Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 14

Θέμα: Πρόβλημα σε SEAT IBIZA CUPRA 2010 σε μηχανή και κιβώτιο

Ibiza New User Vasilis Pap Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012

Angry Πρόβλημα σε SEAT IBIZA CUPRA 2010 σε μηχανή και κιβώτιο

Καλησπέρα σας παιδιά,

γράφω αυτό το θέμα έτσι ώστε να ενημερωθείτε αλλά και να με βοηθήσετε σε περίπτωση που έχετε κάποια εμπειρία πάνω σε αυτό...
    Για να μην σας κουράσω σας αναφέρω περιληπτικά:
    Αγορά αμαξιού 9/2010 με 2+3 χρόνια εγγύησης (τα 2 καλύπτονται από εργοστασιακή, τα 3 καλύπτονται από ασφαλιστική)
    Μέσα στην εργοστασιακή μου εμφάνισε πρόβλημα σε: ψυγείο, πλευρικό αερόσακο οδηγού και έγιναν αντικατάσταση με καινούργια
    Μέσα στην ασφαλιστική εγγύηση μου εμφάνισε πρόβλημα στον: 1ο κύλινδρο, εγκέφαλο του κιβωτίου
    Για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα του κυλίνδρου μου έκαναν ρεκτιφιέ (το αμάξι έχει κάνει 55.000 χλμ) λέγοντας ότι έτσι λέει η βιβλιογραφία.
    Το αμάξι το κράτησαν για ένα μήνα χωρίς να μου δώσουν όχημα αντικατάστασης ενώ σας πληροφορώ ότι είναι υποχρεωμένοι!!! Με ανάγκασαν να νοικιάσω αμάξι με δικό μου κόστος 430 €..Πέντε μέρες αφού είχα πάρει το αμάξι από το συνεργείο μου εμφάνισε πρόβλημα στον εγκέφαλο του κιβωτίου ενώ ήμουν εν κινήσει σε λεωφόρο. Για ένα μήνα και 5 μέρες δεν ήξερα πότε θα έρθει το ανταλλακτικό.

Έστειλα e-mail σε Seat International αλλά και σε Seat Τεχνοκάρ καθώς θεωρώ το αμάξι ελλατωματικό και ζήτησα μέχρι και αντικατάσταση αυτοκινήτου καθώς δεν είναι ικανό να μου παρέχει ασφάλεια. Δεν συγκινήθηκαν ιδιαίτερα. Εννοείται ότι ζητώ τα χρήματα της ενοικίασης.

Έχω ζητήσει να μου δώσουν την βιβλιογραφία. Αυτοί μου έχουν κάνει πρόταση για επέκταση εργοστασιακής εγγύησης 3 χρόνια στο κινητήρα και στο κιβώτιο.
    Φυσικά αρνήθηκα. Θα θελα να δώ τη γνώμη και τη γνώση την δικιά σας....

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Προκαθορισμένο

Καλησπέρα.Καλώς όρισες (είμαι από το κινητό και δεν μπορώ να δω αν σε έχω καλωσορίσει ξανά....).Anyway....

Όσον αφορά το αμάξι που έπρεπε να σου παρέχουν έπρεπε να το απαιτήσεις.Δεν το κάνουν πας αλλού.Αν δεν έχει άλλη σέατ ζητάς προϊστάμενο κτλ.Κακώς που το άφησες να τους περάσει.

Στο θέμα βλάβης δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να σου απαντήσει για το αν είναι έτσι.Αν είχε πρόβλημα σε αυτά που λες, για αυτό είναι η εγγύηση και τα μαστόρια(τρομάρα τους) για να στο φτιάξουν.Δηλαδή δεν είναι κλασσικές βλάβες ή συμπτώματα βλαβών να σου πούμε τι μπορεί να είναι.

Και κάτι άλλο, αφού έχεις εγγύηση επιπλέον γιατί να κάνεις την δικιά τους?Και εκτός αυτού τα τσακάλια δεν ξέρουν ότι όλα τα ανταλλακτικά έχουν δικιά τους εγγύηση????Γιατί π.χ. να κάνω εγγύηση ενός έτους για το φανάρι που άλλαξα, αφού από μόνο του έχει???Μου το είχε πει πριν 4-5 χρόνια αρχιμηχανικός της σέατ, δεν νομίζω να λέει ψέμματα....

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012

Προκαθορισμένο Απ: Πρόβλημα σε SEAT IBIZA CUPRA 2010 σε μηχανή και κιβώτιο

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από izi Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα.Καλώς όρισες (είμαι από το κινητό και δεν μπορώ να δω αν σε έχω καλωσορίσει ξανά....).Anyway....

Όσον αφορά το αμάξι που έπρεπε να σου παρέχουν έπρεπε να το απαιτήσεις.Δεν το κάνουν πας αλλού.Αν δεν έχει άλλη σέατ ζητάς προϊστάμενο κτλ.Κακώς που το άφησες να τους περάσει.

Στο θέμα βλάβης δεν νομίζω κάποιος να μπορεί να σου απαντήσει για το αν είναι έτσι.Αν είχε πρόβλημα σε αυτά που λες, για αυτό είναι η εγγύηση και τα μαστόρια(τρομάρα τους) για να στο φτιάξουν.Δηλαδή δεν είναι κλασσικές βλάβες ή συμπτώματα βλαβών να σου πούμε τι μπορεί να είναι.

Και κάτι άλλο, αφού έχεις εγγύηση επιπλέον γιατί να κάνεις την δικιά τους?Και εκτός αυτού τα τσακάλια δεν ξέρουν ότι όλα τα ανταλλακτικά έχουν δικιά τους εγγύηση????Γιατί π.χ. να κάνω εγγύηση ενός έτους για το φανάρι που άλλαξα, αφού από μόνο του έχει???Μου το είχε πει πριν 4-5 χρόνια αρχιμηχανικός της σέατ, δεν νομίζω να λέει ψέμματα....
    Το πήγα με οδική...Έδωσα 80 € οπότε για να το πάρω και να το πάω αλλού έπρεπε να δώσω και άλλα χρήματα...μου έλεγαν "θα σου δώσουμε κτλ." οπότε τους το άφησα...Είναι πολύ μπερδεμένα τα πράγματα... Απ ότι κατάλαβα αλλίως τα αντιμετωπίζει τα προβλήματα η SEAT και αλλίως η ασφάλεια...εντομεταξύ στο υποτιθέμενο συμβόλαιο δεν αναφέρει τίποτα για το αν γίνεται επισκευή ή αντικατάσταση, ούτε αναφέρει " Οι εργασίες γίνονται βάσει βιβλιογραφίας"... Όλα τα ανταλλακτικά καλύπτονται με 2 χρόνια εγγύηση... Γι αυτό αυτοί μου είπαν 3 χρόνια... εγώ αρνήθηκα και μου είπαν "Θα ήσασταν ικανοποιημένοι για 4-5 χρόνια?" και τους είπα "Θα το σκεφτώ γιατί εγώ θεωρώ το αμάξι ελλατωματικό κτλ."
    Θα το τραβήξω όσο μπορώ το θέμα...
    Σκοπεύω να αναφέρω σε ΙΝΚΑ, ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ, FORUM το πρόβλημα, τις ασάφειες του συμβολαίου και της εγγύησης...Δυστηχώς ήμαστε σε Ελλάδα και δεν θα βγεί ποτέ άκρη...

Ibiza Mania Chris_Fr Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2006

Λοιπον αν δεν σου κανουν αντικατασταση το αμαξιου σου μπορεις ευκολα να πας με ενα δικηγορο εκει να τους εκβιασει γτ μονο ετσι καταλαβαινουν και αν δεν βαλουν μυαλο τραβα και μια μηνυση και θα σου πω εγω πως θα ισιωσουν!!

Φερτε μου OPC να ΦΑΩ πρωινοοοοο!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012

Έχω αναφέρει ότι θα πάω σε δικηγόρο....δεν έχω εμπιστοσύνη ούτε στη δικαιοσύνη...χρόνο και χρήμα θα χάσω...

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Τετοιες εταιριες εχουν τους δικους τους δικηγορους και δεν ειναι εξτρα κοστος γι ααυτους αυτα τα θεματα...

Δεν νομιζω δηλαδη να ιδρωσουν καν...

Εγω σε αλλο θελω να σταθω. Εκαναν ρεκτιφιε μονο σε εναν κυλινδρο? Με τι διαμετρο εμβολα μετα?

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012

Αν δεν κάνω λάθος ναι μόνο στο 1ο κύλινδρο...Τώρα περί διαμέτρου δεν έχω ιδεά!!Η απόδοση του αμαξιού ξέρουμε αν αλλάζει? Αυτοί μου λένε πως δεν αλλάζει...Σκέφτομαι να του κάνω δυναμομέτρηση όταν το πάρω....Και αν υπάρχουν αλλαγές τότε να απαιτήσω κινητήρα....Πιστεύω πως το μόνο που μπορεί να τους κάνει κακό είναι η αρνητική διαφήμιση....είναι που είναι ασταθή τα πράγματα και δεν έχουν πωλήσεις...Αν παίζει ρόλο μπορώ να ρωτήσω σχετικά με τη διάμετρο των εμβόλων...!!!Ξέρετε που μπορώ να κάνω δυναμομέτρηση???

Ibiza Mania πανος ibiza Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012

τι ρεκτιφιε σου εκαναν?και στον ενα κυλινδρο τι ειναι ρε παιδια να κανουν ρεκτιφιε παπι στρογγυλοφαναρο?καινουριο αυτοκινητο πηρες φιλε αν ειναι για ρεκτιφιε θα επαιρνες fiat 127.να ζητησεις καινουριο μοτερ και σασμαν.ενας φιλος μου πηρε λεον καινουριο και του ξεκολησε το πισω αμορτισερ πανω στον θολο που πιανει στο σασι και τοτ ελεγαν να το κολησουν.τελικα με φοβερες και δικηγορους του αλλαξαν αυτοκινητο

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2012

Τι να σου πω ρε φίλε απορώ και εγώ....Μάλλον αύριο πρέπει να επισκεφθώ το δικηγόρο μου....Αλλά φοβάμαι πως μόνο να χάσω έχω....

Ibiza Mania πανος ibiza Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vasilis Pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Τι να σου πω ρε φίλε απορώ και εγώ....Μάλλον αύριο πρέπει να επισκεφθώ το δικηγόρο μου....Αλλά φοβάμαι πως μόνο να χάσω έχω....
    και τι να κανεις δηλαδη?εχεις πληρωσει τοσα λεφτα αυτοκινητο,συμβουλεψου εναν δικηγορο και βλεπεις.εγω στη θεση σου θα εβγαζα τα λαδια θα κολαγα το μοτερ και θα εβαζα μισο λιτρο μεσα.εξπρες,στη σεατ παιδια κατι επαθε....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία