Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 41

Θέμα: Semi slick για πιστα???

Ibiza Mania mitsakos mk4 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011

Προκαθορισμένο Semi slick για πιστα???

Καλησπερα παιδες, ψαχνω λαστιχα για πιστα κατι οικονομικο και καλο ,ξερω οτι συνηθως δεν συμβαδιζουν αυτα τα δυο αλλα θα ηθελα τις γνωμες σας.Λοιπον μετα απο ψαξιμο βρηκα τα regal racer που ειναι σχετικα φτηνα και απο οτι εχω διαβασει φτηνα.195/50/15 διασταση εχω.
    Και μια αλλη ερωτηση...τελικα τα toyo r1-r θεωρουνται semi slick?και αυτα σε καλες τιμες παιζουν

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Προκαθορισμένο Απ: Semi slick για πιστα???

Για πια πίστα?
    Θα τα έχεις μόνο για πίστα ή θες semi για κάθε μέρα και μία φορά στο τόσο να μπεις μέσα?
    Αν τα θες μόνο για πίστα, γνώμη μου,πάρε ότι πιο φτηνό βρεις.Φιτίλιαζε τα μπροστά και μετά παίρνε μόνο μπροστά.Τα πίσω άστα για να έχουν το βήμα.Αν το κάνεις έτσι θα δεις ότι θα βγάλεις περισσότερο καιρό.Μετά και μεταχειρισμένα να βάζεις μπροστά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν θες καινούργιο και καλό, για μπροσθιοκίνητο και μπροστόβαρο ψηφίζω maxis zr9.Θέλουν πιο πολύ χρόνο να ζεσταθούν αλλά αποδίδουν καλύτερα από R888 και έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.Δεν σαπουνιάζουν και στο τιμόνι τα θεωρώ λίγο καλύτερα από τα a048.Δεν έχουν την φθορά των R888 στα κερμπ και δεν τους αρέσει το πολύ αρνητικό camber.Για μεγάλη πίστα είναι πολύ καλά.
    Μετά έρχονται τα Υοκοhama a048 και τα R888.

Αν τα θες για κάθε μέρα και μια φορά στα 10χρόνια να μπαίνεις, μονόδρομος το καινούργιο.
    Εγώ θα προτιμούσα τα federal 595 RS-R.Από φίλους, το προτιμάνε όλοι πλέον.Στιβαρό πλαϊνό, δεν μαγουλιάζει στον δρόμο, στο βρεγμένο πατάει καλύτερα από R888, μέχρι να ζεσταθεί θέλει λίγο προσοχή αλλά μετά κολλάει κάτω.Αν δεν έχεις σκλυρίνει την ανάρτηση, λόγω ότι βεντουζάρει θα πηγαίνεις σαν βάρκα στον γυαλό και θα στην διαλύσει από την πρόσφυση.Μέσα στην πίστα δεν είναι από τα καλύτερα(μοιάζει με R888) αλλά συμβιβάζεσαι λόγο καθημερινότητας.
    Πιο φιλικό σε μερικά σημεία, αλλά που υστερεί σε άλλα , είναι το R1-R με μεγαλύτερη φθορά στην πίστα όμως.Και ναι είναι semi.
    Μετά τίμιο λαστιχάκι είναι και το Silverstone FTZ Type RR.
    Φίλος φοράει στο rx7, yokohama AD48 πολύ καλό λέει, αλλά πισωκίνητο….

Γενικά όλοι βγάζουν semi και slick το θέμα είναι τι ταιριάζει στο κάθε αμάξι και τι ζητάς σαν οδηγός.
    Για το 85άρη σου δεν αξίζει να χαλάσεις λεφτά για semi και να τα δουλεύεις πίστα-καθημερινότητα(αν θυμάμαι είσαι και φοιτητής), θα χαλάς πολλααα λεφτά.
    Πάρε δεύτερες ζάντες αν δεν έχεις ήδη και βάζε πάνω ότι φτηνό βρίσκεις.Semi θα είναι, πολιτικό θα είναι, slick θα είναι, ότι κάτσει.
    Αν θες να ασχοληθείς με την πίστα καλύτερα πάρε και ασχολήσου με τηλεμετρίες παρά τόσο με τα λάστιχα.Μεγαλύτερη βελτίωση θα έχεις.

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Ιζι εχει δοκιμασει τα a048 και τα maxis,R1R κτλπ?

εγω παντως το Ρ1Ρ απο φιλων εμπειριες δεν τα θεωρω σεμι.

Τελος συμφωνω οτι για ιμπιζα 85αρα δεν πας να βαλεις σεμι και γενικοτερα λαστιχα βεντουζες πρωτον γιατι δεν τα εχεις αναγκη θεωρω και δευτερον γιατι το αμαξι θα ψοφισει κυριολεκτικα...

Με την εμπειρια μου με το 1400 φουλ πρωτο σταδιο ενα καλο και μαλακο δρομισιο λαστιχο βγαζει πολλα γουστα..

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

AD48 όχι και ούτε το έχω δει σε κάτι παρόμοιο με Ibiza, σε πισωκίνητο μόνο.
    Τα ZR9 τα δοκίμασα το καλοκαίρι σε 15άρα στο δικό μου, τα ήξερα από 106, 106 maxi και S2000.
    Τα A048 τα δοκίμασα πριν λίγες μέρες στις 17άρες και μάλλον θα τα κρατήσω γιατί τα 15άρια θα μου πέσουν λίγα.
    Τα Silverstone τα έχω δει σε φίλους όπως τα 595 RS και τα R1-R.Τα 595 RS τα οδήγησα στον δρόμο.
    Τα r888 είναι γνωστά τι κάνουν.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011

καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις..Πιστα πηγαινω συχνα στον καρτοδρομο με φιλους(το 85αρη δεν ειναι για παραπανω) και καμια φορα μπορει να παμε μεγαρα.Δευτερες ζαντες εχω οποτε απο αυτο το θεμα ειναι κομπλε.Φιλε ιζι μαλλον θα κανω αυτο που προτεινεις με τα μεταχειρισμενα...απλα εχω βρει αυτα τα regal racer,θυγατρικη της dunlop,και τα εχω βρει σχεδον οσο εχουν πολιτικα λαστιχα καινουργια...210ε...αυτα αξιζουν τα εχεις δει πουθενα?

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

κατσε γιατι λες για ad08 και οχι ad48 που δεν υπαρχουν + α048.
    Τι να σου κανω που φοβαμαι το σασμαν μου. Καποια στιγμη ισως δοκιμασω τα ad08 αλλα το κοστος ειναι μεγαλο και δεν ξερω αν αξιζει για καθημερινο λαστιχο.

Τα Αd48 παντως πρεπει να ειναι αλλου...γιαυτο σε ρωταω αν τα εχεις δοκιμασει...

Τa racer ταχω δει σε 106 ραλλι 1.3.

Δεν νομιζω οτι ειναι εντυπωσιακα σε δρομο. Με τοσο χαμηλο κοστος ομως μπορεις να τα δοκιμασεις..δ.εν χανεις τιποτα. Αν και στις μικρες διαστασεις συνηθως ειναι φθηνα ολα

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

@mitsako εγώ δεν τα έχω δει, ούτε ακούσει.Πάρε ότι πιο φθηνό βρίσκεις είτε καινούργιο είτε μτχ.Απλά εγώ πίσω θα έβαζα καινούργια και μαλακή γόμα για να έχω γρήγορο ζέσταμα μιας και το πίσω δεν εμπλέκεται πολύ και δυσκολεύεται να ζεσταθεί, αν θέλουμε να το πάω λίγο παραπέρα.

@brwmogaze λέω για αυτά γιατί αυτά έχω δει και δοκιμάσει!!!!Δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω ότι θέλω αλλά ότι μου δίνουν!!!!!
    Στα RX7 με 450hp και 600hp αντίστοιχα, τα Αd48 κάθονται πολύ καλά, αλλά η μέρα με την νύχτα και σαν δύναμη και σαν καρότσα.

Ibiza Mania billakos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2007

Tα Regal Racer τα πήρα από Γερμανία και σύντομα θα πάω Σέρρες να τα τεστάρω..Θα τα δουλέψω και για λίγο στο δρόμο και θα σας πω εντυπώσεις σύντομα.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011

ωραιος!!!!περιμενουμε

Ibiza Mania jack Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011

billako καλοφορετα αντε καλα βεντουζαρισματα φηλε για πες μας κ τιμουλα σε τετραδα

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία