Wordpress Theme - CSSigniter

Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8

Θέμα: αλλαγή κινητήρα σε ibiza MK1 (021a)

Ibiza New User haris_216 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2009

Προκαθορισμένο αλλαγή κινητήρα σε ibiza MK1 (021a)

καλησπέρα σε όλους
    ελπίζω να υπάρχει μια θέση και για το θέμα μου αν και τα περσσότερα βλέπω ότι αφορούν από ΜΚ2 και πάνω.
    αν το έχω βάλει σε λάθος σημείο και πρέπει να μεταφερθεί, ας το κάνει κάποιος που ξέρει.
    λοιπόν, όπως είχα πει και όταν πρωτοείχα συστηθεί, έχω ένα ibiza ΜΚ1 του 1986. πρόκειται για το junior, δηλαδή αυτό με τον fiat κινητήρα των 903κε.
    μέχρι τώρα έχει κάνει 320.000χλμ και με έχει βγάλε παλικάρι σε ελλάδα κι εξωτερικό, σχεδόν πάντα με αρκετά φορτία και ελάχιστες φορές άδειο.
    τελευταία διάφοροι λόγοι με κάνουν να "φλερτάρω" με την περίπτωση αλλαγής κινητήρα.
    οι λόγοι είναι "πτώση" του κινητήρα, διαρροή λαδιού, αλλά και η τιμή και κυρίως η σπανιότητα της super βενζίνης.
    την προφανή λύση, δηλαδή να πάω σε κάποιο κινητήρα από τα μεγαλύτερα αδεφάκια του πχ system porsche την απορρίπτω γιατί και αυτοί ο κινητήρες είναι αρκετά παλιοί.
    θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει προς τα που να δω. δηλαδή να κοιτάξω κάτι σε seat; και τί; ή σε κάτι άλλο (fiat ή δεν ξέρω εγώ τι);
    αυτό που θα ήθελα είναι κάποιος κινητήρας αμόλυβδης βέβαια, ο οποίος να μπορεί να μπει χωρίς ιδαίτερες παρεμβάσεις (κάποιες ναι αλλά να μην ξαναφτάχνουμε το αυτοκίνητο από την αρχή), κατά προτίμηση αξιόπιστος και ευκολοσυντήρητος όπως ο υπάρχων αλλά να "συγκινεί" το δεξί πόδι παραπάνω από τα τωρινά 40hp.
    και βέβαια, με δεδομένο ότι η αξία του αυτοκινήτου (η πραγματική εννοώ γιατί η συνασθηματική είναι άλλη ιστορία) είναι γύρω στα -200 ευρώ (γιατί κάπου τόσα πρέπει να πληρώσω κάποιον για να το πάρει, αν ήθελα να το διώξω) θα ήθελα μια λύση που να μην είναι σα να αγοράζω σύγχρονο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο!
    κάθε ιδέα ή πρόταση θα βοηθήσει πολύ
    καλό βράδυ

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Προκαθορισμένο Απ: αλλαγή κινητήρα σε ibiza MK1 (021a)

Θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν αξίζει.
    Αν είναι αμάξι που κάνεις την δουλειά σου άστο στην άκρη και πάρε με τα ίδια λεφτά ένα μικρούλι.Όχι πως αυτό θα είναι τελείως απροβλημάτιστο αλλά δεν θα χάσεις τόσες μέρες για την αλλαγή κτλ.

Και γιατί στο λέω, δεν ξέρω αν κάποιος πραγματικά θα ενδιαφερθεί για το πρόβλημα σου(εννοώ μηχανικός), ο κανόνας λέει ότι αν δεν έχεις γνωστό που να το κατέχει, αυτός που θα βρεις ή θα κάνει προχειροδουλειά και θα αγανακτίσεις από ένα αυτοκίνητο που όπως λες σου ξεπλήρωσε και την τελευταία δραχμή του(γιατί μάλλον με δραχμές το πήρες!!!) ή θα σου πάρει από κόστος όσο κάνει ένα νέο...

Από μηχανικής πλευράς...φυσικά θες αμόλυβδη αλλά έλα ντε τι?!!?!?!? Πριν σκεφτείς τις παρεμβάσεις είναι το θέμα τι χωράει...
    Να πας σε καμιά fiat 1100-1200 κυβικά?Θέλεις ξύλωμα όλο το μηχανοστάσιο και άντε να βρουν θέση τα πάντα και μετά άντε να δουλέψουν και τα ηλεκτρολογικά.
    Γιατί δεν θα πάρεις μόνο την μηχανή αλλά τα πάντα.Θα κάτσει νομίζεις ηλεκτρολόγος να ασχοληθεί με αυτό σε ibiza του '86?

Αν ήθελες να κρατήσεις το αμαξάκι για συναισθηματικούς λόγους βάλε τον porsche system, ναι παλιός, ναι είναι πάλι super αλλά ο 1.2 είναι αρκετά αξιόπιστος(στα μάτια μου) ακόμα και τώρα.

Πραγματικά δύσκολο αυτό που θες...ή μάλλον δύσκολη εποχή για αυτό που θες...
    izi for you.......

Ibiza Mania RpMz Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010

Έβγαινε και σε 1.5 θυμάμαι και ήταν αρκετά καλό! Οπότε με λίγο ψάξιμο μπας και βρείς κάτι τέτοιο..
    VW Golf mk2 1.3 catalyst (R.I.P)
    VW Golf mk2 1.8 16V (R.I.P)
    Seat Ibiza FR 20VT prefacelift

Ημ. Εγγραφής
    May 2009

φίλε izi σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση.
    έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες, πολλά εκ των οποίων τα έχω σκεφτεί ήδη.
    δυστυχώς όταν μιλάμε για τις "αγάπες" της ζωής μας (είτε αναφερόμαστε στο έτερον μας ήμισυ είτε στο αγαπημένο μας...μπλουζάκι) η λογική κάνει στην άκρη και επικρατεί το συναίσθημα.
    σίγουρα δεν αξίζει να ρίξω χρήματα επάνω του. αλλά από την άλλη (και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα ή να μειώσω τις επιλογές του) πες μου πραγματικά σε ποιο αυτοκίνητο δικαιολογείται με την λογική (και το κομπιουτεράκι) κάποια παρέμβαση, ειδικά από αυτές του τύπου "αλλαγή προγράμματος με Χ κόστος για να κερδίσω 5hp" ή "αλλαγή στα ζαντολάστιχα με Ψ κόστος με κέρδος 10χαω τελική";
    τα χρήματα που βάζουμε πολλές φορές (ίσως και όλες) αξίζουν μόνο για την ικανοποίηση που μας δίνουν και όχι για το πραγματικό αποτέλεσμα.
    τη λύση του system porsche (ή του 1500άρη που πρότεινε ο φίλος RpMz) την απορρίπτω λόγω παλαιότητας.
    το ερώτημα συνεπώς παραμένει. με δεδομένο τον αρκετά μεγάλο χώρο κινητήρα που έχει, αλλά και του γεγονότος ότι "φοράει" κινητήρα που έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά και σε άλλα αυτοκίνητα πχ panda, uno, yugo, κλπ (βέβαια της οικογένειας fiat ήταν αυτά) θα ήθελα κάποια πρόταση (αν γνωρίζει κάποιος φυσικά) που να πλησιάζει στη δεκαετία του 2000. ίσως όχι στα τέλη της αλλά τουλάχιστον στις αρχές της.

Ibiza Mania rtytop Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011

Το παντα ειναι το πιο αξιοπιστο απο αυτα που ανεφερεις και τετρακινητο αλλα δυσκολα 8α το βρεις γιατι αυτοι που τα χουν δυσκολα τα πουλανε!!

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Συμφωνώ μαζί σου για αυτό και στο τέλος σου έγραψα ότι η εποχή δεν είναι για τέτοιες επιλογές...
    Πριν χρόνια αν μου έλεγε κάποιος έχω revo να βάλω άλλο πρόγραμμα?Θα του έλεγα όρμα και μην κοιτάς τα λεφτά, τώρα όμως απαντάω κάτσε με το revo και δεν αξίζει για λίγο γκάζι παραπάνω τόσα λεφτά.Καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου...
    Και άλλο να αποτύχεις σε πρόγραμμα ή ζαντολάστιχα ή ήχο και άλλο να μην πετύχει η αλλαγή μηχανής, είναι κρίμα να χαλάσεις πολλά χρήματα και να μην έχεις μετά αμάξι.

Όσον αφορά την αλλαγή, παραπάνω δεν μπορώ να σε βοηθήσω, μακάρι να έχει κάποια ιδέα κάποιος άλλος.
    Αυτά από μένα, καλό ψάξιμο και μακάρι να είσαι στο τέλος ευχαριστημένος!!!!
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    May 2009

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από rtytop Εμφάνιση Μηνύματος
    Το παντα ειναι το πιο αξιοπιστο απο αυτα που ανεφερεις και τετρακινητο αλλα δυσκολα 8α το βρεις γιατι αυτοι που τα χουν δυσκολα τα πουλανε!!
    το ανέφερα όχι σαν δήλωση ότι "αυτό ψάχνω" αλλά ότι είναι ένα αυτοκίνητο που είχε χρησιμοποιήσει ίδιο μοτέρ σε κάποια έκδοση.

Ημ. Εγγραφής
    May 2009

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από izi Εμφάνιση Μηνύματος
    ....................Αυτά από μένα, καλό ψάξιμο και μακάρι να είσαι στο τέλος ευχαριστημένος!!!!
    εννοείται πως συμφωνώ μαζί σου στην κεντρική ιδέα όσω είπες.
    ψάχνουμε λοιπόν

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία