Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 30

Θέμα: Πίστα Μεγάρων - Εντυπώσεις - Track Days - Υλικό

Troll Kyriakos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008

Προκαθορισμένο Απ: Πίστα Μεγάρων - Εντυπώσεις - Track Days - Υλικό

Σήμερα θα παραδώσω στον Άλκη την κασέτα (του Μπέου) με τις φωτογραφίες του και τα Video του. Ώστε να τα επεξεργαστεί όπως εκείνος θέλει και να κάνει Uploads. Οπότε αναμονή!

Spa Francorchamps & Nordschleife 2011

Ibiza Mania rider77 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009

Άλλο ένα track day στην πίστα των Μεγάρων αποτελεί παρελθόν. Τα συναισθήματα μοιρασμένα.

Η μέρα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Τέλειος καιρός, με ήλιο και ένα αεράκι να μας δροσίζει.
    Φτάσαμε στα πιτς,μαζί με τον Κυριάκο στις 8:30 και ήδη οι μισές θέσεις ήταν πιασμένες. Στις 8:40 είχαν ήδη γεμίσει.
    Τσιγαράκι και ξεκινάμε το ξεφόρτωμα του κάρου. Έξω εταζιέρα, εργαλεία,ρεζέρβα,τοποθέτησ η κάμερας και το Ibiza είναι ετοιμοπόλεμο.

Στις 9:00 ξεκίνησε το breifing απο τον οργανωτή του track day,Λαζαράκο Γιώργο. Αμέσως μετά εγγραφές, και αναμονή μέχρι να τελειώσουν το πρώτο session η κοκκινο-κίτρινη και η πράσινη ομάδα.Την ώρα που γυρνούσαν τα θηρία μέσα στην πίστα έφτασε και ο Βiliou με τον ξενυχτισμένο Top gang Powder.

Τελικά φτάνει και η ώρα για το δικό μου γκρούπ. Ξεκινάω χαλαρά, 2 γύρους ζέσταμα, τρίτο γύρο αρχίζω να πιέζω και....... surprize μούτρα παντού!!! Συνεχίζω τους γύρους μου, και στον έβδομο γύρω αργώ να πατίσω φρένα με κατάληξη την πρώτη μου έξοδο στην πίστα των Μεγάρων, στο τέλος της ευθείας πρίν την Κ6.

Τέλος πρώτου session και έξοδος στα πιτς για αφαίρεση του αμμοχάλικου που είχε πάει παντού.

Στο δεύτερο session έριξα πίεση στα λάστιχα και επιτέλους το αμάξι έστριβε ικανοποιητικά. Στο τρίτο session πίεσα ακόμη πιο πολύ και πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Όταν τελείωσε όμως οι χρόνοι που μου είπαν τα παιδιά δεν ήταν αυτοί που περίμενα και δυστυχώς δεν είχα και κάμερα στο αμάξι να δώ το γιατί. Τέταρτο και τελευταίο session, αυτή τη φορά με συνοδηγό την Πένυ στους μισούς και τον Κυριάκο στους άλλους μισούς γύρους.

Το θέμα είναι οτι το ευχαριστήθηκα πολύ αυτό το track day. Είχε απ'όλα. Φοβερά αμάξια, τέλειο καιρό,πολύ καλή οργάνωση, εξόδους, καλή παρέα (Κυριάκος, Biliou και Παντελής τους οποίους ευχαριστώ και απο εδώ για την παρέα και την βοήθεια). Επίσης ευχαριστήθηκα και σε γενικές γραμμές το αμάξι μου-που για όσους δεν το ξέρουν φοράει σκουπα, χταπόδι 4-2-1, τελικό, συνεμπλόκ κούπρα,ανάρτηση ΚΟΝΙ κίτρινα(με 1200 κμ) με H&R ελατήρια- και πιστεύω με ένα καλό σετάκι λάστιχα θα δώ και τους χρόνους που θέλω.

Εις αναμονή λοιπόν του επόμενου track day, που θα μπουν σίγουρα και ο Κυριάκος,ο Παντελής και ο Αντρέας και ελπίζω να έχει και άλλες συμμετοχές απο το IBIZAMANIA.

Ibiza Mania FRee-tezas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009

@Κούλης: Ωραία περιγραφή για ακόμα μια φορά! (το'χεις το δημοσιγραφικό, γάτε!!!)

@καβαλάρς77:
    Αντε! Ωραίος για ακόμα μια φορά!

Μιας κ είναι θέμα των ημερών, τι πίεση είχες κ τι έβαλες μετά; (ζεστά-κρύα, μπρος-πίσω, δώσε ότι στοιχείο μπορείς!)

Ζαμφόρ δεν έβαλες ακόμα, ε; (Άααααλλο "φλέγον" θέμα!)

Υ.Γ.: Ε, ψιτ...κ μη ξεχνιόμαστε...φρένα ρε μλκ!!!
    (του 'χες σπάσει τ'αρχίδια του Swift! να δεις τι θα γράφει στα Suzukoforum: <<Προχτέ στη πίστα, με κόλλαγε ένα π@π@ρι, με σπάει τα @@, του κάνω άκρη να περάσει ο κουλός κ να'σου, στην επόμενη στρόφα, αμμοχάλικο!! Κάτσε ρε με το κουβαδάκι σου πίσω από τον Ιάπωνα να μάθεις τις γραμμές κ τις ταχύτητες να στρίβεις...>> (!!!)

Μπράβο κ πάλι αλλά κ στην "υποστήριξη"!

Ibiza Mania rider77 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009

Πιέση πριν μπώ πίστα είχα 32 μπροστά 30 πίσω. Όταν μέτρησα για να βγάλω αέρα, δεν είχαν κρυώσει τελείως τα λάστιχα, είχα 34-32 και το έκανα 32-30.

Troll Kyriakos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008

Ζηλέυω....

Μακάρι να είχα και εγώ σε video το τέτακε και τη λιγάκι έξοδο μου στο ίδιο σημείο πέρσυ τέτοιο καιρό. Ήταν υπο βροχή τότε!

Άντε να μπούν σωστά τακάκια πίσω μαζί με υγρά φρένων όπως και τα λάστιχα και να στρωθούν και θα δω και εγώ λιγάκι Μέγαρο!

Μπράβο Άλκη!!

Moderator Moderator top gun power Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006

well done Αλκη για την διαθεση και την προσπαθεια και τον κυριακο για το support

Ibiza Mania mavras Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2004

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Kyriakos Εμφάνιση Μηνύματος
    Μακάρι να είχα και εγώ σε video το τέτακε και τη λιγάκι έξοδο μου στο ίδιο σημείο πέρσυ τέτοιο καιρό. Ήταν υπο βροχή τότε!
    τι μου θυμισες...εγω σβουριξα και στην Κ1 και στην Κ3 περισυ με την βροχη....

βρε παλιοπαιδα, αμα ξαναπατε σφυριξτε μου και εμενα (αμα με θετε στην παρεα σας) μπας και ερθω να το ξαναβαλω μεσα...

Ibiza Mania Biliou Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2005

Ωραίος ο Άλκης, αν και λιγάκι "σκουριασμένος" απότι φαίνεται, κρατάει σταθερό γυρολόγιο που σημαίνει πολλά!
    Το βιντεάκι με την έξοδο είναι γαμηστερό!
    Ανέλπιστα ωραία στα Μέγαρα, όπως λέει και ο Κυριάκος! Το αστειότερο με τις αποδείξεις είναι ότι η καντίνα η αυτή καθ'αυτή ήταν κλειστή! ΛοΛ!!!!

Troll Kyriakos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008

Αφού λοιπόν είχα ένα επισκεπτήριο στο στρατόπεδο της Κορίνθου γυρνώντας προς Αθήνα έχασα το δρόμο και βγήκα στην πίστα των Μεγάρων. Τυχαία... () Τυχαία ήταν και ο Άλκης εκεί που ξαφνιάστηκε που με είδε... ()

Πραγματικά βλαστίμησα την ώρα και την στιγμή που δεν πήρα μαζί μου το κράνος και τα γάντια... Το ίδιο και ο Άλκης... Μέρα για track day. Θερμοκρασίες καλές με 23 βαθμούς στην αρχή και αεράκι δροσερό να κρυώνει τα μηχανικά κουρασμένα μέρη. Συμμετοχές λίγες και καλές. Η γαλάζια ομάδα που πάντα σφύζει απο κόσμο σήμερα είχε 8 αμάξια μέσα... Η πράσινη που πιθανόν θα έμπαινα εγώ 5 αμάξια... Γαμώ την καταδίκη μου δηλαδή... Αν το αποφασίσουμε να πάμε για να μπούμε μεταναστεύει όλη η Ευρώπη στην πίστα...

Μέσα γύριζε η Κίτρινη με την Κόκκινη ομάδα την ώρα που έφτασα! Το κάτερχαμ του Κου. Λαζαράκου με τον νέο του ιδιοκτήτη, μια Elise και ένα M3 που πήγαινε τέζα αγνώστων στοιχείων...

Αφού σταματήσαν είπα να παω να πάρω λίγο οπτική δόση!

Διαφορικούμπα

Elise Supercharged!!

Λαστιχάκι Yokohama AD08 που σκεφτόμουν πριν με κερδίσουν τα Potenza 070. Φαίνεται πόσο χαμηλη φθορά φέρνει το Elise στα λάστιχα παρότι γυρνάει πολύ καλό χρόνο. Μειωμένο βάρος σε συνδιασμό με την ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της φέρνουν πολύ μικρή φθορά στα ελαστικά του!

Είχαμε και μια Ιταλίδα στην παρέα και ας μην μπήκε καθόλου να την ακούσουμε!

Πραγματικά δεν μου τράβηξε την προσοχή τόσο η Ιταλίδα όσο το M3 αγνώστων στοιχείων που έγραψα παραπάνω. Ήταν M3 CSL... Ναι αυτή με τον καρμπόν ουρανό.

SMG κιβώτιο, ξηλωμένη, χωρίς καν ηχοσύστημα... 2 Bucket μεσα καρμπόν και τίποτα άλλο...

Αυτό που με τράβηξε περισσότερο ήταν τα φρένα της. CSL CUP γράφαν πάνω με εμφανή νομίζω τα σημάδια προορισμού τους...

Τέλος πάντων... Πάμε παρακάτω. Μεγάλος αριθμός απο EVO. Όλων των γενιών...

Σκούμπι...

Evo 10 με ζαντάρες!

Τα φρένα του πάλι με αποροφήσανε... Alcon απο την Mitsubishi Motorsport! Τα βάζει αυτά η Mitsu στο EVO;;

Άλλα..

Πάλι μπαίνει μέσα η Κιτρινοκόκκινη ομάδα...

Φωτογραφίες απο τα Pits. Στην Κ9...

Φωτογραφίες απο την κορυφή της Κ9 με θέα την έξοδο απο την Κ8 και το μπάσιμο προς την παραπάνω! Η M3 έκοβε τη γη. Έβγαινε με τρομερά χλμ απο την Κ8 και παρόλλα αυτά ήταν τσιμεντωμένη κάτω στην άσφαλτο. Το Caterham δε... μάχη κανονική. Πόλεμος. Βιδωμένα τα μούτρα του με τον κώλο να κάνει πως φεύγει και τον οδηγό να δίνει μάχες!
    Καλά είμασταν εκεί μέχρι που έσκασε μύτη κυριούλης με μελαμψό χρώμα με ανατολίτικη καταγωγή και μας έδιωξε. Χωρίς να μπορεί να μας εξηγήσει το λόγο που μας έδιωξε...

Μετά ήρθε το διάλειμμα. Το περάσαμε με σουβλάκια καλαμάκια απο την καντίνα έξω απο την πίστα. Αφού δεν πάθαμε τίποτα απο τα σουλάκια μετά το διάλειμμα ήταν ακόμα καλύτερα αλλά με μεγαλύτερη θερμοκρασία. Είπα να εκπληρώσω την παλιά μου επιθυμία και να περάσω απο την έξω μεριά στην Κ4 και στην Κ5.
    Στην κιτρινοκόκκινη ομάδα... 2 αμάξια. Το Caterham στην αρχή και μετά ένα EVO απο τα γνωστά που έρχονται στην πίστα!

Άντε την επόμενη φορά φτιαγμένοι, ξυρισμένοι και με κράνος μήπως την κάνουμε την κίνηση! Πήραμε και το χρωματάκι μας σήμερα!

Ibiza Mania spirosrsgr Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011

Μπραβο Κυριακο εισαι απο τους ψαγμενους στο ibizamania.Πολυ καλη δουλεια εκανες .

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία