PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σινεμπλοκ Βασης Σασμαν

Hollow_83
16-04-2007, 06:59
Καλημερα σε ολους.
Τις τελευταιες μερες και μετα απο τα
πολλα προβληματα που μου χει βγαλει παρολη την ευλαγικη χρηση ειπα και γω να αρχισω να του πινω το αιμα για να σιωσει λιγο.:eek:
Επειδη βλεπω οτι το μαμα σινεμπλοκ του dogbone ειναι μαλλον σαν μαξιλαρι σκεγτομαι την αγορα των σινεμπλοκ της powerflex.
Οι ερωτησεις ειναι δυο:
1)Αξιζει σαν αγορα (και ας τριζει λιγο μεσα, δε με νοιαζει καθολου πλεον :tu )
2)Ειχαν ακουστει καποια προβληματα μετα απο λιγα χλμ ισχυουν ακομη η ετυχε συγκεκριμενη προβληματικη παρτιδα.
Ευχαριστω Πολυ.

G-P
16-04-2007, 07:39
Μήπως να τα έδινες τα ευρά σου κάπου αλλου που θα τα φχαριστιόσουνα κιόλας...????
Γιατί να τα πάρεις τα παουερ ρέιντζερ εντάξει αλλά θα σε δαγκώσουν για εργασία...

Hollow_83
16-04-2007, 07:41
Θα τα βαλω μονος μου.
Ευτυχως πιανουν τα χερακια.

Fantomas
16-04-2007, 10:54
Φυσικά και να τα τοποθετήσεις... ;)

Hollow_83
16-04-2007, 11:02
Φυσικά και να τα τοποθετήσεις...
Δλδ καποια γεγονοτα που ειχαν ακουστει οτι σπαγαν πανω στα 3000χλμ και τετοια ηταν μεμονωμενα συμβαντα?
Ψηνομαι πολυ και μαλλον παω αυριο να τα παρω γιατι ετσι οπως ακουγεται ειναι λες και θα ερθει το σασμαν στα μουτρα μου:D

Fantomas
16-04-2007, 13:04
Μήπως να σου κοιτάξουν το dogbone γενικότερα?? :think

Hollow_83
16-04-2007, 13:11
Το χουν αλλαξει δυο φορες.
Οσον αφορα τα προβληματα αναφερομαι στα powerflex.
Το dogbone μου ειναι οκ απλα στις καρφωτες νιωθεις πως χτυπαει το σασμαν λογω μαλακων μαμα σινεμπλοκ.
Δε νομιζω να παθε κατι!!!Το λεω γιατι δυο μερες τωρα το ξεφτιλισα το καρακι.
Να πω την αληθεια το γουσταρα πολυ ομως!!!!!
Τεσπα αυριο παω για τα powerflex και ας βγουν και μουφα.

Fantomas
17-04-2007, 20:10
Τα τοποθέτησες??
Εντυπώσεις??

martin
30-04-2007, 22:22
αν το εβαλες πες μας εντυπωσεις απο την αισθηση.Πιο πολυ ενδιαφερομαι για ενα φιλο γιατι εγω φοραω χειροποιητο και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος αλλα μαλλον δεν κανει για τα γουστα του φιλου μου γιατι ειναι πολυ πετρα,αλλα σου δινει τρομερη αισθηση και σαφηνια στο κουμπωμα.
Πριν δυο χρονια που το εψαχνα δεν εβγαζε η powerflex μαλλον τωρα τελευται πρεπει να φερανε.Πες μας και τιμουλα και αν θες με πμ απο που το προμηθευτηκες.

Hollow_83
30-04-2007, 23:25
Λοιπον εντυπωσουλες ειναι αρκετα καλες εχει δεσει πιο καλα το σασμαν και δεν κοπαναει σαν τρελο σε σχεση με πριν και σου δινει και καλυτερη σαφηνεια στις αλλαγες.
Το καλο ειναι οτι δεν ειναι τελειως κουτσουρο.
Κανει ενα πολυ μικρο συντονισμο στο ρελαντι και κυριως οταν ειναι κρυο το αμαξι που ειναι ανεβασμενο το ρελαντι.
Γενικα αν δεν εισαι ψειρας οπως εγω :p δε θα σε νοιαξει.
Συνολικα ειναι μια καλη αναβαθμιση και ειδικα πιστευω αν συνοδευτει με ενα διχαλο ονταρισμενο και ενα short shifter θα ναι τζαμι.

mavras
01-05-2007, 00:52
θα μας πεις και τιμουλα?

Hollow_83
01-05-2007, 10:21
Δεν εχω αναφερει τιμη και απο που το αγορασα γιατι δε ξερω αν πρεπει να το πω ετσι δημοσια.
Τιμη βασικα το πηρα 47 ευρω.

fr-giannis
01-05-2007, 10:38
τα συνεμπλόκ τα είχες αλλάξει; έβαλες του κούπρα;

Hollow_83
01-05-2007, 12:22
Ibiza cupra εχω.

Full Boost
30-05-2007, 16:09
Παιδιά μην μπερδεύεστε δεν υπάρχουν silent block της power flex για εμάς ούτε άλλης εταιρίας όσοι φοράνε τέτοια είναι custom κατασκευή η ενισχυμένα μαμά με ένεση εποχικού υλικού

G-P
30-05-2007, 19:24
Φίλε μου νομιζω κανεις λάθος... :redface:

http://img116.imageshack.us/img116/5092/powerflex1jr5.jpg

http://www.powerflex.co.uk/products.asp?cat=0029&catalog=0729&submit1.x=17&submit1.y=13 (http://www.powerflex.co.uk/products.asp?cat=0029&catalog=0729&submit1.x=17&submit1.y=13)

Full Boost
30-05-2007, 19:32
Συγγνώμη αλλά κάνεις λάθος πρώτα από όλα δεν λέει πουθενά στον κατάλογο για dοgbone αλλά για τα σινεμπλοκ ψαλιδιών πίσω άξονα και σινεμπλοκ αντιστρεπτικις δεύτερον δες την επίσημη απάντηση τις power flex σε ερώτηση που έκανα

Hi Kostas,

I am afraid that we do not make the dog bone for your vehicle. We only
make it for the Toledo and Leon

Regards

James Bourn - Sales Manager

EPTG Ltd
POWERFLEX
7 Union Buildings
Wallingford Road
Uxbridge
UB8 2FR
ENGLAND

Tel: (+44) 01895 460033
Fax: (+44) 01895 520095
sales@powerflex.co.uk
www.powerflex.co.uk

Επιμένεις ακόμα???

G-P
30-05-2007, 19:37
Για κόντρα μηχανής όντως δεν λέει πουθενα...
όπως το διατυπωσες φαινοταν πως δεν βγαζει καθολου σινεμπλοκ...
(ενω εχει για την μπροστά αναρτηση και τον πίσω αξονα...)
Η παραξηγηση λύθηκε...

billakos
20-04-2008, 18:38
Παιδια γνωριζουμε ποσο κανουν περιπου οι βασεις σασμαν (powerflex)? Ειναι 2 ?

vazelos@ibiza
28-06-2008, 19:05
Aλλο το dogbone αλλο οι βασεις σασμαν ετσι?τι ειναι προτιμοτερο να αλαζουμε?τελικα υπαρχει dogbone για μας?

mavras
30-06-2008, 21:50
ακομα προσπαθω να καταλαβω τι σινεμπλοκ εχει τοποθετησει ο hollow...

εγω ειχω βαλει ιδιοκατασκευη και δεν το συνιστω εκτος και αν υπαρχει λογος να μπει. Φερνει καμποσο κραδασμο...βεβαια ο επιλογεας ειναι πιο σαφης στις αλλαγες αλλα οταν περνει μπροστα το κομπρεσερ του κλιμα.....τρεμει η ibiza!

Hollow_83
30-06-2008, 22:42
ακομα προσπαθω να καταλαβω τι σινεμπλοκ εχει τοποθετησει ο hollow...

εγω ειχω βαλει ιδιοκατασκευη και δεν το συνιστω εκτος και αν υπαρχει λογος να μπει. Φερνει καμποσο κραδασμο...βεβαια ο επιλογεας ειναι πιο σαφης στις αλλαγες αλλα οταν περνει μπροστα το κομπρεσερ του κλιμα.....τρεμει η ibiza!

Τελικα οπως πολλα παιδια μου ειχαν πει, δεν υπαρχουν για το ibiza σινεμπλοκ της powerflex.
Οταν δοκιμασα να τα αλλαξω μονος μου δεν μπορεσα να τα βαλω γιατι του ibiza ειναι στρογγυλο ενω των υπολοιπων του group oval.
Ετσι πηγα να μου τα τοποθετησουν σε καποιο μαγαζι και ο παλικαρος εκει μου εβαλε δικης του κατασκευης λιγο πιο ενισχυμενα και κρατησε τα powerflex, χωρις φυσικα να το ξερω. (Ηταν η πρωτη και τελευταια φορα που αφησα το αμαξι σε συνεργειο και δεν ημουν παρον). Αρχικα ειχε βελτιωθει η κατασταση αλλα καποια στιγμη ξαναχρειαστηκε να αλλαξω την βαση του dogbone μιας και το σασμαν εκανε τα ιδια κολπα και ειδα πανω στην αλλαγη του dogbone οτι δε φοραω της powerflex, αλλα ενισχυση των μαμα με ενα υλικο το οποιο ειχε σπασει απο τα πολλα κοπανηματα. Ευτυχως η βαση αλλαχτηκε στην εγγυηση παρ'αυτα.

mavras
01-07-2008, 01:51
Εκει, πανω απο την Βουτα ειναι το μαγαζι που σου εκανε την ματσακονια με το dogbone?

Hollow_83
01-07-2008, 06:48
Εκει, πανω απο την Βουτα ειναι το μαγαζι που σου εκανε την ματσακονια με το dogbone?

Οχι Θεσσαλονικης, κοντα στη Θηβων.

vazelos@ibiza
06-01-2009, 23:27
τελικα τι θα γινει μαγκες?θα βρουμε πουθενα?τον τελευταιο καιρο οταν αλλαζω ταχυτητα κ αφηνω τελειως τις στροφες να πεσουν(σε ρυθμους βολτας) με το που αφηνω το συμπλεκτη μου κανει ενα ταρακουνημα οπως οταν κανουμε κατεβασματα με πολλα κ αφηνουμε πολυ αποτομα τον συμπλεκτη.... ελπιζω να ειμαι κατανοητος.τι παιζει?dogbone?σινεμπλοκ σασμαν?βασεις κινητηρα?διορθωστε με αν κανω καπου λαθος..

vazelos@ibiza
08-01-2009, 00:21
εννοω ταρακουναει ο κινητηρας.... με τις "ιδιοκατασκευες"που λες τι παιζει πανο?ποιος-που κ πως της ιδιοκατασκευαζει εννοω..

mavras
08-01-2009, 16:10
την βαση σασμαν/dogbone την ειχα βαλει στην Mountain Motorsport και ειχε κοστισει 70€ (+την δικια μου βαση). Οπτικα ειναι ιδια με την μαμα αλλα εχει αλλο υλικο το οποιο ειναι πιο σκληρο.
Εχει βελτιωσει πολυ την κινηση του μοτερ, ΑΛΛΑ φερνει κραδασμο. Δεν την συνιστω σε κανεναν αν δεν εχει λογο για να την βαλει

G-P
08-01-2009, 16:23
τα αμορτισεράκια τι λένε Πανο...???
θελουν τρελή πατέντα...???

mavras
08-01-2009, 16:39
τα αμορτισεράκια τι λένε Πανο...???
θελουν τρελή πατέντα...???
εχω δει σε ibiza και πρεπει να φτιαχτουν βασεις. Σε αυτο που εχω δει ειχε μπει μια βαση στην μπαρα θολων και αλλη μια πανω στο μοτερ. Τρελλη πατεντα δεν ειναι, με κανα 100αρικο φτιαχνονται οι βασεις και μετα οσο βρει κανεις το αμορτισερακι.
Αυτο που δεν ξερω ειναι που θα πανε και τι θα προκαλεσουν ολοι αυτοι οι κραδασμοι...!

vazelos@ibiza
08-01-2009, 20:33
εσυ γιατι την εβαλες Πανο?αυτο με την βαση στην μπαρα θολων,καλυτερα δεν θα ηταν καπου στο φτερο(βιδες αμορτισερ)?στην μπαρα θολων θα ακουγονται κιολα οι κραδασμοι εκτος του οτι εγω δεν την βρισκω τοσο σταθερη γι αυτην την δουλεια...

mavras
08-01-2009, 20:45
εγω εβαλα γιατι ειχα βαρεθει να πηγαινω για σφιξιμο βιδων τουρμπινας...μετα την 8η ή 9η φορα εβαλα την βαση
βασικα στην μπαρα φτιαχνουν μια προεκταση και πανω σε αυτη την προεκταση πιανει το αμορτισερακι. Αν βρω την φωτο θα την ανεβασω

vazelos@ibiza
08-01-2009, 21:50
καλοπερναει το ιμπιζα πανο!νομιζω κ στου φιλου απ την καλαματα με το κοκκινο κουπρα κ την garett υπαρχει αμορτισερ.εμενα νομιζω εχουν μαλακωσει,τωρα με τα χιονια στο χωριο πατα ασε τον συμπλεκτη καταλαβα οτι το μοτερ κουναει πολυ σε σχεση με παλιοτερα....

vazelos@ibiza
10-01-2009, 15:19
να τις κανω ενα φρεσκαρισμα τις βασεις μου?να βαλω καινουριες εννοω αντιπροσωπειας.ποσο θα μου βγει η αγορα?εκτος απ το dogbone κ την μεγαλη αριστερα του κινητηρα ποιες αλλες υπαρχουν?

mavras
10-01-2009, 15:41
μην πετας λεφτα στις βασεις εκτος και αν υπαρχει λογος αλλαγης (φθορα)
εκτος απο τις δυο που αναφερεις υπαρχει και αλλη μια κατω απο την μπαταρια
καπου υπαρχει ενα σχετικο θεμα απο τον Φαντομα

vazelos@ibiza
10-01-2009, 15:51
μιλας για φθορα που να φαινεται οπτικα?κοψιματα κλπ?η κ θορυβος?οπως γραφω κ παραπανω νομιζω οτι το μοτερ μου ταρακουναει.... λες αμορτισερακι?ρε δουλεια δεν εχουμε!!!!!!!!!!!!παω να βρω συνεργα να πακεταρω τις ζαντες σου.....

mavras
10-01-2009, 16:02
η φθορα ειναι και οπτικη συνηθως...θα δεις κομμενο σινεμπλοκ στην βαση ή να εχει φτυσει λαδακια.
αν ακους κοπανημα ειναι φως-φαναρι οτι εχουν "θεμα"

αμα θες βοηθεια στο πακεταρισμα παρε τηλ, εχω κανει διατριβη!! λολ

FRee-tezas
11-01-2009, 17:37
Να ρωτήσω κ γω το κουλό μου. Έχει ακούσει κανένας (ή κάνει) να γεμίζουν τα κενά του εκάστοται σινεμπλόκ με "μπαμπριζόκολλα";

mavras
11-01-2009, 17:49
Να ρωτήσω κ γω το κουλό μου. Έχει ακούσει κανένας (ή κάνει) να γεμίζουν τα κενά του εκάστοται σινεμπλόκ με "μπαμπριζόκολλα";
μπαμπριζοκολλα, τεφλον, σιλικονη, σικαφλεξ
διαλεξε και παρε:lauphing

FRee-tezas
11-01-2009, 18:13
Δοκιμασμένο όμως ξέρουμε; το τεφλόν είναι για xtreme καταστάσεις. Το σικαφλεξ τι είναι;;;;;;;;:(

mavras
11-01-2009, 18:24
Δοκιμασμένο όμως ξέρουμε; το τεφλόν είναι για xtreme καταστάσεις. Το σικαφλεξ τι είναι;;;;;;;;:(
http://www.sika.gr/industry.htm

G-P
12-01-2009, 09:37
Το τεφλόν κανει πολύ καλή δουλεια μιας και εχει μεγαλη πυκνοτητα...
Τα υπόλοιπα είναι πατατακια...
μονο για το ματι ;)

FRee-tezas
19-01-2009, 20:31
Επανέρχομαι.... Το τεφλόν σκληραίνει αρκετά μαθαίνω. Το καλύτερο είναι κάτι ενδιάμεσο μπαμπριζόκολλας-τεφλόν αλλά τι; Πάντως για κάποιον που θέλει λίγη "σαφήνεια"(λίγη όμως) παραπάνω η μπαμπρ/λα παίζει.

vazelos@ibiza
30-01-2009, 00:35
http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?xProd=11722&xSec=1081
αυτο λεει οτι ειναι κ για μας,καλη τιμη..

Ινδιανος
30-01-2009, 11:01
αυτο λεει οτι ειναι κ για μας,καλη τιμη..

και τι ειναι αυτο δλδ??? δεν ξερω αγγλικα!!

vazelos@ibiza
30-01-2009, 14:19
και τι ειναι αυτο δλδ??? δεν ξερω αγγλικα!!
πισω βαση κινητηρα...

SiliconDreams
10-02-2009, 20:42
φιλε μου να ρωτισω κι εγω....
Αυτη πρεπει να φταιει....πατοντας γκαζι.....και (αν χρηαστη...αφημα σε στροφη) νιοθω το μοτερ και χωρεβει κατω απο το καπο!!!
τα λεω καλα??

vazelos@ibiza
13-02-2009, 17:14
φιλε μου να ρωτισω κι εγω....
Αυτη πρεπει να φταιει....πατοντας γκαζι.....και (αν χρηαστη...αφημα σε στροφη) νιοθω το μοτερ και χωρεβει κατω απο το καπο!!!
τα λεω καλα??
μαλλον........
υπαρχουν παιδια που ξερουν καλυτερα,ας πουν την γνωμη τους...

FRee-tezas
14-02-2009, 14:44
Έτσι κ αλλιώς χορεύει...
Το θέμα είναι πόσο το πιέζεις εσύ να χορεύει ή ακόμα χειρότερα μην αρχίσει να χορεύει παραπάνω με το καιρό.

SiliconDreams
15-02-2009, 13:11
πιστευω πως αυτη φταιει!!
Και το παρατυρισα τωρα τελευτεα!!
Την ειδε και ενας φιλος μηχαν. και μου ειπε πως ειναι ετημη!!!!
Και πως μπωρει να μπει απο S3 που εχει καλυτερο καυτσουκ.....
και η τιμη αγορας....Αν θυματε καλα 30-35 ευρο! (NEW) :redface:

mavras
15-02-2009, 13:35
δεν μπαινει απο αλλο 20vt αδελφε
εχουμε αλλη βαση στα ibiza. Η λυση ειναι ειτε η μαμα, ειτε αλλη φταιχτη, ειτε η σχετικα ακριβη της Jabbasport

fr-giannis
27-03-2009, 11:09
παιδες εχει κανεις φωτο μαλλον παω για βαση γιατι κοπαναει απιστευτα απο προχθες που γυρισα απο ταξιδι, μαλλον ειναι βαση σασμαν και οχι το dogbone εχει κανεις φωτο και κωδικο και αν ξερει και τιμουλα γιατι ακουσα κατι 100€ και μου γυρισαν τα ματια,φυσικα θα την αλλαξω μονος μου

Fantomas
27-03-2009, 11:37
παιδες εχει κανεις φωτο μαλλον παω για βαση γιατι κοπαναει απιστευτα απο προχθες που γυρισα απο ταξιδι, μαλλον ειναι βαση σασμαν και οχι το dogbone εχει κανεις φωτο και κωδικο και αν ξερει και τιμουλα γιατι ακουσα κατι 100€ και μου γυρισαν τα ματια,φυσικα θα την αλλαξω μονος μου

:tu

fr-giannis
27-03-2009, 16:42
φαντομ αυτο που βλεπω ειναι dogbone?ειμαι για dogbone? πολλα δεν ειναι? για την βαση που ειναι κατω απο την μπαταρια? αυτη δεν χαλαει ποτε? οταν πεφτω σε λακουβα γινεται το ελα να δεις και γενικα σε οτι ανωμαλια εχει το οδοστρωμα γεινε πιο σαφης σε παρακαλω

fr-giannis
31-03-2009, 16:02
τελικα με λιγο ψαξιμο και επειδη ειπα να μαλακωσω τα αμορτισερ(κονι κιτρινα) παω να βαλω το κλειδι για τη ρυθμιση και τι να δω τα παξιμαδι του αμορτισερ ηταν τελειως ξεσφυχτο,απιστευτο? μολις το εσφυξα κομπλε, ακου να δεις τι μπορει να παθεις, φαντασου να το πηγαινα μαλια κουβαρια απο την ωρα που ξεκινησε να κανει θορυβο θα μου εμενε στο χερι

STAM
31-03-2009, 20:04
Παλι καλα που το ειδες και δεν επαθες τιποτα στο δρομο...

FRee-tezas
23-05-2009, 14:58
To dogbone είναι μόνο "κόντρα" ή στηρίζει κιόλας το μοτέρ;
Τι εννοώ κ γιατί ρωτάω:
Όπως το βλέπω απο κάτω δε μου δίνει την εντύπωση οτι στηρίζει τη μηχανή,άρα αν θελήσεις να το αλλάξεις δε θα χρειαστεί να υποστηρίξεις το μοτέρ όταν το βγάλεις.

Σωστά ; ; ; ; ;

vazelos@ibiza
12-06-2009, 00:44
http://i552.photobucket.com/albums/jj321/panathinaikosgate13/DSC00335.jpg

το αριστερο (μαμα) ειχα,το δεξι (ενισχυμενο) θα βαλω.
ειναι εμφανη η διαφορα τους,θα δουμε κ στην πραξη.

STAM
12-06-2009, 14:20
Ποσο πηγε η αγορα?

FRee-tezas
12-06-2009, 15:13
Vazele Ήσουν παρών στην αλλαγή;
Μπορείς να απαντήσεις το παρακάτω;

To dogbone είναι μόνο "κόντρα" ή στηρίζει κιόλας το μοτέρ;
Τι εννοώ κ γιατί ρωτάω:
Όπως το βλέπω απο κάτω δε μου δίνει την εντύπωση οτι στηρίζει τη μηχανή,άρα αν θελήσεις να το αλλάξεις δε θα χρειαστεί να υποστηρίξεις το μοτέρ όταν το βγάλεις.

Να συμπληρώσω πόσο και από που;

Υ.Γ.: Τρελή διαφορά στο πάτα-άσε-ξαναπάτα του γκαζιού κ τριγμούς στη καμπίνα στο ρελαντί de facto ;)

vazelos@ibiza
12-06-2009, 16:18
Vazele Ήσουν παρών στην αλλαγή;
Μπορείς να απαντήσεις το παρακάτω;

Να συμπληρώσω πόσο και από που;

Υ.Γ.: Τρελή διαφορά στο πάτα-άσε-ξαναπάτα του γκαζιού κ τριγμούς στη καμπίνα στο ρελαντί de facto ;)
ξεβιδωνεις 2 βιδες κ το βγαζεις,δεν στηριζει μοτερ.
πολυ απλα κ ευκολα...

τιμη 70 ελαφρως μεταχειρο απο αγγελια σε forum.

υπαρχει καποιος αθηνα που φτιαχνει απλα πρεπει να
του αφησεις το δικο σου... τιμη να θυμαμαι καλα 70.
ο mavras ξερει σιγουρα,οταν το δει θα μας πει.

mavras
12-06-2009, 17:35
οπως τα λεει ο Θοδωρης!
70 ευρω και την δικη μας μαμα βαση

η τοποθετηση ειναι αστεια. δεν χρειαζεται στηριξη το μοτερ

FRee-tezas
12-06-2009, 22:21
η τοποθετηση ειναι αστεια. δεν χρειαζεται στηριξη το μοτερ
OK!
Μπήκε στη λίστα!

mavras
13-06-2009, 13:02
απλα να ξερεις οτι θα φερει κραδασμο μεσα στην καμπινα.
Οχι τπτ φοβερο αλλα ειναι αισθητος ιδιαιτερα οταν εχεις αναμμενο το A/C

προσφατα αποκομισε αποψη απο το δικο μου ο κεμμο, στειλτου ενα πμ για να δει το τοπικ και να μας πει

FRee-tezas
13-06-2009, 22:00
;

Το ξέρω φίλος! Έχω αλλάξει σε άλλο car όλες τις βάσεις (μηχανής-σασμάν) Τρελός κραδασμός αλλά η κ@βλ@ στο πάτα-άσε-ξαναπάτα του γκαζιού σε αποζημιώνει σε ορεινό-στριφτοδιαδρομή ! ! !

vazelos@ibiza
26-06-2009, 00:06
εντυπωσεις απ το dogbone μια κ το fr ξανατσουλαει...

κραδασμος φυσικα,αμεσοτητα στο γκαζι.....
αυτα φυσιολογικα...
αυτο που δεν μ αρεσε ειναι οτι τωρα
το μοτερ που δεν εχει ανοχες κατω
σαν να πλεει στην πανω βασεις.

δηλ. οταν το κουνας απ την πολλαπλη με
τα χερια,το αισθανεσαι πιο χαλαρο απο πριν
που μοιραζοταν η ανοχες του.....
μονο ψηλα τζογαρει ομως,κατω κουτσουρο.

ειναι φυσιολογικο αυτο??

FRee-tezas
26-06-2009, 16:35

ειναι φυσιολογικο αυτο??
Δυστυχώς....αυτό που λέω πιό πάνω...:

Έχω αλλάξει σε άλλο car όλες τις βάσεις (μηχανής-σασμάν) Τρελός κραδασμός αλλά η κ@βλ@ στο πάτα-άσε-ξαναπάτα του γκαζιού σε αποζημιώνει σε ορεινό-στριφτοδιαδρομή ! ! !
Όταν κάτι "κρατάει σε 3 (πχ) σημεία κ ενισχύσεις το ένα,τότε τα άλλα 2 "τρώνε" περισσότερο ζόρι.(θα μου πεις σιγά τι μας είπες!)
Το πόσο αντέχουν βέβαια είναι άλλο θέμα!
Απο κει κ πέρα,κάτι τέτοιο:
http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?xProd=7734&xSec=294
και τέτοιο:
http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?xProd=7733&xSec=294
(σε κάτι αντίστοιχο πιο οικονομικό βέβαια!)

Υ.Γ.1: Σίγουρα θα υπάρχουν κ κάποιου είδους σφήνες για να "συμπληρώνεις" κ όχι να αντικαθιστάς τις εργοστασιακές βάσεις, πιο οικονομικά κ σχεδόν εξίσου αποδοτικά.
Υ.Γ.2: Καλοτάξιδο κ πάλι!!!!!

Maxy
26-06-2009, 16:45
εντυπωσεις απ το dogbone μια κ το fr ξανατσουλαει...

κραδασμος φυσικα,αμεσοτητα στο γκαζι.....
αυτα φυσιολογικα...
αυτο που δεν μ αρεσε ειναι οτι τωρα
το μοτερ που δεν εχει ανοχες κατω
σαν να πλεει στην πανω βασεις.

ειναι φυσιολογικο αυτο??
Aυτο ακριβως το προβλημα εχω και εχω αλλαξει δυο φορες τη μπροστα και πισω βαση μηχανης...Πικρα..Και τωρα ξαναεχω προβλημα!Εχει αρχισει και χορευει το μοτερ παλι πανω στις βασεις...Βρηκα εψαξα ενισχυμενες της powerflex για το δικο μου που πεζουν στα 40 ευρω η μια περιπου...Βεβαια μετα προβλεπετε να εχω κραδασμους και μεσα στο σασι περρισοτερες!

FRee-tezas
26-06-2009, 16:56
Βεβαια μετα προβλεπετε να εχω κραδασμους και μεσα στο σασι περρισοτερες!
Θα κάνεις μασάζ απο το τρέμουλο!!!:lauphing
Ποιά μπρος και πίσω;
Αυτές που "έβαλα" στο post είναι δεξιά-αριστερά (ψηλά) στους θόλους περίπου.
Εσύ ποιές λες; ο AGU έχει καμιά διαφορά; (έτσι αναφορικά!)

Οι Powerflex που πήρες είναι σφήνες σωστά;
Έχεις καμιά φώτο να παραθέσεις; (έστω κ ιντερνετική)

Maxy
26-06-2009, 17:07
Θα κάνεις μασάζ απο το τρέμουλο!!!:lauphing
Ποιά μπρος και πίσω;
Αυτές που "έβαλα" στο post είναι δεξιά-αριστερά (ψηλά) στους θόλους περίπου.
Εσύ ποιές λες; ο AGU έχει καμιά διαφορά; (έτσι αναφορικά!)

Οι Powerflex που πήρες είναι σφήνες σωστά;
Έχεις καμιά φώτο να παραθέσεις; (έστω κ ιντερνετική)
Εμενα το μοτερ εχει κατσει στις μαμα βασεις του 2αριου,εχει μια μπροστα μια πισω προς τη μερια του οδηγου λιγο και μια αριστερα οπως κοιτας το μοτερ...Δν εχω φοτο αλλα ξερω οτι βγαζει γτ εχει βαλει και ο μηχανικος μου στο 2αρι του και δν του εχουν κοψει ακομα και ειναι με gt35...:tu

FRee-tezas
26-06-2009, 18:07
Εμενα το μοτερ εχει κατσει στις μαμα βασεις του 2αριου,εχει μια μπροστα μια πισω προς τη μερια του οδηγου λιγο και μια αριστερα οπως κοιτας το μοτερ...
Σωστά...ΜΚΙΙ...με ποιόν νόμιζα οτι μιλάω;(!!!!!!)
Ξέρω για ποιές βάσεις μιλάς, το ibiza MKII έχει παρόμοιες. Η πιο επιρρεπής στο κόψιμο είναι η μπροστινή. Το γιατί δε το ξέρω. (την είχα κόψει στο ibizaki)

Δν εχω φοτο αλλα ξερω οτι βγαζει γτ εχει βαλει και ο μηχανικος μου στο 2αρι
Για σφήνες πάντα μιλάμε,ε;

Maxy
26-06-2009, 18:18
Σωστά...ΜΚΙΙ...με ποιόν νόμιζα οτι μιλάω;(!!!!!!)
Ξέρω για ποιές βάσεις μιλάς, το ibiza MKII έχει παρόμοιες. Η πιο επιρρεπής στο κόψιμο είναι η μπροστινή. Το γιατί δε το ξέρω. (την είχα κόψει στο ibizaki)

Για σφήνες πάντα μιλάμε,ε;
Απο οτι φανταζομαι ναι....Δεν τις εχω δει ποτε απο κοντα....Ακριβως οπως τα λες η μπροστινη κοβετε για πλακα...Περιμενω να ξεφτυλιστουν εντελως να παω για αλλαγμα!:lauphing

vazelos@ibiza
26-06-2009, 21:33
Δυστυχώς....αυτό που λέω πιό πάνω...:

Όταν κάτι "κρατάει σε 3 (πχ) σημεία κ ενισχύσεις το ένα,τότε τα άλλα 2 "τρώνε" περισσότερο ζόρι.(θα μου πεις σιγά τι μας είπες!)
Το πόσο αντέχουν βέβαια είναι άλλο θέμα!
Απο κει κ πέρα,κάτι τέτοιο:
http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?xProd=7734&xSec=294
και τέτοιο:
http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?xProd=7733&xSec=294
(σε κάτι αντίστοιχο πιο οικονομικό βέβαια!)

Υ.Γ.1: Σίγουρα θα υπάρχουν κ κάποιου είδους σφήνες για να "συμπληρώνεις" κ όχι να αντικαθιστάς τις εργοστασιακές βάσεις, πιο οικονομικά κ σχεδόν εξίσου αποδοτικά.
Υ.Γ.2: Καλοτάξιδο κ πάλι!!!!!
thahks freeteza!
αυτες που παραθετεις νομιζω δεν κανουν σε μας.
μονο την πισω βγαζει η vibra κ για μας . . .

στο θεμα τωρα,
δεν θα πρεπε να δεσει ολο το μοτερ αφου αυτη
ειναι η βαση με το περισσοτερο "ζορι"?

ποια θα καταπονειτε περισσοτερο τωρα??

η πισω που ηταν η πιο ευαισθητη η οι 2 πανω?

νομιζω οτι τωρα αφου δεν κινειται τοσο η πισω
θα πρεπε να εχουν κ οι πανω λιγοτερο φορτο..

η επειδη ειναι δυσαναλογη η σκληροτητα τους
θα την ακουν οι μαλακοτερες??

FRee-tezas
27-06-2009, 20:47
αυτες που παραθετεις νομιζω δεν κανουν σε μας.
μονο την πισω βγαζει η vibra κ για μας . . .
Μπορείς να ψάξεις για κάτι ανάλογο,θα έψαχνα αλλά δεν έχω χρόνο
Αν κ πιστεύω οτι υπάρχει η πιθανότητα να κάνουν κ αυτές,μοιάζουν απ'όσο θυμάμαι. Αλλά προς Θεού δε σου λέω να τις πάρεις έτσι!!!!:D

στο θεμα τωρα,
δεν θα πρεπε να δεσει ολο το μοτερ αφου αυτη
ειναι η βαση με το περισσοτερο "ζορι"?

Αυτή το "έτρωγε" γιατί έπαιζε σε άλλο επίπεδο μοναχή της και η δουλειά της ήταν να κοντράρει κ όχι να στηρίζει κιόλας.

νομιζω οτι τωρα αφου δεν κινειται τοσο η πισω
θα πρεπε να εχουν κ οι πανω λιγοτερο φορτο..

Η μια λογική λέει αυτό,η άλλη αυτό που γράφω πιο πάνω, όταν ενισχύεις ένα άκρο επιβαρύνονται τα υπόλοιπα.

η επειδη ειναι δυσαναλογη η σκληροτητα τους
θα την ακουν οι μαλακοτερες??
Αυτό μας καίει!:redface:
Εγώ πιστεύω πως ναι,αλλά σκέψου πως αυτές είναι φτιαγμένες για διπλή δουλειά κ στηρίζει κ "κοντράρει", άρα (κατεμέ) είναι αρκετά ανθεκτικές!

vazelos@ibiza
01-07-2009, 01:47
μια λεπτομερια...

στο δικο μου ετρεμε λιγο παραπανω γιατι ειχε βγει
η εξατμιση απο τις βασεις μετα το dp...

μονο στο ρελαντι οταν βαζω μπρος κ ειναι κρυο
κανει λιγο παραπανω θορυβο κ συγχρονισμο....

υποφερτο μπορω να πω .. .. ..

zizas
08-07-2009, 17:13
pedia emena mou tis eftikse ena palikari opou trexei se agwnes me polo...kai einai mia xara...trizei ligo bebaia alla ola ok...kai dokimasmena pragmata....poli kali doulia...

FRee-tezas
08-07-2009, 17:37
mou tis eftikse ena palikari opou trexei se agwnes me polo...kai einai mia xara...trizei ligo bebaia alla ola ok...kai dokimasmena pragmata....poli kali doulia...
Μπορείς να το "ορίσεις" λίγο καλύτερα το:...μου τις έφτιαξε..."
-Ποιές βάσεις απ'όλες;
-Τι έφτιαξε;
-Πως; Τις "γέμισε"; "Γεμίζουν" οι πάνω;
-Αν ναι,με ποιό υλικό;

zizas
15-07-2009, 15:46
συγνωμη παιδια!οποιως ενδιαφεραιται ας με παρει ενα τηλ να του πω λεπτομεριες...************************* *********

Όποιος ενδιαφέρεται ας του στείλει πμ
Βiliou

FRee-tezas
25-09-2009, 19:23
Οι φωτο που παραθέτω είναι από 5άρι Golf.
http://www.034motorsport.com/images/3B_Mk5_DB.jpg
http://www.034motorsport.com/images/4_Mk5_DB.jpg
Το ερώτημα είναι το εξής:
κ στο δικό μας πρέπει να κατεβεί η "γέφυρα" για να αλλαχθεί το dogbone ;(η κόντρα σασμάν)

(Φωτογραφίες από το vw vortex)

FRee-tezas
25-09-2009, 19:41
Επίσης, επειδή κοντεύω να σκάσω, οι πάνω βάσεις μας δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των Golf IV;
Έχω λυσάξει....

http://ep.yimg.com/ca/I/yhst-1918367471896_2069_45253108

Έτσι για το γ@μώτο να πάρεις τις "σφήνες" κ να τις πετσοκόψεις να μπούν κ στο δικό μας.

