Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: IBIZA 1.2 TSI, 2011 Γυναίκα "Απελπισμένη" έχει απορίες

Ibiza New User Έλενα Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017

Προκαθορισμένο IBIZA 1.2 TSI, 2011 Γυναίκα "Απελπισμένη" έχει απορίες

Καλησπέρα,

Αρχικά συγχωρέστε μου εξ αρχής την όποια χαζή απορία εκφράσω. Να θυμάστε πάντα ότι απευθύνεστε σε γυναίκα!!!! Στη συνεχεία να αναφέρω ότι πριν 1 μήνα έγινα και 'γω κάτοχος IBIZA και πολύ μου αρέσει (προηγούμενο αμάξι corsa 1.4 sport).
    Θα ξεκινήσω λοιπόν κατευθείαν τις ερωτήσεις για να μην μακρηγορώ ...

1. Διάβασα ότι πρέπει να βάζω μπροστά πατώντας συμπλέκτη (και ας μην έχει ταχύτητα), ισχύει?
    2. Αφοί τον κλείνω τον ριμαδο-αέρα (καλοριφεράκι ηλεκτρονικό), γιατί συνεχίζει και βγάζει ζεστό και γίνεται σάουνα ο χώρος? (οκ, δεν το κάνει πάντα, αλλά συχνά). Επίσης συχνά μυρίζει και βενζίνη, και καπνίζω γμτ...μην γίνω βεγγαλικό δεν θα το ήθελα.
    3. Όταν ξεκινάει ο κινητήρας, κάνει έντονο θόρυβο για 20-30'' (έχω διαβάσει ότι είναι φυσιολογικό), επιπλέον έχει και ελαφρώς ανεβασμένες στροφές, στο ίδιο πλαίσιο είναι και αυτό?
    4. Το παράθυρο του συνοδηγού κάνει κάτι τρελά, πας να το κλείσεις και κάπου στη μέση αλλαξοδρομεί και κατεβαίνει. Ο μόνος τρόπος να το κλείσεις είναι να το πας λίγο-λίγο, τί έχει γιατρέ μου??
    5. Τα φώτα μου τρεμοπαίζουν ελαφρά και 5-6 φόρες μου έχει σβήσει στιγμιαία το καντράν, πάω για μπαταριούλα ή μπορεί και για τίποτα πιο άουτς???
    6. Το σημαντικότερο θέμα μου....θέλω να βάλω υγραέριο, ξέρω τα TSI είναι λίγο πιο πολύπλοκα και ακριβά. Ξέρω επίσης ότι έχω πάρει ένα σχετικά οικονομικό αμάξι (αν δεν το λυσσάς βέβαια). Κάνω όμως περίπου 550-600 χλμ την εβδομάδα, μικτή οδήγηση. Μου έχουνε πει ότι θα έχω 30-35% οικονομία. Επίσης έχω καταλήξει σε Lovato ή Landi Renzo (περίπου 1300-1400€ και τα δύο). Τα φώτα σας??? Να το κάνω??? Δεν έχει επιπτώσεις στην απόδοση, διάρκεια ζωής, βλάβες, κλπ, εε???

Αυτά για αρχή....Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον έχει την υπομονή να ασχοληθεί μαζί μου
    Έλενα

Ibiza Mania mavras Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2004

Προκαθορισμένο Απ: IBIZA 1.2 TSI, 2011 Γυναίκα "Απελπισμένη" έχει απορίες

καλοριζικο και καλοταξιδο!!

1-αδιαφορο το αν θα πατησεις συμπλεκτη χωρις ταχυτητα... Θα κανει διαφορα αν εχεις πολυ πεσμενη μπαταρια αλλα και παλι υπερβολη ειναι...
    2-αερα βγαζει γιατι ερχεται ο εξωτερικος αερας μεσα. Πρεπει να το γυρίσεις στην "ανακυκλωση"
    3-για τις στροφες ειναι λογικο και μαλλον το κανει μονο οταν ειναι κρυο. Αν δλδ σταματησεις στο περιπτερο και μετα το ξαναβαλεις μπρος δεν κραταει ψηλα ρελαντι. σωστα; αν ναι, μην ανησυχεις, ειναι λογικο. Για τον θορυβο δεν ξερω, αλλα μαλλον για χοντρο ή οχι καλης ποιοτητας λαδι μου φαινεται οποτε και χτυπανε ωστηρια μεχρι να ανεβασει λαδακι στην κεφαλη. Αυτο που λεω ομως ειναι εντελως αυθαιρετο καθως μπορει να ειναι οτιδηποτε αλλο... καλλιτερα να το δει ο μηχανικος σου.
    4-συνηθως αυτο συμβαινει οταν το παραθυρο βρει εμποδιο (πχ ενα χερι). Επίσης το κανει σε σχετικα υψηλη ταχυτητα οποτε και βρισκει αντισταση απο τον αερα. Μήπως ομως εχεις ανεμοθραυστες;;;; αν ναι, τοτε αυτος δεν εχει μπει σωστα στην θεση του και βρισκει αντισταση το παραθυρο
    5-εχεις xenon;; για προβληματική γειωση μου κανει αυτο και μην το αφησεις. καλλιτερα να το δει ενα ηλεκτρολογος...
    6-δεν εχω ιδεα... αλλα σίγουρα λαβε υπόψη σου αν και ποτε θα κανεις αποσβεση των €1300-1400 ευρω.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017

Σε ευχαριστώ mavras,

4. όχι δεν έχει εμπόδιο, ακόμα και σταματημένο το αμάξι το κάνει, δεν έχει ανεμοθραύστες.....δρα αυτοβούλως, είναι ανεξάρτητο το παραθυράκι!!!
    5. όχι απλά φώτα έχω.....ακόμα και το τιμόνι αν κουνήσεις λίγο όντας σταματημένος, η οθόνη στο καντράν χάνει ελαφρώς την ένταση φωτεινότητας
    6. με 500-600 χλμ την εβδομάδα νομίζω απόσβεση θα κάνω γρήγορα, μηχανικά μην προκαλέσω την τύχη μου σκέφτομαι
    Έλενα

Ibiza Mania mavras Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2004

4- sorry δεν παει καπου το μυαλο μου... ισως ειναι θεμα μηχανισμου παραθυρου... ισως κατι αλλο, δεν ξερω...
    5- κοιτα μια μικρη πτωση τασης δικαιολογείται απολυτα καθως το Ibiza εχει ηλεκτρουδραυλικη υποβοηθηση στο τιμονι. Το ηλεκτρικο μοτερ τραβαει πολυ ρευμα οποτε ειναι λογικο να εχει μια πτωση στην ενταση του φωτισμου. Απο την αρχικη σου περιγραφη καταλαβα οτι εσβηνε τελειως το φως στο καντραν. Αν ειναι μονο η πτωση τασης στο καντραν μην ανησυχεις. Αν υπαρχει κατι πιο εντονο, πρεπει να το δει ηλεκτρολογος
    6-συγγνωμη αλλα δεν εχω αποψη...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017

Σε ευχαριστώ πολύ mavras!!!
    Έλενα

The externalist... Moderator brwmogazos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    May 2005

καλορίζικο και καλοτάξιδο και απο εμένα.

1. +1 οταν ειναι πεσμένη η μπαταρία είτε οριακα να πάρει πατα τον. Στα πιο σύγχρονα απαιτείται το πάτημα τουσ υμπλέκτη για να βάλεις μπρος (Golf)Στα ίμπιζα δεν ξερω.
    2. Το κλιμα δειχνει να κανει τα δικα του και σε προηγουμενες γενιές. Κλεινεις αλλα συνεχίζει να φέρνει αερα ειτε ζεστό είτε κρύο, ανάλογα τι του εχεις επιλέξει να κάνει πριν τον σβήσεις. Κανε οτι σου προτεινει ο Μαυρας.
    3. Με κάλυψε ο Μαυράς
    4. Οντως το αμαξι σου καλό θα ήταν να το πας σε ένα συνεργείο και να τους αφήσεις να το αναλάβουν αφου αποτι αντιλαμβάνομαι το πήρες μεταχειρισμένο.
    5. Επίσης αστο στο συνεργείο για έλεγχο.
    6. Με υγραέριο και tsi δεν γνωρίζω, όπως και για το πως δουλευουν τα αμεσου ψεκασμού με υγραέριο. προσπάθησε να ρωτήσεις ατομα που σε ιδιο μοτέρ φοράνε για αρκετα χιλιομετρα και αν αντιμετώπησαν ζημιές-προβλήματα. Σε προσωπικό επίπεδο δεν θα έβαζα.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από brwmogazos Εμφάνιση Μηνύματος
    καλορίζικο και καλοτάξιδο και απο εμένα.

1. +1 οταν ειναι πεσμένη η μπαταρία είτε οριακα να πάρει πατα τον. Στα πιο σύγχρονα απαιτείται το πάτημα τουσ υμπλέκτη για να βάλεις μπρος (Golf)Στα ίμπιζα δεν ξερω.
    2. Το κλιμα δειχνει να κανει τα δικα του και σε προηγουμενες γενιές. Κλεινεις αλλα συνεχίζει να φέρνει αερα ειτε ζεστό είτε κρύο, ανάλογα τι του εχεις επιλέξει να κάνει πριν τον σβήσεις. Κανε οτι σου προτεινει ο Μαυρας.
    3. Με κάλυψε ο Μαυράς
    4. Οντως το αμαξι σου καλό θα ήταν να το πας σε ένα συνεργείο και να τους αφήσεις να το αναλάβουν αφου αποτι αντιλαμβάνομαι το πήρες μεταχειρισμένο.
    5. Επίσης αστο στο συνεργείο για έλεγχο.
    6. Με υγραέριο και tsi δεν γνωρίζω, όπως και για το πως δουλευουν τα αμεσου ψεκασμού με υγραέριο. προσπάθησε να ρωτήσεις ατομα που σε ιδιο μοτέρ φοράνε για αρκετα χιλιομετρα και αν αντιμετώπησαν ζημιές-προβλήματα. Σε προσωπικό επίπεδο δεν θα έβαζα.
    Σε ευχαριστώ πολύ, θα μπει συνεργείο σίγουρα όταν μπει με το καλό και το δώρο από τη δουλειά. Με ανησυχούν αρκετά 2-3 πράγματα...(τρεμοσβήνουν φώτα, το καλοριφέρ μυρίζει αρκετά βενζίνη, κα). Ευχαριστώ και πάλι...
    Έλενα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία