PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Προγράμματα - Crash Test

G-P
05-02-2007, 22:53
Επειδή το θεμα μου μας απασχολει κατ'εξοχήν ειναι πώς θα δώσουμε λιγο παραπάνω στο αμαξι μας...
και ευτυχώς μεσω του κλαμπ μπορούμε να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας είπα να συγκεντρώσω εδω τα αποτελέσματα των δυναμομετρήσεων
και να παραθέσω καποια δικα μου συμπεράσματα...
Ξεκινώντας εξετάστηκαν τρία set up

1. Top Gun

αυτοκίνητο {{{wizard}}} (Revo, βαρελάκι BMC, χταπόδι 4-1 bosal, σωληνωσεις μεσαιο-τελικο χειροποίηταhttp://img157.imageshack.us/img157/6912/ibizaxtapodiwebmu9.jpg
με πολύ καλα νούμερα: ιππους 119,1/6112 και ροπή 139,1/5881

αυτοκίνητο magdem, top_gun_power (Revo, βαρελάκι BMC)http://img406.imageshack.us/my.php?image=p1qw7.jpg
με: ιππους 113,4/6313 και ροπή 134,1/4807 (σταθερότητα στα νουμερα αποδοσης γενικα)

2. Φ.Π.E. (ibizamania)

αυτοκίνητο LPJT (ibmania προγραμμα, σκούπα, χταπόδι 4-2-1, σωληνωσεις μεσαιο-τελικο χειροποίητα)με: ιππους 116.2 και ροπή 138.7 (την 2η δυναμομετρηση μας την στέρησε ο χρήστης...)

αυτοκίνητο G-P (ibmania προγραμμα, σκούπα, χταπόδι 4-1, τελικο χειροποίητο)http://img65.imageshack.us/my.php?image=dyno1ib5.jpg
με: ιππους 116.8/6347 και ροπή 140,1/4643

3. Φ.Π.Ε. (Powerchips)

αυτοκίνητο KOSTA_S (Powerchips, χταποδι 4-2-1 ,εχει βγάλει τον προκαταλυτη, αγωνιστικος καταλυτης εχει βγει το μεσαίο και τελικο γρουπ Ν)http://www.picoodle.com/view.php?srv=img01&img=/7/2/5/f_KOSTASIBIi_e707m_78ca04a.jpg
με: ιππους 109,5/5713 και ροπή 141,2/4583

Τα γρήγορα και όχι εμπειρα συμπερασματα μου ειναι πως το REVO ειναι υπερτιμημενο για την δουλεια που κανει, και πως με τα ίδια χρήματα πάς σε custom με πρωτης ποιοτητας υλικα αλλά χωρίς την σιγουρια της SEAT στην πλάτη σου.
Πάντως υπάρχει αξιοσημείωτη σταθεροτητα στο ρεβο.
Από την άλλη τα custom αποδίδουν καλύτερα κυρίως στο θέμα ροπής όπου και πάσχει ο μικροσκοπικός μας κινητήρας...
Πάντως φουλ Α σταδιο με REVO θες πολύ πανω απο 1000€, ποσό που σου φτάνει ανετα για καστομιές νομίζω...

Θα παρακαλουσα τα μελη που έχουν όρεξη να συμπληρώσουν με παρατηρήσεις τους και σκέψεις χωρίς emotions και ασχετα θέματα
Θίγεται ενα πολύ σοβαρο θεμα εδω και καλο ειναι να φανουμε υπεύθυνοι για μια φορά...
Ευχαριστω

kpilidis
05-02-2007, 23:15
του δημήτρη(brwmogkazos) δεν εχουμε δυναμομέτρηση?

αυτο που βλεπώ εγω ειναι ότι όλα παίζουν εκει γύρω....

ο τελικός κριτης σε αυτα τα άλογα ειναι ο οδηγος βέβαια και κανένας άλλος!

Zuratharamon
05-02-2007, 23:20
Μηπως να έμπαινε και το δικό μου? Τη δυναμομέτρηση την έκανα περισσότερο για να υπάρχει ένα reference με ένα μαμά αμάξι

kpilidis
05-02-2007, 23:21
το θέμα ειναι του γιάννη! άμα θέλει!!

βέβαια το δικό σου ειναι δυνατο "μαμα"

G-P
05-02-2007, 23:29
ο τελικός κριτης σε αυτα τα άλογα ειναι ο οδηγος βέβαια και κανένας άλλος!
νομίζω πως το χρηματικό και η σχέση αποδοσης τιμης ειναι το σημαντικοτερο
Αν το αμαξι το έχεις παρει μεταχειρισμένο μάλλον δεν αξιζει να το ψάξεις παρα πέρα (για πρόγραμμα πάντα...)
αλλά αν ψάχνεσαι απο την αρχή δεν νομίζω να ειναι έτσι...
Ζούρα αγόρι μου το δικό σου σουπερ μαμα... :notworthy (για αυτό σου εριξα ban...)
βάλτο όμως δεν υπάρχει προβλημα...

ρε παιδια το θεμα ειναι ολονώνενε... :tu
μόνο μην γραφουμε λαλακίες... :rolleyes:

kpilidis
05-02-2007, 23:31
ναι, αν το βλέπείς έτσι τότε έχει μια διαφορα στο συνολικο "project" της τάξης των 200 Ε???

πόσο εχει το revo?

enigma
05-02-2007, 23:32
Μπράβο ρε g-p με πρόλαβες!!!Πολύ σημαντικό το topic σου. Να προτείνω να μπει και η δυναμομέτρηση και του zura σαν σημείο αναφοράς και επίσης ωραίο θα ήταν να έβαζε κάποιος και το κόστος της εκάστοτε βελτίωσης του ώστε να είναι όλα μαζεμένα και τακτοποιημένα.Ο Δημήτρης δεν έχει κάνει δυναμομέτρηση Κυριάκο και ο Κώστας έχει αν θυμάμαι καλά group n τελικό, έξω μεσαίο και νομίζω έξω προκαταλύτης(ας πει καλύτερα ο ίδιος μόνος του βέβαια για πιο σίγουρα).
Επίσης καλό θα ήταν να αναγράφονταν και τα χιλιόμετρα του κάθε μοτέρ ώστε να ξέρουμε πάνω κάτω αν είναι ανοιγμένο ή όχι.

G-P
05-02-2007, 23:43
Το δικο μου αμάξι έχει κοστίσει εως εδω:
ibmania πρόγραμμα: ομαδικη (την τιμή ας την βαλει καποιος mod κατοπιν συννενοήσεως)€
σκουπα custom made: 70€
χταποδι ζαπ: 300€
τελικο exchast center: 150€
έχω 30.000 χλμ

ripper
05-02-2007, 23:51
G-P του Κώστα το dyno δεν είναι συγκρίσιμο με τα άλλα δύο αφού μιλάμε για διαφορετικό μοτέρ. Ως γνωστόν μοτέρ σαν του Κώστα σαν μαμά έπαιζαν στα 93-97 άλογα...
Και έχουν διαφορετική λειτουργία σε σχέση με τα νεότερα (BBZ) δηλαδή στις ψηλές rpm τα ΒΒΖ είναι μακράν καλύτερα.
Καλό θα ήταν να βάζατε dyno (αλλά άντε να βρεις) από ίβιζα με TFR ή Ανδριαννάκης.

G-P
05-02-2007, 23:56
ok ripper δεν το γνώριζα...
απλώς επειδή έχει ανοιξει ο κωστας με νεο ιμπ. και του έκανε καροτσες το έβαλα...
παραπάνω σαν πρόγραμμα..
Πάντως όποιος έχει άλλα προγραμματα να τα ανεβασει και να σχολιάσει...
Τα πάντα δεκτα και καλοδεχούμενα!!

kpilidis
06-02-2007, 00:01
αυτο που παρατήρησα στις πόσες στροφές και χλω βγαίνει η μέγιστη ιπποδυναμη

wizard 119,1 στις 6112/min στα 153km/h

magdem 113,4 στις 6313/min στα 158km/h

G-P 116.8 στις 6347/min στα 159km/h

KOSTA_S 109,5 στις 5713/min στα 127km/h

γιατι του κώστα τα βγάζει τόσο χαμηλα? εχει άλλο σασμαν (ποιο κοντο) το προηγουμενο ibiza ?

enigma
06-02-2007, 00:15
george-s101:105Ps, 13.58Nm
http://img399.imageshack.us/img399/7363/untitled17cwyv7.th.jpg (http://img399.imageshack.us/my.php?image=untitled17cwyv7.jpg)
Έγιναν 2 μετρήσεις. Αυτή με το πράσινο και την διακεκομμένη γραμμή είναι
με το βαρελάκι της SIMOTA που φοράει.
Αυτή με το κίτρινο και την συνεχόμενη γραμμή είναι η δεύτερη με απλή φιλτροχοάνη BMC του CDA.
Πρόγραμμα tfr,βαρελάκι simota, τελικό
ΜΚ3 σαν του Kosta_s

Eπίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν το sprintbooster επηρρεάζει κατά κάποιο τρόπο τα αποτελέσματα.Σίγουρα αύξηση ιπποδύναμης δεν δίνει αλλά μήπως βελτιώνει καθόλου τις καμπύλες;

enigma
06-02-2007, 08:42
Eυχαριστω για τα καλα σου λογια, εχω αλλαξει χταποδι 4-2-1 και εχει βγει ο προκαταλυτης εχει αλλαχτει και ο καταλυτης με αγωνιστικο,εχει βγει το μεσεο και τελικο γρουπ ν,
οι Τατ μου ειπαν οτι το προγραμμα ειναι πολυ καλο και εχει δυναμη απο χαμηλα .τα λιγα χιλιομετρα οφειλονται στο οτι η δυναμομετρηση την εκανα με 14αρια λαστιχα!
http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=4637

Επειδή ο Κώστας έχει αλλάξει και άλλα πράγματα πέραν αυτά που ανέφερα μπορεί κάποιος Mod να μεταφέρει τα στοιχεία αυτά στο post του g-p που έχει και την δυναμομέτρησή του ώστε να είναι όλα μαζεμένα;;)

Magdem
06-02-2007, 10:33
το revo και το bmc τοποθετηθηκαν σε επισημη αντιπροσωπια της σεατ στις 28-1-2005 οταν το αυτοκινητο ειχε 15000 χιλιομετρα.
για το revo πληρωσα 432 ευρω και για το bmc μαζι με το σκουπακι και την σωληνα 333.
το συνολο 765 ευρω σε μια περιοδο που η σεατ τα ειχε σε προσφορα με εκπτωση 15%.
τωρα εχω 44000 χιλιομετρα.

LPJT
06-02-2007, 10:38

γιατι του κώστα τα βγάζει τόσο χαμηλα? εχει άλλο σασμαν (ποιο κοντο) το προηγουμενο ibiza ?

na pw kai ego ta dika mu ean epitrepete :

DYNO test sta 6.000km

116.2ps stis 6079/min sta 152km

138.7 stis 4618/min

DYNO TEST 2-> http://img475.imageshack.us/my.php?image=resizeofdynotest2117ibior8.jpg
Specs Full Stage one:

Skoupa original 206 carbon look
FULL eksatmisi ZAPA ,4-2-1 xpodi kai pis0, 200 trypes BADAN katalitis, mesaio kai teliko elefthero
Programma Ibizamania (omadiki prosfora) ***
ligo pio kato apo 1000ariko.

Magdem
06-02-2007, 14:47
μετα απο σκεψη ειπα να παραθεσω και εγω τα οποια υποκειμενικα συμπερασματα μου μετα απο μελετη ολων των παραπανω αποτελεσματων.
ξεκινωντας θα πρεπει να εχουμε κατα νου οτι μιλαμε για διαφορετικα μεταξυ τους αυτοκινητα και δεν εχουμε μετρησεις πως ηταν πριν απο καθε βελτιωση. χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το αυτοκινητο του zuratharamon το οποιο εντελως μαμα (δεν νομιζω οτι ενα τελικο μπορει να κανει καποια διαφορα) εβγαλε 106.4 hp!!
δηλαδη ηδη απο το εργοστασιο εχουμε διαφορες.
το δικο μου δεν το εχω μετρησει μαμα αρα δεν ξερω ποσα αλογα μου εδωσε το revo+bmc.
βλεπωντας μια δυναμομετρηση του wizzard πριν πειραξει την εξατμιση του ειδα οτι εβγαλε 111,5 hp
http://img176.imageshack.us/my.php?image=dynont3.jpg
εγω με το ιδιο setup εβγαλα 113,4. ε δεν νομιζω οτι αν κανω τα ιδια ακριβως στην εξατμιση μου οτι θα βγαλω 122 hp!!
επιπλεον ειναι λιγο δυσκολο να κρινεις ενα προγραμμα απο μονο του γιατι σιγουρα η αποδοση ειναι ενας συνδυασμος εισαγωγης, πραγραμματος και εξαγωγης και το ποσο καλα αυτα συνδυαζονται.
εδω τα χειροποιητα προγραμματα σιγουρα υπερεχουν αφου υποτιθεται οτι προσαρμοζονται και παραμετροποιουνται με βαση το υπαρχον hardware(με την προυποθεση οτι ο προγραμματιστης ξερει τι κανει η ακομα χειροτερα δεν σου πουλαει προγραμμα κονσερβα για custom).
τωρα στο θεμα της τιμης αυτο ειναι το μονο αντικειμενικο κριτηριο και σιγουρα το προγραμμα του club υπερεχει αφου και φτηνο ειναι και δειχνει να λειτουργει καλα σε θεμα αποδοσης.
εγω παντως παλι revo+bmc θα εβαζα γιατι θεωρω σημαντικο το γεγονος οτι το βαζει η σεατ σε αυτοκινητα που πουλαει σαν καινουργια (top gun) τα οποια εκ των πραγματων εχουν εγγυηση 2 χρονια, πραγμα που σημαινει οτι η αξιοπιστια ειναι δεδομενη. (προς θεου χωρις αυτο να σημαινει οτι τα αλλα προγραμματα δεν μπορει να ειναι αξιοπιστα).
τελειωνοντας το μακροσκελες αυτο ποστ(χαρας το κουραγιο σας που το διαβασατε) θα ηθελα να προτεινω κατι το οποιο ξερω οτι ειναι λιγο δυσκολα αλλα ειναι και εφικτο.
αν μπορουσε να παει καποιος στο τατ και να τους πει να του τυπωσουν ολα τα παραπανω αποτελεσματα σε ενα χαρτι με διαφορετικα χρωματα για καθε αυτοκινητο ωστε να βλεπουμε συγκριτικα ολοκληρες τις καμπυλες και οχι μονο τα απολυτα νουμερα.

killbill
06-02-2007, 15:02
Εγω θελω να επισημανω 2 πραγματα :

Πρωτον , οτι τελικα η μετατροπη BMC,Revo δεν υποσχεται πολλα παραπανω απ'οσα τελικα δινει , ασχετα αν το κοστος ειναι μεγαλο. Εγω προσωπικα ,εαν ημουν πιο υποψιασμενος , θα επαιρνα το Revo απο την αντιπροσωπεια και το βαρελακι απ'εξω .

Δευτερον , το thread αυτο ειναι παρα πολυ χρησιμο σαν οδηγος για τους μη εχοντες προγραμμα ! Θεωρω απιστευτη σπαταλη να βγαλει καποιος το προγραμμα που ηδη εχει και να πληρωσει καινουριο για να δει στην καλυτερη περιπτωση ελαχιστη διαφορα .

ripper
06-02-2007, 17:55

Τα 127 χλμ που γράφει το dynosheet είναι τα χλμ που βγαίνει η μέγιστη ιπποδύναμη του Κώστα που είναι μόλις στις 5713 rpm....

Αν έβγαζε ο Κώστας στις ίδιες rpm την μέγιστη δύναμη όπως τα νεότερα ιβιζα με ΦΠΕ τότε θα είχε σίγουρα παραπάνω χλμ αλλα δεν θα είχε πάλι τα ίδια με νέα ιβιζα αφού και το σασμάν του προηγούμενου ιβιζα είχε κοντύτερα γρανάζια 3η και 4ης και ο Κώστας στο dyno όπως είπε σε άλλο thread φορούσε 14αρια.

Darkside
06-02-2007, 18:59
χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το αυτοκινητο του zuratharamon το οποιο εντελως μαμα (δεν νομιζω οτι ενα τελικο μπορει να κανει καποια διαφορα) εβγαλε 106.4 hp

Μην ξεχναμε ομως οτι ο Πανος εστρωσε σωστα το αμαξακι του σε εκδρομη μας στο Γαλαξειδι,,,,:p ,,

Επειδη ο Γιαννης(ελπιζω εδω να μην εχουμε παλι κοντρα,,,;) ) μιλησε για το προγραμμα του TFR,,να πω πως εγω οπου το ειχα πανω δυστυχως δεν με ικανοποιησε καθολου,,το αμαξι απο χαμηλα ηταν τελειως στεγνο απο καυσιμο,,οταν ξαναμπηκε το "μαμα" πανω το αποτελεσμα ηταν να ειμαι "καλυτερος στο δρομο" απο οτι με το προγραμμα TFR,,,δεν κρινω το προγραμμα,,,μπορει να ετυχε στο δικο μου να γινει πατατα,,,απλα λεω την περισταση,,,,

Τωρα πανω σε θεμα δυναμομετρησης δεν εχω κανει,,οποτε δεν εχω να γραψω κατι,,,:D

ripper
06-02-2007, 19:56
Πίστεψέ με για το TFR συμφωνούμε;)
Απλά πολλά ίβιζα κυκλοφορούν με τέτοιο πρόγραμμα για αυτό το ανέφερα.
Πάντως από το ρέβο είναι καλύτερο, σε δυναμομετρήσεις παιδιών με ίβιζα με ρέβο και ίδιες βελτιώσεις το TFR είχε μακράν πιο γεμάτες καμπύλες. Σε απόλυτη δύναμη δεν υπήρχαν διαφορές. Δηλαδή στις ψηλές rpm.

Darkside
06-02-2007, 20:01
Εγω παντως ετρωγα τσουνα και απο μαμα μοτερ...τουλαχιστον στα χαμηλα,,,:p ,,

ripper
06-02-2007, 20:08
Επεσες στην περίπτωση μάλλον...μην ξεχνάμε ότι είναι κονσέρβα το συγκεκριμένο δηλαδή δεν το παραμετροποιεί στο κάθε αμάξι που θα το βάλει...οπότε σε μερικούς κάθετε σε άλλους δεν κάθετε καλά.....

Darkside
06-02-2007, 20:30
γι αυτο τον λογο ειπα παραπανω πως μιλαω για την περιπτωση την δικια μου,,,εχω ακουσει και καλα λογια αλλα και ασχημα απο οσους εχουν βαλει το προγραμμα αυτο,,,

ripper
06-02-2007, 20:38
Το τελευταίο διάστημα τα περισσότερα λόγια δεν ήταν καλά....

Darkside
08-02-2007, 21:02
Τα off μεταφερθηκαν εδω....

http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=951&page=160

brwmogazos
10-02-2007, 02:22
Οχι Κυριακο δεν εχω μετρησει το αμαξι μου βασικα γιατι δεν μου περισσευουν λεφτα(δεν δουλευω ακομα).Ειλικρινα...προς το παρον θελω αντιστρεπτικη αρα παλι στο μαζεμα ειμαι.Ισως μετα απο αυτο να παω να του ριξω ενα μετρημα, αλλα τα λυπαμαι τα 50 ευρω νταβατζιλικι...:(

Να πω και εγω τις παρατηρησεις μου.

Μυριζομαι οτι το ιμπιζομανια προγραμμα εχει εξελιχθει πανω σε ρεβο ως βαση με κομμενο αβανς και μειγμα κοιτωντας τα διαγραμματα?

Κατι που δεν μαρεσει ειναι, πως αν δουμε το ρεβο, κανει peak στις 6300 ας πουμε...το ιμπιζομανια προγραμμα κανει peak επισης στις ιδες στροφες και μετα ειναι τραπεζι...διατηρειται ακομα 500 ? στροφες πριν κρεμασει το μοτερ.

Γιατι?Περιοριζεται απο το μοτερ μας?Με λιγα λογια γιατι να ανεβασει κανεις κοφτη οταν δεν βλεπουμε να δινει σε ψηλοτερο φασμα στροφων και τα μεγιστα νουμερα ιποδυναμης ειναι ιδια...Οκ σε ενα στροφιλικι που θες να το κρατησεις να στροφαρει το μοτερ επιπλεον το καταλαβαινω, αλλα δεν βλεπω λογο να στροφαρεις τοσο ψηλα οταν εχεις το ιδιο Peak σε φασμα στροφων οπως το ρεβο.Μηπως δεν εχει εξελιχθει το προγραμμα σωστα στο φασμα αυτο μεχρι τις 7000 στροφες σωστα?

Βλεπουμε απο χαμηλα πως με custom προγραμματα οι καμπυλες ειναι ελαφρως πιο γεματες.Σιγουρα στο δρομο θα εχουμε καλυτερη αισθηση, αλλα μου φενεται πως υπαρχει τρομερη ομοιοτητα με ρεβο.

Παρατηρησεις γραφω, δεν κατακρινω το custom προγραμμα...αλλωστε αν ειναι ενα ρεβο με λιγες αλλαγες ως προς το καλυτερο χωρις να ρισκαρουμε την αξιοπιστια του μοτερ μας και σε μια τοσο καλη τιμη, εννοειται πως με κλειστα ματια το βαζεις.

Και μιλαω και για εμενα, που τις τελευταιες μερες ψαχνομουν και εγω λιγο για αλλο προγραμμα.Με ενα τηλεφωνακη σε Δημητριαδη προσγειωθηκα...430 ευρω, κονσερβα, οπως και το ιμπιζα μανια, ειναι ηδη ετοιμο δηλαδη, αν θελω να σεταριστει για το αμαξι μου ειναι εξτρα κοστος που ΔΕΝ το δικαιολογει ο ιδιος ο Γρηγορης εκτος και αν εχω βαλει κανα εκκεντροφορο οπως μουπε ο ιδιος.+120 ευρω δυναμομετρησεις πριν και μετα αν θελω.

Με λιγα λογια.Να βγαλω το ρεβο και να βαλω ενα καστομ=μαλλον ΠΑΛΙ την ιδια αποδοση θα εχω ειτε το προγραμμα θα κοστιζει 250 ειτε 500 ευρω, με μονο πλεονεκτημα, την χαμηλοτερη καταναλωση και τις ελφρως πιο γεματες καμπυλες.

Οχι ΔΕΝ το δικαιολογω το ολο σεναριο.Το κοστος δηλαδη ειναι μεγαλο για μικρο πολυ οφελος.Επισης, επιβεββαιωνονται καποιες υποψιες μου με ενα πατημα που ειχα κανει πολυυυ καιρο πριν, με ιμπιζα με χειροποιητο προγραμμα και πολυ περισσοτερα περιφερειακα απο εμενα, οπου διαπιστωσα οτι στα ψηλα οι διαφορες ηταν μικρες...κατι που βλεπω να ισχυει κοιτωντας τις μεγιστες τιμες ιπποδυναμης με ΡΕΒΟ και χειροποιητα...

Το μεγαλυτερο ατου του ιμπιζα μανια προγραμματος ειναι η τιμη του πιστευω.Το βαζεις με κλειστα ματια.Αν παρει και αυτο την ανουσα ομως, τοτε πραγματικα δεν θα αξιζει η αγορα του, παρα να πληρωσεις κατι ακομα και να δοκιμασεις κατι πιο εξτριμ...

Tsakinnen
10-02-2007, 23:05
Να πω και εγω τις παρατηρησεις μου.

Μυριζομαι οτι το ιμπιζομανια προγραμμα εχει εξελιχθει πανω σε ρεβο ...
Να πας γρηγορα σε ΟΡΛ...Οταν φτιαχτικε το "ιμπιζαμανια" (χαχαχα τι αλλο θα ακουσουμε) προγραμμα το ρεβο δεν υπηρχε καν στη Ελλαδα...
Και φυσικα η τιμη ειναι το μεγαλυτερο ατου! Οπως και σε ολα τα πραγματα σε αυτη τη ζωη!!!

Και κατι αλλο...Τι custom και ιστοριες για αγριους λετε ρε παιδια??? Στο 14αρι 1ο σταδιο?...για ονομα...λες και ειναι EVO!!! Ολα ιδια ειναι +/- 2 αλογα...

brwmogazos
10-02-2007, 23:24
Να πας γρηγορα σε ΟΡΛ...Οταν φτιαχτικε το "ιμπιζαμανια" (χαχαχα τι αλλο θα ακουσουμε) προγραμμα το ρεβο δεν υπηρχε καν στη Ελλαδα...
Και φυσικα η τιμη ειναι το μεγαλυτερο ατου! Οπως και σε ολα τα πραγματα σε αυτη τη ζωη!!!

Και κατι αλλο...Τι custom και ιστοριες για αγριους λετε ρε παιδια??? Στο 14αρι 1ο σταδιο?...για ονομα...λες και ειναι EVO!!! Ολα ιδια ειναι +/- 2 αλογα...

Εχεις δικιο.η Ρεβο αντεγραψε το ιμπιζομανια προγραμμα...

ριξε μια ματια σε TFR δυναμομετρησεις φουλ πρωτο σταδιο και πες μου τις ομοιοτητες που εχει με ρεβο...στις καμπυλες(ειδικα η ροπη σε ΤΦΡ ειναι τραπεζι)...και μετα συγκρινε το ρεβο με το ιμπιζομανια(μα τοσες ομοιοτητες?)

Εγω δεν σου λεω οτι οσα γραφω ειναι σωστα.Σου γραφω τις παρατηρησεις μου ειτε γραφω μλκιες ειτε γραφω πραγματα με καποια βαση.

+ εχω ακουσει απο διαφορα ατομα να λενε πως με βαση το ρεβο εξελισσουν τα προγραμματα τους οι περισσοτεροι εφοσον εχουν ηδη ετοιμη βαση...

Για πες μου και κατι αλλο.

Γιατι εχουν ιδιο peak ολα στο ιδιο φασμα στροφων περιπου? ρεβο, τφρ, ιμπιζομανια κτλπ κτλπ.Και γιατι ενω με τα χειροποιητα προγραμματα ανεβαινει ο κοφτης βλεπουμε τραπεζι απο εκει και πανω, ενω πχ θα μπορουσε να δινει μεχρι και τις 7000πχ?(πες μου για τα εκκεντρα πχ αιτιολογηση και θα το δεχτω κτλπ κτλπ)

επισης γιατι αν δουμε διαγραμματα απο ιμπιζα ΦΡ με giac και ρεβο, δεν εχουν καμια σχεση με χειροποιητα ελληνων βελτιωτων?(και δεν δεχομαι απαντηση ειναι τουρμπο...παραδειγμα εδωσα)

Ας μου δωσει βασιμες απαντησεις καποιος τεκμηριωμενες, να μου ανοιξει και εμενα τα ματια και ισως αναθεωρησω τις αποψεις μου :D

Darkside
11-02-2007, 18:49
Χαλαρωστε λιγο και γραψτε αποψεις πανω στο θεμα,,,

Τα Off μεταφερθηκαν....

haris
14-09-2007, 20:56
ρε παιδια του Ανδριανακη το προγραμμα το εχει δοκιμασει κανεις ?

G-P
15-09-2007, 10:22
ρε παιδια του Ανδριανακη το προγραμμα το εχει δοκιμασει κανεις ?

Η αλλιως PLEX TUNNING...
Από τους καλύτερους ίσως έλληνες custom προγραμματιστές από ότι διαβάζω γενικά στα φόρουμ...
Φυσικά όσοι τον εμπιστεύονται υπάρχουν και άλλοι τοσοι που τον καταριουνται...
Σε μοτερ vag 1.8Τ κανει καλή δουλεια και βγαζει άλογα αρκετα...
Ομοίως και σε evo που διαβαζω ειναι γενικα ευχαρστημενοι...
Πάρτο το προγραμματακι γιατι ειναι πάτος τιμή τα 250€ και σίγουρα ειναι value for money... ;)

haris
15-09-2007, 10:43
με τραμπα εγκεφαλων γινεται εεε ?
η οποια νομιζω κοστιζει 50 ευρω ?

G-P
15-09-2007, 11:11

Νομιζω πως και ο προγραμματιστής μπορει να το κανει αυτο...
και στην σεατ γίνεται όπως έχουν γραψει κατα καιρούς τα παιδια...
Ίσως ειναι καλό να μιλήσετε και οι δύο με τον προγραμματιστη για την αλλαγή...
και απλά να παρει το ολοκληρωμενο του ενός και να το βαλει στον άλλο χωρίς να μπλεχτει η αντιπροσωπία...
(να κατοχυρωθεί και ο νεος ιδιοκτήτης καπως...)
Όπως και να έχει λεπτομερειες ειναι που βρίσκεται ακρη... ;)

haris
15-09-2007, 15:05
κανονισαμε να το κανουμε μεσω seat, αλλα θελω να ρωτησω και κατι αλλο, πως ειμαι σιγουρος οτι ο εγκεφαλος που περνω, εχει προγραμμα ? νομιζω ενας τροπος ειναι ο κοφτης ετσι (απο 6800 που ειναι ,παει 7200 rpm. )?

G-P
15-09-2007, 17:55
Δεν νομιζω να θελει να σε κοροιδέψει ο silver... ;)
και ναι ο κοφτης θα ειναι σιγουρα ανεβασμένος...

enigma
16-09-2007, 18:32
Καταρχήν ένα πράγμα να ρωτήσω. Κοιτάξατε αν είναι δυνατή η αλλαγή; Έχετε και οι δυο marelli εγκέφαλο; Τέλος το παλικάρι να το πουλήσει θέλει ρε συ haris δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Ο κόφτης σίγουρα θα μετακινηθεί, σε μας είναι στις 7200σαλ...

haris
16-09-2007, 19:13
βρε G-P απλως ρωταω για να ξερω...(την εχω πατησει μια φορα με κατι αλλο και τωρα ειμαι λιγο ψιλιασμενος)

haris
20-09-2007, 19:38
σημερα εγινε η τραμπα με το αλλο παιδι , αλλα υπαρχουν καποια προβληματα .
Λοιπον , οταν περαστηκαν οι κωδικοι του immobilizer στο δικο μου και το εβαλαν μπρος, στο ρελαντι εκανε διακοπες συνεχεια ,μετα απο λιγο ψαξιμο του εκαναν basic settings (ή οπως το λενε...) και ηταν οκ.Το απογευμα καποια στιγμη εν κινηση ,μου αναψαν 2-3 λαμπακια στο καντραν και μετα απο λιγο το αυτ/το δεν ανεβαζε στροφες , σαν το γκαζι να ηταν νεκρο...Το εσβησα και τα ξαναβαλα μπρος μετα απο λιγο και ηταν οκ εκτος απο το λαμπακι της μηχανης...
και ρωτω ,ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει ,λετε να υπαρχει προβλημα με τον εγκεφαλο του αλλου ???

enigma
22-09-2007, 11:35
Χάρη τι έγινε με το αμάξι; Όλα καλά τώρα;

haris
22-09-2007, 15:45
τσου....ακομα αναβουν τα check engine και το διπλανο ...esp νομιζω...

kwstasp
24-09-2007, 20:53

Αν εχεις ρεβο, δεν χρειαζεται να κανεις τραμπα εγκεφαλων για να βαλεις custom στον Ανδριανακη...

μιλουσα με ενα παιδι απο ξαδερφο club, που το χει κανει στο top gun του.. και ψηνομαι και εγω αλλα οχι ακομα γιατι εχω αλλες προτεραιοτητες.

Απλα πας και του λες οτι εχεις ρεβο και προγραμματιζει απο πανω οπως καταλαβα.

enigma
25-09-2007, 11:02
Είναι διαφορετική μέθοδος όταν σου περνάνε το revo και διαφορετική αυτή που κάνουν στα custom. Στην α περίπτωση σου flashaρουν τον εγκέφαλο ενώ στην δεύτερη σου chipaάρουν το εγκέφαλο. Δλδ στην πρώτη περίπτωση δεν ανοίγει ο εγκέφαλος και πέφτει καλωδιάκι ενώ στην δεύτερη παίζει κολλητήρι.
Ο haris απλώς αντάλλαξε εγκέφαλο με τον silver και έδωσε τον νορμάλ του για τον παρανόρμαλ-βελτιωμένο.

kwstasp
25-09-2007, 12:31
Στην περιπτωση του χαρη εγινε ετσι, απλα λεω οτι αν θες custom στον συγκεκριμενο τουλαχιστον δεν χρειαζεται να γινει τραμπα... αν το δει το τοπικ το παιδι που λεω να μας πει και ο ιδιος πως εγινε... εγω παντως αυτο καταλαβα οτι προγραμματισε απο πανω.

brwmogazos
25-09-2007, 17:02
απο πανω γινεται απλως χανεις τα λεφτα του ρεβο και το ρεβο μαζι δηλαδη...

ενω αν το παρεις σε τσιπακι σου μενει το ρεβο και το ξαναβαζεις στο μελλον και πουλας σκετο το τσιπακι σου αλλα και παλι θα σου παρει αρκετα λεφτα να σου ξανακολλησει το τσιπακι με το ρεβο...

willy_sb
18-11-2007, 14:22
Ειμαι σε φαση να κανω την πρωτη βελτιωση στο ΙΒΙΖΑΚΙ(101Η,2003).
Δεν ξερω απο που να αρχισω και που να κανω τις βελτιωσεις. ΤΙ ΖΗΤΑΩ?
Βελτιωση στην εκκινηση.
Καλητερη αισθηση οδηγησης σε μπασιματα (στροφηλικια κτλ)
Λιγο πιο σπορ συμπεριφορα

Εκμεταλευση ολων των δυνατοτητων του αμαξιου.
Δεν ειμαι ο σουπερ γρηγορος οδηγος. Αν σκεφτεις οτι κανω καθημερινα 500χλμ στη δουλεια με φορτηγα, τα παω τσιτα(οποτε με παιρνει,λογω μπλοκων), στην εθνικη, σε στροφες...
Εχω την αναγκη να παρω περισσοτερα απο το ibizaki.
Απο που να αρχισω και που να τελιωσω....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ, ΦΙΛΕ.

enigma
18-11-2007, 14:29
Εγώ από ότι έχω κάνει ως τώρα θα σου έλεγα να πας πρώτα σε χταπόδι, μετά εισαγωγή (σκούπα λόγω κόστους-απόδοσης) και έπειτα σε πρόγραμμα.

Καλητερη αισθηση οδηγησης σε μπασιματα (στροφηλικια κτλ)Δεν ειμαι ο σουπερ γρηγορος οδηγος. Αν σκεφτεις οτι κανω καθημερινα 500χλμ στη δουλεια με φορτηγα, τα παω τσιτα(οποτε με παιρνει,λογω μπλοκων), στην εθνικη, σε στροφες...
Εχω την αναγκη να παρω περισσοτερα απο το ibizaki.

Ξεκαθάρισε πόσα διαθέτεις σε πρώτη φάση, καθώς το κοστολόγιο πάει ως εξής:

πρόγραμμα:250 το "δικό μας"
χταπόδι:200(4-1bosal) ώς 250-300(χειροποίητο 4-2-1)
ανάρτηση: από 600

chrispoulakis
26-10-2009, 19:17
Επειδή το θεμα μου μας απασχολει κατ'εξοχήν ειναι πώς θα δώσουμε λιγο παραπάνω στο αμαξι μας...
και ευτυχώς μεσω του κλαμπ μπορούμε να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας είπα να συγκεντρώσω εδω τα αποτελέσματα των δυναμομετρήσεων
και να παραθέσω καποια δικα μου συμπεράσματα...
Ξεκινώντας εξετάστηκαν τρία set up

1. Top Gun

αυτοκίνητο {{{wizard}}} (Revo, βαρελάκι BMC, χταπόδι 4-1 bosal, σωληνωσεις μεσαιο-τελικο χειροποίητα

http://img157.imageshack.us/img157/6912/ibizaxtapodiwebmu9.jpg
με πολύ καλα νούμερα: ιππους 119,1/6112 και ροπή 139,1/5881

αυτοκίνητο magdem, top_gun_power (Revo, βαρελάκι BMC)

http://img406.imageshack.us/my.php?image=p1qw7.jpg
με: ιππους 113,4/6313 και ροπή 134,1/4807 (σταθερότητα στα νουμερα αποδοσης γενικα)

2. Φ.Π.E. (ibizamania)

αυτοκίνητο LPJT (ibmania προγραμμα, σκούπα, χταπόδι 4-2-1, σωληνωσεις μεσαιο-τελικο χειροποίητα)

με: ιππους 116.2 και ροπή 138.7 (την 2η δυναμομετρηση μας την στέρησε ο χρήστης...)

αυτοκίνητο G-P (ibmania προγραμμα, σκούπα, χταπόδι 4-1, τελικο χειροποίητο)

http://img65.imageshack.us/my.php?image=dyno1ib5.jpg
με: ιππους 116.8/6347 και ροπή 140,1/4643

3. Φ.Π.Ε. (Powerchips)

αυτοκίνητο KOSTA_S (Powerchips, χταποδι 4-2-1 ,εχει βγάλει τον προκαταλυτη, αγωνιστικος καταλυτης εχει βγει το μεσαίο και τελικο γρουπ Ν)

http://www.picoodle.com/view.php?srv=img01&img=/7/2/5/f_KOSTASIBIi_e707m_78ca04a.jpg
με: ιππους 109,5/5713 και ροπή 141,2/4583

Τα γρήγορα και όχι εμπειρα συμπερασματα μου ειναι πως το REVO ειναι υπερτιμημενο για την δουλεια που κανει, και πως με τα ίδια χρήματα πάς σε custom με πρωτης ποιοτητας υλικα αλλά χωρίς την σιγουρια της SEAT στην πλάτη σου.
Πάντως υπάρχει αξιοσημείωτη σταθεροτητα στο ρεβο.
Από την άλλη τα custom αποδίδουν καλύτερα κυρίως στο θέμα ροπής όπου και πάσχει ο μικροσκοπικός μας κινητήρας...
Πάντως φουλ Α σταδιο με REVO θες πολύ πανω απο 1000€, ποσό που σου φτάνει ανετα για καστομιές νομίζω...

Θα παρακαλουσα τα μελη που έχουν όρεξη να συμπληρώσουν με παρατηρήσεις τους και σκέψεις χωρίς emotions και ασχετα θέματα
Θίγεται ενα πολύ σοβαρο θεμα εδω και καλο ειναι να φανουμε υπεύθυνοι για μια φορά...
Ευχαριστω
thanks