Υ.Γ.: Άντε κ το ibiza το έχουν χεσ...νο :mf_pain , το Polo 6N;

vazelos@ibiza
25-09-2009, 19:53
δεν χρειαζεται να βγαλεις τιποτα σ εμας,μονο το dogbone
το οποιο βγαινει με 2 βιδες. . . . .

brwmogazos
25-09-2009, 21:34
Την Vibratechnics την πηρα απο Αγγλια γιατι προτιμησα κατι πιο δεμενο + αγοραστο παρα γεμισματα και τα σχετικα. 150 ευρα νομιζω πηγε...την εβαλα προχθες. Φυσικα και δεν χρειαζεται κατεβασμα γεφυρας και τετοια...

μπαινει μια χαρα. Φερνει τρεμουλο στο τιμονι ρελαντι και καθως πατιναρεις για να ξεκινησεις μεχρι τις 1500 στροφες τρεμει ολο το αμαξι.

Παλευεται. Αυτο που δεν παλευεται ειναι με κλιμα ανοικτο...Εκει γινεται πολεμος...σιχαινεσαι το αμαξι σου....

Ισως μαλακωσει λιγο με τον καιρο....

FRee-tezas
25-09-2009, 21:54
Απλά "ψάρωσα" με τη φωτο.
Είναι για το γαμώτο, γιατί για του Golf το dogbone "ξεμπερδεύεις" με σφήνες 25€ ενώ για το ibizaki πρέπει να αντικαταστήσεις ολόκληρο το μπράτσο με πενταπλάσιο κόστος αγοράς.

Εκτός αυτού, είπαμε οτι όταν σκληραίνεις τη μια βάση, τρώνε μεγαλύτερο πακέτο οι υπόλοιπες. Πάνω σ'αυτό έχω "σκάσει" ψάχνοντας μια ενίσχυση για τις πάνω βάσεις.
Για μας δε βγαίνουν αλλά για τα Golfάκια τις προτείνουν πακέτο με τη κάτω.

(Μέχρι κ torque damper αμορτισεράκι για πάνω σκέφτομαι)

vazelos@ibiza
25-09-2009, 22:16
(Μέχρι κ torque damper αμορτισεράκι για πάνω σκέφτομαι)
στο μυαλο μου εισαι!!!!!!!!!!!!
αν κ εχει κανα 200ευρο μονο το αμορτισερακι . . . :(

FRee-tezas
26-09-2009, 11:07
αν κ εχει κανα 200ευρο μονο το αμορτισερακι
Ναι, τα "αυθεντικά" αμορτισεράκια είναι πανάκριβα.
Αφού όμως θα γίνει που θα γίνει η πατέντα, γιατί να μη χρησιμοποιήσουμε άλλου είδους αμορτισεράκι, όπως πχ από παπάκι (μηχανάκι), λέω εγώ!
Μια ιδέα(δε ξέρω αν κάνει). Ίσως κ από κάτι άλλο....
Τα 200€ είναι πολλά, ειδικά γα κάτι που δε κουμπώνει απευθείας,αλλά θέλει κ πατέντα.

(Το μυστικό είναι το γέμισμα από τις υπάρχουσες βάσεις, αλλά δε βρίσκω κάνα π@π@ρα να το χει ξανακάνει.)
Συνεχίζω το ψάξιμο.

mavras
26-09-2009, 13:31
λυση για το torque damper υπαρχει και το αμορτισερακι το βρισκουμε και αρκετα φτηνοτερα, απλα δεν θα ειναι J's racing αλλα καποιο αλλο.
Το δυσκολο ειναι η κατασκευη της βασης.
το ειχα ψαξει καποια στιγμη και ημουν ετοιμος να το φτιαξω αλλα μου ζητησαν 100ευρω μονο για να φτιαξουν βαση και το παρατησα.

επισης, εχω dogbone εδω και 30-35k χλμ και οι υπολοιπες βασεις την παλευουν μια χαρα. Ολα εχουν να κανουν με την χρηση που του κανουμε...αν ξεκιναμε απο φαναρι ταπα ακομα και οταν ειμαστε μονοι μας θα πεθανουν γρηγορα.
Προσωπινα δεν το λυπαμαι αλλα δεν το καιω και μερα-νυχτα.
Ιδια ιστορια με τον δισκο. Οταν πηρα το αυτοκινητο μου ειχαν πει οτι τον μαμα θα τον ξεφτυλισει για πλακα.
Καλα....60χιλ χλμ αργοτερα, ολα με προγραμμα, ακομα αντεχει μια χαρα!

ξαναλεω, ΟΛΑ ειναι θεμα χρησης και σεβασμου

Fantomas
26-09-2009, 16:33
Την Vibratechnics την πηρα απο Αγγλια γιατι προτιμησα κατι πιο δεμενο + αγοραστο παρα γεμισματα και τα σχετικα. 150 ευρα νομιζω πηγε...την εβαλα προχθες. Φυσικα και δεν χρειαζεται κατεβασμα γεφυρας και τετοια...

μπαινει μια χαρα. Φερνει τρεμουλο στο τιμονι ρελαντι και καθως πατιναρεις για να ξεκινησεις μεχρι τις 1500 στροφες τρεμει ολο το αμαξι.

Παλευεται. Αυτο που δεν παλευεται ειναι με κλιμα ανοικτο...Εκει γινεται πολεμος...σιχαινεσαι το αμαξι σου....

Ισως μαλακωσει λιγο με τον καιρο....

Σου βελτίωσε τις αλλαγές στο κιβώτιο? :confused:

brwmogazos
26-09-2009, 17:58
λυση για το torque damper υπαρχει και το αμορτισερακι το βρισκουμε και αρκετα φτηνοτερα, απλα δεν θα ειναι J's racing αλλα καποιο αλλο.
Το δυσκολο ειναι η κατασκευη της βασης.
το ειχα ψαξει καποια στιγμη και ημουν ετοιμος να το φτιαξω αλλα μου ζητησαν 100ευρω μονο για να φτιαξουν βαση και το παρατησα.

επισης, εχω dogbone εδω και 30-35k χλμ και οι υπολοιπες βασεις την παλευουν μια χαρα. Ολα εχουν να κανουν με την χρηση που του κανουμε...αν ξεκιναμε απο φαναρι ταπα ακομα και οταν ειμαστε μονοι μας θα πεθανουν γρηγορα.
Προσωπινα δεν το λυπαμαι αλλα δεν το καιω και μερα-νυχτα.
Ιδια ιστορια με τον δισκο. Οταν πηρα το αυτοκινητο μου ειχαν πει οτι τον μαμα θα τον ξεφτυλισει για πλακα.
Καλα....60χιλ χλμ αργοτερα, ολα με προγραμμα, ακομα αντεχει μια χαρα!

ξαναλεω, ΟΛΑ ειναι θεμα χρησης και σεβασμου

100 ευρω ναναι οι ωρες τους...ανετα φτιαχναμε βαση με 5αρι ανοξειδωτο και κολλησεις τιγκ εδω στην δουλεια για την θολομπαρα μας...και τσαμπε μαλιστα...δεν μιλαγες νωριτερα....

Εγω δεν το προχωρησα γιατι φοβηθηκα οτι στα πατα ασε θα την ακουνε οι θολοι μας...

FRee-tezas
26-09-2009, 18:31
Εγω δεν το προχωρησα γιατι φοβηθηκα οτι στα πατα ασε θα την ακουνε οι θολοι μας...
Τι ν' ακούνε;
Δε παθαίνουν....αυτό έλειπε.
Φτιάχτο το ρημάδι!!!
Το πρόβλημα είναι οτι η μπάρα θόλων μας δεν έχει το κατάλληλο σχήμα,αλλά ακόμα κ έτσι μπορεί να κοντράρει.
(εγώ έχω κ αλουμινίου....)

@mavra: για τι αμορτισεράκι μιλάς;

Πάντως αν με το dogbone δε καταλαβαίνετε αισθητή διαφορά, τότε αυτό σημαίνει οτι δεν είναι αρκετό.
Στο κάτω,κάτω γιατί (όπως λέω κ πιο πάνω) για το Golf κτλ βγάζουν κ σφήνες για πάνω;

mavras
26-09-2009, 21:27
παιδια με το dogbone η διαφορα υπαρχει και φαινεται απλα ισως αυτη που εβαλε ο δημητρης να μην δικαιολογει το κοστος της.

για το αμορτισερακι ψαξε στο Ebay σαν torque damper και θα βρεις ντουζινες απο δαυτα.

Μητσο δεν ειναι τοσο ευκολο να φτιαχτει γιατι πρεπει να κοπει λαμαρινα σε συγκεκριμενο σχημα και να κολληθει πανω στην μπαρα μας. Μετα πρεπει να φτιαχτει και βαση για το μοτερ...

SiliconDreams
01-10-2009, 15:46
Αν το καταλαβα καλα, το dogbone (Βαση που κρατα των κηνητηρα και σασμαν, στην μεση απο κατω) την εχω αλαξει και εβαλα απο S3.
Πολυ πιο γεματη...και πολυ καλη αισθηση στα κουμποματα, τριξημο κανενα!
και ειχε στηχησει 30 γιουρα!

πιανει με 3 βιδες, και ειναι 5 λεπτα υποθεση!

mavras
01-10-2009, 21:03
απο S3??
τα λεον/σ3 εχουν διαφορετικη βαση απο οτι τα Ibiza...οποτε μαλλον λεμε λαθος.

εμεις εχουμε στρογγυλη και τα "μεγαλα" αδελφακια εχουν μακροστενη

SiliconDreams
02-10-2009, 02:12
απο S3??
τα λεον/σ3 εχουν διαφορετικη βαση απο οτι τα Ibiza...οποτε μαλλον λεμε λαθος.

εμεις εχουμε στρογγυλη και τα "μεγαλα" αδελφακια εχουν μακροστενη

χμμμ! δεν εχω δει απο S3, αυτη που μου βαλανε ηταν σαν (ρακετα) σχημα.
Ο μαστορας μου ειπε οτι ειναι απο S3.....:mad::mad:
Το συμπιζακι μου ειναι του '06, μηπως αλαζει κατι λογο αυτου? :confused:

---------------------------------------------------------------------
ΘΥΜΗΘΗΚΑ!!!
Εχω εναν φιλο με λεων FR....του '05! κι η δικη του βαση, σαν ρεκετα ηταν....αλλα πιο λεπτη απο αυτην που μου βαλανε!!!
(προσπαθω να καταλαβω τι μου βαλανε τεληκα) :-S

mavras
02-10-2009, 06:33
και το δικο μου 06 εναι και εχουμε την ιδια βαση, η οποια δεν ειναι απο Σ3

SiliconDreams
02-10-2009, 10:36
και το δικο μου 06 εναι και εχουμε την ιδια βαση, η οποια δεν ειναι απο Σ3

OK!! Πασσο!

Ωραιος μαστορας!!!! να τον χερωμαι!! :mad::mad:

SpiroSFR
06-11-2009, 15:12
Συγχωρέστε με αλλά επειδή δεν έχω καταλάβει ακόμα....ο μηχανικός μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω βάση σασμάν και μηχανής,οπότε πάω για dogbone προφανώς vibratechnics αλλά για βάση μηχανής τι κάνω?

brwmogazos
06-11-2009, 15:43
Οχι μην παρεις βιμπρα...

εκτος και αν θελεις αγωνιαρικη

εχει βγαλει το οσομ τζιτιαι στορ σινεμπλοκ κεντρικα για το μαμα ντογκ μποουν σου οικονομικα!

Αν τα ειχα δει νωριτερα και εγω κατι τετοιο θα επαιρνα...

SpiroSFR
06-11-2009, 15:57
Βρε Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή αλλά ψάχνω και μάλλον έχω μπερδευτεί.Κάνε το καλό να βάλεις ένα link.Δηλ με αυτό που προτείνεις ξεμπερδεύω απο σασμάν και μένει η μηχανή?

edit : σε αυτό αναφέρεσαι?
http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?xProd=13776&xSec=344

FRee-tezas
06-11-2009, 18:10
Αυτό φίλε μου είναι για την πίσω ανάρτηση
(αν δε κάνω λάθος)

vazelos@ibiza
06-11-2009, 18:54
Αυτό φίλε μου είναι για την πίσω ανάρτηση
(αν δε κάνω λάθος)
σωστος εισαι!
εγω λεω να τα βαλω παντως τα συγκεκριμενα,σε λιγο καιρο που
θα συμαζεψω την αναρτηση,top mount,ρουλεμαν,service koni....

θα γινει μηπως αποτομος ο πισω αξονας?????

FRee-tezas
06-11-2009, 20:08
Οτιδήποτε πιο "συμπαγές" είναι πιο "απότομο"
Απο τη μια: Πιο σκληρός θα γίνει,άρα πιο "χοροπηδηχτός"!
Από την άλλη: Περισσότερη πληροφόρηση από τον πίσω "άξονα"
(Πρώτα θα έβαζα αυτά πάντως και έπειτα πίσω αντιστρεπτική)

Αυτό που λέει ο brwmogazos τελικά πιο είναι; !
Με ενδιαφέρει κ μένα!

brwmogazos
06-11-2009, 20:18
Εχεις δικιο ξεχαστηκα

http://www.seatcupra.net/forums/showthread.php?t=239673

εδω ειναι...

και βγαζει 2 εκδοσεις...ενα σπορ και ενα αρκετα σκληρο αν δεν απατωμαι....

οπως προειπα και εγω αυτο θα επαιρνα αν ειχε βγει νωριτερα.

Δεν υπαρχει λογος να σκασεις ενα σκασμο λεφτα για την βιμπρα...απλως η βιμπρα ειναι καινουρια ολοκληρη κατασκευη και εχεις και το μπροστα σινεμπλοκακι σκληρο.

Για αγωνιστικη χρηση ειναι μανα αλλα δεν ειμαστε και τοσο χαρντκορ...

FRee-tezas
06-11-2009, 20:44
Ενδιαφέρον....!!!!
Στο κατάστημα όμως δε το χει (ακόμα)

Άντε κ μπήκα στο πειρασμό!!!

SpiroSFR
17-11-2009, 14:59
Δηλ με αυτό το π@π@ρι ξεμπερδεύουμε και απο βάση μηχανής και απο βάση σασμάν?
http://i282.photobucket.com/albums/kk277/awesome_al/Bush.jpg

brwmogazos
17-11-2009, 15:18
Ετσι λεω...ουτε τεφλον ουτε γεμισματα ουτε τιποτα...

και κατεμε δεν χρειαζεται να παρεις το σκληρο...παιρνεις το μαλακο και τελος....

SpiroSFR
17-11-2009, 15:42
Σ'ευχαριστώ Δημήτρη γιατί είχα την εντύπωση ότι χρειαζόμουν δυο διαφορετικά ''μαρκούτσια'' άλλο για μηχανή κι άλλο για σασμάν.

vazelos@ibiza
17-11-2009, 19:44
βλεπω να χτυπαω κ γω ενα τετοιο μια κ το ενισχυμενο τα φτυσε...

FRee-tezas
17-11-2009, 20:02
Να το χτυπήσουμε βρε παιδιά.
Αλλά εγώ στο AWESOME δε το βρίσκω!

Άσε που το πήρα απόφαση για "γέμισμα"
έχω ξενερώσει τη ζωή μου με τα πέρα-δώθε-κείθε της μοτερούκλας.....
Ότι βρω θα το γεμίσω!

SpiroSFR
17-11-2009, 22:02
Εγώ πάντως το βρήκα εδώ στα 58euro μαζί με τα μεταφορικά.

http://www.priracing.com/product.php/2595/420/vag---front---engine-mount-steady-bush

mavras
17-11-2009, 22:03
αν κανονιστει κατι, και εγω ειμαι μεσα. Εχω βαση αλλα μιας και θα γινει η κινηση, ας υπαρχει!

Fantomas
17-11-2009, 22:22
Εγώ πάντως το βρήκα εδώ στα 58euro μαζί με τα μεταφορικά.

http://www.priracing.com/product.php/2595/420/vag---front---engine-mount-steady-bush

Μέσα και εγώ... :rolleyes:

brwmogazos
17-11-2009, 22:28
Πω ρε δουλεμα που εχει να πεσει...παρτε παρτε να σας το κοπαναω οτι σας εφτιαξα μετα...ετσι να γυρναει η μπαλα...

αχαχαχα

MGL
17-11-2009, 22:40
Μέσα και εγώ..

vazelos@ibiza
17-11-2009, 23:21
λειπει ο Μαης.... κ γω μεσα!

panagiotis18
17-11-2009, 23:32
μεσα κ ο Παναης αρκει να ερθει γρηγορα..
τωρα που θα το παω στον Ηλια αν προλαβω..αλλα κ να μην προλαβω κατι θα κανω..
αντε αν ειναι κανας μοντερετορας να ανοιξει ομαδικη αν επιτρεπεται..

SpiroSFR
18-11-2009, 03:10
Παιδιά κι εγώ μέσα.

G-P
18-11-2009, 09:10
...
αντε αν ειναι κανας μοντερετορας να ανοιξει ομαδικη αν επιτρεπεται...
Ομαδική επίσημη δεν παιζει... :tu
τουλάχιστον οχι τωρα και όχι έτσι...

Εγώ πάντως το βρήκα εδώ στα 58...

Παιδιά κι εγώ μέσα.
Εσύ φιλε Σπύρο θα κανονίσεις και για τους υπόλοιπους, εαν τα συμφωνησετε φυσικά... :rolleyes:

kemmotar
18-11-2009, 09:44
απλα να ξερεις οτι θα φερει κραδασμο μεσα στην καμπινα.
Οχι τπτ φοβερο αλλα ειναι αισθητος ιδιαιτερα οταν εχεις αναμμενο το A/C

προσφατα αποκομισε αποψη απο το δικο μου ο κεμμο, στειλτου ενα πμ για να δει το τοπικ και να μας πει

το περιμενα χειροτερο απο τις περιγραφες.... δεν ειναι τοσα δα γ@μησε τα...

τι να πω και γω που η θολομπαρα βρισκει με τα πατα ασε στο καπο.... απο την κινηση του μοτερ.. .. ισως μια πρεπει να βαλω..:lauphing

kemmotar
18-11-2009, 09:54
ΕΕΕΕΕ κεμμος φυσικα μεσα... για μπρος πισω οτι βγαζει.... πανω κατι και επι ταυτα

brwmogazos
18-11-2009, 10:01
Βγαζει και για ψαλιδια και μλκιες αποτι ξερω...

αλλα τι να τα κανεις ρε Γιωργο...θα θελουμε 1000 ευρω εργατικα...

χεστα...

Εμενα βρισκει η σκαστρα στην θολομπαρα μου φενεται γιαυτο ακουω το ντανγκ καμια φορα...

Ολα τα σινεμπλοκ χαλαρωνουν.

Ακομα και εμενα της βιμπρα εγινε πλεον ανθρωπινο...

με αρκουδισιον ομως σιγουρα τρεμει...

Στην ομαδικη δειτε πρωτα πιο θα παρετε ομως...το πολυ σκληρο η το νορμαλ?

SpiroSFR
18-11-2009, 11:43
Στην ομαδικη δειτε πρωτα πιο θα παρετε ομως...το πολυ σκληρο η το νορμαλ?

:think:think:thinkΑυτό είναι ένα θέμα που θέλει κι άλλο ψάξιμο μιας και στα φορα του εξωτερικού την 80άρα την έχουν φορέσει μόνο τα diesel.Κάπου διάβασα χωρίς να θυμάμαι όμως που ότι με αυτή σε βενζινοκίνητο σου χαλάει το ρολόι αν είναι αυτόματο απο τους πολλούς κραδασμούς.:lauphing
Επίσης ένα άλλο θέμα είναι που με προβληματίζει είναι η εγκατάσταση της πολυουρεθάνης στο dogbone.Έχει καταλάβει κανείς σας πως γίνεται?Διάβασα ότι αρκεί να το πιέσεις.....αλλά η σφήνα δεν τραυματίζεται απο την πίεση?το υλικό που υπάρχει ήδη στο dogbone (o σταυρός εννοώ)δεν είναι μεταλλικός?,τον σπάμε για να μπει η πολυουρεθάνη?

SpiroSFR
18-11-2009, 11:55
Ομαδική επίσημη δεν παιζει... :tu
τουλάχιστον οχι τωρα και όχι έτσι...

Εσύ φιλε Σπύρο θα κανονίσεις και για τους υπόλοιπους, εαν τα συμφωνησετε φυσικά... :rolleyes:

Με μεγάλη μου ευχαρίστηση να το κάνω αλλά δυστυχώς θα πρέπει να περιμένετε να εκδόσω νέα κάρτα γιατί μου χάκεψαν το rapidshare και μαζί με αυτό και το paypal.:mad:Για τον λόγο αυτό μου σβήσανε και τα links apo rapidshare που είχα σηκώσει εδώ και αλλού.

brwmogazos
18-11-2009, 12:58
Λastixo exei mesa
λογικα το ξυλωνεις και περνας το καινουριο...

kemmotar
18-11-2009, 14:11
εγω λογικα μιας και ηθελα της βιμπρα θα παω για το σκληρο

Fantomas
18-11-2009, 19:32
εγω λογικα μιας και ηθελα της βιμπρα θα παω για το σκληρο

+1... :cool:

brwmogazos
18-11-2009, 23:37
Σας αρεσει ναναι σκληρο ε? παλιορουφιανες....

Και να παραειναι σκληρο του ανοιγεις τρυπες με δραπανο...αυτο μου προτεινε και η βιμπρα αν δεν το αντεχω...φυσικα και δεν το κανεις...

FRee-tezas
17-04-2010, 16:31
To "επαναξυπναώ" τι θεματάκι....

Γνωστός τζάμπας κ πατεταντζής.....είχα άλλη μια ιδέα, για "γέμιση" των κενών.
Υπάρχει κόλλα, τύπου πλαστελίνη/στόκος, δύο συστατικών που αναμιγνύεται (πλάθεται) κ όταν σφίξει καλύπτει διαρροές σε οικιακές σωληνώσεις. (αν καταλάβατε τι εννοώ)

Αυτό το υλικό νομίζω οτι σκληραίνει αρκετά (όχι πέτρα), αλλά θα ρωτήσω κ θα το εξακριβώσω...

Θα είναι πιθανότατα πιο σκληρό από από τις σφήνες....αλλά φαντάζομαι λιγότερο σκληρό από την Vibra.

Είδωμεν...

black_fr
17-04-2010, 18:50
παιδια για το powerflex dogbone υπαρχει κωδικος για τα δικα μας;

nikosTopGunICE
17-04-2010, 20:15
Δεν βγαζει η powerflex για εμας.

mavras
18-04-2010, 01:53
παιδια οσοι δεν θελετε να αγορασετε την χειροποιητη made in Greece, παρε το silentblock απο awesomegti

FRee-tezas
05-05-2010, 17:42
To "επαναξυπναώ" τι θεματάκι....

Γνωστός τζάμπας κ πατεταντζής.....είχα άλλη μια ιδέα, για "γέμιση" των κενών.
Υπάρχει κόλλα, τύπου πλαστελίνη/στόκος, δύο συστατικών που αναμιγνύεται (πλάθεται) κ όταν σφίξει καλύπτει διαρροές σε οικιακές σωληνώσεις. (αν καταλάβατε τι εννοώ)

Αυτό το υλικό νομίζω οτι σκληραίνει αρκετά (όχι πέτρα), αλλά θα ρωτήσω κ θα το εξακριβώσω...

Θα είναι πιθανότατα πιο σκληρό από από τις σφήνες....αλλά φαντάζομαι λιγότερο σκληρό από την Vibra.

Είδωμεν...
Μόνος μου γράφω τις μ@λ@κίες μου....
.....μόνος μου τις απαντάω...!!!

κάτι τέτοιο εννοούσα:
http://www.seyboth.de/catalog/images/uhu_49040.jpg

Αλλά....
Γίνεται πολύ σκληρό...
κατά πάσα πιθανότητα θα θρυμματιστεί...
θα διαλυθεί....
αλλά το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταστρέψει το λάστιχο του dogbone.

Αυτή η απάντηση δεν είναι ίσως "επίσημη" αρκετά.
Είναι απάντηση ενός τεχνίτη που χρησιμοποιεί τέτοια υλικά.

mavras
05-05-2010, 20:22
Ηλια μια λυση ειναι η χρηση Sikaflex. Ειναι ενα υλικο σαν "τσιχλα" και υπαρχουν διαφοροι τυποι σκληροτητας. Η χρηση του ειναι για να κλεινει αρμους κυριως σε δομικα εργα. Καπου ειχα διαβασει οτι ενα απο αυτα ειναι για να κλεινει αρμους σε γεφυρες.

Θελει δοκιμη βεβαια. Αξιζει ομως τον κοπο? παρτο ετοιμο και τελος το θεμα...

FRee-tezas
06-05-2010, 15:44
Θελει δοκιμη βεβαια. Αξιζει ομως τον κοπο? παρτο ετοιμο και τελος το θεμα...
Προθυμοποιούμαι για δοκιμές!!!
Αν ήξερα τώρα κάποιον που να πουλάει σικαφλέξ στη "γειτονιά" θα πήγαινα επιτόπου να πάρω.
Φυσικά κ αξίζει το κόπο (Α): Το short shift δεν άξιζε; Τουλάχιστον μέχρι την υλοποίηση...
Φυσικά κ αξίζει το κόπο (Β): Είναι το γαμώτο του μονοπώλιου.
Φυσικά κ αξίζει το κόπο (Γ): Πατέντα!!! If it works, χαρά που θα το'χς ! !

Έτοιμο; Αν εξαιρέσεις τη Vibra κ μιλήσουμε αποκλειστικά γι τις "σφήνες", εγώ ξέρω μόνο έναν που να πουλάει από δαύτα...(μονοπώλιο που λέγαμε..)
Γιαυτό κ τα δίνει τόσο...(τόσο πήρα τις σφήνες από Ελλάδα για όλες τις βάσεις μοτέρ-σασμάν του civic....από Ελλάδα!)

Αύριο στο συνεργείο θα δοκιμάσω κάτι άλλο που έχω στο μυαλό!

mavras
06-05-2010, 21:41
Μ'αρεσεις!!!

για λογους αρχης δεν εχω πουθενα να διαφωνησω με αυτα που λες.
για λογους λογικης, αν εξαιρεσεις ομως την Vibra υπαρχει και αλλη μια απο awesomegti και βεβαια αλλη μια απο ελληνικο συνεργειο (αυτη φοραω). Η τελευταια εχει περι τα 70 ευρω.
Θεωρω οτι εφοσον υπαρχει κατι ετοιμο και δοκιμασμενο (και σχετικα φτηνο) δεν αξιζει να ασχοληθεις τοσο πολυ μιας και πρεπει να κατασκευαζεις και να δοκιμαζεις, και ξανα-μανά...

nikosTopGunICE
06-05-2010, 23:14
Πιστευω παντως οτι η καλυτερη λυση ειναι το silent-block απο το awesomegti!

FRee-tezas
07-05-2010, 16:01
Για τη Vibra, έχει πει ο Dirty ένα σωρό για το ότι είναι αρκετά έως πολύ σκληρή κτλ.
Βέβαια το "πολύ σκληρή" είναι απόλυτα υποκειμενικό.

Για Awesome μίλαγα κ γω.
-Με 70€ η Vibra (?) είναι καλά (!)...ειδικά όταν η Awesome ζητάει 144 €χωρίς έξοδα αποστολής.
-Επίσης τα 49€ (χωρίς έξοδα αποστολής) που "ζητάει", επίσης η Awesome, για τις "σφήνες", λίγα είναι;
Άσε που έχω ακούσει ότι είναι δυσκολοχώνευτες οι χρεώσεις των εξόδων αποστολής από τη παραπάνω εταιρεία...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Οι παραπάνω τιμές είναι με τη σημερινή ισοτιμία

Υ.Γ.1: 70€ η Vibra από που;
Αναφέρθηκε εδώ μέσα κ το "έχασα";; (!)

Υ.Γ.2: Σήμερα τελικά στο συνεργείο δεν έγινε καμία προσπάθεια για πατέντα στο εργοστασιακό Dogbone.
(Λόγω ελλείψεως χρόνου...δεν αναφέρθηκα καν)

mavras
07-05-2010, 16:08
70 ευρω ειχα αγορασει χειροποιητη ελληνικη απο συνεργειο πανω απο την Βουτα.
Η vibra ειναι πολυ πιο ακριβη, αλλα απο awesome δεν νομιζω οτι βγαινει τοσο...
http://img293.imageshack.us/img293/9500/image2gb.th.jpg (http://img293.imageshack.us/i/image2gb.jpg/)
αν τωρα επρεπε να παρω βαση θα επερνα αυτη.

Το θεμα σκληροτητας θεωρω οτι αδικα το συζηταμε...Το να ειναι σκληρη δεν ειναι και το ζητουμενο?? Θα φερνει σιγουρα κραδασμο αλλα αυτο δεν μπορουμε αν το αποφυγουμε

brwmogazos
07-05-2010, 16:20
150 νομιζω μου ειχε στοιχισει η βιμπρα

Με τον καιρο εγινε ΠΟΛΥ καλυτερη.

Μαλακωσε, σταματησε το τρελλο τρεμουλο δηλαδη...ΑΛΛΑ...τα τζαμια τριζουν πλεον κτλπ...δηλαδη οσο το σκαλιζουμε και το σκληραινουμε ολο και καπου θα σου φερει περισσοτερους κραδασμους.

Απλως το τιμονι εκει που στην αρχη σου εσπαγε τα νευρα τωρα ειναι μια χαρα.

Αλλωστε η βιμπρα σου προτεινει να κανεις και τρυπες στο σινεμπλοκ της αν θες να την χαλαρωσεις κατι που προσωπικα δεν εκανα.

κατεμε η βιμπρα ειναι για αγωνιαρικες καταστασεις.

καλυτερο βαλιου φορ μανει ειναι το ινσερτ που ελεγα της awesome και πιο οικονομικο συναμα....

FRee-tezas
07-05-2010, 16:21
Για τη σκληρότητα "παρεξηγήθηκα"...
Αυτό είναι το ζητούμενο!

κ όσον αφορά τις σφήνες, μιλάμε για 62,5 € ! ! ! (μαζί με έξοδα αποστολής)
Δεν είναι κ λίγα (για σφήνες)
Είπαμε το μονοπώλιο...

Υ.Γ.: Όταν τελειώσω με τα ταξίδια...θα βρω αυτό το ρημάδι το σίκαφλεξ ! ! ! :eek:

mavras
07-05-2010, 16:29
σφινες λες το σινεμπλοκ του awesome? Προσωπικα θεωρω οτι ειναι λογικη τιμη και σιγουρα λιγοτερα απο τον ελληνα που την φτιαχνει
ε και δεν ειναι και μονοπωλειο ρε συ...3 εναλλακτικες εχουμε αναλογα την τιμη.

FRee-tezas
07-05-2010, 16:49
Ατόφιο σινεμπλόκ είναι;
Βγάζεις δλδ τελείως το εργοστασιακό κ το αντικαθιστάς;

Αν είναι έτσι πάσο. Ψιλοδικαιολογείται....

Δε παύει να είναι μονοπώλιο μιας κ οι εναλλακτικές αφορούν διαφορετικές εταιρίες κατασκευής αλλά ο προμηθευτής στην αγορά είναι ένας!!!

mavras
07-05-2010, 17:26
ναι βρε ολοκληρο σινεμπλοκ ειναι και ισως χρειαστεις πρεσσα για να το βαλεις.

ποιος ειναι ο ενας προμηθευτης??
μιλαμε για την vibra οπου την αγοραζεις απο 2-3 site, του awesome που επισης παιζει σε 2-3 site και την καστομ ελληνικη. Με μπερδεψες, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια η απαντηση.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν λυσεις σε σχετικα προσιτο κοστος

brwmogazos
07-05-2010, 20:31
ναι βρε ολοκληρο σινεμπλοκ ειναι και ισως χρειαστεις πρεσσα για να το βαλεις.

ποιος ειναι ο ενας προμηθευτης??
μιλαμε για την vibra οπου την αγοραζεις απο 2-3 site, του awesome που επισης παιζει σε 2-3 site και την καστομ ελληνικη. Με μπερδεψες, αλλα δεν εχει και πολυ σημασια η απαντηση.
Το θεμα ειναι οτι υπαρχουν λυσεις σε σχετικα προσιτο κοστος

Ακριβως!

παιρνεις το ινσερτ της οσομ, το οποιο και θεωρω πολυ καλη επιλογη και εισαι κομπλε...

FRee-tezas
15-05-2010, 00:09
Το καλύτερο θα ήταν να το παραθέσω χωρίς λόγια γιατί στο τέλος θα με βρίσετε ! !
"Γέμισμα" των σινεμπλόκ βάσεις μηχανής από civic EK με μπαμπριζόκολλα:
http://i25.tinypic.com/2lx6kqu.jpg
Τρίβει πρώτα τις βάσεις με γυαλόχαρτο για να "αγριέψουν".

Μετά αφού φτιάξει καλούπι...
http://i26.tinypic.com/9pp8bn.jpg
τις φουλάρει...
http://i32.tinypic.com/30vm9g2.jpg
αηδία...(ναι!)
το άφησε ένα 24ωρο να στεγνώσει
κ τέλος βάψιμο με ματ μαύρο spray (για προστασία μάλλον...)

Μετά τη τοποθέτηση οι διαφορές που παρατήρησε είναι οι αναμενόμενες από σκληρότερες βάσεις μηχανής (κραδασμούς, λιγότερο "κλώτσιμα" κτλ)

FRee-tezas
03-06-2010, 16:47
New Idea!
("Κλεμμένη" από άλλο αυτοκινητιστικό Forum)
(δοκιμάζεται τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές σε βάσεις ενός Citroen)
http://www.ellsworth.com/imagelibrary/jpegs/400/LargePics/59830.jpg

http://www.ellsworth.com/display/productdetail.html?productid=1019&Tab=P

FRee-tezas
21-12-2010, 17:05
Οι Hondaίοι "επιμένουν" μπαμπριζόκολλα.

Οι βάσεις που παραθέτω είναι από τάπεR FN2 (το τελευταίο, το "διαστημικό")

Πριν:
[/URL]http://i54.tinypic.com/2w7jr4x.jpg

Μετά:
[URL="http://i55.tinypic.com/20scxu.jpg"] (http://i54.tinypic.com/2w7jr4x.jpg)http://i55.tinypic.com/20scxu.jpg

Όπως πολλοί θα παρατηρήσατε, η μπαμπριζόκολλα (φαίνεται στη 1η φωτό) είναι....το πολυσυζητημένο....SIKAFLEX!!!!
Δλδ, sikaflex είναι....μάρκα/εταιρεία(!) ? ! ?

Υ.Γ.: Πρέπει να το κάνω.....γ@μώ τα project μου...

mavras
21-12-2010, 17:34
Sikaflex ειναι μαρκα δομικων υλικων της εταιριας Sika.
Το θεμα ειναι να βρεις την σωστη γιατι η γκαμα της Sika ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!!

FRee-tezas
21-12-2010, 17:38
Χεχε!

Εμ αυτό είναι το θέμα!!!!

Παρακάτω ακολουθεί το post από το παλικάρι που έκανε τη "μόντα":

<<αφου εβαλα τις νεες βασεις πολυουρεθανης του boomba για το φν διαπιστωσα οτι ειναι τοσο ξερες που δεν την παλευα με τιποτα και μετα απο λιγε μερες τις εβγαλα.

ειχα ηδη φροντισει να γεμισω τις μαμα [και τις 3] με παρμπριζοκολλα και τις εκανα τραμπα,

το αποτελεσμα ηταν λιγοι κραδασμοι στο ρελαντι που ανεβαζοντας το στις 930 στροφες μειωθηκαν καπως ομως δεν ειναι ενοχλητικοι και ενα βουητο απο τον κινητηρα απο την βαση που δενει σασμαν με τον καθρεφτη της καμπινας στο ταξιδι που ηταν αρκετα εντονος τις 1ες μερες ομως οσο ψιλομαλακωνουν τοσο μειωνεται.

ελπιζω σε λιγο καιρο να μην ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικος.

παντως η αισθηση αν εξαιρεσεις το βουητο ειναι πολυ καλη με εκκινησεις χωρις σκορτσαρισματα και το κουμπωμα των σχεσεων πολυ καλο....εκτος της 6ης που δεν ξερω γιατι θελει δυνατα σε γρηρορες αλλαγες με πιεση οσο πιο δεξια γινεται!!! αλλα 6η ειναι δε βαριεσαι!!>>

Βέβαια, μιλάμε για 3 βάσεις "γεμισμένες" κ όχι μια όπως εμάς.
Λογικό είναι η διαφορά να είναι περισσότερο αισθητή.

jack
06-07-2011, 12:00
παιδια θελω την βοηθεια σας θα αλλαξω η θα ενυσχησω την βαση σασμαν κινητηρα (dogbone) κ θελω την βοηθεια σας τι να κανω για πειτε?
κ την τελευταια πατεντα με την παμπριζοκολα την εχει κανει καποιος?
αυτο που θελω προσωπικα ειναι να ενυσχησω την βαση αλλα χωρις πολους τριγμους στην καμπινα

frpanagos
15-11-2011, 21:53
μπορει καποιος να μου πει με σιγουρια αν αυτο το σινεμπλοκ κανει για τα δικα μας???

http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?xProd=13992&xSec=338

και ποιο προτεινεται. το fast road η το race/track? εχει σε 2 σκληροτητες.

brwmogazos
15-11-2011, 22:32
ναι Πανο αυτο ειναι.

το ειχα γραψει παλιοτερα οταν το εβγαλαν σε παραγωγη.

Πιστευω ειναι η καλυτερη επιλογη για να μην δινεις πολλα...

Τωρα το ποιο απο τα δυο να παρεις πρεπει να μας πει καποιος που τα εχει δοκιμασει...

frpanagos
15-11-2011, 22:57
ναι Πανο αυτο ειναι.

το ειχα γραψει παλιοτερα οταν το εβγαλαν σε παραγωγη.

Πιστευω ειναι η καλυτερη επιλογη για να μην δινεις πολλα...

Τωρα το ποιο απο τα δυο να παρεις πρεπει να μας πει καποιος που τα εχει δοκιμασει...
α,ωραια θα το παραγγειλω. ποιο ομως...?

ακουω καιρο τωρα 4-5 μηνες οταν παρκαρω-ξεπαρκαρω ενα μεταλικο ''γκουπ'' απο κατω 1 φορα και τερμα.
σινεμπλοκ δεν ειναι,μπιλιοφορος,ρουλεμαν ,φουσκες ολα ειναι χαρτι.
ο μηχανικος εχθες μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι το dogbone. τωρα πως απο το σινεμπλοκ του μπορει να κανει μια φορα στο τοσο ενα μεταλικο γκαπ,δεν το γνωριζω. με δεδομενο αυτο λοιπον και τα 40.000 χλμ που εχω καποια στιγμη θα το αλλαζα,λεω να το βαλω τωρα.

ποιο απο τα 2 δεν ξερω ομως...

frpanagos
16-11-2011, 00:18
μολις την παρηγγειλα. την πιο μαλακη απο τις 2 ,την fast road.

λογικα απο βδομαδα θα την εχω και θα την τοποθετησω.

αντε να δουμε θα σταματησουν τα γκαπ-γκουπ.

zacxanthi
16-11-2011, 09:04
η βαση της vibra ειναι λιγο ακριβη...αλλα κανει πολυ καλη δουλεια...
τα 50€ για το συνεμπλοκ μονο ταθεωρω παραπολλα...κ απορω ποσο θα κρατηση...

εγω ειμαι στο σταδιο να "βελτιωσω" την βαση μηχανης που ειναι κατω απο την μπαταρια...οταν το κανω κ τελιωσω θα σας πω αποτελεσματα...

brwmogazos
16-11-2011, 10:25
Η βαση της βιμπρα ειναι η ηταν τεσπα οταν την πηρα πανακριβη.

πανω απο το διπλασιο κοστος. Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να δωσει τοσα χρηματα καποιος με πρωτοσταδιατο ιμπιζα.

Σιγουρα για ενα ΒΤ setup αξιζει αλλα σε πρωτο σταδιο αν ξαναεπαιρνα μαλλον δεν θα εδινα τοσα.

Η βαση κατω απο την μπαταρια ειναι που την ακουει Ζαχαρια.

Μπορεις να μαθεις αν χωραει απο το ΜΚ5?

Εμαθα οτι ειναι πιο σκληρη και οτι μπαινει διχως προβλημα....

Πλακα στην πλακα τωρ απου το θυμηθικα και θα πρεπει να λυσω παλι για δισκοπλατο, ευκαιρια ειναι να το εξακριβωσω και να την περασω.

Αν μαθεις κατι σφυρα.

frpanagos
16-11-2011, 15:22
50?

67 ευρω με μεταφορικα βγηκε η παπαρια...για ενα σινεμπλοκ..

μου ηρθε και μειλ οτι εφυγε απο εκει.

δεν εδινα τοσα λ7 για τη virba με τιποτα. μονο για b.t setup. για τη χρηση που κανω εγω τσαμπα λ7 θα ηταν.

frpanagos
23-11-2011, 16:48
σημερα παρελαβα το σινεμπλοκ για το dogbone. 1 εβδομαδα ακριβως εκανε.
μερικες φωτο.

http://i1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/th_IMG_20111123_113421.jpg (http://s1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/?action=view&current=IMG_20111123_113421.jpg)
http://i1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/th_IMG_20111123_113431.jpg (http://s1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/?action=view&current=IMG_20111123_113431.jpg)
http://i1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/th_IMG_20111123_113534.jpg (http://s1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/?action=view&current=IMG_20111123_113534.jpg)
http://i1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/th_IMG_20111123_113541.jpg (http://s1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/?action=view&current=IMG_20111123_113541.jpg)
http://i1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/th_IMG_20111123_113607.jpg (http://s1205.photobucket.com/albums/bb428/frpanagos1/?action=view&current=IMG_20111123_113607.jpg)

αψογο το awesome..
επισης το τοποθετησα κι'ολας:p

φωτο κατα τη διαρκεια της τοποθετησης δεν εβγαλα γιατι ειχαμε γεμισει γρασο...

απο εντυπωσεις τωρα δεν εχω και πολλα να πω αφου για να γυρισω σπιτι ηθελα 1 χλμ μονο.
αυτο που παρατηρησα ειναι πως ο λεβιες εγινε joystick. μεγαλη σαφηνεια πλεον και τρομερη αισθηση πως ειναι ''δεμενος'' χωρις μποσικα που ειχε πριν και χωρις να γρατζουναει καθολου. οι σχεσεις μπαινουν ευκολοτερα και ο λεβιες δεν τρεμει καθολου ουτε σε λακουβες ουτε στο πατα -ασε..
απο κραδασμους στην καμπινα εχει ενα πολυ πολυ διακριτικο τρεμουλο που ακομα και εμενα που εχω λοξα,δεν με εννοχλει καθολου.

μαλλον ειχε δικιο ο φαντομας που σα να τον ακουω ''μαλ@κια εκανες,επρεπε να παρεις το 80k race/track''.

θεωρω πως εχει περιθωριο και για το σκληροτερο και δεν νομιζω να εννοχλει ουτε εκεινο.

περισσοτερες εντυπωσεις μεσα στο σ/κ που θα το ''δοκιμασω'' λιγακι...:D

Zuratharamon
23-11-2011, 16:56
Έχει νόημα κάτι τέτοιο σε 1.4;

MGL
23-11-2011, 16:56
Καλορίζικο...δλδ τι δοκιμές θα κάνεις;;;;;;;;

frpanagos
23-11-2011, 17:11
Έχει νόημα κάτι τέτοιο σε 1.4;οταν ερθει η ωρα του να το αλλαξεις ζουρα ,θα κοπει το μαμα δηλαδη τοτε βαζεις ενα τετοιο. σε αποτελεσμα εχει και παραεχει.

Καλορίζικο...δλδ τι δοκιμές θα κάνεις;;;;;;;;
λεω να το κακοποιησω λιγο με 1η-2α-3η στο κοφτη να δω αν θα κλωτσησει καμμια σχεση..αν δεν θα μπει δηλαδη οπως εχει συμβει στο παρελθον.

brwmogazos
23-11-2011, 17:12
Στο 1.4 νομιζω δεν εχουν βγαλει.

Παναγο...αν δεν δοκιμασεις πρωτα με ανοιχτο το κλιμα ωστε να κομπλαρει ο κομπρεσσορας , δεν εχεις περασει το φουλ τεστ και δεν εχεις διαμορφωσει ακομη 100% γνωμη...

Θυμισου λιγο τις πρωτες εντυπωσεις μου με το vibra...ετοιμος να το ξηλωσω ημουν...αχαχα

frpanagos
23-11-2011, 17:16
Στο 1.4 νομιζω δεν εχουν βγαλει.

Παναγο...αν δεν δοκιμασεις πρωτα με ανοιχτο το κλιμα ωστε να κομπλαρει ο κομπρεσσορας , δεν εχεις περασει το φουλ τεστ και δεν εχεις διαμορφωσει ακομη 100% γνωμη...

Θυμισου λιγο τις πρωτες εντυπωσεις μου με το vibra...ετοιμος να το ξηλωσω ημουν...αχαχα

οχι η αληθεια ειναι οτι δεν αναψα κλιμα. θα το δω ομως. μετα το σ/κ θα εχω μια πιο τεκμηριωμενη αποψη να γραψω.

οι πρωτες εντυπωσεις παντως ειναι αυτες.

εχεις δικιο ,δεν βγαινει για 1.4 το ξεχασα....ουπς..!

jack
23-11-2011, 17:31
ο ρε φηλε σορυ τωρα ειδα αυτο το θεμα εγω φοραω το 80race το βαλα πριν κανα 2μηνο πολυ καλο θεμα με το κλιμα δεν εχω μονο στο φαναρι κανει ενα ψηλοτρεμουλο οχι κατι το τρομερο ομως,οταν ξεκινας δεν κανει τιποτα ε αμα στην σπαει καμια φορα στα νευρα το κλινεις κ το ξαναναβεις μετα που φευγεις

εγω παλια οταν του επαιζα απο στοπ εκανε ενα ντουκ κ δεν του το ξανακανα πηρα λοιπον αυτο κ δεν το κανει ποια κ μπαινουν ποιο ωραια οι ταχυτητες χωρις να γρατζουναει

Παναγο σορυ ρε φηλε τωρα το ειδα

frpanagos
23-11-2011, 23:10
δεν πειραζει ρε ,ενταξει....απλα επρεπε να παρω το race. ειπα μια φορα να μην υπερβαλω και επεσα εξω.

jack
24-11-2011, 00:36
να σου πω την αληθεια κ γω αν πηγαινα για καινουριο αυτο που πηρες θα επαιρνα

εγω το δικο μου το πηρα απ τον αγωνιστηκοτατο γιατι δεν του αρεσε το βαλε κ το βγαλε καπακι εμενα μ αρεσει παντος δεν πιστευω να χουν τοσο μεγαλη διαφορα κ συγουρα θα κανει δουλεια μονο που ειναι συμπαγες φτανει

Fantomas
24-11-2011, 08:02
μαλλον ειχε δικιο ο φαντομας που σα να τον ακουω ''μαλ@κια εκανες,επρεπε να παρεις το 80k race/track''.

Ξέχασες το σαλέα.... :p :lauphing

Βρε παιδιά αυτά είναι για αντικατάσταση του εργοστασιακού σε περίπου εργοστασιακό μοτέρ.

Απλά στο εξωτερικό μπαίνουν συχνά σε πίστα και τότε θέλουν αυτές τις βάσεις!

brwmogazos
24-11-2011, 09:22
Jack αφου δεν σου τρεμει μια χαρα εισαι...

εμενα παραλιγο να απογειωθει το τιμονι...ολος ο κραδασμος εκει ερχεται...

και τωρα αν ανοιξω κλιμα παλι τρεμει αλλα οχι οπως τον πρωτο καιρο.

Υπηρχε λυση αλλα δεν ηθελα να πειραξω την βαση....

jack
24-11-2011, 11:23
εμενα ειναι μια χαρα δεν εχω προβλημα ευτυχως κ μ αρεσει πολυ αυτη η βαση ενα ψηλοτριγμο τον εχει κ μενα αλλα μονο με κλιμα ανοικτο κ αυτο δεν ειναι ανηποφορο πιστευω ειναι πολυ καλη λυση για καποιον που δεν θελει κατι το υπερβολικα σκληρο

zacxanthi
24-11-2011, 11:34
δεν μπορω να καταλαβω κατι...
μερικοι θελουν κ να ειναι σκληρο...κ να μην κοπαναει...αλλα να μην ειναι κ μαλακο...αλλα να μην τριζει...

ρε παιδες δεν γινεται να τα εχουμε ολα...απλα διαλεγεις...κ παιρνεις...ο καθενας κρινει με τα δικα του κριτηρια...
διαβαζω κ λετε τα ιδια κ τα ιδια... το ΙΔΑΝΙΚΟ δυστυχως δεν υπαρχει...ή κ να υπάρχει κ να ειναι το "μαμα" αμαξι...

AVC WEBER
21-12-2011, 18:20
2423

Καλησπέρα,

Επειδή είμαστε σε διαδικασία συνενόησης με την Powerflex για να κατασκευάσει επιτέλους dog bone για Ibiza IV FR θα ηθελα να μου πείτε αν ειναι αυτο το ΟΕ dogbone

frpanagos
21-12-2011, 18:45
2423

Καλησπέρα,

Επειδή είμαστε σε διαδικασία συνενόησης με την Powerflex για να κατασκευάσει επιτέλους dog bone για Ibiza IV FR θα ηθελα να μου πείτε αν ειναι αυτο το ΟΕ dogbone
Καλησπερα.
αυτο ειναι ,ναι.

zacxanthi
21-12-2011, 23:51
αντε μακαρι...αρκει να εχει λογικη τιμη...

επισης δειτε κ για καμια βαση μηχανης...κ αριστερη κ δεξια που ποιανει το σασμαν...

nive
22-12-2011, 00:01
Εγώ το`βγαλα το dogbone γιατί είχε πάνω ένα κούτσουρο από τεφλόν και έτριζε μόλις άνοιγα κλιματισμό...έβαλα το μαμά και μόλις τα παίξει βλέπουμε...
+1 στον Ζαχ...η πιο ύπουλη βάση είναι αυτή πίσω-κάτω από την μπαταρία...

zacxanthi
22-12-2011, 00:11
εμενα παλι ειναι κουτσουρο αλλα θελω να τα κανω ακομα πιο σκληρο...
εχω κ την vibra που ειναι κουτσουρο, εχω κ το "αμορτισερακι" του μοτερ...
κ τωρα ψαχνομαι για την βαση κατω απο την μπαταρια...πηρα σικαφλεξ κ τωρα στις γιορτες θα την φτιαξω την βαση...θα ανεβασω φωτος οταν ασχοληθω...

MGL
22-12-2011, 01:41
2423

Καλησπέρα,

Άντε επιτέλους!!!Περιμένουμε νέα!!

brwmogazos
22-12-2011, 10:22
2423

Καλησπέρα,

Καλησπερα!

Πολυ σωστα ετσι δειχνει η βαση σασμαν για ιμπιζα.

Και απο εγω θα επιθυμουσα η powerflex να φτιαξει βασεις για το μοτερ μας. Μεχρι στιγμης μονο η Vibratechnics απο Αγγλια εχει κατασκευασει αλλα με αρκετα μεγαλο κοστος. Αν υπηρχαν λοιπον και βασεις για τον κινητηρα, θα βελτιωνοταν ενας ακομη τομεας που 'πονανε' αρκετα βελτιωμενα ιμπιζα,πολο κτλπ.

Οριστε και το λινκ για τα προιοντα της Vibra που αφορουν το αμαξι μας.

http://www.vibra-technics.co.uk/seat/ibiza_6l_02_08

AVC WEBER
22-12-2011, 12:11
καλημέρα,

Θέλω να σας ενημερώσω οτι η Powerflex έχει ξεκινήσει την κατασκευή του dogbone και πιστεύω θα είναι σύντομα έτοιμο. Με ενημέρωσαν οτι το κιτ θα περιλαμβάνει ενισχυμένο μπρακέτο και το μικρό σινεμπλόκ. Ξεχωριστά θα υπάρχει και ενισχισης του μεγάλου σινεμπλόκ με (insert) όπως στα Golf V** για τα μπόσικα του μπρός-πίσω. H Η τιμή θα είναι προσιτή όπως όλα τα powerflex.

**

2425

AVC WEBER
22-12-2011, 12:14
Μπορεί κάποιος να μου πεί πως ανεβαίνουν οι φωτό γιατί ενω τις ανεβάζω και τις βλέπω στον editor, οτάν το υποβάλλω στο post φαίνεται μόνο το αρχείο...??

MGL
22-12-2011, 12:29
Όταν πατάς το εικονίδιο "Εισαγωγή Εικόνας",στην επιλογή απο URL,ξετικάρεις το "Ανάκτιση απομακρυσμένου αρχείου..." και είσαι έτοιμος!!

Υγ

Επι ευκαιρία,μου έχουν χαλάσει η αλενόβιδες της σκάστρας 006,υπάρχει κιτ αλλαγής τους ή ψάχνω για κολαούζο;;;

brwmogazos
22-12-2011, 12:31
Ομορφα!

Υπαρχουν διαθεσιμα τα πισω σινεμπλοκ του ημιακαμπτου αξονα για ιμπιζα 6L cupra του 2007? Αν ειναι να περασω να τα παρω και με τι κοστος?

Οσο για τις φοτος εγω απλα τις ανεβαζω www.imageshack.us (http://www.imageshack.us) και μετα απλα sto forum thumbnail κανω αντιγραφη και επικοληση στο κουτι του μηνυματος που γραφω.

AVC WEBER
22-12-2011, 13:54
Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Απαντηση 1 Αλενοβιδες για την 006 υπάρχουν, εάν όμως έχει χαλάσει το σπείρωμα στο κέλυφος πρέπει να επισκευαστει με helicoil οχι κολαούζο για πιό χοντρή βίδα.

Απάντηση 2 Τα σινεμπλόκ του πίσω άξονα για 6L υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα (PFR85-415) Τιμή με φπα 99,50 € για τα μέλη του Ibizamania 85,00€

brwmogazos
22-12-2011, 14:04
Οκ ευχαριστω.

Θα περασω αυριο λογικα να τα παραλαβω.

zacxanthi
22-12-2011, 14:13
Απάντηση 2 Τα σινεμπλόκ του πίσω άξονα για 6L υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα (PFR85-415) Τιμή με φπα 99,50 € για τα μέλη του Ibizamania 85,00€
υπαρχει φωτο να τα δουμε???

MGL
22-12-2011, 14:16
Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Απαντηση 1 Αλενοβιδες για την 006 υπάρχουν, εάν όμως έχει χαλάσει το σπείρωμα στο κέλυφος πρέπει να επισκευαστει με helicoil οχι κολαούζο για πιό χοντρή βίδα.

Έχει χαλάσει το κεφάλι της βίδας,όχι το σπείρωμα.Βασικά τον κολαούζο τον θέλω για να τις βγάλω και να τις αντικαταστήσω με καινούργιες!!

@Βρωμόγκαζος

Αν πάς απο την Avc,μπορείς να μου πάρεις βίδες;;;;;;

brwmogazos
22-12-2011, 14:22
'Διπλα΄μου ειναι σχεδον...την προηγουμενη φορα με τα ποδια πηγα για κολλαρα και την σιλικονουχα ταινια...

Ζαχαρια αυτα ειναι της βιμπρα

http://www.vibra-technics.co.uk/_assets/parts/images/vag290b_594.jpg

το σωμα τους δειχνει μεταλλικο με μικρο σινεμπλοκ μεσα.

http://i.ebayimg.com/t/Powerflex-Suspension-Rear-Beam-Mount-Bush-Seat-Ibiza-Typ-6L-02-08-2xPFR85-415-/00/s/NjAwWDc1MA==/$(KGrHqF,!iME5j0lJ)qQBOcwobEor!~~60_12.JPG

απο e bay

προφανως ειναι λιγοτερο hardcore...και ελπιζω να σταματησει το τριξιμο που ακουω πισω....

MGL
22-12-2011, 14:24
Love you κάργα...

vazelos@ibiza
22-12-2011, 16:18
ελπιζω να σταματησει το τριξιμο που ακουω πισω....

εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι απ την αντιστρεπτικη ??

σε μενα τριζει οταν στεγνωνει το γρασο.

kemmotar
22-12-2011, 18:16
το ιδιο ισχυει και σε μενα με τον βαζελο

nive
22-12-2011, 19:55
εμενα παλι ειναι κουτσουρο αλλα θελω να τα κανω ακομα πιο σκληρο...
εχω κ την vibra που ειναι κουτσουρο, εχω κ το "αμορτισερακι" του μοτερ...
κ τωρα ψαχνομαι για την βαση κατω απο την μπαταρια...πηρα σικαφλεξ κ τωρα στις γιορτες θα την φτιαξω την βαση...θα ανεβασω φωτος οταν ασχοληθω...
Εγώ που δεν μπορώ να βρω αμορτισεράκι για το μοτέρ που θέλω....μπορείτε να ποστάρετε κανάνα λινκ γιατί είμαι λίγο noobas όσον αφορά τις αγορές μέσω pc.
Σόρρυ για το off topic.

zacxanthi
22-12-2011, 21:25
Εγώ που δεν μπορώ να βρω αμορτισεράκι για το μοτέρ που θέλω....μπορείτε να ποστάρετε κανάνα λινκ γιατί είμαι λίγο noobas όσον αφορά τις αγορές μέσω pc.
Σόρρυ για το off topic.
διαβασε απο το 212 ποστ κ μετα... http://www.ibizamania.gr/showthread.php?t=15449&page=6

nive
22-12-2011, 23:17
διαβασε απο το 212 ποστ κ μετα... http://www.ibizamania.gr/showthread.php?t=15449&page=6
Ευχαριστώ...

AVC WEBER
23-12-2011, 14:43
Καλημερα

Βίδες αλεν υπάρχουν διαθέσιμες

Τα πίσω σινεμπλόκ 6L

2426

brwmogazos
23-12-2011, 16:25
To ωραριο λειτουργιας ποιο ειναι? σχολαω 6...Μανο αν ειναι κλειστα εσενα θα χωσω....χιχι

Το τριξιμο μου το ξεκινησε πριν μπει ξ αντιστρεπτικη μολις χαμηλωσε ο κωλος με την καβε,

οσο πιο πολυ βαρος πισω, τοσο πιο εντονο κ συχνο...

MGL
23-12-2011, 19:08
Ας μας ωράριο Μήτσο και Τρίτη ή Τετάρτη θα είμαι εκει!!

TAKISWRC
22-02-2012, 12:00
Εχω θεμα με μια απο τις βασεις του κινητηρα.Να ψαξω για τις μαμα ή να παρω αυτες της powerflex και απο που?Να αλλαξω μονο την πληγωμενη ή ολες,μαζι και την βαση του σασμαν?Τα φωτα σας.Ευχαριστω!

brwmogazos
22-02-2012, 21:42
Η παουερφλεξ δεν βγαζει βαση μηχανης για εμας Τακαρε.

Μονο ινσερτ θα βρεις για το dog bone.

πας μονο για vibratechniques.

εχω γραψει καπου παλιοτερα για τιμες κτλπ....φωτια....