Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 21 μέχρι 25 από 25

Θέμα: Αντικατάσταση αμορτισέρ σε top gun

Ibiza Mania J.SILVER Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008

Προκαθορισμένο Απ: Αντικατάσταση αμορτισέρ σε top gun

Τα αμορτισέρ τελικώς τοποθετήθηκαν. Kayaba ultra sr (κοινώς τα χρυσά). Οι μόνες εντυπώσεις είναι της διαδρομής της επιστροφής από το συνεργείο στο σπίτι περιπου 3-4 χιλιόμετρα. Παιδιά σχεδόν καθόλου κοπάνημα, πολύ γλυκιά απορόφηση κραδασμών σε λακουβάκια και σκαμπανεβάσματα. Μου δημιουργήθηκε πραγματικά πολύ μεγάλη απορία γιατί και μέσα από σχόλια στο ίντερνετ και γενικότερα από απόψεις φίλων όλοι έλεγαν ότι τα ultra sr είναι πολύ σκληρά και κοπανάνε. Καμία σχέση απολύτως και καμία σύγκριση απολύτως σε κοπάνημα με τα παλιά μου sachs performance. Τα sachs performance στα νιάτα τους πραγματικά με φόβιζαν να κυκλοφορήσω σε δρόμους που δεν ήξερα και δεν συγχωρούσαν ο πέρασμα από λακούβα ή οποιοδήποτε σκαμπανέβασμα. Παρόλα αυτά τα sachs κορυφαίο αμορτισέρ σε κράτημα και απόδοσης στο δρόμο. Πραγματικά απορώ πως το kayaba μου φάνηκε τόσο πιο μαλακότερο συγκριτικάμε τις απόψεις γενικότερα της πλειοψηφίας, μέχρι και το πεζοδρομιάκι που ανέβηκα φτάνοντας στο σπίτι μου να παρκάρω το αμάξι δε κοπάνησε καθόλου, με τα sachs παλιά σαυτό το σημείο πανικός αν δε το πήγαινα σιιιγάαα σιγααα!!!!! Τι λέτε και σεις ???

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Θα σου πω πως το βλέπω εγώ με βάση όσα έχω δει.
    Αν εξαιρέσεις τις μάρκες που με 200€ σου πουλάνε ελπίδες ότι το κάνεις φερράρι το αμάξι σου, όλες οι άλλες βγάζουν μια χαρά αναρτήσεις.Από ένα σημείο και μετά παίζει ρόλο η κατάσταση του αυτοκινήτου, τα γούστα και η χρήση.Είναι παράγοντες που μπορούν να ανεβάσουν μια ανάρτηση ή να την χαντακώσουν στα μάτια σου.

Για τα σακς...θεωρώ ότι άλλη ανάρτηση δεν έχει τόσο κοπάνημα, μου το έχει πει τόσο φίλος μηχανικός σε σέατ που όσο νάναι έχει δει αρκετά ίμπιζα αλλά και φίλος που ασχολείται με αμορτισέρ και έχει εμπειρία σε αγώνες.Αλλά μου είπαν σπορ αμάξι με 45άρι προφίλ, 16άρα ζάντα και όχι κοπάνημα δεν γίνεται και απλά επιβεβαίωσαν αυτό που πίστευα και εγώ.
    Το ότι μια άλλη ανάρτηση τώρα δεν σου φέρει κοπάνημα αυτό είναι θετικό ως προς την άνεση σου αλλά μπορεί να μην σου βγάλει τα χλμ που σου έβγαλε η άλλη.
    Καταλαβαίνεις πως το λέω, δεν θέλω να βγάλω άχρηστα τα σακς επειδή έχουν κοπάνημα.

Για τα κόνι που λες, είναι το ίδιο με τα παραπάνω, είναι κορυφαία ανάρτηση για τα λεφτά της, αλλά το πόσο αντέχει είναι άλλο καπέλο.Για αυτό και όταν βάζουμε κάποια βελτιωτικά προϊόντα η διάρκεια πάει πολλές φορές περίπατο.Από την άλλη όταν κάτι προσφέρει το κάτι παραπάνω θέλει και την ανάλογη χρήση.Αν κάποιος καβαλάει πεζοδρόμια, το κάνει αγροτικό και τα σχετικά δεν θα αντέξει καμία ανάρτηση βελτίωσης μιας και για να σου προσφέρει το κάτι παραπάνω δεν κάνει πίσω σε άχαρη οδήγηση.
    Τραβηγμένο παράδειγμα η φόρμουλες.Κάποτε είχαν όλοι απορία πως ένα τέτοιο όχημα έχει τόσο καλό σύστημα ανάρτησης που αντέχει τόσες πολλές φορτήσεις ''πάνω-κάτω'' αλλά αν την χτυπήσεις ''μπροστά-πίσω'' καταρρέει, ε απλή μηχανική είναι.

Για να κλείσω, θεωρώ ότι με 390€ τελική τιμή μια χαρά αμορτισέρ έβαλες και το μόνο που μένει είναι να σου βγάλουν τα χλμ που θες.Εγώ αν ήθελα διάρκεια και άνεση θα επέλεγα μια οικονομική λύση και μετά θα έπαιζα με ζαντολάστιχα-ελατήρια.Αν ήθελα σπορ οδήγηση, κόνι και πάλι κόνι(γιατί δεν έχω για παραπάνω) και αν έχει διάρκεια καλοδεχούμενη και αυτή!
    Ο σωστός οδηγός αγοράζει ότι του ταιριάζει και όχι ότι καλύτερο κυκλοφορεί...Καλοφόρετη!!!!
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008

Σ'ευχαριστώ izi να σαι καλά!! Τώρα να σου πώ ότι έβαλα την καλή την ανάρτηση ή την ανάρτηση που μου ταιριάζει ψέματα θα σου πω, πρώτον γιατί στη συγκεκριμένη έρευνα αγοράς μετά από κάποιο σημείο έχασα τη μπάλα-μπερδεύτηκα με την ποικιλία απόψεων και δεύτερον επίσης στη συγκεκριμένη έρευνα αγοράς ένιωσα κάποια στιγμή ο ''παράξενος'' αγοραστής απτην άποψη του ότι ήθελα μία ανάρτηση α)να μην κοπανάει β)να είναι επώνυμη γ)να έχω πολύ καλά κρατήματα δ)και όλα αυτά να τα έχω με κανά 300άρι ευρώ. Συνειδητοποίησα απευθείας ότι αυτό είναι και αρκετά εως πολύ δύσκολο να γίνει. Από κεί και πέρα να πώ την αλήθεια ούτε εμπειρία έχω στον χώρο των αναρτήσεων δηλαδή να έχω δοκιμάσει πολλές αναρτήσεις και απο την άλλη προσπάθησα μέσα από τον χώρο του ibizamania και του ιντερνετ γενικότερα, μέσα από γνώμες φίλων, μέσα από απόψεις τεχνικών που τοποθετούν αμορτισέρ να σχηματίσω μία σφαιρική άποψη έτσι ώστε να καταλήξω σε μία ικανοποιητική επιλογή αναλόγων βέβαια και των χρημάτων που διέθετα!! Τώρα λοιπόν περιμένω και την Κυριακή μήπως καταφέρω να κάνω ταξιδάκι Λαμία στους δικούς μου έτσι ώστε να αποκτήσω και μία πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα αμορτισέρ που έβαλα. Και κάτι τελευταίο που θέλω να ρωτήσω , μετά την επιλογή της ανάρτησης 1-2 φίλοι-γνωστοί μου εξέφρασαν την εξής απορία όταν ακουσαν την λέξη kayaba.........ΜΑ KAYABA σε ibiza??? Αυτό μου έχει κινήσει την περιέργεια ομολογώ και το άκουσα και απτον φίλο vazelos εδώ στο φόρουμ. Υπάρχει κάποια κοινή γνώμη του ότι δεν βάζουμε ιαπωνικά αμορτισέρ σε γερμανικά αυτοκίνητα και το αντίθετο, υπάρχουν ειδικοί-τεχνικοί που έχουν δοκιμάσει γιαπωνέζικα αμορτισέρ σε ευρωπαϊκά αυτοκίνητα και τα έκριναν σκέτη αποτυχία?? Ή απλά όλα είναι μια θεωρία του αέρα του στυλ είμαι γερμανόφιλος βάζω λάστιχα ή αμορτισέρ μόνο από Γερμανία η Ευρώπη και το αντίθετο?? Τι ακριβώς ισχύει??

Ibiza Mania Manolo Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016

Τελικά για πες μας εντυπώσεις μετά από αρκετά χιλιόμετρα...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2008

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Manolo Εμφάνιση Μηνύματος
    Τελικά για πες μας εντυπώσεις μετά από αρκετά χιλιόμετρα...
    Μετά απο 30.000 χλμ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω μείνει σε μεγάλο βαθμό ικανοποιημένος με τα εν λόγω αμορτισέρ. Καμία σχέση με το ελεινό εκείνο κοπάνημα των παλιών sachs performance και δίχως βέβαια να στερούμαι σπόρ οδήγηση πλέον με την kayaba. Έχει χρειαστεί αρκετές φορές λόγω δουλειάς να κινηθώ σβέλτα στην διαδρομή ΛΑΜΙΑ-ΔΟΜΟΚΟΣ (για όσους γνωρίζουν) και το αμορτισέρ πραγματικά αποδεινύεται αξιόλογο για τα λεφτά του,σε συδυασμό βέβαια με καλό λάστιχο. Αξιοπρεπέστατο στο ταξίδι με εμφανώς λιγότερα κοπανήματα συγκριτικά με τα sachs και αποδοτικότατο σε κρατημα στο δρόμο.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία