Παιδιά έχω ένα ibiza του 2000 1.400 κ.εκ. 16V 75hp με 155.000 χλμ και γενικά κακοσυντηρημένο. τον τελευταίο καιρό μου εμφάνισε κάτι κόλπα και τα γράφω για να ξέρουν και οι τυχόν αναγνώστες. Μια μέρα κι ενω΄είμαι σταματημένος στο φανάρι αρχίζει να ρετάρει ο κινητήρας, να τρέμει ολόκληρο το αυτοκίνητο και να κάνει έναν ήχο, και το στροφόμετρο έπαιζε πάνω κάτω μεταξύ 800 στροφών και 1100 ενώ το φυσιολογικό του ρελαντί είναι στις 900 στροφές/λεπτό. Μόλις κινούμουν δεν έκανε τίποτα, όλα μια χαρά. Το πάω στον ηλεκτρολόγο μου λέει είναι βρώμικη η πεταλούδα γκαζιού, την καθαρίζουμε, και εμφανίζει θέμα όταν πάταγα το φρένο για να σταματήσω σε φανάρι μάρσαρε από μόνο του, δηλαδή στιγμιαία ενώ οι στροφές πέφταν έκανε ένα τίναγμα το στοφόμετρο πήγαινε στις 2000 στροφές και μετά έπεφτε. Το ξαναπάω στον ηλεκτρολόγο και μου λέει όταν καθαρίζεις την πεταλούδα για 100 χλμ περίπου σου κάνει τέτοια κόλπα και μετά φτιάχνει από μόνο του. πράγματι έφτιαξε από μόνο του αλλά το παλιό πρόβλημα δεν έφτιαξε. δηλαδή και πάλι στο ρελαντί ρέταρε και μάλιστα όσο παιρνούσε ο καιρός πιο έντονα και για περισσότερη ώρα, άλλος μου έλεγε οτι είναι πολλαπλασιαστής, άλλος μου έλεγε μπεκ βενζίνης βουλωμένα, άλλος μου έλεγε ο αισθητήρας λάμδα γιατί άναβει το check engine άλλος μπουζοκαλώδια, άλλος φύσα αισθητήρα λάμδα κτλ. Το πρόβλημα λοιπόν εντελώς τυχαία βρέθηκε γιατί το είχα αφήσει παρκαρισμένο το καλοκαίρι και μετά δεν έπαιρνε μπροστά και νόμιζα οτι είναι η μπαταρία. τελικά τα είχε φτύσει η τρόμπα βενζίνης με αποτέλεσμα να μην έρχεται μπροστά στη μηχανή η βενζίνη που έπρεπε και ρέταρε, μόλις άλλαξε η τρόμπα βενζίνης πλέον ούτε ρετάρει ούτε τίποτα.