PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : PAYPAL, e-bay οδηγείες για αρχαρίους

G-P
19-05-2007, 18:25
Παίδες μερικές πληροφορίες για την αγορά αγαθών από το ebay μέσω paypal θα δώσει καποιος πιο έμπειρος στο άθλημα...????
Ξεκιναω σιγά σιγά την καριέρα μου και γω...
Έκανα ήδη λογαριασμό στο paypal και απο Δευτέρα θα τον συνδέσω με μια κάρτα προπληρωμένη απο τρ. Αττικής...
Οι συναλλαγές πως συνεχίζουν κατόπιν...???

Για το ebay πήγα να φτιαξω λογαριασμό αλλά μου ζήτησε κάρτα για να ολοκληρώσει την διαδικασία...
Το βήμα αυτο δεν το παρακάμπτω και αν όχι τι νόημα έχει το paypal...????

Τα φώτα σας παρακαλω...
Ευχαριστώ...

haris
19-05-2007, 18:56
στο ebay βαλε απλως το email που εχεις βαλει στο paypal και οταν θα κανεις μια αγορα και θα σου ζητησει να πληρωσεις και θα σε βγαλει στην αρχικη σελιδα του paypal.Μετα πατας pay και στελνεις τα χρηματα στον πωλητη.ΠΡΟΣΕΧΕ παρα πολυ με τον κωδικο σου και το ονομα χρηστη του λογαριασμου σου ,διοτι ναι μεν το paypal ειναι ενα απο τα ασφαλεστερα συστηματα πληρωμων αλλα αν καποιος ξερει τον κωδικο σου ,θα σου την αδιασει την καρτα...η λυση με την προπληρωμενη καρτα ειναι παρα πολυ καλη...
(το εχω εξασκησει αρκετα το αθλημα, οσοι ειναι φοιτητες αγγλια θα με καταλαβαινουν:rolleyes: :lauphing )

Mr.Vercetti
19-05-2007, 19:14
στο ebay βαλε απλως το email που εχεις βαλει στο paypal και οταν θα κανεις μια αγορα και θα σου ζητησει να πληρωσεις και θα σε βγαλει στην αρχικη σελιδα του paypal.Μετα πατας pay και στελνεις τα χρηματα στον πωλητη.ΠΡΟΣΕΧΕ παρα πολυ με τον κωδικο σου και το ονομα χρηστη του λογαριασμου σου ,διοτι ναι μεν το paypal ειναι ενα απο τα ασφαλεστερα συστηματα πληρωμων αλλα αν καποιος ξερει τον κωδικο σου ,θα σου την αδιασει την καρτα...η λυση με την προπληρωμενη καρτα ειναι παρα πολυ καλη...
(το εχω εξασκησει αρκετα το αθλημα, οσοι ειναι φοιτητες αγγλια θα με καταλαβαινουν:rolleyes: :lauphing )

Akribws.

@ngel
19-05-2007, 20:26
Εγώ θα σου πρότεινα να μην έχεις το ίδιο e-mail για ebay και paypal...
καταλαβαίνεις τους λόγους...
εγώ πάντως έχω ξεχωριστά και δεν έχω κανένα πρόβλημα...

G-P
19-05-2007, 21:03
στον πωλητή πως στέλνω το ποσό...???
Βάζω το email του ή το username του...???

το βημα με την σύνδεση καρτας με το προφίλ στο ebay πώς να το παρακάμψω???
ή πρεπει να γίνει οπωςδήποτε...???

και κάτι άλλο... το προφίλ που φτιάχνεις ισχύει και στο ebay.com και στο .de και στο .uk ????????

haris
19-05-2007, 21:38
στον πωλητή πως στέλνω το ποσό...???
Βάζω το email του ή το username του...???

το βημα με την σύνδεση καρτας με το προφίλ στο ebay πώς να το παρακάμψω???
ή πρεπει να γίνει οπωςδήποτε...???

στο ebay πρεπει να βαλεις τον λογαριασμο σου ,διοτι οταν θα σου ζηταει να πληρωσεις θα σε βγαζει στην σελιδα του paypal.Δεν χρειαζεται να παρακαμψεις το μερος οπου βαζεις τα στοιχεια του paypal σου ,το χρειαζεσαι ...οταν θα σε βγαζει στην αρχικη του paypal βαζεις το username και το password και μετα αυτοματα θα σου δειχνει ποσο κανει συνολικα αυτο που αγορασες και τα μεταφορικα , και κατω κατω θα λεει pay .το πατας και στελνει στον πωλητη τα χρηματα. (Αν εχεις κολησει καπου κανε με add στον live msg. να σου τα λεω βημα-βημα...):tu

G-P
28-05-2007, 14:36
Μετά απο έκδοση προπληρωμενης καρτας VISA έκαν και τα τελευταια βηματα μου ωστε να έχω όλα τα προνόμια του ebay...
Το paypal ώς γνωστο σε χρεωνει 1,5δόλ γιανα σου δώσει εναν τετραψήφιο αριθμό επιβεβαίωσης (ποσο που επιστρέφεται με την πρωτη χρήση του paypal).
Βάζοντας τον αριθμο αυτο στο προφίλ μου έγινα πια verified user και μπορούσα να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες...
Πήγα λοιπόν να κανω μια αγορά με το buy now του ebay...
Κάνωντας όλα τα βηματα το ebay με έβγαλε στο paypal όπου ήρθε η ώρα να πληρώσω...
Στην τελική οθόνη έστειλα και με το ενσωματομένο mail (αριστερα) τα στοιχει που ζήταγε ο πωλητής και πάτησα pay...
Η επόμενη σελίδα μου έβγαλε το μηνυμα transaction canceled by paypal και εμεινα στα κρύα του λουτρού... :(
Είπα μηπως φταινε cookies έκλεισα τοιχους και καθε προστασια και επανάλαβα... :confused:
ΤΙΠΟΤΑ :mad:
το θεμα ειναι πως δεν εμφανιζει τίποτα και στο ιστορικό μου οπότε ο πωλητής δεν πήρε μαλλον χαμπάρι...
Τα φώτα σας παιδιά γιατι νομίζω πως η λαική ειναι ότι καλύτερο
(παρε καρπούζι δωσ μου 2 πεπόνια...) :p
Ευχαριστώ...

G-P
28-05-2007, 17:26
Έχω νεώτερα για το πρόβλημα μου και μαλλον βρήκα ακρη...
(αγορά να δώ πότε θα κανω...)
Σε ερωτηση στο τμημα εξυπηρετησης του paypal για το πρόβλημα πήρα την εξης απάντηση...

Hello, my name is Ivana and I will be happy to assist you with your
question regarding the payment you were not able to make.

Mr P******, to provide one of the safest online payment services,
PayPal reviews every transaction before it is approved, and
occasionally, we must decline a payment. These decisions consider every
aspect of the transaction, including the merchant's settings and
PayPal's statistical models. From time to time, these complex security
measures may affect some accounts in good standing. We apologize for any
inconvenience this may have caused you.

I would advise you to contact your seller and arrange for a different
payment method this time.

I appreciate your patience and understanding regarding this matter, and
wish you continued success on PayPal.

Sincerely,
Ivana
PayPal, an eBay Company
Copyright © 1999-2007 PayPal. All rights reserved. PayPal (Europe) Ltd.
is authorised and regulated by the Financial Services Authority in the
United Kingdom as an electronic money institution. PayPal FSA Register
Number: 226056. PayPal (Europe) Limited is registered in England & Wales
with registration number 4056498 and registered office at Hotham House,
1 Heron Square, Richmond Upon Thames, Surrey TW9 1EJ.
Το μήνυμα ήρθε απο "europeanservices1 ατ paypal.com" και ειχε και το αρχικο δικό μου ερώτημα οπότε δεν πιστεύω να ειναι μούφα...

Για να ακούσω γνώμες...

haris
28-05-2007, 20:00
Γιαννη, εκτος του οτι εγω ακομα δεν ειμαι verified user αφου δεν το εχω χρειαστει ποτε, ποτε το paypal δεν μου εχει βγαλει error και μιλαμε για πανω απο 35-40 αγορες...μαλλον σε κυνηγαει απο πισω....:D
εγω παντως θα σου προτυνα να μην πληρωσεις με αλλο τροπο εκτος απο paypal αφου ο -πωλητης- θα εχει τα στοιχεια της καρτας σου...και εκτος απο αυτο αν καταλαβα καλα το paypal δεν δεχεται να του στειλει τα χρηματα ...γιατι ???
μηπως εχει παρει <<κοκκινη>> καρτα απο το paypal ???

G-P
28-05-2007, 22:02
αν καταλαβα καλα το paypal δεν δεχεται να του στειλει τα χρηματα ...γιατι ???
μηπως εχει παρει <<κοκκινη>> καρτα απο το paypal ???

Καλά κατάλαβες Χάρη...
το σύστημα με ακυρώνει..
οσο για την καρτα τι να πω αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει θεμα...
σημερα το πρωί πήρα το verification code οπότε ειναι καθαρή...
Θα χρέωναν καρτα που δεν συνεργάζονται???
ασε που με αυτην δουλευουν πολλοί (το διαβασα απο άλλα φορα...)

haris
28-05-2007, 22:35
οπως σου ειπα και πιο πανω για να μην εγκρυνει το paypal την συναλλαγη σημαινει οτι εχει δεχθει email με παραπονα για τον συγκεκριμενο πωλητη, οποτε στην θεση σου δεν θα τον πληρωνα. Για δες τι feedback εχει στο ebay...

G-P
28-05-2007, 23:03
ρε χαρη δεν νομιζω να τα πήρε ο κινεζος...
εξάλλου απο την πρωτη προσπάθεια "κόπηκα" οπότε δεν πήρε χαμπαρι ο άλλος...

G-P
29-05-2007, 20:58
Σε όσους έχασαν τον ύπνο τους για την ηλεκτρονική πόρτα που έτρωγα απο το paypal... :mf_argue :chair :diablo
να σας ενημερώσω αγαπητοί συνφορουμίστες πως έκανα καποιο κινεζόνι πλουσιότερο... :yahoo: :tu :drinks :bleh :smokeing
Για να σας κανω και τεστ ετοιμότητας στέλνω με ταχυδρομίο,
σε όποιον μου δώσει την διευθυνση του (π.μ.),
το μεγάλο αυτοκόλλητο του φόρουμ (και τον στόχο) χωρίς το url όμως...
Ευχαριστώ
Πάμε Με Ριβάλντο... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχαχαχαχα στενη αγαπη για Ελλάδα λέει... (αντε παππού το γιαουρτι σου...)

DA VINTZI
29-05-2007, 21:21
Επειδη ενδιαφέρομαι για paypal θες να πεις οτι εγινε η χρέωση παρολο που σε έκοβε?
Bye bye τα λεφτά ή βρίσκεται άκρη?

(Εγώ που θέλω μόνο το url τί παίρνω?:p )

G-P
29-05-2007, 21:56
Οχι οχι δεν το διατυπωσα σωστα...
Η συναλλαγή έγινε κανονικά το απογευμα (η τραπεζα εφταιγε τελικα γιατι ειχε down τα συστήματα της)

Εγώ που θέλω μόνο το url τί παίρνω?
no comment... :rofl

kpilidis
29-05-2007, 22:01
η συναλλαγη εγινε αλλα ο κινεζος δεν δέχεται να σου στειλει το προιον??????????????

G-P
29-05-2007, 22:04
Ολα καλα ρε παιδια...
(εβαλα τα ανθρωπάκια και νομιζα πως το χαπι εντ θα το καταλαβαινατε... σορρυ)
Ο πωλητής μου έλυσε καθε απορία και σκιστικε να μου απανταει... (ας ειναι καλά τα ευράκια μου...)
Εστειλα σημερα τα λεφτα οπότε απο την άλλη βδομαδα περιμενω το πακέτο...

killbill
29-05-2007, 22:25
Tι πακετο αου ??? :p

G-P
29-05-2007, 22:31
Μπιλάκο να έρθει και μετα θα έχουμε νεα...

haris
30-05-2007, 02:49
:whistling2 πηρες αυτο που νομιζω ???
G-P για δες τις foto που ανεβασα με το κιτ...

kpilidis
30-05-2007, 18:47
αντε ωραία!!!!

όταν ερθει πες μας εαν πληρωσες τελωνειο

G-P
30-05-2007, 19:11
:eek:
με φαρμακωσες κυριακο... :p

kpilidis
30-05-2007, 19:34
εγω προσωπικα πλεον πληρωνω και ας το στελνουν gift...
(τα ανοιγουν πλεόν στο ελ.βενιζελος και κοιτανε τα @@

G-P
06-06-2007, 21:56
γιατί ο Κυριακος έχει απολύτο δίκιο...

Στο τελωνείο πλέον οποιοδήποτε δέμα απεσταλμένο με κούριερ ιδιωτική το κοιτάνε και όποιος ειναι (εξαιρετικα) τυχερός περνάει έτσι...
Το δικό μου λοιπόν πακέτο ήρθε με DHL απο τις κεντρικές αποθήκε στο Χονγκ Κονκ μέσα σε τρεις μερες...
Μετά όμως κρατήθηκε στο τελωνείο (αξία δέματος 30 δολλάρια και δηλωμένο σαν sample of no commercial value)

Κλήθηκα λοιπόν να το διαλέξω να το εκτελωνισει κάποιος της εταιρείας ημονος μου...
Επειδή το νταβατζηλίκι δεν το ανεχομαι σαν ανθρωπος είπα ευχαριστώ έρχομαι να το εκτελωνίσω μόνος μου...
Μετά απο μια απίστευτη γραφειοκρατική σκυταλοδρομία και μετα το πέρας 3 ωρών είχα το κουτί στα χέρια μου και έφευγα (πολύ) καθυστερημένος για την δουλεια μου...
Πέτυχα και δύσκολη μερα βέβαια λόγο αλλάγής συστημάτων μηχανογράφησης αλλά σε κανονικό ρυθμό άντε να κερδιζα καμια ώρα...

Τα χρήματα που έφυγαν απο την τσέπη μου αθροίζονται παρακατω...
DHL (πρακτοριακά) : 28,00€
DHL (εργατικα αποθήκης) : 7,00€
Ελλ. Κρατος (εκτελωνισμός) : 20,60€
Σύνολο : 55,60€

Αν μου ξανατύχει νομίζω πως (μάλλον) θα αφήσω να κανουν αυτοί τον εκτελωνισμό κι άς χρεώνουν κανα 100€ παραπάνω...

Το σιγουρο ειναι πως το παραπάνω σκηνικό δεν ισχύει εάν παρουμε πραγματα απο χώρα της Ε.Ε. ή μας σταλούν από χωρα της Ε.Ε.

Χωρίς να μου το επιβεβαιώσει κανενας το απλό ταχυδρομείο ειναι το καλύτερο μέσο και γλιτώνεις καποια χρήματα εάν χρειαστει εκτελωνισμός

@ngel
06-06-2007, 23:13
Γιάννη, εγώ αγοράζω συχνά απο Honk-Kong, αλλά και από Αμερική και δεν έχω μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα...

kpilidis
07-06-2007, 16:08
απο Ε.Ε δεν πληρώνεις τελωνειο! 1000 % σιγουρο! Εχω παραγγείλει άπειρες φορες..

γιάννη τι παρήγγειλες?

kemmotar
07-06-2007, 18:41
παιδια βοηθεια..... βρηκα oil temp greddy 52mm electronic να πηγαινει γαντι με το μπαρομετρο μου (ιδια σειρα) στα 125 δολλαρια ολα με τα shipping μεσω paypal....δεν εχ ξαναπαιξει ετσι.... συνολο κανα 80αρι ευρω....
στο τελωνειο τι θα γινει γιατι αν ειναι να πλερωσω κανα 30-50αρι ευρώ συν με 155 ευρω παιρνω απο τον εδω αντιπροσωπο και εχω και το κεφαλι μου ησυχο με support kai εγγυηση

haris
08-06-2007, 02:51
δες απο που ειναι ο πωλητης.Αν ειναι εντος Ε.Ε. τοτε δεν θα πληρωσεις φορους αν ειναι ακτος τοτε μαλλον θα ειναι καλητερα να πας να το παρεις απο εδω..

Zuratharamon
02-07-2007, 20:00
Και για να συμπληρώσω στο ποστ του Τζον...
Σήμερα μόλις έγινε μια παραγγελια/αγορά μεσω ebay/paypal για μια κιθάρα (μια ακόμα από το ebay) από Ελλάδα από το αδερφό μου.

Για να μην ανοίγω κι εγώ Paypal, χρησιμοποιησα το δικό του, και έτσι πήρα ένα xbox από UK. Μα τον Αγιο Διονύσιο τον εκ Ζακύνθου (μπορεί να τον βρίζω που και που βέβαια), μέσα σε 5 λεπτά από τη στιγμή που πάτησα το Pay Now στο paypal, πήραν τηλέφωνο τον αδερφό μου για να επιβεβαιώσουν ότι όντως αγόρασε 2 πράγματα σήμερα από διαφορετικές χώρες/ip

Ανέβηκε πολύ στην εκτίμα μου!
Καλή συνέχεια και καλες αγορές!

kpilidis
02-07-2007, 21:27
Πλεον οι αγορες απο το net εχουν γινει πολυ ασφαλης! ειδικα με προπληρωμένες καρτες και paypal - ebay ειναι απιστευτα ασφαλη

G-P
02-07-2007, 22:26
και γλιτώνεις και από ανόητα τραπεζικά έξοδα που ανεβάζουν μια απλή καταθεση σε λογαρισμό τρίτου κατά πολύ...

PayPal rulezzzzzz ;)

cordoba 1400
03-07-2007, 22:06
ρα πιαδια οι τιμες που εχουν τα πραγματα που γραφουν διπλα buy it now στο ebay to αγγλικο ειναι αληθινες??????:snack

Zuratharamon
03-07-2007, 22:19
Ναι, εγώ με Buy Now πήρα το xbox

cordoba 1400
03-07-2007, 22:32
φιλεμου ειναι εγγυημενο οτι θα το στειλουν απο την αγγλια???
αμα ειναι να το αρχησω και εγω το αθλημα:cool:

Zuratharamon
03-07-2007, 23:02
Εγγύηση δεν μπορεις να έχεις. Κοιτάς πόσες θετικές/αρνητικές έχει ο τύπος που πουλάει κάτι και ψωνίζεις

Εγώ πάντως, 2 κιθάρες, ένα προενισχυτή μια χαρά έχουν έρθει.
Τώρα θα δούμε με το xbox.

Κοίτα και στο .de τι γίνεται

G-P
04-07-2007, 08:03
Τα καταστήματα ειναι συνηθως σωστα στο ebay γιατι τρωνε πολύ ευκολα πορτα...
κοιτα για το feedback που εχει καθε πωλητης απο αγοραστες για την ποιότητα και την ταχυτητα παραδοσης...
Πολύ σημαντικο επίσης να αγοράζουμε απο μελή με θετικο ποσοστό πανω απο 95% και τουλάχιστον 1000 feedback...
Στο αγγλικο ebay οι τιμές ειναι λίρες αγγλίας και όχι ευρώ οπότε προσοχή...
Σε όλα τα υπολοιπα ευρωπαικα σε ευρω...

kpilidis
04-07-2007, 15:42
να ρωτησω κατι γιατί πρωτα φορα μου συμβαινει

ειχα παρει ενα καπέλο απο αγγλία αλλα μάλλον χαθηκε στην μεταφορα και αυτος που μου το εστειλε μου είπε οτι θα μου στειλει πισω τα λεφτα(refund)

μου ηρθε mail απο το paypal που λέει οτι μου εστειλε τα χρηματα πισω

Dear Kpilidi,

Anne Dxxx (mxxxk@aol.com) has issued you a full or partial refund for your payment.

Please do not reply to this email. Email sent to this address cannot be answered.

Message From Seller:
I am really sorry for the problems that this has caused.
Thanks, Anne

----------------------------------------------------------------
Original Payment Details
----------------------------------------------------------------

Date Payment Sent: May 31, 2007

Amount: 21.98 GBP

όμως που με τα εστειλε? στην καρτα ή στο paypal? στο paypal τα υπολοιπα μου ειναι μηδενικα...

Καποιος που να γνωριζει...

haris
05-07-2007, 01:24
θα επιστρεψουν στην καρτα που εχεις βαλει στο pay-pal μετα απο καποιο χρονικο διαστημα...νομιζω μιας εβδομαδας

@ngel
05-07-2007, 01:26
Στο paypal σου ήρθαν...
Εμένα όταν χάθηκε ένα δέμα από Αμερική τον προηγούμενο μήνα, μου το ξανάστειλε, αλλά ήταν κατασκευαστής και μπορούσε να το κάνει...

G-P
05-07-2007, 07:55
Στο paypal σου ήρθαν...

:tu
Ετσι ακριβώς...
Τα λεφτά αυτα μάλιστα θα εμφανιστουν στο balance σου και θα χρησιμοποιηθουν κατα προταιρεότητα στην επομενη αγορά σου...
Δηλ θα παρει πρώτα όσα θελει ή όλα απο το ηλ. πορτοφόλι σου και μετα θα συμπληρώσει απο την καρτα... ;)

Fantomas
05-07-2007, 14:46
όμως που με τα εστειλε?

αχαχαχαχααα... :rofl :rofl :rofl :rofl :rofl

Ρε "φούστη" θα πλήρωνα για να σε άκουγα Live.... :notworthy:notworthy:notworthy:notworthy:notworthy

guilty_gr
23-08-2007, 20:49
Thanks,oute go iksera tpt,alla tora san na epifotistika

MILTOS
23-01-2009, 14:51
Παιδιά μια βοήθεια. Μην σας φανεί αφελές αλλά έχω την απορία για να δημιουργήσω ένα account στο paypal να δώσω τα πραγματικά μου στοιχεία ή ψεύτικα? δηλαδή όνομα διεύθυνση τηλ. ? Είναι ασφαλές?

G-P
23-01-2009, 14:53
Πραγματικα στοιχεια γιατι τα πραγματα θα τα στελνουν στην διευθυνση που θα δώσεις...
Οπότε θες τα πραγματικα σου...
Ομοίως και στο η-μπεη... ;)

vazelos@ibiza
23-01-2009, 16:32
εγω εχω φτιαξει ενα λογαριασμο στο πειπαλ,ξερει κανεις πως μπορω να παρω τον 4ψηφιο χωρις να περιμενω να μου ερθει λογαριασμος της καρτας?να παρω κανα τηλ στην τραπεζα?στην μαρφιν ειναι εχει διαφορες τραπεζα απο τραπεζα?

G-P
23-01-2009, 16:37
εαν σε έχουν χρεωσει απο το πεηπαλ ίσως και να στο πουν απο την τραπεζα...
Παρτους τηλεφωνο και ρωτα τους...
Εαν δεν στο πουν τοτε αναγκαστικα περιμενεις το χαρτι...

vazelos@ibiza
23-01-2009, 16:50
εαν σε έχουν χρεωσει απο το πεηπαλ ίσως και να στο πουν απο την τραπεζα...
Παρτους τηλεφωνο και ρωτα τους...
Εαν δεν στο πουν τοτε αναγκαστικα περιμενεις το χαρτι...
φυσικα κ με χρεωσαν γιαννη!θα παρω κανα τηλ...
ευχαριστω!

scoupegt
23-01-2009, 16:53
paypal παιδια ειναι οτι αξιοπιστο υπαρχει για αγορες μεσω ιντερνετ!!!!!!!!!!!!!

Εχω παρει παρα πολλα πραγματα και δεν εχει συμβει τπτ!!!

top gun power
23-01-2009, 17:33
τωρα και εγω εβγαλα propaid καρτα απο kyproy και εκανα το λαθος και δεν εβαλα ονομα.....
Χρειαζεται για να βγαλω paypal ετσι???
( η καρτα πανω δεν γραφει το ονομα μου)

MILTOS
23-01-2009, 18:14
Η prepaid δεν έχει πάνω όνομα η δημιουργία account στο paypal σου ζητάει στοιχεία. Ο 4 ψήφιος αριθμός που ψάχνει ο φίλος πιο πάνω εμφανίζεται στην συναλλαγή που έχει κάνει 2-3 μέρες αργότερα και μπορούν να του τον δώσουν και τηλεφωνικά από την τράπεζα.

'Έγραψα αυτό το θέμα στο παραπάνω post μου γιατί αν και έχω paypal 1 χρόνο τώρα και έχω κάνει 3 ανανεώσεις rapidshare πριν 10 μέρες δεν μπόρεσα να κάνω νέα συναλλαγή. Η αιτία ήταν "Your account access has been limited for the following reason :Unusual account activity has made it necessary to limit account access until additional verification information can be collected" και μου ζήτησαν αντίγραφο της ταυτότητας ή δίπλωμα και ένα λογαριασμό που να πιστοποιεί την διεύθυνσή μου. Αμέσως ακύρωσα την κάρτα μου και έβγαλα μία καινούργια την έκανα add στο paypal πιστεύοντας ότι έληξε το θέμα.
Τα ίδια όμως. πάλι ο λογαριασμός εχει acces limited και δεν μπορώ να κάνω τίποτε. Πάλι μου ζητάνε τα παραπάνω που βέβαια δεν πρόκειται να τα στείλω. Ελεγξα μέσω τραπέζης αν όντως υπάρχει καμιά ασυνήθιστη κίνηση στον λογαριασμό μου τον τελευταίο χρόνο ή κάποια απόπειρα αλλά πήρα αρνητική απάντηση. Οπότε θα ανοίξω ένα νεό λογαριασμό sto paypal με μία 3η!!!! prepaid visa που έβγαλα μόλις σήμερα και γι αυτό ρώτησα αν θα πρέπει να δώσω τα πραγματικά μου στοιχεία ??(τα πρώτα στοιχεία που είχα δώσει και δούλευαν 1 χρόνο τώρα ήταν τα αρχικά γράμματα από το όνομα και την διεύθυνσή μου και αριθμός ο 123456789).
Δεν ξέρω τι να πώ και φοβάμαι μήπως κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Θα περιμένω τη συμβουλή σας.

G-P
23-01-2009, 18:20
Αδερφε εφοσον σου εκαναν blacklisted τον λογαριασμο ότι και να εβαζες σαν καρτα θα ειχες πρόβλημα...
Επειδή είναι σοβαρός οργανισμός οτιδήποτε πρόβλημα να στελνεται μεηλ στο σαπορτ τουε...
Απαντανε αμεσα και συνηθως λύνουν το θεμα...

Εγω παντως προτεινω να βαζεται πραγματικα στοιχεια...

Για τις προπληρωμενες καρτες το να μην εχουν ονομα δεν πειραζει μιας και ειναι χρεωστικές...
Δηλ όσο έχει λεφτα μεσα ψωνιζεις...

Αρκει το 4ψηφιο νουμερο που στελνει το πευπαλ για να γινει ρετζιστερ ενας λογαριασμος... ;)

MILTOS
23-01-2009, 22:07
Οκ ευχαριστώ G-P.

billakos
07-05-2009, 21:05
Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας για το τι πρεπει να προσεξω στο ebay αν θελησω να πουλησω μερικα πραγματα.
Πρεπει αναγκαστηκα να βαλω τα προιοντα σε πλειστηριασμο? Τα μεταφορικα και τα λοιπα πρεπει να τα ρωτησω σε καποια courier -μεταφορικη φανταζομαι εε?

Οτιδηποτε γνωριζετε σχετικα με το θεμα αυτο καλοδεχουμενο ...
:notworthy:notworthy

billakos
14-05-2009, 21:27
Μια απορια εχω ακομα, αυτη ειναι πιο ευκολη.Εχω κανει λογαριασμο στο paypal αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να ενεργοποιησω την καρτα μου.Αυτον τον τετραψηφιο αριθμο που μου ζηταει απο την στιγμη που μου δεσμευει 1.5 ευρω που τον βρισκω?Πρεπει να κανω καποια αγορα πρωτα για να παρω τον κωδικο αυτο? :redface::redface::redface::redface:

Magdem
14-05-2009, 21:42
βασιλη στον επομενο λογαριασμο της πιστωτικης σου θα υπαρχει σαν αγορα απο paypal και διπλα θα εχει τον τετραψηφιο αριθμο.

αν εχεις internet banking πως εγω μπορεις να τον δεις και αμεσα στις τρεχουσες κινησεις της πιστωτικης σου.

billakos
14-05-2009, 23:49
Δημο εχω prepaid card..Το ιδιο ισχυει και σε αυτου του τυπου καρτες?
:redface::redface:

Magdem
15-05-2009, 07:51
αν υπαρχει τροπος να δεις καπως τις κινησεις της καρτας σου φανταζομαι πως ισχυει το ιδιο.

δυστυχως δεν ξερω πως ακριβως λειτουργουν οι προπληρωμενες καρτες γιατι δεν ειχα ποτε.

kemmotar
15-05-2009, 07:59
πολυ σωστες οι ανωτερω παρατηρησεις απο τους αγαπητους συμφορουμιστες

αρχικα σου δεσμευει 1.5 ευρω το οποιο σου ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ εφοσον γινεις και verified user (αν θυμαμαι καλα) οταν βαλεις ξανα στην φορμα τον τετραψηφιο αριθμο!!!

πως τον βρισκεις?

αμεσα με ιντερνετ banking, αλλιως με την αναλυση της οποιας πιστωτικης καρτας (visa, mastercard, american express), prepaid card, ειτε λογαριασμος τραπεζης...

ειναι σχετικα σημαντικο να ειστε verified users, υπαρχουν καποιοι τυπικοι εμποροι που δινουν σημασια σε αυτους τους χρηστες μιας και θεωρουνται απο οτι εχω καταλαβει καλυτερα πιο αξιοπιστοι

G-P
15-05-2009, 08:25
Εχω την εντυπωση πως για να κανεις κινήσεις χρηματικες εαν δεν εισδαι verified...

Μπορεις να παρεις τηλεφωνο στην υπηρεσία της τραπεζας και να ρωτήσεις να σου πουν τον κωδικο αυτόι πριν να ερθει ο λογαριασμος...

billakos
31-10-2009, 17:08
Ερωτηση:

Ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω για να ζητησω τα χρηματα μου πισω?
Μυριζω οτι θα το φαω το ακυρο απο μια αγορα που εχω κανει και θελω να ειμαι προετοιμασμενος.Πρεπει αναγκαστηκα να περιμενω 45 μερες για να κανω την κινηση να παρω πισω τα χρηματα μου?
Ειχα πληρωσει ενα τυπο μεσω paypal στις αρχες του Οκτωβρη και ακομα παπαλα....

vazelos@ibiza
31-10-2009, 17:54
Ερωτηση:

Ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω για να ζητησω τα χρηματα μου πισω?
Μυριζω οτι θα το φαω το ακυρο απο μια αγορα που εχω κανει και θελω να ειμαι προετοιμασμενος.Πρεπει αναγκαστηκα να περιμενω 45 μερες για να κανω την κινηση να παρω πισω τα χρηματα μου?
Ειχα πληρωσει ενα τυπο μεσω paypal στις αρχες του Οκτωβρη και ακομα παπαλα....
μην περιμενεις!
βγαλτον μια σεντρα στο pp,με αποδειξη αγορας,το mail εννοω.
γενικα οτι εχεις απο την αγορα στειλτο κ ανεφερε το προβλημα σου.
σε 2 μερες το πολυ εχεις απαντηση αλλα κ θα βαλουν χερι σ αυτον.

billakos
31-10-2009, 21:33
Οκ thanks!! Θα επικοινωνησω να δω τι θα γινει.

billakos
03-11-2009, 22:19
Εστειλλα μνμα μεσω της paypal και απο οτι καταλαβα περιμενω μεχρι το διαστημα που μου εστειλαν σε εμαιλ μπας και τα βρουμε με τον πωλητη.Σε περιπτωση που δεν τα βρουμε θα μεσολαβησει η paypal και θα κρινει την τελικη αποφαση στο ολο ζητημα.

Τα λεω σωστα ? Ειναι πρωτη φορα που μου τυχαινει και αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω η κατι που πρεπει να προσεξω ας με ενημερωσει αν δεν ειναι κοπος.

Thanks

vazelos@ibiza
03-11-2009, 22:39
Κανενα νεο δεν εχω τελικα απο τον τυπα, οποτε προχωραω να παρω τα χρηματα μου πισω.Πηγαινω στο contact us για να κανω αναφορα το προβλημα μου ή εχει καποιο αλλο σημειο στο site της paypal?
σωστος εισαι.εκει εχει κ διαφορες κατηγοριες αναλογα με το προβλημα.

κ γω εχω μπλεξει με πληρωμη με 034μοτοσπορτ... εχει κρατησει τα λεφτα
το πειπαλ κ τα ψαχνουμε κ γω κ ο 034..... 660€!
το κακο ειναι οτι τα χουν παρακρατησει κ δεν φαινονται πουθενα,σαν να
εχω πληρωσει κανονικα αλλα ο πωλητης δεν τα χει παρει...
αποδειξεις πληρωμης κλπ ολα οκ,αλλα ο πωλητης δεν πηρε τιποτα.

παρακρατηση για λογους ασφαλειας,με αναγκασαν να αλλαξω κωδικους
κλπ,να επιβεβαιωσω διευθυνσεις κ καρτες κ επειδη η συναλαγη ηταν σε
εξελιξη την ακυρωσαν χωρις να μου επιστρεψουν το ποσο αλλα κ ουτε
να συνεχισουν την παραγγελεια μου.απο την στιγμη που ανακληθηκε η
επιτηρηση του λογαριασμου τους εχω στειλει 2 φορες αλλα ακομα δεν
απαντησαν....

vazelos@ibiza
23-11-2009, 22:47
σωστος εισαι.εκει εχει κ διαφορες κατηγοριες αναλογα με το προβλημα.

κ γω εχω μπλεξει με πληρωμη με 034μοτοσπορτ... εχει κρατησει τα λεφτα
το πειπαλ κ τα ψαχνουμε κ γω κ ο 034..... 660€!
το κακο ειναι οτι τα χουν παρακρατησει κ δεν φαινονται πουθενα,σαν να
εχω πληρωσει κανονικα αλλα ο πωλητης δεν τα χει παρει...
αποδειξεις πληρωμης κλπ ολα οκ,αλλα ο πωλητης δεν πηρε τιποτα.

παρακρατηση για λογους ασφαλειας,με αναγκασαν να αλλαξω κωδικους
κλπ,να επιβεβαιωσω διευθυνσεις κ καρτες κ επειδη η συναλαγη ηταν σε
εξελιξη την ακυρωσαν χωρις να μου επιστρεψουν το ποσο αλλα κ ουτε
να συνεχισουν την παραγγελεια μου.απο την στιγμη που ανακληθηκε η
επιτηρηση του λογαριασμου τους εχω στειλει 2 φορες αλλα ακομα δεν
απαντησαν....
κιτρινη απο μενα ο 034....
ενω απο το pp με διαβεβαιωναν οτι εχει πληρωθει ο 034
αυτος ελεγε οτι τα λεφτα δεν τα χει παρει!
μετα απο καμποσα email στο pp τον αναγκασαν να "βρει" τα λεφτα
στον λογαριασμο του κ να μου ζηταει συγγνωμη για την καθυστερηση.

αφου συνενοηθηκαμε,τα στελνει υποτιμολογημενα,απο 950$ σε 200$,
φτανουν παρασκευη κ "σκαλωνουν" στο τελωνειο.....

50€ θελει το τελωνειο,δασμοι κλπ,100€ η dhl για τον εκτελωνισμο!
οκ το τελωνειο αλλα αυτη η μ@λακισμενη courier μας εγδαρε...
αν μπορουσα να το εκτελωνισω εγω θα τα γλυτωνα....

1 μηνα αυτη η υποθεση,η πιο δυσκολη παραγγελεια που εχω κανει
ως τωρα κ ειναι κ για φιλο....
μονο με την 04-001 ειχα ζοριστει κ αυτη την εψαχνα στα ελτα 1 βδομαδα!

mavras
23-11-2009, 23:02
απο 034 ειχα και εγω ενα προβληματακι μιας και μου ειχαν στειλει λαθος πραγμα.
Τους εστειλα ενα Email με φωτο απο αυτο που μου εστειλαν και σε μερικες μερες μου εστειλα αυτο που ειχα παραγγειλει αρχικα.
Βεβαια το κοστος ηταν στα 10-15 ευρω οποτε δεν υπηρχε θεμα

billakos
23-11-2009, 23:25
Vazelos αφου εβγαλες ακρη δεν πειραζει.Αν δεν σου εκοβε χαμηλη αποδειξη το τελωνειο θα ηταν πολυ περισσοτερα χρηματα.Η που@@@@ η DHL για τα διαδικαστικα χρεωνει οτι γουσταρει..Ειναι απο τις πιο ακριβες εταιριες.Εγω προσπαθω να περνω δεματα με usps ( αμερικανικο ταχυδρομειο ή με την ΕΜS)
Ειναι λιγο πιο αργες στην παραδοση αλλα γλυτωνεις αρκετα χρηματα.

vazelos@ibiza
23-11-2009, 23:57
Vazelos αφου εβγαλες ακρη δεν πειραζει.Αν δεν σου εκοβε χαμηλη αποδειξη το τελωνειο θα ηταν πολυ περισσοτερα χρηματα.Η που@@@@ η DHL για τα διαδικαστικα χρεωνει οτι γουσταρει..Ειναι απο τις πιο ακριβες εταιριες.Εγω προσπαθω να περνω δεματα με usps ( αμερικανικο ταχυδρομειο ή με την ΕΜS)
Ειναι λιγο πιο αργες στην παραδοση αλλα γλυτωνεις αρκετα χρηματα.
εχω ξαναπαρει απο αμερικη υποτιθεμενης αξια 150 κ δεν πληρωσα μια!
παλι dhl ηταν,αν ειναι courier τα φερνουν κ σπιτι..
βεβαια τωρα μ εβαλαν να στελνω υπευθυνη δηλωση κ υπογραφες
για το εκτελωνισμο... θα το χω μεχρι παρασκευη αραγε?

αν μπλεξεις με usa ταχυδρομειο ερχονται
απο κει μια χαρα κ στην ελλαδα τα χανεις!
απο αθηνα για δραμα 5-6 μερες???? τρελοι ειναι....
κ πρεπει να πας να στηθεις ουρα στα ελτα.... ασε....

ο 034 δεν καταλαβα τι ηθελε να κανει,πραγματικα μ εφτασε στα ορια
μια να μην απανταει κ μια να μου το παιζει οτι δεν πληρωθηκε...
αν δεν ηταν το pp τι θα κανα??
αν δεν ηταν για αλλον η παραγγελια θα την ακυρωνα κανονικα....

billakos
24-11-2009, 08:15
Με το αμερικανικο ταχυδρομειο πηρα κατι δεματα μικρα σε ογκο απο αγορες μεσω ebay και μου ειχαν ερθει κανονικα.Ειναι να μην σου κατσει η στραβη.

vazelos@ibiza
11-01-2010, 23:23
ερωτηση.. οταν εχουμε refund απο πωλητη τα λεφτα μας που γυρνανε??
στον λογαριασμο της τραπεζας?
παω δηλαδη στο at(ι)m(ο) κ τα παιρνω???

billakos
12-01-2010, 09:40
Πρεπει να φορτωνετε στο λογαριασμο της καρτας .Αυτο αν εχεις prepaid card ή χρεωστικη.Απλα αν θες μετα μπορεις να τα τραβηξεις απο το ATM.

G-P
12-01-2010, 09:46
οχι βρε ματζιροπουλε.... :p
στο paypal πάνε και απο κει όταν κανεις μια συναλλαγή πρώτα θα τραβήξει αυτά και μετα εάν χρειάζεται για να συμπληρώσει το ποσό θα πάρει και απο την συνδεδεμένη κάρτα ή λογαριασμό...

billakos
12-01-2010, 11:58
Δηλαδη αν τα χρησιμοποιησεις μια φορα δεν τα περνεις ξανα στα χερια σου σε περιπτωση που γινει καποιο λαθος ?

G-P
12-01-2010, 13:42
Τα λαμβάνεις σαν εμβασμα στην τραπεζικό λογ. ή στην πιστωτικη σου αλλά το paypal κρατάει την προμήθεια του...
για πληροφορίες κοιτα παρακατω...
https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-xborder-fees-outside&countries=

vazelos@ibiza
15-01-2010, 23:46
Τα λαμβάνεις σαν εμβασμα στην τραπεζικό λογ. ή στην πιστωτικη σου αλλά το paypal κρατάει την προμήθεια του...
για πληροφορίες κοιτα παρακατω...
https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-xborder-fees-outside&countries=
δηλαδη θα γυρισουν κανονικα στο λογαριασμο μου,της τραπεζας,
απλα θα χασω καποιο ποσοστο απο την προμηθεια του paypal??

G-P
16-01-2010, 11:56
νομιζω πως πρεπει να τους το ζητησεις με email...
Δεν τους στελνεις ενα για να λυθούν ολων οι απορείες ;)

Zuratharamon
16-01-2010, 12:03
Vazele
To withdraw funds to your bank account:

Log in to your PayPal account.
Click My Account.
Click Withdraw at the top of the page.
Click Transfer to Bank Account.
Enter the requested information and click Continue.
Click Submit.

To withdraw funds by requesting a check:

Log in to your PayPal account.
Click My Account.
Click Withdraw at the top of the page.
Click Request a Check.
Enter the requested information and click Continue.
Click Submit.

https://www.paypal.com/cgi-bin/helpweb?cmd=_help

Καλό διάβασμα ;)

G-P
16-01-2010, 12:05
-----> respect <-----

vazelos@ibiza
16-01-2010, 18:14
tnx zura!!!!

vazelos@ibiza
01-02-2010, 21:11
http://www.hsbc.co.uk/1/themes/html/hsbcukhome/logo.gif
Dear valued HSBC Customer,
During our regularly scheduled account maintenance and verification procedures, we have detected a slight error in your billing information.
This might be due to either of the following reasons:

A recent change in your personal information (i.e.change of address).
Submiting invalid information during the initial log on process.
An inability to accurately verify your selected option of payment due to an internal error within our processors.
To update your HSBC Online Banking Account click on the following link:

Log on to Online Banking (http://dixieadsonline.info/ext/hsbc.co.uk/1/2/personal/internet-banking-jsession=00quurGtvuPvBm9/)
If your account information is not updated then your ability to access your account will become restricted.
Accounts Management As outlined in our User Agreement, HSBC will
periodically send you information about site changes and enhancements.
Visit our Privacy Policy and User Agreement if you have any questions.
http://www.hsbc.co.uk/1/2/personal/internet-banking/popups/internet-banking-help

Copyright © 1995-2010 hsbc Inc. All Rights Reserved.
Designated trademarks and brands are the property of their respective owners.

τι ειναι αυτη η μ@Λ@κι@ που μου ερχετε κατα καιρους????
δεν εχω e-banking......

μια φορα μαλιστα μου λεγανε να γραφτω οπωσδηποτε μην εχει προβλημα
ο λογαριασμος μου..........!

billakos
01-02-2010, 21:28
Παρε ενα τηλ στην τράπεζα πρωτα για να σε ενημερωσουν αν πραγματι υπαρχει καποιο προβλημα.Μην κανεις τιποτα αλλο για να μην τρεχεις και δεν φτανεις μετα !!!! Προσεχε !!!

mavras
01-02-2010, 21:29
το λεγομενο phishing mail.
Απλα τα αγνοεις και εννοειται οτι δεν ανοιγεις τις σελιδες που σου λενε!
Να ξερετε οτι οι τραπεζες ποτε δεν θα ζητησουν κατι τετοιο και ποτε δεν θα ζητησουν να μπουμε σε ενα λινκ το οποιο ειναι το
http://dixieadsonline.info/ext/hsbc.co.uk/1/2/personal/internet-banking-jsession=00quurGtvuPvBm9/οπως αυτο παραπανω.

vazelos@ibiza
01-02-2010, 21:45
το λεγομενο phishing mail.
Απλα τα αγνοεις και εννοειται οτι δεν ανοιγεις τις σελιδες που σου λενε!
Να ξερετε οτι οι τραπεζες ποτε δεν θα ζητησουν κατι τετοιο και ποτε δεν θα ζητησουν να μπουμε σε ενα λινκ το οποιο ειναι το οπως αυτο παραπανω.
ετσι!απαντηση απ τον καταλληλο ανθρωπο...:tu

ευτυχως,αν κ γνωστος περιεργος,δεν το ψαξα παραπερα γιατι αναρωτηθηκα
απο που μ εχουν φακελωμενο.......:(
σου μπαινουν ιδεες οταν βλεπεις τετοια πασιγνωστα ονοματα τραπεζων.

mavras
01-02-2010, 22:13
Δεν σε ξερουν, ειναι μαζικα email και οποιος τσιμπησει!
και εγω κατα καιρους λαμβανω τετοια και μαλιστα εν ονοματι ελληνικων τραπεζων.

vazelos@ibiza
29-04-2010, 22:39
απορια που την εχω απο τοτε που ασχολουμε με το online shop ....

γιατι δεν συμφωνουν οι ισοτιμιες του paypal με το xe.com η αλλων site ισοτιμιων?

η ισοτιμια του $ μετο Ε στον λογαριασμο μου στο paypal ειναι στο 0.736

στα διαφορα site ισοτιμιων ειναι στο 0.755

κ επισης εχω παρατηρησει οτι παντα οταν πληρωνω κατι με paypal παντα
βγαινει ακριβοτερα κατα 2-3Ε απο τον αρχικο υπολογισμο.γιατι?

εχει καποια προμηθεια το paypal?δεν φαινεται ποτε κατι στις πληρωμες ....

TSAKHS-EVIA
12-08-2010, 09:20
:cool: - στην αρχη ξερω οτι υπαρχει μια μικρη χρεωση 1.5Ε στην καρτα αλλα δεν εχω δει μετα να με χρεωνει κατι παραπανω ,μηπως αντι για Ελλαδα ειδες αλλη χωρα ? καμια φορα στις πληροφοριες μεταφορας απο κατω εχει ξεχωριστο τικ και βλεπεις ανα χωρα τι εξτρα επιβαρυνση εχει (!)

vazelos@ibiza
12-08-2010, 15:56
:cool: - στην αρχη ξερω οτι υπαρχει μια μικρη χρεωση 1.5Ε στην καρτα αλλα δεν εχω δει μετα να με χρεωνει κατι παραπανω ,μηπως αντι για Ελλαδα ειδες αλλη χωρα ? καμια φορα στις πληροφοριες μεταφορας απο κατω εχει ξεχωριστο τικ και βλεπεις ανα χωρα τι εξτρα επιβαρυνση εχει (!)

εννοεις απο χωρα σε χωρα διαφορετικη ισοτιμια??δεν γινεται αυτο απ οτι ξερω.
το 1.5Ε ειναι μονο γαι την εγγραφη της καρτας,υποτιθεται οτι επιστρεφεται στην 1η αγορα.

αυτο που λες για εξτρα χρεωση ανα χωρα,λες για μεταφορικα?αυτο καταλαβαινω.

Maxy
13-08-2010, 08:07
Αυτο που λες βαζελε το εχω δει και εγω...Εχει διαφορετικη ισοτιμια αλλα παντα εις βαρος μας...Εγω πιστευω ισως ειναι επιτηδες για να κρατανε προμηθεια και αυτοι!Απλα το κανουν ετσι για να μην φαινετε...Τωρα που μου το θυμισες θα τους στειλω e-mail να ρωτησω γιατι γινετε αυτο!

mavras
13-08-2010, 14:45
να παρε στον λογαριασμό σας στο paypal και να επιλεξετε να γινεται η μετατροπη του νομισματος απο την τραπεζα και οχι απο το paypal.
Στην ουσια με τον τροπο που λεω εγω η τραπεζα κανει την μετατροπη και στελνει λιρες στο paypal. Οποτε παιρνουμε και τιμη συναλλαγματος τραπεζας.
Στην περιπτωση που το paypal κανει την μετατροποη τοτε περνει ευρω και τα μετατρεπει εκεινο βαζοντας ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (αυτο αλλαζει την τελικη τιμη).

επισης, ολα αυτα τα εχουμε αποδεχθει κατα την εγγραφη μας οποτε τσαμπα γκρινιαζουμε ;-)

fanisneo
13-08-2010, 22:14
να παρε στον λογαριασμό σας στο paypal και να επιλεξετε να γινεται η μετατροπη του νομισματος απο την τραπεζα και οχι απο το paypal.
Στην ουσια με τον τροπο που λεω εγω η τραπεζα κανει την μετατροπη και στελνει λιρες στο paypal. Οποτε παιρνουμε και τιμη συναλλαγματος τραπεζας.
Στην περιπτωση που το paypal κανει την μετατροποη τοτε περνει ευρω και τα μετατρεπει εκεινο βαζοντας ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ (αυτο αλλαζει την τελικη τιμη).

επισης, ολα αυτα τα εχουμε αποδεχθει κατα την εγγραφη μας οποτε τσαμπα γκρινιαζουμε ;-)

Που υπαρχει αυτη η επιλογη?Πηγα αλλα το μονο που βρηκα ειναι να βαλω επιπλεον νομισμα αν επιθυμω.
Εχω Personal account.Οχι Premier.Αν παιζει ρολο.

mavras
14-08-2010, 00:32
μωρε!!! ουτε εγω το βρισκω τωρα...
αναρρωτιεμαι μηπως γινεται αυτη η επιλογη οταν αγοραζουμε κατι και ειμαστε στην διαδικασια πληρωμης.
Θα αγορασω καποια πραγματα συντομα οποτε θα ενημερωσω

Otinanai Otikatsei
03-04-2011, 14:19
παιδια θελω να κανω και γω μια ερωτηση προσφατα δηνιουργησα λογαριασμο στο ebay και μου στειλαν email για την πιστοποιηση τησ χρεωστικης καρτας η οποια ειναι ενας 4ψηφιος κωδικος.ο συγκεκριμενοσ κωδικος που αποστελεται η που μπορω να τον δω?στο email moy?

FRee-tezas
03-04-2011, 15:58
Φίλε Ότιναναι Ότικατσει (Γιαπωνέζος είσαι;?!),
κάλεσε στο τηλ. που αναγράφεται πάνω στη κάρτα σου (εξυπηρέτηση πελατών) κ ζήτα τους τον κωδικό για συναλλαγές στο διαδίκτυο.

Κουρσάρος
17-06-2014, 17:10
Ξεθάβω αυτό το θέμα γιατί διαβάζω συνέχεια που λέτε για ebay και για πράγματα που παίρνετε φθηνά από κει και αποφάσισα να κάνω λογαριασμό, αλλά κάπου στο paypal δεν μπορώ να βρω πως κάνω αγορά. Σύνδεσα το λογαριασμό μου με το pp (για να μην μπλέκω με κάρτες) αλλά όταν πάω να κάνω αγορά δεν με αφήνει μέσω λογαριασμού, αλλά μου ζητάει κάρτα.Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

Piterakos
17-06-2014, 17:34
όταν συνδέεις την κάρτα σου με το paypal σου δεσμεύει 1,5 ευρώ και σου ζητάει να γράψεις τον κωδικό αγοράς που θα σου έρθει εντός 2-3 ημερών. Τότε και μόνο τότε σε αφήνει να προχωρήσεις σε αγορές. Αν χρησιμοποιείς e-banking θα βρεις τον κωδικό εκεί που λέει τις τελευταίες κινήσεις του λογαριασμού σου

izi
17-06-2014, 17:42
Επειδή δεν μπορώ να δω τώρα τις πίσω σελίδες για να δω τι γράφουν στα γράφω(πιθανόν να υπάρχουν ήδη).

Πρώτα από όλα βγάζεις ανοίγεις έναν λογαριασμό(Εμένα με έχει βολέψει η Πειραιώς) όπου ο λογαριασμός θα έχει το χαρακτηριστικό της ''χρεωστικής κάρτας''.
Δηλαδή δεν θα μπορεί να γίνει ανάληψη πέραν από το ποσό που έχεις μέσα.Ο λογαριασμός αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί όπως όλοι οι άλλοι.

Μετά κάνεις account στο paypal.Σε κάποιο σημείο σου λέει να δηλώσεις την κάρτα που θες.

Στην συνέχεια κάνεις την αγορά από το ebay και απλά κάνεις πληρωμή μέσω paypal.Σου έρχεται mail και κάνεις επιβεβαίωση μεταφοράς χρημάτων.Αυτό είναι όλο.

Αν κάπου το χάνεις(πρώτη φορά λογικό είναι) να σου δείξω τα εικονίδια μέσω φώτο.Αλλά από ότι κατάλαβα εσύ μπερδεύεσαι γιατί σου ζητάει κάρτα.Χωρίς κάρτα δεν γίνεται!

edit:Piterakos ο φίλος κολλάει στο ότι του ζητάει κάρτα.Εγώ κατάλαβα ότι δεν θέλει να βάλει κάρτα.Κοίτα την παρένθεση του...

Κουρσάρος
17-06-2014, 18:30
Αυτό ακριβώς που λέει λες izi είναι το θέμα μου.Έχω κάρτα τις εθνικής αλλά δεν μου τη δέχεται γιατί κάτι παίζει με την εθνική και δε σε αφήνει να βάλεις την κάρτα της για αγορές μέσω PayPal. Οπότε πάτησα στην επιλογή που λέει σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό και σύνδεσα κατευθείαν το λογαριασμό μου. (δεν έχω λεφτά μέσα τον έχω μόνο για αυτή τη χρήση).Συνδέεται κανονικά στο λογαριασμό,μου τον εμφανίζει, αλλά όταν πάω να κάνω αγορά μου ζητάει κάρτα.Νόμιζα ότι επειδή μου δίνει την επιλογή να συνδέσω κατευθείαν το λογαριασμό μου θα μπορούσα να κάνω αγορές χωρίς κάρτα.

izi
17-06-2014, 18:43
Με όσα λες εγώ πιστεύω το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός!Για αυτό σου ζητάει να βάλεις άλλη κάρτα.
Αν ο λογαριασμός είναι άδειος δεν μπορεί να τραβήξει χρήματα!

DjSeries
17-06-2014, 18:59
Μήπως πρεπει να τραβηξει αυτο το 1,5€ αλλα επειδή δεν έχει ο λογαριασμός, μπλοκαρει το θέμα?

Κουρσάρος
17-06-2014, 20:49
Όχι ο λογαριασμός έχει μεσα 50€ γιατί είχα διαβάσει που γράφατε ότι τραβάει 1.5€.Τους έστειλα και mail, αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.

Piterakos
18-06-2014, 16:40
άν δε βγάζεις άκρη κάνε αυτό που λέει ο izi με την πειραιώς. Δοκιμασμένη λύση

Κουρσάρος
20-06-2014, 20:04
Σήμερα ήρθε απάντηση απο paypal.Μου είπαν ότι θα έπρεπε να μου έχει έρθει ήδη ένα mail με το που σύνδεσα το λογαριασμό μου, αλλά ίσως έγινε κάποιο μπέρδεμα.Συνοπτικά μου έστειλαν ένα λογαριασμό στον οποίο θα πρέπει να κάνω κατάθεση λεφτά τα οποία θα πηγαίνουν κατευθείαν στον λογαριασμό μου στο paypal χωρίς καμία χρέωση. Μόλις βάλω λεφτά θα μου υπάρχει και σαν επιλογή όταν θα πάω να αγοράσω κάτι.

Υ.Γ.: Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!