiksi me TFR kai me SUPER CHIPS, proteino SUPER CHIPS, kamia epafh den eixa.

EDIT: kapou diavasa oti exeis 17ares? isai sovaros bre? 8es na deis diafores apo to REVO > (neo programma) me 17ares????

οταν λες οτι δεν ειχες καμια επαφη τι εννοεις φιλε μου; και τι εννοεις με αυτο που αναφερεις για τις 17αρες ζαντες; θελω απλα λιγα αλογα παραπανω για να αντισταθμισω το οτι εχω βαλει 17αρα ζαντα πανω. δεν θελω να βγαινω για κοντρες. απλα θελω να κινουμαι ανετα.

brwmogazos
30-01-2007, 23:36
Καλα Λουκα εισαι τελειως αλλου ρε παλικαρι μου,,,ημαρτον,,,,συγκρινεις τωρα ενα αμαξι με εκκεντρα και λες οτι ξυριζει επειδη φοραει μονο το superchips,,,,

Ο Δημητρης καπου ειχε αναφερει κατι το οποιο εσυ δεν το χεις καταλαβει,,,,τι να λεμε οτι φοραμε μονο προγραμμα και τελικο,,και να ειμαστε σε 2ο+ σταδιο,,,αυτο δεν ειναι συγκριση,,,,,

Ακριβως.

Να προσθεσω σαυτα που λεει ο Dark...

οτι εχω ακουσει πολλα περι κορονα πηνιον απο 1200αρι ιμπιζα... να φορουν μερικα ιμπιζακια...

Αλλα και αυτα ΦΠΕ θεωρουνται...

Και αλλα ιμπιζα με μονο σκουπα περναγαν τοπ γκαν, οκ , δεκτο το τοπ γκαν με 16αρα μετα απο 3ες θα δειξει την υπεροχη του...

αλλα τελικα το σκουπατο ιμπιζακι ειχει και reprofiling...

KOSTA_S
31-01-2007, 08:40
aa sorry isos tous mperdepsa me enan allo pou psaxnotan

prionei tou KOSTA

superchips, opos eipa kamia epafh den exoume , to anefera kai poio pano

Λουκα εαν λες εμενα εγω φοραω Powerchips.

KOSTA_S
31-01-2007, 08:46

επλιζω αυτο να μην το λες για μενα...
και αν το λες σε προ(σ)καλω να παμε μαζι στην Τατ και αν βγαλω πανω
απο 115hp την πληρωνω εγω την δυναμομετρηση αλλιως εσυ!
συμφωνεις? γιατι εδω μεσα με εχετε βαφτισει οτι φοραω εκκεντρα!
ημαρτον!

προχθες που επεξα με τον Λουκα μονο τρια αυτοκινητα
επρεπε να ημουν μπροστα εαν φοραγα εκκεντρα???

brwmogazos
31-01-2007, 10:02
ημαρτον!

Κωστα.

Με κορονα πηνιον απο 1200αρι τι παιζει..εχει παρει τιποτα και εσενα το αυτι σου?...

LPJT
31-01-2007, 10:15
Λουκα εαν λες εμενα εγω φοραω Powerchips.

Lipwn ego eipa tin gnomi mou gia ta powerchips , poly kalo programma:)

ημαρτον!

EAN forages EKKENTRA tha eixa faei 2 kolones.....kai den tha asxoliosoun KAN mazi me aftokinita protou stadiou (opos kai alloi me 2nd stage).
KOSTA oxi mono edw alla kai allou se exoun vaftisei oti foras EKKENTRA (light TURBO FORAS) :lauphing:lauphing:lauphing

Κωστα.

Με κορονα πηνιον απο 1200αρι τι παιζει..εχει παρει τιποτα και εσενα το αυτι σου?...

Dimitri min xanoume tin ousia...edw kathgoreite enas anthropos gia to TIPOTA , XORIS STOixIA

@ngel
31-01-2007, 10:23
edw kathgoreite enas anthropos gia to TIPOTA , XORIS STOixIA

Τι εννοείς Λουκά...;;;

LPJT
31-01-2007, 10:26
Diavase pio pano ti leei o DARKSIDE gia ton KOSTA_S , den inai sosta pragmata afta.

TESPA, tha apantisi o KOSTAS entos hmeras.

@ngel
31-01-2007, 10:36
Και θεωρείς 'κατηγορία' το ότι είπε ο Τάσος ότι ο Κώστας έχει αλλάξει εκκεντροφόρους...;;;

Εαν το κλίμα του forum σου έδειξε κάτι τέτοιο Λουκά, από την ημέρα που μπήκες, μάλλον έχασες κάτι στη μετάφραση...!!!

LPJT
31-01-2007, 10:37
nomizo to minima itan ksekatharo ...

O Kostas diloni full stage one kai ontos einai , apo ekei kai pera 8a apantisi monos tou.

afta apo mena.

@ngel
31-01-2007, 10:40
Νομίζω ότι και το δικό μου μήνυμα ήταν ξεκάθαρο!
Λουκέτο!

LPJT
31-01-2007, 10:42
opos 8es, 8a ta poume se kapoio meeting lipwn kalitera

@ngel
31-01-2007, 10:44
Λουκέτο λοιπόν...