PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΑΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..

geo
26-01-2005, 03:05
Καλοριζικη η ενοτητα παιδια.Ας την εγκαινιασουμε λοιπον!
Θελω να βαλω προγραμμα στο αμαξι μου, ενα σπορτ 1.4 του 2004 με 8500χλμ.
Ακουσα να συζητατε για μια συνεργασια με καποια εταιρια απο την οποια θα εχουμε σημαντικες εκπτωσεις. Θα μπορουσα να εχω περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τιμες και κερδος σε ιπποδυναμη?
Μηπως προκειται για την γνωστη tfr ή καποια αλλη επωνυμη εταιρια?

@ngel
26-01-2005, 05:01
Καλοριζικη η ενοτητα παιδια.Ας την εγκαινιασουμε λοιπον!

Φίλε μου δεν ξέρω αν το παρατήρησες... αλλά την ενότητα την έφτιαξα πριν λίγο και πρόλαβες να γράψεις πρίν από μένα :lol:

Ακουσα να συζητατε για μια συνεργασια με καποια εταιρια απο την οποια θα εχουμε σημαντικες εκπτωσεις. Θα μπορουσα να εχω περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τιμες και κερδος σε ιπποδυναμη?

Φίλε μου, κατ' αρχήν να σου πώ ότι η συνεργασία έχει κλείσει, η τιμή έχει κλειδωθεί σε πολύ χαμηλά επίπεδα, η ποιότητα της δουλειάς έχει δοκιμαστεί είδη από Συντονιστή του Club και μας μένει μόνο να ξεκαθαρίσουμε κάποιες λεπτομέρειες πριν την ανακοίνωση.

Μηπως προκειται για την γνωστη tfr ή καποια αλλη επωνυμη εταιρια?

Επειδή δεν θέλω να ανακοινωθεί έτσι η συνεργασία μας με την εταιρία αυτή, μπορώ να σου πώ μόνο ότι όχι δεν είναι η "γνωστή" tfr που αναφέρεις, αλλά άλλη, μεγάλη, επώνυμη και δοκιμασμένη επί σειρά ετών λύση. Εαν σε ενδιαφέρει να βάλεις πρόγραμμα, η δική μου συμβουλή είναι να περιμένεις μία δύο μέρες για να μάθεις περισσότερα!
Να πω ότι δεν υπάρχει καμία μυστικοπάθεια, απλά στο ibiza.gr μας αρέσει να κάνουμε τα πράγματα σωστά και σε καμία περίπτωση δεν θα σας ανακοινώσουμε συνεργασία με εταιρία πρίν συζητήσουμε μαζί της μέχρι και τη παραμικρή λεπτομέρεια! Η Διαχείριση της εν λόγο εταιρίας μας ζήτησε να κάνει support μέσω του forum του ibiza.gr όσον αφορά τα προγράμματά της και θα της το επιτρέψουμε για τη δική σας διευκόλυνση!
Υπομονή και σίγουρα θα βγείτε κερδισμένοι, μιας και σίγουρα όπως θα καταλάβετε σε λίγο καιρό...
πάντα ο δάσκαλος είναι καλύτερος από το μαθητή :wink:

antoniskox
26-01-2005, 12:02
To συγκεκριμενο προγραμμα το φοραω εγω.Μολις λυθουνε και καποιες μικρες λεπτομερειες θα ανακοινωθει επισημα στο club :wink:

Tsakinnen
26-01-2005, 15:14
Άντε για να δούμε τι ψάρια έπιασες Αντώνη... :wink: :wink:

antoniskox
26-01-2005, 16:35
Τα εχω ειδη πιασει φιλε μου :wink: Τα επιασα στην Κερατεα

RSM
27-01-2005, 17:02
Τα εχω ειδη πιασει φιλε μου :wink: Τα επιασα στην Κερατεα

Antoni,
konta prepi na psarevoume.......... 8)
Ego eimai pano apo to layrio....Kamariza!
you know??

:wink:

RSM :)

geo
05-02-2005, 15:09
Τελικα σημερα πηγα και εβαλα REVO στην Αυτοδυναμη στον γερακα αττικης. Η διαδικασια μου εκανε πολυ εντυπωση αφου δεν πηρε πανω απο 10-15 λεπτα να φορτωθει το software.O υπευθυνος μου ειπε οτι χρειαζεται μια περιοδος αυτοπροσαρμογης ωσπου να "κλειδωσει" ο εγκεφαλος τα νεα δεδομενα. Ισχυει κατι τετοιο αραγε?
Οι πρωτες εντυπωσεις παντως ειναι καλες οσον αφορα την αποκριση γκαζιου,η οποια βελτιωθηκε σημαντικα καθως και οτι πλεον η τριτη τραβαει απο χαμηλα χωρις να ζοριζεται. Τωρα βεβαια μπορει να φταιει και ο ψυχολογικος παραγοντας που με κανει να τα βλεπω ολα ασπρα!!
Αυτο που αμελησα να ρωτησω ειναι πως διασφαλιζεται οτι το προγραμμα "μενει" μεσα στον εγκεφαλο και δεν υπαρχει περιπτωση να χαθει.
Μπορει να φαινεται αφελης η ερωτηση αλλα με απασχολει,γιατι προκειται για σειριακο προγραμματισμο και οχι πχ για τσιπακι καινουργιο μεσα στον εγκεφαλο.
Σ'αυτο ισως θα μπορουσε να μου απαντησει καποιος που εβγαλε το revo για να βαλει τσιπ. Το revo φαινεται στο μηχανημα αυτοδιαγνωσης της seat?
Αυτα για την ωρα..

antoniskox
06-02-2005, 13:45
Θα σου προτεινα να ανοιξεις με ενα Ibiza υ φοραει μονο σκουπα.Και μετα θελω να μου πεις αν το αποτελεσμα θα σε ευχαριστησειΤωρα γιατι επιλεγουν αυτο τον τροπο προγραμματισμου δεν γνωριζω

geo
06-02-2005, 15:26
Παρατηρησα κατι σημερα. Μολις ξεκλειδωσα και ανοιξα την πορτα, ο χαρακτηριστικος ηχος της αντλιας κρατησε πολυ λιγοτερο απ'οτι πριν βαλω το προγραμμα. Εχει να κανει με το revo αυτο?

DiaVoLo
06-02-2005, 17:11
Φιλε μου το τσιπ ειναι σαν σκληρος δισκος οποτε να χαθει ειναι παρα πολυ δυσκολο :wink:
Αν φενεται στο διαγνωστικο δεν το γνωριζω...
Η ηχος της αντλιας δεν νομιζω οτι εχει καμια σχεση...απλα ετυχε :roll:
Αντε καλοριζικο το προγραμμα :wink: 8)

geo
06-02-2005, 22:30
Aντωνη,επειδη εθιξες το θεμα της σκουπας πιο πανω,θα ηθελα να σου πω οτι η σκουπα δεν ειναι πανακεια. Αυτο που παιζει ρολο ειναι το υλικο κατασκευης του φιλτρου. Αλοιμονο αν μια σκουπα μπορει να κανει τη δουλεια του επαναπρογραμματισμου.
Βεβαια,σε αυτο εδω το φορουμ παλαιοτερα ειχε αποδειχθει περιτρανα πως ενα "σκουπατο" ιμπιζα χτυπαγε στα ισα τσιπαρισμενα ιμπιζακια. Μιλαω για την περιβοητη ενοτητα "δοκιμη προγραμματος" οπου ανατραπηκαν πολλα δεδομενα.
Μεγαλη σημασια λοιπον πιστευω οτι παιζει ο κινητηρας που θα σου "τυχει" απο το εργοστασιο. Αν εισαι τυχερος μπορει να πεσεις σε μοτερ με 105 αλογα αλλα και σε μοτερ με 95.
Κατα τα αλλα,οι κλασικες βελτιωσεις πρωτου σταδιου δε διαφερουν πολυ μεταξυ τους κατα την ταπεινη μου αποψη.
Εγω φοραω ενα φιλτροκουτι της simota πανω στην εισαγωγη το οποιο ρουφαει αερα μεσω ενος σιλικονουχου σωληνα πισω και κατω απο το δεξι φαναρι και ειλικρινα δεν μπορω να φανταστω τι διαφορα μπορει να υπαρξει με μια σκουπα.

g_sap
06-02-2005, 23:34
Εγω φοραω ενα φιλτροκουτι της simota πανω στην εισαγωγη το οποιο ρουφαει αερα μεσω ενος σιλικονουχου σωληνα πισω και κατω απο το δεξι φαναρι
Εχεις καμια φωτο να δουμε? :roll:

antoniskox
06-02-2005, 23:54
Κατα τα αλλα,οι κλασικες βελτιωσεις πρωτου σταδιου δε διαφερουν πολυ μεταξυ τους κατα την ταπεινη μου αποψη.
.

Βασιλη επετρεξε μου να διαφονισω :wink: Και γω ετσι ελεγα μεχρι που αλλαξα προγραμμα.Καμια σχεση το ενα με το αλλο.Δεν ειπα οτι δεν κανει δουλεια το revo,αλλα οταν με τα ιδια χρηματα και λιγοτερα βρισκεις κατι καλυτερο.........γιατι να μην το βαλεις :wink: :D

geo
07-02-2005, 00:53
http://www.*************/forum/files/moteur.jpg

Ο χαρτοσωληνας εχει παρει ποδι πλεον

geo
13-02-2005, 15:06
Εχει δοκιμασει κανεις το twister της green σε ibiza??Αν και το φορανε τα fabia SE,ψαχνοντας εχθες στο διαδικτυο στη σελιδα της green ανακαλυψα οτι το twister εχει εξελιχθει για τον 100αρι κινητηρα του ibiza. Αν ψαξεις για fabia δεν το αναφερει ως προιον,παρα μονο προτεινει ελευθερο φιλτρο στον παπα. Επισης δεν βρηκα πουθενα επισημες πληροφοριες για την περιβοητη σκουπα της green.

@ngel
13-02-2005, 15:20
Έχω δεί ibiza στα Χανιά με twister...
το παιδί που το φορούσε, το έβγαλε τελικά και έβαλε σκούπα Green... συγκεκριμένα τη δική μου, μιας και δεν χωρούσε στο 1200... :roll:
Από μία κουβέντα που είχα με το παιδί αυτό μερικές μέρες μετά που έβαλε τη σκούπα, μου είπε ότι με τη σκούπα είδε τεράστια διαφορά...

antoniskox
13-02-2005, 15:20
πολλα δεν εχουμε ακουσει αλλα οσο αφορα την σκουπα (ουτε εγω την ηξερα) κανει την διαφορα :wink: Για το twister εχω ακουσει οτι το βαζουνε καπιοι βελτιοτικοι οικοι αλλα δε ξερω τι παιζει
Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι για το bmc,σκουπα και ελευθερο φιλτρο στον παπα.Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα και κατεληξα στην σκουπα

manosibiza
22-07-2005, 09:59
ΕΓΩ ΕΙΧΑ TWISTER ΣΕ 101 3D ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΗΡΑ ΤΗ ΣΚΟΥΠΑ ΤΟΥ ΣΠΥΡΟ.(ΠΛΥΓΩΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ...).ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΗΧΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΣΚΟΥΠΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΞΙΖΗ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΤΗΣ!!!ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ TWISTER ΕΙΧΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΗ ΚΑΙ ΣΕ FABIA ΑΠΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΙΑ km ΤΟΥ ΑΝΑΒΕ ΤΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ 2 ΦΩΡΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΒΡΩΜΑ ΠΟΥ ΜΑΖΕΒΕ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ.ΣΤΟ ΙΒΙΖΑΚΙ ΜΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... :twisted:

GRGRIGORIS
22-07-2005, 10:22
πολλα δεν εχουμε ακουσει αλλα οσο αφορα την σκουπα (ουτε εγω την ηξερα) κανει την διαφορα :wink: Για το twister εχω ακουσει οτι το βαζουνε καπιοι βελτιοτικοι οικοι αλλα δε ξερω τι παιζει
Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι για το bmc,σκουπα και ελευθερο φιλτρο στον παπα.Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα και κατεληξα στην σκουπα
Με τη σκούπα δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με τη στήριξή της.Το λέω αυτό γιατι τα μοτέρ μας κουνιούνται αρκετά μπρος πίσω λόγω μαλακών βάσεων.

GRGRIGORIS
22-07-2005, 10:25
Όταν λέτε είδα διαφορές με τη σκούπα σε σχέση με ελεύθερο φίλτρο τι εννοείται.Στο δυναμόμετρο σε τελική σε ροπές διότι μερικές φορές ο αυξημένος θόρυβος σε κάνει να νομίζεις ότι πάει γρηγορότερα.Θα ήθελα τις απόψεις σας πώς αντιλαμβάνεστε το "πάει καλύτερα"

kpilidis
22-07-2005, 23:36
Με τη σκούπα δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με τη στήριξή της.Το λέω αυτό γιατι τα μοτέρ μας κουνιούνται αρκετά μπρος πίσω λόγω μαλακών βάσεων.

είτε με μια βασούλα που την πιανεις στα πλαγια.( αυριο θα ανεβάσω φωτο να δειτε τι εννοω) είτε με τα γνωστά πλαστικά που δένουμε τα καλώδια!
δεν κουνιέται με τιποτα!

εγώ ειχα στην αρχη ασπρα πλαστικα, αλλα ο γιώργος (G-sap) μου έκανε την βαση και έιναι τωρα JET !

kpilidis
22-07-2005, 23:41
Όταν λέτε είδα διαφορές με τη σκούπα σε σχέση με ελεύθερο φίλτρο τι εννοείται.Στο δυναμόμετρο σε τελική σε ροπές διότι μερικές φορές ο αυξημένος θόρυβος σε κάνει να νομίζεις ότι πάει γρηγορότερα.Θα ήθελα τις απόψεις σας πώς αντιλαμβάνεστε το "πάει καλύτερα"
η σκουπα μετα τις 4000 κανει ενα μπαμ και δινει αρκετα το αυτοκινητο!

για τα αλλα δεν ξέρω να σου απαντησω γιατί δεν εβαλα φίλτρο ελευθέρας στον παπα...

κανενας παιδια που να εχει κανει κατι παρόμοιο?

manosibiza
23-07-2005, 08:26
Με τη σκουπα θα δεις διαφωρα & πριν τις 4000rpm.Δεν εχω κανη δυναμομετρηση,αλα προσεξα οτι το αμαξι φωρτονη πιο ορεξατα χαμηλα που τα 1,4 16V δεν σερνοντε μεχρη τις 4000rpm!!!

@ngel
23-07-2005, 20:43
Δεν εχω κανη δυναμομετρηση

Θα πάμε να κάνουμε μαζί στου Ορέστη στα Χανιά... :wink:
Περισσότερα από κοντά... 8)

kpilidis
24-07-2005, 23:21
Δεν εχω κανη δυναμομετρηση

Θα πάμε να κάνουμε μαζί στου Ορέστη στα Χανιά... :wink:
Περισσότερα από κοντά... 8)

τι να το κανεις εσυ?!
για να δεις την ροπη σου?! :lol:
ειμαι κακός το ξέρω..

@ngel
25-07-2005, 11:03
Θα δείς και θα μου πείς μετά... :twisted:

kpilidis
25-07-2005, 17:36
περιμένω!!! :D 8) [/img]

IBIZOMANIA
25-07-2005, 18:04
Τι με μπριζώνετε με τις σκούπες τώρα!Πώς την έχετε δει να τα ξηλώσω όλα? :wall

@ngel
25-07-2005, 19:44
Τι με μπριζώνετε με τις σκούπες τώρα!Πώς την έχετε δει να τα ξηλώσω όλα? :wall

Καιρός είναι... :twisted:

Darkside
25-07-2005, 20:38
Αν καναμε κανα καινουργιο group για τις σκουπες και μαζευομασταν δεν θα κατεβαζαμε ξανα την τιμη,,??,,γιατι υπαρχει ενδιαφερων βλεπω αλλα τοσα που κανει η σκουπα δεν τα δινουμε και ολοι,, :roll:

@ngel
25-07-2005, 20:59
Καλά ρε αλήτη... μιλάς και εσύ που ξέρεις πόσο θα πέσει η τιμή της σκούπας...;;; :lol:

Darkside
25-07-2005, 21:11
ssssssssss,,,,,κανω οτι δεν ξερω για να τους κρατω ολους σε αγωνια,,, 8)

kpilidis
25-07-2005, 21:57
θα πέσει κι άλλο?!?!? :D

@ngel
26-07-2005, 01:14
Μάλλον ναι, και θα προσπαθήσουμε να πέσει όσο δεν πάει άλλο... :wink:

Darkside
26-07-2005, 05:12
τοσο κατω που που δεν θα το πιστευετε,,, :lol: