PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΨΑΧΝΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

slam
06-10-2007, 00:47
ΕΧΩ ΤΟ TOP GUN KAI ΦΟΡΑΩ FULL ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΚΑΙ ΧΤΑΠΟΔΙ.
ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ?ΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΒΑΛΩ?:tu

k-gun
06-10-2007, 01:29
φιλε μου υπαρχουν πολλα καλα προγραμματακια!εγω εχω βαλει ανδριαννακη και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.για ρεβο δεν θα στο προτινα διοτι ειναι κονσερβα.βεβαια ακου και αλλες αποψεις και διαλεξε

top gun power
06-10-2007, 01:40
Δειξε λιγο σεβασμο στους κανονισμου πηγαινε συστησου και να εισαι σιγουρος οτι θα σου απαντησουμε τα ερωτηματα σου....

Biliou
06-10-2007, 02:48
Αφού φοράς ήδη ρέβο είναι τσάμπα λεφτά να πας σε κάστομ για 1-2-3 άλογα κ λίγο παραπάνω ροπή...

haris
06-10-2007, 02:55
Αφού φοράς ήδη ρέβο είναι τσάμπα λεφτά να πας σε κάστομ για 1-2-3 άλογα κ λίγο παραπάνω ροπή...

+1...ασε που το πιο πιθανο ειναι αν μην καταλαβεις την -οποια- διαφορα...

G-P
06-10-2007, 10:14
...φοράς ήδη ρέβο...

:tu
Πέστα μεγάλε Biliou... :notworthy

@ngel
06-10-2007, 11:06
Έχουμε ξαναπεί πως όλα τα προγράμματα για πρώτο στάδιο είναι κονσέρβες!
Από τη στιγμή που φοράς revo, ποιός ο λόγος να βάλεις κάτι άλλο;

brwmogazos
06-10-2007, 14:06
Γιατι πολλοι που εχουν βαλει απο ΡΕΒΟ κατι αλλο ειδαν μεγαλη διαφορα.

Καποιοι με custom ειδαν διαφορα μεγαλυτερη αποτι σου δινει και ενα 4-2-1 χταποδι κατι που για εμενα ειναι μεγαλη υποθεση...

k-gun
06-10-2007, 14:14
ακριβως οπως τα λεει ο bromοgkazos εγω με το προγραμμα ειδα την μεγαλυτερη διαφορα απο ολα τα οποια φοραει το αμαξι.πριν βαλω ανδριαννακη ειχα ρεβο και ομως αυτα τα δυο προγραμματα δεν ειχαν επαφη.του ανδριαννακη το προγραμμα δεν ειναι κονσερβα στο φτιαχνει πανω στο δυναμομετρο

@ngel
07-10-2007, 14:02
Πόσο σου κόστισε;

k-gun
07-10-2007, 15:25
παιδια το προγραμμα μου κοστισε 350 ευρω με δυναμομετρηση πριν και μετα το προγραμμα.στον υπολογιστη μου ειχε δειξει ο ανδριαννακης οτι το ρεβο κανει ενα ανεβασμα βγαζει τα αλογα που περιπου λεει και μετα πεφτει παλι.ο ανδριαννακης σου φτιαχνει το προγραμμα και την δυναμη την κραταει το αμαξι σε αρκετα μεγαλο φασμα στροφων.και σου μετατοπιζει και τον κοφτη που σε εμενα τωρα ειναι 7100.

Ramidakos
07-10-2007, 15:50
παιδια το προγραμμα μου κοστισε 350 ευρω με δυναμομετρηση πριν και μετα το προγραμμα.στον υπολογιστη μου ειχε δειξει ο ανδριαννακης οτι το ρεβο κανει ενα ανεβασμα βγαζει τα αλογα που περιπου λεει και μετα πεφτει παλι.ο ανδριαννακης σου φτιαχνει το προγραμμα και την δυναμη την κραταει το αμαξι σε αρκετα μεγαλο φασμα στροφων.και σου μετατοπιζει και τον κοφτη που σε εμενα τωρα ειναι 7100.
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, όταν λες το φτιάχνει πάνω στο δυναμόμετρο τι εννοείς;
Γιατί αν σου κάνει μια μέτρηση πριν και μία μετά, είναι για τα διαπιστευτήρια της απόδοσης του προγράμματος και όχι ότι το πρόγραμμα είναι custom στις δικές σου ανάγκες. Και λάβε υπόψιν σου ότι στην τιμή αυτή πληρώνεις και την δυναμομέτρηση (2 φορές ίσως)...
Κόφτη επίσης μετατοπίζουν και όλα τα άλλα προγράμματα, είναι αστείο να το αναφέρεις. Το πιθανότερο που μπορεί να συμβαίνει στο πρόγραμμα είναι η καλύτερη χαρτογράφηση από το REVO. Αλλά και πάλι, τα 'χουμε πει αρκετές φορές, οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

Παρεμπιπτόντως, έχεις κάποια δυναμομέτρηση από το πρόγραμμα του να ανεβάσεις; Είναι κάτι που δεν έχουμε δει ακόμα σ' αυτό το forum.
Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα γι' αυτό http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6601

Chris_Fr
07-10-2007, 19:22
Ρε παιδια δεν ξερω αλλα με τα πραγραμματα γιατι υπαρχει αυτη η διαφορα σε θεμα αλογων εφοσον ολα ειναι για καποιο συγκεκριμενο μοτερ?

G-P
07-10-2007, 19:43
Νομίζω πως το όλο θέμα είναι πόσο "σέβεται" τον κινητηρά μας το καθε πρόγραμμα...
Θεωρητικά το ρέβο μπορεί να ειναι πρόγραμμα που έχει σαν στόχο την μακροχρόνια προστασία του μοτέρ...
Τα υπόλοιπα ενδεχομένως να δουλεύουν σε μεγαλύτερα φορτια τον κινητηρα και να τον ταλαιπωρούν περισσότερο...
Αυτό μαλλον μπορει νατα εξηγείσει καλύτερα ένα πιο έμπειρο μάτι που έχει δει πάνω απο δυο τρία διαγράμματα...

enigma
07-10-2007, 19:55
Παρεμπιπτόντως, έχεις κάποια δυναμομέτρηση από το πρόγραμμα του να ανεβάσεις; Είναι κάτι που δεν έχουμε δει ακόμα σ' αυτό το forum.
Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα γι' αυτό http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6601

Βασικά θα ήταν καλή φάση να ανεβάσεις τις δυναμομετρήσεις σου πριν και μετά. Είτε να τα scannareις είτε να τα βγάλεις φωτογραφία.

brwmogazos
07-10-2007, 20:15
Θα συμφωνησω οτι το ΡΕΒΟ προφανως ειναι πιο συντηρητικο εξου και πιο ΠΛΟΥΣΙΟ για προστασια του κινητηρα...ισως παραειναι προστατευτικο :p για τους περισσοτερους απο εμας

Με ανδριαννακη που ειχα μιλησει πριν λιγο καιρο γιατι σκεφτομουν να αλλαξω προγραμμα και ισως αλλαξω δεν ξερω ακομα...εστω και για να μου φυγει η απορια, μου ζητησε 300 ευρω...

και κοφτη 7200...

Δεν ανεφερε δυναμομετρησεις παντως...

enigma
07-10-2007, 20:22
Εγώ έχω ακούσει να ζητάνε 450άρες μερικοί και χωρίς δυναμομέτρηση....Οπότε τα 350 ακούγονται καλά.Πάντως όπως αναφέρθηκε, άλλο το εξελίσσω πάνω σε δυναμόμετρο και άλλο σου κάνω πριν και μετά.

LPJT
07-10-2007, 20:36
ego pali tha elega na min ta pirazete ta amaksia sas allo, den aksizei me tosa amaksia sto emporio giati pedeueste me ta 14aria...iremia:)

ripper
07-10-2007, 20:54
Επειδή έχω δει ανοίγματα μεταξύ ibiza με revo και tfr (άλλο πολυφορεμένο custom πρόγραμμα στα ιβιζα) και tfr και ανδριαννάκη, σας διαβεβαιώ ότι του ανδριαννάκη είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο από το ρέβο. Αφού πολύ απλά του Ανδριαννάκη είναι καλύτερο από το tfr και το tfr είναι επίσης αρκετά καλύτερο από το ρέβο...

Επίσης όποιος οδηγήσει ιβιζα με πρόγραμμα ανδριαννάκη πραγματικά ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι οδηγάει ηλεκτρόγκαζο!!!! Και χωρίς sprint booster!

Και ναι σε άλογα η διαφορά με το ρέβο εφόσον και στις 2 περιπτώσεις φοράς τα ίδια πράγματα δεν είναι μεγάλη, μιλάμε για 2 άντε 2,5 άλογα το πολύ, αλλά η διαφορά στην απόκριση και στην ροπή στις χαμηλομεσαίες ειναι ΑΙΣΘΗΤΟΤΑΤΗ. Και ο κόφτης φυσικά του Ανδριαννάκη είναι στις 7200 rpm που αξίζει γιατι ο BBZ κρατάει δύναμη ψηλά.

tasost
08-10-2007, 07:08
Επειδή έχω δει ανοίγματα μεταξύ ibiza με revo και tfr (άλλο πολυφορεμένο custom πρόγραμμα στα ιβιζα) και tfr και ανδριαννάκη, σας διαβεβαιώ ότι του ανδριαννάκη είναι ΜΑΚΡΑΝ καλύτερο από το ρέβο. Αφού πολύ απλά του Ανδριαννάκη είναι καλύτερο από το tfr και το tfr είναι επίσης αρκετά καλύτερο από το ρέβο...

κοιτα να δεις που ψαχνομουν να σε πιασω να πεις κατι λαθος κ τωρα....σε μαγκωσα :lauphing :lauphing :lauphing (πλακα κανω)

ή εγω ειμαι ο παραλογος ή οι βαρκες στραβα αρμενιζουν.... οταν λεμε φοραω προγραμμα το μονο που μας ενδιαφερει ειναι αν παταει τα αλλα ibiza με αλλα προγραμματα? ο παραγοντας...καταπονηση μοτερ,? οικονομια καυσιμου? ευκολοχρηστια μεσα στη πολη? ομαλη λειτουργια σε ολο το φασμα των στροφων?αξιοπιστια?να μην τρεχω καθε 2 μηνο για το και καλα update?

εγω το μονο που εχω να πω...αν κ ειμαι κατα των ρεβο κ σια που στα χρυσοπουλανε οι αντιπροσωπειες.... ειναι οτι η ρεβο κ η καθε ρεβο...κοιταει να προσφερει μια εξτρα αποδοση με καποια ΑΛΦΑ σιγουρια οτι δεν θα την ακουσει κατι...

ο καθε καστομ ....απο τη στιγμη που κ ο πελατης θα τον πιεσει...θεωρητικα θα κοιταξει να βγαλει το μεγιστο αουτπουτ με φοβο μην τυχον κ την ακουσει τπτ...

enigma
08-10-2007, 08:13
Επίσης όποιος οδηγήσει ιβιζα με πρόγραμμα ανδριαννάκη πραγματικά ΔΕΝ καταλαβαίνει ότι οδηγάει ηλεκτρόγκαζο!!!! Και χωρίς sprint booster!

Και ναι σε άλογα η διαφορά με το ρέβο εφόσον και στις 2 περιπτώσεις φοράς τα ίδια πράγματα δεν είναι μεγάλη, μιλάμε για 2 άντε 2,5 άλογα το πολύ, αλλά η διαφορά στην απόκριση και στην ροπή στις χαμηλομεσαίες ειναι ΑΙΣΘΗΤΟΤΑΤΗ. Και ο κόφτης φυσικά του Ανδριαννάκη είναι στις 7200 rpm που αξίζει γιατι ο BBZ κρατάει δύναμη ψηλά.
Οπότε Τάσο σίγουρα σε επίπεδο ευκολίας χρήσης είναι καλό. Όσον αφορά τον κόφτη και σε μας είναι στις 720σαλ.

ripper
08-10-2007, 11:37
κοιτα να δεις που ψαχνομουν να σε πιασω να πεις κατι λαθος κ τωρα....σε μαγκωσα :lauphing :lauphing :lauphing (πλακα κανω)

ή εγω ειμαι ο παραλογος ή οι βαρκες στραβα αρμενιζουν.... οταν λεμε φοραω προγραμμα το μονο που μας ενδιαφερει ειναι αν παταει τα αλλα ibiza με αλλα προγραμματα? ο παραγοντας...καταπονηση μοτερ,? οικονομια καυσιμου? ευκολοχρηστια μεσα στη πολη? ομαλη λειτουργια σε ολο το φασμα των στροφων?αξιοπιστια?να μην τρεχω καθε 2 μηνο για το και καλα update?

εγω το μονο που εχω να πω...αν κ ειμαι κατα των ρεβο κ σια που στα χρυσοπουλανε οι αντιπροσωπειες.... ειναι οτι η ρεβο κ η καθε ρεβο...κοιταει να προσφερει μια εξτρα αποδοση με καποια ΑΛΦΑ σιγουρια οτι δεν θα την ακουσει κατι...

ο καθε καστομ ....απο τη στιγμη που κ ο πελατης θα τον πιεσει...θεωρητικα θα κοιταξει να βγαλει το μεγιστο αουτπουτ με φοβο μην τυχον κ την ακουσει τπτ...

Με κάλυψε προηγουμένως ο enigma για την ευχρηστία, όσον αφορά την αξιοπιστία, δεν τίθεται θέμα απλά το custom πρόγραμμα δίνει έμφαση στην λεπτομέρεια και ίσως λίγο παραπάνω αβανς.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει μοτέρ από ΦΠΕ, μην τρελαθούμε κιόλας!

tasost
08-10-2007, 12:13
Με κάλυψε προηγουμένως ο enigma για την ευχρηστία, όσον αφορά την αξιοπιστία, δεν τίθεται θέμα απλά το custom πρόγραμμα δίνει έμφαση στην λεπτομέρεια και ίσως λίγο παραπάνω αβανς.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει μοτέρ από ΦΠΕ, μην τρελαθούμε κιόλας!

το αρχικο σου ποστ ηταν κατατοπιστικοτατο....κ δεν ηθελε καμια διορθωση -προσθηκη σχολιου ουτε απο εμενα ουτε απο τον αντι-τασιακο enigma...:lauphing :lauphing :lauphing

απλα ειπα οτι οπως ενα προιον με "ονομα" σιγουρα ειναι πιο εγγυηση απο οτι ενα ενος "πεζοδρομιακου" προγγραμερ-βελτιωτη....

το αν ο παραπανω εχει κατσει ωρες ατελειωτες κ εχει βελτιωσει στο μαξιμουμ το προγραμμα του ...τοτε εγω προσωπικα του βγαζω το καπελο...αλλα πρεπει για να συννενοηθω μαζι του να ξερω κ ξενες γλωσσες μιας κ σιγουρα δεν θα ειναι απο Ελλαδα...

γινοντας ιεροσυλος,καφρος κ κακοξερολας, κατι μου λεει οτι αγοραζουν ενα ξακουστο προγραμμα επιλεγουν το κουμπι κοπυ κ απλα με μια δυο παραλλαγες-παραμετροποιησεις το πλασαρουν σαν δικο τους...

διορθωστε με αν κανω λαθος

για τα 20vt σιγουρα ομως εκει υπαρχουν φοβοι οτι μπορει ενα προγραμμα να δημιουργησει προβλημα στο μηχανικο συνολο....

enigma
08-10-2007, 12:42
το αρχικο σου ποστ ηταν κατατοπιστικοτατο....κ δεν ηθελε καμια διορθωση -προσθηκη σχολιου ουτε απο εμενα ουτε απο τον αντι-τασιακο enigma...:lauphing :lauphing :lauphing

Μα φοράω ζάντες αλουμινίου...:p:p:p:p

απλα ειπα οτι οπως ενα προιον με "ονομα" σιγουρα ειναι πιο εγγυηση απο οτι ενα ενος "πεζοδρομιακου" προγγραμερ-βελτιωτη....

το αν ο παραπανω εχει κατσει ωρες ατελειωτες κ εχει βελτιωσει στο μαξιμουμ το προγραμμα του ...τοτε εγω προσωπικα του βγαζω το καπελο...αλλα πρεπει για να συννενοηθω μαζι του να ξερω κ ξενες γλωσσες μιας κ σιγουρα δεν θα ειναι απο Ελλαδα...

γινοντας ιεροσυλος,καφρος κ κακοξερολας, κατι μου λεει οτι αγοραζουν ενα ξακουστο προγραμμα επιλεγουν το κουμπι κοπυ κ απλα με μια δυο παραλλαγες-παραμετροποιησεις το πλασαρουν σαν δικο τους...

διορθωστε με αν κανω λαθος

Αυτό το έχει πει και ο brwmogazos σχετικά με πιθανό copy paste. Δεν νομίζω να απέχει από την πραγματικότητα αφού πιστεύω πως και ο ένας customas θα κοιτάζει του άλλου.
( http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6601&page=3 )

για τα 20vt σιγουρα ομως εκει υπαρχουν φοβοι οτι μπορει ενα προγραμμα να δημιουργησει προβλημα στο μηχανικο συνολο....

Τα 1,4 δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Καίνε και χωρίς βοήθεια λάδι....:lauphing:lauphing:lauphing

ripper
08-10-2007, 14:09
Τα 1,4 δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα. Καίνε και χωρίς βοήθεια λάδι....:lauphing:lauphing:lauphing

Μην γελάς καθόλου... Έχω δει 1.4 ιβιζα να κάνει απόσταση 5+ χλμ με το πολύ 1 λίτρο λάδι (είχε διαροή) :notworthy

k-gun
08-10-2007, 14:47
νομιζω ripper ξερω και γω ενα τετοιο αμαξι,πρεπει να ειναι φιλου :tu .παιδια προς θεου με το προγραμμα του ανδριαννακη δεν τρεχεις καθε λιγο και λιγακι στον προγραμματιστη ουτε το αμαξι μου εχει βγαλει καποιο προβλημα απο τοτε που το εβαλα.εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος τωρα ο καθενας κανει τις επιλογες του

kaklios design top gun
08-10-2007, 16:48
να πω κ εγω την γνωμη μου:p .εγω φοραω superchips, οταν ανοιξα με new ibiza topgun 1σταδιου τον ειχα σχεδον ευκολα κ στα χαμηλα κ στα ψηλα, το προτεινω αλλα σε καμια περιπτωση δεν αξιζει πχ εγω που φοραω superchips να αλλαξω κ να βαλω revo η αλλο τελος παντων προγραμμα ειναι πεταμενα λεφτα;)

ripper
08-10-2007, 20:34
Αν φοράς ήδη κάποιο τρίτο πρόγραμμα σίγουρα το να πας σε κάποιο άλλο τρίτο είναι πεταμένα λ7 αφού η διαφορά είναι πολύ μικρή. Αν όμως φοράς ρεβο κατεμέ αξίζει να πας σε κάποιο τρίτο πρόγραμμα.

Φίλε κάκλιε δεν μπορείς να κρίνεις ένα πρόγραμμα με διαφορετικά αμάξια και με διαφορετικές βελτιώσεις...
Πάντως σε αυτό που ανέφερες, δεν έχεις παίξει με καλά ίβιζα μκ4 ΦΠΕ... Γιατί αν είχες παίξει θα ήξερες ότι θα ήσουν πίσω. Και αυτό γιατί το μκ3 ναι μεν είναι λίγο ελαφρύτερο αλλά στις ψηλές rpm (από 6000 rpm και πάνω) είναι ΠΟΛΥ χειρότερο από το ιβιζα μκ4 και έχει πολύ χειρότερο ηλεκτρικό γκάζι.
Μόνο ένα μκ3 έχω δει να πηγαίνει ισάξια με νέα ιβιζα με ίδιες βελτιώσεις (ΦΠΕ), αλλά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα;)

haris
09-10-2007, 00:18
λοιπον παιδια σημερα κανονισαμε με ενα φιλο -φιλου μου να ανοιξουμε μονο και μονο για να δω εγω αν αξιζουν ολα αυτα που εχω κανει στο αμαξι. Τελικα καταληξαμε να τα συγρινουμε και οι 3 μας μαζι , δλδ. ενα ibiza top gun μοντελο του 2007 ,ενα leon 1600 μοντελο 2007 και το δικο μου ibiza με προγραμμα ανδριανακη ,εξατμιση απο καταλυτη και πισω και φιλτροχοανη bmc .
μετα απο καφεδακι πηγαμε σε μια μεγαλη ευθεια ( ενας παραδρομος της παραλιακης που καταληγει στο Κορωπι ) και ανοιξαμε και απο σταση και σε ρεπριζ αρκετες φορες.
Απο σταση παντα εβγαινα μπροστα μετα απο καποια μετρα και αυτο γιατι τα λαστιχα μου ειναι πολυ φαγομενα και το αντισπιν αναβε (και με εκοβε) και στις αρχες τις 2ας.
Σε ρεπριζ εκανα μεγαλη διαφορα κατευθειαν με το αλλο ibiza και λιγο πιο αργα με το leon.
με λιγα λογια το top gun το ειχα συνεχεια πισω μου οπως και το λεον ,αλλα φανταζομαι οτι το λιονταρι σε τελικη μαλλον θα μου ριχνει...
και για να ειμαι και απολυτα σιγουρος , σε 2 ανοιγματα ανταλλαξαμε αυτ/τα εγω με το παιδι με το top gun και το δικο μου παλι περναγε μπροστα μετα απο καποια αποσταση...

οποτε μαλλον τα λεφτα που του εχω ριξει <<πιασανε τοπο>>...

tasost
09-10-2007, 07:08
οποτε μαλλον τα λεφτα που του εχω ριξει <<πιασανε τοπο>>...

οσον αφορα το t.g. ναι....για το λεον εισαι ληστης ιερων ναων....:lauphing

tasost
09-10-2007, 09:04
και να προσθεσω....(γιατι το ξεχασα)...δεν θα μπει ο wizard να δει οτι του κατηγορειται το προγραμμα..? θα σας δειξει αυτος...με τα..

119.1 ps / 6112 rpm & 14.2kg / 5881 rpm και όλα αυτά με μαμά καταλύτη:notworthy

G-P
09-10-2007, 10:08
Τα topgun δεν εχουν εξατμηση (χταποδια, καταλυτες, σωληνωσεις)...
οπότε του Πέτρου είναι αρκετα μπροστα απο "μαμα"...

tasost
09-10-2007, 11:41
Τα topgun δεν εχουν εξατμηση (χταποδια, καταλυτες, σωληνωσεις)...
οπότε του Πέτρου είναι αρκετα μπροστα απο "μαμα"...

κ με προγραμμα κ φιλτρο βγαζουν 116?:lauphing :lauphing :lauphing

haris
09-10-2007, 11:56
οσον αφορα το t.g. ναι....για το λεον εισαι ληστης ιερων ναων....:lauphing

γιατι ???:confused:
να σου πω την αληθεια για τον λεον το περιμενα οτι θα του ριχνω σε εκκινηση , για το top gun δεν ημουν σιγουρος , παντως καποια μερα μεσα στην βδομαδα θα παμε και Α.Ο. να δουμε και σε τελικη τι κανουμε...

kpilidis
09-10-2007, 12:56
θα πω κάτι αλλα μην με παρεξηγησετε

γιατι πιστεύω ότι όλα αυτα τα προγραμματα ρε παιδια είναι ίδια??

το αν κάποιο δώσει 1 - 2 άντε 3 άλογα παραπάνω ειναι τόσο σημαντικό ??????

θα το καταλάβει αυτο κανείς απο εμάς??

θα μου πείτε στα ανοίγματα, αλλα και πάλι και τα 2 αυτοκίνητα θα είναι ΙΔΙΑ( ιδια κιλα οδηγου,ίδια ποσότητα καυσιμου κτλ???)

αυτος ηταν και ο λόγος που στο ibizaki δεν ειχα βάλει τπτ απο προγραμμα κτλ..

μια σκουπα για να χαιρόμαι ότι κάνω θόρυβο και τιποτα αλλο :D

G-P
09-10-2007, 13:23
τωρα Κυριακο εισαι φαουλ...
δηλαδη μονο εαν εχεις 200 αλογα ειναι συμφερον να τα κανεις 250...???
Και να σου το πώ και αλλιώς...
Εγώ και ο καθενας ατμοσφαιρικος 1400αρης ειδα τεραστια διαφορα στην ενεργητική ασφαλεια του αυτοκινητου μου με τα λιγα αυτα αλογα παραπάνω...
Οι διαφοροι τούρμπο τερατώδεις κινητήρες τί κερδιζουν απο την αύξηση των αλόγων...????
Καλύτερα κοντροστατιστικά και μονο...
Δηλ τι διαφορα εχει η ρεπριζ της 4ης απο 4sec σε 3,5...????
Ενω από 12 σε 9 έχει τεραστια διαφορα...
Ελπίζω να με "πιάσει" καποιος και να μην κράξετε... ;)

kpilidis
09-10-2007, 13:38
ναι βρε γιάννη!! δεν διαφωνω μαζί σου!

απλα για τα προγραμματα εχω αντιρρηση!

τι να πάρεις 1 αλογο +- .. εκει λέω ποια η διαφορα!

G-P
09-10-2007, 13:42
Aaaaaaaaaaaaaaaaaa...:p
OK... ;)

kpilidis
09-10-2007, 13:44
Aaaaaaaaaaaaaaaaaa...:p
OK... ;)
το λυσαμε και αυτο! :rofl

ripper
09-10-2007, 14:40
θα πω κάτι αλλα μην με παρεξηγησετε

γιατι πιστεύω ότι όλα αυτα τα προγραμματα ρε παιδια είναι ίδια??

το αν κάποιο δώσει 1 - 2 άντε 3 άλογα παραπάνω ειναι τόσο σημαντικό ??????

θα το καταλάβει αυτο κανείς απο εμάς??

θα μου πείτε στα ανοίγματα, αλλα και πάλι και τα 2 αυτοκίνητα θα είναι ΙΔΙΑ( ιδια κιλα οδηγου,ίδια ποσότητα καυσιμου κτλ???)

