Wordpress Theme - CSSigniter

Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8

Θέμα: Εξάτμιση σε 2λιτρο 16v

Ibiza Mania Piterakos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010

Προκαθορισμένο Εξάτμιση σε 2λιτρο 16v

Φίλος μου έχει το mk2 και από 1400 το μετέτρεψε σε 2000 με τη γνωστή διαδικασία τροπέτου κτλ.
    Το 2λιτρο 16βάλβιδο μοτέρ βγάζει 167 αν δεν απατώμαι.
    Στο τροπέτο που βρήκε είχε και εξάτμιση 68άρα μέχρι καταλύτη. Τέτοια φοράει το μαμίσιο ή ήταν αλλαγμένη;;; γιατί μου φαίνεται λίγο μεγάλη.
    Ρωτάω επειδή ψάχνεται για αλλαγή και θα ήθελε να ξέρει αν είναι να την αλλάξει όλη ή απο κεί και πίσω.

Ibiza Mania Biliou Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2005

Προκαθορισμένο Απ: Εξάτμιση σε 2λιτρο 16v

Αν έχει σκοπό να το "πουσάρει" (ναυτική ορολογία ) και η εξάτμηση είναι σωστή (χωρίς τσακίσματα γωνίες και στενέματα), ας την αφήσει, αν θα το αφήσει έτσι μια μικρότερης διαμέτρου πιθανότατα θα ήταν καλύτερη

Ibiza Mania FRee-tezas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009

68άρα μου φαίνεται κ μένα τεράστια για αυτόν τον κινητήρα.
    Αν δε κάνω λάθος βέβαια, δεν έχει σχέση η "τουρμπάτη" εξάτμιση με την "άτμο", άλλη αναλογία διαμέτρου/επιδόσεων.
    Ειδικά όταν στα "προγραμματισμένα" τάπεR (EP3) "παίζουν" στις διαμέτρους 57-60.
    Τα 2ου σταδίου στα 65 (αλλά κ 65+ τα τελευταία χρόνια, μιας κ το μέγεθος "μετράει"!)
    Κ σε 70άρα τα "βαρβάτα" άτμο.

Το θέμα είναι ότι σε ένα τουρμπάτο, η λάθος επιλογή διαμέτρου (προς το μεγάλο), κρεμάει χαμηλά (lagάρει) αλλά πιθανότατα η τουρμπίνα να καταφέρνει να τη γεμίζει στα ψηλά κ να "αποδίδει" (=μεγάλα νούμερα σε δυναμόμετρα)

Σε ένα ατμοσφαιρικό, μια τέτοια λάθος επιλογή, ενδέχεται να το "καταστρέψει" σε όλο το φάσμα...

(Ξέρω δε σ'απάντησα!!!)

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010

λίγα ακόμα στοιχεία.
    Μετά από εκτεταμένη έρευνα σε ξένα φόρουμ κάποιοι λένε ότι το 2λιτρο μκ2 με το 20βτ μκ3 φοράνε ίδια διάμετρο = 55χλστ
    μάλλιστα κάποιοι άλλοι λένε ότι φόρεσαν 55άρα από μκ3 και δούλευε καλύτερα από την 55άρα του δίλιτρου (και χωρίς κόψε ράψε παρα μόνο με μία φλατζούλα επιπλέον στο downpipe)
    Ο φίλος μου λέει ότι στην αρχή του φόρεσε εξάτμιση 70άρα από καταλύτη και πίσω (δηλαδή 68-70) και αν και πυροβολούσε (και έκανε και θόρυβο) κάτι celica 1.8 (143hp λογικά) στην εθνική τις είχε για πλάκα (με 200+ χιλιόμετρα).
    Λόγω θορύβου όμως κάποια στιγμή του έβγαλε την 70άρα και δεν έχει ιδέα ούτε ο ίδιος τι του βάλανε. (το πήγε σε "μάστορα" όπως καταλαβαίνετε). Πλέον μου λέει ότι το αμάξι σα να πνίγεται και πλέον δεν ανεβάζει εύκολα μετά τα 200.
    Έχει καταλήξει ότι πρέπει να αλλάξει εξάτμιση αλλά δεν ξέρει αν πρέπει να πεταχτεί όλη ή να αλλαχτεί απο καταλύτη και πίσω πχ να την κάνει όλη 68άρα.
    Άμα το πάμε σε επώνυμο εξατμισά θα μας λύσει την απορία ή θα μας δουλέψει με τα νομίσματά του;

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009

Απλά, το εξής:
    Όταν λέμε για μας τα τουρμπάτα ότι το back pressure "μετράει" πολύ, φαντάσου πόσο σημασία έχει για τα ατμοσφαιρικά.
    πχ Λέγαν, 60άρα με τελικό καζανάκι (μόνο) αλλά σε 65άρα βάλε κ μεσαίο. (καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι εννοώ)

Επίσης τα Celica τα είχε για πλάκα, στην Ε.Ο., αλλά σε μια στροφοδιαδρομή τι γίνεται;
    Μήπως πρέπει να δουλεύει το αμάξι συνέχεια στα κόκκινα για να "τραβάει" καθωσπρέπει;

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010

Βέβαια δεν εξετάζουμε τώρα στροφιλίκι αλλά όπως και να 'χει είναι καλοστημένο με coilovers και αντιστρεπτικές μπρός πίσω πάνω κάτω.
    Δεν ξέρω πάντως για τα ατμόσφαιρα άν παίζει τόσο πολύ το backpressure.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009

Τώρα ή μπερδεύτηκες, ή απλά ήθελες πάνω στο σχόλιο μου να πεις κ για το στήσιμο.

Όπως κ να 'χει, εννοούσα ότι στο στροφιλίκι (ιδιαίτερα στο σφικτό στροφιλίκι) απαιτείτε αποδοτική λειτουργία σε όλο το φάσμα κ ειδικά απο τις χαμηλές (χωρίς "κρεμάσματα")

Παίζει, πως δε παίζει.
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από FRee-tezas Εμφάνιση Μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι σε ένα τουρμπάτο, η λάθος επιλογή διαμέτρου (προς το μεγάλο), κρεμάει χαμηλά (lagάρει) αλλά πιθανότατα η τουρμπίνα να καταφέρνει να τη γεμίζει στα ψηλά κ να "αποδίδει" (=μεγάλα νούμερα σε δυναμόμετρα)
    Εκεί ειδικά, άμα το χάσεις χάθηκες!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2010

Τι να πω. Μάλλον κατάλαβα λάθος. Τελοσπάντων σήμερα θα το σηκώσουμε να μετρήσουμε διαμέτρους κτλ οπότε θα ξέρουμε και τι παίζει.

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία