Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 15

Θέμα: Ερώτηση απο άσχετο για αμορτισέρ.

Ibiza New User exantas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012

Προκαθορισμένο Ερώτηση απο άσχετο για αμορτισέρ.

Καλημέρα σας παιδιά και καλή χρονιά να χετε όλοι. Λοιπον έχω ενα ibiza 1400 του 2008. Σήμερα το πέρασα δευτερη φορά ΚΤΕΟ, και μου έβγαλαν σημειώσεις για φτιάξιμο ότι τα πίσω αμορτισέρ έχουν κακή απόδοση. Επειδή βρίσκομαι συνέχεια στην Εθνική οδό στην Κρήτη, που δεν είναι και ο καλυτερος δρόμος που υπάρχει, θορυβήθηκα κάπως, και ίσως πρέπει να τα αλλάξω φαντάζομαι. Δεδομένου ότι είμαι παντελώς άσχετος με το αντικέιμενο, θα ήθελα αν θέλει κάποιος να με ενημερώσει, τι είδους αμορτισέρ πρέπει να ψάξω να βάλω, χωρις να έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Απλά να είναι τα κατάλληλα για ένα απλό ibiza. ως τώρα φορούσε της μαμάς του. Συγνώμη που σας ρωτάω κάτι που ίσως ακουστεί βλακώδες, αλλά σας είπα είμαι παντελώς άσχετος με το αντικέιμενο, και θέλω κάποιες βασικές οδηγίες. Να στε καλά όλοι σας. Γιάννης.

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Προκαθορισμένο Απ: Ερώτηση απο άσχετο για αμορτισέρ.

Φίλε Γιάννη, αφού δεν μπορείς να το καταλάβεις μόνος σου, δλδ να τα τσεκάρεις με 1-2 τρόπους αν είναι τελειωμένα ή όχι πρέπει να βρεις έναν αμορτισερά.

Αφού λοιπόν θα σου κάνει μέτρησει πάνω σε αμορτισερόμετρο αφού έχετε δει πιέσεις ελαστικών, λάβει υπόψιν αν είσαι χαμηλωμένος καθώς και αν φοράς μαμά διαστάσεις ή όχι.
    Μετά από όλα αυτά θα σου που τι και πως.

Για μένα αφού με τα μαμά δεν είχες πρόβλημα βάλε πάλι μαμά αλλά μην τα πάρεις από την σέατ.
    Σε κάθε άλλη περίπτωση θέλεις 4άδα για να πεις ότι θα πας σε κάτι καλύτερο και όσο ναναι θα δώσεις κάτι παραπάνω.

Υ.Γ. τπτ δεν είναι βλακώδες φίλε μου.Αν θες να δεις άλλες επιλογές διάβασε και τα άλλα τόπικ για αναρτήσεις και ρώτα ότι θες, αν και νομίζω ότι θα σε καλύψουν όλα τα ποστ.
    izi for you.......

Ibiza New User exantas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012

να σαι καλά izi ! Χιλια ευχαριστώ , ήσουν κατατοπιστικός. Αυτό κάνω τώρα , βόλτα στο φορουμ και προσπαθώ να οσμιστώ τι παιζει. και πάλι ευχαριστώ !

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Μια χαρα σου απαντησε ο ιζι. Για μαμα καταστασεις προτιμησε sachs. Μιλαμε για μαμα αμορτισερ παντα.

Τωρα ποσο θα σου στοιχισει να πας σε αμορτισερα ειναι αλλο θεμα.

Αν στο Κτεο σου ειπαν οτι ειναι πεσμενα τοτε καλυτερα να τα αλλαξεις και να γλιτωσεις τα φραγκα του αμορτισερα. Αλλωστε μικρο το κοστος 2 αμορτισερ....

Banned ChRiS_20vt Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012

Μην τα πολυπιστευετε τα μηχανήματα των Κτεο.Σχεδόν ΟΛΑ είναι 3 πουλάκια καθονται.Ας πάνε να καλυμπραρουν τα μηχανήματα τους και μετα τα ξαναλεμε.
    Εxantas ποσα χλμ εχεις στο αμαξι σου?
    Αν έχουν πεσει τα πισω,τοτε τα μπροστά τι έχουν κανει?
    Τι να πω...Να πω οτι πέρασα Κτεο πριν 2 χρόνια και μου βρήκαν κάτω απο 50% τα πισινα.Πριν κάτι μήνες ήρθε η σειρα να ξαναπερασω,πέρασα,με ΤΑ ΙΔΙΑ αμορτισέρ και το μηχάνημα τα έβγαλε πολύ περισσότερο απο 50%.Ε κάτι βρωμαει εδώ πέρα!!

Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Τα ιδιωτικα παιρνουν πιστοποιηση για ναδουλεψουν. Τα κρατικα δεν πηραν ποτε γιαυτο και τα σταματησαν.

Τα πισω αμορτισερ την ακουνε σε πολλα αμαξια...συνηθως ειναι αυτα που πετανε λαδακια πρωτα. Δεν ειναι τυχαιο Χρησταρα...στο 14αρι το kw sports κιτ πεταξε λαδια 3 μηνες μετα την ληξη της εγγυησης και τα περασαν εγγυηση παρολαυτα.

Σε φιλου κορολλακι με Κ σπορτ αναρτηση παλι τα πισω πεταξαν λαδια.

Αν δεις πως καθεται ο κωλος στο αμαξι σου οταν μπεις μεσα και οταν πατας θα καταλαβεις γιατι τα πισω ταλαιπωρουνται περισσοτερο...

Banned ChRiS_20vt Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012

Μητσαρα μου δεν αμφισβητω αυτό που λες,οκ.Μου λυνεις όμως αυτή την απορία?
    Επαναλαμβανω …Πως είναι δυνατόν την πρωτη φορά να είμαι στα πίσω κάτω απο 50 και στη δεύτερη πανω απο 50.Κάποιο μηχάνημα λέει αρλουμπες.Αυτό θέλω να πω.
    Κι έχω κι αλλά παραδείγματα απο Ευθυγραμμισεις κλπ.

Ibiza Mania 8anos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2009

Χρήστο θα συμφωνήσω 100% μαζί σου! Και για να καταθέσω την δικιά μου εμπειρία από διάγνωση αμορτισερόμετρου έχω να πω το εξής:
    Ένα μήνα αφού είχα βάλει τα koni τα κίτρινα με ελατήρια h&r, πήγα σε γνωστό βουλκανζατέρ για λάστιχα και μετά από δωρεάν έλεγχο μου είπε ότι χρειάζομαι αμορτισέρ διότι έχουν κάτσει..... Το αμάξι ζήτημα να είχε κάνει 1000χλμ.-Για γέλια...
    Μήνες μετά για ΚΤΕΟ είχα απόσβεση 60%, και δύο χρόνια μετά 68% στο ίδιο ΚΤΕΟ... Τα αμορτισέρ μου όσο πάνε και βελτιώνονται!!! Σε καμιά 5ετία θα είναι καλύτερα κι από καινούργια...

Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Συμφωνω οτι δεν μετρανε ολα το ιδιο η στις συνθηκες ισως που μετρηθηκαν συμπεριφερθηκαν διαφορετικα?

Λαδι εχουν μεσα παιδες, υποθετω αλλαζει η συμπεριφορα τους με τις θερμοκρασιες.

Ισως να παιζουν και αλλα ρολο. Πχ ελατηρια, φορτια μεσα στο αμαξι, χαμηλωμα κτλ γιαυτο και αυτες οι διαφοροποιησεις.

Εμενα οι βαριαντ 3 μπροστα εδειξα πανω απο 80+ και μου εκανε εντυπωση. πισω δεν θυμαμαι αλλα εβγαλε στο Κτεο μια διαφορα, αριστερα με δεξια (οχι προβλημα) την οποια θελω να ψαξω γιατι ειχαμε εντοπισει με τον μηχανικο μου προσφατα. (σαν το ενα ελατηριο να ειναι πιο μαλακο απο το αλλο καπως)...

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Παιδιά ο βρωμόγκαζός έχει δίκιο από μηχανολογική πλευρά.Η πιστοποίηση είναι πιστοποίηση....

Από την άλλη έχετε προσωπική εμπειρία...συμφωνώ έχω και εγώ την ίδια!

Για αυτό είπα να πάει σε αμορτισερά να τα μετρήσει, όχι γιατί δεν είναι αξιόπιστο το μηχάνημα του κτεό αλλά οι χειριστές του.

Στην σέατ μου είχαν βάλει λάθος πιέσεις, η σέατ τα είχε βρει ότι σιγά σιγά να σκέφτομαι την αντικατάσταση, το κτεό δε τα βρήκε αργότερα τελειωμένα.

Βάζω 4άδα και λέει ο φίλος μου στον πιτσιρικά για κάνε του μέτρηση...τα νούμερα ίδια σχεδόν!έρχεται του λέω άσε αλλού έχουμε πρόβλημα, ρωτάει τον πιτσιρικά πως με μέτρησε, με ρωτάει κάνα δυο πράγματα, κουνάει το αμάξι, το πάει 10μέτρα κόφτη και abs και λέει χαρακτηριστικά στον πιτσιρικά ''ρίξε την πίεση στα εργοστασιακά νούμερα και μέτρα''.

Πολύ απλά όλα τελειώσαν εκεί και τα παλιά χαρίστηκαν σε ένα παιδί από την σχολή που είχε όντως τελειωμένα αμορτισέρ.
    Όλα αυτά τα έχω ξαναγράψει και αναλυτικότερα μιας και τότε τα είχα πιο φρέσκα.

Υ.Γ. έχω περάσει τόσα αμάξια κτεο, πρώτη φορά φέτος ήμουν άψογος.Το παλικάρι με το που το βάζει μπροστά και το τσουλάει σταματάει στην είσοδο κατεβαίνει, ανοίγει το καπάκι του ρεζερβουάρ και μετά μετράει πίεση στα ελαστικά.Τον ρώτησα δε, αν βρήκε διαφορά στην πίεση γιατί είχα πάει με εργοστασιακά νούμερα και μου είπε όχι.Έτσι τσέκαρα και ένα κινέζικο μοτεράκι που πήρα ότι δεν χάνει πίεση
    izi for you.......

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία