Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 23

Θέμα: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ MTM ΓΙΑ IBIZA FR 2009 DSG !!!!

Ibiza Mania vtxracer Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2009

Προκαθορισμένο Απάντηση: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ MTM ΓΙΑ IBIZA FR 2009 DSG !!!!

Αμαξι με dsg είναι ξεκούραστο και πολλές φορές πιο γρηγορο απο ένα με χειροκίνητο κιβώτιο. Ειδικά σε συνθήκες πόλης με κίνηση καταλαβαίνεις την ευκολία που σου προσφέρει. Και εγώ στην αρχή δεν ήθελα αυτόματο μεχρι που πήρα ένα corsa easytronic και απο τότε μόνο αυτόματα παίρνω.
    Για βελτίωση πιθανότατα θα υπαρξουν συμπλέκτες που θα αντέχουν παραπάνω ροπή.

Έτσι εναι το DSG 7
    Μπαίνει κάποιος συμπλέκτης του εμπορίου ?

Non Serviam Ibiza Admin Zuratharamon Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006

Διόρθωση ελληνικών.Τέρμα τα: τελεφτεα, μωλης,τυπωτά,σειμιο ,Εγγατέστισα, χριάζωμαι, γήνετε, φεναιται, ετιση, εινε,καλλιτερο,επηδει, εντιπωσει,αλοιως, αλαξετω, στην εξεις αποψη, ειδιέτερα, ενοητε, πσαχνω οθωνι, εντομεταξει, συκονει,κατευαζεις, ισος οντος, ιπιρεσιες, συνχρονιζει, ηρονια

Ibiza Mania enigma Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από G-P Εμφάνιση Μηνύματος
    ρε παιδια θα γυρίσετε στο παρελθόν...????

Το DSG το λιγουρεύονται όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες και σεις πάτε να το "βγάλετε"...???
    Αλλωστε και η πόρσε είναι λιγο τρομπηδες που δίνουν ολα τα κορυφαία μοντέλα με αυτοματο κιβωτικο και όλες μα όλες γράφουν καλύερο χρόνο και σε γυρολόγια και σε drag και παντού...???
    Η διαφορα Γκολφ dsg και χειροκίνητο είναι χαος...
    Aνάλογα τα διπλού συμπλέκτη...Των 10 χάνει αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο μεγάλο το ότι το χειροκίνητο είναι 5τάχυτο αντί 6τάχυτο.
    Στα porsche τα gt2 δεν νομίζω να φοράνε ακόμη pdk.

Αλλαγή στα υλικά τριβής γίνεται αν κρίνω από την αλλαγή των υλικών σε r32 hgp από τεχνογνωσία της mkb.

Αλλά συγγνώμη κιόλας πόσο #@$% θα σαι για να πάρεις tsi και να δώσεις +πόσα λεφτά για να το κάνεις χειροκίνητο λες και σαν δύναμη έχει ταβάνι ψηλό ο 1,4tsi....Με την διαφορά τραβάς σε leon tsi και έχεις άλλο tuning potential...
    Arrogance has to be earned...'till then...

Αποψη μου, τα 300Nm ειναι πολλά για να τα διαχειριστεί αξιοπιστα στο βαθος χρόνου το "ξηρό" μοντέλο κιβωτίου διπλού συμπλέκτη με το οποίο εφοδιάζεται το νεο ibiza.
    Μην μπερδευετε το 6αρι dsg που φορανε τα μεγάλου κυβισμού της vag.
    Καμμια σχέση το 6αρι με το 7αρι, μιας και το ενα σχεδιαστηκε για αντοχή και επιδόσεις ενω το άλλο για περισσότερη οικονομία...
    Θα συνιστουσα ενα προγραμμα που δεν ξεπερνα τα 285Νm ροπης για θεμα αξιοπιστιας πιο πολυ του dsg μιας και το μοτερ εχει δοκιμαστει κι αντεχει πολυ παραπανω...
    Ριξτε και μια ματιά προς ενημέρωση
    http://www.caroto.gr/2009/03/07/%CE%...g-gearstation/
    Leon ΜΑD STG1 1.4 OVER 1 CONSTANT
    http://www.youtube.com/watch?v=M0i_qNUp1po

Ibiza Mania alexG21 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2006

Ναι ωραίο και φανταστικό το dsg που το έκανα και εγώ test drive και έμεινα με το στόμα ανοιχτό.Έπαθα πλάκα!Για μένα ειναι το τέλειο αμάξι για έναν ανήσυχο οδηγό που θέλει ευκολία στην πόλη αλλά και το γκάζι του έξω απο αυτή σε συνδυασμό με την οικονομία και ένα 1ο στάδιο που το απογειώνει!!!

Εάν θες ένα αμάξι για κωλοφτιάξιμο εννοείτε πως θα πας σε χειροκίνητο σασμάν και πιστεύω για μένα (προσωπική μου άποψη) είναι το peugeot rallye που αγγίζει τα 18.000€ και 1600άρης που λογικά θα έχει πολλά aftermarket καλούδια.

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη και για χιλιοστή φορά θα ειπωθεί ''περί ορέξεως κολοκυθόπιτα''

top gun i.c.e 115hp

Ibiza New User johnskap Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από G-P Εμφάνιση Μηνύματος
    ρε παιδια θα γυρίσετε στο παρελθόν...????

Το DSG το λιγουρεύονται όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες και σεις πάτε να το "βγάλετε"...???
    Αλλωστε και η πόρσε είναι λιγο τρομπηδες που δίνουν ολα τα κορυφαία μοντέλα με αυτοματο κιβωτικο και όλες μα όλες γράφουν καλύερο χρόνο και σε γυρολόγια και σε drag και παντού...???
    Η διαφορα Γκολφ dsg και χειροκίνητο είναι χαος...

+1

____

Ibiza Mania ibizaman101 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2009

προσωπικα πειτε με ανωμαλαρα αλλα γουσταρω να παλευω με το λεβιε και να κανω κατεβασμα η ανεβασμα οποτε εγω το θελω αλλα παντα προσωπικηη μου αποψη και γνωμη χωρις να θελω να θιξω το νεο σασμαν δεν το εχω κανει τεστ το αμαξι αλλα εχω παρει ενα αουντι τφσι 2000 κυβικα με αυτοματο σασμαν δεν λεω στην πολη καλο αλλα αμα πας σε κανενα στροφιληκι μπαινεις πχ με τριτη και καπου στα μεσα της στροφης καταληγεις να βγαινεις σερνοντας με τεταρτη δεν ξερω κατα ποσο βεβαια ειναι καλυτερο αυτο του ιμπιζα εγω κρινω απο του αουντι ισως αν οδηγησω το ιμπιζα να αλλαξω γνωμη..οποιος θελει ας μου δανεισει το κουπρακι του για ενα σκ να το δοκιμασω...οσο αφορα το για το ποσο @#$% μπορει να ειναι καποιος να κανει το αυτοματο χειροκινητο ειναι τοσο οσο οταν καποιος παιρνει ενα εβο η ενα ιμπρεζα και το κανει πισωκουνα παρανοικο μεν αλλα το κανουν μερικοι δε αρα ο καθενας κοβει και ραβει το αμαξι του στα μετρα του και την λεξη βελτιωση την αντιλαμβανετε διαφορετικα γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι...

Ibiza Mania kemmotar Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2006

φιλε μην παρεις το καινουργιο τοτε... παρε το παλιο 20βτ που ειναι οχι απλα σκυλος αλλα πιτμπουλ...

απο κει και περα θες στροφες και να κανεις και κολπα? παρε το λεονι που εχει και το 6αρι dsg που δειχνει να μην εχει τετοια θεματα

Ibiza Mania enigma Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ibizaman101 Εμφάνιση Μηνύματος
    οσο αφορα το για το ποσο @#$% μπορει να ειναι καποιος να κανει το αυτοματο χειροκινητο ειναι τοσο οσο οταν καποιος παιρνει ενα εβο η ενα ιμπρεζα και το κανει πισωκουνα παρανοικο μεν αλλα το κανουν μερικοι δε αρα ο καθενας κοβει και ραβει το αμαξι του στα μετρα του και την λεξη βελτιωση την αντιλαμβανετε διαφορετικα γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι...
    Όμως το ibiza δεν είναι evo/impreza και με τα λεφτά που δίνεις για να βγάλεις το dsg και να βάλεις χειροκίνητο έχεις καλύψει διαφορά από το leon 1,8+κανά περιφερειακό (cupra 22700/leon tsi 21400). Που για μένα είναι καλύτερο από άποψη βελτίωσης.
    Αυτοί όμως που τα κάνουν πισωκίνητα συνήθως τα κάνουν είτε για driftάμαξα είτε γιατί ασχολούνται με κόντρες και θέλουν να μειώσουν απώλειες....η πλειοψηφία τους τουλάχιστον....

Τέλος ο μόνος λόγος για μένα που το έχει βασικό το dsg στα ibiza fr/cupra είναι για να το σκεφτεί αρκετά κάποιος να τα αγοράσει με απώτερο σκοπό την βελτίωση και μόνο θέλοντας να σταματήσουν το φαινόμενο του να κόβουν πωλήσεις από τα leon.
    Arrogance has to be earned...'till then...

Ibiza New User johnskap Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2010

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ibizaman101 Εμφάνιση Μηνύματος
    προσωπικα πειτε με ανωμαλαρα αλλα γουσταρω να παλευω με το λεβιε και να κανω κατεβασμα η ανεβασμα οποτε εγω το θελω αλλα παντα προσωπικηη μου αποψη και γνωμη χωρις να θελω να θιξω το νεο σασμαν δεν το εχω κανει τεστ το αμαξι αλλα εχω παρει ενα αουντι τφσι 2000 κυβικα με αυτοματο σασμαν δεν λεω στην πολη καλο αλλα αμα πας σε κανενα στροφιληκι μπαινεις πχ με τριτη και καπου στα μεσα της στροφης καταληγεις να βγαινεις σερνοντας με τεταρτη δεν ξερω κατα ποσο βεβαια ειναι καλυτερο αυτο του ιμπιζα εγω κρινω απο του αουντι ισως αν οδηγησω το ιμπιζα να αλλαξω γνωμη..οποιος θελει ας μου δανεισει το κουπρακι του για ενα σκ να το δοκιμασω...οσο αφορα το για το ποσο @#$% μπορει να ειναι καποιος να κανει το αυτοματο χειροκινητο ειναι τοσο οσο οταν καποιος παιρνει ενα εβο η ενα ιμπρεζα και το κανει πισωκουνα παρανοικο μεν αλλα το κανουν μερικοι δε αρα ο καθενας κοβει και ραβει το αμαξι του στα μετρα του και την λεξη βελτιωση την αντιλαμβανετε διαφορετικα γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι...

kala ta leei...

pantws o ka8enas exei tin gnwmi tou....

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •