Wordpress Theme - CSSigniter

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 13

Θέμα: Τριξιμο στο συμπλεκτη...

Ibiza Mania akisss Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014

Προκαθορισμένο Τριξιμο στο συμπλεκτη...

Ακουω ένα τριξιμο ελαφρυ οταν παταω τον συμπλεκτη (καθως τον παταω ακουγετε ενας ηχος κρακ κρακ κρακ εως οτου να πατηθει μεχρι κατω),στην αντιπροσωπεια που το πηγα μου ειπαν πως θελει γρασαρισμα,αλλα για να το κανουν θελουν περιπου 200 ευρω,μου ειπαν οτι πρεπει να λυσουν μηχανη ή καπακι μηχανης ή κατεβασμα σασμαν,δεν θυμαμαι ακριβως μου ειπαν.Μου ειπαν σε ερωτηση αν θα εχω καποιο προβλημα μελλοντικα(αν θα χαλαση δηλ.ο συμπλεκτης),η απαντηση ηταν ΟΧΙ.
    Ρε παιδια ισχυ κατι τετοιο??
    Για γρασαρισμα στον συμπλεκτη θελει τοσα λεφτα??

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014

Προκαθορισμένο Απ: Τριξιμο στο συμπλεκτη...

Nα σημειωσω οτι πριν αγωρασω το αμαξι το πηγα για γενικο ελεγχο στην βελμαρ κα μηχανικα και φανοποιια(το κοστος ηταν 30€)και το μονο που βρηκαν ηταν οτι καποια στιγμη θα χρειαστω ακρομπαρα και οτι ειναι χαλασμενο το πισω πιτσιλιτηρι,κατι που δεν ισχυε κι'ολας,μιας και απλα ειχε βγει το σωληνακι...
    Και δεν βρηκαν ολα τα αλλα...

Ibiza Mania stam911 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2014

Μου το κανει και μενα καποιες φορες αλλα οχι τοσο ωστε να ενοχλει..παρε και ακομα αλλη μια γνωμη αν σε πειραζει τοσο πολυ αλλα για μενα οχι σε αντιπροσωπεια γιατι βρισκουν οτι να ναι για να παρουν κανα φραγκο .

Ibiza Mania giorgosfr Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011

Ειναι ο δισκος τα χτενια του!η μονη λυση ειναι αλλαγη δισκο πλατο κ τπτ αλλο!η αλλαζεις δισκο η το αφηνεις οπως εχει...γρασαρισμα κ μ@@@@@ δεν κανουν τπτ!
    Παντως δεν εχεις κανενα θεμα παρα μονο το κρακ κρακ!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014

Δεν με ενοχλει και τοσο,αλλα σκεφτομαι αν υπαρχει η πιθανοτητα να με αφηση ξαφνικα απο συμπλεκτη..

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

Τι ακριβως πρεπει να γρασσαρουν σου ειπαν? Το διχαλο?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014

Καπου ειχα διαβασει οτι αν λίπανης το σημειο της μπιλιας του εμβολου του συμπλεκτη που πιεζει το διχαλο τοτε σταματαει το τριξιμο.
    Αλλη πιθανη αιτια ειναι να χρειαζεται αλλαγη το μποτιλακι του συμπλεκτη.
    Βρηκα και αυτο to ενδιαφερων κειμενο στο vw club,βαζω ολοι την απαντηση του παλικαριου που εδωσε λυσει στο προβλημα του με το τριξιμο του συμπλεκτη...
    ---<Τελικά, πράγματι, το θεμα ήταν το γράσσο αλλά......... Πήρα τηλεφωνο την αντιπροσωπεία η οποία κατευθείαν να κλείσει ραντεβού έστω και απλά για να μου το δει και η πρώτη διαπίστωση μέσω τηλεφώνου και πολλής εξήγησης? Κάτι έσπασε και μάλλον θα αλλάξουμε το πομπάκι γιατί πάει όλο μαζί με το κλιπ. Μόλις το άκουσα αυτό, δρομοοοοοοοοοο. Πάω σε μηχανικό αλλά και εκείνος άρχισε να μου λέει ότι είναι επικίνδυνο μη σπάσει και ότι ίσως να έχει κάνει νέα "θέση" κτλ. Απλά έβαλε γράσσο από την πίσω πλευρά του πεντάλ αλλά τίποτα σαν αποτέλεσμα. Τελικά αποφάσισα,και όχι ακριβώς μόνος μου(Professor), και έκανα την εγχείρηση μόνος μου. Στο σημείο που ενώνεται το πεντάλ με το εμβολάκι του συμπλέκτη.Το κλιπ βγήκε εύκολα. Είναι σαν μανταλάκι και πάει η μπίλια από το έμβολο της πόμπας και φωλιάζει εκεί μέσα. Υπάρχει όμως κάτι που χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Καθώς το πεντάλ ερχόταν προς τα πίσω βγήκε το ελατήριο της επαναφοράς. ΠΡΟΣΟΧΗ είναι αρκετός μπελάς για να ξαναμπεί. Τουλάχιστον για πρώτη φορά. Έβαλα αρκετό γράσσο στο κλιπ και τώρα πια το πεντάλ είναι σαν καινούριο, κανένας θόρυβος. Επιτέλους, ήταν σπαστικό. Οπότε αν σε κανένα προκύψει κάτι ανάλογο θα ξέρουμε πια. Ούτε αλλαγή πομπάκια, ούτε τίποτα άλλο. Λίγο γράσσο και τέλος.
    Α, να πω ότι δικαιολογώ κάπως και τον μηχανικό που δεν ήθελε να πιαστεί με την όλη υπόθεση. Ίσως να ήξερε τι μπελάς ήταν να βγει και να ξαναμπεί και να ήθελε να το αποφύγει. Από την άλλη όμως, ίσως και απλά να μην ήξερε. --->

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014

brwmogazos δεν μου ειπαν,το μονο που ειπαν ηταν οτι δεν αξιζει να μπω σε αυτη την διαδικασια γιατι ηταν μεγαλο το κοστος.

Non Serviam Ibiza Admin Zuratharamon Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2006

Κι εμένα το έκανε το ibiza (6/2006) και το έκανε μόνο όταν ήταν ζεστό.
    Γρασάρισμα το δίχαλο, σταματούσε για λίγο και μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια.

Πρόβλημα κανένα, 100.000+ ΚΜ έχει (πλέον με τον καινούριο ιδιοκτήτη) και δεν έχει κάνει κρα ο συμπλέκτης
    Διόρθωση ελληνικών.Τέρμα τα: τελεφτεα, μωλης,τυπωτά,σειμιο ,Εγγατέστισα, χριάζωμαι, γήνετε, φεναιται, ετιση, εινε,καλλιτερο,επηδει, εντιπωσει,αλοιως, αλαξετω, στην εξεις αποψη, ειδιέτερα, ενοητε, πσαχνω οθωνι, εντομεταξει, συκονει,κατευαζεις, ισος οντος, ιπιρεσιες, συνχρονιζει, ηρονια

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014

Zuratharamon αν ειναι ευκολο μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια που και πως ειναι αυτο το διχαλο του ibiza??Μηπως και καταφερω εστω και προσωρινα να σταματησω αυτον τον ηχο..
    Και εγω ibiza 6-2006 εχω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία