Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13

Θέμα: Renault Twingo 2014

My name is..... Moderator izi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009
    Everywhere in Greece...temporarily in Corfu...

Προκαθορισμένο Renault Twingo 2014

Renault Twingo 2014...ένα από τα μοντέλα που κέντρισε το ενδιαφέρον του κοινού στην έκθεση της Γενεύης και περίμενε πως και πως να έρθει ο Νοέμβρης για την παρουσίαση του.
    Οι απόψεις πολλές και διάφορες, τα σχόλια θετικά και αρνητικά, αλλά το νέο Twingo κατάφερε να τραβήξει τα βλέμματα και τώρα μένει να αποδείξει ότι ''μπορεί'' και να είναι το 3ο μοντέλο της εταιρίας(μετά το clio, captur) που θα έχει μεγάλη ζήτηση από το κοινό της Renault.

Σχεδιασμός....με πολύ φαντασία ένας σχεδιαστής διακρίνει το R5...ο μέσος αγοραστής βλέπει ένα Fiat500 εγώ πάλι βλέπω και τα 2!
    Για έναν λόγο που ακόμα δεν έχω καταλάβει το Twingo μου αρέσει και στα μάτια μου φαντάζει γλυκούλη.Να το πω απλά και χωρίς υπεκφυγές, είναι ένα Fiat500 που ποτέ δεν θα έπαιρνα στην παλιά του μορφή αλλά πλέον έχει ''κάτι'' που με τραβάει.

Μοτέρ πίσω, αξιοπρεπείς κινητήρες με τους τουρμπάτους 900άρηδες να προσφέρουν μικρά κυβικά και 90 αλογάκια που θεωρώ υπεραρκετά για το σκάφος του, συμπαθητικός εξοπλισμός....όλα αυτά το κάνουν μια εναλλακτική επιλογή στην κατηγορία του.

Σύντομα θα το δω από κοντά και ελπίζω οι χώροι του να είναι όντως επαρκείς και να συμπίπτουν με τα νούμερα που δίνει η εταιρία.Αν πάλι όχι, θα αρκεστούμε στο μπανιστήρι του μοτέρ!!!

Και ένα πρόσφατο άρθρο από το autoblog με αρκετό υλικό θα έλεγα!!!!
    http://www.autoblog.gr/2014/11/02/oi...go-sthn-ellada
    izi for you.......

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Προκαθορισμένο Απ: Renault Twingo 2014

Εν κακο...

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Κάτσε να το δω και live και μετά θα περιμένω test drive.
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Χθες και σήμερα έγινε η επίσημη εγχώρια παρουσίαση.
    Και από κοντά το Twingo φάνηκε αρκετά καλό έως πολύ καλό.Πολλά θετικά στοιχεία και 3-4 μόνο αρνητικά αν και αυτά ήταν κάπως υποκειμενικά.

Θα αναφέρω μερικά από τα θετικά του σημεία έτσι λίγο συνοπτικά μιας και η κατηγορία Α έχει μπει στην ζωή μας.
    Πρώτο και κυριότερο η τιμή του...ξεκινάει από τα 9490 που το κατατάσσει σε μια μέση τιμή με βάση τον ανταγωνισμό ενώ με μερικά έξτρα(αν και τα στάνταρ που έχει δεν τα έχουν οι ανταγωνιστές), δηλαδή μια καλή έκδοση(ούτε φτωχή, ούτε η τοπ) το φέρνει γύρω στα 11000-11500 αλλά και πάλι κάπου στο κέντρο με βάση τον ανταγωνισμό.

Μοτέρ πίσω υπό κλίση και κίνηση πίσω.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την κατανομή 45-55(μπρος-πίσω), μεγαλύτερο μεταξόνιο το οποίο το κατατάσσει πρώτο στην κατηγορία του με 45 μοίρες περιστροφή ρόδας και κύκλο περιστροφής 8,6 μέτρα.Υπάρχει και δυνατότητα μεταβλητής κρεμαριέρας όπου από 3,9 στροφές γίνεται 3,6!!!!

17 εκατοστά από το έδαφος...απλά ότι πρέπει για πεζοδρόμια!

Πολύ όμορφο εσωτερικό και πλούσιος εξοπλισμός.

Χώρος αποσκευών 188 ενώ οι ανταγωνιστές έχουν 250-252...ναι όμως λόγο σχεδιασμού το Twingo πήρε 2 βαλίτσες και μια τσάντα γάτας/σκύλου με 188 λίτρα χώρο ενώ στα άλλα ΔΕΝ χώραγαν!!!!

Στα αρνητικά εγώ κράτησα ότι σταματημένο με ρελαντί οι πίσω επιβάτες(μέσα 4 άτομα) ένιωθαν ένα μικρό τρέμουλο λόγο μοτέρ.Μπρος φοράει 185 και πίσω 205 λάστιχο άρα στην αλλαγή θέλουμε 2 δυάδες και όχι μια 4άδα και ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε μπρος-πίσω τις ζάντες γιατί έχουν άλλο φάρδος.Αν καεί λάμπα από το μπροστά μέρος θέλει λύσιμο αρκετό.

Αυτά τα ολίγα, αν θέλετε να το συζητήσουμε περισσότερο δεν έχω πρόβλημα.

Υ.Γ. παρέα ήταν και: Ι10, VW UP, FIAT500, AYGO, C1, 108 με αποτέλεσμα να μπουν όλα στο μικροσκόπιο.
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Και μια φώτο για τους οικογενειάρχες που μένουν σταθεροί στα ''χαμογελαστά μάτια'' του Twingo!

Συμπαθητικό εσωτερικό

Από βδομάδα θα ανεβάσω καλύτερες φώτο που τραβήξαμε πιο καθαρές και πιο ποιοτικές.
    Ξαναλέω, αν κάποιος ενδιαφέρεται για επιπλέον πληροφορίες(εξοπλισμό, κιβώτιο, καύσιμο), με ευχαρίστηση σας τις μοιραστώ μαζί σας σχεδόν αυτούσιες όπως υπόθηκαν στην επίσημη παρουσίαση.

Υ.Γ. Σκέφτομαι γενικά, να σας παρουσιάζω και εδώ μερικά από τα μοντέλα που έχω την τύχη να βλέπω από κοντά και να μοιράζομαι μαζί σας την εμπειρία μου τόσο σαν παρουσίαση όσο και ενός πιθανού test drive που μπορεί να κάνω κάθε φορά, για να έχετε μια πιο σφαιρική άποψη και σε συνδυασμό με τις παρουσιάσεις/test drive του autoblog που είναι πανταχού παρών! να κάνετε την καλύτερη επιλογή στην μελλοντική αγορά σας είτε καινούργιου είτε μεταχειρισμένου.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει απήχηση αλλά αν έχει θα το συνεχίσω!Το επόμενο μοντέλο που σκέφτομαι είναι το toledo(2013-) και μάλιστα tdi για να έχουμε κουβέντα και για τους πετρελαιάδες μας! αλλά να δούμε και διαφορές μεταξύ leon-toledo, που υπερέχει το ένα και που το άλλο.
    izi for you.......

Ibiza Mania AntrikosFR Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2012

Ήρθε πριν λιγο καιρό στην οικογένεια ένα renault Clio tdi με τα 90 αλογα..
    Ετοιμοπόλεμο είναι.. αρκετά σβέλτο και με ροπη που το σκέφτεσαι αν ειναι σιγουρα 90 αλογα ή παραπάνω..
    Όσο για την συμπεριφορά του στο δρόμο είναι απλά τέλεια! (Ειδικά σε βροχή μου εκανε μεγάλη εντύπωση!)
    Οσο για την κατανάλωση με 40ε βγάζει πανω κατω 700χλμ (μπορεί σίγουρα και παραπάνω αλλα εγω το παω 160-170 καθημερινά στην εθνική!)
    Και τα είχα σε υποτίμηση τα Clio.. :P

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Με 40€/10-170km/h πόσο σου έβγαλε??!?!?!?!?!?
    Κοίτα ξέρω ότι είναι οικονομικό(γιατί έχουμε πάει τεστ drive όλα τα Renault αλλά με ταχύτητες μέχρι 120-140) αλλά θεώρησα ότι μετά τα 150 θα πίνει λίγο παραπάνω!!!!

Καλοτάξιδο φιλαράκι, πραγματικά κάνατε πολύ καλή επιλογή.
    Εγώ σε όλους τους πελάτες προτείνω clio(λόγο και ηλιοροφής/αμάξι χρονιάς) αλλά όποιος θέλει ένα κλικ πάνω σε άνεση και ύψος τότε δαγκωτό το captur.Είναι παρόμοια μοντέλα και πραγματικά αξίζουν τα χρήματα τους.
    Άσε που αν παίξεις και με τα πακέτα ψάξεις ένα μοναδικό αμαξάκι και όχι σούπα!!!

Ομοίως και το Twingo.
    Αξίζει να πάτε σε εκθέσεις να το δείτε όταν το προμηθευτούνε όλοι και να πάτε να δείτε και τον ανταγωνισμό και ας μην έχετε σκοπό να αγοράσετε.
    Εγώ είδα όλη την κατηγορία Α στην σειρά και το Twingo για την ώρα(για να δούμε τι θα κάνει και στον δρόμο) είναι στην 1η ή 2η θέση.Όντως όλοι τα είχαμε υποτιμήσει κάποια μοντέλα και αδίκως.
    Καταρχάς αν εξαιρέσεις 2-3 σημεία που υπερέχει το ιμπιζάκι μου το βρήκα καλύτερο το Twingo!
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    May 2012

Κοιτα.. πανω απο τα 140-150 αρχιζει και πινει.. βαζω πετρέλαιο μονο απο ενα συγκεκριμενο βενζινάδικο που βαζω και στο δικό μου..(EKO) και εχει πολυ χαμηλη κατανάλωση.. ετυχε να βαλω στο clio και απο κατι αλλα πρατήρια κανα δυο φορές στα Οινόφυτα και ήταν απλά fail.. επεφτε ο δείκτης κατακόρυφα.. άρα δεν ειναι μονο τα αμάξια τι κατανάλωση έχουν αλλά και τι ποιότητα καύσιμο βάζεις.. πάντως ειναι οτι πιο οικονομικό έχω δει και οδηγήσει..

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2009

Προκαθορισμένο

Ρε φίλε δεν μπορώ να τα πατήσω πολύ!!! και με προκαλείς τώρα!!!!!

ΟΜΩΣ το επόμενο που θα πουλήσω θα βάλω φιτιλιές στον κάτοχο του να τσεκάρουμε την κατανάλωση χαχαχα!!!!
    izi for you.......

Ημ. Εγγραφής
    May 2012

Στο Σείριο ρεύμα προς Λαμία που ειναι ψιλοκατηφορικό έδειξε 198χλμ.. χαχαχα!!
    Πάνε καλα τα μικρούλια..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία