PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΣΑΣΜΑΝ

kaklios design top gun
05-05-2007, 10:55
ΕΛΕΟΣ!!!! πριν κανενα 5μηνο ακουγοταν ενας θορυβος απο το σασμαν τελικα ηταν το εσωτερικο ρουλεμαν και τοτε πληρωσα 250Ε σε ενα φιλο μηχανικο. μετα απο 2 μηνες παλι τα ιδια το παω σε ενα κολλητο μου και μου αλλαξε ρουλεμαν μονο με 30Ε αλλα μου ειπε οτι το σασμαν εχει ζωριστει αρκετα και οτι δεν θα αντεχε για πολυ. εδω και 2 μερες ακουγετε ενας θορυβος απο το σασμαν πολυ εντονος με 3η & 4η με το πατημα του γκαζιου μολις αφησω γκαζι σταματαει, πηγα στο μηχανικο μου και μου ειπε οτι ειναι το διαφορικο του σασμαν κ οτι ειναι ασυμφερη η επισκευη του κ να ψαξω για αλλο σασμαν. τι να κανω? βρικα ενα μεταχειρισμενο με 550Ε να το παρω η θα μου βγει σκαρτο? + οτι θελω και αλλο αισθητηρα Λ και οταν το αμαξι ειναι κρυο κανει διακοπες και αναβει το λαμπακι του αισθητηρα!!!!

blackibizakias
06-05-2007, 18:17
Το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπισα και εγω πριν κανα τριμηνο.Αν θες την γνωμη μου μην το επισκευασεις ειναι τελειος ασυμφορο ασε που μπορει να σου ξαναβγαλει προβλημα.εγω εβαλα πανω μεταχειρισμενο μοντελο 2002 16v(το δικο μου ειναι 8v)λειτουργει αψογα.μου κοστισε 350E χονδρικης λογο του πατερα μου που ειναι μηχανικος(ετσι εχω γλιτωσει πολλα ευρω!!)αν το ψαξεις καλυτερα σιγουρα θα βρεις και πιο φθηνα.

kaklios design top gun
07-05-2007, 20:18
τελικα ειναι η καμπανα! μου ειπαν οτι χαλασε μετα το σπασιμο του ρουλεμαν

kaklios design top gun
01-06-2007, 13:24
σημερα το σασμαν παρεδοσε πνευμα. την ωρα που ειχα ανοιξει με ενα Fiat stilo 1.6 και το κοντερ εδειχνε 140 ξαφνικα το αμαξι αρχισε να κοβει σαν να πατουσα τερμα τα φρενα. αυτο ηταν το σασμαν εγινε κομματια ευτυχως πριν μια εβδομαδα αγορασα μεταχειρισμενο 450e και θα το βαλω στις επομενες μερες. το θεμα ειναι οτι εγινα ρεζιλι :o στο STILO:kill_22

takisd
02-06-2007, 09:02
Ούτε στον εχθρο μου αυτο,,ειναι μ@λ@κι@ αυτο που συνέβη:crying :crying

LEFTERIS733
02-06-2007, 13:59
Τουλαχιστον μεχρι τα 140 ησουν μπροστα...? :D

kaklios design top gun
03-06-2007, 12:52
περιπου 3 αυτοκινητα αλλα τι να το κανεις? :mad:

nightbird
04-06-2007, 11:48
ΕΛΕΟΣ!!!! πριν κανενα 5μηνο ακουγοταν ενας θορυβος απο το σασμαν τελικα ηταν το εσωτερικο ρουλεμαν και τοτε πληρωσα 250Ε σε ενα φιλο μηχανικο. μετα απο 2 μηνες παλι τα ιδια το παω σε ενα κολλητο μου και μου αλλαξε ρουλεμαν μονο με 30Ε αλλα μου ειπε οτι το σασμαν εχει ζωριστει αρκετα και οτι δεν θα αντεχε για πολυ. εδω και 2 μερες ακουγετε ενας θορυβος απο το σασμαν πολυ εντονος με 3η & 4η με το πατημα του γκαζιου μολις αφησω γκαζι σταματαει, πηγα στο μηχανικο μου και μου ειπε οτι ειναι το διαφορικο του σασμαν κ οτι ειναι ασυμφερη η επισκευη του κ να ψαξω για αλλο σασμαν. τι να κανω? βρικα ενα μεταχειρισμενο με 550Ε να το παρω η θα μου βγει σκαρτο? + οτι θελω και αλλο αισθητηρα Λ και οταν το αμαξι ειναι κρυο κανει διακοπες και αναβει το λαμπακι του αισθητηρα!!!!

Ρε παιδες εχω και γω το ιδιο πρόβλημα εδω και καμια βδομαδα εχω τους ιδιους ηχους στο σασμάν. Και μενα κατι για διαφορικό μου ειπε ο μηχανικός και οτι ίσως μπορει να γινει επισκευή και το προτύνει απο αγορά μεταχειρισμενου σασμαν, με κόστος όμως απο 450ε εως 600ε. Οπως θυμάστε το αμάξι το έχω 1,5 μήνα και εχω ξενερώσει τελείως. Τώρα θέλω να δω τι θα κάνει ο προηγούμενος κάτοχος διοτι εχει συνεργείο σεατ, και τι θα μου χρεώσει... Αλλα αν μου πει και αυτός οτι θέλει λεφτά θα φταίω να τον κραξω και να μην του δώσω τπτ...

kaklios design top gun
04-06-2007, 13:01
οχι φιλε μου δεν συμφερει η επισκευη του εγω το πηρα 450e αλλα ηταν φιλος. η τιμη μεταχειρησμενων παιζει στα 600-800e. αλλα πιστεψε με αν το επισκευασεις καθε φορα που θα πιανεις το ibizaki θα εχεις το νου σου στο σασμαν

nightbird
04-06-2007, 15:11
οχι φιλε μου δεν συμφερει η επισκευη του εγω το πηρα 450e αλλα ηταν φιλος. η τιμη μεταχειρησμενων παιζει στα 600-800e. αλλα πιστεψε με αν το επισκευασεις καθε φορα που θα πιανεις το ibizaki θα εχεις το νου σου στο σασμαν

Βασικα το θεμα μου εινα να μου το φτιαξει ο αλλος χωρις λεφτα... τωρα αν θα μου βαλει αλλο η θα κανει επισκευή δεν ξερω ακομα... Γμτ 1,5 μηνα το εχω και με εχει ξενερωσει αρκετα... αλλα απο την αλλη μου εχουν πει οτι αν βαλω αλλο σασμαν παιζει να μου κατσει κανενα οπου μετα θα εχω τελειως διαφορετικη συμπεριφορα αυτοκινητου και μου το λενε πολυ... :(

kaklios design top gun
04-06-2007, 16:08
απο χθες το βραδι που πηρα το αμαξι απο τον μηχανικο με το αλλο σασμαν το ibiza εχει διαφορετικη συμπεριφορα προς στο πολυ καλυτερο, παντος οτι ειναι να κανεις καντο γρηγορα για να μην σου σπασει και γινεις ρεζιλι σαν και εμενα:mad: :mad: :mad:

kaklios design top gun
02-08-2007, 21:48
σημερα πηγα το ibizaki για service, μολις μπαινω μεσα στο συνεργειο τι να δω??? 2 ibiza σαν το δικο μου μοντ 2000 1,4 16v σε αναβατοριο, ροταω τον ,αστορα τι επαθαν και γελοντας μου λεει "ΣΑΣΜΑΝ", :bash και αυτα το ιδιο προβλημα με το δικο μου τους εσπασε το ρουλεμαν, πριν προλαβουμε να τελειωσουμε την συζητηση σκαει μυτη ενα polo gti 1.6 μοντ 2001 με το ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 2 σασμαν εχει αλλαξει το παληκαρι, ΕΛΕΟΣ απο πλαστικο τα φτιαχνουν??????

tasost
03-08-2007, 07:09
ΕΛΕΟΣ απο πλαστικο τα φτιαχνουν??????

οχι ειστε τιμονινγκοι....:D :D

Antwnhs
18-09-2007, 19:52
Και γω εχω προβλημα.Οταν εχω 3η και 4η κυριως και παταω γκαζι ακουγεται ενας θορυβος και τρεμει ολο το αμαξι.Μολις αφηνω το γκαζι σταματανε ολα.Λετε να ειναι απο σασμαν η απο κατι αλλο (πχ ημιαξονιο);:confused: :confused: :confused:

nightbird
19-09-2007, 09:01
φίλε μάλλον στο σασμάν σου κάτι δεν πάει καλά αλλα εσένα σου τρέμει και το αμάξι κατι που σε μένα δεν έκανε. Ισως γρανάζια και διαφορικό... Ας απαντήσουν όμως οι πιο ειδήμονες του club μας.

Indiabolo
26-09-2007, 14:37
Αχ αυτα τα σασμανια μας.....και μενα εκανε αρκετες κουτσουκελες...ειδικα στο κουμπωμα απο 1η σε 2α.αλλα προς το παρον φτου φτου ολα καλα......

kaklios design top gun
26-09-2007, 16:40
Indiabolo κ με το προηγουμενο σασμαν κ με το "καινουργιο" απο 1η σε 2α μου γρατζουναει οταν ειναι κρυο κ σ'ενα τα ιδια κανει?

Indiabolo
02-10-2007, 20:40
Indiabolo κ με το προηγουμενο σασμαν κ με το "καινουργιο" απο 1η σε 2α μου γρατζουναει οταν ειναι κρυο κ σ'ενα τα ιδια κανει?
Ακριβως φιλαρακι.....συμπασχουμε μου φαινεται....και καμια φορα να μην πω και 4η για 5η ειδικα προς καρφωτη υποθεση,,,,

mixop
03-10-2007, 11:40
τι εχει γινει ρε παιδια με τα σασμαν ετσι ξαφνικα??? πανδημια επεσε????

misterq
04-11-2007, 21:55
to diko mou provlima einai oti otan eimai se poria me 4h mou tin petaei ayto apou pou ofilete?
les na mou kanei kai mena koutsoukeles?:P

vickyx25x
21-07-2009, 19:59
καλησπερα παιδια.επιδημια?οντως πρεπει να πω.εχω ενα seat ibiza 2001 1400 16v!εμενα μου ετυχε το εξης.
Aκουγα εναν ελαφρυ θορυβο οταν περναγα απο πυκνα σπιτια η γεφυρες η κλειστους χωρους.παω σε εναν μηχανικο γιατι ηθελα αλλαγη λαδιων και μου λεει 'Βικη ΣΑΣΜΑΝ'...ωχ λεω.μου λεει απο επισκευη 600ε.δεν τα εχω και ψαχνομαι σε αλλους μηχανικους.
τελικα οι τιμες που βρισκω ειναι 250-350ε και οχι κατι 600ε που λετε παραπανω.Αλλα δωστε βαση ολοι μου λενε σασμαν επειδη τους το λεω εγω..και μου βαζουν και την δουλεια τους αλλα 150ε με βαλβολινες ολοι... παω απο εδω παω απο εκει ..ναι ολοι σασμαν.παω σε εναν φιλο κ του λεω σασμαν.ηρθα για αλλαγη..παω να φυγω και μου λεει μιας και δεν το εχω ακουσει κατσε μισο λεπτο να το παω μια βολτα.το παει και γυρναει και αρχιζει φωνες 'ποιος σου ειπε σασμαν ρε βικη? ποιο σασμαν?να σου παρουν λεφτα θελουν να παρουν και αυτοι το ΔΩΡΑΚΙ τους καλοκαιριατικα!' ρουλεμαν στην αριστερη πλευρα (ημιιαξονιο?ακρομπαρο?κατι τετοιο μου ειπε)
Και εμενα στην αρχη μονο με ταχυτητα τον διεκρινα τον θορυβο ενω ειχα ταχυτητα μεσα,αλλα ηταν λιγος δεν τον επιανες ευκολα,και μου ειχαν πει οτι ειναι στην αρχη του που χαλαει το σασμαν.τωρα μετα απο λιγα χιλιομετρα ειναι πιο εντονος αλλα ο θορυβος ακουγετε οταν εχω και νεκρα.ασχετα αν συμπλεκταρω η οχι. ..δεν αλλαζει ο θορυβος.(εχω αλλαξει κ δισκους πλατω εν τω μεταξυ)
τι να ειναι αραγε? ποιος εχει δικιο? ποιος αδικο? την βλεπετε να μην την γλιτωνω την 400αρα?

δηλωνω απογοητευση και αγανακτηση λεμε απο τα σεατ!εχω πληρωσει συνολο εδω και 3 χρονια 3,150ε απο ψυγειο γκαζι συμπελτη δισκους EPC(αυτο και αν μου εβγαλε το λαδι!) κτλ...ελεος!!!