Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεος στο φορουμ και προσφατα εγινα κατοχος ενος Ibiza 1.4 60HP με 170.000 χιλιομετρα.

Απο την πρωτη στιγμη διαπιστωσα οτι στο κυκλωμα ψυξης υπαρχει μεσα νερο με ελαχιστα δειγματα αντιψυκτικου και ετσι πριν λιγες μερες βρηκα την ευκαιρια να αδειασω το κυκλωμα και να το γεμισω με G12 και απιονισμενο νερο, εκανα και την εξαερωση και ολα φαινονταν να ειναι καλα, ομως στο τελος ξεχασα να βαλω τον σφυκτηρα στο κολαρο της εξοδου του ψυγεου (το εβγαλα για να αδειασω το κυκλωμα μιας και δεν εχει ταπα).
Ετσι λοιπον μου βγηκε το κολαρο στον δρομο καθως οδηγουσα προς το σπιτι και να χασω ολο το αντιψυκτικο στο δρομο με αποτελεσμα να υπερθερμανθει ο κινητηρας. Διστυχως αργησα να το παρω χαμπαρι διοτι ο δεικτης της θερμοκρασιας δεν κουνηθηκε απο την μεση. Αρχισα να καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα οταν ο κινητηρας αρχισε να βαραει πιρακια στην αρχη σε μια χαλαρη ανηφορα με τεταρτη και απλα σκεφτηκα οτι θα φταιεη η βενζινη που εβαλα πριν λιγο. Καθως συνεχισα χειροτερευε μεχρι που εφτασε στο σημειο να ακουγεται σαν πετρελαιοκινητο ενω παρατηρησα οτι παραλληλα εκαιγε λαδια. Σταματαω στην ακρη να δω τι συμβαινει, το σβηνω, ανοιγω καπο και βλεπω τον κινητηρα να βγαζει καπνο, το δοχειο διαστολης αδειο και το κολαρο του ψυγειου βγαλμενο.
Αφου το αφησα κανενα δυωρο να κρυωσει εβαλα νερο βρυσης και συνεχισα για το σπιτι το οποιο ευτυχως ηταν κοντα. Εκει το αφησα να κρυωσει καμια ωρα και αδειασα το νερο απο το ψυγειο, εβαλα τον σφυκτηρα στην θεση του, εβαλα αντιψυκτικο και εκανα εξαερωση στο κυκλωμα. Να σημειωθει οτι ο δεικτης της θερμοκρασιας εμεινε σταθερα στη μεση καθ'ολη τη διαρκεια του συμβαντος.

Μερι στιγμης ολα φαινονται φυσιολογικα, ο κινητηρας δουλευει οπως πριν και η σταθμη το αντιψυκτικου ειναι σταθερη, εχω κανει καμια 50αρια χιλιομετρα χωρις να αντιληφθω κατι το περιεργο. Με την πρωτη ευκαιρια θα αλλαχτουν και τα λαδια διοτι σιγουρα θα εχουν καει.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) Πως μπορω να διαπιστωσω αν η φλατζα δεν εχει αρπαξει χωρις να ανοιξω τον κινητηρα?

2) Ποια σειρα ελεγχων πρεπει να κανω για να δω αν ο κινητηρας δεν εχει παθει καποια σοβαρη βλαβη?

3) Οι ανοχες του κινητητρα εχουν χαλασει μετα το συμβαν?

4) Τι μπορει να φταιει που ο δεικτης της θερμοκρασιας δεν αλλαξε θεση?

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.