PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Διάφορα προβλήματα ενός Νέου

Ίβιζα-05
31-08-2007, 15:53
Καλώς σας βρήκα και εγώ στο φόρουμ εδώ, και καλώς σας βρήκα και στο 'κλαμπ' των κατόχων Ibiza στην Ελλάδα..

Είμαι ένας νέος οδηγός και αυτό το πρώτο μήνυμά μου εδώ στο φόρουμ που ανοίγω θα είναι κάπως αυτοβιογραφικό.

Λοιπόν, είμαι στα 27 τώρα, πέρασα (με τη δεύτερη) τις εξετάσεις για το δίπλωμα στις 16 Ιουλίου. Παρεπιπτόντως, ακόμα περιμένω από το Υπουργείο Μεταφορών το χαρτί μου!

Τέλος πάντων, με το που πέρασα τις εξετάσεις άρχισα να ψάχνω για το πρώτο μου, μεταχειρισμένο φυσικά, αυτοκίνητο. Τα οικονομικά δεν επιτρέπανε την αγορά καινούριου.

Λοιπόν, μετά από κανένα μήνα ψαξίματος, βρήκα και αγόρασα τελικά ένα Ibiza του 2005, με 56000 χλμ. για 7500 ευρώ. Παρεπιπτόντως θα ήθελα και την άποψή σας για την αγορά αυτή, προσωπικά το θεώρησα ευκαιρία.

Να σημειώσω ότι πρωταρχικό μέλημά μου, κατόπιν συζήτησης και με τους γονείς μου, ήταν να βρω ένα μεταχειρισμένο που να διαθέτει κλιματισμό...

Ίσως είμαι υπερβολικός, αλλά θεωρώ πολλές φορές τον εαυτό μου σφόδρα γκαντέμη σε ορισμένα θέματα. Λοιπόν, το μόνο πρόβλημα που είχε το αμάξι, ήταν ότι ήταν χαλασμένο το air condition!

Τέλος πάντων, περιμένω ένα μήνα να έρθει το ανταλλακτικό που είπαν ότι χρειάζεται από Ισπανία, γιατί δεν υπήρχε. Μπαίνει το ανταλλακτικό και όντως, αξιώνομαι να έχω κλιματισμό στο αμάξι μου για μια βδομάδα περίπου...

Μετά, μια μέρα το ανοίγω και τίποτα... πάπαλα.. δεν είχε καμία διαφορά από τον εξαερισμό! Και τη μέρα αυτή ήμουν έτοιμος να φύγω για μεγάλες διαδρομές προς Χαλκιδηκή..

Ήταν κλειστός ο ηλεκτρολόγος, το πήγα σε έναν άλλον, μου λέει, φταίει κατά 90% ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΓΜΕΝΟΣ ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑΣ ή ίσως είναι κάποιο θέμα σύνδεσης.. του λέω πήγα στο συνεργείο της SEAT για έναν έλεγχο (τη μέρα που τα φτυσε) και έβαλε το καλώδιο ο τύπος και μου λέει ο κομπρέσορας λειτουργεί. Μου λέει ο ηλεκτρολόγος ο άλλος, ναι, εκεί ελέγξανε ότι παίρνει ρεύμα, εγώ έλεγξα την πίεση και δεν παίζει..

Επιστρέφει ο ηλεκτρολόγος της SEAT που έλειπε διακοπές (μέρες που βρήκε ε;:mad: ) και μου λέει πρέπει να το αφήσεις να το ξηλώσω όλο να βρω τι έχει, ίσως κάποιο φίλτρο είναι βουλωμένο, και όταν το βρω να παραγγείλω ότι χρειάζεται, το οποίο αν ΔΕΝ υπάρχει, θα περιμένω κανέναν μήνα πάλι να έρθει.. του λέω άσε, θα το φέρω τη Δευτέρα (αυτήν).

Να μην τα πολυλογώ, τουλάχιστον όλα αυτά γίνονται, περιλαμβανόμενα μέσα στην εργοστασιακή εγγύηση των δύο πρώτων χρόνων και δεν τα πληρώνω. Απλά ταλαιπωρούμαι και τρώω τον χρόνο μου, και προφανώς, το air condition είναι για το καλοκαίρι.... άμα φύγει αυτό, τι να το κάνω;

Α! και συν τις άλλοις, από την Τετάρτη που το πήγα στον ηλεκτρολόγο της SEAT και έκανε τον πρώτο έλεγχο και μου είπε πως πρέπει να το αφήσω εκεί το αμάξι να το ξηλώσει για να βρει τι φταίει, ΚΑΤΙ πείραξε και δεν το ξαναέβαλε στη θέση και νεκρώσαν τελείως οι υαλοκαθαριστήρες!!! Δεν πετάνε υγρό ούτε μπρος ούτε πίσω, ενώ το μόνο που ανταποκρίνεται είναι ο πίσως υαλοκαθαριστήρας, όταν ενεργοποιώ δήθεν τον μπροστινό! Αν ξέρει κάποιος κάτι επί του συστήματος αυτού, θα εκτιμούσα μια πληροφόρηση.

Παρόλα αυτά, δεν απογοητεύομαι, και έχω ξεκινήσει με ενθουσιασμό τη γνωριμία μου με τα αυτοκίνητα. Έχω κάνει γύρω στα 2000 χλμ μέχρι τώρα. Ένα ακόμη πρόβλημα, είναι κάτι που τρίζει μέσα και μπροστά δεξιά στη μηχανή. Δεν τρίζει συνέχεια, μόνο όταν ανεβαίνω ανηφόρα με δευτέρα ή τρίτη ή αν έχει γενικά "κόψει" το αυτοκίνητο... είναι ΠΟΛΥ εκνευριστικό, αν και ο μηχανικός μου είπε ότι κάποιο πλαστικό πρέπει να είναι... ας ελπίσουμε ότι θα κουνηθεί με τον καιρό και θα έρθει στη θέση του, αυτός με άφησε να καταλάβω ότι δεν υπάρχει τρόπος να βρεθεί ακριβώς τι είναι....

Όποιος έχει τον καιρό κ τη διάθεση, ας σχολιάσει/απαντήσει σε κάποια από τα πολλά ερωτήματα που έχω για το καινούριο μου αμάξι:

Για το Ibiza 1.2 που έχω, μπορεί να μπει ποτηροθήκη, στη θέση που άλλα μοντέλα ήδη έχουν από τη μάνα τους;

Οι θέσεις κινητού και ποτηροθήκης που πουλιούνται στο εμπόριο, που ακριβώς μπαίνουν;

Οι ζάντες, επιδρούν καθόλου στην επίδοση του αυτοκινήτου;

Υπάρχει κάποια τροποποίηση που θα μου προτείνατε να κάνω; Βλέπω άπειρα πράγματα, από εξατμίσεις, φιλτροχοάνες, τουρμπίνες κλπ κλπ και ως άσχετος δεν ξέρω που παν τα 4 από όλα αυτά!

Τα λάστιχα κάθε πότε είναι το ιδανικό να αλλάζονται;

Υπάρχει κάπου κάπως κάποτε, κάποιος μηχανικός οδηγός για τα Seat Ibiza, έχοντας τον οποίον, θα μπορώ να φτιάχνω μόνος μου, τα μικρότερα προβλήματα που δημιουργούνται;;;

Ποια είναι η εμπειρία σας από την σχέση Ibiza-κλιματιστικού;; Βγάζει συχνά προβλήματα;

Οτιδήποτε άλλο θέλετε να μοιραστείτε μαζί μου, από την εμπειρία σας ή να με συμβουλεύσετε, καλοδεχούμενο!

Α, και κάτι άλλο! Ο έμπορας, μου είπε πως το μοντέλο αυτό που έχω είναι το Reference. Πάνω στην απόδειξη αγοράς του πρώτου ιδιοκτήτη, έγραφε Seat Ibiza 1.2 Stella! Με δουλεύει μήπως; Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ αυτών; Ευχαριστώ..

alex76
31-08-2007, 16:26
καταρχήν καλώς ήρθες και καλοτάξιδο το τουτού σου.
ένα ένα τώρα.
stella ξέρω μία γκόμενα που είχα παλιά. stylance ξέρω ότι είναι έκδοση της seat πιο "ενισχυμένη" στπν εξοπλισμό απ' ότι το reference (οι πιο έμπειροι ας διορθώσουν αν κανω λάθος).
- περί ποτηροθήκης, πρέπει να έχει υποδοχή στην κονσόλα πάνω από το ραδιοcd δεξιά από τα alarm. ποτηροθήκη έχει η seat αν θες ή aftermarket (σαφώς πιο φθηνή όχι όμως τόσο βολική αφού δεν μπαίνει... μέσα στο ταμπλό) από κατάστημα αυτοκινήτων και τη βάζεις πάνω στο ταμπλό ή στην πόρτα.
- περί λάστιχων είναι θέμα οδήγησης. είθισται πάντως, μια αλλαγή πρώτα τα μπρος - πίσω. αλλά με 56.000 χιλιόμετρα μάλλον αυτή η αλλαγή θα έχει γίνει.
- περι προβλημάτων, υπομονή... seat πήρες που λένε και κάποιες ψυχές. πίεσε πάντως για να φτιαχτεί εντός της εγγύησης.

Sibizoula
31-08-2007, 17:05
Καταρχήν καλως όρισες.. Καλορίζικο το αμαξάκι σου...
Επιτέλους έτσι να πλυθαίνουν τα 1200 !!!!!! :tu :tu :tu είναι μια ατάκα που την άκουσα και εγώ όταν πρωτομπήκα και ήθελα να την πώ.. :p :p Το χρωματάκι του δεν μας είπες... ???:confused: :confused:

Η αγορά σου είναι καλή .. θα έλεγα.. ..Το 1200 δεν θα σου βγάζει ζημιές... δεν θα τρέχεις με τα service του ....και κυριώς των 60.000 που πλησιάζει και οι γρήγοροι το φοβούνται ... :( :( :(
Έτσι ακριβώς πήρα και γώ το αγόρι μου (ibizaro) 2 ετών και στα ίδια χιλιόμετρα ....μιλάμε έχω συγκινηθεί τώρα.. (καλά μην βαράτε....:rolleyes: )

Σχετικά με το Μοντέλο έχει δίκιο ο ΑΛΕΧ...εγώ έχω το reference .. :p :p 2002 Δεκέμβρη... μοιάζουνε αρκετά αυτά τα μοντέλα..
Σωστός και για την ποτυροθήκη... είναι ακριβώς δίπλα στα alarm
Τα λάστιχα λογικά δεν (Αλεχ διαφωνούμε ..:lauphing )θα τα έχει αλλάξει ο προκάτοχος του οπότε θεωρώ ότι είναι must να τα αλλάξεις..έχουμε αρκετά θέματα για Λάστιχα ρίξε μια ματιά..
Σχετικά με τις ζάντες .. σίγουρα υπάρχει επίδραση .. Θα σου πούν όμως οι ειδικοί..
Με το κλιμα δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα μετά από τόσο καιρό .. να φανταστείς ότι του έκανα και πλήρεις service extra αυτό το καλοκαίρι... ίσως σου κατσε... ψάξτο όμως.. μήν το αφίσεις..
Τα περισσότερα ανταλλακτικά όντως πλεόν δεν τα κρατάνε stock Αυτό στο Υπογράφω.
:eek: :eek: Το τρίξιμο το έχουμε όλοι λίγο πολύ !!!! :p :pαυτά από μένα.. ας σε περιλάβουν οι γρήγοροι τώρα .. :tu :tu

G-P
31-08-2007, 19:59
Καλορίζικο και απο δω και πέρα χωρίς προβλήματα...
Καλό ειναι να κοιτάξεις να μαζέψεις ότι μπορεις παραπάνω όσο έχεις ακόμα την εγγύηση γιατι μετα καθε τέτοια αλλάγή (κομπρέσορας A/C πονάει όσο 550€) θα σου επιφέρει οικονομικό πλήγμα...
Για την τιμή νομίζω πως το πήρες λίγο τσιμπημένο αλλά τωρα ότι έγινε έγινε...
Το 1200 πάντως ειναι πολύ καλύ επιλογή μιας και τραβάει πολύ καλα και εχεις και οικονομια για χλμ μεσα στην πόλη... (εξάλλου ειναι και το πρώτο σου... ;) )
Λάστιχα καλό ειναι να αλλάξεις (αναλογα φυσικά το τι έκανε ο προκάτοχος σου...)
θέση για κινητό εγω τουλάχιστον δεν γνωριζω να εχει η σεατ... (το αφήνω πίσω απο τον λεβιε)
Η ποτηροθήκη μπάινει αλλά έχιε κανενα 60ρι ευρω νομιζω...
ειναι και ευπαθεστατη (με μπουκαλι 0,5lt μου έσπασε ενα ελασματακι) οπότε βρές κατι καλαισθητο απο το εμπόριο...
Για αρχή άσε το αμαξάκι όπως το πήρες...
μαθε το ...
ευχαριστήσου το...
διαβασε και απο δω μεσα και εδω ειμαστε εμεις... ;)

alex76
01-09-2007, 02:09
Τα λάστιχα λογικά δεν (Αλεχ διαφωνούμε ..:lauphing )θα τα έχει αλλάξει ο προκάτοχος του οπότε θεωρώ ότι είναι must να τα αλλάξεις..έχουμε αρκετά θέματα για Λάστιχα ρίξε μια ματιά..

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:
σόρρυ για το of topic, τις φατσούλες δηλαδή, αλλά η φατσούλα από τη σιμπιζούλα μου μαχαίρωσε την καρδούλα!!!!!!!

Σε γενικές γραμμές φίλε μου αν δεν του έχεις κάνει... ένα ξεσκόνισμα κάντου όσο είσαι στην εγγύηση, χαμένος δεν θα βγεις.
περίμενε να σου πουν και οι... ειδικοί από εδώ ορισμένες συμβουλές.

Ramidakos
01-09-2007, 02:20
ειναι και ευπαθεστατη (με μπουκαλι 0,5lt μου έσπασε ενα ελασματακι) οπότε βρές κατι καλαισθητο απο το εμπόριο...
28 την είχα πάρει εγώ και την πέρασα μόνος μου. Δεν ξέρω τι εξτρά χρεώνουν για περαστικά, πάντως λειτουργικά είναι maximum για ένα αλουμινένιο κουτάκι αναψυκτικού.

Όσο για τα υπόλοιπα υπομονή κι επιμονή. Όσο είσαι μέσα στην εγγύηση ψάξτο πιθαμή προς πιθαμή κι επέμενε για όλες τις βλάβες του. Κερδισμένος θα βγεις και είναι υποχρεωμένοι να στα επισκευάσουν.

Καλωσήρθες! :tu

Ίβιζα-05
01-09-2007, 19:31
stella ξέρω μία γκόμενα που είχα παλιά. stylance ξέρω ότι είναι έκδοση της seat πιο "ενισχυμένη" στπν εξοπλισμό απ' ότι το reference (οι πιο έμπειροι ας διορθώσουν αν κανω λάθος).

Δεν μου είπες όμως, ο υποτύπος αυτός Ibiza, 'Stella' ή 'Stela', τι διαφορά έχει με το stylance και το reference? Υποθέτω όλα αυτά διαφέρουν μεταξύ τους στον εσωτερικό πρόσθετο εξοπλισμό..;

- περί ποτηροθήκης, πρέπει να έχει υποδοχή στην κονσόλα πάνω από το ραδιοcd δεξιά από τα alarm.

Ασφαλώς! Μόνο που είναι κλειστή στο δικό μου! Αυτό που ρωτάω λοιπόν, είναι αν μπορώ να προσθέσω ποτηροθήκη στην θέση αυτή για ποτηροθήκη, την οποία ήδη διαθέτουν άλλα πιο εξοπλισμένα υπομοντέλα του Ίμπιζα, ενώ σε εμένα είναι ένα κλειστό πλαστικό!

- περί λάστιχων είναι θέμα οδήγησης. είθισται πάντως, μια αλλαγή πρώτα τα μπρος - πίσω. αλλά με 56.000 χιλιόμετρα μάλλον αυτή η αλλαγή θα έχει γίνει.

χμ πρέπει να το κοιτάξω αυτό στο βιβλίο του σέρβις..

- περι προβλημάτων, υπομονή... seat πήρες που λένε και κάποιες ψυχές. πίεσε πάντως για να φτιαχτεί εντός της εγγύησης.

Ωχ... τι σημαίνει αυτό;;;

Βασικά από τότε που άρχισα να ψάχνω τα seat ήρθε στο μυαλό μου η εξής έκφραση: ότι το Seat είναι κάτι σαν το Volgswagen του φτωχού... ελπίζω μόνον να μην το πληρώσω διπλά το αμαξάκι στο τέλος από προβλήματα που θα βγάνει.. :rolleyes:

Καλορίζικο και απο δω και πέρα χωρίς προβλήματα...
Καλό ειναι να κοιτάξεις να μαζέψεις ότι μπορεις παραπάνω όσο έχεις ακόμα την εγγύηση γιατι μετα καθε τέτοια αλλάγή (κομπρέσορας A/C πονάει όσο 550€) θα σου επιφέρει οικονομικό πλήγμα...

550;;;;;;;;;;;;

Με σκοτώνεις τώρα...

Για την τιμή νομίζω πως το πήρες λίγο τσιμπημένο αλλά τωρα ότι έγινε έγινε...

Μα γιατί το λες αυτό;

Εγώ έβλεπα πως αμάξια στο 2000 κοντά μοντέλα είχαν 5000+ ευρώ. Ακόμα και του 2002 έβρισκα, με 70000χλμ, κάτι Corsaκια και λοιπά, ωπότε για την νεότητα του αυτοκινήτου το θεώρησα καλή προσφορά. Η αλήθεια είναι πως θα το έριχνα και στα 7000, αλλά υπήρχαν κι άλλοι που το ζητούσαν και επωφελήθηκε ο έμπορας από αυτόν τον νόμο της αγοράς..

Το 1200 πάντως ειναι πολύ καλύ επιλογή μιας και τραβάει πολύ καλα και εχεις και οικονομια για χλμ μεσα στην πόλη... (εξάλλου ειναι και το πρώτο σου... ;) )

σωστά.. ας μην είχα αντιμετωπίσει και την κόλαση των 36+ βαθμών μέσα στις πόλεις χωρίς τον &$^&%#*%& κλιματισμό, και θα ήμουν πιο χαρούμενος τώρα..

θέση για κινητό εγω τουλάχιστον δεν γνωριζω να εχει η σεατ... (το αφήνω πίσω απο τον λεβιε)

εγώ πίσω από τον αναπτήρα κ το τασάκι

Βασικά έχει ήδη μια υποτίθεται ποτηροθήκη, πίσω από το χειρόφρενο, αλλά είναι πολύ μικρή σε βάθος, δηλαδή με κάποιο ταρακούνημα μπορεί να φύγει και να γίνει χαμός στο σαλόνι!

Για αρχή άσε το αμαξάκι όπως το πήρες...
μαθε το ...
ευχαριστήσου το...
διαβασε και απο δω μεσα και εδω ειμαστε εμεις... ;)

Ναι ρε φίλε, αυτό προσπαθώ να κάνω, μα τον Τουτατή, αλλά όπως είπα ήδη η μεγάλη γκαντεμιά και το χτύπημα της μοίρας έγκειται στο ότι έψαχνα ένα αμάξι με ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ να το κυκλοφορήσω λίγο το καλοκαίρι...... και το καλοκαίρι πέρασε και κλιματισμό δεν είδα... τη Δευτέρα που θα το πάω θα δούμε πόσο καιρό θα περιμένω πάλι... θα σας κρατώ ενήμερους πάντως μην ανυσηχείς.

Σε γενικές γραμμές φίλε μου αν δεν του έχεις κάνει... ένα ξεσκόνισμα κάντου όσο είσαι στην εγγύηση, χαμένος δεν θα βγεις.
περίμενε να σου πουν και οι... ειδικοί από εδώ ορισμένες συμβουλές.

Βασικά είμαι στην κόψη του ξυραφιού φίλε.

Τον Αύγουστο αυτό τελείωσε η εργοστασιακή εγγύηση. Ευτυχώς ο κλιματισμός είχε χαλάσει ΗΔΗ από τότε που το είχε ο παλιός ιδιοκτήτης και άρα περιλήφθηκε μέσα στην εγγύηση. Έχω από ότι μου είπαν άλλα 2 χρόνια εμπορική εγγύηση, δηλαδή μερική πληρωμή ανταλλακτικών, αναλόγως του προβλήματος που προκύψει και του τι χρειάζεται. Θα δούμε..

Όσο για τα υπόλοιπα υπομονή κι επιμονή. Όσο είσαι μέσα στην εγγύηση ψάξτο πιθαμή προς πιθαμή κι επέμενε για όλες τις βλάβες του. Κερδισμένος θα βγεις και είναι υποχρεωμένοι να στα επισκευάσουν.

Καλωσήρθες! :tu

Ένα ακόμη πρόβλημα είναι πως όλο το πλαστικό από την αριστερή μεριά (είναι τρίθυρο), είναι ξεχαρβαλωμένο και δεν στέκεται καλά, με αποτέλεσμα να τρίζει... μάλλον προκλήθηκε από βιαστική τοποθέτηση, ή βγάλσιμο ηχείων... από ότι μου είπαν αυτό δεν είναι κάτι σοβαρό και χρειάζεται απλά κάτι κλιπσάκια/κουμπώματα/ξερωγώ...

enigma
01-09-2007, 21:44
Καταρχήν καλώς ήρθες και καλορίζικο!!!
Δεύτερον όπως είπε και ο g-p μάλλον ακριβά το πήρες καθώς μπορεί να είναι του 2005 αλλά έχει 56000χλμ.Εγώ το έχω από το 2004 και έχω 58000χλμ. Υπάρχουν άτομα που έχουν βρει το 101 με 8000euro και μάλιστα πριν το facelift πιο παλιά....
Όσο για τον κλιματισμό εγώ όταν το πήρα καινούργιο δεν δούλευε γιατι......δεν είχε φρέον (υπήρχε περίπτωση να ήταν χαλασμένος ο συμπιεστής μου είχαν πει κιόλας με 0 ώρες λειτουργίας...)....Μου αρέσει που είχε περάσει και τεχνικό έλεγχο.....

Ίβιζα-05
01-09-2007, 23:19
ΚΑΛΑ ΡΕ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ????????? ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ??? :rolleyes:

Ίβιζα-05
02-09-2007, 12:51
Ρε παιδιά, ποιος είναι ο υπεύθυνος εδώ μέσα; Γιατί έσβησε την απάντησή μου προς την Sibizoula? Και γιατί έκανε τις άλλες αλλαγές; Θα μου απαντήσει κανείς;!

enigma
02-09-2007, 13:16
α)Λοιπόν μπορείς να στείλεις πμ σε κάποιον mod, αυτούς με τα μπλε ή στον @ngel να ρωτήσεις.
β)Ορισμένες φορές είτε τρώει κόλλημα το site(καθώς δεν μπαίνω καν ενώ αλλού μπαίνω) είτε το pc και τελικά δεν ανεβαίνει το post σου. Το έχω πάθει αρκετές φορές αλλά δεν βγήκα να φωνάζω έτσι...
Αντί λοιπόν να φωνάζεις και να κάνεις δυο άσχετα post, ξαναγράψε την απάντησή σου;)

Zuratharamon
02-09-2007, 14:18
Ρε παιδιά, ποιος είναι ο υπεύθυνος εδώ μέσα; Γιατί έσβησε την απάντησή μου προς την Sibizoula? Και γιατί έκανε τις άλλες αλλαγές; Θα μου απαντήσει κανείς;!

Δε βλέπω ΤΙΠΟΤΕ σβησμένο, ούτε κάτι να έχει γίνει Edit.
Και τα 2 μπορούμε να τα δούμε αν έχουν συμβεί.

Τα μέλη μπορούν εύκολα να δούν αν έγινε edit κάτι , γιατί αναγράφεται κάτω από το μήνυμα ΠΟΙΟΣ , ΠΟΤΕ και μερικές φορες το ΛΟΓΟ που έγινε edit το μήνυμα.

Μπορεί να έπεσες σε φάση που το site να έπεσε τη στιγμή που έκανες το ποστ.

Όπως και να έχει, ας μην το συνεχίσουμε από εδώ, στείλε μου ενα ΠΜ να τα πούμε απο εκεί φίλε μου.

(Πάντως αν έχεις δει, ΠΑΝΤΑ όταν κάνουμε edit η μεταφέρουμε μηνύματα κάνουμε αναφορά για ποιο λόγο... και δεν παίζουμε, άλλη όρεξη δεν είχαμε μαν να πειράζουμε τα μηνύματά σου...............)

Ίβιζα-05
02-09-2007, 16:34
Zurathamon, απλά προσπαθώ να επιβεβαιώσω ότι δεν τρελάθηκα, και το feedback από εσάς δεν είναι και πολύ ελπιδοφόρο...

Κοίταξε, απάντησα σε ξεχωριστό μήνυμα σε κάθε μέλος που απάντησε στο αρχικό μου μήνυμα.. δηλαδή έδωσα 5 ξεχωριστές απαντήσεις με quotes για κάθε μία από τις 5 απαντήσεις που δέχτηκα στο αρχικό μου μήνυμα μέχρι και του Ramidakou...

Ωραία, ας πούμε ότι το μήνυμα-απάντηση στην Sibizoula κάτι λάθος έγινε, ή δικό μου, ή του υπολογιστή, ή του φόρουμ και τέλος πάντως δεν ανέβηκε.

Όμως, πως εξηγείται να βλέπω τις άλλες 4 απαντήσεις μου, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΗΝΥΜΑ-ΑΠΑΝΤΗΣΗ με πολλαπλά quotes από 4 διαφορετικούς χρήστες; Εγώ σίγουρα δεν έκανα κάτι τέτοιο, και αν δεν το έκανε κάποιος συντονιστής για τους όποιους δικούς του λόγους (που θα αναγραφόταν και κάτω από το μήνυμα όπως σωστά είπες), τότε τι άλλο να υποθέσω, από το ότι το φόρουμ αυτό έχει δική του νοημοσύνη και πράττει κάνοντας μόνο του edit;!

Πλέον η εύρεση του τι ακριβώς συνέβη αποτελεί για εμένα και θέμα διατήρησης σώων των φρένων όπως καταλαβαίνετε! :confused:

kpilidis
02-09-2007, 18:58
οταν ενας χρηστης κάνει συνεχομενα ποστ δεν υπαρχει λόγος να υπαρχουν 5 ποστ που ειχες κανει εσυ και ετσι τα ένωσα σε ενα.

αυτα.-

ααα και για την ιστορια να ξέρεις οτι το forum εχει την δυνατοτητα να κανει μονο του edit σε πολλαπλα post απο τον ιδιο χρηστη και να τα ενωνει σε ενα αλλα δεν το εχουμε ενεργοποιημενο γιατί θα κάνει ποιο αργό το forum ;)

Sibizoula
03-09-2007, 08:56
άκουσα SIBIZOULA???? τι του κάνατε ωρέ του παιδιού???:lauphing
ξαναποστάρισε άν θέλεις τι έγραψες..... :cool:
όπως και να έχει όλα τα παιδιά σου απάντησαν ... κάτι που είδα και μου έκανε εντύπωση.. νομίζω ότι την αλλαγή ελάστικών .. δεν θα την βρείς στο βιβλιαράκι του service...:confused:
όσο για την τιμή .. δυστηχώς στην αγορά αγόρια αυτά κλυκλοφορούν .. άν βρήκε κάποιος κάτι από ευκαιρία .. είναι οκ.αλλά γενικά αυτές οι τιμές.. κυκλοφορούν..
Να σας πώ και κάτι να γελάσετε ... ??? το δικό μου το πουλάνε και 7000!!!!!!! :lauphing :lauphing

Ίβιζα-05
03-09-2007, 19:16
Sibizoula, σου ξανα-απαντάω λοιπόν τώρα (για να μη μείνεις παραπονεμένη)

Καταρχήν καλως όρισες.. Καλορίζικο το αμαξάκι σου...
Επιτέλους έτσι να πλυθαίνουν τα 1200 !!!!!! :tu :tu :tu είναι μια ατάκα που την άκουσα και εγώ όταν πρωτομπήκα και ήθελα να την πώ..

Καλώς ήρθα λοιπόν και εγώ, αν και χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, το 1.2 το κατέχω λόγω τωρινής οικονομικής αδυναμίας να έχω κάτι καλύτερο, πιο δυνατό δλδ! Πάντως δεν λέω, είναι οικονομικό.. δεν έχω παράπονο γενικά (ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΜΕΡΗ...)

:p :p Το χρωματάκι του δεν μας είπες... ???:confused: :confused:

Το χρωματάκι του αγαπητή, είναι αυτό που δεν διάλεξα προφανώς εγώ, καθώς το πήρα μεταχειρισμένο... είναι ένα σκούρο ασημί, ένα μολυβί όπως μου το χαρακτήρισαν, αλλά επίσης και "ποντικί" όπως μου το χαρακτήρισαν, που μου κακοφάνηκε ομολογώ!

Η αγορά σου είναι καλή .. θα έλεγα.. ..Το 1200 δεν θα σου βγάζει ζημιές... δεν θα τρέχεις με τα service του ....

Μηχανικά ίσως να μην τρέξω πολύ, αλλά δυστυχώς αγαπητή, έναν μήνα μετά την αγορά του επιβεβαιώνονται οι χειρότεροι εφιάλτες μου, περί αδυναμίας της SEAT γενικότερα στο σαλόνι και στα ηλεκτρικά, διότι εκτός του air condition, όπου έγινε παραγγελία ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΚΟΜΠΡΕΣΣΟΡΑ, μάλλον από Ισπανία, διότι ο καινούριος που μπήκε (αφού περίμενα να έρθει από αρχές Αυγούστου από Ισπανία) σε μια βδομάδα-άγνωστο πως- τα φτυσε..... αλλά την ημέρα που το πήγαινα για τον κλιματισμό στον ηλεκτρολόγο, τα παίξανε συνολικά ΚΑΙ ΟΙ ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ!!!! και τώρα περιμένω και διακόπτη ανταλλακτικό για αυτούς... thank God αυτά είναι ακόμα μέσα στην εργοστασιακή εγγύηση που λήγει τον Αύγουστο αυτόν..

και κυριώς των 60.000 που πλησιάζει και οι γρήγοροι το φοβούνται ... :( :( :(

και εγώ το φοβάμαι! η τσέπη μου για την ακρίβεια!!

Έτσι ακριβώς πήρα και γώ το αγόρι μου (ibizaro) 2 ετών και στα ίδια χιλιόμετρα ....μιλάμε έχω συγκινηθεί τώρα..

Σταμάτα βούρκωσα

Σωστός και για την ποτυροθήκη... είναι ακριβώς δίπλα στα alarm

Εννοείς θήκη για τυρί;:D

Πρέπει να το κοιτάξω αυτό..

Με το κλιμα δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα μετά από τόσο καιρό .. να φανταστείς ότι του έκανα και πλήρεις service extra αυτό το καλοκαίρι... ίσως σου κατσε... ψάξτο όμως.. μήν το αφίσεις..

Μιλάμε ή εσύ είσαι πολύ τυχερή ή εγώ είμαι το σούπερ γκαντεμόσκυλο...

Δυο ετών αυτοκίνητο και τώρα παραγγέλνω ΔΕΥΤΕΡΟ καινούριο κομπρέσσορα, διότι ο πρώτος καινούριος αποδείχτηκε άχρηστος για κάποιον λόγο... :mad:

:eek: :eek: Το τρίξιμο το έχουμε όλοι λίγο πολύ !!!! :p

Εδώ καλή μου, θα διαφωνήσω σφόδρα! Το δικό μου ήταν από τη στιγμή που το πήρα σχετικά ΑΘΟΡΥΒΟ!!!!!!

Μετά όμως από μια λακούβα σε ένα αφανές σημείο του οδικού δικτύου της αθλιότητας στο οποίο κινούμαστε (για την ακρίβεια ήταν σχάρα αποχέτευσης κατά πλάτος ολόκληρου του επαρχιακού δρόμου που περνούσα, με διαφορά από την άσφαλτο τουλάχιστον 10-15 εκατοστά ύψος) στην οποία πέρασα με 50-60 χλμ την ώρα, κουνήθηκε πολύ δυνατά το αμάξι, πάνω κάτω δηλαδή και από τότε και μετά απέκτησα αυτό το ενοχλητικό τρίξιμο μπροστά και κάτω δεξιά κάπου κάτω από το καπώ.... ο μηχανικός μου είπε πως κάποιο πλαστικό θα είναι, ας ελπίσω πως θα ξανακουνηθεί στη θέση του με τον καιρό...... :redface:

αυτά από μένα.. ας σε περιλάβουν οι γρήγοροι τώρα .. :tu :tu

Και ποιος σου είπε ότι είναι πιο γρήγοροι από μένα.... ;) :cool:

οταν ενας χρηστης κάνει συνεχομενα ποστ δεν υπαρχει λόγος να υπαρχουν 5 ποστ που ειχες κανει εσυ και ετσι τα ένωσα σε ενα.

Καταρχάς φιλαράκο, αν θέλεις να μου μιλήσεις, θα σε παρακαλέσω να μιλήσεις ελληνικά, γιατί μόνο αυτά καταλαβαίνω. Τι θα πει "όταν ένας χρήστης κάνει συνεχόμενα ποστ", "δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν 5 ποστ που είχες κάνει εσύ";

Εννοείς ότι ένας χρήστης απαγορεύεται να κάνει συνεχόμενα ποστ, ή ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν 5 συνεχόμενα ποστ ενός μόνο χρήστη; Ή μήπως δεν υπαρχει λόγος να υπάρχουν γενικότερα 5 ποστ στο φόρουμ ή στο θέμα, που έχω κάνει συγκεκριμένα εγώ;;;

Αν γνωρίζεις ελληνικά, περιμένω να μου πεις τι ακριβώς θέλεις να πεις, αν δεν τα γνωρίζεις καλά, μπορείς να ζητήσεις τη βοήθειά μου, ώστε να εκφραστείς λογικά.

Γιατί λοιπόν χρειάστηκαν 3 μηνύματα διαμαρτυρίας μου για να πεις επιτέλους πως εσύ έκανες τη φάση αυτή με τα μηνύματα; Όρεξη για καψώνια έχεις ρε φίλε με τα πληκτρολόγια; :rolleyes:

Και δεν κατάλαβα, τι σε πειράζει εσένα πως θα γράψω εγώ; Εγώ έτσι γουστάρω, είμαι ενθουσιαμένος και θέλω να ανοίξω συζήτηση με κάθε μέλος που μου απαντάει, ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ μήνυμα. Τι συμβαίνει, σας τρώω το χώρο δηλαδή;;; Τέσπα..

enigma
03-09-2007, 19:46
Λοιπόν φίλε το ενδεχόμενο να μην είχε μπει για να σου απαντήσει το έχεις σκεφτεί;;;
Όσο για αυτό που δεν καταλαβαίνεις έκανες 3 ξεχωριστές δημοσιεύεσεις. Επειδή πέραν του γεγονότος ότι αυτό είναι κουραστικό για τον άλλο, νομίζω ότι έχει σχέση και με την λειτουργία του forum και τον χώρο που καταλαμβάνει(?) και την ταχύτητα για τους υπόλοιπους.
Από την στιγμή που δεν χάθηκαν , αλλά τροποποιήθηκαν ώστε να είναι μαζεμένα τι πρόβλημα υπήρξε;;;Τώρα αν εσύ θες να ανεβάσεις τον αριρμό των δημοσιεύσεών σου, κάνε όσα θέλεις....

kpilidis
03-09-2007, 21:51
Καταρχάς φιλαράκο, αν θέλεις να μου μιλήσεις, θα σε παρακαλέσω να μιλήσεις ελληνικά, γιατί μόνο αυτά καταλαβαίνω. Τι θα πει "όταν ένας χρήστης κάνει συνεχόμενα ποστ", "δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν 5 ποστ που είχες κάνει εσύ";

φιλαράκο(όπως εσυ με αποκάλεσες) ελληνικά γράφω... Τωρα εαν εσυ δεν μπορείς να καταλάβεις το νόημα τους δεν είμαι εγώ ο υπευθυνος για να στο διορθωσω αυτο.....

Εννοείς ότι ένας χρήστης απαγορεύεται να κάνει συνεχόμενα ποστ, ή ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν 5 συνεχόμενα ποστ ενός μόνο χρήστη; Ή μήπως δεν υπαρχει λόγος να υπάρχουν γενικότερα 5 ποστ στο φόρουμ ή στο θέμα, που έχω κάνει συγκεκριμένα εγώ;;;

Οχι, Δεν απαγορεύεται να κάνει ενας χρηστης και 1000 συνεχόμενα ποστ αλλα έτσι και παραπάνω χώρο στην database πιάνει και αυξάνεται ο αριθμός των post σου άσκοπα..

Γι'αυτο το λόγο,ενωνονται σε ένα

Αν γνωρίζεις ελληνικά, περιμένω να μου πεις τι ακριβώς θέλεις να πεις, αν δεν τα γνωρίζεις καλά, μπορείς να ζητήσεις τη βοήθειά μου, ώστε να εκφραστείς λογικά.

Αυτο τώρα πως θέλεις να το σχολιάσω???

Δυστηχως δεν πέφτω στο επίπεδο σου φίλε μου..

Εαν δεν καταλαβαίνεις τα ελληνικα μας τα κουβαδάκια σου και σε άλλη "παραλια"..

Γιατί λοιπόν χρειάστηκαν 3 μηνύματα διαμαρτυρίας μου για να πεις επιτέλους πως εσύ έκανες τη φάση αυτή με τα μηνύματα; Όρεξη για καψώνια έχεις ρε φίλε με τα πληκτρολόγια; :rolleyes:

Δεν νομίζω να έχεις την απαίτηση να είμαστε συνεχεια μπροστα απο ενα pc και να ελεγχουμε το forum

Εχουμε και άλλες ασχολίες να κάνουμε ώστε να μπορείτε να γράφετε όλοι εδω μέσα δωρεάν.......

Και δεν κατάλαβα, τι σε πειράζει εσένα πως θα γράψω εγώ; Εγώ έτσι γουστάρω, είμαι ενθουσιαμένος και θέλω να ανοίξω συζήτηση με κάθε μέλος που μου απαντάει, ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ μήνυμα. Τι συμβαίνει, σας τρώω το χώρο δηλαδή;;; Τέσπα..

Στο απάντησα ποιο πάνω αυτο... Δεν θα επαναλαμβάνομαι........ ;)

tasost
04-09-2007, 06:55
με το υφος σου φιλε μου...το μονο που καταφερνεις ειναι να δυσανασχετεις τα μελη...

προσεξε το 99,9 % των μελων το υφος των ποστς των κ θα καταλαβεις τι εννοω...

λεξεις του στυλ..ετσι γουσταρω, σε οποιον αρεσει και κτλ δεν ταιριαζουν στο παρειστικο αυτο φορουμ. μετριασε λιγο το λογο σου....κ θα δεις θα ειναι σαφως καλυτερα.

κ θα προτεινα το σαββατο να ερθεις στο μιτινγκ μας να σε γνωρισουμε κ να μας γνωρισεις γιατι σιγουρα πισω απο ενα πληκτρολογιο ευκολως παρεξηγουμαστε...

Ramidakos
04-09-2007, 07:48
Είναι λίγο ψηλά το παιδί... Μπορεί να θέλει και διαβατήριο... :rofl
Θα κανονίσουμε κανένα meeting εμείς οι Βόρειοι;

Όπως σου είπε κι ο Τάσος. Και το να ενωθούν 5 posts σε 1 είναι για την καλύτερη λειτουργία του forum. Με τον καιρό θα προσέξεις ότι εδώ είμαστε μια μεγάλη παρέα και όλοι οι καλοπροέραιτοι καλοδεχούμενοι!

kpilidis
04-09-2007, 13:38
Είναι λίγο ψηλά το παιδί... Μπορεί να θέλει και διαβατήριο... :rofl
Θα κανονίσουμε κανένα meeting εμείς οι Βόρειοι;

Όπως σου είπε κι ο Τάσος. Και το να ενωθούν 5 posts σε 1 είναι για την καλύτερη λειτουργία του forum. Με τον καιρό θα προσέξεις ότι εδώ είμαστε μια μεγάλη παρέα και όλοι οι καλοπροέραιτοι καλοδεχούμενοι!
δες εδω !

http://www.ibizamania.gr/forum/showthread.php?p=101110#post101110