Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 64

Θέμα: Μπαταρία αυτοκινήτου

Hybrid View

Ibiza Mania Hgetis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2005

Exclamation Μπαταρία αυτοκινήτου

στο βολτομετρο που εχω συνδεσει ειχα παντοτε πολυ χαμηλη ενδειξη στην ταση της μπαταριας.. τι εννοω: στη θεση "ACC" (πριν την εκκινηση του κινητηρα δλδ) το βολτομετρο εδειχνε γυρω στα 10V-10.5V..πολυ χαμηλο κατα τη γνωμη μου ομως ποτε δεν ειχα προβληματα εκκινησης..

επισης κατα την λειτουργια του κινητηρα η ταση ανεβαινε (μαλλον κατα τη λειτουργια του δυναμο) στα 13V-13.5V και μετα επεφτε στα 11.8V-12.1V..

ανοιξα λοιπον τα στοιχεια και προσθεσα λιγο απιονισμενο νερο ωστε να ανεβει η σταθμη (αν και δεν ειχε πεσει δραματικα εδω που τα λεμε αλλα ηταν οριακα).. αμεσως η ταση ανεβηκε κατα 1V στην "ACC" κατασταση και 0.5V με τον κινητηρα να δουλευει...

ΠΡΩΤΗ ερωτηση..: να παω σε αλλαγη μπαταριας? εχει κλεισει 4.5χρονια λειτουργιας και φοβαμαι μη μαφησει καμια ωρα σε κανενα μυστηριο μερος.. σημειωνω οτι εχω ενισχυτη (με sub) και carputer (το οποιο ζηταει περι τα 15Α εν ωρα λειτουργιας)..

κατι αλλο που προσεξα... η μπαταρια η διακια μου ειναι 44Ah... καλα εσεις που τις βρηκατε τις 54άρες και τις 60άρες???? η δικια μου γιατι ειναι μονο 44??

ΔΕΥΤΕΡΗ ερωτηση: ειναι προτιμοτερο να βαλω μεγαλυτερη μπαταρια?? υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα σε κατι (πχ στην φορτιση)?? ποσων Αh μπαταρια? 60άρα θα ειμαι ΟΚ??

PS.
    Sorry, αν υπαρχει θεα για μπαταρια αλλα δεν μου εβγαλε καποιο σχετικο με την αναζητηση... αν νομιζετε οτι πρεπει να μεταφερθει καντε το!

Ibiza Mania sasaman Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2007

Προκαθορισμένο Απάντηση: Μπαταρία αυτοκινήτου

Εγώ έβαλα 62Αhr. Ο λόγος έιναι ότι έχω βάλει 2 ενισχυτές και sub. Ο άλλος λόγος είναι ότι η διαφορά στην τιμή σε σχέση με την 44άρα ήταν μικρή. Την έχω ένα χρόνο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα που όσο πιο πολλά αμπέρ τόσο καλύτερα για σένα και το τουτού σου.

Ibiza Mania G-P Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2005

Νομιζω πως ο καιρος έχει ερθει για να αλλάξεις...
    Τα 5 χρόνια ειναι λογικός χρόνος ζωής
    (εχει κι άλλο ψωμί σίγουρα αλλά το μπαμ και κατω φοβόμαστε...)

Κόιτα και στο πράκτικερ που έχει μπαταρίες για να πάρεις μυρωδια από τιμες...
    (και φυσικά να είναι σφραγισμένες...)

Ibiza Mania fr-giannis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2007

προσοχη!!! δεν βαζουμε ποτε μπαταρια πανω απο 5 αμπερωρια απο του κατασκευαστη.αν εχεις 55 πας 60, ο λογος ειναι οτι δεν προλαβαινει το δυναμο να φορτισει εκτος και αν αλλαξεις διαταξη,δευτερο δεν γεμιζουμε ποτε τερμα με αποπιονισμενο, πρεπει να υπαρχει κενο, εχει ενδειξη καθε μπαταρια, ο λογος ειναι κατα την φορτισει γινεται βρασμος, και φυσικα οταν βαζουμε μπρος το τουτου μας παταμε παντα συμπλεκτη

Ibiza Mania Biliou Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2005

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από fr-giannis Εμφάνιση Μηνύματος
    και φυσικα οταν βαζουμε μπρος το τουτου μας παταμε παντα συμπλεκτη
    Ο λόγος?(για την ιστορία)

Ibiza Mania G-P Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2005

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από biliou
    φυσικα οταν βαζουμε μπρος το τουτου μας παταμε παντα συμπλεκτη
    Ο λόγος?(για την ιστορία)
    και τι σχέσή έχει με τα ρεύματα...???

Ibiza Mania Hgetis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2005

παιδια θενκς για τις απαντησεις σας... θα κινησω διαδικασιες αλλαγης μπαταριας μονο που πρεπει να αποφασισω τι τυπο και τι χωρητικοτητα μπαταριας..

προσοχη!!! δεν βαζουμε ποτε μπαταρια πανω απο 5 αμπερωρια απο του κατασκευαστη.αν εχεις 55 πας 60, ο λογος ειναι οτι δεν προλαβαινει το δυναμο να φορτισει εκτος και αν αλλαξεις διαταξη,δευτερο δεν γεμιζουμε ποτε τερμα με αποπιονισμενο, πρεπει να υπαρχει κενο, εχει ενδειξη καθε μπαταρια, ο λογος ειναι κατα την φορτισει γινεται βρασμος, και φυσικα οταν βαζουμε μπρος το τουτου μας παταμε παντα συμπλεκτη
    ομολογω οτι εμενα δεν εδειχνε να ειχε καποια ενδειξη σταθμης του ηλεκτρολυτη και μη γνωριζοντας την μπουκωσα ελαφρως...
    οσο για τα αμπερωρια: αποτι καταλαβα το δικο μου μοντελο (1.4 μκ4) η αντιπροσωπεια του φοραγε ποικιλια μπαταριων... απο 44Ahr που εχω εγω μεχρι και 60άρα εχω ακουσει.. βασει αυτων που λες εσυ και 50αρα να βαλω θα εχω προβλημα.. ποσο σιγουρο ειναι αυτο με την παραπανω χωρητικοτητα της μπαταριας?

επισης αυτο με το συμπλεκτη το εχω ξανακουσει (δεν ξερω τι σχεση μπορει να εχει με τα ρευματα) αλλα για ποιον λογο γινεται δεν το εχω καταλαβει ακομα...

Ibiza Mania G@tos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2007

χμμ.. Αλλαξε την!
    1ον εφτασε ο καιρος της, και εγω τα ιδια ελεγα ,(κραταει λιγο ακομα, ας μη την αλλαξω)
    και τελικα βρεθηκα 2 ωρες να περιμενω την οδικη βοηθεια μες τον ηλιο νταλα καλοκαιρι...
    2ον Εγω εβαλα απο 45... 62αρα και δεν εχω κανενα προβλημα.. Αν θυμαμαι καλα 100 ευρο μου πηγε..
    [ Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο . . .

Ibiza Mania G-P Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2005

Τα κλασσικά με τις μπαταρίες και τους τύπους...

ξηρού τύπου (κλειστές) ακριβές ελαφρώς

υγρών στοιχείων (πιο κοινές) λογικές τιμές...

και τζελ (κλειστές πάλι) οι οποίες είναι για επαγγελματική χρήση πηγές και δυνατά ρεύματα (ειναι και φαρμακεία...)

Παρε και ενα τηλέφωνο και στην Σαβελ που έχει μπαταρίες πολλές...

Non Serviam Ibiza Admin Zuratharamon Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006

Επίσης στην Αχαρνών, όπως πηγαίνεις από Κ.Πατήσια προς Αγιο Παντελεήμονα, πριν τον Αγιο Παντελεήμονα έχει 2-3 μαγαζιά με μπαταρίες

Εγώ είμαι υπέρ του κλειστού τύπου.
    Διόρθωση ελληνικών.Τέρμα τα: τελεφτεα, μωλης,τυπωτά,σειμιο ,Εγγατέστισα, χριάζωμαι, γήνετε, φεναιται, ετιση, εινε,καλλιτερο,επηδει, εντιπωσει,αλοιως, αλαξετω, στην εξεις αποψη, ειδιέτερα, ενοητε, πσαχνω οθωνι, εντομεταξει, συκονει,κατευαζεις, ισος οντος, ιπιρεσιες, συνχρονιζει, ηρονια

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία