Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 20

Θέμα: ΦΤΗΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

Ibiza Mania lefas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012

Προκαθορισμένο ΦΤΗΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

Παίδες καλησπέρα και πάλι,
    έχω να κάνω άλλη μια ερώτηση αφού πάλι μου έτυχε μακκακια.

Λοιπόν χτύπησε η γυναίκα ( υλικές ζημιές, ευτυχώς) με ασφαλισμένο σε μια απο αυτές τις ψιλοάγνωστες εταιρείες που ξεφυτρώνουν συχνά πυκνα και θέλω να ρωτησω το εξής.
    Επειδή οδηγούσε το άλλο αμάξι ,άλλο άτομο από αυτό γιατο οποίο έχει εκδοθεί η ασφάλεια του αυτοκινήτου,υπάρχει περίπτωσει να μην καλύπτεται αυτός ο οδηγός?
    Το λέω , μήπως και επειδή ο άλλος ήταν νέος οδηγός, ο πατέρας του το είχε ασφαλίσει στον εαυτό του.Δηλαδή , στην προσπάθειά του να πάρει χαμηλότερα ασφάλιστρα ,μήπως τελικά ο νέος οδηγός δεν είναι στην ουσία ασφαλισμένος?
    Δηλαδή , μήπως η ίδια η ασφαλιστική τον '' ακυρώσει'' όταν μαθευτεί?

Δεν ξέρω αν με καταλάβατε , τα λέω και λίγο περίεργα, αλλά χρειάζομαι βοήθεια γιατί βλέπω να φτάνουμε στα δικαστήρια.
    Ευχαριστώ παιδια γιατο χρόνο σας.

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Προκαθορισμένο Απ: ΦΤΗΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ

Αστυνομία κάλεσες?Αν ναι και έχει καταγραφεί το συμβάν δεν έχεις πρόβλημα.
    Στην καλύτερη περίπτωση τελειώνεις χωρίς απώλειες(καλά αυτό είναι σχετικό, πάντα σημειωμένος είσαι από ένα τρακάρισμα...), στην χειρότερη περίπτωση πας δικαστικά και παίρνεις τα λεφτά σου από το επικουρικό(αν δεν εμφανιστεί) σε κάνα χρόνο ή από τον ίδιο σε καμιά 3-5 χρόνια(μαζί με τις αναβολές).

Να ξέρεις πάντως πως τον άλλον δεν τον καίει που είναι ασφαλισμένο, αλλά σε ποιο όνομα είναι το αμάξι.Άρα θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα μιας και μπορεί να μπλέξει πολύ εύκολα.
    izi for you.......

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Οι νεοι οδηγοι χρειαζονται προσαυξηση αποσο γνωριζω για να καλυφθουν τα πρωτα 3 χρονια νομιζω.

Αν δεν καλυπτει η ασφαλιστικη τον οδηγο, θα πρεπει να δηλωσει ότι ο πατερας οδηγουσε προφανως.

Ibiza Mania lefas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012

Eυχαριστώ άλλημια φορά για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Όντως ήρθε και η αστυνομία και κατέγραψε το όνομα του νέου οδηγού και όντως η ασφάλεια είναι στο όνομα του πατέρα.
    Να δούμε.... μακάρι να έχετε δίκιο και να ξεμπερδεύουμε μια ώρα αρχίτερα.

Υπάρχει κάτι ακόμα που με προτείνετε να προσέξω?

Ibiza Mania mavras Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2004

Εφοσον τιθεται θεμα φιλικου διακανονισμου, τοτε εσυ θα εξοφληθεις απο την δικη σου ασφαλιστικη και ο αλλος θα τα βρει με την δικη στην περιπτωση που δεν τον καλυπτει για καποιο λογο. Πιθανα δλδ θα μπει στην διαδικασια επανεισπραξης απο την δικη του εταιρια

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από lefas Εμφάνιση Μηνύματος
    Eυχαριστώ άλλημια φορά για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

Όντως ήρθε και η αστυνομία και κατέγραψε το όνομα του νέου οδηγού και όντως η ασφάλεια είναι στο όνομα του πατέρα.
    Να δούμε.... μακάρι να έχετε δίκιο και να ξεμπερδεύουμε μια ώρα αρχίτερα.

Υπάρχει κάτι ακόμα που με προτείνετε να προσέξω?
    Για μένα το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι στις ζημιές να απαιτήσεις να φτιαχτούν όλα.Κατά τα άλλα τπτ άλλο δεν μπορείς να κάνεις.
    Από όσα μου έχουν τύχει θα σου πω το εξής(και μόνο έτσι πλέον βγάζω άκρη).Σε περίπτωση υλικών ζημιών:
    Φωνάζω αστυνομία φταίω, δεν φταίω για να καταγραφεί(πίστεψε με μετράει πολύ σαν χαρτί).
    Καλώ ΣΥΧΡΟΝΩΣ την ασφάλεια μου για να μου στείλει τον δικό της πραγματογνώμονα επιτόπου(γιατί έχει τύχει να πει μετά ο πραγματογνώμονας των άλλων ότι δεν έγιναν τότε όλα αλλά μετά και παίξαμε ξύλο).
    Μετά βλέπω το αν θα κάνω φιλική ή όχι, ανάλογα ποιος είναι ο άλλος και δεν είναι πολύπλοκη υπόθεση.

Τα παραπάνω μου τα έχουν προτείνει και μερικές ασφαλιστικές λέγοντας ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος(φυσικά είχα πάθει και είχα μάθει νωρίτερα...).
    izi for you.......

definition of player Fantomas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2005

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από izi Εμφάνιση Μηνύματος
    Για μένα το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι στις ζημιές να απαιτήσεις να φτιαχτούν όλα.Κατά τα άλλα τπτ άλλο δεν μπορείς να κάνεις.
    Από όσα μου έχουν τύχει θα σου πω το εξής(και μόνο έτσι πλέον βγάζω άκρη).Σε περίπτωση υλικών ζημιών:
    Φωνάζω αστυνομία φταίω, δεν φταίω για να καταγραφεί(πίστεψε με μετράει πολύ σαν χαρτί).
    Καλώ ΣΥΧΡΟΝΩΣ την ασφάλεια μου για να μου στείλει τον δικό της πραγματογνώμονα επιτόπου(γιατί έχει τύχει να πει μετά ο πραγματογνώμονας των άλλων ότι δεν έγιναν τότε όλα αλλά μετά και παίξαμε ξύλο).
    Μετά βλέπω το αν θα κάνω φιλική ή όχι, ανάλογα ποιος είναι ο άλλος και δεν είναι πολύπλοκη υπόθεση.

Τα παραπάνω μου τα έχουν προτείνει και μερικές ασφαλιστικές λέγοντας ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος(φυσικά είχα πάθει και είχα μάθει νωρίτερα...).
    +_1
    Ακόμα και για μικροζημιά και να σου παραδεχτεί ο άλλος οτι φταιει, καλό ειναι να ακολουθείς αυτή την αλληλουχία γεγονότων.
    Mon nom est Fantomas, je suis un professionnel...

Ibiza Mania ckbond Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2003

Όλα καλά και ωραία... αλλά θέλει πολύ χρόνο και υπομονή...

Η ασφάλεια κάνει στην καλύτερη απο 45 λεπτά και άνω για να έρθει... η αστυνομία δεν έχει όριο... στην καλύτερη που έχω πετύχει ήταν στο τελευταίο μου περιστατικό πριν 1-1μιση χρόνο όπου έκαναν κάτι λιγότερο από ώρα... το χειρότερο δε ήταν πριν αρκετά χρόνια όπου περίμενα 4 ώρες και όταν με το καλό ήρθαν μου πέταξαν το επικό "Μα δεν είμαστε εμείς για τέτοιες περιπτώσεις..." και στην ερώτηση μου γιατί ήρθατε εσείς και όχι αυτοί που πρέπει μου απάντησαν το επικότερο "Μα δεν υπάρχει τμήμα που κάνει καταγραφή σε ατυχήματα..." εκεί απλά παρέδωσα πνεύμα και έφυγα γιατί ή θα τους έβριζα και θα με μπουζουριάζανε ή θα τον βάραγα και δεν θα έβλεπα ξανά το φως του ήλιου...

Βέβαια παρ' όλα αυτά και εγώ κάνω όλα τα παραπάνω, φωνάζω και την τροχαία και τον πραγματογνώμονα από την ασφάλεια μου... μπορεί να είναι μεγαλύτερη η ταλαιπωρία μου αλλά σίγουρα θα είναι πολύ μικρότερη αν γίνει καμία στραβή...

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Πάντα θέλει υπομονή, αλλά θα πω και το παρακάτω...όλη η Ελλάδα δεν είναι η Αθήνα, έχω καλέσει την αστυνομία σε πολλές πόλεις και έχει έρθει σε 15 λεπτά, ο πραγματογνώμονας δε μέσα σε 10 λεπτά.

Όσον αφορά την απάντηση του κακού αστυνομικού που πέτυχες απλά δεν σκας και δεν ασχολείσαι με το πρόσωπο του και απλά ασχολείσαι με το αμάξι σου και το πως θα πάρεις την καταγραφή.Είναι υποχρεωμένοι να έρθουν δεν κάνουν χάρη.Τα πράγματα είναι απλά, δεν είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις τι είναι ο άλλος, το ότι έχεις μόνο υλικές ζημιές δεν το ξέρεις και από χθες.Και αν θες να τον αποστομώσεις απαντάς ότι κάλεσες αμέσως μετά το μπαμ και δεν ήξερες αν ο άλλος μπορεί να κτύπησε σοβαρά μέσα στο αμάξι.

Εγώ παλαιότερα που σας είχα αναφέρει ένα ατύχημα μου, ο οδηγός ήταν πρεζάκιας, βαποράκι, κλέφτης και γύφτος(από κοινούς φίλους έμαθα ότι έχει και όπλο).Αρχικά απλή υλική ζημιά και τα σχετικά και καταλήξαμε δικαστήριο.Για να μας πει το όργανο που σου είπε αυτήν την ατάκα αν έπρεπε να καλέσω αστυνομία ή όχι.Και ναι δεν τα ξέρουν όλα οι ξερόλες αστυνομικοί(δεν είναι όλοι ίδιοι φυσικά) στην μήνυση μου ζήτησαν παράβολο 100-150(δεν θυμάμαι αλλά ένα από τα 2 ήταν) έκαστος παρακαλώ ενώ η εισαγγελέας μου είπε ότι ΔΕΝ χρειαζόταν γιατί το παράβολο δεν είναι για όλες τις μηνύσεις.Τραγική ειρωνεία μέσα στο γραφείο 3 αστυνομικοί είχαν ανοίξει το βιβλιαράκι και κοίταζαν τις διατάξεις...

Α και κάτι άλλο, καλό θα ήταν αν έχετε κάποιον δικηγόρο, να δημιουργήσετε κάποιο είδος φιλικής σχέσης ώστε αν δείτε τπτ περίεργες φάτσες ή σας λένε σουξουμουξου να χτυπήσετε τηλ να σας δώσει οδηγίες.Μια φορά θα γίνει το μεγάλο μπαμ και θα πληρώνετε...
    izi for you.......

Ibiza Mania ckbond Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2003

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από izi Εμφάνιση Μηνύματος
    Α και κάτι άλλο, καλό θα ήταν αν έχετε κάποιον δικηγόρο, να δημιουργήσετε κάποιο είδος φιλικής σχέσης ώστε αν δείτε τπτ περίεργες φάτσες ή σας λένε σουξουμουξου να χτυπήσετε τηλ να σας δώσει οδηγίες.Μια φορά θα γίνει το μεγάλο μπαμ και θα πληρώνετε...
    Όσον αφορά αυτό το κομμάτι...

Επειδή δεν έχω κανένα γνωστό / φίλο δικηγόρο (που να έχω την άνεση να τον ενοχλήσω δηλαδή) μετά από μια περιπέτεια που είχε ο πατέρας μου μετά από ένα τρακάρισμα πριν αρκετά χρόνια (πριν ακόμα πιάσω στα χέρια μου τιμόνι) η εμπειρία με δίδαξε να έχω πάντα νομική προστασία...
    Οπότε από τότε που έχω δικό μου αυτοκίνητο πληρώνω μια από τις γνωστές εταιρίες νομικής προστασίας (όχι μέσω της ασφάλειας μου...) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Στα 20 και κάτι χρόνια την έχω χρησιμοποιήσει 2 με 3 φορές αλλά με έβγαλε σε όλες τις περιπτώσεις ασπροπρόσωπο και τα 80 ευρώ που έδωσα πριν μερικές ημέρες για να ανανεώσω την συνδρομή μου για το 2014 δεν τα λυπήθικα καθόλου και όσο έχω στην κατοχή αυτοκίνητο και αντέχει η τσέπη μου θα συνεχίσω να την έχω...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία