PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πατινάρει και βαράει κόφτη..

prigipa_m
16-04-2007, 07:27
Είμαι σε μία ανηφόρα και ανάβει το λαμπάκι (αριστερά που μοιάζει σαν τιμόνι) και έχει να κάνει με τα ηλεκτρο υδραυλική υποβοήθηση!!!Σβήνω την μηχανή την ξανα ανοίγω και όλα ΟΚ!!!Παρατηρώ μετά ότι ανεξαρτήτου ταχύτητας πατάω γκάζι λίγο και όλα ΟΚ (2,400-3,000 στροφές) απο εκεί και μετά όταν του λέω να μου δώσει λίγο περισσότερο βαράει κόφτη και δεν δίνει σε χιλιόμετρα!!!Το ρελαντί δουλεύει κανονικά,άσπρος καπνός δεν βγαίνει απο την εξάτμιση και δεν πετάγεται απότομα (οπότε δεν μιλάμε για καμμένη φλάτζα)!!!Παιδιά έκανα την διαδρομή Γέρακας-Καλλιθέα και ήμουν συνέχεια απο δεξιά (διότι χέστηκα κανονικά)!!!Τα είδα όλα!!!Σήμερα θα πάει στην αντιπροσωπεία λόγω συμπλέκτη και αλλαγή ρουλεμάν!!!Για να δούμε τι θα γίνει..
Αν έχετε καμιά γνώμη πείτε την..
Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.....

G-P
16-04-2007, 07:40
Αισθητήρας στροφών μάλλον...
αυτά τα ηλεκτρονικοβαλβιδικά συστήματα του ιμπιζα είναι φτιαγμένα απο τσίχλα σε ορισμένα αμάξια... :rofl

prigipa_m
16-04-2007, 07:57
Αισθητήρας στροφών μάλλον...
αυτά τα ηλεκτρονικοβαλβιδικά συστήματα του ιμπιζα είναι φτιαγμένα απο τσίχλα σε ορισμένα αμάξια... :rofl

Δεν δίνει και πολλά Km.. :(

@ngel
16-04-2007, 14:09
Τελικά ήταν... δίσκος!!!

G-P
16-04-2007, 14:30
δώστο δώστο πρίν σου βγάλει τον αχόρταστο στις βλαβες...
:rofl :rofl :rofl

prigipa_m
16-04-2007, 16:22
Δίσκος που έχει εγγύηση για μόνο έξι μήνες!!!Μετά πληρώνεις...

Zuratharamon
16-04-2007, 16:30
Κάτσε κάααααατσε... Το αυτοκίνητο είναι του 2006 σωστά? Μέσα στην εγγύηση αλλάχτηκε ο δίσκος. Δεν θα έπρεπε να έχει εγγύηση ΟΣΟ σου απομένει απο την εγγύηση τουλάχιστον? (για να μην πω + έξι μήνες)

Και συνεχίζοντας, μιας και το παραπάνω σκεπτικό το βλέπω σωστό... ΓΙΑΤΙ το δέχτηκες? Το άφησες άμαχος ή πάλεψες? Αν πάλεψες, τι σου είπαν?

ΠΙΣ

prigipa_m
16-04-2007, 16:33
Παρε τηλ. σε οποια αντιπροσωπεία θες...
ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ.........
Εχω βαρύ πόδι,με άκουσε ολόκληρο συνεργείο μέχρι την αστυνομία πήγα να φέρω επειδή με έβρισε ένας χωρίς να τον βρίσω επειδή φώναζα και με άκουγε όλο το συνεργείο!!!

Zuratharamon
16-04-2007, 16:47
Γαμώ τα πασούμια του Αγίου τους που σε βρίσανε κιόλας!!!
Και θές να πάς πάλι σε ΣΕΑΤ φιλαράκι εεε?

Θέλω το Cupra..Φτού κακά, μέχρι τώρα δεν μου έχουν πεί τέτοια κουλά...

Βέβαια στις στραβές φαίνεται!

Τέτοια ακούω και ξενερώνω.

Και μετά μου λέτε για τα Colt :) 7 χρόνια εγγύηση, και παιδιού του αλλάξανε τη μηχανή (ναι την μηχανη) γιατι κόλλησε, είχε πρόβλημα απο το εργοστάσιο. Όπως αλλάξανε και αμορτισέρ γιατί βγάλανε λάδι. Και η εγγύηση εγγύηση...

ΤΙ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ Γ@ΜΗΜΕΝΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ????

prigipa_m
16-04-2007, 16:50
Οχι βέβαια!!!Τέλος..
Το φθινόπωρο το πούλησα...

Zuratharamon
16-04-2007, 16:58
ε Φτιάξε την υπογραφή σου τότε :)

prigipa_m
16-04-2007, 17:00
Ποια υπογραφή κτλ..?
Ειλικρινά δεν θέλω να το οδηγήσω ξανά..
Θα το αφήσω να σαπίσει στο γκαράζ..

Darkside
16-04-2007, 18:24
η εγω εχω μεινει πολυ πισω,,η ολα αλλαζουν συην στιγμη,,,:confused: ,,,εφοσον εχεις αλλαξει στην αντιπροσωπια τον δισκο,,πανω στην αποδειξει γραφει οτι απο την ημερομηνια αλλαγης ξεκιναει η νεα εγγυηση 2χρονων,,,για το συγκεκριμενο ανταλακτικο,,ετσι τουλαχιστον ηταν μεχρι τελευταια φορα που πηγα συνεργειο Seat,,,,τωρα αυτο το 6 μηνες που λενε τωρα,,,η το οτι τα 5 χρονια που ηταν στους πολλαπλασιαστες αλλαξαν χωρις να μας ενημερωσουν,,προσωπικα εγω δεν θα το αφηνα να περασει ετσι σε περιπτωση δικια μου,,,

prigipa_m
16-04-2007, 18:30
Μου έδειξε και για το μοντελο 2002 ότι είναι 6 μήνες εγγύηση...
Κατάλαβες ότι με έβρισαν κιόλας..?Επειδή φώναζα αλλά εγώ δεν έβρισα κανέναν και ξέρεις ποιος..?Ο υπεύθυνος συνεργείου......

Darkside
16-04-2007, 20:06
Ε ρε σφαλιαρες που θελουν εκει μεσα,,,,,:mad:

G-P
16-04-2007, 21:17
Να πείς δημόσια σε ποια αντιπροσωπία έλαβε χώρα τέτοια απαράδεκτη συμπεριφορά...
Κάτσε να χάσουν κανένα ευρώ γιατι αυτα΄μονο υπολογίζουν...
Γεμίσαμε λαμόγια...

@ngel
17-04-2007, 00:30
Πήγες στην Ergocar...;;;

prigipa_m
17-04-2007, 05:20
Τα ίδια λένε..
Εγγύηση 6 μήνες..

prigipa_m
17-04-2007, 09:26
Και όταν είπα ότι ξέρω παιδιά που άλλαξαν δίσκο-πλατό μεά το περασμα των έξι μηνών στην εγγύηση μου είπαν ποιοι το έκαναν αυτό..
Δεν θέλετε να μάθετε τι απάντηση έδωσαν γενικά για εμάς...........

Zuratharamon
17-04-2007, 09:55
ΘΕΛΟΥΜΕ!!!
Και να πεις πιο συνεργείο είναι που σου είπε τέτοιες μακαλίες!

Ρε συ @ngel που τον έχεις εκείνο το νόμο για τις εγγυήσεις? Δε θυμάμαι καθόλου...

enigma
17-04-2007, 10:03
Και εγώ είχα ακούσει ότι για τον συμπλέκτη είναι μόνο 6 μήνες εγγύηση, νομίζω και για τα αμορτισέρ.Μια περίοδο είχα ένα κόλλημα με τον συμπλέκτη και μου είχε πει ότι δεν είχα εγγύηση και πρέπει μόλις να είχα περάσει τους 6 μήνες....

Zuratharamon
17-04-2007, 10:12
2 χρόνια στα μηχανικά δεν έχουμε? Τί ειναι ο συμπλέκτης, από βούτυρο προβατίνας και δεν ανήκει στην κατηγορία ΜΗΧΑΝΙΚΑ??

enigma
17-04-2007, 10:16
Σου λέει και καλά ότι μπορεί εσύ να είσαι κανένα γερόντι ή καμιά γκόμενα (sorry αλλά σε αυτές τις δυο κατηγορίες ανθρώπων συναντάται κυρίως) που όταν ξεκινάνε ξεχνάνε να σηκώσουν το πόδι από τον συμπλέκτη.
Θα το έχετε δει...Επίσης παίζει και η κατηγορία ανθρώπων που όποτε ξεκινάνε ξεκινάνε λες και έχουν launch control.....

prigipa_m
17-04-2007, 10:23
ΘΕΛΟΥΜΕ!!!
Και να πεις πιο συνεργείο είναι που σου είπε τέτοιες μακαλίες!

Ρε συ @ngel που τον έχεις εκείνο το νόμο για τις εγγυήσεις? Δε θυμάμαι καθόλου...

Ξέρει ο Σπύρος το συνεργείο!!!!!Όσον αφορά για το τι είπανε είπαν το IbizaMania να πάει να μάθει..

@ngel
17-04-2007, 11:01
Όπως καταλαβαίνεις δε μας ενδιαφέρει τι λέει ο κάθε άσχετος... ;)

http://www.ibiza.gr/downloads/BlockExcemption.zip

DiaVoLo
18-04-2007, 16:03
Μην το αφησεις ετσι...
Να υποθεσω οτι εχεις ξαναλλαξει δισκο πλατο??
Ποσα χλμ εχεις κανει συνολο και ποσα με τον καινουργιο δισκο??
Μιλα και με τον δικηγορο του καταναλωτη...καπως ετσι λεγεται...
Συζητα μαζι του τι μπορεις να κανεις...
Μια μεθοδος ειναι : Παρτους τηλ και μιλα με τον διευθυντη της αντιπροσωπειας.
Πες τους πως θα ερθει δικηγορος και 2 μηχανικοι απο εξω και πως πρεπει να υπογραψουν ενα χαρτι, παρουσια δικηγορου, υπευθυνη δηλωση οτι ειναι "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΦΘΟΡΑ" και οτι εαν σε περιπτωση οι μηχανικοι εχουν αντιθετη αποψη θα γινει μυνηση οπως και οτι πριν αλλαχθει το οτιδηποτε θα φωτογραφηθει.
Φυσικα καταλαβαινω οτι ειναι μια διαδικασια χρονοβορα και ψυχοφθορα.

Zuratharamon
18-04-2007, 16:58
Συνήγορος του πολίτη!!!!
Μετράει πολύ... πήρα έτσι καινούριο κινητό και τα λεφτά πίσω από ένα GPS το οποίο δεν με πήγαινε στο δακτύλιο!

prigipa_m
18-04-2007, 17:45
Τον άλλαξε ο πατέρας μου!!!Δεν έβαλε VW Group διότι έκανε 550-600 Ευρώ και έβαλε ένα των 250 ο οποίος δεν έχει εγγύηση ούτε μία μέρα παρακαλώ!!!Όλα αυτά στην Seat..
Και στο τέλος μου είπε ο υπέυθυνος είσαι μικρός ακόμα!!!Τότε μου ήρθε να τον θάψω ζωντανό...

Fantomas
18-04-2007, 18:17
Παιδιά ο δίσκος-πλατό έχει εγγύηση 6 μήνες ή 10,000χλμ γιατί θεωρείτε αναλώσιμο υλικό (σαν τακακια π.χ.) όπου και να ρωτήσετε και σε άλλες αντιπροσωπείες (VW-Skoda- Nissan κτλ.) αυτό θα σας πούν.
(Νομίζω το επιβεβαιώνει και ο Νίκος - Tsakinen)

Απο την στιγμή βέβαια που έχει αντικατασταθεί ο συμπλέκτης με καινούργιο, έχει πάλι 6 μήνες εγγύηση. Τα 250 ευρώ που έδωσε ο πατέρας σου είναι γιατί του βάλανε ανακατασκευης.

Για παράδειγμα : Βολάν corrado G60

καινούργιο 250 ευρώ
ανακατασκευής 150 ευρώ

έπρεπε να μας ρώταγες εδω μέσα καθώς έχουμε άκρες στην Sachs να σε μοντάραμε...

Δίσκος -πλατό - ρουλεμαν (5αρι κιβώτιο_VR6) καινούργιο : 180 ευρά.. ;)

Fantomas
18-04-2007, 18:19
Τον άλλαξε ο πατέρας μου!!!Δεν έβαλε VW Group διότι έκανε 550-600 Ευρώ και έβαλε ένα των 250 ο οποίος δεν έχει εγγύηση ούτε μία μέρα παρακαλώ!!!Όλα αυτά στην Seat..
Και στο τέλος μου είπε ο υπέυθυνος είσαι μικρός ακόμα!!!Τότε μου ήρθε να τον θάψω ζωντανό...

Γιατί πόσο χρονών είσαι? (οχι οτι έχει καμια σημασία σαν πελάτης)

Αλλάζεις αντ/πία απο εδώ και πέρα μετά απο αυτή την αντιμετώπιση, τέλος!!:mad:

@ngel
18-04-2007, 18:29
Αλλάζεις αντ/πία απο εδώ και πέρα μετά απο αυτή την αντιμετώπιση, τέλος!!:mad:

Ήταν το πρώτο που του πρότεινα...!!!

prigipa_m
18-04-2007, 18:42
Αλλάζω και μάρκα και τελείωσε το θέμα.. :D

@ngel
18-04-2007, 18:47
Δυστυχώς γι αυτούς, αυτά τα διαβάζουν πολλοί...

prigipa_m
18-04-2007, 18:52
Δυστυχώς γι αυτούς, αυτά τα διαβάζουν πολλοί...

Κάποια πράγματα δυστυχώς σε ξενερώνουν σε κάποια στιγμή!!!!!Εγώ έφτασα σε αυτή την στιγμή..Δεν σημαίνει ότι επειδή είναι η VW Group απο πίσω έγιναν εταιρεία στην Seat...

DiaVoLo
18-04-2007, 18:55
Εχεται μπλεξει καποια πραγματα....
Στην αντιπροσωπεια ειμαι πελατης!!!
Εχω απαιτησεις και θα μου μιλανε ολοι στον πλυθηντικο....δεν ειμαστε κολλητοι!!
Εκει επρεπε να πας απ΄έυθειας στον ιδιοκτητη της αντιπροσωπειας και να τον ρωτησεις ψυχραιμα αν ο χλευασμος ειναι κατι σταταρ στην ενλογω εταιρια η θεωρειτε προσον στο βιογραφικο καθε τυπακου που νομιζει οτι ειναι μηχανικος....

prigipa_m
18-04-2007, 19:01
Εχεται μπλεξει καποια πραγματα....
Στην αντιπροσωπεια ειμαι πελατης!!!
Εχω απαιτησεις και θα μου μιλανε ολοι στον πλυθηντικο....δεν ειμαστε κολλητοι!!
Εκει επρεπε να πας απ΄έυθειας στον ιδιοκτητη της αντιπροσωπειας και να τον ρωτησεις ψυχραιμα αν ο χλευασμος ειναι κατι σταταρ στην ενλογω εταιρια η θεωρειτε προσον στο βιογραφικο καθε τυπακου που νομιζει οτι ειναι μηχανικος....

Αυτός ήταν και έλεγε να μην φωνάζω γιατί εκεί συνεργείο...

Ramidakos
20-04-2007, 01:17
Ε εντάξει, συνεργείο είπαμε, όχι χειρουργείο! :rofl

Αλλού Πρίγκηπα, βρες αλλού πορτοκαλιά!

enigma
20-04-2007, 11:04

Λοιπόν εμένα όταν νόμιζα ότι είχε παραδώσει πνεύμα ο δίσκος μου γιατί είχα ξεκινήσει σε μια μεγάλη ανηφόρα με 3 άτομα μέσα και με όπισθεν δεν έλεγε να ξεβρωμίσει και έκανε και κάτι χαζά και πατινάριζε.
Όταν πήγα και μου είπαν τα σχετικά με την εγγύηση και μου είπε για sachs (ή valeo δεν θυμάμαι καλά ποιος είναι ο μαμά) 250euro ο άνθρωπος με 6 μήνες εγγύηση.
Πες τους να στα δώσουν γραπτά αυτά, κάνε μια προώθηση στην μαμά εταιρία και βγάλε το μια στα club να δούμε αν θα τους τσούξει.
Τα λεφτά από τα service τα βγάζουν και όχι τόσο από τις πωλήσεις.

prigipa_m
20-04-2007, 12:12
Λοιπόν εμένα όταν νόμιζα ότι είχε παραδώσει πνεύμα ο δίσκος μου γιατί είχα ξεκινήσει σε μια μεγάλη ανηφόρα με 3 άτομα μέσα και με όπισθεν δεν έλεγε να ξεβρωμίσει και έκανε και κάτι χαζά και πατινάριζε.
Όταν πήγα και μου είπαν τα σχετικά με την εγγύηση και μου είπε για sachs (ή valeo δεν θυμάμαι καλά ποιος είναι ο μαμά) 250euro ο άνθρωπος με 6 μήνες εγγύηση.
Πες τους να στα δώσουν γραπτά αυτά, κάνε μια προώθηση στην μαμά εταιρία και βγάλε το μια στα club να δούμε αν θα τους τσούξει.
Τα λεφτά από τα service τα βγάζουν και όχι τόσο από τις πωλήσεις.

Αρκετά ασχολήθηκα με την Seat..

Darkside
20-04-2007, 20:17
δεν ειναι ολες οι αντιπροσωπιες ιδιες παιδια,,,οποτε μην τους κατηγορουμε ολους,,,

DiaVoLo
23-04-2007, 15:22
δεν ειναι ολες οι αντιπροσωπιες ιδιες παιδια,,,οποτε μην τους κατηγορουμε ολους,,,
Εχεις δικιο αλλα και η κεντρικη αντιπροσωπεια εχει το φταιξιμο που δινεις το logo σου και τι υπηρεσιες προσφερει....
Δεν ειναι λιγοι που χασανε αντιπροσωπεια σε αλλα "μαγαζακια".....

cordoba 1400
30-04-2007, 19:32
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ SEAT ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ HONDA KANANE ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ,ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΕΝΑΣ ΚΟΛΗΤΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ.
Π.Χ. ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΓΩ ΤΑ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΤΑ ΒΓΑΖΑΝΕ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΒΑΦΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΑΝΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ,ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΥΡΩΣΑΝΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΠΟ HONDΑS2000 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΕΛΟ ΑΠΛΩΣ ΞΕΠΕΡΝΑΓΕ 500 ΜΕ 1000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.
ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ???????
ΤΡΕΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΕΣ!!!!!!!!

spirosg
01-05-2007, 19:09
ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΚΥΡΩΣΑΝΕ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΠΟ HONDΑS2000 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΕΛΟ ΑΠΛΩΣ ΞΕΠΕΡΝΑΓΕ 500 ΜΕ 1000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

Και ΠΟΛΥ καλά του κάνανε. Όταν φίλε μου αγοράζεις ένα μοτέρ που δίνει 120 άλογα στα 1000 κυβικα, ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ και δεν το πληρώνεις όσο ένα Γερμανικό, όταν το μοτέρ αυτό λειτουργεί στις 9000+ στροφές και έχεις ΑΠΑΙΤΗΣΗ να μην σπαέι και να μήν χαλάει γιατι είναι Γιαπωνέζος και έχει 6 χρόνια εγγύηση,, τότε εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να του παρέχεις τα λαδάκια του τα οποία το βοηθάνε να λειτουργεί σωστά και χωρίς να φθείρει τα μέταλα του κινητήρα. Τα 500 και 1000 χιλιόμετα που σε σένα φαίνονται σαν "τίποτα", ξέρεις τί ποσοστό επι τις εκατό είναι ΠΑΡΑΠΑΝΩ απ τον χρόνο που προτείνεται η αλλαγή? Ξέρεις πόσο καιρό κυκλοφορεί το αμάξι στον δρόμο εκτός προθεσμίας σέρβις? Χοντρικά έναν μήνα. Και δεν πιστεύω οτι ο φίλος με το S2000 οταν θα του κατσει στο φανάρι δίπλα ο Φαντομάς ή εγώ και θα του μαρσάρουμε για "πατηματάκι" θα σκεφτεί οτι δεν έχει κάνει σέρβις, αλλα θα πατήσει και αυτός... γιατι δεν πήρε S2000 για να κάνει την κότα,ε? Για ρώτα και μάθε τι φθορά προκαλείς στον κινητήρα οταν τον πάς τσίτα με λάδια που έχουν φάει τα ψωμιά τους (μην αναφέρουμε οτι για να φτάσουν τα τόσα χλμ, όλο και θα χει κάψει λίγο λαδάκι οπότε,εκτός απο χαμηλή ποιότητα θα χεις και ελιπή ποσότητα).
Όταν θές να σαι μαγκας και να έχεις 240 άλογα και κάμπριο, δεν τσιγκουνεύεσαι τα λάδια. Αν η αντιπροσωπεία προτείνει να τα αλλάζεις στις 10.000 χλμ εσύ τα αλλαζεις στις 8.000... και όχι στις 11.000.
Αυτά για να μαθαίνουμε τι σημαίνει εγγύηση και να διαβάζουμε τους όρους της. Σαφώς και ισχύει η εγγύηση αρκεί να είσαι τυπικός σε 5 πράγματα.
Πλέον είναι ΠΟΛΥ εύκολο να αποκτήσεις ένα γρήγορο αυτοκίντο με όσες δόσεις σε εξυπηρετούν. Το θέμα είναι και να μπορείς να το συντηρείς. Ο φίλος σου λοιπόν... ΔΕΝ μπορούσε και επειδή με τα μυαλά που κουβαλάει θα το σπάσει, απο ΔΙΚΟ ΤΟΥ λάθος και όχι αστοχία υλικού...ε δεν είναι υποχρεωμένη η κάθε αντιπροσωπεία να φορτωθεί την ξεροκεφαλιά του καθενός μας και να αντικαταστήσει ένα μοτέρ.
Στο κάτω κάτω, φαντάζομαι του ρίξανε και καμιά προειδοποίηση (χωρίς να ναι και υποχρεωμένοι) πρίν του κόψουν την εγγύηση. Ας είμαστε ρεαλιστές και να μην βλέπουμε τα πράγματα όπως μας βολεύουν.

Συγνώμη άν φαίνομαι επιθετικός και εριστικός, αλλα δεν μπορώ να ακούω την καραμέλα οτι πάντα φταίνε οι αντιπροσωπείες και ΠΟΤΕ ο πελατης.

Και για να επανέλθουμε στο αρχικό θέμα.... Πόσο λογικό το θεωρείτε εσείς να μείνει απο δισκό-πλατο ένα αμάξι ούτε ενός χρόνου? Εμένα μου δείχνει οτι ο κατοχος του γ@μ@ει τη μάνα και δεν ξέρει να χειρίζεται τον συπμπλέκτη σωστά....

DiaVoLo
01-05-2007, 21:55
Φιλε μου εδω εισαι για μενα λαθος...
Το οτι μπορει να αγοραζεις το αμαξι με δοσεις η να στο παιρνει ο μπαμπας δωρο δεν σε ακυρωνει απο καταναλωτη και απο τα δικαιωματα σου!
Οταν μιλαμε για 500 εως 1000 χλμ παραπανω σε αλλαγη λαδιων οταν πλεον σου λενε οτι τα λαδια ειναι για 15.000χλμ μιλαμε για 1/15 ή <8% "περισσοτερη χρηση" του λαδιου. Επισης δεν παει να πει οτι και τα 15.000χλμ η 10.000χλμ οσα ειναι τα κανεις ΟΛΑ κοφτες....
Και ουτε μπορεις να εισαι συνεχεια με το ματι στο κοντερ μην περασεις τα χλμ ή σε ενα ταξιδι ....
Με την ιδια λογικη θα επρεπε να ειχα κανει πανω απο 10 αγωγες εγω στη ΣΕΑΤ γιατι ποτε δεν μου ρυθμισανε να αναψει η ενδειξη του σερβις ή του λαδιου στα σωστα χλμ...(παντα αναβε μετα τα καθορισμενα χλμ σερβις)
Ακομα με την ιδια λογικη παλι θα πρεπει να κανω μηνυση αν παω στην αντιπροσωπεια για βλαβη μεσα στην εγγυηση καθως χανω μεροκαματο...
Ακραιες δρασεις φερουν και ακραιες αντιδρασεις.....

prigipa_m
01-05-2007, 22:08
Dark angel για πες μου αν έχει πρόβλημα το ρουλέμαν κάνει ζημιά στον δίσκο ναι ή όχι..?
Για πες μου..

Και να θα του γ.... την μάνα γιατί έχω την κάβλα να ακούω την μηχανή να ουρλιάζει και να αλλάζω ταχύτητες στις 6000 στροφές!!!Και δεν ήταν θέμα συμπλέκτη στην Seat!!!Ήταν θέμα αλλαγής ταχύτητας και ότι έχω βαρύ ποδί!!!Καλύτερα να ρωτάς πρώτας..

Φιλικά Βασίλης.. :mad:

spirosg
02-05-2007, 00:19
Το οτι μπορει να αγοραζεις το αμαξι με δοσεις η να στο παιρνει ο μπαμπας δωρο δεν σε ακυρωνει απο καταναλωτη και απο τα δικαιωματα σου!

Σαφέστατα... Το δίκιο δίκιο και το σωστό σωστό. Δεν έχει να κάνει το πώς πήρες το αμάξι με το τί δικαιούσαι. Αν το δικαιούσαι ΠΟΛΥ καλώς το διεκδικείς και δεν αφήνεις κανέναν να βγάλει έστω και μισό ευρώ απο σένα ΑΔΙΚΑ. Υποθέτω οτι δεν άφησα κάπου να εννοηθεί οτι κρίνω κάποιον απ το πώς πήρε το αμάξι ή πόσο χρονών είναι.

Οταν μιλαμε για 500 εως 1000 χλμ παραπανω σε αλλαγη λαδιων οταν πλεον σου λενε οτι τα λαδια ειναι για 15.000χλμ μιλαμε για 1/15 ή <8% "περισσοτερη χρηση" του λαδιου. Επισης δεν παει να πει οτι και τα 15.000χλμ η 10.000χλμ οσα ειναι τα κανεις ΟΛΑ κοφτες....
Και ουτε μπορεις να εισαι συνεχεια με το ματι στο κοντερ μην περασεις τα χλμ ή σε ενα ταξιδι ....

Συγνώμη αλλα νομίζω οτι κατι παρεξηγήσαμε. Άλλο όταν μιλάμε για ένα "καθημερινό" αυτοκίνητο και άλλο για την "πολεμική μηχανή" που λέγεται S2000. Και δεν τίθεται θέμα απροσεξίας. Όταν το σέρβις (και αλλαγή λαδιών) έρχεται κάθε 5-10-15 χιλιαδες χιλιόμετρα, μιλάμε απλά για ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ, ο οποίος δεν είναι για κάποιον άλλο λόγο αλλα για την υγεία του μοτέρ μας. Αν τα όρια ήταν π.χ. 11.000 θα μας λέγανε "αλλαγή λαδιών κάθε 11.000" και όχι "καθε 10.000". Για να σου λέει ο κατασκευαστής οτι τα σέρβις πρέπει να γίνονται "τότε" (όποτε ορίζει ο εκάστοτε κατασκευαστής), κάτι παραπάνω θα ξέρει.
Οπότε, άν π.χ. πρόκειται να πάς ταξίδι, καλό θα είναι να κάνεις το σέρβις σου λίγο πρίν και όχι λίγο μετά. Εκτός φυσικά και αν είσαι σαν τον πατέρα μου που η ποιό extreme οδήγησή του, είναι να αλλάζει ταχύτητες στις 3500 (αντί για τις 2900-3100 που τις αλλάζει συνήθως). Εκεί πιθανόν να μήν έχεις πρόβλημα.
Για να απογεύγουμε τέτοια προβλήματα, τηρούμε service-book στο οποίο γράφουμε οτι π.χ. αλλάξαμε λάδια-μπουζί-τακάκια στις 19.700 χλμ οπότε και πρέπει να ξανα-αλάξουμε ΜΑΞΙΜΟΥΜ στις 29.700. Αυτό το βιβλιαράκι το συμβουλευόμαστε μιά φορά το μήνα, τόσο για να είμαστε "εμπρόθεσμοι" όσο και για να προγραμματίζουμε τα οικονομικά μας. Εγώ τουλάχιστον ετσι το πάω για να ξέρω οτι Μάιο έχω την ασφάλεια (κουφάλα Τσιρόπουλε), Ιούνιο σέρβις..... και να κανονίζω τα οικονομικά μου.

Με την ιδια λογικη θα επρεπε να ειχα κανει πανω απο 10 αγωγες εγω στη ΣΕΑΤ γιατι ποτε δεν μου ρυθμισανε να αναψει η ενδειξη του σερβις ή του λαδιου στα σωστα χλμ...(παντα αναβε μετα τα καθορισμενα χλμ σερβις)
Ακομα με την ιδια λογικη παλι θα πρεπει να κανω μηνυση αν παω στην αντιπροσωπεια για βλαβη μεσα στην εγγυηση καθως χανω μεροκαματο...

Ισως και να έπρεπε... εφόσον αυτό που λές δεν είναι δικό σου σφάλμα αλλα της εταιρίας. Το να μήν αλλάξεις λάδια στην ώρα σου (αν και υπάρχει τρόπος όπως είπαμε) μπορείς να το δικαιολογήσεις με το πρόβλημα που έχει το λαμπάκι και ΑΝ τολμήσουν να θίξουν θέμα διακοπής εγγύησης να τους σκίσεις. Επίσης υποθέτω οτι το δικό σου μοτέρ δεν βαράει 9000+ στροφές και δεν διατρέχει τους κινδύνους του S2000 που λέγαμε, και οτι δεν σου έχουν πεί οτι αν δεν κάνεις τα σέρβις στην ώρα τους θα σταματήσει η εγγύηση.

Dark angel για πες μου αν έχει πρόβλημα το ρουλέμαν κάνει ζημιά στον δίσκο ναι ή όχι..?
Για πες μου..

Και να θα του γ.... την μάνα γιατί έχω την κάβλα να ακούω την μηχανή να ουρλιάζει και να αλλάζω ταχύτητες στις 6000 στροφές!!!Και δεν ήταν θέμα συμπλέκτη στην Seat!!!Ήταν θέμα αλλαγής ταχύτητας και ότι έχω βαρύ ποδί!!!Καλύτερα να ρωτάς πρώτας..

Φιλικά Βασίλης.. :mad:

Ναι ναι ναι... έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο. Οντως ΟΤΑΝ έχει πρόβλημα το ρουλεμάν κάνει ζημιά και στον δίσκο και στο πλατώ. Πολύ σωστά το έθεσες. Όμως αυτά ισχύουν ΟΤΑΝ έχει πρόβλημα.Για να μήν ξεχάσω τα λίγα που (νομίζω πως) ξέρω πάμε παρακάτω : ΟΤΑΝ έχει πρόβλημα το ρουλεμάν, δεν φτάνει μια ωραία μέρα που ξαφνικά ο δίσκος πατινάρει αισθητά. Αρχίζει να κάνει θόρυβο που τον ακούς, τον ξανα-ακούς, τον ακούς δυνατότερα και πάς στην αντιπροσωπεία και λές "ρε παιδιά.. για κοιτάξτε το σας παρακαλώ γιατι κάνει έναν θόρυβο σαν γγρρρρρρ ή σαν βουητό" και το ψάχνουν, βρίσκουν το πρόβλημα κλπ κλπ κλπ (παρακαλώ αν κάνω κάπου λάθος να με διορθώσει όποιος γνωρίζει για να γνωρίζω την επόμενη φορά). Στην δική σου περίπτωση όμως απ ότι διάβασα, ξαφνικά κατάλαβες οτι πατινάρει. Αυτό προκαλείται απο σκληρή χρήση,πολύ συμπλεκτάρισμα, "άγριες" εκινήσεις, γρήγορες "αλλαγές" και πολλά κατεβάσματα. Δεν είναι κάτι κατακριτέο... σχεδόν όλοι έχουμε φθείρει δίσκο (εν γνώση ή εν αγνοία μας) αλλα δεν φταίνε οι αντιπροσωπείες γι αυτό.

Επίσης, ΑΝ κατάλαβα καλά, στους 9μισυ μήνες που το χεις στα χέρια σου και με περίπου 10.000 χλμ είναι η δεύτερη φορά που αλλάζεις δίσκο? (αν απλά δεν κατάλαβα και δεν έχεις ξανα-αλλάξει δίκσο αγνόησε το υπόλοιπο πόστ) ή κάνω λάθος? Γιατι Αν κατάλαβα καλά και όντως τον εχεις ξανα-αλλάξει, συήθως το σέτ περιλαμβάνει δίσκο-πλατώ-ρουλεμάν, οπότε ΑΝ είχε πρόβλημα το πρώτο ρουλεμάν, αλλάχτηκε με το νέο, οπότε ΔΕΝ ευθύνεται το ρουλεμάν για την φθορά του δεύτερου δίσκου. Άν πάλι ευθύνεται το δεύτερο ρουλεμάν.. τότε γιατί χάλασε ο πρώτος δίσκος?

prigipa_m
02-05-2007, 00:33
Είναι η πρώτη φορά που άλλαξα δίσκο..
Το ρουλεμάν είχε πρόβλημα τουλάχιστον 3 μήνες!!!
Η απαντησή τους φέρε μας το καλύτερο μηχανικό που να λέει ότι το ρουλεμάν φθείρει το δίσκο!!!
5500χλμ έχω..

haris
27-10-2007, 21:23
Παιδιά ο δίσκος-πλατό έχει εγγύηση 6 μήνες ή 10,000χλμ γιατί θεωρείτε αναλώσιμο υλικό (σαν τακακια π.χ.) όπου και να ρωτήσετε και σε άλλες αντιπροσωπείες (VW-Skoda- Nissan κτλ.) αυτό θα σας πούν.
(Νομίζω το επιβεβαιώνει και ο Νίκος - Tsakinen)

Απο την στιγμή βέβαια που έχει αντικατασταθεί ο συμπλέκτης με καινούργιο, έχει πάλι 6 μήνες εγγύηση. Τα 250 ευρώ που έδωσε ο πατέρας σου είναι γιατί του βάλανε ανακατασκευης.

Για παράδειγμα : Βολάν corrado G60

καινούργιο 250 ευρώ
ανακατασκευής 150 ευρώ

έπρεπε να μας ρώταγες εδω μέσα καθώς έχουμε άκρες στην Sachs να σε μοντάραμε...

Δίσκος -πλατό - ρουλεμαν (5αρι κιβώτιο_VR6) καινούργιο : 180 ευρά.. ;)

Fantomas ή οποιος αλλως γνωστος-αγνωστος γνωριζει κατι επι του θεματος (το μονταρισμα...) ας μου στειλει ενα πμ. γιατι χρειαζομαι επειγοντως δισκο-πλατο..το αυτ/το δεν παει πανω απο 3500 σαλ. ...πατιναρει γ@μω την ατυχια μου ...

Fantomas
28-10-2007, 11:06
Fantomas ή οποιος αλλως γνωστος-αγνωστος γνωριζει κατι επι του θεματος (το μονταρισμα...) ας μου στειλει ενα πμ. γιατι χρειαζομαι επειγοντως δισκο-πλατο..το αυτ/το δεν παει πανω απο 3500 σαλ. ...πατιναρει γ@μω την ατυχια μου ...

Πήαγινε στην Σεατ που πας (σαν πρώτη αντίδραση) και να σου πούνε πόσο πάει το πακέτο για σένα με ανακατασκευή..

Επίσης μαθε κωδικούς (καθώς για το 1,4 εγώ δεν γνωρίζω) και φερτους εδω να δούμε για τις τιμές.... ;)

haris
28-10-2007, 17:40
470 ευρω κανει με τα εργατικα....δισκος , πλατο ...
οπως καταλαβαινεις δεν θελω να βαλω τον μαμα , ουτε να κανω ανακατασκευη οποτε πaω για sachs..

Biliou
28-10-2007, 21:08
σβησιμοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοοοοοοοοοοο

Biliou
28-10-2007, 21:09
470?????????
300 κάμποσα στο Βύρωνα είναι ο εργοστασιακός είναι Sachs ο δίσκος (το πακέτο τουλάχιστον) κ βγάζει κ η valeo για τα 14άρια αλλά είναι υποδεέστερης ποιότητας απ'οτι έχω ακούσει
170 ευρά έχουν τα ανταλλακτικά κομπλέ λιανική...

Fantomas
28-10-2007, 21:53
470 ευρω κανει με τα εργατικα....δισκος , πλατο ...
οπως καταλαβαινεις δεν θελω να βαλω τον μαμα , ουτε να κανω ανακατασκευη οποτε πaω για sachs..

πολλά είναι!!! εδώ σε μένα στη Σεατ που παώ το σετάκι (ανακατασκευή) μου βγήκε 400 ευρά κομπλέ... :think

Μάθε κωδικούς για να σε βοηθήσουμε με Sachs...

Δες εδώ για να πάρεις πληροφορίες....

http://webcat.zf-trading.com/index.asp?LKZ=D&PKW=1&KHERNR=104&KTYPNR=14413&KMODNR=4350&KAT_KZ=P&ARTNR=3000+844+601&EINSPNR_ART=32&LASTPAGE=nc2_teile_info.asp

haris
28-10-2007, 22:13
βρε fantoma ...εσυ το εκανες ανακατασκευη και σου πηγε τοσο...εγω ρωτησα για καινουργιο δισκο-πλατο ,ρουλεμαν ...!!!
απο που να τους μαθω ? δεν εχω το ΕΤΚΑ...
αν παρω αυριο την αντ/πεια θα μου πουν κωδικους ?

Fantomas
28-10-2007, 22:40
βρε fantoma ...εσυ το εκανες ανακατασκευη και σου πηγε τοσο...εγω ρωτησα για καινουργιο δισκο-πλατο ,ρουλεμαν ...!!!
απο που να τους μαθω ? δεν εχω το ΕΤΚΑ...

Καταρχάς δεν εχω αλλάξει σετάκι δισκο-πλατο ,ρουλεμαν απλά είχα ρωτήσει όταν για μια περίοδο ήταν "ευαίσθητο".... :(

Εκτός εαν έχεις βάλει turbo το ανακατασκευής σε καλύπτει μια χαρά και my point is οτι εφόσον στο 20VT βγαίνει τοσο, τότε στο 1,4 πρέπει να κανει κανα 250αρι... :think

Θα πάρεις τηλέφωνο στα ανταλλακτικά κατευθείαν και θα ρωτήσεις.... ;)

Αλλιώς μια βόλτα απο εκεί για πιο καλά..

περίμενε πάντως μέχρι αυριο που θα το δούνε Κυριάκος και σία...

haris
28-10-2007, 22:54
αν μαθω τους κωδικους , εχεις ακρες για sachs ?

Fantomas
29-10-2007, 00:38
αν μαθω τους κωδικους , εχεις ακρες για sachs ?

Στείλε ενα pm στον Σπύρο (Dark_angel).... :rolleyes:

Biliou
29-10-2007, 00:58
Πάρε ένα τηλέφωνο κ στη Seat Κόνσουλας να ρωτήσεις....Ο Σπύρος αν θυμάμαι καλά δεν μπορεί να βοηθήσει πλέον..

Fantomas
29-10-2007, 01:01
Δες στο Link που είχα ποσταρει πιο πάνω αλλά εαν θες να κοιτάξεις και αλλού δες εδώ....

http://www.autoflan.gr/

επίσης σκαλίζοντας (βραδιάτικα) τις σημειώσεις μου βρήκα αυτούς του κωδικούς αλλά δεν ξέρω εαν θα σε βοηθήσουν... (είναι για το 5αρι του 20VT αλλά λογικά [με επιφύλαξη] θα κάνουν και σε σένα)

βολάν G60 028105269B (κωδικός VW) / 250 ευρά καινούργιο , 150 ευρώ ανακατασκευής

Δίσκος - πλατο - ρουλεμάν (VR6) 3000384001 ( κωδικός Sachs) / 235 ευρώ καινούργιο , 180 ανακατασκευής , καινούργιο αλλα μάρκας LUK 210 ευρώ...

Ενδεικτικά (τις τιμές τις πήρα απο Kifissia cars πριν απο κανα χρόνο) για να καταλάβεις και απο τιμές τι παίζει...

haris
29-10-2007, 15:25
τελικα πηγα στον bouleko και μου ειπε 360 για δισκο-πλατο-ρουλεμαν sachs μαζι με τοποθετηση...

Fantomas
29-10-2007, 15:51
τελικα πηγα στον bouleko και μου ειπε 360 για δισκο-πλατο-ρουλεμαν sachs μαζι με τοποθετηση...

εξακολουθώ να πιστεύω οτι για 1,4 ειναι πολλά...

haris
29-10-2007, 18:38
re fantomas ,απ οτι μου ειπαν εχει πολυ μικρες διαφορες ο δισκος του 1,4 με του 1,8 αφου το σασμαν ειναι ιδιο...

Fantomas
30-10-2007, 10:37
re fantomas ,απ οτι μου ειπαν εχει πολυ μικρες διαφορες ο δισκος του 1,4 με του 1,8 αφου το σασμαν ειναι ιδιο...

Θυμάμαι οτι κάποιος απο εδω μέσα, με 1,4 είχε βάλει με 250 ευρά (κάπου εκεί)... :think

Τεσπα, καινούργιο ή ανακατασκευής μιλάς εσύ? Εαν είναι καινούργιο υποθέτο είναι οκ η τιμή.... :confused:

JG-CHEF
30-10-2007, 11:17
εγω αλλαξα δισκο-πλατο -ρουλεμαν (2001-16v) 90Ε sachs+ τοποθετηση.