Wordpress Theme - CSSigniter

Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6

Θέμα: Αλλαγή Εγκεφάλου

Ibiza Mania mindphreak Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014

Προκαθορισμένο Αλλαγή Εγκεφάλου

Καλησπέρα παιδια, εχω το seat ibiza mk4 1.4 85 bhp. Βρήκα εναν εγκέφαλο απο ενα αλλο ibiza topgun το ερωτημα μου ειναι πως, αν βαλω τον εγκεφαλο πανω στο δικο μου αμαξι, θα δουλέψει? Θα θελει επαναπρογραμματισμο? και με το immobilizer τι παιζει? Eπισης αυτος ο εγκεφαλος φοραει προγραμα αν μπει στο δικο μου αμαξι το προγραμμα θα λειτουργει η θελει να ξαναμπει? Ρωταω γιατι αυτος ο εγκεφαλος ειναι τσαμπα, και απο το να δωσω λευτα πχ για προγραμα θελω να δω αν συμφερει.

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Προκαθορισμένο Απ: Αλλαγή Εγκεφάλου

Για να μην ψάχνω θύμισε μου τον κωδικό μηχανής σου αν τον ξέρεις, γιατί μπερδεύω τελευταία τα 75άρια με τα 85άρια.
    Γενικά πάντως, εκτός ΒΒΖ που μπαίνει plug&play αν είσαι ΑUB μπαίνει, αν είσαι ΒΧW/ΒΧΥ/ΒΚΥ όχι γιατί έχουν άλλους εκκεντροφόρους.
    Δεν ξέρω αν ασχοληθεί κάποιος προγραμματιστής αν μπορεί να τον σετάρει αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει ο κόπος, αν έχεις άλλον κωδικό μηχανής εκτός από αυτόν που δέχεται.
    Το πρόγραμμα δουλεύει κανονικά όταν ταιριάζουν τα μοτέρ.

Υ.Γ.1 Ο εγκέφαλος είναι τσάμπα στην κυριολεξία ή απλά έχει πολύ χαμηλή τιμή?
    Υ.Γ.2 Θεσσαλονίκη μένεις?
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    May 2014

Προκαθορισμένο

Ειναι τσάμπα κυριολεκτικά το μοτερ μου ειναι BXW και φοραει πανω εκκεντροφόρους schrick 252 μοιρες με 9 και κατι βυθισμα. Απλα η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει να τον βαλω και να τον κανω επαναπρογραμματιζμο (ποσο κοστιζει? ) για να δουλεψουν καλυτερα οι εκκεντροφοροι η θα ηταν καλυτερο να δωσω 300 ευρω για προγραμμα?

Ναι θεσσαλονίκη μένω

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Πριν καιρό δεν είχες πει ότι είχες ΒΒΖ με τα 101 και ήθελες να βάλεις έκκεντρο?Μάλλον δεν ήξερες τότε σίγουρα πιο μοτέρ είχες.
    Επειδή με μπέρδεψες λίγο, κοίτα πως έχει.
    Αν είσαι εργοστασιακός ή Φ.Ε., εγκέφαλο plug&play παίρνεις από όποιο άλλο αμάξι έχει ίδιο μοτέρ με εσένα.Στην περίπτωση του ΒΒΖ μπαίνει και από ΑUB.Είτε είναι με πρόγραμμα ή χωρίς.Π.χ. αν είσαι ΒΒΖ ibiza παίρνεις από fabia/ibiza ΒΒΖ 101hp, από fabia rs, από topgun κτλ.Το πρόγραμμα λειτουργεί κανονικά μόνο το immo έχει θέμα.

Τώρα όποια έκδοση και έχεις, αν έχεις αλλαγμένους εκκεντροφόρους ο εγκέφαλος δεν είναι plug&play.Όπως δλδ ο εγκέφαλος ο δικός μου που είναι από 101 δεν μπαίνει σε μικρότερη έκδοση που έχει άλλους εκκεντροφόρους(ακόμα και εργοστασιακούς).
    Για να μπει(αν μπαίνει) θέλει σίγουρα δουλειά από τον προγραμματά αλλά το κόστος θα είναι μεγάλο.

Να στο δώσω με παράδειγμα.Εμένα ο Ανδριαννάκης μου ζήτησε 280€ για πρόγραμμα σε 1ο στάδιο ΒΒΖ 101hp, αλλά επειδή όλα πάνω ήταν εργοστασιακά πλην το χταπόδι και το φίλτρο από τα οποία όμως ξέρει τα νούμερα και τα σχετικά, απλά ήθελε να του στείλω τον εγκέφαλο και μετά απλά να τον ξαναβάλω πάνω, και ούτε δυναμομέτρηση ούτε τίποτα(για το σετάρισμα) αφού είμαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας.
    Στο 2ο στάδιο με υπερκυβισμό, με εκκεντροφόρους ήθελε το αμάξι εκεί και μου ζήτησε 250€ γιατί αναγκαστικά τώρα έπρεπε το αμάξι να ανέβει δυναμόμετρο και να πέσει δουλειά.

Που θέλω να καταλήξω, αν μιλάμε για το revo(αφού λες ότι είναι από topgun) απλά ξέχνα το και πήγαινε βάλε ένα καλύτερο πρόγραμμα.
    Αν μιλάμε για άλλο πρόγραμμα και θεωρείς ότι αξίζει πάρε τιμές π.χ. από τον Ταξόπουλο πόσα θέλει να στο σετάρει.Αλλά και σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω να αξίζει όλη η διαδικασία μιας και στην ουσία νέο πρόγραμμα θα σου περάσει απλά θα έχεις νέο εγκέφαλο(αν μπορέσει να στον βάλει πάνω).
    Κρίνοντας όμως από αυτά που ζητάει θεωρώ θα σε γδάρει(όχι ότι άλλος θα σε αφήσει αλλά λέμε!!!).
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    May 2014

Εμένα ο ταξοπουλος μου ζητησε 300 ευρω για να μου βαλει προγραμα το οποιο θα ειναι για τους εκκεντροφορους μου + δυναμομετρησεις πριν και μετά. Οποτε στην ουσια τον εγκεφαλο να τον πουλησω αντι να τον βαλω στο αμαξι?

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Ακριβώς αυτό.
    Απλά δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τον νέο σε εσένα.Τι ακριβώς να κρατήσεις από τον νέο εγκέφαλο?Τον εγκέφαλο σαν εγκέφαλο?το καβούκι?άχρηστα σου είναι.
    Να κρατήσεις το πρόγραμμα?δεν σου κάνει.
    Πούλα τον μπας και βρεθεί κανένας, που δεν έχει λεφτά για καλύτερο πρόγραμμα.
    izi for you.......

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία