Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 46

Θέμα: TUrbo kit σε Formula 115hp.

Moderator Moderator top gun power Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006

Προκαθορισμένο Απ: TUrbo kit σε Formula 115hp.

oποτε γουσταρεις τα βαζεις
    για μενα
    βαλε σκουπα να παρεις ψηλα(με ενα ωραιο φιλτρακι μεσα bmc)
    βαλε χταποδακι 4-2-1 να παρεις παντου κυριως ψηλα(θα παρεις και ηχο)
    και μετα καταλυτη η και σωληνωσεις μαζι αν θες φασαρια και να βαλεις και ενα πιο ελευθερο μεσαιο για να κανεις ακομα μεγαλυτερη φασαρια
    ετσι αν τα κανεις αυτα θα κερδισεις σε βαθος χρονου χρηματα ,θα ευχαριστιεσαι σε καθε βελτιωση και θα σου φυγει η κ@λα να το κανεις τουρμπο
    απλα τωρα μην με ρωτησεις που θα το βαλεις το χταποδι κτλπ.....οι τιμες εδω αθηνα θα σου πω παιζουν 300με 350
    φιλικα top gun powder

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Και εγω θα ελεγα ειτε φτιαξε 1ο σταδιο το 1400αρι σου (αν και να ξερεις παλι θα δωσεις πολλα λεφτα και θα παρεις λιγα)

ειτε πουλα το και παρε ενα ΦΡ και αστο μαμα...θα ειναι σαφως πολυ καλυτερο απο οποιοδητποτε 1400αρι 1ο σταδιο.

Εσυ κρινεις.

αν αποφασισεις να βελτιωσεις το 1400αρι βαλε οπως ειπαν τα παιδια σκουπα 4-2-1 που θα παρεις ιδιαιτερα χαμηλομεσαιες, καταλυτη και τελικο + προγραμμα

απο την προσωπικη μου εμπειρια μην πληρωνεις αδικα σωληνωσεις και μεσαιο....

Ibiza Mania anakin4321 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2006

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από peter_thessaloniki Εμφάνιση Μηνύματος
    Αντε να σας ρωτήσω κάτι άλλο...
    Διαθέτω 2,500 ευρώ για να φτιάξω το ibiza. Τι να κάνω?
    ( εννοείται οτι δεν τα έχω όλα μαζί αλλα σιγά σιγά. Αλλωστε κα το turbo kit με δόσεις θα ήταν.)

Ουσιαστικά θέλω να κάνω το αμάξι μου γρήγορο! Δεν θέλω να το πουλήσω και να πάρω άλλο! Τι είναι καλύτερο να κάνω? Turbo ή πιστόνια?
    Δοσεις τετοια εποχη για βελτιωση αυτοκινητου???Φιλε πιτερ επειδη οι χειροτερες μερες ειναι μπροστα το καλυτερο θα ηταν να μην κανεις τπτ,καθως δεν υπαρχει κατι που με λιγα λεφτα θα δεις μεγαλη διαφορα...Αν ομως εχεις π.χ. μια σιγουρη δουλεια(αναρωτιεμαι ποια θα μπορουσε να ηταν αυτη σημερα...)και θες οπωσδηποτε να ξοδεψεις μεχρι 2500 που λες η πιο αποδοτικη λυση θα ηταν η εξης:
    *Ξεχνας τελειως το τουρμπο καθως στα ιδια αλογα θα εισαι και πιο αργος και πιο αναξιοπιστος απ την ατμοσφαιρα.(ασε που με 2500 σοβαρο τουρμποπροτζεκτ δν παιζει)
    *Κανεις το αμαξι σου 1.6lt με 700Ε(400 στροφαλος μπιελες αν ψαξεις κ τα βρεις και 300 ρεκτιφιε)
    *Δινεις αλλα 700 για φιλτρο-εξατμιση απο μπροστα ως πισω
    *300 για προγραμμα για να το δουλευεις ατμοσφαιρικο το αμαξι
    *πουλας τα 16ρια ζαντολαστιχα και βαζεις 15ρια με 195-50-15 λαστιχα(δν θα χρειαστεις λεφτα γι αυτο,μπορει ισα ισα να εξοικονομισεις και καποια)
    *βγαζεις ρεζερβα εργαλεια και τα πισω καθισματα(δωρεαν αλλα αξια ανεκτιμητη...)
    και ετσι με μολις 1700Ε εφτασες ατμοσφαιρικος τα 130-135 αλογα και ενα μαμα φρ...
    Επειδη ομως σου περισσευουν αλλα 800 και θες να περασεις κ το κουπρακι...
    *αγοραζεις το κιτ ΝΟΣ που δινει στις αγγελιες ο alexG21με 150 ευρω...
    *πας σε ενα καλο μαστορα και δινεις 300 ευρω περιπου για ρυθμιση και τοποθετηση με ζιγκλερ των 25 αλογων μαξ...(θα χεις ενα θεμα με τη συμπιεση και το ΝΟΣ οταν το κανεις 1.6 γι αυτο οχι παραπανω)
    και εφτασες αισιως τα 155-160 αλογα αξιοπιστα κ ωραια!!!
    με τα υπολοιπα 350 που σου περισσευουν γεμιζεις ρεζερβουαρ,ερχεσαι αθηνα,παιρνεις αυτοκολλητο ibizamania,κανουμε τις δοκιμες μας κ γυρνας!!!

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Σκούπα φοράς ήδη άρα μην την αλλάξεις με τύπου 206.Χταπόδι, καταλύτη και τελικό καλύτερα άλλαξε τα όλα μαζί για να μην πληρώνεις διπλά εργατικά, αλλά και μεμονωμένα μπαίνουν.Όσους βλέπεις με τελικό άλλο, δεν φοράνε και άλλο χταπόδι!!!
    Και αργότερα βάζεις και άλλο πρόγραμμα αν δεις ότι αυτό θα σου είναι λίγο.
    Εγώ μόνο που έβαλα σκούπα είδα διαφορά, μικρή αλλά είδα καλά από ήχο δεν το συζητώ.Ακόμα ευχαριστώ τα παιδιά που μου πρότειναν αυτήν και να μην σκάσω ένα σωρό λεφτά για την green.
    Όταν πέρασα χταπόδι 4-1, καταλύτη και τελικό είδα μεγάλη διαφορά.Πιο γρήγορα τελίκιαζα, τράβαγε καλύτερα, σε ίδια σημεία είχα μεγαλύτερες ταχύτητες και γενικά τώρα με αποσκευές πάω όπως πριν χωρίς.Άσε που με όσα fs έχω ανοίξει η τα περνάω ή πάμε μαζί και είμαι χωρίς πρόγραμμα.Μέσα στην πίστα ήταν η μέρα με την νύχτα.
    Αν θες να δεις πως πάει και ακούγεται μπορείς να δεις το δικό μου.Να δεις ακριβώς τι έχει και τι μπορεί να κάνει.

Moderator Moderator top gun power Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006

νομιζω οτι μετα αποοοολα αυτα ο πετερ καταλαβε τιπαιζει

Ibiza New User peter_thessaloniki Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011

Κατάλαβα αρκέτα πράγματα παιδιά!
    Δευτέρα πάω για χταπόδι και απο τον άλλο μήνα για καταλύτη!
    izi γιατί έβαλες χταπόδι 4-1 και όχι 4-2-1?
    Και τι σημαίνει ρε παιδιά αυτο το 4-2-1 ? Είναι σωληνώσεις??
    Να ενημερώσω οτι έχω πρόγραμμα revo ( ετσι το πήρα καθώς και με σκούπα Green) , και πήγα και έβαλα ενα ελέυθερο καζανάκι και ελεύθερο μεσαίο.

Οπότε μου μένει το χταπόδι και ο καταλύτης και είμαι κομπλέ!

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

4 κυλινδροι αρα καταληγουν σε 2 κολλεκτορ και απο 4 πρωτευοντες σωληνες φτανεις σε 2 ( το γνωστο διχαλο) οι οποιοι συνεχιζουν και ενωνονται σε ενα 3ο κολλεκτορ και απο 2 γινονται 1ας.

το 4-1 απο την αλλη εχει 4 πρωτευοντες οι οποιοι μεσω ενος κοινου κολλεκτορ γινονται ενας...

4-1 για αμαξια με συμπιεση μεγαλη και στροφαρισμα πολυ ψηλα.

4-2-1 για αυτοκινητα τα οποια ναι μεν στις ψηλες ειναι επισης δυνατα αλλα και στις χαμηλομεσαιες χρειαζονται μια ΄τονωτικη΄ενεση.

επειδη στο 1400 μου δοκιμασα 4-1 μαμα διχως προκαταλυτη, μετα 4-1 κανονικο και τελος 4-2-1 θα πω οτι 4-2-1 ειναι η καλυτερη επιλογη.

Μεταμορφωνει το αμαξι ιδιαιτερα στις χαμηλομεσαιες...

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Στο 4-2-1 οι σωλήνες που βγαίνουν ενώνονται σε δύο και μετά σε έναν.Στο 4-1 κατευθείαν από τέσσερις γίνονται ένας.
    Προτίμησα αυτό γιατί το πήρα όλο μαζί μέχρι το τελικό από φίλο(του φόρουμ μας) με λίγα χιλιόμετρα, σε άριστη κατάσταση και ξέροντας τι αποδίδει.Δυστυχώς εδώ πάνω μόνο χειροποίητα έβρισκα σε καλή τιμή και δεν ήθελα να μην ξέρω τι θα βγει.Άρα αφού σε αυτόν ήταν μια χαρά το πήρα και ότι γίνει.Πολύ καλό και δεν έχω παράπονο.
    Το revo είναι λίγο κατά την γνώμη μου.
    Αλλά και εδώ πάλι υπάρχει θέμα.Αν θες να το αλλάξεις οι τιμές είναι 300€-350€ στην Θεσσαλονίκη και με αναμφίβολο αποτέλεσμα μιας και στο περνάνε απλά χωρίς πολλά πολλά.Σέρρες βρήκα στα 350€ με ρυθμίσεις για σένα και γενικά πιο ποιοτική δουλειά πιστεύω.
    Αν ενδιαφέρεσαι σου στέλνω info και για τους δύο.

Ibiza Mania amonas999 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009

κρατας το ibiza για τις κυριλε βολτες σου και περνεις ενα gt punto με τα 2500 που λες και τελειωσε η δουλεια

Ibiza Mania schumigt Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από amonas999 Εμφάνιση Μηνύματος
    κρατας το ibiza για τις κυριλε βολτες σου και περνεις ενα gt punto με τα 2500 που λες και τελειωσε η δουλεια

Καλή η πρόταση για το punto , αλλά εγώ είμαι της γνώμης να πας σε κιτάκι garrett GT2560 με χαμηλή πίεση από τη στιγμή που δεν θα αλλάξεις μέταλλα στη μηχανή(μπιέλες,πιστόνια, έμβολα), πιστεψε με φίλε τα άλογα δεν σε φτάνουν ποτέ από τα 110 που είσαι μέχρι το λιγότερο τα 150 - 160 που θα σου βγάλει το τούρμπο κιτ θα δείς χαοτική διαφορά τα 30 - 50 άλογα δεν είναι καθόλου λίγα, απλά είμαι της γνώμης ότι τα παιδιά εδώ δεν υποστηρίζουν το τούρμπισμα ενός 1,4 μοτέρ , βάσει εμπειρίας δλδ λένε ότι αφού έχεις αυτά που έχεις γιατί να μην μαζέψεις άλλα 2 χιλιάρικα και να δώσεις το αμάξι σου για να πάρεις ένα έτοιμο σχετικά καλομεταχειρισμένο MK4 FR με τον 20VT.Τεσπα για το τουρμπο κιτ θα χρειαζόσουν

1. Καινούριο Χταπόδι
    2.Τουρμπίνα με χαμηλό σπουλάρισμα
    3.Downpipe
    4.Εξάτμιση άλλη με διαφορετική διάμετρο σωλήνας φ 63 και πάει λέγοντας
    5.Καινούρια μπεκ και ίσως και ένα εξτρά ακόμα για να ψεκάζει περισσότερη βενζίνα
    6.Πρόγραμμα συγκεκριμένα φτιαγμένο για το αμάξι σου και τα περιφερειακά που θα έχει
    7.Πιθανόν καποια σωληνάκια και κολάρα καινούρια για να αντέξουν στην πίεση
    *8. Φρένα καινούρια η μεταχειρισμένα

Τώρα σε τι πίεση θα παίζεις με μαμα σωθικά πιστεύω 0,4 - 0,5 , αλλά η διαφορά στην απόκριση του γκαζιού που θα δείς θα είναι η μέρα με την νύχτα, παλιά στο ibiza s4 έβγαζε ένα κιτάκι για τούρμπισμα ο μπουλέκος για εκείνο το μοτεράκι που έβγαινε τότε,τώρα για το δικό σου αυτό που θες είναι ένα καλό μηχανικό και να βρείς καποια πράγματα αν όχι όλα τότε τα περισσότερα μεταχειρισμένα για να γλυτώσεις αρκετά λεφτά που θα σου χρειαστούν αλλού στη συνέχεια.

Είχα βρεθεί στην θέση σου όπως και πολλά από τα παιδιά που είναι εδώ όταν είχα το ibiza το προ προηγούμενο το MK3 , και έβαλα εξάτμιση ολόσωμη από χταπόδι και πίσω, και ένα καλό φίλτρο, και να σου πώ κάτι στην αρχή αρχή είχε πλάκα και με το θόρυβο που έκανε, είχε αποκτήσει λίγη ροπή περισσότερη άρπαζε καλύτερα αλλά μέχρι εκεί ,μετά από λίγο βαρέθηκα και μετάνιωσα που δεν έδωσα τότε το 2008 2-3 χιλιάρικα να πάρω ένα τροπέτο 20VT με μοτέρ,πλεξούδα,σαζμάν,άκρα από τρακαρισμένο και πήγα και έδωσα τόσα για να το βελτιώσω ατμοσφαιρικά! Για μένα το τούρμπισμα είναι μονόδρομος όλα τα άλλα απλά είναι πολύ λίγα μπροστά του (ροικές,εκκεντροφόροι) και θα δείς ότι και αυτά να κάνεις θα σου βγούν σε κόστος όσο ένα κιτάκι για ελαφρύ τούρμπο.........Και τώρα ειδικά έτσι όπως είναι τα πράγματα οικονομικά που δεν υπάρχει μετρήτο να δείς και πόσοι μηχανικοί θα προσφερθούν να σου αναλάβουν να στο τουρμπίσουν αφού έχεις τα λεφτά μαζεμένα, απλά ψάξε και βρές έναν που να είναι καλός και να μπορείς να τον εμπιστευτείς, και με τα 2,5 χιλιάρικα που έχεις βρίσκεις αρκετά μοτέρ 20VT και σου περισσεύουν κι άλλα τόσα για τα υπόλοιπα (ανάρτησεις,φρένα,κλπ) μαζί με την μετατροπή.Χώρια ότι θα νιώθεις τελείως διαφορετικά γιατί ότι θα έχεις κάνει θα είναι στο δικό σου βελτιωμένο αμάξι και όχι σε καποιο άλλο, λίγο ψάξιμο θέλει μονο και μετά το προχωράς όπως νομίζεις εσύ.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία