PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ποιο να προτιμήσω...?Τα φωτα σας...

Zorikos69
02-02-2007, 15:35
Καλησπέρα παιδια.Χθες έπεσε στα χερια μου εν αφυλλαδιάκι της personal dynamics που, τι αλλο, διαφημιζε τα προγραμματακια της σε οτι αφορα την αναβαθμιση στο προγραμματου εγκεφαλου κ υποσχοταν αυξησεις σε ροπη και ιπποδυναμη.Για το 1.4 με 126/4400 και 101HP/6000 μετα την αναβαθμιση 142/4180 κ 113ΗΡ/6100 κ με 5 χρονια εγγυηση.Αυτα με μαμα εισαγωγη κ εξαγωγη προφανως αφου δεν ανεφερε πουθενα κατι αντιστοιχο.Σας ρωτω λοιπον μιας κ ενδιαφερομαι για αλλαγη στο προγραμμα του εγκεφαλου εννοειται αλλαζοντας πρωτα εισαγωγη κ εξαγωγη το έχει βαλει κανεις κ αν ναι ειναι ευχαριστημενος κ με τι εισαγωγη?Απο τιμη δεν ξερω δεν εχω ρωτησει αν ξερει κανεις οσο περιπου παει το μαλλι...Επιπλεον συγκρινοντας το με το ρεβο η με καποιο αλλο προγραμμα θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να διαλεξω το σωστο ποιο θα μου προτεινατε?Συγγνωμη για το θεμα ξερω πως εχει χιλιοσυζητηθει αλλα εχω μπερδευτει κ δεν ξερω τι να διαλεξω...Επισης κατα την αναβαθμιση πχ υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης του κοφτη?Εννοω να παει πιο ψηλα...κ τι άλλες δυνατοτητες υπαρχουν...Συγγνωμη αν σας κουρασα...Ευχαριστω προκαταβολικα...

top gun power
02-02-2007, 15:48
Καλησπέρα παιδια.Χθες έπεσε στα χερια μου εν αφυλλαδιάκι της personal dynamics που, τι αλλο, διαφημιζε τα προγραμματακια της σε οτι αφορα την αναβαθμιση στο προγραμματου εγκεφαλου κ υποσχοταν αυξησεις σε ροπη και ιπποδυναμη.Για το 1.4 με 126/4400 και 101HP/6000 μετα την αναβαθμιση 142/4180 κ 113ΗΡ/6100 κ με 5 χρονια εγγυηση.Αυτα με μαμα εισαγωγη κ εξαγωγη προφανως αφου δεν ανεφερε πουθενα κατι αντιστοιχο.Σας ρωτω λοιπον μιας κ ενδιαφερομαι για αλλαγη στο προγραμμα του εγκεφαλου εννοειται αλλαζοντας πρωτα εισαγωγη κ εξαγωγη το έχει βαλει κανεις κ αν ναι ειναι ευχαριστημενος κ με τι εισαγωγη?Απο τιμη δεν ξερω δεν εχω ρωτησει αν ξερει κανεις οσο περιπου παει το μαλλι...Επιπλεον συγκρινοντας το με το ρεβο η με καποιο αλλο προγραμμα θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε να διαλεξω το σωστο ποιο θα μου προτεινατε?Συγγνωμη για το θεμα ξερω πως εχει χιλιοσυζητηθει αλλα εχω μπερδευτει κ δεν ξερω τι να διαλεξω...Επισης κατα την αναβαθμιση πχ υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης του κοφτη?Εννοω να παει πιο ψηλα...κ τι άλλες δυνατοτητες υπαρχουν...Συγγνωμη αν σας κουρασα...Ευχαριστω προκαταβολικα...
Καλησπερα φιλε!!
Να σου πω οτι πρωτη φορα ακουω για αυτο το προγραμμα.Δεν το ξερω το προγραμμα οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω για λεπτομερειες περι του προγραμματο αυτου.Το μονο που μπορω να σου πω οτι με Revo + Bmc το αμαξι πηγαινει καπου στα 114-115 αλογακια και νομιζω η τιμη ειναι στα 800 ευρο (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος για την τιμη).
Τωρα αποτι εχω δει και εγω πανω κατω τα προγραμματα που δεν ειναι κονσερβες κυμαινονται καπου στα 2-3 αλογα παραπανω αλλα μπορει και παρακατω,και φυσικα ειναι πιο ακριβο.Τωρα καποιοι λενε οτι αν βαλεις χταποδι και εξατμιση με ενα προγραμμα κονσερβα οπως το revo δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις οπως εσυ επιθυμεις σε αντιθεση με ενα προγραμμα που εχει φτιαχτει στο δυναμομετρο.
Απο εκει και περα ο καθενας σιγουρα λεει οτι το καλυτερο προγραμμα θα ειναι αυτο που φοραει και ιδιος ετσι(αα και μερικοι λενε οτι δεν αξιζει ετσι ολα παιζουν:p ).
Θα σου πουνε και τα υπολοιπα παιδια που εχουν αλλα προγραμματα εκτος απο το Revo περισσοτερες λεπτομερειες.Και να πω και εγω οτι εχει γινει λιγο βαβουρα με το θεμα αυτο πιστευω να πηρες μια αποψη και να καταλαβες κατι.:redface:

Zorikos69
02-02-2007, 15:49
Να γινω λιγο πιο συγκεκριμενος..Εχω το τελευταιο ιμπιζα 1.4 16V 101ps κ φοραω τις 17αρες του FR.Εχω μαμα εισαγωγη την οποια σκοπευω να την αλλαξω ισως με το βαρελακι της BMC κ μαμα εξαγωγη σκοπευοντας να αφαιρεσω τον προκαταλυτη κ να αλλαξω μεσαιο κ τελικο.Ξερω πως δεν ειμαι κ τοσο συγκεκριμενος..Κατανοω οτι τα νουμερα αυτα ειναι ονομαστικα κ ισως να μην ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα χωρις βεβαια να θελω να προσβαλλω την εκαστοτε εταιρια αλλα εχω μπερδευτει...

Zorikos69
02-02-2007, 15:51
Δηλαδη το ρεβο δε σου δινει τη δυνατοτητα παραμετροποιησης...?

enigma
02-02-2007, 15:57
Το θεωρώ απίθανο να φτάσεις τα 113 μόνο με πρόγραμμα.Τώρα όσον αφορά τον κόφτη όλα τα προγράμματα μετατοπίζουν τον κόφτη
http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=2864&page=4
Ρεβο+BMC έχει στο 800άρι αν σου κάνουν συνδεσμολογία σαν του Top Gun.Αν πας να βάλεις από έξω BMC παίζει στα 220-250 καινούργιο.Το ρεβο έχει 400euro.
Βγάλσιμο προκαταλύτη το θεωρώ τσάμπα λεφτά.Δώσε λίγα παραπάνω και πήγαινε σε 4-1 Bosal ή χειροποίητο 4-2-1.
Αυτά για αρχή...Δες και εδώ αν και έχεις δει ήδη μάλλον:
http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6445

top gun power
02-02-2007, 15:57
Δηλαδη το ρεβο δε σου δινει τη δυνατοτητα παραμετροποιησης...?
Οχι το Revo αποσο ξερω δεν σου δινει αυτη την δυνατοτητα.Τωρα καλυτερα να μην μπλεξουμε εξαγωγη σε αυτο το thread ας το κρατησουμε μονο για προγραμματα,γιατι θα μπερδευτεις περισσοτερο.
Ωραιες οι 17αρες αλλα χανουν αρκετα για τα 1.4 μας.
Το bmc θα σου δωσει και εναν ωραιο ηχο που εγω το γουσταρω!

enigma
02-02-2007, 16:23
Το revo δεν δίνει τέτοια δυνατότητα.Δεν βρίσκω το post του brwmogazoy που είχε ρωτήσει την εταιρία σχετικά με το πως θα εκμεταλευθεί το πρόγραμμα τα νέα δεδομένα και του είχαν πει ότι θα τα εκμεταλευτεί αλλά όχι τπτ ιδιαίτερο.
Τώρα από προγράμματα έχουμε πει τις γνώμες μας σε διάφορα άλλα Post οπότε μπορείς να καταλήξεις κάπου.Εγώ προσωπικά κατέληξα στο πρόγραμμα μέσω του club γιατί πολλοί το είχαν βάλει από μένα οπότε όσο να ναι ήταν ήδη δοκιμασμένο και γιατί η τιμή του ήταν αρκετά καλή.
Όσον αφορά την εισαγωγή και την εξαγωγή ρώτα στα άλλα thread που είναι και τα κατάλληλα;)

Zorikos69
02-02-2007, 18:36
Το προγραμματάκι μεσω του κλαμπ είναι αυτο της TuningFaster?Συγκριτικα με το ρεβο ειναι καλυτερο?Ποιο θα μου προτεινατε?Καποιο άλλο ισως...Δεν ξερω...Έκανα ενα search στο forum αλλα μπερδευτηκα περισσοτερο...Άλλος έχει ρεβο κ το εκθειάζει άλλος έχει κάποιο custom ρόγραμμα...Οι διαφορες τους πέραν της παραμετροποιησης σε ότι αφορα την αποδοση ειναι τεράστιες...?

kpilidis
02-02-2007, 20:14
Το προγραμματάκι μεσω του κλαμπ είναι αυτο της TuningFaster?Συγκριτικα με το ρεβο ειναι καλυτερο?Ποιο θα μου προτεινατε?Καποιο άλλο ισως...Δεν ξερω...Έκανα ενα search στο forum αλλα μπερδευτηκα περισσοτερο...Άλλος έχει ρεβο κ το εκθειάζει άλλος έχει κάποιο custom ρόγραμμα...Οι διαφορες τους πέραν της παραμετροποιησης σε ότι αφορα την αποδοση ειναι τεράστιες...?
οχι το προγραμμα δεν ειναι αυτης της εταιρείας που λες...

οι διαφορες τι να ειναι??? + - 2 αλογα ? τι διαφορα να δεις στα 1400 ??

ολα καλα ειναι!
κοίτα να βάλεις αυτο που βολευει καλυτερα την τσέπη σου

G-P
03-02-2007, 00:29
Φίλε μου κοίτα λίγο στο dynoday...
http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6225&page=5
εκει θα δεις χρησιμα πράγματα για το revo
δηλ δυο αμαξια με ίδια πράγματα και ξεχωριστούς οδηγούς και τρόπο συμπεριφοράς έβγαλαν τα ίδια περίπου, που σημαινει πως υπαρχει σταθερότητα στην μετατροπή που δίνει η SEAT...
Την μεγαλη διαφορα την κανει η ελευθέρωση της εξαγωγής με χταπόδι ή έξω ο προκαταλύτης...
Το πρόγραμμα μέσω του κλαμπ είναι ότι καλύτερο κυκλοφορει σε σχεση απόδοση τιμής.

enigma
03-02-2007, 19:46
Κοίτα g-p και το δικό μας το πρόγραμμα έχει μια ct που έχω δει τώρα τελευταία.117 εσύ, 116 ο LPJT, 116 και ta fabia se.Οπότε βάση και των στοιχείων από τα dyno συνυπολογίζοντας και την τιμή εγώ θα σου πρότεινα να πας σε αυτό.
Μιλάω καθαρά με τα στοιχεία που είδα από τις δυναμομετρήσεις καθώς δεν έχει τύχει να μπω σε κάποιο άλλο αμάξι με άλλο πρόγραμμα για να κάνω συγκριτικόαι από την εμπειρία μου που το φοράω.

brwmogazos
10-02-2007, 02:53
Το revo δεν δίνει τέτοια δυνατότητα.Δεν βρίσκω το post του brwmogazoy που είχε ρωτήσει την εταιρία σχετικά με το πως θα εκμεταλευθεί το πρόγραμμα τα νέα δεδομένα και του είχαν πει ότι θα τα εκμεταλευτεί αλλά όχι τπτ ιδιαίτερο.
Τώρα από προγράμματα έχουμε πει τις γνώμες μας σε διάφορα άλλα Post οπότε μπορείς να καταλήξεις κάπου.Εγώ προσωπικά κατέληξα στο πρόγραμμα μέσω του club γιατί πολλοί το είχαν βάλει από μένα οπότε όσο να ναι ήταν ήδη δοκιμασμένο και γιατί η τιμή του ήταν αρκετά καλή.
Όσον αφορά την εισαγωγή και την εξαγωγή ρώτα στα άλλα thread που είναι και τα κατάλληλα;)

Μια μικρη διορθωση σαυτα που λες κωστη

Ειχα ρωτησει το εξης...

Will the REVO software compensate due to the
improved custom made exhaust manifold?

Και η απαντηση

The exhaust should have the effect of increasing airflow and thereby increasing power output also. If this is the case then yes the software will adapt to make the most of this change

Με λιγα λογια, μην γελιομαστε παιδες.

Ο εγκεφαλος ειναι ο κυριος Υπευθυνος που θα εκμεταλλευτει τα περιφερειακα που βαζουμε στο αμαξι, και το προγραμμα δεν λεω αλλα ο εγκεφαλος ειναι που κανει ολη την δουλεια.

Δεν ειναι ψεμμα αλλωστε πως πολλοι εκαναν update σε χειροποιητα προγραμματα ειτε λογω μιας σκουπας ειτε λογω της εξαγωγης, και δεν ειδαν καμια απολυτως διαφορα με πριν...δεν ειναι τυχαιο.

Ολα τα προγραμματα κονσερβα εχουν καταντησει...λιγο πολυ ολοι τα ιδια φοραμε,γινονται καποιες ρυθμισεις σε ενα ηδη υπαρχον προγραμμα και το ιδιο φλασαρεται σε ολα τα αμαξια πλεον...σε δυναμομετρο κανεις σχεδον δεν θα στο εξελιξει το προγραμμα...αλλα και παλι...ζηταμε πολλα μου φενεται :)(

Tom
10-02-2007, 17:12
Μια μικρη διορθωση σαυτα που λες κωστη

Ειχα ρωτησει το εξης...

Will the REVO software compensate due to the
improved custom made exhaust manifold?

Και η απαντηση

The exhaust should have the effect of increasing airflow and thereby increasing power output also. If this is the case then yes the software will adapt to make the most of this change

Με λιγα λογια, μην γελιομαστε παιδες.

Ο εγκεφαλος ειναι ο κυριος Υπευθυνος που θα εκμεταλλευτει τα περιφερειακα που βαζουμε στο αμαξι, και το προγραμμα δεν λεω αλλα ο εγκεφαλος ειναι που κανει ολη την δουλεια.

Δεν ειναι ψεμμα αλλωστε πως πολλοι εκαναν update σε χειροποιητα προγραμματα ειτε λογω μιας σκουπας ειτε λογω της εξαγωγης, και δεν ειδαν καμια απολυτως διαφορα με πριν...δεν ειναι τυχαιο.

Ολα τα προγραμματα κονσερβα εχουν καταντησει...λιγο πολυ ολοι τα ιδια φοραμε,γινονται καποιες ρυθμισεις σε ενα ηδη υπαρχον προγραμμα και το ιδιο φλασαρεται σε ολα τα αμαξια πλεον...σε δυναμομετρο κανεις σχεδον δεν θα στο εξελιξει το προγραμμα...αλλα και παλι...ζηταμε πολλα μου φενεται :)(

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου.

Εγώ σκεφτόμουν να αλλάξω το Ρέβο που φοράω και να τοποθετήσω ένα πρόγραμμα που θα αξιοποιούσε τα « επιπλέον» που όλοι μας έχουμε τοποθετήσει στα αυτοκίνητά μας.
Επικοινώνησα λοιπόν με γνωστούς και αγνώστους βελτιωτές αλλά κανείς δεν μπορούσε να φτιάξει κάποιο πρόγραμμα για το συγκεκριμένο αμάξι. Πολλοί υπόσχονταν πως το πρόγραμμά τους, θα έδινε τεράστια διαφορά σε σχέση με το Ρέβο χωρίς όμως να μπορούν να μου το αποδείξουν (δυναμομέτρηση).
Ένας ήταν αυτός που το πρόγραμμά του θα έδινε κάτι παραπάνω και θα το έδειχνε με το δυναμόμετρο αλλά πρόγραμμα που με βάση αυτά που φοράει το αμάξι…ΟΧΙ.
Και ένας ήταν αυτός που φέρθηκε σαν επαγγελματίας και μου είπε να αφήσω το Ρέβο και με οτιδήποτε άλλο πρόγραμμα δεν θα κέρδιζα κάτι παραπάνω που θα ήταν αισθητό.

Άρα συμπέρασμα μου, πως κάποιοι δεν έχουν αποφασίσει να ασχοληθούνε με κάποιο πρόγραμμα που θα αξιοποιούσε τα « επιπλέον» που έχουμε τοποθετήσει είτε γιατί το αμάξι μας δεν μπορεί να δώσει παραπάνω απ’ ότι δίνει, είτε πως δε τους συμφέρει να ασχοληθούνε οικονομικά.

G-P
10-02-2007, 21:08
Ρε παιδια τι λέμε τωρα...????
Το μοτέρ έχει μια λειτουργία και εναν προσανατολισμό από την κατασκευή του στον τρόπο που δουλεύει και που αποδίδει τα μεγιαστα του...
Ειναι δυνατόν με οποιοδήποτε πρόγραμμα να κανουμε το μοτερ μας να δινει χαμηλά...???
με τιποτα...
όλα τα προγραμματα θα δώσουν καμπύλες που θα μοιάζουν στην μαμα...
To finetunning ( :rofl) θα μπορεσει να δωσει τιμες οι οποίες ουσιαστηκα δεν περνανε στον δρομο γιατι ειναι απειροελάχιστες...
Η ατμοσφαιρική βελτίωση, και ειδικα στο μικρό μοτερακι μας, ειναι πολύ δύσκολη οδος...
Όλοι λέμε πως δεν αξιζει να αλλάξεις το ένα πρόγραμμα με το άλλο, εκτος εάν εισαι σίγουρος πως εχεις δυσλειτουργίες... (πχ περιπτωση Darkside με TFR)

brwmogazos
10-02-2007, 21:15
Ρε παιδια τι λέμε τωρα...????
Το μοτέρ έχει μια λειτουργία και εναν προσανατολισμό από την κατασκευή του στον τρόπο που δουλεύει και που αποδίδει τα μεγιαστα του...
Ειναι δυνατόν με οποιοδήποτε πρόγραμμα να κανουμε το μοτερ μας να δινει χαμηλά...???
με τιποτα...
όλα τα προγραμματα θα δώσουν καμπύλες που θα μοιάζουν στην μαμα...
To finetunning ( :rofl) θα μπορεσει να δωσει τιμες οι οποίες ουσιαστηκα δεν περνανε στον δρομο γιατι ειναι απειροελάχιστες...
Η ατμοσφαιρική βελτίωση, και ειδικα στο μικρό μοτερακι μας, ειναι πολύ δύσκολη οδος...
Όλοι λέμε πως δεν αξιζει να αλλάξεις το ένα πρόγραμμα με το άλλο, εκτος εάν εισαι σίγουρος πως εχεις δυσλειτουργίες... (πχ περιπτωση Darkside με TFR)

Ναι μπορεις.Πειραζοντας αβανς και το καυσιμο.

Βεββαια οταν λεμε μπορεις, δεν εννοουμε εκει που ειχες στις 4000 στροφες 70 αλογα τωρα θα εχεις 100.

αλλα θα δεις διαφορες.

Αλλωστε αυτο κανουν ολοι.Βελτιωνουν πχ ενα ρεβο χαμηλα.

Αν ριξεις μια ματια στις δυναμομετρησεις που εχεις ανεβασει στο ποστ και συγκρινεις πχ μια με ρεβο και μια με ιμπιζομανια...(αρκει να εχουν τα ιδια περιφερειακα-αλλα και παλι δεν μπορεις να βγαλεις 100% συμπερασμα για τους γνωστους λογους) θα δεις οτι οτι κερδιζεις με χειροποιητο, ειναι οι πιο γεματες(για αλλους λιγο-για αλλους πολυ) στις χαμηλομεσαιες.Στο ιδιο φασμα στροφων εχεις μεγαλυτερη αποδοση με χειροποιητο.

Μεγιστη τιμη αποδοσης εχεις τα ιδια με ρεβο.

επομενως οτι κερδιζεις το κερδιζεις χαμηλομεσαιες.

Εγω μαζι σου ειμαι.πιστεω οτι ΔΕΝ ειναι δραματικες οι αλλαγες.

Ομως για πολλους απο εμας επειδη το αμαξακι μας ειναι 1400αρακι..εστω και τα 5-10 αλογα παραπανω στις 4000 στροφες πχ σε σχεση με ρεβο κανει την διαφορα.Διαφορα που βλεπουμε και στον δρομο αλλωστε οταν βλεπουμε ανοιγματα.

Tom, και εγω ειλικρινα σκεφτομουν πολυ να αλλαξω προγραμμα...αλλα δεν πιστευω πως το κοστος το εξτρα θα μου δωσει αυτο που θελω.Καλως η κακως μονο με 20vt+ Θα ξαναδεις ενα πλατυ χαμογελο στο προσωπο μου.

Καθομαστε στα αυγα μας λοιπον:p

kpilidis
10-02-2007, 21:57
μονο με 20vt+ Θα ξαναδεις ενα πλατυ χαμογελο στο προσωπο μου.

γενικα εναν κινητηρα κυβικών 1800 - 2000 και σαλιγκαρο!