αυτος ηταν και ο λόγος που στο ibizaki δεν ειχα βάλει τπτ απο προγραμμα κτλ..

μια σκουπα για να χαιρόμαι ότι κάνω θόρυβο και τιποτα αλλο

Κοίτα και εγώ τα ίδια πάνω κάτω έλεγα με εσένα. 1-3 άλογα, σιγά τα ωά....

Αυτά τα 1-3 άλογα όμως είναι διαφορά στην μέγιστη δύναμη ΜΟΝΟ. Γιατί με τα custom μπορείς να δεις εώς και 4 άλογα στις μεσαίες και χαμηλές rpm που αυτό είναι ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ και φένεται όταν ανοίγουν 2 αμάξια με ίδια περιφερειακα, το custom είναι με διαφορά μπροστά και σε απόσταση 650 m μπορεί να φτάνει μέχρι και 1+ κολώνα!!!!!
Μην πω στο χιλιόμετρο....

Και θα το συνεχίσω σε ένα άνοιγμα που είδα πρόσφατα για να το κάνω ακόμα πιο λιανά.

Ιβιζα τοπ γκαν με 16αρες, 205-45-16 ελαστικά, Ανδριαννάκη πρόγραμμα, εξάτμιση με μαμά καταλύτη,και BMC εναντίον Ιβιζα με 15αρες 195-50-15 ελαστικά, πρόγραμμα TFR, σκούπα, εξάτμιση όλη αλλαγμένη με μεταλικό καταλύτη πατήσανε 2ερες ρολαριστά (οπότε παράγοντες όπως κατάσταση ελαστικών και οδηγός δεν υπάρχουν) και στα 600 m ήταν μπροστά το τοπ γκαν σχεδόν 1 καρότσα παρόλο που φοράει 16αρες και 205 ελαστικό (το 14αρη το χαντακώνουν αρκετά ιδίως σε ρεπριζ!) και παρόλο που δεν έχει ούτε σκούπα ούτε μεταλλικό καταλύτη...

Δηλαδή αν είχε και αυτά θα ήταν μινιμουμ άλλα 2 καρότσια μπροστά = 3 συνολικές καρότσες στα 650 m....

Το ιβιζα με το TFR πρόγραμμα στην ίδια απόσταση με ότι ρεβάτο ιβιζα (με ίδιες βελτιώσεις) έχει ανοίξει η διαφορά ξεκινάει να μετρά από 3 καρότσες και πάνω...

Κάνε την σούμα και πες μου, 6 καρότσες = 1,5 κολώνα στα 650 m είναι μικρή διαφορά?

@ngel
09-10-2007, 15:24
Εγώ όμως και πάλι δεν κατάλαβα ποιο είναι το κέρδος! :confused:

kpilidis
09-10-2007, 15:59
Δεν λεω αλλα ΜΟΝΟ τα 4 αλογα αυτα εκαναν αυτην την διαφορα?
τα λαστιχα? οι ικανότητες του εκαστοτε οδηγου, τα κιλα του οδηγου, τα κιλα του αυτοκίνητου

Υ. Γ : προς θεου, συζητηση κανουμε. Μην παραξηγηθει κανενας:D

kaklios design top gun
09-10-2007, 16:45
Φίλε κάκλιε δεν μπορείς να κρίνεις ένα πρόγραμμα με διαφορετικά αμάξια και με διαφορετικές βελτιώσεις...
Πάντως σε αυτό που ανέφερες, δεν έχεις παίξει με καλά ίβιζα μκ4 ΦΠΕ... Γιατί αν είχες παίξει θα ήξερες ότι θα ήσουν πίσω. Και αυτό γιατί το μκ3 ναι μεν είναι λίγο ελαφρύτερο αλλά στις ψηλές rpm (από 6000 rpm και πάνω) είναι ΠΟΛΥ χειρότερο από το ιβιζα μκ4 και έχει πολύ χειρότερο ηλεκτρικό γκάζι.
Μόνο ένα μκ3 έχω δει να πηγαίνει ισάξια με νέα ιβιζα με ίδιες βελτιώσεις (ΦΠΕ), αλλά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα
ripper μην ξεχνας οτι εχω ροικη εξελιξη κ πριν κανενα μηνα ειχα χταποδι-εξατμιση;)

brwmogazos
09-10-2007, 16:56
Εγω με τον κουβα μου με χταποδι και καταλυτη ειδα αμεσως 2μιση καροτσια διαφορα μεχρι και 4ες τελειωματα αποτι θυμαμαι ισως και παραπανω.

Με σωληνωσεις φουλ και σκουπα δεν μετρηθηκα ποτε για να δω ποσο ακομα πηρε.

ΕΙναι αληθεια ομως οτι το προγραμμα κανει την διαφορα...

Ισως το σκαλισω λιγο ακομα μεχρι να παρω αλλο με ανδριαννακη προγραμμα...αν μου γυρισει το μυαλο και βρεθω στην καταλληλη στιγμη, οχι τιποτα αλλο για να κλεισω το στομα σε ενα ιγκνις φιλου :p

Παντως η 16αρα χαντακωνει το αμαξι πολυ....

και ειναι γεγονος και το εχουμε ξαναπει αρκετες φορες...οτι ψηλα σχεδον ιδιο peak εχουν ολα τα προγραμματα...στις χαμηλομεσαιες ειναι τα +5 + αλογα που θα κανουν την διαφορα...κατι που διαπιστωσα και πριν παρα πολυ καιρο που ειχα ανοιξει με ιμπιζα με ΤΦΡ, χταποδια, καταλυτες, σωληνωσεις 15αρες και σκουπα κτλπ και ημουν με ρεβο μεσαιο και τελικο και βαρελι +16αρες και στα ψηλα ειδα οτι δεν μου ανοιγε ευκολα σε μερικα τυχαια πατηματα στην βουλιαγμενης...

ripper
09-10-2007, 19:00
Φίλε βρωμόγκαζε, το ιβιζα με τφρ που είχες παίξει παλιότερα είναι αυτό που αναφέρομαι που έπεξε με το άλλο ιβιζα με ανδριαννάκη πρόγραμμα για να καταλάβεις ότι υπάρχει διαφορά ακόμα και μεταξύ custom προγραμμάτων;)

ripper μην ξεχνας οτι εχω ροικη εξελιξη κ πριν κανενα μηνα ειχα χταποδι-εξατμιση;)

Δεν το ξεχνάω απεναντίας σου είπα ότι είσαι σίγουρα πίσω από ένα πλήρες καλό ΦΠΕ μκ4. Ροική σε ΦΠΕ και με μαμά έκκεντρα δεν δίνει ΤΙΠΟΤΑ!

Εγώ όμως και πάλι δεν κατάλαβα ποιο είναι το κέρδος! :confused:

:confused:

τα λαστιχα? οι ικανότητες του εκαστοτε οδηγου, τα κιλα του οδηγου, τα κιλα του αυτοκίνητου

Και τα 5 άλογα, και η καλύτερη μακράν απόκριση (στο πάτημα το custom φεύγει πάντα κατελάχιστο 1 καρότσα και ο υψηλότερος κόφτης. Και ο βρωμόγκαζος λέει αρκετά σωστά πράγματα πιο πάνω μην τα επαναλάβω.

enigma
09-10-2007, 20:24

Aν και ο ripper δεν αναφέρει την διαφορά στην ιπποδύναμη των δυο ibiza, λέει ότι έγινε ρολαριστά οπότε οι παραπάνω παράγοντες έχουν εξαλειφθεί όσο να'ναι. Εδώ άλλοι βλέπουν διαφορά από βαρελάκι σε σκούπα δεν θα δουν με το πρόγραμμα;Εγώ ας πούμε είδα διαφορά από το simota στο BMC αρκετή.
Και όπως έχει αναφερθεί δεν κοιτάμε μόνο την μέγιστη ιπποδύναμη αλλά και τις καμπύλες γενικότερα.
Για ξανακοιτάχτε μια τα προγράμματα εδώ http://www.ibiza.gr/forum/showthread.php?t=6601
και δείτε πως βγάζει την δύναμή του το revo και πως τα άλλα;)

brwmogazos
10-10-2007, 23:55
Το επιασα ripper γιαυτο αναφερθηκα και εγω στο ιδιο ;)

Θα ειχε πολυ ενδιαφερον ενα μετρημα ξανα με το ιδιο αμαξι απο περιεργεια αλλα με 15αρια ωστε να βλεπαμε σκετη διαφορα ΤΦΡ με ΡΕΒΟ πχ εφοσον απο τοτε εβαλα σκουπα, χταποδι, καταλυτη, σωληνωσεις.

Εχουν ψυχη τα 1400αρακια και τον χαβαλε τους και αυτα.

giannisibz
06-01-2008, 10:36
Ελπιζω να μην καραξετε για αυτα που θα πω και σε καμια περιπτωση δεν τα λεω για να πουλησω "μουρη".:p Εχω ανοιξει με ibiza top gun(εχω αυτο με τα 101 και φοραω μονο σκουπα) και αν και μου φαινεται πολυ περιεργο ημουν μπροστα μισο φτερο. Επισης σε ανοιγματα με cordoba με full εξατμιση και revo ημουν μπροστα σε ολες τις δοκιμες.Τα αναφερω αυτα γιατι θελω να προχωρησω στην τοποθετηση προγραμματος και φοβαμαι λιγο μηπως το αμαξι δεν παρει τπτ αφου παει ηδη αρκετα καλα.Θα ηθελα την γνωμη σας..:D

blackpit
07-01-2008, 00:12
paidia kalispera kai kali xronia..eimai kainourgios edw kai thelw na rwtisw kati..aurio exw rantevou stin seat gia na valw to programmataki tis revo kanw kala??mia akoma erwtisi simera pou moika sto amaksi mou ekane san trakter kai sto tamplo anave ena simataki san antlia ladiou den kserw ti egine..mipws kseri kaneis na mou pei ti mporei na einai???sto amaksi exw valei ena teliko, filtro bmc kai exw vgalei to meseo kazanaki..lete na ftaiei kati apo ayta??

enigma
08-01-2008, 15:24
Καταρχήν το μκ4 έχεις ή κάποιο άλλο; Αν έχεις μκ4 ξαναβάλε το μεσαίο. Το revo καλό είναι αλλά είναι ακριβό. Με αυτά τα λεφτά βάζεις custom και χταπόδι.
Όσο για τις διακοπές μάλλον για πολλαπλασιαστή μου κάνει στην καλύτερη.....Αλλιώς εγώ τραβιόμουν με βουλωμένο μπεκ....

nikosxeng
19-07-2008, 15:23
@kpilidis: τα κιλά του οδηγού..
ΝΑΙ, αυτό δεν το προσέχει, σχεδόν κανείς..

kpilidis
19-07-2008, 22:59
@kpilidis: τα κιλά του οδηγού..
ΝΑΙ, αυτό δεν το προσέχει, σχεδόν κανείς..
και πιστεψε με παίζει μεγάλο ρόλο!!!!!

Biliou
19-07-2008, 23:10
Γιαυτό δεν αδυνατίζω για να έχω δικαιολογία χααχαχαχαχχ

top gun power
20-07-2008, 02:10
Γιαυτό δεν αδυνατίζω για να έχω δικαιολογία χααχαχαχαχχ
Την ρεζερβα βγαζεις και βλεπεις διαφορα στο αμαξι
Eγω που πηρα 10 κιλα τι να πω........:rolleyes:
Μου φαινεται θα αρχισω νυστεια και προσευχη μπας και τα χασω.......:p:p

tecnocorse
21-07-2008, 16:55
δεν αξιζει οπως εισαι να αλλαξεις προγραμμα.βαλε εκκεντροφορους και τοτε φτιαξε custom.

billkarras
31-07-2008, 11:49
ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΚΑΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΙΒΙΖΑ 101?

Buddha
31-07-2008, 12:14
SpeedZone...η μαλλον ειναι πιο γνωστος με το ονομα του...Σιμωνης.
εγω εκει εβαλα πριν εναν χρονο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος χωρις κανενα προβλημα

kdouris
01-08-2008, 15:45
http://www.pschiptuning.com (http://www.pschiptuning.com/)

PS Chiptuning GREECE

Contact Name:Mr Dimitrios KOUTRAS
Riga feraiou 16 Exedoros
THESSALONIKI
koutras@pschiptuning.com
00 30 6973 801 666

tecnocorse
13-08-2008, 23:26
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, όταν λες το φτιάχνει πάνω στο δυναμόμετρο τι εννοείς;
Γιατί αν σου κάνει μια μέτρηση πριν και μία μετά, είναι για τα διαπιστευτήρια της απόδοσης του προγράμματος και όχι ότι το πρόγραμμα είναι custom στις δικές σου ανάγκες. Και λάβε υπόψιν σου ότι στην τιμή αυτή πληρώνεις και την δυναμομέτρηση (2 φορές ίσως)...
Κόφτη επίσης μετατοπίζουν και όλα τα άλλα προγράμματα, είναι αστείο να το αναφέρεις. Το πιθανότερο που μπορεί να συμβαίνει στο πρόγραμμα είναι η καλύτερη χαρτογράφηση από το REVO. Αλλά και πάλι, τα 'χουμε πει αρκετές φορές, οι διαφορές είναι πολύ μικρές.
μαλλον φιλε δεν εχεις ψαξει καλα σε αυτο το φορουμ.δες δυναμομετρηση του μελους swan μονο με προγραμμα tecnocorse http://www.ibizamania.gr/forum/showthread.php?t=10039

Ramidakos
14-08-2008, 16:21
μαλλον φιλε δεν εχεις ψαξει καλα σε αυτο το φορουμ.δες δυναμομετρηση του μελους swan μονο με προγραμμα tecnocorse http://www.ibizamania.gr/forum/showthread.php?t=10039

Τώρα... δουλειά δεν είχες και βρήκες να σχολιάσεις την απάντησή μου σε ένα post ενός χρόνου;;; :rolleyes:

Λίγο άκυρο σε βρίσκω... Το θέμα αυτό συζητήθηκε πριν την κίνηση για το πρόγραμμα tecnocorse. Εκτός κι αν ψάχνεσαι να κάνεις διαφήμιση.

Περιμένω απάντηση...

tecnocorse
14-08-2008, 16:34
Τώρα... δουλειά δεν είχες και βρήκες να σχολιάσεις την απάντησή μου σε ένα post ενός χρόνου;;; :rolleyes:

Λίγο άκυρο σε βρίσκω... Το θέμα αυτό συζητήθηκε πριν την κίνηση για το πρόγραμμα tecnocorse. Εκτός κι αν ψάχνεσαι να κάνεις διαφήμιση.

Περιμένω απάντηση...Οντως δεν ειχα δει ημερομηνια:p σορυ:redface:οχι λιγο ακυρο πολυ:tu .οσο για την διαφημηση δεν θελω να ακουω μαλα.....ιες..:mad:

G-P
14-08-2008, 18:28
Ρε Χρηστάρα...
είπαμε εδω δεν βαζουμε φραγμούς και δεν κανουμε εντιτ ούτε σε ονοματα ούτε σε τίποτα άλλο... ;)

Ας το σεβαστούν όλοι αυτό όμως, γιατι εαν το πράγμα ξεχειλώσει θα αρχίσουν να πέφτουν αστεράκια και συστάσεις...
Πιστεψε με κανενας απο τους εχοντες τρια κουμπια (οι αντμιν εχουν τεσσερα...) παραπάνω δεν θελει να είναι ολη μερα στην φασινα και να καθαριζει το φορουμ και να πετσοκόβει...
Ευχαριστώ προκαταβολικά και δίνω και ρέστα... :D